Živě: Volby jsou za rohem, nacionalisté posilují

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Premiér Arsenij Jaceňuk má v nedělních ukrajinských volbách větší šanci než Žvejk.
Premiér Arsenij Jaceňuk má v nedělních ukrajinských volbách větší šanci než Žvejk. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Na východ Ukrajiny údajně dorazila další dodávka vojenské techniky z Ruska. Podle vojenského analytika Dmytra Tymčuka šlo o zhruba 50 tanků a obrněných transportérů.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím opět kritizoval Západ. "Ukrajinská krize je přímý důsledek pokusů našich západních protějšků o rozšíření linií euro-atlantického prostoru," prohlásil.

Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:55

Hlavní mluvčí východoukrajinských povstalců v Rusku Igor Strelkov varoval Kreml, že Ukrajina se chystá na východě země k bleskové vojenské operaci, aby si zajistila co nejlepší podmínky pro následné jednání o příměří. Strelkov, kterého Moskva v srpnu z bojů na východě Ukrajiny kvůli jeho ultraradikálním postojům odvolala, adresoval ruskému vedení speciální vzkaz na serveru YouTube.
Ukrajina podle Strelkova stahuje k povstaleckým územím mohutné svazky vojsk a připravuje se k útoku na Doněck. "Bude-li tento plán úspěšně realizován, dojde k největší vojenskopolitické porážce Ruské federace po roce 1991 s vážnými následnými vnitropolitickými otřesy," varoval Moskvu vůdce separatistů. Ruské odpovědné orgány by podle Strelkova měly informovat prezidenta Vladimira Putina o důsledcích údajné ukrajinské ofenzívy.

15:56

O vítězi nedělních parlamentních voleb na Ukrajině není pochyb. Petro Porošenko bude letos podruhé slavit vítězství. V květnu se stal prezidentem, když už v prvním kole získal téměř 55 procent hlasů.

Podle průzkumů různých agentur by měla v neděli jeho strana s názvem Blok Petra Porošenka dostat mezi sedmadvaceti až třiatřiceti procenty.

V tom je jasno. Pro Ukrajinu však bude důležitá jiná věc. Vlastně dvě.

Vyhlíží vítězství? Petro Porošenko sleduje dalekohledem výcvik pohraničníků ve městě Čerkasy.
Vyhlíží vítězství? Petro Porošenko sleduje dalekohledem výcvik pohraničníků ve městě Čerkasy. | Foto: Reuters
15:40

Osm Ukrajinců, kteří bojovali na kyjevském Majdanu a byli zraněni, získalo v České republice politický azyl, napsal server Deutsche Welle.

Celkem bylo do Česka na přelomu února a března přivezeno 41 zraněných. Byli mezi nimi i dva chlapci ve věku 13 a 16 let.

14:51

Do parlamentních voleb zbývají čtyři dny. A podle aktuálního průzkumu mohou voliči do Nejvyšší rady poslat až deset partají.

Vítězství má podle všeho jasné Blok Petra Porošenka (až 30,25 %), s velkým odstupem následují nacionalistická Radikální strana Oleha Ljaška (12,7 %) a Lidová fronta Arsenije Jaceňuka (10,5 %).

Foto: Reuters
14:45

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk prohlásil, že země má dostatek plynu, aby mohla zahájit topnou sezonu. Podle státní společnosti Naftogaz ale bude spotřeba plynu během zimy zredukována o bezmála čtvrtinu.

Kyjev se totiž stále nedokázal dohodnout s Moskvou na ceně za klíčovou surovinu, a to navzdory rámcové dohodě, která byla uzavřena minulý týden v italském Miláně. Pokud se nepodaří dodávky obnovit, bude podle odhadů Ukrajině chybět asi pět miliard kubických metrů plynu.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
14:28

Sankce vůči Rusku ještě nějakou dobu potrvají, ale je nepravděpodobné, že by Západ přistoupil k tvrdším opatřením. Prohlásil to ruský exministr financí Alexej Kudrin.

"Myslím, že potrvá rok či dva, než bude vyjasněn status jihovýchodních oblastí Ukrajiny. To bude období, kdy budou sankce platit," řekl v Moskvě.

13:45

Bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski se dál zamotává do okolností svého výroku, že Vladimir Putin v roce 2008 tehdejšímu premiérovi Polska Donaldu Tuskovi údajně navrhoval, aby si Rusko a Polsko rozdělily Ukrajinu.

Podle informací agentury Ukrinform dnes Sikorski přiznal, že při tehdejší Tuskově návštěvě v Rusku se dvojice bilaterálně vůbec nesetkala.

"Moje paměť mě ošálila, protože po překontrolování se ukázalo, že mezi Putinem a Tuskem k setkání v Moskvě nedošlo," řekl podle agentury Sikorski. Zároveň tvrdí, že novinář, se kterým dělal rozhovor, některá jeho vyjádření "zveličil" – například použitím slova "navrhl".

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski | Foto: Reuters
12:07

Na východ Ukrajiny údajně dorazila další dodávka vojenské techniky z Ruska.

"Večer 21. října přijela z Ruska do Amvrosijivky kolona vojenských vozidel a až 500 lidí v ruských uniformách bez označení," informoval vojenský analytik Dmytro Tymčuk.

Podle něj šlo mimo jiné o 50 tanků a obrněných transportérů. Část zůstala na místě, zhruba 300 lidí a 30 vozidel pokračovalo do města Komsomolske.

11:38

Ruské ministerstvo energetiky schválilo žádosti ropné Rosněfti a plynového Novateku o pomoc ze státní kasy.

Zda společnosti, na něž dopadly sankce Západu, peníze skutečně dostanou, rozhodne ministerstvo ekonomického rozvoje.

11:33

Nyní ze sportu. Ačkoliv musí fotbalový klub CSKA Moskva hrát domácí zápasy v evropských pohárech bez diváků, jeho stoupenci vyvolali poprask.

Během úterního zápasu s Manchesterem City totiž na prázdných tribunách vyvěsili vlajku Novorusi, jak proruští separatisté i někteří představitelé Ruska nazývají Donbas. Fotografie se objevila na Twitteru.

11:14

Více než 70 procent Ukrajinců podporuje evropskou integraci, vyplývá z čerstvě zveřejněného průzkumu.

Za poslední rok se rovněž razantně změnil pohled Ukrajinců na Rusy. Zatímco loni je vnímalo pozitivně 80 % lidí, nyní - po anexi Krymu a událostech v Donbasu - je to zhruba polovina.

10:55

Ruské úřady pokračují v tažení proti restauracím McDonald's. Pobočka amerického fastfoodu ve Volgogradu musí zaplatit pokutu v přepočtu 70 000 korun za údajné porušení hygienických standardů.

Úřady se na restaurace zaměřily poté, co byly na Rusko uvaleny sankce. Od té doby bylo několik z nich zavřeno.

Foto: Reuters
10:13

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov opět obvinil z krize na Ukrajině Západ. "Ukrajinská krize je přímý důsledek pokusů našich západních protějšků o rozšíření linií euro-atlantického prostoru," citovala ho ruská agentura TASS.

Šéf ruské diplomacie s obdobnými vyjádřeními příliš nešetří. Stejně jako s prohlášeními, že Rusko se do dění v Donbasu nijak nezapojilo.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
10:00

Odstřelovačka Anastasie Sloboďaňuková bojovala čtvrt roku proti ukrajinským silám v Donbasu. Online deníku Aktuálně.cz poskytla exkluzivní rozhovor.

"Nikdo z mé rodiny nesloužil v armádě. Asi jsem se jako sniper narodila," říká brunetka, která se vrátila na rodný Krym, aby si od války odpočinula.

Ostřelovačka proruských separatistů Anastasie Sloboďaňuková.
Ostřelovačka proruských separatistů Anastasie Sloboďaňuková. | Foto: Jiří Just
09:48

Za posledních čtyřiadvacet hodin přišel v Doněcku o život jeden člověk. Dalších pět bylo zraněno, oznámila tamní radnice.

Podle ukrajinských médií došlo i k několika desítkám incidentů, a to především u města Debalcevo.

09:41

Nový lustrační zákon přinesl necelý týden po nabytí platnosti první výsledky. Tajná služba SZRU na svých webových stránkách oznámila, že bylo propuštěno 249 jejích pracovníků, z nichž 59 působilo na řídicích postech.

Zúčtování s minulostí je podle SZRU "chirurgicky přesné", aby nepoškodilo operativní úkoly. Podle ukrajinských médií nejde o čistky provedené v rozvědce během posledních dnů, ale o bilanci celkové personální obměny zahájené po únorovém převratu.

09:36

Úterní bruselské jednání mezi Ruskem a Ukrajinou o řešení plynového sporu oproti očekávání konečné řešení nepřineslo. "Dospěli jsme do stavu, kdy obě strany musejí svá stanoviska konzultovat s národními vládami a s Evropskou komisí," konstatoval eurokomisař Günther Oettinger.

"Na příští třístranné schůzce ve středu 29. října očekáváme, že bude dosaženo konečné dohody a smlouva bude podepsána."

09:32

Nejprve krátké shrnutí úterního dění:

Human Rights Watch přišla s tvrzením, že na východě Ukrajiny byla použita i zakázaná kazetová munice. Kyjev tvrzení, že ji armáda nasadila v obydlených oblastech, označil za nesmysl.

Menší diplomatická roztržka se rozhořela mezi Moskvou a Varšavou. Někdejší šéf polské diplomacie totiž prohlásil, že Vladimir Putin navrhoval rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko už v roce 2008.

09:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 22. 10. 2014 23:11
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy