Živě: Porošenko zvažuje pozvání mírových sil na Ukrajinu

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Nad východoukrajinským Debalceve ve středu zavlála vlajka doněckých separatistů. Město, které dlouhé týdny odolávalo povstaleckému obklíčení, padlo po soustředěném útoku vzbouřenců a podle kritiků i vinou chyb v ukrajinském armádním velení.

Vzbouřenci tvrdí, že v debalcevském "kotli" zůstalo až tři tisíce mrtvých ukrajinských vojáků. Nemocnice v sousedním Artemivsku jsou plné zraněných, márnice plné mrtvých. Ukrajinská armáda uvedla, že v bojích padlo 22 vojáků a dalších 150 utrpělo zranění. Pád Debalceve vyvolal protesty Západu, Rusko naopak viní z krveprolití Kyjev.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko večer na zasedání bezpečnostní rady státu navrhl zvážit pozvání mezinárodních mírových jednotek na území Ukrajiny. Odůvodnil to tím, že Rusko podle něj neplní mírové dohody.

Středeční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:25

Šéfem poradců ukrajinské ministryně financí Natalije Jareškové se stal bývalý slovenský ministr financí a vicepremiér Ivan Mikloš. Informoval o tom server Ukraine Today. Jako poradce by se měl údajně zabývat zejména tématy daní a veřejných financí. Čtyřiapadesátiletý ekonom byl v letech 1998 až 2002 místopředsedou slovenské vlády pro ekonomiku, následně zastával čtyři roky funkci ministra financí. V této pozici byl i v letech 2010 až 2012 za premiérky Ivety Radičové.

Jak napsal ukrajinský server, Mikloš je posledním z cizinců, kteří v nedávných měsících posílili ukrajinskou vládu a týmy ukrajinských ministrů. V prosinci se například stali náměstky na ministerstvu spravedlnosti dva zahraniční odborníci pocházející z Gruzie a Litvy. Poradcem ukrajinského vedení je rovněž bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili.

Ivan Mikloš.
Ivan Mikloš. | Foto: Aktuálně.cz
21:45

Prezident rovněž radě a parlamentu navrhl změny v zákonu o válečném stavu, aby usnadnil obranu země. Z Debalceve se podle Porošenka dosud stáhlo 2475 ukrajinských vojáků, a to i s téměř 200 kusy vojenské techniky. "Vojáci splnili svou povinnost. Dokázali, že Ukrajina plní minské dohody," zdůraznil.

21:20

Porošenko ve svém večerním televizním vystoupení také navrhl zvážit pozvání mezinárodních mírových jednotek na území Ukrajiny. Odůvodnil to tím, že Rusko podle něj neplní mírové dohody. Po případném přijetí rozhodnutí hodlá prezident zahájit konzultace se zahraničními partnery o této otázce.

"Navrhl jsem (ukrajinské) bezpečnostní radě posoudit otázku pozvání mírové mise OSN na Ukrajinu, která bude působit na základě zmocnění Rady bezpečnosti OSN. Posuzovali jsme tuto otázku a jako nejlepší formát vidíme přizvání policejní mise Evropské unie. Jsem přesvědčen, že to bude nejúčinnější záruka míru," řekl Porošenko podle agentury TASS. "Doufám, že rozhodnutí bude dnes přijato, a my začneme oficiální konzultace s našimi partnery, které pomohou zajistit mír," dodal.

20:55

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhl ustavení válečného kabinetu Rady národní bezpečnosti.

Petro Porošenko měl mimořádný projev na kyjevském letišti, odkud odletěl na východ.
Petro Porošenko měl mimořádný projev na kyjevském letišti, odkud odletěl na východ. | Foto: Reuters
20:45

Podle Bílého domu se Rusko nedodržováním mírových dohod z Minsku vystavuje hrozbě tvrdých následků. "Jejich selhání je vystavuje hrozbě tvrdých následků," prohlásil mluvčí amerického prezidenta Josh Earnest.

Earnest rovněž řekl, že otázkou naplňování dohod z Minsku se ještě dnes budou telefonicky zabývat představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. Právě diplomatická snaha německé kancléřky Angely Merkelové a francouzské prezidenta Françoise Hollandea vedla k nové mírové dohodě, se kterou souhlasili ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremlu Vladimir Putin i separatisté.

Podle mnohých by ho v Bílém domě mohl vystřídat.
Podle mnohých by ho v Bílém domě mohl vystřídat. | Foto: Reuters
20:25

Americký ministr zahraničí John Kerry v ranním telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem vyzval k ukončení ruských a separatistických útoků na pozice ukrajinské armády v Debalceve. Oznámila to mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová.

"(Kerry) naléhal na ministra zahraničí Lavrova, aby skončily ruské a separatistické útoky na ukrajinské pozice v Debalceve a aby skončilo další porušování příměří," řekla podle Reuters o telefonátu Psakiová. "Ministr zahraničí (USA) také vyzval Rusko, aby umožnilo do města Debalceve přístup pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kterým je bráněno ve výkonu jejich povinností," dodala. Proruští separatisté dosud nepovolili členům mise OBSE do města vstoupit.

Foto: Reuters
20:15

Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu zostřil svoji kritiku těch evropských zemí, které se snaží izolovat Rusko kvůli jeho postupu v krizi na Ukrajině. Za hlavního zastánce této politiky označil prezidenta Evropské unie, bývalého polského premiéra Donalda Tuska, uvedla agentura Reuters.

Orbán řekl novinářům, že Evropská unie je rozdělená podle toho, jak se chovat vůči Rusku. Maďarsko společně s Českem, Slovenskem a Rakouskem jsou podle něho toho názoru, že je třeba s Moskvou spolupracovat. Více čtěte ZDE.

Foto: Reuters
19:58 Drtinová a Veselovský

Ústup ukrajinské armády je vynucený, nic podle plánu. Příměří poskytlo separatistům šanci se mobilizovat a stáhnout těžkou techniku k Debalceve, řekl v rozhovoru pro DVTV expert na Rusko a východní Evropu Karel Svoboda. Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE.

Foto: Jan Schejbal, Economia
19:54

"Ukrajinská armáda bojuje spíš starými "sovětskými" metodami. Kdežto na straně separatistů stojí ruští důstojníci nové generace, kteří o vedení moderní války něco vědí," píše ve svém komentáři Jan Gazdík. Více čtěte ZDE.

Jan Gazdík
Jan Gazdík | Foto: Aktuálně.cz
19:51

Odlišnou verzi událostí podal zástupce náčelníka štábu doněckých povstalců Eduard Basurin. "Za úsvitu se vzdalo 153 ukrajinských vojáků, včetně důstojníků. K žádnému pokusu o proražení obklíčení a tím spíše o spořádaný ústup se zbraněmi a technikou nedošlo," prohlásil podle agentury RIA Novosti. Poslední ukrajinské jednotky prý z obklíčení unikly ještě 9. února, ale "nešlo o žádný průlom, ale opuštění pozic".

"Všem ukrajinským vojákům, kteří složí zbraně, zaručujeme život a šetrné zacházení," vzkázal Basurin ukrajinským jednotkám, které ještě kladou odpor v jižní části města. Vojáky, kteří se sami vzdají, prý hned předají jejich příbuzným, jakmile přijedou do Doněcka.

19:50

Ukrajinská armáda uvedla, že v posledních bojích o důležitý železniční uzel Debalceve padlo 22 vojáků a dalších 150 utrpělo zranění. Proruští separatisté, kteří odhadovali ztráty obklíčených ukrajinských jednotek na stovky a tisíce mužů, ohlásili zajetí 153 ukrajinských vojáků. Na důkaz dobytí města také jmenovali nového starostu.

"Dohromady za poslední dny těžkých bojů padlo 22 vojáků, z toho šest během organizovaného ústupu z Debalceve," citoval list Ukrajinska pravda z hlášení zástupce náčelníka generálního štábu. Z Debalceve, ležícího na trati mezi hlavními povstaleckými baštami, Doněckem a Luhanskem, se do dnešního odpoledne podařilo stáhnout 2459 vojáků a více než 200 kusů vojenské techniky, včetně 15 tanků.

Foto: Reuters
19:48

Ruská vláda se rozhodla vložit 2,3 bilionu rublů (zhruba 900 miliard Kč) do takzvaného protikrizového plánu, který má podpořit zpomalující domácí ekonomiku. Velká část těchto prostředků bude k dispozici v prvním čtvrtletí, prohlásil dnes podle agentury Reuters ruský ministr financí Anton Siluanov. Ruská ekonomika se potýká s dopadem levnější ropy a sankcí, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Nejnovější klíčové ukazatele ekonomické aktivity Ruska mezitím posílily očekávání, že země směřuje do hospodářské recese, napsal Reuters.

Ruské rubly
Ruské rubly | Foto: Reuters
19:15

Nazarenko současně ohlásil, že za přispění pomoci z Evropské unie se na hranici zatím podařilo vyhloubit 144 kilometrů protitankových příkopů, jakož i vybudovat ženijní překážky na téměř 90 kilometrech.

19:10

Ukrajina nekontroluje 493 kilometrů své státní hranice s Ruskem, ovládnuté v této délce proruskými separatisty. Na dnešním zasedání vlády v Kyjevě to uvedl velitel ukrajinských pohraničníků Viktor Nazarenko. Jde o zhruba čtvrtinu z celkové délky ukrajinsko-ruské hranice.

17:15

V humanitárním skladu ukrajinského červeného kříže bylo ve středu odpoledne složeno 40 tun humanitární pomoci Česka pro Ukrajinu. Po vyložení nákladu se pak konvoj vydal na zpáteční cestu. Domů by měl dorazit pravděpodobně ve čtvrtek ve večerních hodinách.

Foto: Vojtěch Marek
16:16

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odpoledne zopakoval, že k vyřešení konfliktu je nutný přímý dialog mezi Kyjevem a vedením povstalců. Ukrajinská vláda a prezident však na toto odmítají přistoupit.

Foto: Reuters
15:39

Během středečního večera se uskuteční telefonický rozhovor lídrů takzvané "normandské čtyřky". Prezidenti Francoise Hollande, Petro Porošenko, Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová by měli hovořit o posledních událostech v Donbasu.

Francie je přesvědčena, že dohoda z Minku "ještě není mrtvá" a - navzdory událostem v Debalceve - by mělo být učiněno "vše, aby zůstala naživu". "Budeme pokračovat. Víme, že máme nějaké problémy. Víme, že ne vše bylo vyřešeno, ale mezi situací před dohodou z Minsku a současnou situací... je určitý pokrok," citovala agentura AFP mluvčího francouzské vlády Stéphane Le Folla.

15:25

Z Debalceve přicházejí další svědectví o útěku ukrajinských vojáků. Velitel dobrovolnického praporu Donbas Semjon Semenčenko agentuře Unian řekl, že z města bylo odvezeno 167 zraněných. Mnoho mrtvých prý ale museli nechat na místě.

Foto: Reuters
15:16

Ukrajinský generální štáb podle agentury Unian obvinil z neúspěšné obrany Debalceve dobrovolnický prapor Krivbas z Dněpropetrovska, který prý o své vůli opustil linii fronty.

"Ani slovo o tom, že neexistovalo velitelské spojení, že nepřicházely posily, technika, dělostřelectvo, že jsme museli mlčky sledovat umírání raněných, které nikdo neevakuoval, že velitel sektoru obrany beze stopy zmizel," kritizoval stanovisko generálního štábu velitel praporu Mykola Kolesnyk.

15:07

Ukrajinský prezident Petro Porošenko měl v případě Debalceve dvě možnosti, obě špatné. Vzniklou situaci a možný vývoj jsme se pokusili popsat.

15:03

"Ukrajinský voják Miroslav Gal ukazuje insignie mrtvých ruských vojáků poblíž Debalceve," napsal na Twitteru novinář Vitalij Moroz.

14:47

Na serveru YouTube se objevily záběry Debalceve pořízené z dronu. Z města zůstaly trosky.

Válkou zničený východ Ukrajiny pohledem z dronu

Video:
14:29

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dal v lotyšské Rize průchod svému rozhořčení. Na konferenci ministrů obrany Evropské unie řekl, že situací v Debalceve je "hluboce znepokojen". Neochota separatistů respektovat příměří podle něj ohrožuje minské mírové dohody.

"Vyzývám Rusko, aby skoncovalo s podporou separatistů a stáhlo své jednotky a zbraně z východu Ukrajiny v souladu s minskou dohodou," řekl.

Foto: Reuters
14:15

Ukrajinský server NV.ua napsal, že během stahování z Debalceve padly čtyři desítky vojáků.

14:08

Podle odhadu povstalců vládní vojsko ztratilo v Debalceve dva až tři tisíce vojáků, stovky dalších se prý vzdaly nebo padly do zajetí.

"Předpokládali jsme, že v obklíčení je deset tisíc mužů, až tři tisíce z nich přišly o život," řekl novinářům náměstek doněckého "ministra obrany" Eduard Basurin.

13:45

Pozorovatelé z mise OBSE budou moci brzy navštívit Debalceve, oznámil Maxim Lesčenko ze samozvané "Doněcké lidové republiky". "V Debalceve jsou stále slyšet střelba a výbuchy," řekl.

13:40

Nad východoukrajinským Debalceve zavlála vlajka Novoruska, informoval ruský 1. kanal.

13:25

Z obchodů na Krymu zmizelo zboží z Evropské unie, tweetuje Rádio Svobodná Evropa.

13:09

Do nemocnice v Artěmivsku bylo dopraveno kolem 100 zraněných vojáků.

12:51

"Dostali jsme se ven, ale nebylo to bez ztrát," cituje reportér listu The Independent Oliver Carroll důstojníka ukrajinského praporu Krivbas. "Zhruba deset procent je považováno za mrtvé, deset procent padlo do zajetí," odhaduje.

Ukrajinští vojáci v Artěmivsku na cestě z Debalceve
Ukrajinští vojáci v Artěmivsku na cestě z Debalceve | Foto: Reuters
12:49

"Boje v Debalceve jsou hrubým porušením minských dohod," řekl České televizi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

12:34

Britská ambasáda na Ukrajině dala na svůj Twitter infografiku "Jak poznat ruský Pancir-S1 (nebo SA-22), který není ve výzbroji ukrajinských sil".

12:25

Velitel praporu Donbas Semjon Semenčenko uvedl na Facebooku, že silnice z Debalceve do Artěmivska je skutečně pod kontrolou ukrajinských sil, ale povstalci ji ostřelují ze svých pozic. Ústup ukrajinských vojáků kryjí palbou tanky a dělostřelectvo. Podle Semenčenka jsou na ukrajinské straně mrtví i ranění, ale nemá přesné informace o počtu.

Foto: Reuters
12:24

Bojové letectvo ruské armády pořádá tento týden na severozápadě země bojové cvičení stíhacích letounů. Manévry vstoupily do "aktivní fáze" s ostrou střelbou, informovala agentura Interfax s odvoláním na náčelníka tiskové služby západního vojenského okruhu Olega Kočetkova.

Do cvičení jsou podle mluvčího zapojeny tři desítky letadel, konkrétně stroje Su-34, Su-27, MiG-29, MiG-29SMT a MiG-31BM. Mají nacvičovat údery raketami proti vzdušným cílům.

Foto: Reuters
12:20

Po sociálních sítích koluje videozáznam z americké zpravodajské televize CNN. Ta ve svém vysílání zahrnula Ukrajinu do Ruské federace.

YouTube: Ukrajina jako součást Ruska

Americká zpravodajská televize zahrnula Ukrajinu do Ruské federace. | Video:
12:12

Předseda Výboru pro mezinárodní vztahy Rady federace Konstantin Kosačev je přesvědčen, že je ještě brzy hovořit o krachu dohody z Minsku.

"Podle informací, které mám, konfrontace pokračuje v Debalceve, ale jinak v Doněcké oblasti značně oslabuje a v Luhanské oblasti se takřka zastavila," citovala ho agentura TASS.

12:05

Podle Petra Porošenka jde o stažení podle plánu. Se zbraněmi a technikou.

12:03

V márnici v Doněcku probíhá údajně výměna ostatků padlých. "Napočítal jsem tucet bojovníků Doněcké lidové republiky zabitých v akci výměnou za pár Ukrajinců," píše na Twitteru bloger Danilo Elia.

12:01

Příměří na východě Ukrajiny je dodržováno s výjimkou Debalceve, prohlásil v Moskvě šéf ruské diplomacie Lavrov.

11:58

Porošenko oznamuje v přímém přenosu stažení armády z Debalceve.

11:56

Kvůli situaci v Donbasu byl podle Lysenka přerušen provoz na osmi železničních tratích mezi Ukrajinou a "dočasně okupovanými teritorii". Zastavily se rovněž práce v několika dolech a metalurgických továrnách.

11:54

Proruští separatisté dvakrát ostřelovali vesnici Širokine nedaleko přistavu Mariupol, oznámil mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Útok byl podle něj odražen.

11:45

80 procent ukrajinských vojáků se z Debalceve už stáhlo. Ve městě jsou ještě dvě skupiny.

11:40

Ukrajinský prezident Petro Porošenko řekl v projevu na kyjevském letišti před odletem na východ, že vojáci se stahují z Debalceve podle předem připraveného plánu. "Žádný kotel, o kterém mluvili povstalci, neexistoval," řekl prezident.

11:32

"Akce Ruskem podporovaných separatistů v Debalceve jsou čistým porušením příměří," prohlásila šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová.

Foto: Aktuálně.cz
11:27

Separatisté uvažují o tom, že nechají z Debalceve všechny ukrajinské vojáky odejít, ale v každém případě musí nechat zbraně a techniku na místě. Uvedl to šéf luhanských povstalců Igor Plotnickij.

11:19

"Zastavení palby nemá alternativu," prohlásil k dění na Ukrajině ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Vyzval obě strany, aby začaly naplňovat dohodu z Minsku, a to včetně Debalceve.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
11:17

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podle médií míří na východ země. Ještě během dneška by se měl ale vrátit do Kyjeva, kde se bude konat jednání bezpečnostní rady státu.

11:15

Vůdce samozvané Luhanské lidové republiky Igor Plotnickij dnes v prohlášení připustil možnost, že jeho „republika“ zůstane součástí Ukrajiny. Vše bude podle něj záviset na plnění dohod a podmínek.

Igor Plotnickij.
Igor Plotnickij. | Foto: Wikimedia
11:11

Ruská a separatistická média na fotografiích a videozáznamech zachytila v Debalceve zástupce velitele pozemních vojsk Ruské federace generálplukovníka Alexandra Lencova. Píše to agentura Unian.

11:00

Zatímco první vojáci dorazili do 30 kilometrů vzdáleného Artěmivsku, zástupce velitele regionální policie hlásí, že boje mezi vládními jednotkami a separatisty v Debalceve pokračují. Situace na východě Ukrajiny je značně nepřehledná.

10:57

Kyjevská televize oznámila, že ukrajinské jednotky dostaly rozkaz vyklidit obklíčené Debalceve.

10:54

Separatisté údajně spustili útok na Trojicke v Luhanské oblasti. Podle dostupných, ale nezávisle neověřitelných zpráv jsou do operace zapojeny i raketové systémy Grad.

10:49

Právě před rokem začalo na kyjevském náměstí Nezávislosti velké krveprolití, jež si vyžádalo přes sto mrtvých a v důsledku vedlo až k pádu prezidenta Viktora Janukovyče. Připomeňte si to.

10:47

Zatímco v některých částech Donbasu se i navzdory příměří bojuje, v Kyjevě se uskutečnila vzpomínka na takzvanou Nebeskou setninu, tedy mrtvé z Majdanu.

10:34

Spojené státy dodávky "obranných zbraní" Ukrajině zvažují, rozhodnutí ale v Bílém domě dosud nepadlo. Kyjev v úterý oznámil, že už do Washingtonu poslal seznam požadované výzbroje.

Po zbrojních dodávkách Ukrajině volají zejména američtí republikáni, podporuje je ale i nový americký ministr obrany Ashton Carter.

10:33

Spojené státy by měly dostát svým dřívějším slibům a poskytnout Ukrajině "prostředky pro posílení obranyschopnosti". V telefonickém rozhovoru s americkým viceprezidentem Joem Bidenem to prohlásil Petro Porošenko.

O výměně názorů, při níž obě strany důrazně odsoudily porušování příměří v Donbasu, informovala dnes agentura Unian s odvoláním na ukrajinskou prezidentskou kancelář.

Vřelé přivítání: ukrajinský prezident Petro Porošenko a americký viceprezident Joe Biden.
Vřelé přivítání: ukrajinský prezident Petro Porošenko a americký viceprezident Joe Biden. | Foto: Reuters
10:30

Kolesnyk pro agenturu Reuters dodal, že stahování se netýká všech vojáků. "Hovoříme pouze o jednotkách, které jsou obklíčeny v obydlených oblastech uvnitř města a v jeho okolí."

10:29

"Stáhli jsme se. Zachránili jsme lidské životy," potvrdil Mykola Kolesnyk, další z velitelů polovojenských jednotek.

10:27

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vystoupí v televizi s proslovem k událostem v Debalceve.

10:21

Mluvčí ministerstva obrany "Doněcké lidové republiky" Eduard Basurin prohlásil, že separatisté začínají v souladu s minskými dohodami stahovat těžké zbraně. Týkají se prý oblastí, kde se už nebojuje. Tedy nikoliv Debalceve.

10:18

Do Arťemivsku míří tanky, obrněné transportéry i sanitky. "Debalceve už není naše," přiznal jeden z vojáků.

10:09

Velitel praporu Donbas Semenčenko vyzval k rezignaci ukrajinského ministra obrany i náčelníka generálního štábu. Podle něj nezvládli situaci v Debalceve.

10:05

Běloruský prezident Alexander Lukašenko nabídl pomoc při stahování ukrajinských vojáků a armádního vybavení z Debalceve, píše ruská agentura TASS.

10:02

Ruští vojáci podle Moskvy v Donbasu nejsou.

10:04

Televize Hromadske TV cituje některé vojáky odcházející z Debalceve. Říkají, že pět dní nic nejedli.

9:89

150 ukrajinských vojáků ráno dorazilo z obklíčeného Debalceve do Arťemivska, píše agentura Unian. Tvrdí, že kvůli ostřelování separatisty je nutné odcházet z Debalceve v menších skupinách.

Vojenská bota u silnice poblíž Debalceve.
Vojenská bota u silnice poblíž Debalceve. | Foto: Reuters
9:57

Prudké boje jsou znovu hlášeny z vesnice Širokine východně od Mariupolu na pobřeží Azovského moře. Západní polovinu vesnice kontrolují ukrajinské síly, východní separatisté. Civilisté Širokine už opustili.

9:53

Povstalecká agentura DAN napsala, že separatisté během úterý obsadili 14 obcí v okolí Debalceve včetně několika uhelných dolů. Jejich ženisté prý zahájili vyhledávání min, aby se lidé mohli vrátit do svých domovů.

Kromě Debalceve se v noci bojovalo i v okolí doněckého letiště a východně od azovského přístavu Mariupolu.

9:52

Ukrajinská televize Hromadske TV potvrzuje, že ukrajinští vojáci masově opouštějí Debalceve.

9:52

Ukrajina údajně přerušila dodávky plynu do samozvané "Luhanské lidové republiky". "Včera byl plyn vypnut. Oznámili, že šlo o technický problém, a slíbili vše napravit," citovala agentura TASS šéfa luhanských separatistů Igora Plotnického.

9:50

Stovky ukrajinských vojáků se v Debalceve vzdávají a skládají zbraně. Oznámila to agentura RIA Novosti s odvoláním na velitele oddílů separatistů.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz
9:47

Mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se do Debalceve zatím nedostala. "Takzvané lidové republiky odmítají misi OBSE do města pustit. Trváme na tom, aby tam byly okamžitě zastaveny boje," uvedl šéf ukrajinské mise OBSE Ertugrul Apakan.

Dnes se pozorovatelé znovu pokusí do města proniknout. "Pokud budou odmítnuti, bude to mít vážné následky," uvedl turecký diplomat bez dalšího upřesnění.

9:45

Ukrajinské velení podle agentury Unian prověřuje informace, že v Debalceve se do povstaleckého zajetí dostalo několik set ukrajinských vojáků.

Podle kyjevského zpravodajského serveru LB jich může být 200 až 300. Neúspěšné jsou zatím pokusy vyvézt z bojové zóny raněné.

9:43

Podle zpráv z bojiště leží na ulicích Debalceve mrtvoly ukrajinských vojáků, kterých údajně při obraně města padly stovky. Stovky dalších vzbouřenci zajali.

"Kamarádi, kteří se chtěli probít z obklíčení, leží mrtví na zničených bojových vozidlech nebo prostě na ulici," oznámila agentuře Unian telefonicky z Debalceve ukrajinská dobrovolnice Inna.

Přesný počet mrtvých podle ní nikdo nezná, půjde ale do stovek. Vládní jednotky z centra města ustoupily, očekávané armádní posily do Debalceve prý nedorazily.

9:34

O odjezdu vojáků informoval na svém Facebooku Semjon Semenčenko, velitel dobrovolnického praporu Donbas. "Stažení sil z Debalceve probíhá plánovaným a organizovaným způsobem," tvrdí.

Separatisté to podle něj nechtějí dopustit. "Nepřítel se pokouší odříznout silnice a zabránit jednotkám v odjezdu," dodal.

Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům.
Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům. | Foto: Reuters
9:27

O odjezdu vojáků z Debalceve informují i ukrajinská média.

9:20

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a německá kancléřka Angela Merkelová odsoudili porušování příměří v Debalceve. "Je to cynický útok na dohody z Minsku," řekl v telefonickém rozhovoru Porošenko.

9:18

Někteří ukrajinští vojáci odcházejí z Debalceve pěšky, jiné pomáhají evakuovat speciální jednotky...

9:05

Zprávy o situaci v Debalceve se různí. Svědectví z místa mluví o stahování ukrajinských jednotek, se stejnou zprávou přišla - s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ukrajinského parlamentu - i ruská agentura RIA Novosti. Kyjev zatím ústup nepotvrdil.

8:54

Podle ukrajinské agentury Unian se o Debalceve stále bojuje. Separatisté posílají další posily. Nasadili 25 tanků a dostali se do centra z východní části města.

Proruští separatisté na tanku ve městě Vuhlehirsk.
Proruští separatisté na tanku ve městě Vuhlehirsk. | Foto: Reuters
8:50

"Tohle je Debalceve." Další tweet z místa.

8:25

Tweet z Debalceve.

8:15

Na události na Ukrajině a v Rusku reaguje komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych. "Třetí světová válka se zdá jakoby čím dál samozřejmější. Ale ona by byla strašlivá," upozorňuje. Celý komentář čtěte zde: Nesnesitelná lehkost války a láska Rusů k tankům a stíhačkám.

Foto: Aktuálně.cz
8:00

V Mariupolu a kolem něj je po ránu klid, včera se tam ale tvrdě bojovalo, upozorňuje na Twitteru zpravodaj CNN Frederik Pleitgen.

7:45

O napjaté situaci v Debalceve se mluvilo i včera večer v Budapešti, kam přijel ruský prezident Vladimir Putin. Zatímco Viktor Orbán byl na své poměry umírněný a vyzval ohledně války na Ukrajině k jednání, ruský prezident zůstal rezolutní. Podle něj by se ukrajinská vláda měla města Debalceve vzdát. "Pokud vyřešíme Debalceve, vyřešíme konflikt. Je ale třeba nechat ukrajinské vojáky složit zbraně a jít domů," řekl Putin.

Více o návštěvě ruského prezidenta v Maďarsku čtěte zde: Putin a Orbán plánují, jak dodávat ruský plyn kolem Ukrajiny.

Foto: Reuters
7:40

Američtí republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham reagovali na porušování dojednaného příměří na Ukrajině. Boje o Debalceve jsou podle nich jasným důkazem toho, že Ukrajině mají být dodány obranné zbraně.

Podle amerických politiků dohoda z Minsku poprvé po 70 letech legitimizovala "rozdělení suverénního národa v Evropě". Německá kancléřka a francouzský prezident prý "s podporou prezidenta USA" ustoupili Vladimiru Putinovi.

John McCain, senátor Republikánské strany z Arizony.
John McCain, senátor Republikánské strany z Arizony. | Foto: Reuters
7:35

V Debalceve se podle svědků z místa stále bojuje. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval na Twitteru stálé členy Rady bezpečnosti OSN, aby zabránili porušování základních principů, na nichž Spojené národy stojí.

7:15

Už třetí měsíc drží ukrajinská pilotka Nadija Savčenková hladovku v ruském vězení. Ukrajinská televize TSN teď s odvoláním na rodinu a advokáty uvedla, že se její zdravotní stav dramaticky zhoršuje. Moskva 32letou Savčenkovou obviňuje z navádění minometného útoku, při němž byli zabiti dva novináři.

Více čtěte zde: Ukrajinské pilotce se přitížilo. Rusové ji nechtějí pustit.

Nadija Savčenková u moskevského soudu.
Nadija Savčenková u moskevského soudu. | Foto: Reuters
7:10

Čtyři kamiony a doprovodná vozidla se 40 tunami humanitární pomoci České republiky pro Ukrajinu dorazily na určené místo v Kyjevě. Podívejte se, co Česko na Ukrajinu poslalo.

7:05

"Rusku se budou (sankce) dále prodražovat, pokud bude pokračovat v eskalaci konfliktu a odmítat umožnění mírového řešení," uvedl v prohlášení kanadský premiér Stephen Harper.

Kanadský premiér Stephen Harper
Kanadský premiér Stephen Harper | Foto: Reuters
7:01

Kanada zavedla další protiruské sankce. Reaguje tak na pokračující ruskou podporu separatistů na východě Ukrajiny.

Postihy se mimo jiných týkají ropné firmy Rosněfť či šéfa strojírenského podniku Rostec Sergeje Čemezovoviče, blízkého spolupracovníka prezidenta Vladimira Putina.

Na sankčním seznamu Ottawy je teď dohromady 37 osob a 17 společností z Ruska a Ukrajiny.

7:00

Dobrý den, hlásíme se s online zpravodajstvím z Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
18. 2. 2015 23:28
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy