reklama
 
 

Živě: Válka skončí, až získáme zpět Krym, zní z Kyjeva

Aktualizováno 17. 12. 2014 20:40
reklama
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
20:40

Vladimir Putin je prý o nynějších problémech Rusů dobře informován z tajných i otevřených zdrojů. "Nemyslete si, že je odtržen od života, že neví, co se děje v obchodech a s cenami," řekl jeho mluvčí Peskov. V kremelském aparátu prý pracuje mnoho expertů, kteří hlavě státu hlásí vše, co se píše v novinách a na internetu, jaké jsou názory politologů.

Putin ve čtvrtek promluví na velké výroční tiskové konferenci, která má být v první řadě věnovaná právě nynějším hospodářským problémům Ruska.

16:19

Všech 400 ruských námořníků, kteří se od konce června zaučovali ve Francii v ovládání jedné z válečných lodí třídy Mistral, jež měla být dodána Rusku, odjede do Vánoc domů k rodinám. Podle francouzského listu Ouest-France je jejich návrat definitivní vzhledem k nevyřešené politické situaci na Ukrajině.

15:44

Ukrajina by se měla vydat směrem integrace do euroatlantických bezpečnostních struktur, uvedl prezident Petro Porošenko v projevu před poslanci polského Sejmu a senátory. Po svém návratu do Kyjeva prý hodlá předložit zákonodárcům návrh na zrušení ukrajinské neutrality.

Ukrajina - Petro Porošenko Prezident Petro Porošenko během ustavující schůze ukrajinského parlamentu. | Foto: Reuters
14:50

Podívejte se na trailer, kterým ruská televize láká diváky na čtvrteční výroční tiskovou konferenci prezidenta Vladimira Putina.

Ruská televize láká na tiskovku Putina
14:30

Ruská centrální banka zahájila intervence na posílení rublu. Jak hodnota rublu vůči dolaru, tak index RTSI díky tomu ve středu ráno posílily. Předchozí krok banky - skokové zvýšení úrokových sazeb - měl ale jen omezený účinek po krátkou dobu.

Vývoj kolem pádu ruské měny sledujte v online reportáži na webu Hospodářských novin.

Ruské rubly. Ruské rubly | Foto: Reuters
14:21

Nové kolo rozhovorů o míru na Ukrajině se může konat tuto neděli. Během návštěvy Polska to prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Schůzka takzvané kontaktní skupiny, tedy zástupců Ukrajiny, povstalců, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Ruska se původně měla uskutečnit již minulý týden, kvůli sporům se ale nekonala.

Od jednání, které se bude konat v Minsku, se čeká potvrzení dohody o klidu zbraní, výměně zajatců, stažení zbraní z frontové linie a správním režimu povstaleckých oblastí.

14:07
Aktuálně.cz

Ani ruští politici a ekonomové na nejvyšších místech neskrývají, že krize rublu je vážná. I ti, které pád ruské měny možná už brzy bude stát křeslo. "Bude třeba začít žít v nových podmínkách slabého rublu," prohlásila guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová.

Právě o jejím osudu kolují Moskvou různé zvěsti. Nejčastěji o tom, že bude jednou z obětí, které prezident Vladimir Putin položí na oltář vážných ruských ekonomických problémů.

Kromě Nabiullinové se spekuluje také o odchodu Dmitrije Medveděva. Muže, který Putina dočasně nahradil v prezidentské funkci v letech 2007 až 2012 a který s Putinem vytvořil takzvaný tandem, vládnoucí Rusku v zájmu stability a prosperity, jak Kreml v minulých letech zdůrazňoval.

Paralympiáda Soči 2014: slavnostní zahájení (Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin) Paralympiáda Soči 2014: slavnostní zahájení (Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin) | Foto: Reuters
13:43

Cesta pro dodávku zbraní na Ukrajinu se otevírá i ve Spojených státech, kde Kongres minulý týden schválil zákon o podpoře svobody na Ukrajině. Právní předpis, který chce ještě tento týden prezident Barack Obama podepsat, zavádí i další protiruské sankce.

13:41

Polský prezident Bronislaw Komorowski nevidí důvod, který by bránil dodávkám zbraní Ukrajině. "Nikdy jsem neslyšel o žádném embargu na prodej zbraní Ukrajině," řekl podle agentury Reuters. "Pokud má Ukrajina zájem, tak je samozřejmě Polsko zcela přístupno jednáním (o vojenském kontraktu)."

12:33

V pořadí desátý humanitární konvoj vyrazí do Donbasu ve čtvrtek, oznámilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Na Ukrajinu by měl podle plánu dorazit v sobotu.

Ukrajina - Doněck - humanitární konvoj Foto: Reuters
12:19

Ukrajina je nejzkorumpovanější zemí Evropy a nová vláda hodlá s tímto problémem rázně bojovat, prohlásil v rozhovoru pro agenturu AFP nový ministr ekonomického rozvoje a obchodu Aivaras Abromavicius.

"Pokud nebudou reformy, které posílí naši ekonomiku, bude v sázce naše suverenita," dodal jeden ze tří cizinců v novém kabinetu.

11:53

Na summitu EU, který začíná ve čtvrtek v Bruselu, se bude kromě kroků na podporu skomírajícího růstu ekonomiky hovořit i o pomoci Ukrajině.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes upozornil na nedávnou revizi dodatečných finančních potřeb Ukrajiny, kterou provedl Mezinárodní měnový fond, a podotkl, že východní soused EU bude potřebovat dalších 15 miliard dolarů.

EU, která od léta Ukrajině poskytla přes 1,3 miliardy eur v dlouhodobých půjčkách, však může pomoci jen v rámci svého rozpočtu. Ukrajinská prozápadně orientovaná vláda prý vyjádřila požadavek na dvě miliardy eur a EU jej musí být schopna splnit.

11:21

Polsko příští týden vyšle na Ukrajinu konvoj s humanitární pomocí. "Myslíme na uprchlíky z Doněcku a Luhansku, chceme jim před Vánoci pomoci," vysvětlil ministr zahraničí Grzegorz Schetyna.

Podle něj má vypravení konvoje s pomocí v hodnotě milionu dolarů i symbolický význam. "Pamatujeme si, jak po 13. prosinci 1980, po vyhlášení výjimečného stavu, poslaly západní země pomoc nám. Pošleme na Ukrajinu humanitární pomoc na znamení naší solidarity."

10:12
Twitter

Kurz ruského rublu nezadržitelně padá, spekuluje se o pádu vlády. Rusové, kteří se snaží zbavit úspor, vzali útokem obchody.

Ukrajinci to komentují s notnou dávkou jízlivosti. "Černé úterý" v Rusku, píší na Twitteru s odkazem na takzvaný "Černý pátek".

09:58

Prokyjevské jednotky se během uplynulých 24 hodin staly terčem 25 útoků proruských separatistů.

Celkem podle ministerstva obrany zaznamenala armáda od 5. září, kdy bylo v Minsku podepsáno první příměří, přes 4000 incidentů. Za poslední týden ale jejich počet výrazně poklesl.

09:33

Gruzínci a Ukrajinci by mohli od příštího roku cestovat do zemí Evropské unie bez víz. Naznačil to lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkevičs, jehož země se v lednu chopí předsednictví osmadvacítky.

O uvolnění vízové povinnosti by se podle něj mohlo rozhodnout na květnovém summitu v Rize.

08:51
Aktuálně.cz

Právě zakázka na dvě vrtulníkové lodě jitří v posledních měsících vztahy mezi oběma zeměmi. Podívejte se, o co se Francouzi a Rusové přou.

08:49

Námořníci, kteří od léta ve francouzském Saint-Nazaire nacvičovali řízení vrtulníkové lodi třídy Mistral, se 25. prosince vrátí do Ruska. Informovala o tom francouzská média.

Paříž předání dvou plavidel v celkové hodnotě 1,2 miliardy eur odložila kvůli ruskému zapojení do krize na Ukrajině. Moskva hrozí soudem a podle některých spekulací by Francie mohla v součtu přijít až o tři miliardy eur.

08:21

Americký prezident Barack Obama tento týden podepíše nové protiruské sankce zaměřené na osoby a firmy provokující nestabilitu na Ukrajině. Návrh zákona schválený Kongresem minulý týden má za cíl podpořit Ukrajinu a vytvořit další tlak na Kreml.

Obama dal dříve najevo výhrady vůči normě přijaté Kongresem, jehož obě komory ovládají republikáni a který apeloval na prezidentův rychlý podpis. Ministr zahraničí John Kerry prohlásil, že případné uvolnění sankcí záleží na postoji ruského prezidenta Vladimira Putina.

Obamův mluvčí prohlásil, že prezident podepíše zákon do konce týdne, avšak stále má vůči němu výhrady, neboť "vysílá matoucí zprávu našim spojencům" a "nereflektuje probíhající jednání". Evropská unie, která dosud s USA protiruské sankce koordinovala, s ohledem na pozitivní vývoj konfliktu na východě Ukrajiny nové postihy nechystá.

07:43

Rusko se odvolalo rovněž proti červencovému rozhodnutí arbitrážního soudu v nizozemském Haagu, podle kterého úředníci podřízení Putinovi zmanipulovali právní systém s cílem nechat firmu zbankrotovat. Arbitrážní soud v červenci rozhodl, že Rusko musí pětici akcionářů vyplatit odškodné 50 miliard USD (1,1 bilionu Kč). O odvolání zatím nerozhodl.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 17. 12. 2014 7:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama