Živě: Boje v Donbasu sílí, v akci jsou údajně i těžké zbraně

Přenos skončil
Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Navzdory diplomatickému úsilí evropských ministrů a tvrzení Kyjeva a povstalců o respektování klidu zbraní boje v Donbasu neutichají. Podle sobotních informace separatistů se za posledních 24 hodin intenzita bojů zdvojnásobila, nasazeny byly prý i těžké zbraně.

Vzbouřenecká agentura DAN s odvoláním na doněcké "ministerstvo obrany" oznámila, že povstalci zaznamenali přes noc 78 útoků ukrajinské armády. V osmi případech prý vládní vojsko ostřelovalo pozice separatistů z tanků, pětkrát zaútočila armáda s použitím raketometů. O obětech se zprávy DAN nezmiňují. Kyjev naopak z nasazení těžkých zbraní obviňuje povstalce.

Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Líbí se vám zpravodajství Aktuálně.cz z Ukrajiny? Speciál "Válka o Ukrajinu očima reportérů" se dostal do finále jedné z kategorií Novinářské ceny. Podpořit nás svým hlasem můžete zde. Děkujeme.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
19:32

OBSE, která dohlíží na dodržování klidu zbraní, dosud o tomto incidentu neinformovala. V dnešní zprávě z Šyrokyne pouze uvádí, že v noci pozorovatelé slyšeli dělostřeleckou palbu vzdálenou zhruba deset kilometrů severně od vesnice a že v obci je příměří bez narušení dodržováno již déle než dva dny.

19:30

Agentura TASS s odvoláním na povstalecké tiskové zdroje napsala, že dnes odpoledne se v obci Šyrokyne na východním předměstí Mariupolu se dostali pod palbu pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ostřelování, které prý vedl ukrajinský dobrovolnický prapor Azov, si údajně nevyžádalo oběti.

18:50

Ruský prezident Vladimir Putin vydělává podstatně méně než jeho americký protějšek Barack Obama. Loni si přišel na 7,65 milionu rublů (3,8 milionu korun), ve srovnání s 3,6 milionu (1,8 milionu korun) v roce 2013. Obamův plat činil 400 tisíc dolarů (10 milionů korun), píše agentura Reuters. Více čtěte ZDE.

18:35

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes novinářům v komentáři na zprávu Spiegelu řekl, že by ho potěšilo, kdyby byla zpráva o dohodě Atén s Moskvou pravdivá a kdyby Řecko tyto prostředky dostalo. "Nemyslím si ale, že to vyřeší problémy Řecka s plněním memoranda o porozumění," dodal

18:30

Moskva v sobotu popřela informaci německého časopisu Spiegel, podle něhož se Řecko začátkem příštího týdne chystá podepsat s Ruskem smlouvu v hodnotě několika miliard eur. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes ale agentuře RIA Novosti řekl, že žádná dohoda o ruské záloze na budoucí řecké výnosy uzavřena nebyla.

14:47

"Vojenská přehlídka v Minsku není bez přítomnosti nejvyššího velitele možná," vysvětlil běloruský vůdce a vrchní velitel běloruské armády svou absenci na přehlídce v Moskvě. V předchozích dnech se ale Lukašenko v Moskvě zúčastní všech válečných oslav, aby "demonstroval jednotu s ruským lidem a s dalšími, kdo si válečného vítězství váží".

Lukašenko pro neúčast západních státníků na moskevských oslavách pochopení nemá. "Pokud má být jejich neúčast útokem proti ruskému lidu, lidu východní Evropy, kterou jsme kdysi osvobozovali, pak je to nesprávný přístup," řekl prezident. "Máme za to, že musíme vzdát poctu těm, kdo padli za naší obranu, i těm kdo jsou ještě živi," dodal.

14:45

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko nebude přítomen květnové vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě. Prezident to řekl na dotaz ruské agentury TASS. Lukašenko navštíví Rusko ve dnech 7. a 8. května, o den později bude už v Minsku přihlížet defilé běloruské armády.

Vladimir Putin, Catherine Ashtonová, Alexandr Lukašenko a Petro Porošenko v Minsku.
Vladimir Putin, Catherine Ashtonová, Alexandr Lukašenko a Petro Porošenko v Minsku. | Foto: Reuters
13:35

Nedávnému hodnocení amerického časopisu Time, jehož čtenáři ruského prezidenta označili za nejvlivnějšího politika světa, Putin nepřikládá velký význam. Rusko prý nepodléhá cizím vlivům a prosazuje vlastní nezávislou politiku, což umožňuje jeho vůdci dostávat se do čela podobných žebříčků. "Rusko je v tomto smyslu dosti spolehlivý partner, protože netancujeme podle toho, jak jiní pískají," prohlásil Putin.

13:30

Putin se dnes vyjádřil i ke svým osobním vztahům s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, s nímž loni i letos v přítomnosti prezidentů Německa a Francie několikrát jednal. Oba státníci si podle Putina "občas" tykají, což ruský prezident považuje za přirozené. "Při oficiální setkáních si ale vykáme," poznamenal Putin.

Petro Porošenko nařizuje v přímém televizním přenosu zastavení palby.
Petro Porošenko nařizuje v přímém televizním přenosu zastavení palby. | Foto: Reuters
12:47

"Rusko je připraveno spolupracovat se Spojenými státy americkými bez ohledu na to, kdo se v roce 2016 stane jejich prezidentem," prohlásil v sobotu Putin pro server Vesti.ru. Federace podle něj nespolupracuje s žádnou specifickou osobností, ale s jednou z největších a nejvlivnějších zemí ve světě jako celkem. "Máme v mnoha ohledech rozpory. Je ale i cosi, co nás spojuje, zejména zájem na nešíření zbraní hromadného ničení, boj s mezinárodním zločinem, terorismem a bídou, a rovněž snaha budovat demokratickou a vyváženou světovou ekonomiku," řekl Putin.

12:22

Z Moskvy dnes do německého Torgau vyrazila kolona ruských automobilů a motocyklů. Tu vypravila ruská polovojenská organizace DOSAAF na počest květnového 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Asi 40 posádek má projet Ruskem, Běloruskem, Polskem a Německem, potíže na hranicích a při průjezdu evropskými státy organizátoři neočekávají.

Polské úřady ale o povolení akce dosud nerozhodly a německé úřady zakázaly průjezd Berlínem. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek demonstrační jízdu označil za provokaci. V městě Torgau, které leží asi 50 kilometrů severovýchodně od Lipska, se v roce 1945 setkaly spojenecké jednotky ruské a americké armády.

12:15

Ruský prezident odmítl postavení povstaleckých oblastí dál komentovat. "Nechtěl bych o této otázce mluvit, protože ať řeknu cokoli, všechno může být kontraproduktivní," řekl šéf Kremlu.

Separatistické republiky v Doněcké a Luhanské oblasti od loňského květnového referenda o nezávislosti naléhavě žádají Rusko, aby jejich samostatnost uznalo. Kreml dal najevo, že hlasování, v němž se pro nezávislost vyslovila velká většina občanů, bude respektovat. Zdržel se ale zatím jejich uznání a nereagoval ani na výzvy k přijetí povstaleckých zón do Ruské federace

11:55

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v televizní besedě vyhnul přímé odpovědi na dotaz, zda Rusko uzná nezávislost "lidových republik" v Donbasu. Řekl, že pokud taková situace vznikne, bude na ni Moskva reagovat "v návaznosti na aktuální stav věcí v daném okamžiku".

Putin během debaty s občany.
Putin během debaty s občany. | Foto: Reuters
11:52

Rabování, fronty na chléb, ztracené mrtvoly. To všechno zažívají lidé, kteří zůstali v Debalceve. Situace ve městě těžce vybojovaném proruskými separatisty je katastrofální. Prohlédněte si reportáž Rádia svobodná Evropa.

11:45

Z ukrajinských měst kvapem mizí památníky z dob sovětské éry, zejména sochy bolševického revolucionáře a zakladatele SSSR Vladimira Uljanova-Lenina. O likvidaci tohoto dědictví rozhodl minulý týden ukrajinský parlament. V Charkově v noci na dnešek například zmizely dva Leninovy památníky. 

Lenin v Kramatorsku
Lenin v Kramatorsku | Foto: Martin Novák
11:40

Separatisté z Donbasu hlásí, že za posledních 24 hodin se intenzita bojů na východě Ukrajiny zdvojnásobila. Nasazeny podle nich byly i těžké zbraně, které přitom měly být podle únorových mírových odhod odsunuty. Podle mluvčího ukrajinské armády je však používají i povstalci. Boje se prý soustředily hlavně do okolí Doněcku a Horlivky.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 18. 4. 2015 19:33
 

Právě se děje

Další zprávy