Živě: Rusko ano, ale zpět do Evropy, říká "nový Kyjev"

Přenos skončil
"Vláda národní jednoty" by měla vzniknout do úterý, situace v parlamentu je nepřehledná.
Foto: Ivo Dokoupil

Kyjev - Ukrajinský parlament v neděli rázně zlikvidoval základy systému dosavadního prezidenta Viktora Janukovyče. Díky nově nalezené proevropské většině se mu po měsících nepokojů podařilo rušit nevyhovující zákony, odvolat nepohodlné ministry a připravit trestní stíhání vládních činitelů.

Nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov převzal i prezidentské pravomoci, dohoda o nové vládní koalici a o složení kabinetu má být na světě do úterý. Strana regionů, která po roce 2010 bez potíží ovládala parlament, ztratila své vedení a je v rozkladu.

Prezident Viktor Janukovyč se v sobotu pokusil o útěk do Ruska. Jeho letoun z doněckého letiště díky zásahu letištního personálu neodstartoval a prezident odjel na neznámé místo. Mohl pak jen bezmocně sledovat, jak ho drtivá většina sněmovny připravuje o poslední zbytky pravomocí. Jeho funkce dočasně převzal Turčynov a na 25. května sněmovna naplánovala předčasné volby hlavy státu.

Po sobotním jmenování nových ministrů vnitra a obrany v neděli parlament odvolal ministry zahraničí, školství a zdravotnictví. Ministr pro daňovou správu Oleksandr Klymenko byl spolu s generálním prokurátorem Viktorem Pšonkou označen za stíhaného zločince, jehož před zatčením zachránila přestřelka jeho ochranky s policií.

Vyšetřováno je dalších 34 lidí, kteří se v souvislosti s nedávnými krvavými srážkami bezpečnostních sil s demonstranty podle nového vedení prokuratury dopouštěli "masových vražd".

Rozklad vládní strany

Parlament jediným hlasováním zrušil Janukovyčovy justiční reformy, vrátil do své pravomoci jmenování soudců a se stolu smetl i jazykový zákon, který dal předloni menšinám právo užívat po ukrajinském i další místní jazyk.

Novou identitu hledá zdecimovaná Strana regionů, která se veřejně distancovala od svého čestného předsedy Janukovyče. Oligarchové, kteří v minulých letech podle médií štědře dotovali stranickou pokladnu, se snaží najít nového vůdce, který by stranu mohl vést do prezidentských voleb. Ze strany už ovšem odešlo přes sedmdesát poslanců a další odchod zvažují.

Opoziční vůdkyně Julia Tymošenková, která po sobotním propuštění z charkovské vězeňské nemocnice sleduje dramatické dění z invalidního vozíku, se zatím do velké politiky výrazněji zapojit nehodlá. Příští dny chce strávit u své matky v Dněpropetrovsku, s níž se kvůli věznění dva a půl roku neviděla. Protivládní aktivisty vyzvala k pokračování v protestech, dokud nebudou zvoleni politici, kteří si zaslouží jejich důvěru.

Tymošenková popřela, že by už padlo rozhodnutí o její kandidatuře v prezidentských volbách. Dementovala i zprávy o tom, že je jednou z hlavních uchazeček o uvolněný post premiéra. Nikdo s ní prý o takové nabídce nejednal a nepřeje si, aby se s ní počítalo.

Dění na Ukrajině sledujeme online:

Přenos skončil

Rusko v neděli odvolalo velvyslance na Ukrajině ke konzultacím do Moskvy. "Vzhledem ke zhoršující se situaci na Ukrajině a potřebě komplexní analýzy situace, rozhodli jsme se odvolat ruského velvyslance na Ukrajině ke konzultacím do Moskvy," uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí.

Ukrajina je připravena k jednání s nejvyššími představiteli Ruska a bude se snažit zlepšit vzájemné vztahy obou zemí. Prioritou pro Kyjev je však návrat k evropské integraci. Prohlásil to v nedělním projevu k národu nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov, který i prezidentské pravomoci.

Ukrajina si podle Turčynova uvědomuje důležitost vztahů s Ruskem a chce mít s Ruskem rovnocenné dobré sousedské vztahy. Další prioritou země je však návrat "do rodiny evropských národů". Turčynov také upozornil na ekonomické problémy země. Cílem nové vlády bude podle něj hlavně stabilizovat ekonomiku, která je nyní blízko bankrotu.

"Úkolem nové vlády je zastavit pád země do propasti, stabilizovat směnný kurz, garantovat včasné vyplacení mezd, penzí a stipendií, znovu získat důvěru investorů a podpořit rozvoj podniků a vznik nových pracovních míst," dodal.

Ukrajinci dál žasnou nad luxusním životem dosavadní elity. Toto je například pokoj v "zlaté rezidenci" bývalého generálního prokurátora Viktora Pšonky.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym uvedl, že oponenti bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nedodrželi mírovou dohodu, kterou podepsali v pátek, a chopili se moci. Nejdůležitější věcí je nyní podle něj zajistit splnění dohody zprostředkované třemi nejvyššími diplomaty Evropské unie, napsala agentura Reuters.

Vyšetřovatelé a novináři zkoumají v opuštěné rezidenci prezidenta Viktora Janukovyče množství dokumentů, které tam po sobě zanechal. Novináři našli tisíce stran plavajících v blízkém jezírku či na jeho dně. Některé nalezené dokumenty byly ohořelé, jiné byly stále zabaleny v různých složkách a foliích. Potápěči následně objevili dalších zhruba 160 složek s různými smlouvami, výpisy, příkazy k platbám a dalšími listinami. Mnohé z těchto dokumentů mají přímý vztah k rezidenci, která byla o víkendu příkazem parlamentu znárodněna.

"Janukovyč opustil rezidenci ve velkém spěchu, takže na místě mnohé zanechal. Tyto dokumenty zaměstnají vyšetřovatele i investigativní novináře na řadu měsíců," uvedl server Kyiv Post.

Stovky lidí v Praze přišly v neděli podpořit Ukrajinu na charitativní koncert, samotní Ukrajinci žijící v Česku se sešli na demonstraci na Václavském náměstí. Za oběti pouličních bojů se sloužila mše. Více čtěte ZDE.

Evropští představitelé a Rusko ve své nejnovější reakci na vývoj na Ukrajině zdůraznili, že musí být zachována územní celistvosti této země. Shodla se na tom v nedělním telefonickém rozhovoru německá kancléřka Angela Merkelová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a podobně se vyjádřili také šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová, německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier i šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius.

Merkelová se podle sdělení jejího mluvčího s Putinem jednoznačně shodla v názoru, že Ukrajina rychle potřebuje akceschopnou vládu a její územní celistvost musí zůstat v současné podobě. Současně konstatovali, že Berlín a Moskva mají společný zájem na stabilitě východoevropské země, a to jak v politickém, tak ekonomickém ohledu.

Evropská unie očekává, že se všichni na Ukrajině budou chovat odpovědně s ohledem na potřebu hájit jednotu, suverenitu, nezávislost a územní celistvost země, uvedla v prohlášení Ashtonová. "Vyzývám všechny k dodržování vlády práva a ústavy," dodala.

Německá kancléřka Angela Merkelová se spojila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby probrali situaci na Ukrajině. Podle agentury Reuters se shodli na tom, že obě země mají společný zájem na stabilní Ukrajině a že musí být zachována "teritoriální integrita" země.

Nejprve dementovala, že by měla zájem o účast v prezidentských volbách, teď Julija Tymošenková odmítla i post premiérky, o kterém se v souvislosti s ní celý víkend spekulovalo.

"Informace o kandidatuře byla pro mě překvapením. Nikdo o tom se mnou nejednal. Jsem poctěna, ale žádám, aby se s mojí kandidaturou nepočítalo," napsala Tymošenková na svém webu.

Podle zpravodaje britského Guardianu se po skončení dnešního zasedání shromáždily před kyjevským parlamentem zhruba dvě stovky lidí, kteří skandovali "Nebojovali jsme za Juliju" a "Svoboda pro Juliji, ale žádnou politiku". Někteří kolemjdoucí se pustili do hádky s demonstranty, celý incident nicméně ukazuje, jak rozdělené je veřejné mínění na Ukrajině i v případě Tymošenkové.

Julija Tymošenková telefonicky mluvila s Angelou Merkelovou. Německá kancléřka podle svého mluvčího Tymošenkové poblahopřála k sobotnímu propuštění a vyjádřila přesvědčení, že návrat expremiérky do politiky "bude jedním z klíčových faktorů stabilizace situace na Ukrajině" a výrazně pomůže zachování jednoty v zemi.

Opoziční vůdce Vitalij Kličko vyzval demonstranty a příznivce opozice na kyjevském Majdanu, aby setrvali v ulicích a nadále zblízka sledovali politické změny v zemi a to samé podle něj platí pro bezpečnostní síly demonstrantů. "Dnešní status Majdanu je stejný jako včera. Sebeobrana musí převzít kontrolu v městě. V současné době není v ulicích žádná policie, ta bude reorganizována a musíme se o to pokusit co nejdříve."

Na serveru Youtube se objevil údajný záznam odjezdu Viktora Janukovyče z jeho luxusní rezidence severně od hlavního města. Od nedávno ještě přísně střežených objektů se spěšně vzdálila prezidentská ochranka a domobrana čelí náporu nezvaných návštěvníků. Strážci pořádku mají podle médií obavy z rabování.

Bezvládí v Mežyhirji se dnes pokusil ukončit ukrajinský parlament, který převedl komplex do vlastnictví státu. Poslanci v usnesení konstatovali, že rezidenci v minulosti "privatizoval" prezident Janukovyč. Převod podpořila drtivá většina přítomných zastupitelů.

Vedení ukrajinské Strany regionů, ještě nedávno nejmocnější politické síly země, se v neděli veřejně distancovalo od svého čestného předsedy Viktora Janukovyče. Obvinilo sesazeného prezidenta a jeho "bezprostřední okolí" z odpovědnosti za desítky lidských obětí, které si v uplynulém týdnu vyžádaly střety mezi demonstranty a policií v Kyjevě.

Janukovyč, který se po sobotním pokusu o útěk skrývá na neznámém místě, podle prohlášení strany nese "veškerou odpovědnost" za ukrajinskou tragédii. "Ukrajinci jsou obelháni a okradeni. Ani to ale není nic ve srovnání s hořem, které prožívají desítky ukrajinských rodin. Ukrajina byla zrazena, lid poštvali proti sobě," uvádí se v dokumentu, o němž informovala agentura Interfax-Ukrajina.

V parlamentu podle nedělního sdělení jeho organizačního výboru opustilo poslaneckou frakci Strany regionů už 72 zastupitelů a každým dnem přibývají další. O novém lídrovi strany se údajně nyní radí ukrajinští oligarchové, kteří se strany jako vlivné značky nehodlají vzdát a chtějí do voleb postavit silného kandidáta.

Vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková stráví příštích několik dnů v rodném Dněpropetrovsku a politice se věnovat nebude. Oznámila to její tisková služba. Expremiérka a možná budoucí předsedkyně ukrajinské vlády chce především navštívit svou matku, kterou kvůli internaci v Charkově dva a půl roku neviděla.

Mluvčí Tymošenkové Maryna Soroková rovněž dementovala sobotní informaci o tom, že Tymošenková už rozhodla o své účasti v letošních prezidentských volbách. "Tato otázka není na pořadu dne," řekla Soroková. Více čtěte ZDE.

Julija Tymošenková.
Julija Tymošenková. | Foto: Reuters

Parlament velkou většinou hlasů zrušil platnost jazykového zákona z roku 2012, který povoloval užívání druhého jazyka v regionech, kde žije víc než desetiprocentní národnostní menšina. Krok může vyvolat protesty v ruskojazyčných regionech na jihu a východě Ukrajiny, ale i v západoukrajinských oblastech se silnou maďarskou menšinou.

Podle zákonodárců byl jazykový zákon neústavní a neodpovídal evropským právním standardům. Jeden z iniciátorů nedělního rozhodnutí Oleh Ťahnybok, šéf nacionalistického hnutí Svoboda, v rozpravě příslušníkům ukrajinských menšin slíbil, že sněmovna co nejdříve odhlasuje zákon nový.

Český prezident Miloš Zeman i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek kladou důraz na zabránění rozpadu Ukrajiny a vytvoření nové vlády v Kyjevě. Zachování územní celistvosti země je podle nich důležité.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v neděli řekl ČTK, že nadále platí obecné pozvání nejvyššího představitele Ukrajiny do Prahy. Podle Zaorálka dosavadní prezident Viktor Janukovyč již ztratil svou legitimitu. "Dynamicky se vyvíjející situaci na Ukrajině velmi pozorně sledujeme. Za klíčové považujeme její rychlé uklidnění. Vyčkáváme proto ustavení nové vlády, důraz klademe na zachování územní celistvosti země," sdělil Ovčáček.

Také podle Zaorálka je třeba zabránit rozdělení Ukrajiny. Rozpad státu by byl velkou chybou, řekl v diskuzním pořadu televize Prima. Pokud by se Ukrajina rozpadla na proevropsky orientovanou část a území, jehož obyvatelé tíhnou k Rusku, znamenalo by to vytvoření dělící čáry mezi jednotlivými sférami vlivu, uvedl Zaorálek.

Jeden z opozičních předáků Vitalij Kličko řekl stanici BBC, že se chce zúčastnit prezidentských voleb koncem května. "Nemáme moc času. Chci udělat z Ukrajiny modernou evropskou zemi. Pokud to mohu ovlivnit z prezidentské funkce, udělám pro to všechno," řekl Kličko.

Parlament sice pevně drží otěže, ale rozložení sil v něm se rychle mění. V neděli je ve sněmovně přítomno 315 ze 450 zvolených poslanců, z nichž se k Janukovyčově Straně regionů hlásí zhruba jen 130. Opozice, kterou v posledních dvou dnech posílilo několik desítek přeběhlíků z bývalého prezidentského tábora, tak má najednou ve sněmovně většinu. Otázkou nicméně zůstává, jak bude hlasovat poměrně početný sbor nezařazených poslanců.

Parlament odvolal ministra zahraničí Leonida Kožaru, který uprchl z Ukrajiny. Kožara navíc údajně odvezl s sebou údajně i veškerou finanční dokumentaci svého rezortu. Proti jeho setrvání ve funkci dnes v petici protestovalo víc než sto ministerských úředníků včetně několika desítek velvyslanců. Kdo bude vedením ukrajinské diplomacie pověřen, není zatím jasné.

Prezidentské pravomoci dočasně vykonává předseda parlamentu Oleksandr Turčynov. Mandát k tomu dostal od parlamentu, který to zdůvodnil absencí hlavy státu, zdržující se na neznámém místě. Viktor Janukovyč se podle ministra vnitra Arsena Avakova v sobotu pokusil z Ukrajiny uprchnout do Ruska. Správa letiště v Doněcku na východě země ale útěk zmařila, a Janukovyč pak odjel neznámo kam.

Turčynov v neděli prohlásil, že by se parlament měl do úterý dohodnout na složení budoucí vládní koalice a jmenování koaliční vlády.

Poslanci zvažují tři kandidáty na post premiéra budoucí přechodné vlády, řekl agentuře Interfax poslanec strany Vlast Mykola Tomenko.

Do čela prozatímního kabinetu se podle něj postaví buď expremiérka Julija Tymošenková, která v sobotu vyšla z vězení, šéf parlamentní frakce její strany Vlast Arsenij Jaceňuk nebo poslanec a vlivný ukrajinský podnikatel Petro Porošenko.

V Charkově, jedné z hlavních, ale i posledních opor stoupenců prezidenta Viktora Janukovyče, se vyostřila konfrontace mezi aktivisty Strany regionů a stoupenci nové státní moci. Napětí se soustředilo kolem sochy bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina na centrálním náměstí Svobody, kterou v noci neznámí útočníci popsali hanlivými hesly. Policie se z náměstí stáhla.

Na náměstí se v neděli dostavilo několik set Janukovyčových příznivců, kteří Leninovu dvacetimetrovou sochu ohradili kovovými zábranami a ozdobili velkou ruskou trikolorou. V okolí vyrůstají barikády, na nichž obránci pomníku rozvěsili hesla "Ochráníme Charkov před vandaly" a "Dnes zničí památníky, zítra tvůj dům".

V okolí Leninovy sochy se shromáždili i odpůrci proruských aktivistů. Atmosféra na náměstí je podle charkovských médií napjatá, k incidentům ale zatím nedošlo. Zátarasy je obehnáno i sídlo gubernátora, útok proti němu ale podle novinářů nehrozí. Objekt je totiž od soboty prázdný, protože gubernátor Michail Dobkin i starosta Charkova Gennadij Kernes v sobotu uprchli.

Útoky proti Leninových sochám hlásí média i v jiných ukrajinských městech. Pomníky byly například násilně odstraněny v Černihivě, Dněpropetrovsku, Poltavě a Žytomyru.

O tom, kde se po nepovedeném sobotním útěku Janykovyč nachází, nemá informace ani ukrajinské ministerstvo vnitra. Ministr vnitra Arsen Avakov dnes poslancům ukrajinského parlamentu řekl, že Janukovyč se v sobotu s doprovodem vzdálil z letiště v Doněcku na východě země, kde mu celní a pasová kontrola neumožnila odlet charterovým letadlem. Janukovyč měl podle Avakova namířeno do Ruska.

Do Moskvy se podle Avakova podařilo uprchnout místopředsedovi parlamentu Ihoru Kaletnykovi. Nic není známo o osudu sesazeného generálního prokurátora Viktora Pšonky a exministrů Oleksandra Klymenka a Vitalije Zacharčenka. Klymenko a Pšonka se v sobotu pokusili odletět ze země, ale byli zadrženi. Z internace je podle ministra Avakova za dramatických okolností osvobodilo ozbrojené komando. Po přestřelce Klymenko a Pšonka uprchli.

V ukrajinském parlamentu, který převzal veškeré ústavní pravomoci v zemi a v rychlém tempu obměňuje státní správu, dnes jedná delegace 12 poslanců Evropského parlamentu. Její členové se mají v pondělí setkat i s propuštěnou expremiérkou Julijí Tymošenkovou, jež patří mezi favority na uvolněné křeslo předsedy vlády. ČTK to dnes telefonicky sdělil jeden z členů delegace, český europoslanec za ČSSD Libor Rouček.

Nové vedení ukrajinského ministerstva vnitra zahájilo vyšetřování zhruba třiceti vysokých ministerských úředníků, kteří jsou podezřelí z podílu na útocích proti demonstrantům v centru Kyjeva. Vnitřní šetření podle nového ministra vnitra Arsena Avakova začalo v sobotu, podezřelé osoby podle ministra zřejmě překročily své úřední pravomoci. Pokud se podezření potvrdí, bude podle Avakova následovat "příslušný postih". Násilnosti si od počátku týdne v ukrajinské metropoli vyžádaly přes 80 mrtvých a kolem 600 zraněných.

Nový šéf klíčového rezortu podle kyjevských médií obměnil celé vedení ministerstva. Do vedoucích postů dosadil mimo jiných i zástupce pravicových radikálů z hnutí Pravý sektor a aktivisty spojené se silami domobrany na náměstí Nezávislosti, zemětřesení čeká i ministerstvo zahraničí.

V Kyjevě se začínají procházet lidé.
V Kyjevě se začínají procházet lidé. | Foto: Reuters

Do rezidence Janukovyče stále proudí tisíce zvědavců. V místě, které leží na březích kyjevské přehradní nádrže asi 30 kilometrů severně od metropole, jsou podle ukrajinských novinářů ukryty cennosti, které prezident během čtyřletého výkonu své funkce nashromáždil. Aktivisté opozice, kteří mají objekt pod kontrolou, tam údajně v trezorech nalezli dokumenty potvrzující "černé účetnictví". Janukovyč prý tajně v dolarech uplácel policisty, ovlivňoval rozdělování státních zakázek a pořádal okázalé hostiny. Z vod kyjevské nádrže údajně potápěči vylovili listiny svědčící o rozsáhlém korupčním systému.

Aktivisté se po otevření budovy veřejnosti obávali plenění, lidé se ale prý chovají disciplinovaně a se zájmem poslouchají "průvodce", který vypráví o personálu a detailech Janukovyčova soukromí.

Pomalu se začínají rýsovat jména kandidátů na nového ukrajinského premiéra. Agentura UNIAN s odvoláním na rozhovor s poslancem strany Vlast uvedla,  že se hovoří o premiérovi strany Vlast Aresniji Jaceňukovi, bývalé premiérce Juliji Tymošenkové a bývalém ministrovi Petru Porošenkovi. Jiná jména podle agentury nepadla. Podle některých médií by se mohlo rozhodnout ještě dnes.

Prezident Viktor Janukovyč už opět zmizel. Jeho blízký spolupracovník Jurij Mirošničenko neví, kde se prezident v tuto chvíli nachází. "Dnes jsem s prezidentem nebyl v kontaktu, nevím, kde je," sdělil podle serveru Gazeta.ru s odvoláním na informace agentury ITAR-TASS.

Na Ukrajinu bude dnes myslet i Česká republika. Konflikt dopoledne připomene mše v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, ve 13:00 by se pak u sochy sv. Václava na V8clavském náměstí mohly sejít až stovky lidí. Odpoledne se na náměstí Republiky uskuteční dobročinný koncert Praha pro Kyjev, na jehož pořádání se podílí i magistrát. Na podporu lidí na Ukrajině a peněžní sbírky organizace Člověk v tísni vystoupí mimo jiné skupiny Dva, Circus Ponorka, Portless, Sunflower Caravan nebo Zrní.

Ukrajinská Strana regionů, donedávna hlavní politická síla v zemi, přišla během revolučních událostí o své vedení a snaží se nalézt nové vůdce. Předseda strany a bývalý premiér Mykola Azarov údajně odjel do Ruska, zahraniční azyl zřejmě hledá i čestný předseda strany, prezident Viktor Janukovyč. Podle ukrajinských médií se nyní o novém lídrovi radí ukrajinští oligarchové.

Kyjev zažívá klidné ráno, píše server Russia Today. Po náměstí, které je ovšem stále chráněno barikádami, se procházejí lidé, návštěvníci proudí i do prázdné vily Viktora Janukovyče. Podle listu Ukrajinskaja pravda se tam vystřídaly za celou noc davy zájemců. Lidé si podle deníky odnášejí propisky, župany a další vybavení, cennosti ale v budouvě nejsou.

Rusko neuvolní další částku finanční pomoci Ukrajině, dokud v Kyjevě nebude zformována nová vláda. Na ekonomické konferenci v australském Sydney to dnes řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. Moskva se po ukrajinském odmítnutí plánu na přidružení k Evropské unii zavázala, že Kyjevu poskytne půjčku ve výši 15 miliard dolarů a slíbila snížení vývozní ceny zemního plynu o třetinu. Vzhledem k nepokojům v Kyjevě byl ale převod peněz zastaven.

Evropští představitelé ve své nejnovější reakci na vývoj na Ukrajině vyzvali k zachování územní celistvosti této země. Vyjádřila se tak šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 23. 2. 2014 21:30
 

Právě se děje

Další zprávy