Shodli jsme se, že nelegální migraci do EU musíme zastavit, oznámila v Bratislavě Merkelová

Přenos skončil
Šéfové států a vlád 27 členských zemí Evropské unie se v pátek v Bratislavě pokusili představit jednotnou odpověď na nejednoduchou situaci evropského bloku. Na závěr své neformální schůzky, svolané v reakci na červnové britské rozhodnutí z unie vystoupit, v zásadě zdůrazňovali drobnou a poctivou práci, tedy konkrétní kroky mající přinést tvrdší odpověď na migrační krizi, posílení vnitřní i vnější bezpečnosti či zlepšení výkonu evropské ekonomiky. Podobný přístup jim má pomoci obnovit pošramocenou důvěru občanů členských zemí v evropský projekt. Přes úsměvy a žertování před kamerami ale někteří z účastníků následně zvolili tón, který s předváděným optimismem neladil.
Německá kancléřka Angela Merkelová na bratislavském summitu EU
Německá kancléřka Angela Merkelová na bratislavském summitu EU | Foto: Reuters

Summit v Bratislavě:

Přenos skončil
21:30

Od naší zpravodajky:

„Navzdory problémům považujeme všichni Evropskou unii za nejlepší projekt pro Evropu. Jsme přesvědčeni, že se nedá jednoduše hodit zpátečka, ale musíme jít kupředu. Protože prosperita, stabilita a bezpečnost v Evropě se nedá jinak garantovat, jedině prostřednictvím EU,“ uvedl po summitu evropských lídrů v Bratislavě slovenský premiér Robert Fico.  

Foto: Aktuálně.cz
20:50

"Lidé chtějí vědět, že jsme schopni dostat zase pod kontrolu dění na našich vlastních hranicích," řekl na tiskové konferenci v Bratislavě předseda Evropské rady Donald Tusk. Příkladem podle něj může být páteční oznámení členských zemí o připravenosti podpořit Bulharsko při ochraně jeho hranice s Tureckem. Evropská unie poskytne Bulharsku 108 milionů eur (2,9 miliardy Kč), Česko předpokládá příspěvek 20 milionů korun a dvou desítek policistů.

Tusk také zdůraznil, že je třeba udělat vše k podpoře členských zemí unie při zajišťování jejich vnitřní bezpečnosti a boji s terorismem. Připomněl, že prioritou je výměna informací mezi tajnými službami.

Foto: Reuters
20:30

Česká republika by mohla Bulharsku s ochranou hranic pomoci částkou 20 milionů korun a dvěma desítkami policistů, řekl v Bratislavě novinářům premiér Bohuslav Sobotka. Dodal, že požádá ministra vnitra Milana Chovance, aby pro vládu připravil příslušný návrh.

Foto: Jiří Koťátko / Economia
20:15

Evropská unie poskytne Bulharsku 108 milionů eur (2,9 miliardy Kč) na ochranu jeho hranice s Tureckem před náporem migrantů, řekl po summitu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Bulharsko upozorňuje, že od června se zvyšuje počet uprchlíků, kteří proudí do Evropy přes jeho území.

"Bulharsko čelí velmi vážnému problému. Je třeba na to pohlížet nejen jako na velký problém Bulharska, ale jako na velký problém EU. Bulharsko není samo," řekl Juncker. V nadcházejících týdnech se podle něj Evropská komise bude snažit zvýšit poskytnutou částku na 160 milionů eur (4,3 miliardy Kč).

20:00

Podle francouzského prezidenta Hollandea je třeba v rámci řešení migrační krize prosadit všechna schválená i připravovaná opatření a podpořit země "v první linii", jako jsou Řecko a Bulharsko. "Musí být posílena ochrana vnějších hranic. Musíme (při migraci) sdílet zátěž," řekl Hollande.

Francouzský prezident Hollande a německá kancléřka Merkelová na summitu v Bratislavě
Francouzský prezident Hollande a německá kancléřka Merkelová na summitu v Bratislavě | Foto: Reuters
19:50

Na neformálním jednání v Bratislavě se státníci 27 zemí EU shodli na potřebě omezit nebo zastavit nelegální migraci do Evropské unie, sdělila německá kancléřka Angela Merkelová. EU by kvůli tomu měla uzavřít dohody se třetími zeměmi, řekla kancléřka po skončení summitu na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, podle kterého musí EU zintenzivnit ochranu vnějších hranic.

Německá kancléřka Angela Merkelová na bratislavském summitu EU
Německá kancléřka Angela Merkelová na bratislavském summitu EU | Foto: Reuters
19:00

Od naší zvláštní zpravodajky: „Bratislava je začátek celého procesu. Nadcházející summity mají přinést konkrétní kroky, které jsem zmínil,“uvedl Donald Tusk. K další neformální otevřené diskusi budou mít lídři příležitost na začátku roku 2017 ve Vallettě na podobném neformálním summitu. Ten uspořádá Malta, která předsednictví v Evropské unii po Slovensku převezme.

Foto: Aktuálně.cz
18:40

Bratislavský summit EU právě skončil, oznámil Tuskův mluvčí.

17:16

Neformální summit v Bratislavě je podle premiérů ČR, Maďarska, Polska a Slovenska začátkem procesu reflexe EU, který by měl vést k jejímu efektivnějšímu a k občanům vstřícnějšímu fungování, zvláště v některých oblastech.

Jde především o posilování role občanů a států v rozhodovacím procesu, zachování přístupu všech členských zemí na všechna jednání, lepší zabezpečení vnějších hranic či intenzivnější komunikace s občany o výhodách jednotného trhu.

16:11

"Doufám, že Bratislava bude začátkem pozitivního přelomu ve fungování EU," píše na Twitteru český premiér Bohuslav Sobotka.

16:09

Od naší zvláštní zpravodajky:

Evropští lídři se vrátili na Bratislavský hrad a začali poslední část jednání o budoucnosti EU. Dostali závěrečný proslov předsedy Evropské rady Donalda Tuska k diskuzi.

Podle slovenského předsednictví jde vše podle plánu a skončit by lídři měli v 18 hodin. Poté vystoupí na společné konferenci Donald Tusk a Robert Fico.

Foto: Aktuálně.cz
15:47

Státníci 27 zemí Evropské unie se po pracovním obědu spojeném s plavbou po Dunaji během summitu v Bratislavě přesunuli zpět na Bratislavský hrad, kde pokračují v dalším kole jednání.

Podle programu by neformální schůzka prezidentů a premiérů členských států EU kromě Británie měla skončit vpodvečer, uvedla ČTK.

Vyřešení všech otevřených otázek státníci během jednoho summitu neočekávají. Nastartovaný proces bude pokračovat jednáním na Maltě počátkem příštího roku a vyvrcholí na jaře v Římě při příležitosti 60. výročí Římských smluv, jednoho z počátků evropské integrace.

15:20

Novou předsedkyní britské protievropské a protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která se zasazovala o Brexit, se stala Diane Jamesová.

Odstupující předseda Nigel Farage zůstane poslancem.

15:10

Loď s evropskými státníky měla drobné potíže, v řece je málo vody. Nyní už jsou představitelé EU zpátky na souši.

14:45

Země visegrádské čtyřky dnes vydaly společné prohlášení. "Naším cílem je potvrdit vizi a zásady zakotvené ve smlouvách a získat zpět důvěru našich občanů," uvádí v prohlášení představitelé Česka, Slovenska, Maďarska a Polska.

Zaměřit se chtějí na několik bodů: posílení demokratické legitimity, rozmanitost, bezpečnost, migraci a jednotný trh.

14:30

Francouzský prezident Francois Hollande dnes v Bratislavě promluvil o společné obraně. Paříž podle něj dělá nejvíce, nemůže ale být jediná. Společnou obranu podporuje i Česko.

"Česká vláda prosazuje společný postup členských států v obranné spolupráci, který doplní fungující transatlantickou spolupráci v rámci NATO," uvedl ve středu premiér Bohuslav Sobotka.

"Musíme si uvědomit, že někdy nejlépe ochráníme naše teritorium tím, že vyšleme jednotky 500 kilometrů za naše hranice," uvedl český diplomat. Ale i na hranicích EU musí být státy schopny reagovat daleko rychleji než vloni.

Foto: Jiří Koťátko / Economia
13:58

Regina Danubia právě teď s evropskými státníky brázdí vlny Dunaje...

Při obědě by se podle původního záměru mělo mluvit o komunikaci uvnitř EU i o komunikaci Unie s evropskými občany. Tusk má také podle informovaných činitelů v plánu seznámit evropské lídry se svými nedávnými rozhovory s britskou premiérkou Theresou Mayovou, připomněla ČTK.

13:53

Lídři EU dnes u Bratislavského hradu zapózovali i fotografům...

Foto: Reuters
13:44

Diplomaté obeznámení s děním v jednacím sále naznačují, že předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi se příliš nepodařilo udržet původní plán, kdy dopoledne mělo být věnováno "diagnóze stavu" a odpoledne možným návrhům řešení.

Prezidenti a premiéři již dopoledne hovořili jak o příčinách, tak rovnou o návrzích, jak dál, uvedla ČTK.

13:35

Oběd na vlnách...

13:29

Od naší zvláštní zpravodajky:

Na příjezd lídrů už čeká loď na Dunaji, která je vezme na krátkou projížďku. Změna prostředí je podle organizátorů a diplomatů důležitá pro opravdu uvolněnou atmosféru a upřímnou diskusi.

13:26

Dopolední část debaty v Bratislavě už skončila. Na řadu přijde společná fotografie a neformální oběd na lodi.

13:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zvláštní zpravodajky:

Bratislavský summit zatím doprovází naprosto nezvyklé "ticho" ze strany evropských lídrů. Nikdo z nich během prvního pracovního jednání ani po něm ještě netweetoval. Že by se lídři domluvili, že si tentokrát promluví nejdříve v klidu mezi sebou, než začnou vypouštět své dojmy do světa?

Foto: Aktuálně.cz
13:10

Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen v rozhovoru s britským listem Financial Times uvedl, že by Evropský fond obrany mohl být financován ze společných dluhopisů, za které by státy ručily.

"(Společná obrana) neznamená, že se z EU stane globální válečník," míní Katainen. "Bude ale chránit občany a naše hodnoty a svobody. Musíme bojovat s terorismem a zajistit ochranu hranic. A místo toho, abychom pokaždé žádali členské státy o 30 policistů nebo drony či letadla pokaždé, když se vyskytne nějaký problém, budeme mít společné kapacity, které celý proces urychlí."

12:55

Poté, co evropští lídři zhodnotí aktuální situaci v Evropské unii, rozjede se debata o evropské budoucnosti.

Jedním ze žhavých témat je společná obrana. Ta by neměla spočívat ve spojení armád, ale spíše v jednotném velení pro mise evropských jednotek, jako je například operace Sophia ve Středozemním moři, která má za úkol chránit hranice EU a zachraňovat migranty před utopením.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve svém středečním Projevu o stavu Unie představil i návrh na spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje obranných technologií. K tomuto účelu a k nákupu společného vojenského vybavení chce komise do konce roku navrhnout Evropský fond obrany.

12:36

Francie může být vůdčí silou evropské spolupráce - co se týče obrany-, nemůže ji ale dělat sama. Agentuře AFP to sdělil francouzský prezident Francois Hollande.

"Francie se na obranné politice podílí největším úsilím. Nemůže v tom ale být sama, nechce být sama," řekl Hollande.

Po odchodu Velké Británie bude Francie přestavovat největší vojenskou sílu EU, připomněl server The Telegraph. Společně s Německem usiluje o aktivnější obrannou politiku.

Francouzský prezident François Hollande mluví po teroristickém útoku v Nice
Francouzský prezident François Hollande mluví po teroristickém útoku v Nice | Foto: Reuters
12:20

Podle údajů dopravní mobilní aplikace Waze ráno v souvislosti s dopravními omezeními kolem summitu doprava ve slovenském hlavním městě poklesla až o 53 procent, napsala ČTK.

Kvůli omezením provázejícím summit ohlásila zrušení úředních hodin samospráva v centru Bratislavy. Uzavřené zůstaly také Slovenská národní galerie či některá muzea v historické části města. Šéfové řady škol zase vyšli vstříc žádosti úřadů a na dnešek vyhlásili ředitelské volno.

12:10

Summit vylidnil slovenskou metropoli. Na ulicích se dá hrát i fotbal.

12:03

Setkání na vyzdobeném Bratislavském hradě má několik fází. Dopoledne bylo věnované "upřímné diagnóze" stávajícího stavu Unie, oběd na lodi na Dunaji pak mimo jiné diskusi o komunikaci uvnitř EU i Unie navenek.

Ve třetí části by se šéfové států a vlád měli dohodnout na několika konkrétních krocích, kterými by měli v příštím půlroce přispět k obnově důvěry v Unii. Půjde zřejmě o snahu posílit právě bezpečnost, spolupráci v obraně či boji proti terorismu či o lepší výkon evropského hospodářství, uvedla ČTK.

11:59

Budoucnost Evropské unie je v rukou členských států, nikoli institucí EU, řekl dnes na summitu v Bratislavě předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

"Není to Brusel, kdo stvořil Francii nebo založil Itálii. Je to přesně naopak, jsou to členské státy, které vytvořily Evropskou unii a které za ni proto také nesou odpovědnost," prohlásil Schulz před novináři.

Předseda EP nesedí v jednací místnosti s dalšími lídry EU.  Do Bratislavy nicméně dorazil. S novináři se setkal "na druhé straně řeky", napsal s odkazem na novináře Matthewa Holehousea server The Telegraph.

11:29

Zapojili se i vojáci...

Foto: Reuters
11:27

Takto se policisté v ulicích Bratislavy ve čtvrtek připravovali na summit EU.

Foto: Reuters
11:25

Podle německé kancléřky Angely Merkelové je Evropská unie v krizi. Od jediného summitu ale podle ní nelze očekávat řešení. "Potřebujeme řešení pro Evropu a jsme v kritické situaci," řekla Merkelová.

"Nemůžeme vyřešit všechny problémy Evropy na jednom summitu. Co musíme udělat, je ukázat něšimi činy, že můžeme dělat věci lépe - co se týče bezpečnosti, boje proti terorismu a v oblasti obrany."

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
11:21

Summit pokrývá na 1300 novinářů z celého světa.

11:11

Některé evropské země nechaly Německo při řešení migrace osamocené, je přesvědčen šéf Evropského parlamentu Martin Schulz.

V rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) konkrétně zmínil Maďarsko nebo Polsko. Proti rozhodnutí o kvótách na přerozdělování uprchlíků, které je podle něj třeba naplnit, se staví také Česko a Slovensko.

"Německo je největší členskou zemí EU a musí nést největší zátěž. Jinak to nejde. Na druhou stranu ho ale někteří nechali ve štychu. Jiné členské země totiž řekly: V klidu nes tuhle zátěž, my s tím nemáme nic společného. Takhle to být nemůže," cituje Schulze v den neformálního unijního summitu v Bratislavě agentura ČTK.

Foto: Reuters
10:55

Summit 27 evropských lídrů v Bratislavě před několika minutami začal. Jeho první část na Bratislavském hradě má být věnovaná společným hodnocením současné situace EU.

10:54

Více o Bohuslavu Sobotkovi a jeho pohledu na EU a dnešní summit si můžete přečíst zde.

 

10:35

Premiér Bohuslav Sobotka potvrdil, že visegrádská čtyřka předloží na dnešním summitu společný postoj.

"Hlásíme se mimo jiné k otázce posílení bezpečnosti, k větší kontrole vnější hranice EU, zachování politiky soudržnosti, volného trhu, schengenského prostoru. Česko se ale nedomnívá, že bychom teď měli ztrácet čas tím, že budeme diskutovat o smlouvách a evropských institucích. Chtěli bychom se soustředit spíše na ty praktické, důležité věci pro každodenní život občanů. To znamená bezpečnost a prosperitu."

Podle diplomatů chtělo přitom Polsko a Maďarsko více zdůraznit roli národních států v EU. Jedním z možných návrhů mělo být například posílení pravomocí národních parlamentů, které by mohly vystavit některým návrhům Evropské komise červenou kartu.

10:32

Od naší zvláštní zpravodajky:

S čím bude český premiér na konci dnešního dne spokojený?

"Důležitá je atmosféra a nálada, která tady dnes v Bratislavě bude. Jde o to, aby se sedmadvacítka ukázala soudržná. Abychom se věnovali tématům, která nás spojují, a nezdržovali se s věcmi, o kterých jasně víme, že je nepřekonáme v krátké diskusi," uvedl Sobotka.

"Protože jaká je alternativa? Protekcionismus, stavění plotů mezi členskými zeměmi, konflikty mezi státy. Myslím, že to si nikdo nepřeje," dodal premiér před odchodem na jednání.

10:24

Jednání by měla začít co nevidět.

10:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Matka všech krizí je krize evropského sebevědomí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz eurokomisařka pro rozpočet a lidské zdroje Kristalina Georgievová. "My v Evropě se musíme více podívat na svět kolem.

9:55

Co dělají novináři, aby si ukrátili čekání na politiky? Pořizují si selfie...

9:51

V Bratislavě už je i Angela Merkelová. "EU musí posílit bezpečnost svých občanů," řekla německá kancléřka před začátkem summitu.

9:50

Slovenský premiér Robert Fico čeká od pátečního summitu "poctivou a upřímnou debatu prezidentů a premiérů". Vyjádřil se také k tématu Brexitu.

"Po Brexitu je naprosto nutné se sejít. Zadruhé chceme všichni ukázat jednotu a připomenout, že (Evropská unie) je velmi unikátní projekt a my chceme, aby pokračoval," řekl před setkáním předseda slovenské vlády a hostitel summitu Robert Fico.

Foto: ČTK
9:45

"90 procent Evropské unie funguje a neměli bychom na to zapomínat jen proto, že těch dalších deset ne," řekl při příchodu na Bratislavský hrad lucemburský premiér Xavier Bettel.

Lídři teď podle něj musí ukázat, že umí diskutovat a umí ty problémy řešit. Zároveň se Bettel distancoval od požadavku lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna vyloučit Maďarsko z Evropské unie.

9:39

Český premiér Bohuslav Sobotka už přistál v Bratislavě. Před odletem řekl novinářům, že summit je důležitý pro budoucnost Unie a má být prostorem k zahájení debaty o tom, jak znovu získat důvěru občanů v EU a její instituce.

Mezi klíčová témata dnešního summitu bude patřit migrace, ochrana vnějších i vnitřních hranice EU i ekonomika. Lídři budou jednat i o vytvoření společné evropské obrany.

Sobotka se bude chtít bavit ale i o rychlejším srovnávání životní úrovně východních a západních členských států. Pravě velmi pomalé ekonomické sbližování starých a nových členských zemí vidí jako jeden z problémů současné Evropy.

9:35

"Musíme se zaměřit na ta témata, která nás spojují, a ne ta, která nás rozdělují," řekl před summitem v Bratislavě slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, který se schůzky nejspíše také zúčastní.

9:30

Maďarský premiér Viktor Orbán řekl pro maďarský veřejnoprávní rozhlas, že státy visegrádské čtyřky na summitu přednesou společný návrh, jak bojovat se současnými problémy Unie.

"Bude to důležitý krok v životě těchto čtyř zemí," uvedl Orbán. Zároveň řekl, že se obává, že migrační tlak na Balkán znovu zesílí, jakmile se zhorší počasí a cesta přes Středozemní moře bude obtížnější.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
9:27

Španělský premiér Mariano Rajoy si před začátkem summitu potřeboval pročistit hlavu, šel si zaběhat podél Dunaje.

9:23

"Nejlepším mottem bratislavského setkání by bylo: nesmíme promarnit dobrou krizi," uvedl Tusk.

"Není pochyb, že potřebujeme optimistický scénář. K tomu budeme ale muset realisticky diagnostikovat příčiny Brexitu a politické důsledky, které měl pro celou Evropu," říká Tusk před summitem v Bratislavě, kde poprvé nebyla k debatám o budoucnosti Evropské unie přizvána Velká Británie, jejíž občané se v červnovém referendu rozhodli z Unie vystoupit.

9:19

Předseda Evropské rady Donald Tusk už nepřímo na německou kancléřku Angelu Merkelovou narážel ve svém dopise předsedům a prezidentům členských států před summitem. V tom psal, že Evropa musí svým občanům ukázat, že má migraci pod kontrolou.

"(Vloni) veřejnost musela čekat až příliš dlouho, než se dočkala rozhodné akce a dostali jsme situaci pod kontrolu... Až příliš často slyšeli pouze politicky korektní vyjádření, že Evropa se nesmí stát pevností a musí zůstat otevřená," napsal Tusk.

9:17 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podle britského listu Financial Times bude ale přeci jen jedno slovíčko, o které se strhne ještě debata, a tím je slovo "chaos". Tusk chce ve svém závěrečném prohlášení pro média slíbit, že se Evropa vyhne migračnímu "chaosu", jakého jsme byli svědky loni. S tím ale podle FT nesouhlasí německá kancléřka Angela Merkelová.

"Přiznat chaos znamená přiznat, že bylo chybou, když Německo otevřelo své brány více než milionu migrantů," píše list. Chaos se tak nejspíše přepíše na "nekontrolovatelný proud". Uvidíme...

9:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zvláštní zpravodajky:

Pokud se opravdu podaří dosáhnout "upřímné a otevřené diskuse", jak si mnozí lídři přejí, může se z formátu neformálních summitů stát tradice.

"Už teď se uvažuje, že podobnou schůzku by uspořádali i Malťani, kteří začnou předsedat EU v lednu," řekl diplomat. Další neformální summit by se tak měl uskutečnit na začátku příštího roku ve Valllettě.

Lídři nemají být svazování ani vytvářením závěrů ze schůzky. Právě hádání se o slovíčka v závěrečném prohlášení lídrů často zabírá největší část summitů v Bruselu. Tomu se chtěl předseda Evropské komise Donald Tusk v Bratislavě podle diplomatů vyhnout. Summit ukončí pouze svým prohlášením o tom, jak diskuse probíhala a jak bude vypadat další postup Unie v příštích měsících.

Foto: Aktuálně.cz
9:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zvláštní zpravodajky:

Aby si lídři mohli opravdu upřímně promluvit, uvažovalo se chvíli, že by se dokonce v místnosti, ve které budou zasedat, vyrušil mobilní signál. Nemohli by tak totiž posílat informace novinářům nebo sami tweetovat právě diskutované věci.

"Určitě by to prospělo. Poslední dobou to vypadá tak, že některý premiér dá něco na Twitter a ostatní to začnou řešit a debata se zvrhne úplně jiným směrem," uvedl jeden z diplomatů. Nakonec ale premiérům a prezidentům mobilní signál nezruší ani nebudou muset odevzdávat mobily před vchodem do jednací místnosti.

9:04

Předseda Evropské rady Donald Tusk od summitu očekává "střízlivé a brutálně upřímné zhodnocení současné situace".

"Nepřijeli jsme do Bratislavy se navzájem utišovat, nebo ještě hůře popírat problémy, kterým čelíme," napsal Tusk v prohlášení před summitem.

Foto: Reuters
9:02

Od naší zvláštní zpravodajky:

Bratislava je na nohou už od časného rána. Slováci do metropole stáhli policejní posily z celé republiky a obyvatelé Bratislavy jsou smíření s tím, že summit paralyzuje město na celý den.

Bratislavský hrad byl v noci tematicky osvícen. Na jeho stěnách se promítaly vlajky členských států EU a fotografie z jednotlivých zemí.

9:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z Prahy a Bratislavy, odkud pro vás sledujeme dění na summitu lídrů 27 evropských zemí.

Kateřina Vítková Reuters Silvie Housková, Kateřina Vítková, Reuters
Aktualizováno 17. 9. 2016 0:07
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy