Živě: Kyjev několik hodin nevpouštěl osobní auta na Krym

Živě
Sobotní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Foto: Jiří Just

Kyjev/Moskva - Na východě Ukrajiny v sobotu pokračovala výměna zajatců mezi Kyjevem a proruskými separatisty.

Proruští separatisté na východě země propustili další tři zajaté ukrajinské vojáky a jednoho civilistu.

Vydání této čtveřice by mělo být završením výměny zajatců, jejíž hlavní část se uskutečnila už v pátek. Povstalci při ní podle sobotních údajů ukrajinských médií propustili 146 vojáků, za které dostali 222 svých lidí.

Od 9. prosince se intenzita bojů zmírnila, ani jedna strana už nepoužívá těžké zbraně. Stále se však nedaří dosáhnout dohody o trvalém příměří.

Sobotní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:10

Krymská celní služba uvedla, že odpoledne Ukrajinci opět otevřeli hraniční přechody pro osobní vozy. Podle agentury TASS se problémy týkaly přechodů Armjansk a Perekop, zatímco třetí přechod Džankoj, který je posledním na hranicích s Krymem, fungoval normálně.

17:22

"Vzhledem ke kritické energetické situaci se Putin rozhodl souhlasit s (energetickými) dodávkami, i když jim nebude přecházet platba," řekl Peskov. Dodal, že odpuštění platby předem, kterou dosud Moskva vyžadovala, "dokazuje dobrou politickou vůli prezidenta Putina".

17:18

Rusko z dobré vůle prezidenta Vladimira Putina bez podmínky platby předem zásobuje Ukrajinu uhlím a elektrickou energií. Dnes to v rozhovoru s agenturou TASS prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Ruský vicepremiér Dmitrij Kozak o něco dříve řekl, že Moskva je připravena měsíčně podporovat Ukrajinu až milionem tun uhlí a devíti miliardami kilowatthodin elektrické energie. Kyjev prozatím podle agentury DPA tyto dodávky nepotvrdil.

Vagony s uhlím na nádraží v ruském městě Zlobino.
Vagony s uhlím na nádraží v ruském městě Zlobino. | Foto: Reuters
15:33

TASS dodává, že podle krymských úředníků ukrajinští celníci nebrání průjezdu osobním automobilům jedoucím opačným směrem, tedy z Krymu na Ukrajinu.

15:31

"Kvůli těmto omezením se na hranicích začaly tvořit fronty občanů, kteří byli nuceni opustit osobní dopravní prostředky a jít na stranu Ruské federace pěšky," cituje Interfax sdělení tiskové služby krymské celnice. Ruské úřady prý pro tyto lidi nyní připravují kyvadlovou dopravu.

15:30

Ukrajina dnes přestala pouštět osobní automobily na Krymský poloostrov. Cestující musejí vozy nechat na ukrajinské straně a přecházet hranici pěšky.

Informují o tom ruské agentury, podle nichž Kyjev omezuje i autobusové linky a vlakovou dopravu mířící na Krym, který v březnu anektovalo Rusko.

13:17

Budyk poznamenal, že "teroristé" - což je termín Kyjeva pro povstalce - tři vojáky a civilistu dnes propustili bez další reciproční výměny. Vojáci byli podle něj v zajetí 118 dnů a civilista byl povstalci vězněn 103 dny.

13:10

Proruští separatisté na východě Ukrajiny dnes propustili další tři zajaté ukrajinské vojáky a jednoho civilistu.

Podle agentury Ukrinform to dnes na Facebooku oznámil náměstek ukrajinského ministra obrany Vasyl Budyk.

12:00

Podívejte se na unikátní speciál Aktuálně.cz věnovaný ukrajinské krizi. To nejdůležitější z letošního zpravodajství a dalších materiálů najdete ZDE.

07:46

Výměna zajatců byla zatím jediným hmatatelným výsledkem posledních kontaktů mezi oběma stranami. Ty mají vést mimo jiné k upevnění příměří, jež bylo naposledy dojednáno počátkem prosince, a k dohodě o stažení těžkých zbraní z frontové linie.

Proruští separatisté v tanku
Proruští separatisté v tanku | Foto: Reuters
07:39

V Minsku se mělo v pátek původně konat další kolo mírových rozhovorů. Po předběžných jednáních 24. prosince bylo ale nakonec odloženo na neurčito.

07:00

Na východě Ukrajiny by dnes měla pokračovat výměna zajatců mezi Kyjevem a proruskými separatisty. Mělo by jít už jen o zlomek lidí ve srovnání s pátkem, kdy ukrajinská strana propustila přes 220 rebelů a proruská nejméně 145 ukrajinských vojáků.

Foto: Reuters

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
27. 12. 2014 22:15
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy