Živě: Proruští radikálové v Luhansku drží 60 rukojmích

Přenos skončil
Údajně zaminovali okupovanou místní centrálu tajné služby SBU. Úterní dění v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou jsme sledovali v online reportáži.
Charkovští separatisté padli, ti v Doněcku a Luhansku se nevzdávají.
Charkovští separatisté padli, ti v Doněcku a Luhansku se nevzdávají. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská vláda nad ránem vyklidila budovu oblastní správy v Charkově, a to pouhý den poté, co proruští separatisté vyhlásili v Doněcku nezávislou republiku a požádali Rusko o vyslání "mírového kontingentu".

V Charkově se se separatisty vypořádala speciální jednotka Jaguar a zatkla 70 lidí.

Radikálové ale přesto vyhlásili nezávislou Charkovskou republiku. Napjatá situace nadále panuje v Luhansku a Doněcku, kde proruští radikálové stále drží kontrolu nad vládními budovami.

Moskva varuje Kyjev před použitím vojáků. Podle ní by vše mohlo vyústit v občanskou válku. Z Washingtonu pro změnu zaznívají výzvy, aby se Kreml vyhnul jakýmkoliv akcím na Ukrajině.

Události na Ukrajině a v Rusku sledujeme online.

Online: Rusko-ukrajinský konflikt

Přenos skončil
21:10

Evropská unie chce vytvořit speciální podpůrnou skupinu, která by Ukrajině pomohla stabilizovat křehkou ekonomiku a vyřešit politickou krizi. Agentuře Reuters to dnes v Bruselu oznámily informované diplomatické zdroje. Ustavení skupiny má Brusel oznámit ve středu. Podle informací ČTK by v čele skupiny měl být český eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

20:30

Do Černého moře míří další americké bojové plavidlo, oznámil dnes v americkém Kongresu náměstek ministra obrany Derek Chollet. V příštích dnech má k bulharským břehům dorazit raketový křižník Donald Cook, na jehož palubě jsou dálkově řízené balistické střely. Loď se má připojit k raketovému torpédoborci Truxtun, který už v oblasti operuje delší dobu. Posílení americké přítomnosti v Černém moři je podle Cholleta reakcí na ruskou anexi Krymu a napětí na východní Ukrajině.

Proruští povstalci ve východoukrajinském Luhansku údajně zaminovali okupovanou místní centrálu tajné služby SBU a drží asi 60 lidí jako rukojmí. Oznámila to dnes tisková agentura Unian s odvoláním na policejní zdroje. Ukrajinská zásahová jednotka se vzbouřenci vyjednává a žádá je, aby objekt opustili. Radikálové mají údajně desítky střelných zbraní a výbušniny.

 

17:27

Americký ministr zahraničí John Kerry znovu obvinil Rusko z podněcování separatistických nepokojů na východě Ukrajiny. Podle Kerryho je jasné, že za vzpourami proruských radikálů vyvolanými v posledních 24 hodinách jsou ruští agenti. Nasazení placených provokatérů je podle ministra nezákonným pokusem o destabilizaci Ukrajiny.

John Kerry.
John Kerry. | Foto: REUTERS/Eric Thayer
17:09

Rusko si klade předběžné podmínky pro svolání mezinárodní konference, která by měla otevřít cestu k řešení ukrajinské krize. Jednání za účasti zástupců USA, Evropské unie, Ukrajiny a Ruska by se podle pondělní dohody zainteresovaných států mělo uskutečnit během příštích deseti dnů. Moskva ale žádá, aby na konferenci byli zastoupeni ruskojazyční představitelé jihu a východu Ukrajiny.

16:30

Po Doněcku a Charkově se k vyhlášení nezávislé republiky údajně chystají i separatisté v Luhansku. Okolo budovy tajné služby SBU vyrostly barikády, které povstalci utěsňují pytli s pískem a pneumatikami.

15:48

Pohraniční služba Ukrajiny se obává invaze ruských sil. "Ukrajina musí udělat vše, co je v jejích silách, aby tomu zabránila," píše se v prohlášení na facebookové stránce ministerstva obrany.

Obavy vzrostly nejen kvůli přítomnosti ruských jednotek u hranic, ale i kvůli faktu, že v uplynulých dnech se na 200 Rusů pokusilo ilegálně vstoupit do země.

Hlídka před vojenskou základnou v Doněcku.
Hlídka před vojenskou základnou v Doněcku. | Foto: Reuters
15:29

Mezinárodní měnový fond (MMF) mění odhad vývoje ruské ekonomiky. Růst HDP podle něj letos poroste o 1,3 %, zatímco doposud predikoval, že to budou dvě procenta. Před začátkem krize kolem Krymu to byla dokonce 3 %.

15:03

Některá ukrajinská kina odmítají promítat ruské filmy. Jak napsal server Ukrajinska pravda, "kinobojkot" trvá od března, a to v Kyjevě, Lvově a Oděse od března.

"Na Ukrajině teď ruské filmy zásadně nebereme," prohlásila Olsana Hvalovová, ředitelka Planet Cinema, největšího kina v západoukrajinském Lvově. Obdobná situace prý panuje i v dalších koutech země.

14:56

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě je znepokojena stavem svobody médií na Ukrajině.

"Novináři se opět stali primárními terči útoků na Ukrajině," prohlásila zástupkyně OBSE pro svobodu médií Dunja Mijatovičová. A vyzvala úřady, aby podnikly "důrazné kroky" k zastavení hrozeb novinářům.

Narážela na útoky z poslední doby. K tomu poslednímu došlo v pondělí při vpádu separatistů do charkovské televize ATN. "Pokusy umlčet zástupce médií nesmí být tolerovány."

14:45

Z Ruska v posledních týdnech ve velkém utíkají investoři a s nimi i desítky miliard dolarů. Na další miliardy pak přijde anexe Krymu (například zvýšení penzí).

Prezident Vladimir Putin proto vyzval k urychlenému zlepšení "podnikatelského klimatu". Jak toho dosáhnout, neřekl.

Foto: Reuters
14:04

Čtyřstranné rozhovory mezi Ruskem, USA, EU a Ukrajinou by měly začít ještě tento týden. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo zahraničí.

13:55

Ruský ministr kultury Vladimir Medina vyhodil Grigorije Revzina, komisaře ruského pavilonu na Benátském bienále.

Důvodem je podle serveru newsru.com jeho postoj vůči anexi Krymu. Tu v minulosti jednoznačně odsoudil.

13:52

Na Facebooku se objevila neověřená zpráva, podle níž "Výbor vlasteneckých sil Donbasu" navrhuje zrušit rozhodnutí o vyhlášení Doněcké lidové republiky. Prý nezískal dostatečnou podporu veřejnosti.

Podle jiných zpráv (viz 12:56) ale plánují ustavení prozatímní vlády.

13:43

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítl, že by se Moskva pokoušela destabilizovat situaci na Ukrajině.

Podle něj by ale měl Kyjev co nejdříve představit návrh nové ústavy. Bez něj by prý nebylo vhodné, aby se uskutečnily zamýšlené čtyřstranné rozhovory mezi Ruskem, USA, EU a Ukrajinou.

Foto: Reuters
13:38

Velká Británie je přesvědčena, že události na východě Ukrajiny jsou "součástí ruské strategie destabilizovat zemi", napsala agentura Reuters.

"Pro takové akce nemůže být žádné ospravedlnění," prohlásil šéf britské diplomacie William Hague v parlamentu. Podle něj má obsazení budov oblastní správy separatisty za cíl snížit důvěryhodnost Ukrajiny před nadcházejícími prezidentskými volbami.

13:20

Separatisté byli vytlačeni v Charkově, ale stále ovládají budovy regionální správy v Luhansku a Doněcku.

12:56

Představitelé v pondělí vyhlášené "Doněcké lidové republiky" odsouhlasili vytvoření prozatímní vlády. A požádali mezinárodní společenství o uznání.

Barikáda proruských aktivistů v Doněcku
Barikáda proruských aktivistů v Doněcku | Foto: Reuters
12:30

Čím menší ponětí mají Američané o tom, kde se Ukrajina vůbec nachází, tím zaníceněji se zasazují za to, aby tam Spojené státy vojensky zasáhly, upozornila trojice sociologů na blogu listu The Washington Post.

Autoři se odvolali na poznatky z průzkumu, který uskutečnili mezi 2066 Američany na konci března, tedy po ruské anexi Krymu. Dotázaných se ptali nejen na názor, ale také je žádali, aby kliknutím na mapu světa ukázali, kde se podle nich Ukrajina nachází.

Jen jeden ze šesti Američanů (16 procent dotázaných) se dokázal trefit do hranic skutečné Ukrajiny. Současně se ukázalo, že čím vzdálenější bylo tipování ukrajinské polohy od skutečnosti, tím více si dotyční přáli, aby USA podnikly vojenskou intervenci.

12:19

Proruští separatisté vyklidili budovu tajné služby SBU v Doněcku. Tu obsadili o víkendu a měli pod kontrolou i zbrojnici.

11:58

Rakousko zmrazilo účty více než tuctu představitelů režimu exprezidenta Janukovyče. Podle týdeníku Profil ale na nich je poměrně málo peněz. Nyní se úřady chtějí zaměřit na jejich obchodní aktiva a nemovitosti.

11:41

Ministr vnitra Arsen Avakov přislíbil čistku v charkovské policii. "Mnohé z toho, co jsem viděl, připomínalo spíše sabotáž než službu. Všichni, jichž se to týká, odejdou, od náčelníků po řadové policisty, což je stejně důležité."

11:39

Ukrajinský parlament zpřísnil tresty za protistátní zločiny. Za pokus o narušení územní celistvosti má hrozit od tří po 15 let vězení či doživotí, za vlastizradu od 12 po 15 let.

Oleksandr Turčynov
Oleksandr Turčynov | Foto: Reuters
11:36

"Opakování krymského scénáře na východě Ukrajiny by nemělo být překvapením, ale rovněž by nás nemělo zastavit v odmítání ruských ambicí destabilizovat a rozložit Ukrajinu," píše na Twitteru litevský ministr zahraničí Linas Linkevicius.

11:35

Před budovou regionální správy v Doněcku se podle reportérů shromáždily stovky lidí. Mávají sovětskými vlajkami a zpívají ruské písně. Připraveny prý mají i cihly.

11:30 Logo Aktuálně.cz

"Ukrajině jde o život," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Natalja Butyrská, rodilá Charkovanka. Pokud prý Moskva pohltí po okupaci Krymu i Charkovskou oblast, pak může stejný osud potkat i Ukrajinu a po ní další země Evropské unie.

11:27

Ministerstvo obrany získalo od jednotlivců a firem 88 milionů dolarů. Přispěli v rámci akce "Podpořte ukrajinskou armádu", píše Ukrajinska pravda.

11:18

Ukrajinská vláda prozatím nevidí důvod, aby na východě země vyhlásila výjimečný stav, napsala agentura Interfax.

Foto: Reuters
11:06

Ruský Gazprom tvrdí, že Ukrajina nezaplatila včas za březnové dodávky plynu. Dluh se pohybuje kolem 2,2 miliardy dolarů.

10:58

Mezi 64 zadrženými z Charkova údajně nejsou žádní Rusové, řekl Radiu Svoboda velitel regionálního policejního oddělení Anatolij Dmitrijev.

Policie je viní z organizování masových nepokojů.

10:42

V ukrajinském parlamentu se opět poprali poslanci. Do rozepře se dostali zákonodárci komunistické strany a nacionalistické Svobody.

Důvodem byl projev komunistického předsedy Petra Symonenka, který nacionalisty nařkl ze současného neutěšeného stavu v zemi.

Rodák z Doněcka Symonenko rád hovoří o "zlatých" sovětských časech a brojí proti NATO. Třikrát kandidoval na prezidenta (1999, 2004 a 2010). V roce 1999 skončil dokonce druhý.

Potyčka v ukrajinském parlamentu. (8. dubna 2014)
Potyčka v ukrajinském parlamentu. (8. dubna 2014) | Foto: Reuters
10:26

Termín "protiteroristická operace", jak současná vláda označila zásah v Charkově, použil i exprezident Viktor Janukovyč v souvislosti s únorovým masakrem na Majdanu, poznamenává na Twitteru nezávislý novinář Maxim Eristavi.

"Dávat separatistům z východu nálepku ´teroristé´ je velká chyba."

Foto: Reuters
09:57

Ukrajinští aktivisté z hnutí Euromajdan zveřejnili na Twitteru srovnávací snímky z hranice s Ruskem. Je na nich vidět nárůst vojenských jednotek.

09:46

Skupina proruských aktivistů, kteří se shromáždili v centru Charkova, vyhlásila vznik Charkovské lidové republiky. Po pondělním vyhlášení Doněcké lidové republiky je to už druhý pokus o odtržení východních měst od Ukrajiny.

Proruský aktivista v Charkově.
Proruský aktivista v Charkově. | Foto: Reuters
09:35

"Situace na východě Ukrajiny je velmi napjatá. Nabádáme všechny, aby udrželi nervy. Nesmíme vyklidit pole potížistům. Zprávy o zvýšení ekonomického tlaku z Ruska a obsazování veřejných budov vedou k novému zhoršení situace," napsal na Twitteru německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Frank-Walter Steinmeier je kandidátem SPD na post kancléře.
Frank-Walter Steinmeier je kandidátem SPD na post kancléře. | Foto: Reuters
09:27

Rusko tvrdí, že se do operací na východě Ukrajiny "zapojilo 150 specialistů americké vojenské společnosti Greystone". Moskva je prý nasazením žoldáků "mimořádně znepokojena", napsal Kremlem financovaný server Russia Today.

09:25

Ruské akce na Ukrajině mají další reálný dopad. Washington zastavil dotace, které sloužily na zlepšení ochrany ruských jaderných zařízení, napsal list Kommersant.

Foto: Ludvík Hradilek
09:01

Potyčky se v noci odehrávaly i ve městě Mykolajiva.

Proruští separatisté se tam podle serveru Ukrajinska pravda pokusili zmocnit budovy regionální správy. Při střetech bylo zraněno nejméně deset lidí.

08:45

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen varoval Rusko před zásahem na východní Ukrajině. Vybídl také Moskvu ke stažení desítek tisíc vojáků, které shromáždila u hranic s Ukrajinou.

Foto: anders fogh rasmussen, Reuters
08:24

Ruské ministerstvo zahraničí varuje ukrajinské úřady, aby zastavily přesuny vojáků na východ země.

"Vyzýváme k neprodlenému zastavení vojenských operací, které by mohly vést až k vypuknutí občanské války," cituje Reuters z prohlášení.

08:16

Spojené státy varovaly Rusko před "otevřenými či skrytými" činy na východě Ukrajiny. Moskva reagovala, že Západ "bezdůvodně podněcuje napětí".

Lavrov (vlevo) a Kerry se potkali poprvé od vyjednání syrské rezoluce RB OSN.
Lavrov (vlevo) a Kerry se potkali poprvé od vyjednání syrské rezoluce RB OSN. | Foto: Reuters
08:02

Ukrajinským úřadům se podle agentury Interfax během noci na úterý podařilo proruské aktivisty vytlačit i ze sídla místní televize.

Při zásahu v sídle oblastní správy "část demonstrantů začala házet do oken zápalné lahve, takže několik místností vzplálo". Separatisté v Doněcku podle webu Ukrajinska pravda slíbili složit zbraně a opustit obsazené budovy.

"Charkov. Začala protiteroristická operace. Centrum města je uzavřeno. Stejně tak stanice metra. Nevzrušujte se. Až skončíme, vše otevřeme," oznámil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov ráno na Facebooku.

Uvedl rovněž, že při vyklízení sídla oblastní správy policisté zatkli "asi 70 separatistů". Operace se podle ministra odehrává bez použití střelných zbraní. Podle agentury Unian úřad vyčistila od separatistů speciální jednotka Jaguar z centrální Ukrajiny, a to bez obětí na životech.

Ukrajinské speciální jednotky hlídkují před správní budovou v Charkově.
Ukrajinské speciální jednotky hlídkují před správní budovou v Charkově. | Foto: Reuters

Na východě Ukrajiny se na úterý plánují nové protestní akce, které by se kromě tří nejvíc zasažených měst mohly rozšířit i do Oděsy a Mykolajiva na jihu země.

Situaci se přímo na místě snaží uklidnit ministři ukrajinské vlády, v misi zaměřené na vyřešení sporů bude pokračovat i bývalá expremiérka Julija Tymošenková.

Proruští demonstranti obsadili úřady mimo jiné v Doněcku. (7. dubna 2014)
Proruští demonstranti obsadili úřady mimo jiné v Doněcku. (7. dubna 2014) | Foto: Reuters

Poslanci ukrajinského parlamentu dnes mají projednat novelu trestního zákoníku, která zpřísní tresty za ohrožování celistvosti státu. K projednání byl podán i poslanecký návrh na vyhlášení výjimečného stavu v Charkovské, Doněcké a Luhanské oblasti, kde proruští radikálové okupují několik správních budov a vyhlašují "nezávislé republiky"

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 9. 4. 2014 0:07
 

Právě se děje

před 8 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy