reklama
 
 

Živě: Porošenko zvažuje pozvání mírových sil na Ukrajinu

18. 2. 2015 23:28
reklama
Středeční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
23:25

Šéfem poradců ukrajinské ministryně financí Natalije Jareškové se stal bývalý slovenský ministr financí a vicepremiér Ivan Mikloš. Informoval o tom server Ukraine Today. Jako poradce by se měl údajně zabývat zejména tématy daní a veřejných financí. Čtyřiapadesátiletý ekonom byl v letech 1998 až 2002 místopředsedou slovenské vlády pro ekonomiku, následně zastával čtyři roky funkci ministra financí. V této pozici byl i v letech 2010 až 2012 za premiérky Ivety Radičové.

Jak napsal ukrajinský server, Mikloš je posledním z cizinců, kteří v nedávných měsících posílili ukrajinskou vládu a týmy ukrajinských ministrů. V prosinci se například stali náměstky na ministerstvu spravedlnosti dva zahraniční odborníci pocházející z Gruzie a Litvy. Poradcem ukrajinského vedení je rovněž bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili.

Blog, Ivan Mikloš
21:45

Prezident rovněž radě a parlamentu navrhl změny v zákonu o válečném stavu, aby usnadnil obranu země. Z Debalceve se podle Porošenka dosud stáhlo 2475 ukrajinských vojáků, a to i s téměř 200 kusy vojenské techniky. "Vojáci splnili svou povinnost. Dokázali, že Ukrajina plní minské dohody," zdůraznil.

21:20

Porošenko ve svém večerním televizním vystoupení také navrhl zvážit pozvání mezinárodních mírových jednotek na území Ukrajiny. Odůvodnil to tím, že Rusko podle něj neplní mírové dohody. Po případném přijetí rozhodnutí hodlá prezident zahájit konzultace se zahraničními partnery o této otázce.

"Navrhl jsem (ukrajinské) bezpečnostní radě posoudit otázku pozvání mírové mise OSN na Ukrajinu, která bude působit na základě zmocnění Rady bezpečnosti OSN. Posuzovali jsme tuto otázku a jako nejlepší formát vidíme přizvání policejní mise Evropské unie. Jsem přesvědčen, že to bude nejúčinnější záruka míru," řekl Porošenko podle agentury TASS. "Doufám, že rozhodnutí bude dnes přijato, a my začneme oficiální konzultace s našimi partnery, které pomohou zajistit mír," dodal.

20:55

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhl ustavení válečného kabinetu Rady národní bezpečnosti.

Petro Porošenko měl mimořádný projev na kyjevském letišti, odkud odletěl na východ. Petro Porošenko měl mimořádný projev na kyjevském letišti, odkud odletěl na východ. | Foto: Reuters
20:45

Podle Bílého domu se Rusko nedodržováním mírových dohod z Minsku vystavuje hrozbě tvrdých následků. "Jejich selhání je vystavuje hrozbě tvrdých následků," prohlásil mluvčí amerického prezidenta Josh Earnest.

Earnest rovněž řekl, že otázkou naplňování dohod z Minsku se ještě dnes budou telefonicky zabývat představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. Právě diplomatická snaha německé kancléřky Angely Merkelové a francouzské prezidenta Françoise Hollandea vedla k nové mírové dohodě, se kterou souhlasili ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremlu Vladimir Putin i separatisté.

USA - platební neschopnost - shutdown - Bílý dům Podle mnohých by ho v Bílém domě mohl vystřídat. | Foto: Reuters
20:25

Americký ministr zahraničí John Kerry v ranním telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem vyzval k ukončení ruských a separatistických útoků na pozice ukrajinské armády v Debalceve. Oznámila to mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová.

"(Kerry) naléhal na ministra zahraničí Lavrova, aby skončily ruské a separatistické útoky na ukrajinské pozice v Debalceve a aby skončilo další porušování příměří," řekla podle Reuters o telefonátu Psakiová. "Ministr zahraničí (USA) také vyzval Rusko, aby umožnilo do města Debalceve přístup pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kterým je bráněno ve výkonu jejich povinností," dodala. Proruští separatisté dosud nepovolili členům mise OBSE do města vstoupit.

John Kerry attends media after talks on situation in Ukraine in Geneva Foto: Reuters
20:15

Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu zostřil svoji kritiku těch evropských zemí, které se snaží izolovat Rusko kvůli jeho postupu v krizi na Ukrajině. Za hlavního zastánce této politiky označil prezidenta Evropské unie, bývalého polského premiéra Donalda Tuska, uvedla agentura Reuters.

Orbán řekl novinářům, že Evropská unie je rozdělená podle toho, jak se chovat vůči Rusku. Maďarsko společně s Českem, Slovenskem a Rakouskem jsou podle něho toho názoru, že je třeba s Moskvou spolupracovat. Více čtěte ZDE.

Viktor Orbán a Vladimir Putin.
19:58
DVTV

Ústup ukrajinské armády je vynucený, nic podle plánu. Příměří poskytlo separatistům šanci se mobilizovat a stáhnout těžkou techniku k Debalceve, řekl v rozhovoru pro DVTV expert na Rusko a východní Evropu Karel Svoboda. Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE.

Daniela Drtinová a Martin Veselovský Foto: Jan Schejbal, Economia
19:54

"Ukrajinská armáda bojuje spíš starými "sovětskými" metodami. Kdežto na straně separatistů stojí ruští důstojníci nové generace, kteří o vedení moderní války něco vědí," píše ve svém komentáři Jan Gazdík. Více čtěte ZDE.

Jan Gazdík Jan Gazdík
19:52

Podívejte se na nové snímky z Debalceve.

Fotky: Černý den ukrajinské armády. Tak přišla o Debalceve

Ukrajina - armáda - Debalceve - 15. 2 Foto: Reuters
19:51

Odlišnou verzi událostí podal zástupce náčelníka štábu doněckých povstalců Eduard Basurin. "Za úsvitu se vzdalo 153 ukrajinských vojáků, včetně důstojníků. K žádnému pokusu o proražení obklíčení a tím spíše o spořádaný ústup se zbraněmi a technikou nedošlo," prohlásil podle agentury RIA Novosti. Poslední ukrajinské jednotky prý z obklíčení unikly ještě 9. února, ale "nešlo o žádný průlom, ale opuštění pozic".

"Všem ukrajinským vojákům, kteří složí zbraně, zaručujeme život a šetrné zacházení," vzkázal Basurin ukrajinským jednotkám, které ještě kladou odpor v jižní části města. Vojáky, kteří se sami vzdají, prý hned předají jejich příbuzným, jakmile přijedou do Doněcka.

19:50

Ukrajinská armáda uvedla, že v posledních bojích o důležitý železniční uzel Debalceve padlo 22 vojáků a dalších 150 utrpělo zranění. Proruští separatisté, kteří odhadovali ztráty obklíčených ukrajinských jednotek na stovky a tisíce mužů, ohlásili zajetí 153 ukrajinských vojáků. Na důkaz dobytí města také jmenovali nového starostu.

"Dohromady za poslední dny těžkých bojů padlo 22 vojáků, z toho šest během organizovaného ústupu z Debalceve," citoval list Ukrajinska pravda z hlášení zástupce náčelníka generálního štábu. Z Debalceve, ležícího na trati mezi hlavními povstaleckými baštami, Doněckem a Luhanskem, se do dnešního odpoledne podařilo stáhnout 2459 vojáků a více než 200 kusů vojenské techniky, včetně 15 tanků.

Ukrajina - armáda - Debalceve - 15. 2 Foto: Reuters
19:48

Ruská vláda se rozhodla vložit 2,3 bilionu rublů (zhruba 900 miliard Kč) do takzvaného protikrizového plánu, který má podpořit zpomalující domácí ekonomiku. Velká část těchto prostředků bude k dispozici v prvním čtvrtletí, prohlásil dnes podle agentury Reuters ruský ministr financí Anton Siluanov. Ruská ekonomika se potýká s dopadem levnější ropy a sankcí, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Nejnovější klíčové ukazatele ekonomické aktivity Ruska mezitím posílily očekávání, že země směřuje do hospodářské recese, napsal Reuters.

Ruské rubly. Ruské rubly | Foto: Reuters
19:15

Nazarenko současně ohlásil, že za přispění pomoci z Evropské unie se na hranici zatím podařilo vyhloubit 144 kilometrů protitankových příkopů, jakož i vybudovat ženijní překážky na téměř 90 kilometrech.

19:10

Ukrajina nekontroluje 493 kilometrů své státní hranice s Ruskem, ovládnuté v této délce proruskými separatisty. Na dnešním zasedání vlády v Kyjevě to uvedl velitel ukrajinských pohraničníků Viktor Nazarenko. Jde o zhruba čtvrtinu z celkové délky ukrajinsko-ruské hranice.

17:15

V humanitárním skladu ukrajinského červeného kříže bylo ve středu odpoledne složeno 40 tun humanitární pomoci Česka pro Ukrajinu. Po vyložení nákladu se pak konvoj vydal na zpáteční cestu. Domů by měl dorazit pravděpodobně ve čtvrtek ve večerních hodinách.

Konvoj humanitární pomoci Foto: Vojtěch Marek
16:16

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odpoledne zopakoval, že k vyřešení konfliktu je nutný přímý dialog mezi Kyjevem a vedením povstalců. Ukrajinská vláda a prezident však na toto odmítají přistoupit.

Sergej Lavrov Foto: Reuters
15:39

Během středečního večera se uskuteční telefonický rozhovor lídrů takzvané "normandské čtyřky". Prezidenti Francoise Hollande, Petro Porošenko, Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová by měli hovořit o posledních událostech v Donbasu.

Francie je přesvědčena, že dohoda z Minku "ještě není mrtvá" a - navzdory událostem v Debalceve - by mělo být učiněno "vše, aby zůstala naživu". "Budeme pokračovat. Víme, že máme nějaké problémy. Víme, že ne vše bylo vyřešeno, ale mezi situací před dohodou z Minsku a současnou situací... je určitý pokrok," citovala agentura AFP mluvčího francouzské vlády Stéphane Le Folla.

15:25

Z Debalceve přicházejí další svědectví o útěku ukrajinských vojáků. Velitel dobrovolnického praporu Donbas Semjon Semenčenko agentuře Unian řekl, že z města bylo odvezeno 167 zraněných. Mnoho mrtvých prý ale museli nechat na místě.

Ukrajina - armáda - Debalceve - 15. 2 Foto: Reuters
15:16

Ukrajinský generální štáb podle agentury Unian obvinil z neúspěšné obrany Debalceve dobrovolnický prapor Krivbas z Dněpropetrovska, který prý o své vůli opustil linii fronty.

"Ani slovo o tom, že neexistovalo velitelské spojení, že nepřicházely posily, technika, dělostřelectvo, že jsme museli mlčky sledovat umírání raněných, které nikdo neevakuoval, že velitel sektoru obrany beze stopy zmizel," kritizoval stanovisko generálního štábu velitel praporu Mykola Kolesnyk.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 18. 2. 2015 23:28

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama