Živě: Merkelová chce v Sýrii jednání, volala Obamovi

Přenos skončil
Dění kolem Sýrie sledujeme v online reportáži.
Izraelci si houfně vyzvedávají plynové masky. Bojí se odvety za útok na Sýrii.
Izraelci si houfně vyzvedávají plynové masky. Bojí se odvety za útok na Sýrii. | Foto: Reuters

Washington/Damašek - Spojené státy jsou přesvědčeny, že chemický útok v Damašku minulý týden spáchaly vládní jednotky. Oznámil to v noci na čtvrtek americký prezident Barack Obama.

Jeho vláda prý o tom má důkazy, a navíc se domnívá, že povstalci ve svém zbrojním arzenálu žádné bojové plyny nemají, takže je ani nemohli použít.

Obama nicméně uvedl, že zatím nerozhodl o vojenské úderu na režim prezidenta Bašára Asada. Útok má syrského diktátora odradit od dalšího nasazování chemických zbraní v občanské válce, která si za dva a půl roku vyžádala přes sto tisíc životů.

Britský premiér David Cameron mezitím mírnil dřívější zprávy, že útok začne už dnes nebo v pátek. Podle něj je možné, že spojenci počkají, až inspektoři OSN, kteří v Damašku odebírají vzorky po útoku, dokončí svojí práci.

Inspektoři budou v Damašku podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna do sobotního rána, kdy by měli Sýrii opustit.

Dění kolem Sýrie sledujeme online.

Přenos skončil

Berlín očekává, že Rada bezpečnosti OSN zareaguje na krizi v Sýrii rychle a jednomyslně a že konflikt bude vyřešen politicky. Německá kancléřka Angela Merkelová to prohlásila během čtvrtečního telefonického rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, napsala agentura DPA. Merkelová hovořila také s americkým prezidentem Barackem Obamou, Bílý dům prozatím podrobnosti telefonátu nezveřejnil. Politické řešení stejně jako Merkelová upřednostňuje i Putin. Oba státníci se shodli v tom, že mezinárodní společenství musí pokračovat ve svém úsilí uspořádat mezinárodní konferenci o Sýrii.

Spojené státy posílají do Středomoří další, už pátou válečnou loď: USS Stout, vybavenou raketami.

Před americký Kongres dnes předstoupí mimo jiné ministr zahraničí John Kerry a ministr obrany Chuck Hagel. Jeho členům předají informace, které mají o Sýrii.

Armáda Bašára Asada začala stahovat personál ze svých velitelství. Vojáci také zabavují nákladní automobily, aby mohli převézt zbraně a vojenský materiál na bezpečnější místa. S odvoláním na dobře informované zdroje to píše agentura Reuters. Kolony aut odvážejí věci například z mezinárodního letiště v Damašku. Jen v jeho areálu jsou tři vojenské základny.

Odmítavý postoj vůči vojenskému zásahu ve čtvrtek zopakoval i český prezident Miloš Zeman. "Myslím si, že v Sýrii je na jedné straně sekulární diktátor a na druhé straně náboženští fanatici vedení Al-Káidou, a z tohoto důvodu nevidím vojenský zásah v Sýrii jako přiměřený, protože to není žádná válka mezi dobrem a zlem, ale válka mezi dvěma zly," řekl.

Nové vyjádření Davida Camerona. Britský premiér podle agentury Reuters řekl, že by bylo "nemyslitelné" podniknout vojenskou akci proti Sýrii, pokud by byla "obrovská opozice" v Radě bezpečnosti OSN. Otázkou je, co myslí "obrovskou opozicí"...

Ve válce v Sýrii už zemřelo více než 100 novinářů - 25 profesionálních a přes 70 "občanských". Mezi mrtvými žurnalisty je šest cizinců, uvádí v nové statistice Reportéři bez hranic.

Silná slova zazněla z Teheránu: Írán varoval, že v případě vojenského útoku Západu na Sýrii okamžitě zničí Izrael. "Útok na Sýrii bude znamenat bezprostřední zničení Izraele," řekl šéf mocných íránských Revolučních gard Muhammad Alí Džafarí v rozhovoru pro agenturu Tasnim. Pro Američany se prý Sýrie stane "nebezpečnějším a ještě smrtonosnějším válečným polem, než byla válka ve Vietnamu".

Britští zpravodajci potvrdili chemický útok v Sýrii. Vyplývá to z materiálu, který ve čtvrtek zveřejnila britská vláda. Kromě toho získala také právní doporučení, které schvaluje vojenskou akci proti Sýrii i v případě, že ji Rada bezpečnosti OSN zablokuje. V materiálu stojí, že zpravodajci nepochybují o tom, že šlo o chemický útok. A také, že je za ním "s velkou pravděpodobností" syrská vláda, což potvrzují "určité" tajné informace.

Cena severomořské ropy Brent poprvé za půl roku překročila 117 dolarů za barel a americká lehká ropa WTI se dostala na více než dvouleté maximum nad 112 dolarů za barel. Trhy se obávají, že zásah v Sýrii by mohl narušit dodávky ropy z Blízkého východu, který se na celosvětové těžbě podílí zhruba třetinou. Blízko Sýrie jsou tři velcí vývozci "černého zlata": Irák, Írán a Saúdská Arábie.

Zpravodaj televize BBC Jeremy Bowden je jedním z mála zahraničních novinářů, který je nyní v Sýrii. V reportáži uvedl, že lidé v Damašku mají strach, zda letecké údery nezasáhnou sklady chemických zbraní. Na silnicích se tvoří zácpy kvůli častým kontrolám dokladů na armádních stanovištích.

Opoziční server Yalla Souyria tvrdí, že někteří syrští vojáci se přesunují z armádních základen a kasáren do civilních budov, jako jsou školy. Informace ale není potvrzená z jiných zdrojů.

Svět musí zastavi násilí v Sýrii, uvedl francouzský prezident Francois Hollande. V Paříži se setka s předsedou opoziční Syrské národní koalice Ahmadem Džarbou. Paříž je velkým zastáncem útoku na režim Bašíra Asada.

Asadových chemických zbraní se obává i sousední Turecko. Tamní vláda oznámila, že u hranic zřídila tábory s potravinami a plynovými maskami. V sedmi regionech jsou speciální ochranné bunkry. U hranic prý už operuje stočlenný expertní tým, který hledá stopy po chemickém útoku.

Britské Královské letectvo přesunulo na Kypr šest stíhaček Typhoon. Britské ministerstvo obrany ale tvrdí: "Nebyla tam poslána, aby se zúčastnila vojenské akce proti Sýrii."

Podle Guardianu bude útok na Sýrii možná odložen na příští úterý. Prý kvůli potížím, které má s jeho prosazením v parlamentu premiér David Cameron.

Opadává po Británii válečné nadšení také ve Francii? Prezident Francois Hollande nejnověji uvedl, že by při řešení krize kolem občanské války v Sýrii preferoval spíš nevojenské prostředky. "Musí být uděláno vše pro to, aby se dosáhlo politického řešení," řekl. Ale pozor - to se prý povede pouze v případě, že "mezinárodní splečenství zastaví tuto eskalaci násilí".

Francie dlouhodobě podporuje syrskou opozici, byla dokonce první zemí, která ji oficiálně uznala. Mluvčí vlády Najat Vallaud-Belkacemová nicméně v rozhovoru pro stanici France 2 přiznala, že přípravy na možný vojenský úder na syrskou vládu jsou "složité".

A ještě jednou tajné služby: většinou dobře informovaný americký Washington Post včera uvedl, že rozvědka zveřejní svoje důkazy o ose Asad-chemické zbraně ve čtvrtek, tedy dnes. Totéž píše i britský Guardian. "USA a Spojené království ve čtvrtek zveřejní společné shrnutí zpravodajských služeb, které se bude týkat odpovědnosti Asadova režimu za útok jedovatým plynem 21. srpna v Ghútě," tvrdí.

Agentura AP tvrdí: Americké tajné služby zatím nejsou schopny předložit důkazy, že za chemickým útokem v Sýrii je Bašár Asad nebo někdo z jeho nejbližších spolupracovníků. Prezident Obama přitom uvedl, že je o Asadově vině přesvědčen.

Zdroje AP teď upozorňují, že zpravodajská komunita by nepoužila termínu "jistý koš", jak to roku 2002 učinil tehdejší šéf CIA George Tenet. Tenkrát však nešlo o Sýrii - Tenet mluvil o zbraních hromadného ničení v Iráku.

V Británii i jinde v Evropě se proti úderu Západu v Sýrii demonstruje. Česko se k protestujícím přidá. České mírové hnutí svolává demonstraci na pondělí 2. září od 17 hodin před budovu velvyslanectví USA v Praze.

Světová média rozebírají rozhovor amerického prezidenta Baracka Obamy, který poskytl televizní stanici Public Broadcasting Service.  "Dospěli jsme k závěru, že syrská vláda tyto útoky skutečně provedla, a jestliže tomu tak je, pak zde musí být mezinárodní důsledky," řekl mimo jiné Obama.

Novináři si ale všímají ještě něčeho jiného: Prezident poprvé "vytáhl" argument, že pokud nechají USA útok bez odezvy, mohou chemickým zbraním nepřítele v budoucnu čelit i samy Spojené státy.

Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna skončí vyšetřování inspektorů nejdřív v pátek. Konvoj jejich šesti vozů dnes ráno vyjel do Ghúty. Právě za masakr v Ghútě Asadovi hrozila odvetou irácká odnož Al-Káidy.

Jak ale upozornil jeden z pracovníků OSN, zpráva inspektorů nebude hotová hned. Její sestavení zabere inspektorům týden, možná i víc. Washington už se nechal slyšet, že na ni čekat nebude. Londýn naopak válečnou rétoriku zmírnil a na důkazy OSN zřejmě počká.

Rusko vysílá svá vojenské plavidla do východního Středomoří. Jde o raketový křižník a pritponorkovou lodˇ. Oznámila to agentura Interfax v souvislosti s očekávaným úderem západních spojenců proti syrskému režimu. Rusko v posledních dnech evakuovalo část svých občanů ze Sýrie a stáhlo i pracovníky ze své námořní záklany v syrském Tartúsu.

Reportér agentury Reuters v reportáži z Damašku napsal, že lidé ve městě jsou v názorech rozděleni. Někteří doufají v tvrdý úder proti režimu. Naopak ti, co Asada podporují, tvrdí, že je útok nezlomí. Z bezpečnostních důvodů agentura výjimečně nezveřejnila jméno reportéra, zřejmě jde o Syřana.

Jeden z důstojníků syrského letectva poskytl přes Skype rozhovor deníku Guardian. Tvrdí, že někteří piloti jsou připraveni zaútočit na letouny spojenců jako kamikadze. Třináct pilotů už prý složilo slib, že tak učiní.

Syrští vládní vojáci vyzývají lidi, kteřé bydli v Damašku v blízkosti letecké základny Mizzá, aby opustili své domovy. Základna Mizzá je jednou z největších v Sýrii a pro armádu je klíčová v boji s rebely v hlavním městě a okolí.

Martin Novák Zuzana Kleknerová Martin Novák, Zuzana Kleknerová
29. 8. 2013 20:11
 

Právě se děje

Další zprávy