Ruský velvyslanec pohrozil Dánsku jadernými střelami

Přenos skončil
Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Praha – Ostrou reakci dánské vlády v sobotu vyvolala slova ruského velvyslance v Kodani Michaila Vanina. Ten v jednom z rozhovorů prohlásil, že pokud se Dánsko připojí k protiraketové obraně NATO, jeho lodě by se mohly stát terčem ruských jaderných raket.

"Nemyslím si, že by Dánové zcela chápali důsledky svého připojení k protiraketové obraně vedené USA. Pokud se tak stane, dánské lodě se stanou cíli pro ruské jaderné střely," uvedl Vakunin.

Ukrajinská vláda se mezitím dostala do vážného sporu s vlivným oligarchou a gubernátorem dněpropetrovské oblasti Ihorem Kolomojským. Jeden z nejbohatších Ukrajinců se bouří proti novému zákonu, který omezuje vliv soukromých firem v akciových společnostech, většinově vlastněných státem.

Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
17:10

Šéf dánské diplomacie Martin Lidegaard prohlásil, že Vanin "překročil přípustné meze", když dal najevo, že každý, kdo se v budoucnu připojí k obrannému systému bude terčem ruských střel. Dánsko v srpnu souhlasilo, že se připojí k protiraketovému štítu aliance a poskytne aspoň jednu malou válečnou loď s dostatečně výkonným radarem. Protiraketový obranný systém, jehož pozemní základny mají být v Polsku a Rumunsku, Moskvu dlouhodobě silně dráždí.

17:07

"Nemyslím si, že by Dánové zcela chápali důsledky svého připojení k protiraketové obraně vedené USA. Pokud se tak stane, dánské lodě se stanou cíli pro ruské jaderné střely," řekl ruský ambasador Michail Vanin v dnešním rozhovoru s listem Jyllands-Posten. Podle něj hrozí, že se obě země stanou nepřáteli.

17:05

Rusko by mohlo vyslat své jaderné střely proti dánským lodím, pokud se skandinávská země připojí k protiraketové obraně NATO.

Toto prohlášení ruského velvyslance v Kodani dnes vyvolalo ostrou reakci dánské vlády. Ministr zahraničí označil diplomatova slova za překročení přípustných mezí.

16:42

Moskva bude muset Kyjevu své dodávky zemního plynu výrazně zlevnit, pokud chce konkurovat zvýšenému ukrajinskému dovozu z Evropské unie. Jinak Ukrajina ruský plyn odebírat nebude.

Agentuře Reuters to řekl ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn po pátečních jednáních se svým ruským protějškem, která v Bruselu zprostředkovala Evropská komise.

Plyn
Plyn | Foto: Reuters
16:25

Nicméně Kolomojskyj podle komentátora Bloombergu zcela nezištně nejednal. Lobboval proti svých konkurentům, jako je Rinat Achmetov nebo Viktor Pinčuk, a zřejmě se domníval, že se mu podaří rozšířit své impérium výměnou za pomoc, kterou poskytl ukrajinskému státu.

Zároveň si udržel moc v několika formálně státních společnostech, do nichž za předchozího režimu dosadil své manažery.

Ihor Kolomojskij.
Ihor Kolomojskij. | Foto: Reuters
16:10

Ještě dříve, než se loni prezidentem stal čokoládový magnát Petro Porošenko, byl v jeho domovské Dněpropetrovské oblasti jmenován gubernátorem Ihor Kolomojskyj. Nyní se tito dva oligarchové dostali do otevřeného střetu, který pro bezprostřední budoucnost Ukrajiny nevěstí nic dobrého, uvedl komentátor Bloombergu.

Kolomojskyj byl pro mnoho Ukrajinců hrdinou porevolučního období. Úřadu guvernéra se ujal v době, kdy Rusko rozdmýchávalo nepokoje na východě Ukrajiny. Aby země o Dněpropetrovskou oblast nepřišla, stal se Kolomojskyj nejštědřejším sponzorem ukrajinských nacionalistických oddílů.

16:00

I když jedním z cílů loňské revoluce v Kyjevě bylo zbavit destruktivního vlivu a moci ukrajinské miliardáře, ti z nich, kteří se dají považovat za občansky uvědomělejší, zemi stejně nakonec řídí.

Napsal to komentátor agentury Bloomberg Leonid Beršidskij, podle něhož to nyní vypadá, že se začínají chovat stejně jako dřív.

14:18

OBSE upozorňuje, že k tomu, aby ověřila, zda armáda i povstalci těžké zbraně stáhli, potřebuje znát jejich počty i to, kde jsou uložené.

"Nějaké informace jsme od obou stran dostali, ale ty zásadní nám pořád chybí," řekl podle AP mluvčí mise OBSE Michael Bociurkiw.

Pozorovatelé si navíc stěžují, že se nemohou pohybovat bez omezení.

14:15

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na východní Ukrajině zároveň ověřují, jestli znesvářené strany skutečně z linie fronty stáhly těžké zbraně, jak se zavázaly v únoru v Minsku.

Obě strany tvrdí, že těžkou vojenskou techniku odvezly. Podle agentury AP ale jak povstalci, tak ukrajinská armáda hraje s pozorovateli "hru na schovávanou" a v době, kdy pozorovatelé nejsou na místě, s těžkou vojenskou technikou manipulují v i místech, kde je to podle minských ujednání zakázáno.

Foto: Reuters
13:14

Zástupce povstaleckých jednotek v Doněcké oblasti Eduard Basurin uvedl, že ve městě Vuhlehirsk ležícím asi 35 kilometrů na severovýchod od Doněcku přišel o život civilista, který šlápl na podomácku vyrobenou bombu, další byl zraněn. Tři lidé podle něho také utrpěli zranění v Doněcku při ostřelování z minometu.

13:13

Do Moskvy na oslavy sedmdesátého výročí konce druhé světové války nepojede ani bulharský prezident Rosen Plevneliev. Jeho kancelář oznámila, že pozvání dostal, ale do ruské metropole se nechystá. Mnoho evropských politiků pozvání Vladimira Putina odmítlo kvůli ruského anexi Krymu a podpoře separatistů na východní Ukrajině. Jedním z mála, který do Moskvy jede, je český prezident Miloš Zeman. Naopak slovenský prezident Andrej Kiska nedorazí.

Bulharský prezident Rosen Plevneliev
Bulharský prezident Rosen Plevneliev | Foto: Reuters
12:41

Za posledních čtyřiadvacet hodin zemřeli v bojích dva ukrajinští vojáci a sedm bylo zraněno. Řekl to mluvčí ukrajinské Národní bezpečnostní rady AndrijLysenko.

12:11

Město Stanycja Luhanska, které se nachází velmi blízko frontové linie poblíž Luhansku, je po několika „normálních“ dnech a týdnech znovu bez dodávek elektřiny, tepla a vody. Řekl to gubernátor Luhanské oblasti Hennadij Moskal. Stanycja Luhanska patří k nejvíce zničených místům východní Ukrajiny. U města se odehrálo několik přestřelek a boje zničily ve čtvrtek most přes řeku Siverskyj Doněc.

12:04

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes apeloval na Německo a Francii, aby učinily vše pro zachování příměří, které se dohodlo na únorovém summitu v Minsku. Lavrov v rozhovoru pro ruskou televizi řekl, že „Kyjev chystá provokace, aby si zajistil dodávky amerických zbraní.“ Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande se zúčastnili rozhovorů v Minsku.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
11:35

Separatisté příští týden na území samozvané Doněcké lidové republiky zahájí provoz vlastní železnice. Vlak pojede ze stanice Jasynuvata u Doněcku přes Debalceve do Luhansku. Oznámili to na své internetové stránce. Právě fakt, že železniční trať vede přes Debalceve, vedla v únoru k těžkým bojům o toto město, které chtěli separatisté za každou cenu získat. Poničené nádraží a trať už opravili, tvrdí na internetu.

Vykolejený vlak.
Vykolejený vlak. | Foto: Reuters
11:25

Ukrajinská armáda hlásí z noci na dnešek přestřelky u vesnice Pjeski nedaleko Doněcka a v Širokine u Mariupolu. Podle Kyjeva tam separatisté použili minomety.

9:05

Lotyšská justice prověřuje zprávy, že lidí blízcí svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi převedli na účty v zemi 80 milionů dolarů ze státního rozpočtu Ukrajiny. Uvedl to policejní mluvčí Toms Sadovskis. Peníze, převedené za hranice Ukrajiny takzvaným klanem Janukovyče, už loni zmrazily na účtech ve svých bankách Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

Foto: Aktuálně.cz
8:53

Po období relativního klidu se v pátek situace na linii, oddělující ukrajinskou armádu od separatistů, zhoršila. Střelba zněla na patnácti místech, mrtví jsou hlášeni z města Avdějevka u Doněcku i z Mariupolu. Podle Kyjeva povstlaci poprvé po několika týdnech použili raketomety Grad.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz
8:50

Jeden z nejstarších striptýzových klubů v Moskvě si vzal příklad z prezidenta Vladimira Putina pro vlastní "protikrizový program": snížil striptérkám výplatu o deset procent a zavedl "sociální slevy" pro penzisty a penzistky. "Všechny důchodce čeká třicetiprocentní sleva na striptýz a soukromý tanec," řekla populárnímu listu Komsomolskaja pravda mluvčí klubu Viola Mirovová. Sleva platí od 21:00 do 24:00, avšak lze ji uplatnit jen po předložení dokladu prokazujícího, že klient je skutečně penzistou, a osvědčení od kardiologa. "Máme tu tak hezké holky a kluky, že srdce nemusí takové vzrušení vydržet," vysvětlila mluvčí.


Pracovníci v noční zábavě prý podobně jako všichni ruští občané pociťují dopady ekonomické krize a chápou, že podnik se musí přizpůsobit novým podmínkám. Souhlasili proto se snížením výplaty o deset procent, jak tento měsíc učinil i prezident Putin.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 21. 3. 2015 17:43
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy