Povstalci na východě odmítli Porošenkovu nabídku

Přenos skončil
Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Ukrajinský prezident Petro Porošenko | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Ukrajina už má oficiálně svého nového prezidenta. Dva týdny po vítězství v prezidentských volbách složil miliardář Petro Porošenko přísahu.

Ve svém inauguračním projevu představil základní rysy mírového plánu. Vyzval proruské povstalce ke složení zbraní a nabídl jim amnestii. TI jeho nabídku ale jednohlasně odmítli. Zároveň navrhl volné koridory pro odchod ruských ozbrojenců do Ruska, odmítl ruskou anexi Krymu a zdůraznil, že Ukrajina bude jednotným státem. Co nejdříve podle svých slov podepíše asociační dohodu s EU.

Doněcký gubernátor Serhij Taruta v pátek podle agentury Interfax uvedl, že proruští rebelové drží v zajetí více než 200 lidí, včetně občanů řady zemí, o propuštění těchto rukojmích se jedná.

"Mezi zajatci byli muži afrického vzezření, mnoho bylo občanů Česka a Polska, byli také zajati velitelé žoldnéřů, kterými se ukázali být polští občané," řekl jeden z předáků proruských povstalců na východě Ukrajiny Miroslav Ruděnko. Dodal však, že mu osud zajatých cizinců není znám.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:13

Porošenkovu nabídku amnestie odmítl i šéf nikým neuznané Luhanské lidové republiky Valerij Bolotov. "Nehleděl bych na to jako na amnestii. Je to jen další tah. Nevěřím tomu a ani jediný člověk v naší republice tomu nevěří," řekl agentuře RSN. Donbas, průmyslové srdce Ukrajiny na jihovýchodě země, podle Bolotova žádnou pomoc Kyjeva nepotřebuje; případná jednání podmínil stažením ukrajinských vojsk z Luhanské a Doněcké oblasti. "S námi se (Porošenko) jednat nechystá, protože bude pokračovat v boji," řekl serveru LifeNews.

20:01

Vůdcové proruských povstalců na východě Ukrajiny prý jednomyslně odmítli dnešní nabídku nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby složili zbraně výměnou za příslib amnestie. "Porošenko se již předvedl jako lhář, nelze mu věřit. Není o čem se s ním bavit," řekl agentuře RIA Novosti Vjačeslav Ponomarjov, samozvaný starosta Slavjanska, který už týdny ovládají ozbrojení rebelové navzdory obležení vládních sil. Rebelové prý nevěří "hlavě cizího státu" a amnestie je údajně jen chytrá past. Porošenko v inauguračním projevu slíbil beztrestnost těm povstalcům, na jejichž rukou nelpí krev ukrajinských vojáků a civilistů, odmítl však jednat s "vrahy a gangstery".

19:27

Spojené státy dnes slíbily další miliony dolarů finanční pomoci Ukrajině, Moldavsku a Gruzii. Washington tím prohlubuje podporu zemím při hranicích Ruska, které tíhnou k Západu. Ukrajina od USA dostane nově 48 milionů dolarů (966 milionů Kč), oznámil podle agentury Reuters americký viceprezident Joe Biden při setkáních s hlavami všech tří zemí u příležitosti dnešní inaugurace ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v Kyjevě.

Joe Biden během jednání v Bílém domě.
Joe Biden během jednání v Bílém domě. | Foto: Reuters
18:01

Jeden z předáků proruských povstalců na východě Ukrajiny Miroslav Ruděnko agentuře Interfax-Ukrajina řekl, že rebelové zajali mnoho zahraničních žoldnéřů, mezi kterými prý byli čeští občané. Tvrzení nebylo možné ověřit z jiných zdrojů. "Slyším něco takového poprvé, a tedy takovou mediální informaci nemohu potvrdit ani komentovat," řekla ČTK mluvčí české diplomacie Johana Grohová. Vyjádření českého velvyslanectví v Kyjevě se zatím nepodařilo získat.

16:53

Neznámí pachatelé v sobotu v baště proruských povstalců na východě Ukrajiny, v Doněcku, zastřelili jednoho z blízkých spolupracovníků povstaleckého vůdce Denise Pušilina. Za atentátem lze podle ukrajinské agentury Unian tušit nejspíše rozbroje a vyřizování účtů mezi soupeřícími skupinami rebelů.

16:34

Nezbytnou podmínkou stabilizace na Ukrajině jsou podle prezidenta Porošenka také předčasné parlamentní volby. "Nynější složení zákonodárného sboru neodpovídá náladám ve společnosti," poznamenal.

Foto: Reuters
15:30

"Neprahnu po válce, neprahnu po pomstě. Přeji si nastolit mír. Začnu tím, že navrhnu mírový plán," prohlásil Porošenko poté, co se ujal postu ukrajinského prezidenta. Vyzval přitom povstalce na východě země ke složení zbraní a nabídl jim amnestii.

13:51

Rusko očekává od nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka zastavení vojenské akce na východě země, které přispěje k mírovému vyřešení nynější konfliktní situace. V první reakci Moskvy na dnešní inaugurační projev Porošenka to podle agentury ITAR-TASS řekl ruský velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov.

12:13

"Věřím, že vedení prezidenta Porošenka přispěje ke stabilizaci země na základě politického dialogu zahájeného již před volbami," uvedl v prohlášení šéf Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Dodal, že NATO dokončuje nová opatření, jež by měla Ukrajině pomoci, včetně podpory reforem v oblasti bezpečnosti a obrany země.

Foto: anders fogh rasmussen, Reuters
11:11

Porošenko ve svém projevu prohlásil, že nemíní přistoupit na federalizaci země, jak se k tomu snaží Kyjev přimět Moskva, která podporuje vzbouření proruských separatistů na jihovýchodě Ukrajiny. Porošenko zdůraznil, že Ukrajina zůstane jednotným státem. Slíbil přitom dialog s obyvateli rebelujících oblastí, ale nikoli s ozbrojenými povstalci. "Jednat s vrahy a gangstery nebudeme," řekl.

9:55

Porošenko co nejdříve podepíše asociační dohodu s EU. "Chápeme ji jako první krok k plnohodnotnému členství Ukrajiny v EU," dodal. Na začátku prosince podle něj vstoupí platnost dohoda o bezvízovém styku, od začátku roku 2015 by tak mohli Ukrajinci cestovat po Evropě bez víz.

ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters
9:49

Porošenko znovu upozornil, že o Krym je součástí Ukrajiny. "Řekl jsem to i včera, že Krym byl, je a bude částí Ukrajiny. Nebudeme o něm vyjednávat, o všem ostatním můžeme. Každý, kdo se pokusí podrobit si Ukrajinu, může čekat tvrdou odezvu," dodal.

Tanky na Krymu.
Tanky na Krymu. | Foto: Reuters
9:41

Nový prezident ve svém projevu představil základní body mírového plánu. Jeho součástí by měla být amnestie nebo využívání ruského jazyka. Porošenko také počítá s předčasnými volbami v Donbasu. Měly by  být také vytvořeny koridory pro ruské ozbrojence zpět k hranicím.

9:37

Z inauguračního projevu: "Ujímám se pozice prezidenta, abych zabezpečil jednotu Ukrajiny, zajistil trvalý mír a bezpečí našemu národu. Mír je nejcenější hodnota, kterou si Ukrajinci přejí."

9:28

Porošenko složil přísahu krátce po 9:00 SELČ. Po 10. hodině by měl  na Sofijském náměstí převzít také vrchní velení ozbrojených sil.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 7. 6. 2014 23:52
 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy