Potvrzeno. Porošenko přijede v lednu do Česka

Přenos skončil
Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Petro Porošenko.
Petro Porošenko. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Cílem protiruských sankcí Západu je svržení ruského režimu. Na konferenci v Moskvě to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

V projevu také konstatoval, že Evropa "hraje na Ukrajině vabank" a podporou extremistů útočí na vlastní demokratické principy. Lavrov zároveň řekl, že sankce nepoškozují jen ruskou ekonomiku.

Ukrajinské ministerstvo obrany také zveřejnilo nové údaje o počtu ruských vojáků na východě země. Je jich prý 7500.

Boje na Donbasu trvají už přes sedm měsíců a podle údajů OSN si vyžádaly více než 4300 mrtvých.

Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:00

Další "český" tweet od ukrajinského diplomata Dmytra Kuleby: "Jako Ukrajinec a diplomat zůstávám v klidu, miluji Prahu a tmavé Krušovice. Ministr má taky Čechy rád..."

20:10

Ukrajina si připomíná 1. výročí začátku nepokojů na kyjevském náměstí Nezávislosti. Podívejte se na reportáž Milana Šímy z Majdanu, která letos získala čestné uznání v soutěži Czech Press Photo.

Připraveni na smrt. Jak se rodil zázrak na Majdanu

Dasa a Nikolaj

5:17
Oceněný minidokument v soutěži Czech Press Photo dokumentuje lednové události na Majdanu v Kyjevě očima mladé Ukrajinky a člena tvrdého jádra demonstrantů. | Video:
19:20

Rusko neplánuje zasáhnout na podporu světových cen ropy snížením své vlastní těžby. V sobotu to s odvoláním na ruského ministra energetiky Alexandra Novaka uvedla televizní stanice Rossija 24.

V pátek přitom ministr prohlásil, že ruská vláda jedná o možném snížení těžby ropy, žádné rozhodnutí ale ještě neučinila.

19:05

Pozvánku do Prahy dostal kromě Porošenka i ruský prezident Vladimir Putin, stejně jako řada dalších světových státníků. Přečtěte si, jak se pozvání šéfa Kremlu českým prezidentem rodilo.

Rekonstrukce: Jak Hrad pozval do Prahy Vladimira Putina

Foto: Reuters
19:03

Ukrajinský prezident Petro Porošenko přijede v lednu do České republiky. Zúčastní se tu vzpomínkové akce u příležitosti 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi. V rozhovoru pro Českou televizi to potvrdil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin.

"Pro nás je vzpomínka na holokaust svatá," uvedl šéf ukrajinské diplomacie doslova.

Porošenko promlouvá po uzavření volebních místností.
Porošenko promlouvá po uzavření volebních místností. | Foto: Reuters
18:55

Dění v Česku si všímá další tweet z ukrajinského ministerstva zahraničí. Tentokrát informuje o tom, že se město Černošice rozhodlo na měsíc vyvěsit ukrajinskou vlajku.

17:15

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin tweetuje - v češtině a angličtině - slova bývalého českého prezidenta Václava Havla. "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí... Slova Václava Havla Ukrajinci plně sdílejí," vzkazuje.

17:00

Ukrajina vzpomíná na 10,5 milionu obětí hladomoru, který zemi postihl v letech 1932 a 1933. Vyhladovění Ukrajince vystavil tehdejší diktátor Josif Stalin. "Genocida ukrajinského lidu se nebude opakovat," uvedl v sobotu prezident Petro Porošenko.

16:05

Zeman kazí jméno Česka v cizině, myslí si dvě třetiny Čechů. Stejné množství lidí kritizuje podle nového průzkumu agentury Median prezidenta za to, že rozděluje společnost.

Více ČTĚTE ZDE.

Miloš Zeman v Kyjevě.
Miloš Zeman v Kyjevě. | Foto: Reuters
16:00

Pokud se západní firmy stáhnou z projektů rozvoje těžby ropy a zemního plynu v Rusku, bude Moskva hledat nové partnery v zemích, které na ni neuvalily sankce. Podle agentury RIA to řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

"Jestliže se (západní) společnosti rozhodnou, že se nebudou dlouhodobě podílet na organizaci investičních projektů, obrátíme se na investory ze zemí, které proti nám neuvalily sankce," uvedl doslova.

Ropa. Ilustrační foto.
Ropa. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock
15:40

Starosta Černošic Filip Kořínek doplnil: "Považuji za velmi důležité, aby se Česká republika opět vrátila k tomu, že boj za svobodu a lidská práva je prvořadou prioritou."

15:35

"Vyvěšením vlajky na černošické radnici vyjadřujeme svoji podporu Ukrajině v její velmi složité situaci způsobené agresivní politikou Ruské federace," stojí dále v prohlášení.  "Černošičtí zastupitelé také s velkým znepokojením pozorují odklon zahraniční politiky České republiky od idejí listopadu 1989 a období prezidenta Václava Havla."

15:30

Černošice vyvěsily vlajku na podporu Ukrajiny.  A vyzvaly ostatní města a obce v České republice, aby se k iniciativě připojily.

Ukrajinská vlajka bude na černošickém úřadě viset měsíc.

"Naším cílem je vyjádřit symbolickou podporu samostatné, nezávislé, územně celistvé a demokratické Ukrajině, nesouhlas s ostudnými výroky prezidenta ČR k ukrajinské krizi a rozhořčení nad změnou zahraničně-politického kursu ČR," píše se v prohlášení města.

Foto: Thinkstock
14:50

Zima se blíží, a tak separatisté na východě Ukrajiny začali těžit tamní uhlí. Podívejte se do dolu Kommunar východně od Doněcku. Těžba tu byla obnovena po měsících nečinnosti a těžkých bojích.

13:45

"Prezident Zeman nás motivoval," píše na Twitteru dlouholetý ukrajinský diplomat Dmytro Kuleba. "Motivoval nás, abychom aktivněji pracovali s českým publikem. Jsou přátelé."

13:36

"Právě teď nastal čas jednat," řekl Biden v Turecku, kam přiletěl z Ukrajiny. "Události, které se nyní na Ukrajině dějí, jen potvrzují naléhavost tohoto problému," dodal americký viceprezident.

Joe Biden během jednání v Bílém domě.
Joe Biden během jednání v Bílém domě. | Foto: Reuters
13:35

Americký viceprezident Joe Biden vyzval Evropu, aby rozšířila rejstřík svých energetických zdrojů a snížila závislost na Rusku.

Moskva by neměla zneužívat své rozsáhlé zásoby zemního plynu a ropy jako nástroj politického nátlaku, řekl Biden.

12:15

Na Majdan dorazila v pátek skupina 28 běžců z Polska. Tou dobou měli za sebou 700 kilometrů dlouhou trasu z Varšavy do Kyjeva.

"Během na Majdan" chtěli připomenout výročí začátku protestů na náměstí Nezávislosti.

Běh na Majdan

0:33
Na oslavu ročního výročí událostí na Majdanu urazila skupina běžců 700 km z Varšavy do Kyjeva. | Video: Rádio Svobodná Evropa
12:05 Drtinová a Veselovský

Zahraniční politika Hradu a vlády je v souladu, tvrdí mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Prezident má nicméně právo vyjadřovat své připomínky k sankcím vůči Rusku, zdůrazňuje.

Na rozhovor Jiřího Ovčáčka s moderátorem DVTV Martinem Veselovským se můžete podívat ZDE.

Ovčáček: Zahraniční politika Hradu a vlády je v souladu

10:49
Prezident má právo vyjadřovat své připomínky k sankcím. Pokud se ale jedná o celkový postoj zahraniční politiky České republiky, prezident postupuje zcela v souladu, míní mluvčí Hradu Jiří Ovčáček | Video: DVTV
11:55

"Zeman je fakticky mluvčím prezidenta Putina," napsal v redakčním komentáři vlivný americký deník The Washington Post. Tvrdí také, že současná česká vláda se distancovala od Havlovy agendy lidských práv a boří program, který vytvořil.

Více ČTĚTE ZDE.

Foto: ČTK
11:49

Den památky obětí hladomoru si v sobotu připomněli obyvatelé prakticky všech větších ukrajinských měst. Vzpomínkové akce uspořádaly nejen radnice ve Lvově, Kyjevě nebo Užhorodu, ale i měst na východě Ukrajiny nepříliš vzdálených od oblastí bojů. Na oběti hladomoru vzpomínal Dněpropetrovsk, Charkov a Oděsa i některá města v Luhanské a Doněcké oblasti.

10:41

Ukrajina si dnešní den tradičně připomíná oběti krutého hladomoru, který zemi postihl v letech 1932 a 1933. Vyhladovění, kterému obyvatele dnešní Ukrajiny vystavil tehdejší diktátor Josif Stalin, podle kyjevských historiků během dvou let podlehlo přes 10,5 milionů lidí.

Shodou okolností si dnes Ukrajinci připomínají i desáté výročí takzvané Oranžové revoluce, zápasu o budoucí směřování země, který vyvolalo druhé kolo prezidentských voleb z 21. listopadu 2004. Vítězem kontroverzních voleb byl vyhlášen proruský Viktor Janukovyč, ale opozice se kvůli zfalšování voleb vzbouřila a prezidentem se nakonec stal prozápadní politik Viktor Juščenko.

Ne všichni smýšlejí o Stalinovi špatně. Snímek je z listopadové demonstrace v centru Minsku.
Ne všichni smýšlejí o Stalinovi špatně. Snímek je z listopadové demonstrace v centru Minsku. | Foto: Reuters
10:29

Boje na Donbasu trvají už přes sedm měsíců a podle údajů OSN si vyžádaly přes 4300 mrtvých.

10:19

Nová ukrajinská vládní koalice v pátek podepsala programové prohlášení, které obsahuje závazek posílení ozbrojených sil. Armáda má dostat novou výzbroj, jejíž parametry velení hodlá přiblížit evropským standardům. Za cíl obranné politiky proevropská parlamentní koalice označuje členství v Severoatlantické alianci.

Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014.
Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014. | Foto: Reuters
10:13

Na východě Ukrajiny operuje 7500 ruských vojáků a jejich přítomnost blokuje snahu o stabilizaci situace. V prohlášení zveřejněném na webu ukrajinského ministerstva obrany to uvedl šéf rezortu Stepan Poltorak. Ukrajina proto připravuje zvýšení početního stavu svých vojsk. "Přítomnost 7500 příslušníků ruských ozbrojených sil na ukrajinském území je destabilizující faktor, který brání rychlému urovnání situace v naší zemi," uvedl ministr obrany.

Foto: Reuters
10:02

Už dlouho před ukrajinskou krizí bylo podle Sergeje Lavrova zřejmé, že vztahy mezi Ruskem a Evropou "se blíží okamžiku pravdy". Buď půjdou obě strany cestou partnerství, nebo vzájemných ústrků. "Naši partneři si bohužel zvolili druhou cestu. Na Ukrajině hrají vabank a útočí na demokratické principy, které sami vyznávají," řekl Lavrov. Rusko je připraveno s Evropou dál spolupracovat, návrat do dřívější situace je ale nemožný.

Vrak tanku na silnici u Luhansku.
Vrak tanku na silnici u Luhansku. | Foto: Reuters
09:58

Sankce podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova nepoškozují jen ruskou ekonomiku. "Našemu hospodářství samozřejmě ubližují, ale zároveň poškozují i ekonomiku zemí, které je zavedly," řekl ministr. "Spekulace o izolaci Ruska nestojí ani za komentář," poznamenal Lavrov.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
09:45

Cílem protiruských sankcí Západu je svržení ruského režimu, prohlásil dnes v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V projevu na zahraničněpolitické konferenci konstatoval, že Evropa "hraje na Ukrajině vabank" a podporou extremistů útočí na vlastní demokratické principy.

Západ podle ruského ministra už ani neskrývá, že cílem sankcí je výměna režimu v Kremlu. "Otevřeně se vyhlašuje, že sankce musejí ničit ruskou ekonomiku a podněcovat lidové protesty. Západ tak jednoznačně dává najevo, že mu nejde o změnu politiky, ale o změnu režimu," zdůraznil Lavrov.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 22. 11. 2014 23:43
 

Právě se děje

Další zprávy