Živě: Rakety Buk jsme měli, přiznal jeden z rebelů

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Letouny Su-25 poskytovaly u hranic s Ruskem podporu pozemním jednotkám. Ilustrační foto.
Letouny Su-25 poskytovaly u hranic s Ruskem podporu pozemním jednotkám. Ilustrační foto. | Foto: Dima Sergienko/Wikimedia Commons

Kyjev - Zatímco do Nizozemska odletělo první letadlo s ostatky obětí malajsijského letu MH17, u Doněcku probíhají ostré boje.

Armáda podle jednoho z velitelů separatistů slaví úspěch - dobyla tamní letiště.

Separatisté oznámili, že poslali k zemi dva armádní letouny Su-25. Podle Kyjeva ale byly rakety vypáleny z území Ruské federace.

Incident se odehrál poblíž města Snižne, tedy v oblasti, kam se zřítil civilní Boeing 777.

Jeden z velitelů proruských separatistů také dnes přiznal, že rebelové disponovali protiletadlovým systémem Buk, jímž podle Washingtonu a Kyjeva před šesti dny sestřelili malajsijský boeing.

Středeční vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
20:20

Jeden z velitelů proruských separatistů na východě Ukrajiny přiznal, že rebelové disponovali protiletadlovým systémem Buk (v kódu NATO SA-11). Tímto systémem rebelové podle Washingtonu a Kyjeva před šesti dny sestřelili malajsijský boeing; v jeho troskách zahynulo všech 298 osob, které byly na palubě. Velitel povstaleckého praporu Vostok Alexandr Chodakovskij v rozhovoru s agenturou Reuters také připustil, že systém Buk mohl být z Ruska, kam mohl být zase odeslán zpět ve snaze zastřít stopy. Sestřelení civilního letounu však podle velitele mohl úmyslně vyprovokovat Kyjev.

"Vím, že ten Buk přijel z Luhanska... pod vlajkou (povstalecké) Luhanské lidové republiky," řekl Chodakovskij.

Luhansk je jednou ze dvou hlavních bašt rebelů vedle Doněcka, v jehož okolí k sestřelení boeingu došlo.

"Myslím, že ho pak (Buk) poslali zpět. Dozvěděl jsem se o tom právě v době, kdy jsem se dozvěděl o té tragédii. Odeslali ho zpět asi na rozkaz zastřít stopy po jeho přítomnosti," odhadl Chodakovskij.

18:15

Objem poskytnutých půjček Ukrajině a Rusku ze strany nadnárodních bank v prvních třech měsících tohoto roku prudce klesl. Podepsalo se na tom geopolitické napětí v regionu a také oslabení měn obou zemí, což snížilo hodnotu půjček. Ukázaly to dnešní údaje Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS). Ta bývá označována za "centrální banku centrálních bank".

Zahraniční půjčky Rusku se na konci března snížily na 209 miliard dolarů (4,3 bilionu Kč), což představuje pokles o sedm procent z částky 225 miliard dolarů na konci loňského prosince. Půjčky Ukrajině se pak snížily na 22 miliard dolarů, což je proti částce 25 miliard dolarů z prosince pokles o 12 procent.

17:55

Uprchlíci z Donbasu na východě Ukrajiny, kteří utekli před boji mezi separatisty a vládními jednotkami do Ruska, si stěžují na podmínky v utečeneckých táborech, ačkoliv ruská vláda na ně vynaložila už okolo pěti miliard rublů (asi tři miliardy Kč). Na nespokojenost Ukrajinců, ale často i místních Rusů, dnes upozornil list Nězavisimaja gazeta. I jiná média přitom poukazují na údajnou chamtivost běženců a "závist" místních obyvatel.

17:04

Podle generálního ředitele Řízení letového provozu Jana Klase Ukrajina udělala chybu, když neuzavřela svůj vzdušný prostor.

V rozhovoru pro DVTV.cz zároveň říká, že nadnárodní autoritu, která by zakazovala létat přes jakýkoli stát, si neumí představit.

klas
klas | Foto: DVTV
16:50

Rakety, které sestřelily dva ukrajinské bitevníky, byly údajně vypáleny z ruského území.

Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka byly letouny Su-25 zasaženy ve výšce 5200 metrů. Dodal, že muselo jít o "účinný protiletecký systém", jelikož ruční raketomety nemají takový dosah.

16:27

Starosta nizozemského města Hilversum Pieter Broertjes žádá, aby úřady vyhostily devětadvacetiletou Mariu Putinovou, dceru ruského prezidenta. K deportaci vyzval v rozhlasovém rozhovoru, později vzal svá slova zpět a omluvil se na Twitteru.

Maria Putinová podle nizozemského listu De Telegraaf žije na předměstí Haagu s Jorritem Faassenem, který pracuje pro ruské firmy Gazprom a Strojtransgaz.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters
16:06

Letouny s ostatky obětí letu MH17 dosedla na letiště v Eindhovenu.

15:44

Všichni účastníci ukrajinské občanské války musejí chránit civilní obyvatelstvo a učinit vše pro vyhledání obětí katastrofy malajsijského dopravního letadla.

V prohlášení zveřejněném v Ženevě to uvedl Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK). Bojující strany by se podle něj měly zasadit o to, aby se těla mrtvých obětí dostala k pozůstalým.

15:05

Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo Ukrajinu i milice, aby neprodleně zastavily boje.

Jen tak je podle něj nejen možné vyšetřit okolnosti tragédie letu MH17, ale především zachránit životy žen, dětí a seniorů.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
14:46

Jednotky samozvané "Luhanské lidové republiky" údajně získaly kontrolu nad městem Lisičansk, které leží 90 kilometrů severozápadně od Luhansku.

Informovala o tom separatistická agentura Novorossija.

14:30

Údajné záběry z místa sestřelení ukrajinského Su-25. Autenticitu videa nelze ověřit.

YouTube: Údajné záběry sestřeleného ukrajinského Su-25

Video:
14:24

Ruští vojáci postavili u hranic s Ukrajinou další polní tábor. Podle ukrajinské Národní bezpečnostní rady se shromažďují v Kurské oblasti.

14:18

Rusko zvažuje, že zakáže dovoz všech potravin z Ukrajiny. Podle agentury Reuters je důvodem dohoda Kyjeva s Evropskou unií.

13:51

Na Twitteru se objevily první fotografie, na nichž jsou údajně trosky ukrajinského bitevníku.

13:48

Sestřelené letouny na východě jsou nakonec dva. Potvrdil to armádní mluvčí Alex Dmytraškovskyj.

"Osud pilotů je stále neznámý. Na místě havárie je speciální jednotka," citoval ho server Ukrajinska pravda.

Objevily se spekulace, že separatisté použili systém Buk, jenž podle všeho může i za tragédii letu MH17.

13:37

Zpětné dodávky plynu z Evropské unie na Ukrajinu poklesly. Podle ministra energetiky Jurije Prodana jde o důsledek hrozeb ruského Gazpromu.

Dodal, že Kyjev ve středu dostal 7 milionů kubických metrů, zatímco doposud to bylo až 18 milionů denně.

Foto: Reuters
13:21

Z charkovského letiště odstartovalo druhé letadlo s pasažéry z boeingu.

13:11

Separatisté ze samozvané "Doněcké lidové republiky" tvrdí, že v prostoru čtvrtečního pádu malajsijského boeingu sestřelili další vojenské letadlo.

Dosud neověřené informace hovoří o Su-25. Podle agentury RIA Novosti stroj letěl směrem na Luhansk a dopadl pravděpodobně u města Snižne. Armáda zatím zvěsti nekomentovala.

Dvoumístná varianta letounu Suchoj Su-25UB ve výzbroji ukrajinské armády.
Dvoumístná varianta letounu Suchoj Su-25UB ve výzbroji ukrajinské armády. | Foto: Dima Sergienko/Wikimedia Commons
12:37

Ukrajinské jednotky získaly kontrolu nad doněckým letištěm a dosáhly na okraj města. S odkazem na ministra obrany samozvané Doněcké lidové republiky Igora Strelkova to ve středu uvedla agentura ITAR-TASS.

"Nepřítel odblokoval letiště a dosáhl severozápadního okraje Doněcku,“ uvedl Strelkov s tím, že město samotné je pod kontrolou "milic“, tedy separatistů.

12:35

Luhansk patří k jedněm z bašt proruských separatistů. Podle Inny, jedné z místních obyvatelek, jim ale lidé nevěří.

Stejný názor nicméně podle ní mají i na novou vládu. "Málo lidí věří, že výměna režimu kardinálně změní jejich životní úroveň," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

12:27

Podle Antona Heraščenka, poradce ukrajinského ministra vnitra, z místa pádu letadla skupiny ozbrojenců vyvážejí hliníkové kusy boeingu a snaží se je zpeněžit ve sběrnách kovů.

"Hliník z kostry letadla je totiž něco úplně jiného než litinové kryty kanálů nebo hřbitovní kříže," uvedl. Rozřezávání trupu letadla autogenem prý potvrdil i mluvčí mise evropských pozorovatelů Michael Bociurkiw.

Foto: Reuters
12:07

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk ve středu uvedl, že Kyjev uvalí sankce na ruské firmy i jednotlivce, kteří – ať už přímo, či nepřímo – podporují "teroristy“.

Speciálně zřízená komise má deset dní na to, aby navrhla seznam subjektů, jichž se sankce mohou dotknout. Detaily k případným sankcím neuvedl, napsala agentura Reuters.

Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014)
Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014) | Foto: Reuters
12:01

Větší míra zodpovědnosti a osobní odvahy leteckých analytiků při odklánění letů od rizikových oblastí. Právě to by mohlo podle Martina Chlebouna, šéfa navigačního oddělení leteckého přepravce Travel Service, předejít tragédiím, jako bylo sestřelení malajsijského boeingu s 298 lidmi na palubě. Více čtěte v rozhovoru Aktuálně.cz zde.

11:39

Proruští radikálové vytlačení z měst obsazených armádou se podle zpravodajského serveru Cenzor soustřeďují ve městech Torez, Snižne a Alčevsk. Soustředění povstaleckých bojovníků zaznamenala ukrajinská vojenská rozvědka i v obcích Avdijivka, Perevalsk, Dmytrivka a Ilovajsk.

Foto: Aktuálně.cz
11:29

Prvních několik desítek rakví dnes dopoledne opustilo mezinárodního letiště v Charkově na východě Ukrajiny, odkud odletěly australské zvláštní letouny s pozůstatky obětí letecké katastrofy do Nizozemska.

Rakve na plochu doprovodila čestná jednotka ukrajinské armády.

Pietního rozloučení se zúčastnili západní diplomaté a zástupci ukrajinské vlády, letiště bylo pod silnou ochranou ukrajinské armády.

Foto: Reuters
11:20

Mimořádně rušno bylo dnes v ukrajinském parlamentu, z něhož podle ukrajinských novinářů po bouřlivých debatách a občasných potyčkách zastupitelé vyhnali dva své kolegy - šéfa komunistů a poslance bývalé vládní Strany regionů. Na video se podívejte zde.

Atmosféra ve sněmovně houstne s přibližujícím se datem rozpuštění poslaneckého klubu komunistů. Příslušný dekret už podepsal prezident Petro Porošenko.

Foto: Reuters
11:01

Během ostřelování Luhansku ukrajinskou armádou zemřeli podle městské rady nejméně tři civilisté. Dalších deset jich bylo zraněno, napsala agentura ITAR-TASS.

Proruský separatista na kontrolním stanovišti v Luhansku.
Proruský separatista na kontrolním stanovišti v Luhansku. | Foto: Reuters
10:45

Černé skříňky dorazily do Velké Británie. S odkazem na ukrajinskou vládní komisi pro speciální vyšetřování to uvedla agentura Reuters.

"Dnes (…) černé skříňky z letadla Boeing 777 dorazily do Británie za dohledu Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO),“ uvedla komise na Facebooku.

Po stáhnutí data analyzuje mezinárodní tým vyšetřovatelů.

10:30

Australský premiér Tony Abbott uvedl, že stále není jasné, kolik těl ze zříceného letadla dorazilo do východoukrajinského Charkova a kolik jich stále zůstává na místě, kde se MH17 zřítil. Citovala ho agentura Reuters.

Tony Abbott.
Tony Abbott. | Foto: Reuters
10:18

Podle ukrajinské armády i v noci na dnešek pokračovalo ostřelování ukrajinského území z Ruska. Armádní analytik Dmytro Tymčuk oznámil, že ruští vojáci pálili na ukrajinské pohraniční posty nejméně dvakrát z baterií Grad.

10:12

Střelba se v noci ozývala i z okolí města Lysyčanska, které v minulých dnech obsadila ukrajinská armáda. V samotném městě stejně jako v sousedním Severodoněcku vojenské jednotky a příslušníci Národní gardy likvidují poslední povstalecké oddíly, uvedla ukrajinská agentura.

Foto: Reuters
10:06

Británie pokračuje ve vývozu zbraní a vojenského zařízení do Ruska. Podle agentury AFP na to poukazuje zpráva britského parlamentu.

Premiér David Cameron přitom sám kritizoval prodej dvou francouzských válečných lodí Mistral Moskvě.

David Cameron během pátečního projevu k národu.
David Cameron během pátečního projevu k národu. | Foto: Reuters
10:00

Oblast, kam dopadly trosky malajsijského letounu, je stále příliš nebezpečná, uvedli v úterý experti.

Na fotogalerii se satelitními snímky se podívejte zde.

09:58

Ve východoukrajinském Doněcku po celou noc pokračovaly přestřelky mezi povstalci a ukrajinskou armádou.

Podle agentury Unian byla v řadě čtvrtí přerušena dodávka elektřiny a vody, při ostřelování města zahynulo několik lidí a desítky byly ošetřeny v nemocnici.

Granátem byl zasažen doněcký chemický závod, který začal hořet. Intenzivně se bojovalo i u doněckého letiště.

09:45

Britští vyšetřovatelé věří, že data z černých skříněk by mohli být schopni dešifrovat už během 24 hodin. Letové záznamy se jim ale zatím nedostaly do rukou, napsala agentura ITAR-TASS.

Vůdce proruských separatistů Alexandr Borodaj ukazuje jednu z černých skříněk malajsijského letu MH17.
Vůdce proruských separatistů Alexandr Borodaj ukazuje jednu z černých skříněk malajsijského letu MH17. | Foto: Reuters
09:40

Do Nizozemska míří k identifikaci první těla obětí malajsijského letu MH17, sestřeleného nad východní Ukrajinou.  193 z celkem 298 mrtvých byli právě Nizozemci, připomněl server BBC.

Ostatky obětí by měly z Charkova do Eindhovenu dorazit v 16:00 místního času. Identifikace může zabrat i měsíce, uvedl nizozemský premiér Mark Rutte. Nizozemsko drží den smutku.

Foto: Reuters
09:50

Včerejší zpravodajství z Ukrajiny najdete v úterním onlinu zde.

09:30

Malajsie předala černé skříňky z MH17 zástupcům z Nizozemska, uvedl server BBC. Zařízení by měla být poslána k analýze do Farnboroughu v jihovýchodní Anglii.

09:20

Důkazy Washingtonu podle BBC údajně zahrnují satelitní snímky zařízení, které se pravděpodobně využívá k výcviku rebelů poblíž ruského Rostova. Dále mezi ně patří obrázky odpalovacího zařízení v oblasti, analýza hlasového záznamu proruských rebelů, kteří sestřelení letadla přiznávají, či fotky a zprávy ze sociálních sítí.

09:12

Z Moskvy mezitím zaznělo prohlášení, že země musí posílit svou vojenskou moc. Podle prezidenta Vladimira Putina jde o reakci na "aktivizaci NATO ve východní Evropě".

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters
09:10

Zástupci amerických výzvědných služeb novinářům pod zárukou anonymity sdělili, že USA údajně nemají  žádné důkazy o přímém zapojení Ruska do pádu letadla. Je podle nich ale pravděpodobné, že MH17 s 298 lidmi na palubě sestřelili "omylem" proruští povstalci.

09:03

Nejprve krátké shrnutí: Ministři zahraničí EU přijali "jednomyslné" rozhodnutí o rozšíření sankcí vůči Rusku. První seznam jmen, která by měla být zařazena na sankční seznam podle nových rozšířených kritérií, by mohli diplomaté k posouzení dostat už ve čtvrtek.

Foto: Thinkstock
09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes budeme sledovat dění kolem krize na Ukrajině a vyšetřování nehody boeingu společnosti Malaysia Airlines.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 24. 7. 2014 0:04
 

Právě se děje

Další zprávy