Živě: Zadržení pozorovatelé OBSE byli propuštěni

Živě
Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Překročí ruští vojáci ukrajinskou hranici? Vítěz prezidentských voleb se bojí, že ano.
Překročí ruští vojáci ukrajinskou hranici? Vítěz prezidentských voleb se bojí, že ano. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Na východě Ukrajiny panuje "válečný stav", země proto potřebuje vojenskou pomoc Spojených států.

V rozhovoru pro The Washington Post to řekl v neděli zvolený prezident Petro Porošenko.

Nová hlava státu zároveň upozornila, že "protiteroristická operace", jak Kyjev nazývá tažení proti separatistům, "pořádně začala".

Jeho slova potvrzuje dění v milionovém Doněcku, kde pokračují tvrdé boje armády se separatisty.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:15

Inspektoři OBSE zadržení odpoledne u Doněcku byli po několika hodinách propuštěni. Oznámilo to slovenské ministerstvo zahraničí s odvoláním na Slováka, který byl v zadržené skupině. OBSE však stále nemá kontakt se čtyřmi pozorovateli, kteří upadli do zajetí už v pondělí na východě Doněcké oblasti.

20:30

Francouzský prezident François Hollande pozval nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na oslavy 70. výročí vylodění spojenců v Normandii. Oznámil to dnes prezidentův úřad. Akce se má zúčastnit i ruský prezident Vladimir Putin, při této příležitosti by se tedy mohli setkat i oba vůdci znesvářených států.

Petro Porošenko na kyjevském Majdanu.
Petro Porošenko na kyjevském Majdanu. | Foto: Reuters
18:35

Ozbrojenci na východě Ukrajiny zadrželi další skupinu pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Mezi 11 zadrženými osobami je i Slovák. Informovalo o tom slovenské ministerstvo zahraničí. Už v pondělí padli do zajetí na východě Doněcké oblasti čtyři evropští pozorovatelé.
Slovenská diplomacie uvedla, že jedenáctičlennou skupinu zástupců OBSE podle dostupných informací zadržely dosud neidentifikované ozbrojené osoby asi 35 kilometrů od města Doněck.

18:10

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dementoval zprávy, podle kterých prý poslal své muže bojovat po boku proruských povstalců na východě Ukrajiny. Podle agentury AFP ale nevyloučil, že by se Čečenci mohli vydat do boje na vlastní pěst.
"Oficiálně prohlašuji, že není žádný 'čečenský voják' ani žádná 'vojenská kolona z Čečenska', která by se účastnila konfliktu," napsal podle AFP Kadyrov na webu.
"Čečensko je součástí Ruské federace a v souladu se svou ústavou nemá (vlastní) ozbrojené síly," tvrdil Kadyrov. "Pokud někdo viděl v oblasti bojů Čečence, pak je to jeho problém. Čečenců jsou tři miliony a dvě třetiny žijí mimo Čečensko, a to i na Západě," dodal.

16:44

Šéf ukrajinské pohraniční stráže Mykola Lytvyn vyzval k okamžitému vybudování obranného valu podél hranice s Ruskem. "V těchto pro Ukrajinu složitých časech žádám se vší svou odpovědností, aby byly využity veškeré vládní prostředky k zajištění obrany, nikoliv bezpečnosti na ukrajinsko-ruské hranici," cituje Lytvyna server Kyiv Post.   

Ukrajinský voják u silniční zátarasy severně od Slavjansku.
Ukrajinský voják u silniční zátarasy severně od Slavjansku. | Foto: Reuters
16:11

Šéf Gazpromu Alexej Miller řekl agentuře Reuters, že výše ukrajinského dluhu za plyn dosáhne výše 5,2 milionu dolarů. Z dlužné částky zatím Kyjev podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka neposlal nic. Splacením alespoň části dluhu podmiňuje ruský plynárenský monopol Gazprom další dodávky na Ukrajinu, jinak bude žádat platby předem. "Čas je do konce dnešního dne," varoval Novak.

Šéf Gazpromu Alexej Miller.
Šéf Gazpromu Alexej Miller. | Foto: Reuters
15:40

Kreml ocenil trojici novinářů. Vladimir Putin udělil Řád odvahy reportérům televize LifeNews Maratu Sajčenkovi a Olegu Sidjakinovi, kteří byli před časem zadržováni ukrajinskými vojáky.

Stejného uznání se dočkal i reportér (Kremlem financované) stanice Russia Today Fjodor Zavalejkov, který byl zraněn začátkem května v ukrajinském přístavu Mariupol.

Obdobná vyznamenání nejsou výjimečná. Před pár týdny prezident ocenil novináře, kteří "objektivně informovali o převzetí Krymu".

15:18

Ukrajinské pohraniční stráži se údajně nedaří chránit hranici s Ruskem. Podle velitele dobrovolnického Donbas Batalionu tak do země "každý den proudí zbraně a žoldáci".

Foto: Reuters
15:03

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval před zhoršující se situací na Ukrajině. Obyvatelé jsou podle něj "v podstatě tlačeni do bratrovražedné války", napsala agentura Interfax.

14:49

"Zatím nic. Ani kopejka, ani hřivna, ani dolar." Tak zhodnotil čekání na úhradu ukrajinského dluhu za plyn ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Naftogaz dluží podle Gazpromu 3,5 miliardy dolarů, ovšem k 7. červnu podle Novaka dosáhne 5,2 miliardy dolarů.

Kyjev odmítá zaplatit, dokud Rusové nesníží cenu. Po svržení prezidenta Janukovyče totiž cenu za tisíc metrů krychlových navýšili z původních 286 na 485 dolarů.

Zemní plyn, ilustrační snímek
Zemní plyn, ilustrační snímek | Foto: Reuters
14:21

Nový ukrajinský prezident vyzval Spojené státy k poskytnutí vojenské pomoci. Sankce Západu jsou podle něj neúčinné a hrozba ruské agrese reálná.

"Měli bychom uzavřít novou bezpečnostní smlouvu přesně podle vzoru lend and lease," nabádal Porošenko v rozhovoru pro The Washington Post k oživení zákona o "půjčce a pronájmu", s jehož pomocí USA během 2. světové války dodávaly válečný materiál evropským spojencům.

Připomněl zároveň výrok tehdejšího šéfa Bílého domu Franklina Dellano Roosevelta, že "hoří-li sousedovi dům, dám mu svou hadici".

14:00 Drtinová a Veselovský

Ruský prezident Vladimir Putin Ukrajinu nechce, je přesvědčen někdejší český premiér Mirek Topolánek.

"Evropa se chová tak, jak se dalo očekávat - ani ryba, ani rak," prohlásil v rozhovoru pro Drtinová Veselovský TV.

Přístup osmadvacítky k rusko-ukrajinské krizi označil za plochý a směšný.

Mirek Topolánek
Mirek Topolánek | Foto: DVtv
13:22

Zatímco na Ukrajinu míří gratulace z celého světa, Rusko si dá na čas. To, zda popřeje novému prezidentovi Petru Porošenkovi, teprve zváží.

"Rozhodnutí padne, až budou oficiálně oznámeny konečné výsledky," řekl agentuře ITAR-TASS poradce prezidenta Putina Jurij Ušakov. Z Kremlu doposud zaznělo pouze oznámení, že "respektuje konání voleb na Ukrajině.

12:45

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov odmítl, že by na Ukrajinu vyslal bojovníky.

"Jakožto součást Ruské federace nemáme žádné ozbrojené síly a Čečenci, kteří na Ukrajině operovali, tam byli z vlastních pohnutek," tvrdí blízký spojenec Vladimira Putina.

12:22

Ruský prezident Vladimir Putin zamíří na první návštěvu západní Evropy od březnové anexe Krymu. O současné situaci na Ukrajině bude 5. června hovořit v Paříži se svým francouzským protějškem Francoisem Hollandem, napsala agentura Reuters.

Francie zastává umírněný postoj vůči Rusku. Její firmy mají na východě obchodní zájmy, a to včetně dodávky dvou válečných lodí za 1,2 miliardy eur.

Foto: Reuters
12:17

V Doněcku se konala demonstrace na podporu separatistů. Do ulic vyšlo na tři stovky horníků, píší ukrajinská média.

Podle některých byli havíři k účasti donuceni ozbrojenci.

Doněčtí horníci na demonstraci na podporu proruských separatistů. (28. května 2014)
Doněčtí horníci na demonstraci na podporu proruských separatistů. (28. května 2014) | Foto: Reuters
12:08

Zpravodajský server Ostrov napsal, že mezi osobami, které zahynuly během pondělní a úterní operace, identifikovaly ukrajinské úřady ruské občany z Ingušska, Čečenska a Dagestánu a rovněž několik Abcházců.

12:01

Ruští novináři tvrdí, že nad Doněckem létají ukrajinské bombardéry.

Podle nepotvrzených zpráv se rovněž bojuje o tamní sídlo tajné služby SBU, které je pod kontrolou proruských radikálů.

Proruský rebel u letiště v Doněcku.
Proruský rebel u letiště v Doněcku. | Foto: Reuters
11:56

Z doněckého letiště se opět ozývají výbuchy a střelba, píše Hromadske.tv s odvoláním na obyvatele města.

Doněckem se podle nich pohybuje konvoj separatistů. Nákladní automobily i obrněné transportéry údajně převážejí stovky ozbrojenců.

11:47 Drtinová a Veselovský

Kdy se ukrajinská armáda stáhne ze Slavjansku či Doněcku? Sledujte aktuální rozhovor s Petrem Drulákem na Drtinová Veselovský TV.

"Armáda může skončit, až bude klid," říká náměstek ministra zahraničních věcí.

Petr Drulák
Petr Drulák | Foto: DVtv
11:30

Druhá oranžová revoluce, která odstranila korupcí a klientelismem prohlodaný režim exprezidenta Viktora Janukovyče, chtěla přetnout symbiózu mezi ukrajinskou politikou a byznysem. Marně.

Miliardáři tahají za nitky všude - hájí linii Kyjeva i financují proruské separatisty.

11:13

Z Moskvy zamířilo do Kyjeva další varování před pokračováním "protiteroristické operace" na východě.

"Provokační násilné akce na východě Ukrajiny nikam nevedou," řekl novinářům kremelský poradce Jurij Ušakov. "Zavádějí jen krizi do slepé uličky, což ztíží případný dialog s představiteli Doněcké a Luhanské oblasti."

Foto: Reuters
10:52

Tisková služba samozvané "Doněcké lidové republiky" popřela jakýkoli podíl na únosu skupiny čtyř evropských pozorovatelů. Ti v pondělí padli do zajetí na východě Doněcké oblasti. O pohřešování cizinců prý vedení republiky "slyší poprvé".

10:30

Stanový tábor na kyjevském Majdanu, symbol protivládních nepokojů, zůstává i po volbách ukrajinského prezidenta na místě a jeho organizátoři ho nehodlají zrušit, a to navzdory výzvě nového starosty Kyjeva Vitalije Klička.

"Nikam nepůjdeme, chceme dát Porošenkovi šanci. Počkáme měsíc," řekl zpravodaji ruské agentury ITAR-TASS jeden z aktivistů.

09:40

Petru Porošenkovi poblahopřál ke zvolení i Alexandr Lukašenko.

"Bělorusko bylo vždy důvěryhodným sousedem Ukrajiny. Je pro nás důležité, aby Ukrajina byla stabilním a silným státem," informovala prezidentská kancelář.

Lukašenko vládne Bělorusku už do roku 1994.
Lukašenko vládne Bělorusku už do roku 1994. | Foto: Reuters
08:56

Evropská komise posvětila program finanční pomoci Ukrajině. Kyjev by měl dostat nejen 1,6 miliardy eur.

Zároveň ale Brusel odložil další sankce vůči Rusku.

08:23

V neklidném Doněcku pohřešují polského katolického kněze Pawola Viteka, napsala agentura UNIAN. Ten se ve městě ovládaném separatisty zúčastnil mezináboženské modlitby za mír na Ukrajině.

07:46

Sčítání volebních lístků se na Ukrajině blíží ke konci. Centrální volební komise již sečetla 98,66 % okrsků. A Porošenkovi momentálně patří 54,69 %, píše Ukrajinska pravda.

07:05

Situaci na východě Ukrajiny, kde se odehrála krvavá bitva o letiště v Doněcku, v úterý zkomplikoval další únos pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle Kyjeva za zadržením čtyř inspektorů z Dánska, Estonska, Turecka a Švýcarska stojí proruští radikálové.

Separatisté už koncem dubna unesli nedaleko východoukrajinského Slavjansku sedm členů vojenské mise OBSE, mezi nimi i českého důstojníka. Počátkem května povstalci rukojmí propustili. K propuštění nyní zadržených pozorovatelů vyzval nejen Západ, ale i Moskva.

07:01

Jedním z cílů vládních jednotek zasahujících na separatistickém východě je zadržet představitele rebelů. "Chceme je dopadnout a postavit před soud," řekl Porošenko. "Ale aby bylo jasno: když těžce ozbrojený bojovník střílí na naše vojáky, pak musí čelit naší armádě."

07:00

Protiteroristická operace na východě Ukrajiny "konečně pořádně začala", řekl v rozhovoru pro německý Bild vítěz prezidentských voleb Petro Porošenko.

"Ty hrůzy ukončím, proti naší zemi se vede skutečná válka," citovala agentura DPA Porošenka. Za svůj prvořadý úkol považuje záchranu Ukrajiny. "Na východě se nacházíme ve válečném stavu, Krym obsadilo Rusko a v zemi je obrovská nestabilita. Musíme reagovat."

Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters
6:55

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud sledujeme aktuální situaci na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 28. 5. 2014 21:15
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy