reklama
 
 

Česko neuspělo se stížností na kvóty. Máte právo se kvůli nim soudit, říká Brusel

Aktualizováno 21. 10. 2015 23:50
reklama
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Česko neuspělo se stížností na kvóty. Máte právo se kvůli nim soudit, říká Brusel

Souhrn událostí

reklama
23:48
Aktuálně.cz

Pro dnešek děkujeme za pozornost, s dalšími aktualitami se přihlásíme v našem zpravodajství.

21:08
ČR

Česko ve čtvrtek pošle do Chorvatska deset vytápěných stanů, ve kterých může nocovat 150 uprchlíků. Ministerstvo vnitra čeká na upřesnění, kam stany dopravit. Obdobně je ministerstvo připraveno pomoct i Slovinsku a Makedonii, řekla mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková.

20:58
Evropská unie

Švédsko letos očekává příchod celkem 160 000 uprchlíků. Zvýšilo tak odhad z dosavadních 74 000, informovala dnes agentura APA. Podle premiéra Stefana Löfvena už země dospěla na hranici svých kapacit v přijímání migrantů.

20:50

K analýze české ministerstvo vnitra připojilo otázky týkající se kvót na přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země EU a okolností celého spouštěného mechanismu. Praha chtěla například vědět, proč nebylo využito institutu dočasné ochrany, jak technicky řešit přemístění uprchlíků do zemí, kam nechtějí, či zda se k povinné relokaci mohou vyjadřovat národní parlamenty. Ministerstvo vnitra se s otázkami k migrační krizi obrátilo na Evropskou komisi počátkem října.

20:40
ČR

České ministerstvo vnitra neuspělo u Evropské komise se stížností na přerozdělování uprchlíků v Evropské unii. Právní rozbor zaslaný z Česka do Bruselu zpochybňoval zákonnost kvót na rozdělování migrantů, mluvčí komise ale řekl, že komise kvóty považuje za legální. Podle Bruselu má každý členský stát právo napadnout uprchlické kvóty u soudu. Uvedla to dnes Česká televize.

19:02
Německo

Většina obyvatel Drážďan má podle průzkumu tamní Technické univerzity k žadatelům o azyl kladný vztah.  Zhruba 41 procent dotázaných podporuje otevřený přístup vůči migrantům. "Rozpolcení tu je," připustil vedoucí dnes zveřejněné studie Stefan Fehser v rozhovoru s agenturou DPA. Každý pátý respondent totiž projevil jasné odmítání žadatelů o azyl. Devětatřicet procent nebylo rozhodnuto, zda s přistěhovalci spíše sympatizují, nebo naopak. "Politika a občanská společnost se budou muset o tyto lidi postarat," zdůraznil Fehser.

17:49
Maďarsko

Čeští vojáci, kteří odjeli pomoct Maďarsku zvládat migrační krizi, přímo na hranicích nepůsobí. V zemi školí vojáky v používání českých polních kuchyní nebo jsou k dispozici pro přepravu materiálu. ČTK to dnes sdělil mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

17:44
Maďarsko

Maďarsko nemá v úmyslu otevřít koridor pro migranty usilující proniknout do Evropské unie. Prohlásil to maďarský vládní mluvčí Zoltán Kovács po schůzce policejních prezidentů Chorvatska, Slovinska, Rakouska a Maďarska ve Vídni. "Maďarsko dalo jasně najevo, že nepodpoří žádný návrh na otevření koridoru na uzavřených jižních hranicích. Neposkytne ani žádné dopravní prostředky pro migranty uvnitř schengenské zóny," řekl Kovács na tiskové konferenci.

17:15
Chorvatsko

Dnes ve 22 hodin dorazí na letiště v chorvatském Osijeku letadlo z Dubaje. Na palubě má 37 tun humanitární pomoci, hlavně pak stany a termoregulační fólie. Let organizuje Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

16:53
Chorvatsko

Chorvatsko - v rámci mezinárodní žádosti o pomoc - zveřejnilo seznam položek, které potřebuje. Jde mimo jiné o tisíc stanů, 15 tisíc termoregulačních fólií, 3000 balíčků první pomoci, 50 000 párů gumových rukavic či tisíc skládacích postelí.

16:49
Slovinsko

Mezi utečenci ve Slovinsku je velký počet handicapovaných i velmi malých dětí. Některým z nich je jen několik dnů. Často musí mrznout venku, píše Index.hr.

16:46
Německo

Příliv žadatelů o azyl je dalším projevem globalizace, z níž mělo Německo velký prospěch, pokud jde o dobývání nových trhů pro export. Řekla to dnes německá kancléřka Angela Merkelová na kongresu největšího německého odborového svazu IG Metall.

"Vaše zkušenost z globalizace byla až dosud převážně taková: naše ekonomika proniká do dalších zemí, staví továrny, prodává výrobky a pozitivní je i bilance zaměstnanosti v Německu a našich podnicích," prohlásila kancléřka.

"A nyní jsme svědky opačného pohybu: je to globalizace, která přichází k nám," doplnila.

16:12
Aktuálně.cz

Podívejte se na video agentury Reuters, jak to vypadalo během požáru v uprchlickém táboře Brežice.

Ve Slovinsku hořel uprchlický tábor. Oheň zničil dvě třetiny stanů | Video: Reuters
15:56
Chorvatsko

Od půlnoci do dnešních 15 hodin do Chorvatska dorazilo 3688 běženců. V uprchlickém táboře Opatovac poblíž hranic se Srbskem je nyní 3315 lidí.

Očekává se další nápor utečenců ze Srbska. Od začátku migrační krize tak do Chorvatska dorazilo přes 212 000 lidí.

15:50

"Balkánské státy chápou pojem hranice státu zcela rozdílně. A s ohledem na to se stavějí i k řešení uprchlické krize. Z vývoje situace v posledních dnech vyplývá, že nejvíc problémů způsobuje laxní postoj Chorvatska," píše ve svém blogu Balkánské hranice Michal Lamprecht. Slovinsko by si podle něj pomoc českých policistů zasloužilo více než egoistické Maďarsko.

15:13
Chorvatsko

Chorvatská vláda ve čtvrtek požádá o mezinárodní finanční pomoc, aby mohla lépe čelit náporu uprchlíků. Těch podle ministerstva vnitra přišlo do země už přes 207 000.

15:01
Slovensko

Slovensko je připraveno pomoci Slovinsku, které podle svého prezidenta Boruta Pahora požádá Evropskou unii o poskytnutí policejní pomoci na hranicích s Chorvatskem.

"Situace tam není dobrá, ani pro samotné státy, ani pro uprchlíky," uvedl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Detaily případné pomoci neuvedl.

Slovensko již vyslalo policejní jednotku do Maďarska, která bude pomáhat při ochraně vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob.

14:40
ČR

Podle dobrovolníků je nezbytné, aby evropské země okamžitě pomohly "všem státům, které jsou zasaženy uprchlickou krizí, namísto podpory těch, jež staví ploty".

S blížící se zimou je klíčové zřízení bezpečných přijímacích a tranzitních center, poskytnutí humanitární pomoci potřebným a zavedení mechanismů, které přispějí k bezpečnému průchodu žadatelů o azyl do EU.

14:35
ČR

"My, dobrovolníci v první linii, kteří už měsíce pomáháme tisícům uprchlíků, vyzýváme všechny evropské vlády, aby okamžitě a rozhodně jednaly ve prospěch zmírnění současné situace."

Těmi to slovy začíná otevřený dopis na webu europeact.eu, který vládám napříč Evropou adresovali dobrovolníci pomáhající uprchlíkům. "Nechceme vidět smrt ani jednoho uprchlíka v nekonečných frontách na evropských hranicích. Smrt doslova v našich rukou," píší ve výzvě "Evropo, prosím, jednej!".

13:50

Počet migrantů, kteří žijí v "Džungli", příměstské oblasti u francouzského Calais, stoupl od května z odhadem 2500 na současných 6000.

autoři: Michal Žák, Simone Radačičová, Kateřina Vítková, Reuters, ČTK | 21. 10. 2015 7:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama