Živě: NATO bude Pobaltí bránit, varoval Rusko Obama

Živě
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Barack Obama v Estonsku.
Barack Obama v Estonsku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Rusko bezprecedentně napadlo suverénní stát – Ukrajinu. Před začátkem summitu NATO to v estonském Tallinnu řekl americký prezident Barack Obama.

"Nejsou staré a nové členské země NATO. Ochrana Rigy, Tallinnu a Vilniusu je pro nás stejně důležitá jako ochrana Berlína, Londýna a Paříže," zdůraznil.

Na východě Ukrajiny se stále bojuje. Prezident Vladimir Putin nicméně oznámil, že do pátku by mohlo být vyjednáno příměří, pod nějž se podepíše jak Kyjev, tak proruští separatisté.

Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
20:20

Ruský prezident Vladimir Putin dnes předložil sedmibodový plán, který má na východní Ukrajině zastavit krveprolití a stabilizovat situaci. Uvádíme ho ve znění, jak ho přinesla agentura DPA:

1. Ukončení všech aktivních útočných operací ozbrojených sil, ozbrojených formací a povstalců na jihovýchodě Ukrajiny v Luhanské a Doněcké oblasti.

2. Stažení ozbrojených jednotek vládních ukrajinských sil na vzdálenost, ze které bude vyloučena možnost ostřelování obydlených míst dělostřelectvem a všemi typy raketometných střel.

3. Plnohodnotná a objektivní mezinárodní kontrola respektování podmínek klidu zbraní a sledování situace ve vytvořených bezpečnostních zónách.

4. Žádné nasazování leteckých sil proti civilistům a místům v konfliktní zóně.

5. Výměna násilně zadržených osob podle principu "všechny za všechny" bez dalších podmínek.

6. Otevření humanitárních koridorů pro uprchlíky a pro dodávky pomoci v městech a obcích Donbasu - Doněcké a Luhanské oblasti.

7. Opravárenské čety pro postižená místa Donbasu, které znovu vybudují zničené objekty sociální a životně důležité infrastruktury a pomohou s přípravami na zimu.

18:50

Brňan Ivo Stejskal, který padl v řadách separatistů na Ukrajině, odjel podle České televize bojovat na Ukrajinu už v červnu. V Česku předtím působil jako učitel tělocviku a občanské výchovy na základní škole v Brně-Líšni. Čtyřicetiletý muž údajně dlužil za nájem, a město na něj proto krátce před jeho odjezdem na Ukrajinu podalo žalobu a chtělo ho vystěhovat, uvedla ČT.

Podle televize bojují za proruské separatisty na Ukrajině zřejmě i další Češi, náborové akce prý probíhaly přes sociální sítě. České zákony ale zakazují vojenskou službu v cizích armádách pod trestem až pěti let vězení. Výjimkou je služba v armádách členských zemí NATO či služba se souhlasem prezidenta.

18:20

Francie prozatím nemůže dokončit chystané předání první ze dvou moderních výsadkových lodí třídy Mistral, které si objednalo Rusko. Francouzský prezident François Hollande podle agentury Reuters kontrakt kvůli ruskému podílu na ukrajinské krizi pozastavil.

Foto: Wikimedia Commons
17:07

Rusko ignorovalo nebo zhatilo veškeré dosavadní snahy o ujednání mírové dohody. Jediným přijatelným řešením je stažení všech ruských jednotek z ukrajinského území, prohlásil podle agentury Reuters ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. | Foto: Reuters

Ivo Stejskal z Brna, který bojoval na Ukrajině v řadách proruských separatistů, zemřel. České televizi to potvrdila jeho sestra.

"Nechci dodávat žádné informace. Je mrtvý," řekla. Dál se s médii bavit odmítla.

Spekulace, že Stejskal - spolu s dalším Čechem Vojtěchem Hlinkou ze Žatce - padl u vesnice Mijusinsk na východě Ukrajiny, se objevily už v srpnu. V článku "Budou Češi bojující na Ukrajině stíháni? Záleží na motivech" o nich psalo i Aktuálně.cz.

16:29

Licenční správa ministerstva průmyslu a obchodu letos zatím vydala povolení vývozu tzv. zboží dvojího užití do Ruska v objemu 1,7 miliardy korun. Do konce srpna šlo celkem o 156 položek. Dalších 15 žádostí v hodnotě necelé miliardy korun nyní správa posuzuje.

16:11

Gruzie bude na nadcházejícím summitu Severoatlantické aliance ve Walesu usilovat o pozvání do NATO, i když si je vědoma, že rozhodování o členství bude velmi složité. V Londýně to prohlásil gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili.

Giorgi Margvelašvili s dcerou.
Giorgi Margvelašvili s dcerou. | Foto: Reuters
15:57

Česko posílá do styčné kanceláře NATO v Kyjevě odborníky, kteří budou ukrajinské vládě a tamním úřadům radit s reformou bezpečnostního sektoru a logistikou. ČTK to sdělila ministerstva obrany a vnitra, která na Ukrajinu uvolnila po jednom svém expertu, aby pomohli se stabilizací situace v zemi.

15:47

"Už jednou jste svou nezávislost ztratili. S NATO ji znovu neztratíte. Pokud se ptáte, kdo vám přijde na pomoc, tak je to NATO v čele se Spojenými státy," řekl také americký prezident.

Barack Obama v Connecticutu
Barack Obama v Connecticutu | Foto: Reuters
15:45

Ruské činy na Ukrajině podle Obamy škodí Rusku a Moskva musí mít stejný zájem na prosperující Ukrajině jako Západ. "Lepší Ukrajina znamená lepší Rusko," řekl během projevu. Obama dodal, že cesta k takovému řešení je stále otevřená.

15:34

"Spravedlnost vyhraje, protože jediná správná cesta je mírová. Svoboda a demokracie vyhraje. Protože legitimita vlády může vzejít jen od občanů. Pouze demokracie totiž může opravdu přinést pokrok. Svoboda vyhraje ne proto, že je to dané, ale protože volání po svobodě nikdy nezmizí. Volání po svobodě může být potlačeno, ale v lidských srdcích bude vždy hořet," uzavřel americký prezident svůj projev v Estonsku.

15:31

"Musíme se utvrzovat v tom, co drží naší alianci pohromadě. Musíme spolupracovat a zároveň nechat dveře otevřené," pokračuje Obama.

"Já vám tedy chci všem říci, především mladým lidem: Nepropadejte cynismu. Míru může být dosaženo. Budoucnost může být lepší," vyzval dále prezident Spojených států.

Foto: Reuters
15:28

"Tato krize nemá vojenské řešení, proto budeme podporovat mírové jednání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka," řekl prezident USA.

15:27

"Musíme společně pracovat na podpoře zemí, které teprve bojují o svobodu, a to je právě případ Ukrajiny. Čím více států bude svobodných, v tím větším bezpečí budeme," doplnil.

15:25

Rusko podle Obamy zavrhlo diplomatické řešení. "Proto musíme přikročit k dalším sankcím. A nenechte se mýlit - sankce už zabírají. Rubl je na historickém minimu, země se propadá do recese," řekl prezident.

15:23

"Ruská agrese... je bezprecedentní napadení suverénního státu," pronesl šéf Bílého domu.

15:23

"I když budeme silní doma, musíme myslet na budoucnost. Musíme investovat do tajných služeb, musíme investovat do raketové obrany. Musíme investovat do obrany. Každá spojenecká země musí plnit závazky, k nimž se zavázala," vyzval americký prezident.

Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters
15:20

"Jsou potřeba další cvičení a je jasné, že do Pobaltí musejí dorazit i američtí vojáci," řekl Obama v Estonsku.

"Potřebujeme vylepšit jednotky rychlé reakce. Tak, aby nebyly schopny na hrozby jen reagovat, ale tak, aby jim byly schopny i bránit.“

Prezident doplnil, že NATO není zaměřeno proti žádné konkrétní zemi. "Jde o naši kolektivní obranu."

15:18

"Nejsou staré a nové členské země NATO. Ochrana Rigy, Tallinnu a Vilniusu je pro nás stejně důležitá jako ochrana Berlína, Londýna a Paříže," slíbil americký prezident.

"Jsem tu pro Lotyšsko, Litvu i Estonsko. Jednou už jste o svou nezávislost přišli, podruhé už o ni nepřijdete."

"My vám přijdeme na pomoc."

15:15

NATO a Spojené státy jsou podle šéfa Bílého domu odhodlány ochránit východní členy NATO.

"Severoatlantická aliance musí přijmout konkrétní opatření tak, aby pomohla Ukrajině modernizovat a posílit její bezpečnostní jednotky. Musíme udělat víc, abychom pomohli partnerům NATO, včetně Gruzie a Moldávie. Jejich obranu musíme také posílit," dodal Obama.

15:13

"Ekonomické sankce namířené proti Rusku už přinášejí výsledky. Rusko už na ně doplácí," míní Barack Obama.

Foto: Reuters
15:11

"Spojené státy budou nadále nabízet výcvik a pomoc ukrajinské armádě tak, aby nadále posilovala," dodal americký prezident.

15:10

"Severoatlantická aliance musí posílit ochranu Ukrajiny, Moldávie a Gruzie," prohlásil šéf Bílého domu.

"NATO musí tento víkend vyslat nezpochybnitelné ujištění o podpoře Ukrajiny". Doplnil, že "Severoatlantická aliance by měla nechat otevřené dveře novým členům."

15:08

"Po pádu berlínské zdi jste povstali, bojovali za svobodu a vyhráli jste. Jste inspirací pro zbytek světa. Ukázali jste, že to jde. Přidali jste se k Severoatlantické alianci a my vás hrdě přijali," vzkázal americký prezident obyvatelům pobaltských zemí.

15:00

Rusko nemůže mluvit otevřeně, na Ukrajině přece není, upozorňuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz politický geograf Michael Romancov.

Přečtěte si, co si myslí o příměří a roli Moskvy v konfliktu na Ukrajině. Rozhovor najdete ZDE.

14:47

Během letu do Mongolska sepsal ruský prezident Vladimir Putin návrh mírového plánu o 7 bodech, píše na Twitteru reportér BBC Steve Rosenberg.

14:40

Slovensko zatím nerozhodlo o svém postoji ke zpřísnění evropských sankcí proti Rusku. Bratislava chce vyčkat na konkrétní návrhy opatření, vyplývá z vyjádření ministrů po středečním zasedání vlády.

Foto: Thinkstock
14:35

Podle Putina by mohla být dohoda mezi Kyjevem a separatisty hotova nejpozději 5. září. Ukrajinská armáda podle něj musí zastavit vojenské operace, na vše by měli dohlížet mezinárodní pozorovatelé.

14:32

Cesta k řešení ukrajinského konfliktu vede přes výměnu vězňů, vytvoření humanitárního koridoru pro uprchlíky a zásoby materiální pomoci, prohlásil podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin.

Vladimir Putin v Minsku
Vladimir Putin v Minsku | Foto: Reuters
14:15

"Kde se bere česká podpora ruské agrese na Ukrajině? Podpora Putina? Základním zdrojem je lhostejnost ke svobodě, zklamání (ze sebe) a nespokojenost," píše Martin Fendrych v komentáři Češi papouškující Putina neunesli těžké břemeno svobody.

14:06

Česko uplatní připomínky k připravovanému unijnímu zpřísnění sankcí vůči Rusku zejména v oblasti takzvaného zboží dvojího užití. Cílem je ochránit strojírenský export, prohlásil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), kterému dnes vláda dala mandát.

13:32

Ukrajinská energetická společnost Ukrinintergo podle agentury Reuters vydala prohlášení, že pokud nebudou nastaveny limity pro dodávky elektrického proudu na Krym, bude je "nucena" přerušit.

"Pokud odběratelé na Krymu nedodrží stanovené limity, bude společnosti nucena dodávky na poloostrov zcela přerušit," stojí v prohlášení Ukrinterenerga.

13:13

Proruští separatisté by podle ukrajinské Národní bezpečnostní rady mohli mít v úmyslu poškodit plynovody a ohrozit tak dodávky do Evropy.

"Ruští žoldáci začali na dočasně okupovaném území s akcemi, které mohou vést ke zničení tranzitní plynové soustavy," uvedla podle agentury Reuters rada v prohlášení.

12:58

Dodávky zemního plynu ze Slovenska na Ukrajinu se rozjely naplno. Podle středečního oznámení slovenské společnosti Eustream by mělo reverzně na Ukrajinu proudit až 40 % plynu, který donedávna Kyjev odebíral z Ruska.

Celkem by měla Ukrajina ročně platit 2,4 miliardy dolarů.

Foto: Reuters
12:51

Konflikt na východní Ukrajině je podle Jaceňuka výhradně vinou Ruska.

"Rusko je teroristický stát, je to agresivní stát a ponese si zodpovědnost v rámci mezinárodního práva." Zároveň ujistil o odhodlání Kyjeva připojit se k NATO.

12:35

"Žádného realistického politického urovnání nemůže být dosaženo, když Rusko v podstatě říká, že bude dál posílat tanky a vojáky a zbraně a poradce převlečené za separatisty, kteří nevyrostli doma, a že jediným možným urovnáním je, že Ukrajina postoupí své území nebo svou suverenitu,“ cituje Obamův projev v Tallinnu agentura Reuters.

12:26

"Příměří je příležitost, na níž je potřeba navázat," reagoval na zvěsti o dohodě Kyjeva a Moskvy americký prezident Barack Obama, který je momentálně na návštěvě Estonska.

Podle něj je však příliš brzy na to, říct, co klid zbraní na Ukrajině vlastně znamená.

Americký prezident Barack Obama odpovídá během návštěvy Estonska na dotazy novinářů.
Americký prezident Barack Obama odpovídá během návštěvy Estonska na dotazy novinářů. | Foto: Reuters
12:21

Zelení v Evropském parlamentu chtějí, aby Mezinárodní fotbalová federace FIFA odebrala Rusku pořadatelství světového šampionátu pro rok 2018. Zároveň vyzývají Evropskou fotbalovou asociaci UEFA, aby vyloučila ruské kluby z evropských pohárů. Pravděpodobnost toho, že by fotbalový svět k takovým sankcím sáhl, je ovšem nízká.

12:19

Jaceňuk doplnil, že Kyjev plánuje mezi Ukrajinou a Ruskem projekt jakési "zdi", jež zahrnuje vybudování "skutečné státní hranice".

12:18

Premiér Arsenij Jaceňuk označil Rusko za "teroristický stát", který vede válku na východní Ukrajině.

Foto: Reuters
12:00

K údajnému příměří se vyjádřil další z vůdců proruských separatistů na východě Ukrajiny. Místopředseda vlády samozvané Doněcké lidové republiky Vladimir Antjufejev uvedl, že hlavní podmínkou míru je stažení ukrajinských vojáků z "našeho území".

"Příměří je vždy dobré, ale naše hlavní podmínka pro mír stále platí – stažení ukrajinských jednotek z našeho území. To je jediná rozumná cesta," cituje ho agentura Reuters.

Telefonický rozhovor o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou byl podle něj provokace, neboť Moskva není součástí konfliktu.

11:55

To, že by příměří mohlo situaci na východě Ukrajiny vyřešit, zpochybnil mluvčí ministerstva obrany neuznané povstalecké Doněcké lidové republiky Vladislav Brig.

Porošenko podle něj nedokáže všechny ukrajinské jednotky přimět, aby přestaly bojovat. "Porošenko neovládá všechny trestné jednotky (armádní jednotky nasazené proti povstalcům - pozn. red.) a neexistuje jistota, že se tyto oddíly podřídí jeho rozhodnutí," citovala jej agentura RIA Novosti.

"Doněcká (povstalecká) armáda nepřestane střílet až do okamžiku, kdy na Donbasu nebudou (ukrajinské) jednotky," dodal.

Proruský separatista u hořící čerpací stanice, kterou údajně zasáhl dělostřelecký granát. Armáda tvrdí, že ostřelování mají na svědomí povstalci. Ti obviňují vojáky.
Proruský separatista u hořící čerpací stanice, kterou údajně zasáhl dělostřelecký granát. Armáda tvrdí, že ostřelování mají na svědomí povstalci. Ti obviňují vojáky. | Foto: Reuters
11:51

"Mezinárodní společenství se musí v krátkodobém výhledu postavit za ukrajinskou ekonomiku," řekl Barack Obama.

11:50

K situaci na Ukrajině se vyjádřil americký prezident Barack Obama. Z estonského Tallinnu vzkázal: "Urovnání není možné, dokud bude Rusko na Ukrajinu posílat vojáky převlečené za separatisty."

Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters
11:45

Administrátoři webové stránky ukrajinského prezidenta Petra Porošenka změnili text zprávy o dosažení příměří. Učinili tak poté, co Kreml dohodu o klidu zbraní mezi Porošenkem a Vladimirem Putinem dementoval s tím, že Rusko se konfliktu neúčastní. Původní text o dohodě o příměří vystřídala informace, že prezidenti obou zemí diskutovali o krocích, které by mohly vést k příměří.

11:34

U obce Snižne bylo během "protiteroristické operace" zabito přes sto ruských žoldáků, oznámilo velení ukrajinské armády. Podle ruského listu Novaja Gazeta přišlo od poloviny srpna na ukrajinském území o život 120 ruských vojáků, dalších 450 bylo zraněno.

11:05

"Putin a Porošenko se nedohodli na příměří, protože Rusko není účastníkem ukrajinského konfliktu," odmítl zprávy z Kyjeva mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

11:02

"Myslím, že pro ukrajinskou armádu to znamená šanci přeskupit se po nedávných vojenských neúspěších a vyčkat, co NATO a EU v příštích dnech podniknou, pokud jde o odrazení Ruska od dalších zásahů. V minulosti jsme Moskvu viděli vysílat mírové signály jen před důležitými jednáními EU, G7 či NATO," míní profesor evropských studií na Oxfordské univerzitě Timothy Ash.

Podle něj jde o ústupek kvůli případnému zmírnění hrozících sankcí. "Následně ale vždy došlo k dalšímu zásahu a eskalaci."

10:47

Finanční trhy reagují na dohodu o příměří optimisticky. Ruský index RTS během dopoledne získal 3,9 procenta a dostal se na nejvyšší hodnotu od 28. srpna, stejně tak rostl index MICEX, který se zvýšil o 2,6 procenta na 1437 bodů.

Ruská měna posílila vůči dolaru o 1,3 procenta, ten se aktuálně obchoduje za 36,98 rublu. Dolar je ale přesto pro Rusy stále nejdražší za poslední rok.

Foto: Thinkstock
10:40

Velitel dobrovolnického praporu Donbas Semjon Semenčenko oznámil, že v zajetí bojovníků samozvané "Doněcké lidové republiky" zůstává u Ilovajsku 80 příslušníků prokyjevských jednotek.

"Jsou to ti zranění. Nevíme, kolik lidí bylo zabito," citovala ho televize Hromadske TV.

Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům.
Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům. | Foto: Reuters
10:29

Připomeňme, že předchozí příměří vyhlásil Petro Porošenko jednostranně 20. června. Boje ale navzdory němu pokračovaly.

10:24

"Výsledkem rozhovorů je shoda na krocích, které povedou ke klidu zbraní," uvedla kancelář Porošenka. Tiskové oddělení administrativy ruského prezidenta Putina potvrdilo rozhovory, ale nikoliv dohodu.

10:18

Ukrajinská prezidentská kancelář podle agentury Reuters oznámila, že Porošenko a Putin se dohodli na "trvalém příměří" ve východoukrajinském Donbasu.

Foto: Reuters
10:15

Ukrajinská válka tlačí Švédsko a Finsko k NATO. Ve Skandinávii se debatuje o tom, zda neutralita má nadále smysl.

10:11

Prezidenti Petro Porošenko a Vladimir Putin si telefonovali. Podle Kremlu se "do značné míry" shodli na východiscích z ukrajinské krize.

Mluvčí Putinovy kanceláře Dmitrij Peskov nesdělil, kdy se telefonický hovor odehrál. "Hlavy států si vyměnily názory na to, jaká opatření by ukončila krveprolití na jihovýchodě země. (Putinův) názor na to, jak krizi ukončit, do velké míry odpovídá názoru ukrajinského prezidenta," řekl novinářům.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko během projevu na vojenské akademii v Kyjevě. (1. září 2014)
Ukrajinský prezident Petro Porošenko během projevu na vojenské akademii v Kyjevě. (1. září 2014) | Foto: Reuters
09:52

Kyjev podle Ukrajinské pravdy očekává, že by se o jeho žádosti o vyslání letounů mohlo jednat už na summitu NATO, který začíná zítra ve Walesu.

Západ ale doposud jakoukoliv vojenskou intervenci odmítal. A nelze očekávat, že by se na tom něco změnilo.

09:51

Ukrajina požádala Spojené státy a Severoatlantickou alianci, aby nad oblasti, kde probíhá "protiteroristická operace", vyslaly letouny, píše polská agentura PAP s odvoláním na diplomatické zdroje.

"Kyjev by byl rád, aby se NATO a Spojené státy zapojily do konfliktu s Ruskem, jak to dělají v Kurdistánu," vysvětlil nejmenovaný polský diplomat s odkazem na Irák, kde Američané zasahují proti radikálům z Islámského státu.

09:50

Americký prezident Barack Obama brzy ráno přiletěl do Estonska, kde se setká s prezidenty pobaltských států a odpoledne pronese projev k mezinárodní situaci.

Air Force One na mezinárodním letišti v Tallinnu přistál krátce před 6:30 (5:30 SELČ), informovala agentura AFP. Cílem cesty je zejména uklidnit spojence obávající se Ruska v souvislosti s jeho počínáním na Ukrajině.

09:48

Rusko chce tento měsíc uskutečnit rozsáhlé vojenské cvičení raketových sil, do něhož budou zapojeny i jednotky zodpovědné za rakety dlouhého doletu a jaderný arzenál, napsala agentura RIA Novosti.

Cvičení, jehož se mají zúčastnit asi 4000 vojáků a 400 jednotek včetně leteckých, se bude konat v době prohlubující se krize kolem Ukrajiny, která bude hlavním tématem nadcházejícího summitu Severoatlantické aliance ve Walesu.

Mezikontinentální balistická raketa Topol-M.
Mezikontinentální balistická raketa Topol-M. | Foto: Jiří Just
09:45

Odmítaní tvrdších sankcí vůči Rusku a naopak prosazování diplomatických jednání ze strany premiérů Slovenska, Maďarska a Česka v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině podle slovenského listu SME ve skutečnosti znamená požadavek těchto politiků nedělat vůbec nic.

"V lepším případě je za tím (odmítáním sankcí) jen naivní představa, že když obětujeme Ukrajinu, Putin se nasytí a nás (chráněné NATO a Evropskou unií) už nechá v klidu. Navíc je v tom vypočítavost, že my jako země budeme moci s Putinem obchodovat o to výhodněji, o co lepší na něj uděláme dojem," míní deník.

09:42

Vinu za ukrajinskou krizi nese podle obecného povědomí na Západě takřka výhradně ruská agrese.

Ale takové úvahy jsou špatné, neboť Spojené státy a jejich evropští spojenci nesou za krizi podstatnou část odpovědnosti, napsal americký profesor politologie John Mearsheimer.

Aktivisté vyvěsili na jednom z moskevských mrakodrapů ukrajinskou vlajku.
Aktivisté vyvěsili na jednom z moskevských mrakodrapů ukrajinskou vlajku. | Foto: Reuters
09:41

Na Ukrajině byl po více než měsíci nalezen pohřešovaný fotograf ruské agentury RIA Novosti.

"Náš kolega, fotograf Andrej Stěnin, je mrtev. Ukazuje se, že nebyl vězněn... Zemřel před měsícem. Jeho automobil se dostal do palby a shořel na silnici u Doněcka," řekl dnes šéf mediálního holdingu Rossija segodňa Dmitrij Kiseljov, v jehož rámci RIA Novosti působí.

09:35

Německý vojenský letoun přepravil v úterý do Berlína 19 těžce zraněných ukrajinských vojáků, část z nich se bude léčit v německé metropoli, zbytek pak v Hamburku, Ulmu a Koblenzi.

09:32

Nejprve krátký souhrn úterního dění:

Nové protiruské sankce by se mohly dotknout kultury, ale i sportu. Vyplývá to alespoň z informací, které se o návrhu Evropské komise dostaly na veřejnost.

Česko bude mít připomínky, což premiér Bohuslav Sobotka avizoval už těsně po sobotním summitu EU.

Ukrajinská armáda se mezitím musela stáhnout z letiště v Luhansku, které dobyli proruští povstalci. Podle Kyjeva jim v tom pomohly ruské tanky.

09:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 3. 9. 2014 18:56
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Útok byl plánovaný, motivy střelce z kalifornské školy ale vyšetřovatelé stále neznají

Kalifornští vyšetřovatelé se marně snaží najít motivy čtvrtečního útoku šestnáctiletého střelce na střední škole v kalifornském městě Santa Clarita, kde zabil dva spolužáky a další tři zranil. Podle šerifa okresu Los Angeles byl útok očividně plánovaný, jeho důvod ale zatím policie nezná.

Chlapec, podle učitelů klidný a tichý, přišel ve čtvrtek ráno do školy a na nádvoří z batohu vytáhl pušku. Pak začal střílet, sice metodicky, ale bez zjevného cíle. Policisté se nedomnívají, že by měl s oběťmi své střelby cokoli společného. Zásobník vyprázdnil během čtvrt minuty.

Poslední náboj si nechal pro sebe, ale rána do hlavy nebyla bezprostředně smrtelná. Vrah, jehož jméno policie novinářům nesdělila, leží v nemocnici a jeho stav je podle lékařů kritický. Dvě z jeho přeživších obětí jsou stále v péči lékařů, jeden student byl už z nemocnice propuštěn. Šestnáctileté děvče a čtrnáctiletý chlapec zraněním podlehli.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Salák vychytal střelce Viťazu a má druhé čisté konto v sezoně

Brankář Alexander Salák udržel podruhé v sezoně KHL čisté konto a pomohl hokejistům Dinama Riga k domácí výhře 4:0 nad Viťazem Podolsk. Lotyšský celek se díky tomu v tabulce Bobrovovy divize bodově dotáhl na předposlední Čerepovec.

Na Salákovu branku mířilo 28 střel, bývalý český reprezentant si se všemi poradil. Nulu předtím Salák vychytal v říjnovém utkání s Čeljabinskem, celkově se mu to v základní části Kontinentální ligy povedlo už pojedenadvacáté.

KHL:

Vladivostok - Jokerit Helsinky 3:2 po sam. nájezdech, Kunlun Red Star - Petrohrad 2:3 v prodl., Magnitogorsk - HK Soči 1:0, Dinamo Riga - Viťaz Podolsk 4:0 (čisté konto Salák).

Tabulka:

Východní konference:

Charlamovova divize:

1. Kazaň 27 20 1 1 5 86:45 43
2. Magnitogorsk 28 11 3 5 9 66:61 33
3. Nižněkamsk 29 10 5 3 11 72:70 33
4. Novosibirsk 25 13 1 4 7 53:50 32
5. Jekatěrinburg 25 8 5 2 10 62:65 28
6. Čeljabinsk 29 8 2 2 17 49:74 22

Černyševova divize:

1. Omsk 27 14 2 4 7 69:56 36
2. Ufa 27 12 4 3 8 68:55 35
3. Barys Nur-Sultan 26 11 3 5 7 53:49 33
4. Vladivostok 26 9 6 1 10 59:60 31
5. Kunlun Red Star 27 9 3 3 12 58:65 27
6. Chabarovsk 26 8 1 4 13 42:56 22

Západní konference:

Bobrovova divize:

1. Petrohrad 29 10 6 4 9 70:60 36
2. Dynamo Moskva 27 13 2 3 9 73:63 33
3. Spartak Moskva 28 9 5 4 10 71:72 32
4. Jokerit Helsinky 25 9 4 4 8 67:67 30
5. Čerepovec 28 4 4 6 14 53:76 22
6. Dinamo Riga 28 7 3 2 16 51:86 22

Tarasovova divize:

1. CSKA Moskva 27 16 3 2 6 83:44 40
2. Viťaz Podolsk 27 11 4 5 7 63:57 35
3. Nižnij Novgorod 29 9 6 2 12 81:78 32
4. Jaroslavl 27 11 3 0 13 68:69 28
5. HK Soči 27 8 1 5 13 52:68 23
6. Dinamo Minsk 26 5 3 6 12 64:87 22
Zdroj: ČTK
Další zprávy