reklama
 
 

Živě: Hlídejte Ukrajinu, ať nekrade plyn, nařídil Medveděv

Aktualizováno 6. 1. 2015 0:38
reklama
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
21:15

Za zavřenými dveřmi dnes v Berlíně jednali vysocí diplomaté z Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie o řešení ukrajinské krize a příštích politických krocích, které by měly uvolnit napětí na východě Ukrajiny, v oblasti nazývané Donbas. Schůzka politických ředitelů ministerstev zahraničí měla být věnována přípravě čtyřstranného summitu v kazašské Astaně, plánovaného na 15. leden, a budoucí možné konference ministrů zahraničí, která by měla astanské vrcholné schůzce předcházet.

Zmíněná konference ministrů zahraničí uvedených čtyř zemí by se mohla odehrát 9. ledna v Berlíně, informovala ruská agentura TASS s odvoláním na ukrajinské diplomaty.

17:45

Proruské výroky prezidenta Miloše Zemana nebo slovenského premiéra Roberta Fica k ukrajinské krizi nejsou státnické a jsou vědomě určeny té části české a slovenské společnosti, která má sklon ke stesku po komunismu. V rozhovoru pro ČTK to dnes řekla bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Spíše než slova jsou ale podle ní důležité činy a v nich jsou státy Evropské unie vůči ruskému postupu na Ukrajině jednotné.

"Není státnické přilévat oleje do ohně," reagovala Radičová na dotaz, jaký dopad mohou mít kontroverzní vyjádření Zemana nebo Fica ke konfliktu na Ukrajině a západním sankcím vůči Rusku. "Je ale rozdíl mezi slovy a činy. Všechny členské země Evropské unie schválily sankce vůči Ruské federaci a v reálných činech postupují společně," soudí slovenská premiérka z let 2010 až 2012, která se po odchodu z politiky vrátila k profesi socioložky.

Iveta Radičová Foto: Ludvík Hradilek
16:26
Twitter

Ukrajinská armáda zkouší nový bezpilotní letoun.

15:58

Běloruská centrální banka snižuje oficiální kurz domácí měny k americkému dolaru o zhruba sedm procent. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešního sdělení banky, jež se snaží uchránit běloruský rubl před dopady měnové krize v Rusku, hlavním obchodním partneru Běloruska. Banka dnes oznámila, že počínaje úterkem 6. ledna snižuje oficiální směnný kurz běloruského rublu na 12 740 běloruských rublů (BYR) za dolar z dnešní úrovně 11 900 BYR za dolar. S Ruskem je spojeno více než 50 procent vývozu z Běloruska a přes 90 procent z něj se uskutečňuje v ruských rublech.

14:38

Připomeňme, že Ukrajina uzavřela s Ruskem dočasnou smlouvu, která jí má zajistit plyn do konce března. Kyjev se ale zároveň snaží omezit svoji závislost na dodávkách z Ruska.

14:37

Šéf Gazpromu Miller naopak Kyjev pochválil za včasné plnění finančních závazků.

Potvrdil, že koncem prosince Ukrajina úhradou 1,65 miliardy dolarů splatila část svého dluhu, jehož celková výše dosahuje částky 5,3 miliardy. Kyjev zároveň zaplatil 150 milionů dolarů jako zálohu na lednový odběr.

14:35

Právě odčerpávání ruského plynu z ukrajinských tranzitních plynovodů vedlo před pěti lety k vážné krizi, která ochromila dodávky ruského plynu do řady východoevropských zemí a vyvolala diplomatické napětí. Moskva uzavřela i loni na řadu měsíců kohouty pro Ukrajinu, ale toku plynu do Evropské unie se přerušení vážněji nedotklo.

14:33

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vedení plynárenského monopolu Gazprom, aby pečlivě sledovalo, zda Ukrajina vzhledem k nastupujícím mrazům nezákonně neodčerpává tranzitní plyn určený evropským zákazníkům.

O premiérově besedě s šéfem Gazpromu Alexejem Millerem informovala agentura TASS. Bude-li zapotřebí, je podle premiéra Gazprom oprávněn přijmout "operativní rozhodnutí".

14:11

K výrokům prezidenta Miloše Zemana o Stepanu Banderovi se vyjádřilo i ukrajinské velvyslanectví v Praze. To uvedlo, že se "řídí oficiálním stanoviskem vlády České republiky, jež spočívá v plné podpoře územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny a v němž není pochyb o účasti Ruska v konfliktu na východě Ukrajiny".

"Zastupitelský úřad Ukrajiny považuje za vhodné zdůraznit, že navzdory možným rozdílům v názorech na Stepana Banderu je pro většinu Ukrajinců symbolem boje za svobodu a nezávislost naší země."

13:58
Aktuálně.cz

Levná ropa a evropské sankce srážejí ruskou ekonomiku dolů, ale jakým směrem se kvůli tomu vydá ruská zahraniční politika, zatím nevíme. Půjde Kreml na kompromis a pokusí se smířit s Evropskou unií, nebo naopak ještě "přitopí pod kotlem" toho, co se už nazývá druhou studenou válkou?

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel se obává, abychom to s pokušením srazit Rusko do kolen nepřehnali. A nevyvolali opačný efekt. Tedy že by se Vladimir Putin a jeho lidé ještě více "rozmáchli".

Fasáda domu v Sevastopolu na Krymu. Fasáda domu v Sevastopolu na Krymu. | Foto: Reuters
13:00

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) plánuje zdvojnásobit počet svých pozorovatelů v Donbasu.

K navýšení počtu z 250 na 500 lidí má podle mluvčího organizace Michaela Bociurkiwa dojít do konce února, informovalo Radio Svoboda.

12:27

Více než pětina Ukrajinců věří, že se z Ukrajiny stane "rozvinutá a ekonomicky atraktivní země", Ruskem anektovaný Krym by se mohl dobrovolně vrátit pod správu Kyjeva.

Vyplývá to z průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu.

12:11

Miloš Zeman je loutkou v Evropské unii a člověkem, kterého především řídí ruská KGB, uvedl pro server Ukrajinské národní noviny (UNN) ukrajinský politolog Alexandr Palij. Reagoval tak na to, že český prezident přirovnal Stěpana Banderu k Reinhardu Heydrichovi.

Palij v článku upozorňuje na to, že Zeman má na českou politiku menší vliv než premiér a parlament, kteří jeho názory nesdílejí. "Je jasné, že tento člověk nezná historii. Na rozdíl od Bandery neseděl v nacistických lágrech a jeho kamarádi nikdy nebyli v lágrech zabíjeni za to, že se snažili obnovit nezávislost své země."

Dodal, že Zeman je v České republice za své názory na Ukrajinu a Rusko kritizován.

11:37

Podle Hollanda sankce, jež loni uvalila Evropská unie, nepřinesou osmadvacítce žádný zisk. "Pokud je Rusko v krizi, neznamená to pro Evropu nic dobrého," dodal.

11:35

Francouzský prezident François Hollande se v rozhovoru pro rádio France Inter vyslovil pro zrušení sankcí vůči Rusku. Mělo by k tomu dojít v případě, že bude v ukrajinské krizi dosaženo "pokroku".

Francois Hollande Foto: Reuters
11:11

Právě kvůli explozím vyvolala o víkendu paniku v jedné porodnici podezřelá taška, kterou kdosi zanechal u vchodu do nemocničního areálu. Podle zprávy listu Segodňa přivolané policisty museli posílit armádní ženisté, kteří porodnici evakuovali a tašku s neznámým obsahem prozkoumali.

Uvnitř bylo odložené dítě, podle lékařů hladové, ale zdravé.

11:08

Neznámí útočníci děsí ukrajinskou Oděsu explozemi. V neděli večer vyhodili do povětří vchod do budovy, kde sídlí koordinační středisko pomoci ukrajinským vojákům, kteří se účastní protipovstalecké operace.

Krátce nato explodovala nálož v železniční stanici Oděsa-Peresyp, která poškodila cisternový vůz s naftou. Oběti ani zranění osob si žádná z těchto akcí nevyžádala.

10:59

Ukrajinští hackeři zaútočili na servery donbaských separatistů a získali osobní údaje více než tisícovky vzbouřenců, kteří se postavili se zbraní v ruce Kyjevu.

Podle jednoho z vůdců ukrajinské podzemní "kybernetické armády" Jevhena Dokukyna se jedná o fotografie povstalců, jejich jména a adresy a o názvy a dislokaci jednotek, v jejichž řadách bojují. Mezi osobami, jejichž identitu hackeři odhalili, jsou prý i Rusové.

Podrobné informace o 1025 "teroristech" předali hackeři ukrajinské tajné službě SBU.

10:47
Aktuálně.cz

"Kolik času by ruské armádě zabralo dobytí Estonska, Lotyšska a Litvy? Nevím, možná tři hodiny, možná den, možná dva dny. Pro NATO by bylo složité logisticky v tak krátké době něco udělat. Možná by mohlo nasadit prapor o síle sedmi set mužů do osmačtyřiceti hodin," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz estonský analytik Ahto Lobjakas.

Členství v NATO podle něj není zárukou, že Rusko jeho zemi nezasáhne.

10:30

Ruští kozáci, kteří od jara okupují východoukrajinský Donbas, vyhlásili prezidenta Vladimira Putina za ruského cara. V televizním projevu to prohlásil šéf kozácké Národní gardy v Luhanské oblasti Nikolaj Kozycin.

"Nevytváříme v Donbasu žádné kozácké republiky, je to utopie. Jsme součástí ruského impéria a Putina dnes považujeme za svého cara," uvedl Kozycin.

Plakáty Putina v Petrohradu. Plakáty Putina v Petrohradu. | Foto: Reuters

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 5. 1. 2015 10:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama