Thajské štěstí. "Trosečníci" jsou na svobodě, fotbalisté Manchesteru zvou chlapce do Anglie

Živě
Thajští záchranáři při třetí části evakuace vysvobodili všech dvanáct chlapců i jejich trenéra ze zatopené jeskyně. Dění kolem záchranné operace jsme sledovali v on-line přenosu.
Ze zatopené jeskyně v Thajsku bylo vyproštěno všech 12 chlapců a jejich trenér. Sanitky je odvezli do nemocnice | Video: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
18:18 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, ukončujeme dnešní online reportáž. Děkujeme za pozornost, další informace k zachráněným thajským chlapcům přineseme v našem zpravodajství.

16:55

Všichni zachránění už úspěšně dojeli do nemocnice - jako poslední dorazili záchranáři s 25letým trenérem Ekkapolem "Ekem" Chanthawongem.

16:49

Během záchranné operace asistovalo tisíc příslušníků thajské armády, uvedl šéf záchranné operace. Na tiskové konferenci poděkoval všem za pomoc. "Jsem tak šťastný, asi nebudu ani schopen všem poděkovat," řekl podle agentury Reuters.

16:43

Lékař a trojice potápěčů, kteří zůstali jako poslední v jeskynním komplexu, jsou už také venku.

16:30

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča potvrdil, že chlapci dostali léky proti úzkosti, než je potápěči vyprostili z jeskyně. "Dostali jen to, čemu se říká anxiolytika - tedy léky, díky kterým se nerozruší, nevystresují," citovala premiéra agentura AP.

16:12

Už v předchozích dnech se objevovaly zprávy, že jako poslední budou evakuováni ti nejslabší. Podle svědků na místě to vypadalo, že v poslední skupině byl i nejmladší chlapec, 11letý Chanin Wiboonrungrueng.

16:06

Chlapci a jejich trenér jsou už sice zachráněni, ale v jeskynním komplexu stále zůstává lékař, který byl se skupinou několik posledních dní. Spolu s ním tam jsou i tři potápěči. Jsou už podle listu The Guardian na cestě ven, ale není zatím jasné, kdy vyplavou.

15:22

Česko nabídlo thajské straně dva hasiče, kteří pomáhali na místě. Ministr vnitra a dočasný ministr zahraničí Jan Hamáček tweetuje:

15:18

Thajští dobrovolní záchranáři oslavili vysvobození školáků a jejich trenéra tancem.

15:05

Podívejte se na starším videu, jak zhruba mohla vypadat záchranná operace:

14:54

Je jen málo lidí na světě, kteří se mohli vcítit do toho, co prožívala uvězněná skupina v thajské jeskyni. K takovým patří Chilan Mario Sepulveda, vedoucí 33 horníků, které zachránili z hlubin dolu v roce 2010.

"Když vás najdou, začíná etapa velkého strachu, zda to vyjde. Člověka napadají myšlenky, které ho sžírají," řekl stanici NTN24.

Doba mezi nalezením a záchranou je podle něj těžší než první dny, ve kterých je člověk odříznut od světa. Co pomáhalo? Mít v mysli rodinu a také humor. Zároveň i důvěra v ty, kteří profesionálně vyřeší svůj úkol.

14:49

Slavný anglický klub Manchester United zve fotbalový tým z Thajska na svůj stadion Old Trafford.

14:43

"Tak krásný moment," gratuluje americký prezident Donald Trump thajským záchranářům.

14:41

Několikadenní evakuační operace v thajské jeskyni končí. Zachráněné chlapce ale od normálního života stále dělí několik dní. Přečtěte si náš text:

14:39

Záchranářům gratuluje americký podnikatel Elon Musk, který Thajsku nabídl speciální miniponorku. Guvernér ji s díky odmítl.

14:31

Přichází první reakce světových politiků. Záchranáře ocenila britská premiérka Theresa Mayová.

14:27

"Nejsme si jistí, jestli je to zázrak, věda nebo co jiného. Všichni Divočáci (název fotbalového týmu, pozn. red.) jsou nyní z jeskyně venku," stojí v posledním facebookovém příspěvku thajských záchranářů.

เราไม่รู้ว่านี่คือสิ่งมหัศจรรย์ หรือวิทยาศาสตร์ หรืออะไรก็ตาม แต่หมูป่าทั้ง 13 ตัวได้ออกมาจากถ้ำหลวงขุนน้ำนางนอนเป็นที่เรียบร้อยแล้ว ---------------- We are not sure if this is a miracle, a science, or what. All the thirteen Wild Boars are now out of the cave.

Zveřejnil(a) Thai NavySEAL dne 10. July 2018
14:19

Thajští záchranáři potvrdili, že v jeskyni stále zůstává lékař, který se v komplexu o chlapce staral. "Podpořte ho," vyzvali na svém facebookovém profilu. Spolu s ním by měli jeskyni opustit i čtyři potápěči, kteří chlapce zachraňovali.

14:17 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vypadají hubeně. Spolužáci a učitelé promluvili o chlapcích uvězněných v jeskyni. Podívejte se na video:

Vypadají hubeně. Spolužáci a učitelé promluvili o chlapcích uvězněných v jeskyni

1:26
Vypadají hubeně. Spolužáci a učitelé promluvili o chlapcích uvězněných v jeskyni | Video: Asociated Press
14:15

Co zatím víme? Přečtěte si náš souhrn:

 • Záchranáři vyprostili všechny školáky i jejich trenéra ze zatopené jeskyně.
 • Poslední chlapce a trenéra z jeskyně vyvedli při třetí fázi záchranné operace, která začala dnes zhruba v 5 hodin ráno našeho času.
 • Chlapci jsou podle lékařů v dobrém stavu. Těm, které již stihli ošetřit, podali jen léky na uklidnění.
 • Mladí fotbalisté budou nyní v péči lékařů několik dní v nemocnici. První kontakt s rodinami budou mít jen přes sklo kvůli riziku infekce.
 • Škola chlapců oznámila, že dětem příští týden odpustí zkoušky.
 • Pomoc záchranářům mimo jiné nabízel i americký miliardář Elon Musk. Thajci jeho speciální miniponorku s díky odmítli.
14:10

V jeskyni podle všeho stále zůstává lékař, který byl s fotbalovým týmem v útrobách komplexu a dohlížel na zdravotní stav chlapců. Potápěči by ho měli vyprostit brzy.

14:05

Trenér mladých školáků byl posledním uvězněným, kterého záchranáři vyprostili, píše CNN.

Dříve se přitom spekulovalo, že jeskyni opustil mezi prvními kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

14:02

Lidé na sociálních sítích oslavují záchranáře, kteří dokázali všechny chlapce vyprostit z jeskyně. Pod hashtagem #ThaiCaveResue sdílí nadšené zprávy o tom, že jsou všichni naživu.

13:56

Záchranu celého fotbalového týmu a jejich trenéra oficiálně potvrdili záchranáři. "Hooyah," zakončili tradičně prohlášení.

หมูป่า 12 ตัว และโค้ช ออกจากถ้ำแล้ว ปลอดภัยทุกคน เวลานี้รอรับมนุษย์กบ 4 คน ออกมาครับผม Hooyah

Zveřejnil(a) Thai NavySEAL dne 10. July 2018
13:52

Zachráněný je podle agentury Reuters i trenér chlapců. Znamená to, že všichni "trosečníci" jsou z jeskyně na svobodě.

13:45

Agentura Reuters informuje, že záchranáři vyprostili z jeskyně dvanáctou osobu. Zatím není jasné, jestli jde o posledního chlapce, nebo trenéra.

13:26

Kromě jednoho chlapce a fotbalového trenéra je v jeskynním komplexu ještě doktor, který se skupinou zůstal od prvního dne, kdy je záchranáři objevili. Také jsou s nimi stále tři potápěči.

13:00

Šéf fotbalové asociace FIFA Gianni Infantino thajským chlapcům v neděli nabídl, aby se přijeli do Ruska podívat na nedělní finále fotbalového mistrovství světa.

Školáci ale o vrchol šampionátu přijdou. Podle záchranářů budou muset být v nemocnici. Může je ale těšit, že jim ředitel školy odpustil zkoušky, které se mají konat příští týden.

12:57

Chlapci zachránění z jeskyně nepotřebovali anestetika, podle thajského premiéra jim lékaři podali pouze léky proti úzkosti, informuje britský list The Guardian.

12:23

Po vyproštění jedenáctého chlapce v jeskyni zůstávají už jen dva lidé - poslední školák a fotbalový trenér.

12:13

Agentura Reuters informuje, že záchranáři z jeskyně vyprostili jedenáctého chlapce.

12:05

Záchranáři oficiálně potvrdili, že na svobodě je už desátý chlapec. Jde o druhého školáka, který byl vyproštěn z jeskyně při třetí závěrečné části operace.

11:37

Úřad thajského premiéra poděkoval miliardáři Elonu Muskovi za nabídnutou pomoc. Americký vizionář záchranářům nabídl speciální miniponorku, guvernér ji ale odmítl.

11:32

Desátý chlapec je z jeskyně venku, píše agentura Reuters s odvoláním na očité svědky.

11:25

Po vysvobození devátého chlapce stále v jeskyni zůstávají tři děti a jejich fotbalový trenér. Všichni by měli být na svobodě již dnes.

11:14

Potápěči zachránili devátého "trosečníka" z jeskyně, informuje agentura Reuters s odvoláním na záchranáře.

11:10

Nabízíme souhrn úterního dění v Thajsku:

 • Okolo páté hodiny ráno našeho času začala třetí a pravděpodobně poslední fáze záchranné operace.
 • Potápěči by měli vysvobodit ze zatopení jeskyně poslední čtyři chlapce a jejich trenéra.
 • Zbývající mladí fotbalisté jsou v péči lékařů. Podle posledních zpráv je jejich zdravotní stav dobrý.
 • Operaci sleduje celé Thajsko. Dobrovolníci hned před jeskyní pomáhají záchranářům, místní jim dokonce vaří.
 • Na místě je i americký miliardář Elon Musk, který záchranářům nabídl svou speciální miniponorku, thajský guvernér ji odmítl. 
 • O záchraně thajských chlapců chce Hollywood natáčet film. Přímo v Thajsku sondují podmínky pracovníci studia Pure Flix.
11:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se na rozhovor DVTV se záchranářem Michalem Novákem: Jedna chyba může být fatální, chlapci prožívají velký stres, kritické je zanoření

10:53

Agentura AP informuje, že od jeskyně vyjela sanitka. Zatím ale nikdo oficiálně nepotvrdil, že by potápěči zachránili dalšího chlapce.

Foto: Reuters
10:27

Příběh thajských chlapců inspiruje i Hollywood. Agentura AAP informuje, že filmové studio Pure Flix již sonduje možnosti, za kterých by šlo natočit film o záchranné operaci v jeskyni.

Na místě už jsou dokonce zástupci firmy. "Další společnosti přijedou brzy, musíme být velmi rychlí," cituje producenta Adama Smithe stanice BBC.

10:00

Americký miliardář Elon Musk sdílel další video z útrob thajské jeskyně. Záchranářům přímo na místě nabídl speciální miniponorku, která by mohla chlapce vysvobodit. Potápěči ji ale nevyužili.

Just got back from Cave 3

Příspěvek sdílený Elon Musk (@elonmusk),

9:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak náročnou cestu jeskyní musí poslední uvěznění školáci a jejich trenér zvládnout? Podívejte se na naši přehlednou grafiku:

Foto: Denis Chripák
9:32

Dobrá zpráva pro thajské chlapce zachráněné ze zatopené jeskyně: Nebudou muset příští týden absolvovat zkoušky. Oznámil to ředitel školy, kterou navštěvují.

9:20

Všechno se soustředí na záchranáře, jihoasijský korespondent Michael Safi ale obdivuje i způsob, jakým se do podpory celé akce přidali místní lidé. Potápěčům třeba i vaří.

8:56

Co musí chlapci a trenér během únikové trasy absolvovat?

Každý chlapec dostane k ruce dva potápěče. Další hlídkují rozmístěni na prvním nebezpečném kilometru trasy, který nebylo možné vysušit.

Každé z dětí dostane kyslíkovou masku, zatímco jeden ze dvou potápěčů, kteří ho doprovázejí a k němuž je chlapec uvázán, nese lahev se stlačeným vzduchem navíc. V nejužších úsecích musí záchranáři lahve dokonce sundat a posouvat je vpřed.

Někteří z chlapců neumí moc plavat a žádný se v minulosti dosud nepotápěl, což evakuaci ještě více ztěžuje.

Od místa označovaného jako třetí komora, kde si záchranáři vytvořili základnu uvnitř jeskynního komplexu, už je možné zbytek trasy ujít pěšky, šplhat, slézat nebo se brodit. Místy se musí trojčlenné "týmy" protlačit extrémně úzkými uličkami.

8:40

Nedaleko jeskyně čekají příbuzní chlapců…

Foto: Reuters
8:30

Shrnutí dosavadních úterních zpráv:

 • Začala třetí část záchranné operace, během které by potapěči měli z polozatopeného jeskynního komplexu na severu Thajska vyvést zbývající čtyři chlapce a jejich trenéra.
 • Akce se tentokrát účastní 19 potápěčů. Do jeskyně vstoupili krátce po desáté hodině místního času (5:00 SELČ).
 • Úřady doufají, že dnešní fáze bude ještě o něco rychlejší než ta pondělní, která trvala zhruba devět hodin.
 • Podmínky v jeskyni zůstávají obdobné. V oblasti silně prší.
 • Už zachránění chlapci jsou v dobrém zdravotním stavu, přestože dva z nich trpí plicní infekcí. V nemocnici zůstanou ještě několik dní, podstupují další testy.
8:08

Guvernér Narongsak Osatanakorn odmítl pomoc miniponorky Elona Muska, o které se v posledních dnech hodně hovořilo.

"Přestože je jeho technologie dobrá a sofistikovaná, pro tuto misi není praktická," řekl.

7:34

Jeskyni dnes opustí také trojice vojenských potápěčů ze zvláštních jednotek a lékař, kteří o chlapce v podzemí od jejich nalezení pečovali.

7:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Chlapci se potápí 30 metrů, musí záchranářům věřit, způsob záchrany je velmi náročný, dokázal bych si představit, že budou v nosítkách, říká Michal Novák, velitel stanice Speleologické záchranné služby Čechy k záchraně chlapců a jejich trenéra uvězněných v zatopené jeskyni na severu Thajska.

Chlapci podle něj prožívají velký stres, záchranáři nejsou prý speciálně školení na takovéto situace, nepředpokládá se totiž, že se do nich děti dostanou.

Jedna chyba může být fatální, chlapci prožívají velký stres, kritické je zanoření, říká záchranář

9:43
Chlapci se potápí 30 metrů, musí záchranářům věřit, způsob záchrany je velmi náročný, dokázal bych si představit, že budou v nosítkách, říká Novák | Video: DVTV, Emma Smetana
7:17 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kdo je trenér, který byl s dvanácti chlapci přes dva týdny v jeskyni? Příbuzní dětí ho kritizuji i opěvují.

7:16

První potápěči dnes do jeskyně vešli v 10:08 hodin místního času (5:08 SELČ). První záchranná akce v neděli zabrala jedenáct hodin, druhá v pondělí pak devět hodin.

"Doufáme, že to zvládneme rychleji nebo stejně rychle jako včera," řekl šéf zachranných akcí Narongsak Osatanakorn.

7:02

Třetí fáze záchranné operace začala, informoval šéf celé akce, guvernér Narongsak Osottanakorn.

"Všech pět bude vyvedeno ven dnes ve stejný čas," doplnil.

6:57

Místo záchranných akcí v pondělí navštívil i mliardář Elon Musk, potápěčům nabídl svoji miniponorku. "Právě jsem se vrátil z jeskyně 3. Miniponorka je připravena, pokud bude potřeba."

Musk nabídl miniponorku pro záchranu thajských chlapců ze zatopené jeskyně

1:03
Americký miliardář Elon Musk nabídl miniponorku, která by zachránila thajské chlapce ze zatopené jeskyně. Na videu je vidět nácvik s pouzdrem. | Video: Reuters
6:48

Dva z chlapců mají plicní infekci, ale ostatní jsou v pořádku. Důvodem je podle ministra zdravotnictví to, že jsou trénovaní. "Tyhle děti jsou fotbalisté. jsou silní a mají dobrou imunitu," řekl ministr. Už zachránění chlapci nicméně zůstávají i nadále v karanténě.

6:37

Nosítka s jedním ze zachráněných chlapců…

Foto: Reuters
6:30

Záchranné týmy se připravují na třetí fázi evakuace. Není jasné, zda se jim podaří všechny čtyři zbývající chlapce i trenéra vyvést z jeskyně na jediný zátah. V prvních dvou fázích zachránili vždy po čtyřech dětech.

Druhá část evakuace nicméně proběhla dokonce o dvě hodiny rychleji než ta první, informoval místní guvernér a šéf záchranných akcí Narongsak Osottanakorn.

Přestávky jsou nutné kvůli doplňování kyslíku a také proto, aby si elitní skupina thajských i zahraničních potápěčů, která chlapce zatopenými tunely jeskynního komplexu vyvádí, mohla odpočinout.

6:15

Všech osm chlapců, které se dosud podařilo zachránit z jeskynního komplexu na severu Thajska, je v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Na tiskové konferenci to řekl zástupce thajského ministerstva zdravotnictví.

V nemocnici budou muset mladí fotbalisté zůstat nejméně týden, u některých z nich byla zjištěna plicní infekce.

6:10

V jeskyni…

Foto: Reuters
6:04

Co je v tuto chvíli jasné?

 • V pondělí potápěči zachránili další čtyři chlapce. V nemocnici jich tak je už celkem osm.
 • V jeskyni zatím zůstávají čtyři chlapci a jejich 25letý fotbalový trenér.
 • Chlapcům, kteří byli dnes osvobozeni, byla zima. Jinak jsou ale v dobrém zdravotním stavu.
 • Záchranáři operaci v pondělí odpoledne přerušili. Pokračovat budou v úterý, kdy chtějí osvobodit zbývajících pět lidí.
6:02 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Události posledních dvou dní si můžete připomenout v přenosu z neděle a pondělí.

6:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes sledujeme dění okolo záchranné akce v Thajsku v on-line reportáži.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2018 18:19
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy