Živě: Volby jsou za rohem, nacionalisté posilují

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Premiér Arsenij Jaceňuk má v nedělních ukrajinských volbách větší šanci než Žvejk.
Premiér Arsenij Jaceňuk má v nedělních ukrajinských volbách větší šanci než Žvejk. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Na východ Ukrajiny údajně dorazila další dodávka vojenské techniky z Ruska. Podle vojenského analytika Dmytra Tymčuka šlo o zhruba 50 tanků a obrněných transportérů.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím opět kritizoval Západ. "Ukrajinská krize je přímý důsledek pokusů našich západních protějšků o rozšíření linií euro-atlantického prostoru," prohlásil.

Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:55

Hlavní mluvčí východoukrajinských povstalců v Rusku Igor Strelkov varoval Kreml, že Ukrajina se chystá na východě země k bleskové vojenské operaci, aby si zajistila co nejlepší podmínky pro následné jednání o příměří. Strelkov, kterého Moskva v srpnu z bojů na východě Ukrajiny kvůli jeho ultraradikálním postojům odvolala, adresoval ruskému vedení speciální vzkaz na serveru YouTube.
Ukrajina podle Strelkova stahuje k povstaleckým územím mohutné svazky vojsk a připravuje se k útoku na Doněck. "Bude-li tento plán úspěšně realizován, dojde k největší vojenskopolitické porážce Ruské federace po roce 1991 s vážnými následnými vnitropolitickými otřesy," varoval Moskvu vůdce separatistů. Ruské odpovědné orgány by podle Strelkova měly informovat prezidenta Vladimira Putina o důsledcích údajné ukrajinské ofenzívy.

15:56

O vítězi nedělních parlamentních voleb na Ukrajině není pochyb. Petro Porošenko bude letos podruhé slavit vítězství. V květnu se stal prezidentem, když už v prvním kole získal téměř 55 procent hlasů.

Podle průzkumů různých agentur by měla v neděli jeho strana s názvem Blok Petra Porošenka dostat mezi sedmadvaceti až třiatřiceti procenty.

V tom je jasno. Pro Ukrajinu však bude důležitá jiná věc. Vlastně dvě.

Vyhlíží vítězství? Petro Porošenko sleduje dalekohledem výcvik pohraničníků ve městě Čerkasy.
Vyhlíží vítězství? Petro Porošenko sleduje dalekohledem výcvik pohraničníků ve městě Čerkasy. | Foto: Reuters
15:40

Osm Ukrajinců, kteří bojovali na kyjevském Majdanu a byli zraněni, získalo v České republice politický azyl, napsal server Deutsche Welle.

Celkem bylo do Česka na přelomu února a března přivezeno 41 zraněných. Byli mezi nimi i dva chlapci ve věku 13 a 16 let.

14:51

Do parlamentních voleb zbývají čtyři dny. A podle aktuálního průzkumu mohou voliči do Nejvyšší rady poslat až deset partají.

Vítězství má podle všeho jasné Blok Petra Porošenka (až 30,25 %), s velkým odstupem následují nacionalistická Radikální strana Oleha Ljaška (12,7 %) a Lidová fronta Arsenije Jaceňuka (10,5 %).

Foto: Reuters
14:45

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk prohlásil, že země má dostatek plynu, aby mohla zahájit topnou sezonu. Podle státní společnosti Naftogaz ale bude spotřeba plynu během zimy zredukována o bezmála čtvrtinu.

Kyjev se totiž stále nedokázal dohodnout s Moskvou na ceně za klíčovou surovinu, a to navzdory rámcové dohodě, která byla uzavřena minulý týden v italském Miláně. Pokud se nepodaří dodávky obnovit, bude podle odhadů Ukrajině chybět asi pět miliard kubických metrů plynu.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
14:28

Sankce vůči Rusku ještě nějakou dobu potrvají, ale je nepravděpodobné, že by Západ přistoupil k tvrdším opatřením. Prohlásil to ruský exministr financí Alexej Kudrin.

"Myslím, že potrvá rok či dva, než bude vyjasněn status jihovýchodních oblastí Ukrajiny. To bude období, kdy budou sankce platit," řekl v Moskvě.

13:45

Bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski se dál zamotává do okolností svého výroku, že Vladimir Putin v roce 2008 tehdejšímu premiérovi Polska Donaldu Tuskovi údajně navrhoval, aby si Rusko a Polsko rozdělily Ukrajinu.

Podle informací agentury Ukrinform dnes Sikorski přiznal, že při tehdejší Tuskově návštěvě v Rusku se dvojice bilaterálně vůbec nesetkala.

"Moje paměť mě ošálila, protože po překontrolování se ukázalo, že mezi Putinem a Tuskem k setkání v Moskvě nedošlo," řekl podle agentury Sikorski. Zároveň tvrdí, že novinář, se kterým dělal rozhovor, některá jeho vyjádření "zveličil" – například použitím slova "navrhl".

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski | Foto: Reuters
12:07

Na východ Ukrajiny údajně dorazila další dodávka vojenské techniky z Ruska.

"Večer 21. října přijela z Ruska do Amvrosijivky kolona vojenských vozidel a až 500 lidí v ruských uniformách bez označení," informoval vojenský analytik Dmytro Tymčuk.

Podle něj šlo mimo jiné o 50 tanků a obrněných transportérů. Část zůstala na místě, zhruba 300 lidí a 30 vozidel pokračovalo do města Komsomolske.

11:38

Ruské ministerstvo energetiky schválilo žádosti ropné Rosněfti a plynového Novateku o pomoc ze státní kasy.

Zda společnosti, na něž dopadly sankce Západu, peníze skutečně dostanou, rozhodne ministerstvo ekonomického rozvoje.

11:33

Nyní ze sportu. Ačkoliv musí fotbalový klub CSKA Moskva hrát domácí zápasy v evropských pohárech bez diváků, jeho stoupenci vyvolali poprask.

Během úterního zápasu s Manchesterem City totiž na prázdných tribunách vyvěsili vlajku Novorusi, jak proruští separatisté i někteří představitelé Ruska nazývají Donbas. Fotografie se objevila na Twitteru.

11:14

Více než 70 procent Ukrajinců podporuje evropskou integraci, vyplývá z čerstvě zveřejněného průzkumu.

Za poslední rok se rovněž razantně změnil pohled Ukrajinců na Rusy. Zatímco loni je vnímalo pozitivně 80 % lidí, nyní - po anexi Krymu a událostech v Donbasu - je to zhruba polovina.

10:55

Ruské úřady pokračují v tažení proti restauracím McDonald's. Pobočka amerického fastfoodu ve Volgogradu musí zaplatit pokutu v přepočtu 70 000 korun za údajné porušení hygienických standardů.

Úřady se na restaurace zaměřily poté, co byly na Rusko uvaleny sankce. Od té doby bylo několik z nich zavřeno.

Foto: Reuters
10:13

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov opět obvinil z krize na Ukrajině Západ. "Ukrajinská krize je přímý důsledek pokusů našich západních protějšků o rozšíření linií euro-atlantického prostoru," citovala ho ruská agentura TASS.

Šéf ruské diplomacie s obdobnými vyjádřeními příliš nešetří. Stejně jako s prohlášeními, že Rusko se do dění v Donbasu nijak nezapojilo.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
10:00

Odstřelovačka Anastasie Sloboďaňuková bojovala čtvrt roku proti ukrajinským silám v Donbasu. Online deníku Aktuálně.cz poskytla exkluzivní rozhovor.

"Nikdo z mé rodiny nesloužil v armádě. Asi jsem se jako sniper narodila," říká brunetka, která se vrátila na rodný Krym, aby si od války odpočinula.

Ostřelovačka proruských separatistů Anastasie Sloboďaňuková.
Ostřelovačka proruských separatistů Anastasie Sloboďaňuková. | Foto: Jiří Just
09:48

Za posledních čtyřiadvacet hodin přišel v Doněcku o život jeden člověk. Dalších pět bylo zraněno, oznámila tamní radnice.

Podle ukrajinských médií došlo i k několika desítkám incidentů, a to především u města Debalcevo.

09:41

Nový lustrační zákon přinesl necelý týden po nabytí platnosti první výsledky. Tajná služba SZRU na svých webových stránkách oznámila, že bylo propuštěno 249 jejích pracovníků, z nichž 59 působilo na řídicích postech.

Zúčtování s minulostí je podle SZRU "chirurgicky přesné", aby nepoškodilo operativní úkoly. Podle ukrajinských médií nejde o čistky provedené v rozvědce během posledních dnů, ale o bilanci celkové personální obměny zahájené po únorovém převratu.

09:36

Úterní bruselské jednání mezi Ruskem a Ukrajinou o řešení plynového sporu oproti očekávání konečné řešení nepřineslo. "Dospěli jsme do stavu, kdy obě strany musejí svá stanoviska konzultovat s národními vládami a s Evropskou komisí," konstatoval eurokomisař Günther Oettinger.

"Na příští třístranné schůzce ve středu 29. října očekáváme, že bude dosaženo konečné dohody a smlouva bude podepsána."

09:32

Nejprve krátké shrnutí úterního dění:

Human Rights Watch přišla s tvrzením, že na východě Ukrajiny byla použita i zakázaná kazetová munice. Kyjev tvrzení, že ji armáda nasadila v obydlených oblastech, označil za nesmysl.

Menší diplomatická roztržka se rozhořela mezi Moskvou a Varšavou. Někdejší šéf polské diplomacie totiž prohlásil, že Vladimir Putin navrhoval rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko už v roce 2008.

09:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 22. 10. 2014 23:11
 

Právě se děje

před 6 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy