Ukrajinská armáda má nejvyšší pohotovost. Kvůli volbám

Přenos skončil
Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ukrajinská armáda má nejvyšší pohotovost. Kvůli volbám.
Ukrajinská armáda má nejvyšší pohotovost. Kvůli volbám. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajinu v neděli čekají předčasné parlamentní volby. Prezident Petro Porošenko vyzval všechny Ukrajince, aby k nim přišli, protože jde o rozhodující okamžik při vytváření nových mocenských poměrů v zemi.

Moskva už oznámila, že výsledek nedělního hlasování uzná. Šéf Kremlu Vladimir Putin zároveň vůbec poprvé přiznal, že svrženému ukrajinskému prezidentovi - a svému spojenci - Viktoru Janukovyčovi pomohl utéct ze země.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zase v souvislosti s volbami na Ukrajině prohlásil, že Moskva nikdy neodmítala právo Kyjeva na vytváření vztahů s Evropskou unií.

Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
19:05

"V Kyjevě panuje poměrně napjatá atmosféra," hlásí jen několik hodin před začátkem voleb přímo z místa zpravodaj České televize Josef Pazderka.

O parlamentní volby je podle něj nepoměrně větší zájem, než jaký byl o ty minulé. Došlo k útokům nejen na kandidáty, kteří se ucházejí o hlasy voličů, ale i na počítačový systém pro sčítání volebních výsledků.

Podle zpravodajců z ukrajinských tajných služeb se však útok hackerů podařilo odvrátit, takže volby se v neděli mohou normálně konat.

18:35

Kvůli své agresivní politice vůči Ukrajině Rusko rychle ztrácí přátele i jinde v Evropě, píše na svém blogu list Wall Street Journal. Upozorňuje, že 46 procent Čechů (podle průzkumu STEMu) považuje Rusko za přímou hrozbu pro českou demokracii. Totéž tweetuje i Centrum Michaila Chodorkovského.

18:00

Petro Porošenko tweetuje k volbám: Potřebuji většinu v parlamentu, proukrajinskou a proevropskou, ne prosovětskou.

17:55

Zpravodaj Aktuálně.cz Jiří Just pořídil na Ukrajině unikátní rozhovor s mladou odstřelovačkou, která bojuje na straně proruských separatistů proti Kyjevu. 

"Nikdo z mé rodiny nesloužil v armádě. Asi jsem se jako sniper narodila," říká mimo jiné osmnáctiletá brunetka, která se vrátila na rodný Krym, aby si od války odpočinula.

Celý rozhovor čtěte ZDE: Chci dítě a pušku ráže 12,7 mm. Zpověď doněcké odstřelovačky.

Ostřelovačka proruských separatistů Anastasie Sloboďaňuková.
Ostřelovačka proruských separatistů Anastasie Sloboďaňuková. | Foto: Jiří Just
17:40

K vysoké volební účasti vyzval občany premiér Jaceňuk, jehož prozápadní Lidová fronta může být podle analytiků po volbách Porošenkovým hlavním koaličním partnerem.

"Zvolení poslanci musejí pamatovat na to, že pokud zklamou očekávání voličů, pokud budou lhát a krást, pak je národ smete stejně, jako předchozí režim," připomněl Jaceňuk v projevu osud bývalého prezidenta Viktora Janukovyče.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. | Foto: Reuters
17:00

Twitter: Varování před provokatéry u Mariupolu

16:30

Koalice Blok Petra Porošenka, favorit nedělních parlamentních voleb, má připravený koncept koaliční smlouvy, jejíž podstatou jsou hluboké reformní změny do roku 2020. V televizním poselství to oznámil sám prezident.

V cílovém roce 2020 by měla být Ukrajina schopna podat žádost o členství v Evropské unii, uvedl Porošenko.

Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters
16:15

Vůdce takzvaného parlamentu Nového Ruska Oleg Carjov v Doněcku řekl, že obyvatelé povstaleckých zón, kteří mají zájem hlasovat, mohou vycestovat za linii fronty a odevzdat svůj hlas tam.

V oblastech ovládaných povstalci hlasovací místnosti otevřeny nebudou, potvrdil Carjov dřívější informace vzbouřenců.

16:05

A ještě jednou z Twitteru: Sobota ve východoukrajinském Slavjansku.

15:55

Armáda má na východě Ukrajiny nejvyšší pohotovost, čeká provokace kvůli volbám. Takhle to vypadá v Severodoněcku.

15:40

Nedělní parlamentní volby na Ukrajině proběhnou pod hlavněmi samopalů, soukromé ozbrojené oddíly útočí na kandidáty a zastrašují je. V rozhovoru pro ruská média to řekl Nestor Šufryč, vůdce ukrajinské koalice Opoziční blok. Ta se opírá o ruskojazyčnou menšinu usilující o těsné spojení s Moskvou. "Je to nejšpinavější kampaň od získání nezávislosti," poznamenal Šufryč.

Na budově námořního velitelství ukrajinského námořnictva v Sevastopolu zavlály ruské vlajky.
Na budově námořního velitelství ukrajinského námořnictva v Sevastopolu zavlály ruské vlajky. | Foto: Reuters
15:20

"O vítězi nedělních parlamentních voleb na Ukrajině není pochyb. Petro Porošenko bude letos podruhé slavit vítězství," píše ve své předvolební analýze reportér Aktuálně.cz Martin Novák. "Pro Ukrajinu však bude důležitá jiná věc. Vlastně dvě," dodává.

Tou první je volební účast v ruskojazyčných oblastech jihovýchodní Ukrajiny. Může naznačit, kolik obyvatel se tam nadále ztotožňuje s Ukrajinou a odmítá možnost patřit raději k Rusku nebo státu napojenému na Rusko.

Druhým podstatným údajem bude podpora seskupení s názvem Opoziční blok. Ten zahrnuje představitele Strany regionů svrženého exprezidenta Viktora Janukovyče a další politiky, kteří se shodují v jednom: neschvalují změny, které se letos odehrály, a odmítají Majdan.

Více čtěte zde: Klíčová otázka voleb: Kolik lidí láká víc Moskva než Kyjev

Ukrajinské předvolební billboardy.
Ukrajinské předvolební billboardy. | Foto: Reuters
15:16

"Voliči mají možnost širokého výběru," uvedl Porošenko. "Státní správa zajistila čestnou, konkurenční, svobodnou a transparentní volební kampaň, která plně odpovídá evropským standardům. Vybírejte podle vlastního svědomí, hlasy neprodávejte," dodal.

Porošenkův volební blok je v nedělním hlasování jasným  favoritem.

15:15

Ukrajinský prezident Petro Porošenko varoval Ukrajince, aby neprodávali podvodníkům svůj hlas v nedělních mimořádných parlamentních volbách. Případy skupování hlasů se na Ukrajině objevují prakticky při každých volbách, letos se podle ukrajinských médií jeden hlas prodává v závislosti na regionech za 50 až 500 hřiven (až 850 korun).

Foto: Reuters
15:06

"Jsme přesvědčeni, že všichni vnější účastníci včetně Ruska a západních zemí by měli vybídnout ukrajinskou stranu, aby zmíněnou dohodu zcela naplnila," řekl Lavrov doslova.

15:05

Rusko i představitelé Západu by měli na Ukrajinu vyvinout tlak, aby dostála svým závazkům v mírové dohodě, na které se Kyjev v září dohodl se zástupci proruských separatistů. V severonorském městě Kirkenes to po jednání s norským ministrem zahraničí Börgem Brendem prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Lavrov do Kirkenesu přicestoval na oslavy osvobození tohoto města Rudou armádou.

14:50

Přímo v Doněcku byly podle Lysenka zaznamenány přesuny ozbrojených jednotek separatistů. Ti zase varují, že ukrajinská armáda se bezprostředně po uzavření hlasovacích místností odhodlá k mohutné ofenzívě. Zatím je ale na donbaské frontě klid.

Foto: Reuters
14:47

Lysenko novinářům řekl, že některé povstalecké jednotky v Doněcku označily svou obrněnou techniku bílými pruhy, kterou má na svých bojových vozidlech ukrajinská armáda.

14:46

O pohotovosti v Kyjevě informoval mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko. Vládní oddíly se podle něj připravují na možné provokace vzbouřenců a jsou "připraveny reagovat na jakoukoli situaci".

Ukrajinský voják
Ukrajinský voják | Foto: Reuters
14:45

Ukrajinské armádní jednotky rozmístěné v Doněcké a Luhanské oblasti byly kvůli volbám převedeny do stavu vyšší bojové pohotovosti.

13:10

Od komunistů přes Porošenka až po extrémní nacionalisty. Podívejte se, kdo všechno chce do ukrajinského parlamentu a jaké má šance. Volby jsou v neděli.

Grafika: Válka, nebo mír? Přehled stran, které určí osud Ukrajiny

Premiér Arsenij Jaceňuk v obrněném transportéru.
Premiér Arsenij Jaceňuk v obrněném transportéru. | Foto: Reuters
12:17

Ukrajinská ústřední volební komise odeslala na Donbas hlasovací lístky k nedělním mimořádným parlamentním volbám. Vzbouřenci ale znovu potvrdili, že nedělní volby na svém území nepřipustí.

Volby se tedy pravděpodobně neuskuteční ve čtrnácti volebních obvodech na východní Ukrajině. Volit se nebude ani ve dvanácti obvodech na Krymském poloostrově anektovaném Ruskem.

Situace v dalších třech donbaských obvodech je tak křehká, že je tam hlasování nejisté, uvedla Česká televize.

Foto: Reuters
12:12

Separatisté z Doněcké oblasti oznámili, že obnoví boje, aby mohli dobýt města Slavjansk, Kramatorsk a Mariupol, které při předchozím tažení ovládla ukrajinská armáda. "Jsou to naše města," řekl povstalecký vůdce Alexandr Zacharčenko.

11:56

Šéf Kremlu Vladimir Putin přiznal, že svrženému ukrajinskému prezidentovi a svému spojenci Viktorovi Janukovyčovi pomohl utéct ze země. "Řeknu to otevřeně – požádal, aby byl odvezen do Ruska, a my to udělali," prohlásil Putin na konferenci Valdaj v Soči.  

Foto: Reuters
11:48

Rusko nikdy nezpochybňovalo právo Ukrajiny na partnerství s Evropskou unií, pouze varovalo před hospodářskými riziky. V rozhovoru s norským listem Verdens Gang to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
11:45

Ukrajinu v neděli čekají předčasné parlamentní volby. Přijďte volit, rozhoduje se o nových mocenských strukturách země, vyzval občany prezident Petro Porošenko.

Petro Porošenko v Kongresu
Petro Porošenko v Kongresu | Foto: Reuters

Dobré poledne z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 25. 10. 2014 23:42
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy