reklama
 
 

Živě: Orbána podpořil parlament, k obraně hranic může využít armádu

Aktualizováno 21. 9. 2015 18:34
reklama
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Živě: Orbána podpořil parlament, k obraně hranic může využít armádu

reklama
20:45
Srbsko

Srbský premiér Aleksandar Vučić vyzval chorvatskou vládu, aby znovu otevřela nejdůležitější hraniční přechod se Srbskem pro nákladní dopravu. Ten zavřela dnes ráno kvůli rostoucímu počtu přicházejících uprchlíků. Dalších sedm z osmi přechodů na srbské hranici uzavřelo Chorvatsko už v pátek. "Chorvatsko se zastavením nákladní dopravy chová nezodpovědně, a pokud to potrvá, budeme nuceni zavést protiopatření, která poškodí Chorvatsko víc než nás," prohlásil podle televize B92 Vučić na mimořádné tiskové konferenci. "My pouštíme všechny kamiony, které přijíždějí z Chorvatska, ale oni nepouštějí do Chorvatska ani jeden ze Srbska. Naše trpělivost nepotrvá věčně," zdůraznil předseda srbské vlády. Poukázal přitom na to, že Maďaři se při podobném opatření na srbsko-maďarské hranici zachovali čestně, protože zastavili dopravu v obou směrech, takže škody utrpěli také.

Chorvatskou hranici překročilo přes deset tisíc uprchlíků. Chorvatskou hranici překročilo přes deset tisíc uprchlíků. | Foto: Reuters
19:30
Maďarsko

Maďarsko připravuje instalaci bariéry s žiletkovým drátem na dalším úseku hranice s Chorvatskem, a sice v župě Zala. Informovala o tom agentura MTI s odvoláním na sdělení vládního pověřence Csaby Rigóa. Toto rozhodnutí bylo vynuceno realizací "plánu C" chorvatské vlády, jehož součástí je posílání migrantů do Maďarska přes "zelenou hranici", řekl mimo jiné Rigó. Upřesnil také, že maďarsko-chorvatská hranice je v župě Zala dlouhá 42 kilometrů, přičemž 24 kilometrů tvoří přirozenou hraniční bariéru řeka Mura.

18:44
 

Francouzská policie dnes vyhnala více než 400 většinou syrských uprchlíků, kteří divoce tábořili poblíž města Calais na severu země, odkud se běženci snaží dostat podmořským tunelem do Británie. Podle agentury AFP policisté srovnali několik tábořišť se zemí na základě soudního příkazu. Asi 50 vyhnaných běženců podniklo protestní akci vsedě u bran přístavu. Uprchlíci odmítají přejít do tábora postaveného úřady pro migranty, ve kterém je už kolem 3000 běženců. V táboře, který dostal přezdívku Nová džungle, prý syrští uprchlíci nechtějí přebývat kvůli obavám o svou bezpečnost, sdělil AFP člen organizace Lékaři bez hranic.

18:25
Maďarsko

Zákon, který dnes schválil maďarský parlament, povoluje vojákům nasadit "nesmrtící zbraňové prostředky". V textu zveřejněném na webu parlamentu se například uvádí, že armáda smí používat gumové projektily, pyrotechnická zařízení, slzné granáty nebo zbraně vystřelující sítě.

Maďarští policisté u hranic. Maďarští policisté u hranic. | Foto: Reuters
17:19
Rakousko

Rakousko se kvůli náporu migrantů potýká s nedostatkem ubytovacích kapacit ve svých uprchlických táborech. Syrští běženci našli v Bergu přístřeší v mobilních obytných buňkách, které úřady nechaly postavit jen několika desítek metrů od hranice se Slovenskem.

Provizorní tábor využívá zázemí někdejšího celního úřadu, kde rakouští policisté v minulosti kontrolovali posádky vozidel přijíždějících do alpské republiky. Tyto kontroly skončily poté, co se Slovensko stalo součástí schengenského prostoru volného pohybu osob.

17:16
Rakousko

Rakousko ubytovalo čtyři desítky uprchlíků u společné hranice se Slovenskem. Bratislava již dříve výstavbu provizorního tábora pro 60 běženců v areálu hraničního přechodu Petržalka/Berg kritizovala.

"V současnosti je tam ubytováno 42 uprchlíků ze Sýrie. Plné kapacity dosáhneme tento týden," řekl dnes ČTK Georg Hartl, starosta rakouské vesnice Berg, na jejímž území prostory pro ubytování uprchlíků vyrostly.

16:35
Maďarsko

Agentura AFP informuje, že maďarský parlament schválil zákon umožňující širší využití armády na ochranu maďarských hranic.

Vláda může nasadit na zvládnutí migrační krize armádu, která bude moci využít gumové projektily, pyrotechnická zařízení nebo granáty se slzným plynem.

Pro zákon hlasovalo 151 poslanců ze 199. Orbánovu stranu Fidesz podpořila v hlasování například radikální nacionalistická strana Jobbik, jejíž členové se netají tím, že obhajují i přísnější opatření.

16:08
Litva

Litva projeví solidaritu při řešení uprchlické krize, se stálým mechanismem rozdělování běženců ale nesouhlasí. Šéfce evropské diplomacie Federice Mogheriniové to dnes ve Vilniusu řekla litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Uprchlickými kvótami se podle ní problém uprchlíků nevyřeší.

Podobné stanovisko zaujalo i Estonsko. V Lotyšsku problém běženců rozdělil vládnoucí koalici a podle rižského tisku se země kvůli migrantům ocitla na pokraji vládní krize.

15:45
ČR

Zástupci krajů dnes v Praze vyjádřili jednoznačnou podporu české vládě v odmítání povinných kvót pro uprchlíky. Oznámil to na tiskové konferenci po setkání hejtmanů či náměstků deseti krajů a pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) předseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).

"Nebývalo obecnou praxí, aby si ministr zahraničí zval zástupce krajů k jednání o zahraniční politice státu," ocenil Hašek Zaorálkovo pozvání a dodal, že se dohodli na společném setkávání i v budoucnu. Hašek také připomněl, že k dnešnímu dni mají kraje uzavřeno 132 smluvních partnerství doslova po celém světě. Nejvíce se jejich spolupráce soustředí na vztahy se sousedními zeměmi (Německem, Rakouskem, Polskem a Slovenskem).

Lubomír Zaorálek Foto: Ludvík Hradilek
15:35

Maďarsko bude zařazeno na seznam zemí EU, na něž mají dopadnout uprchlické kvóty na rozdělení 120 000 běženců. Podle slovenské agentury TASR to oznámil zdroj z lucemburského předsednictví.

Doposud přitom návrh Evropské komise počítal s tím, že Itálie, Řecko a právě Maďarsko nebudou na seznam zahrnuty, jelikož přes ně proudí nejvíce uprchlíků.

Ministři vnitra a spravedlnosti budou o kvótách jednat v úterý. Z návrhu by mělo vypadnout slovo "povinné".

14:48

Němci se mýlí, pokud věří v hladkou integraci migrantů do společnost,  napsal ve svém komentáři na portálu německého listu Die Welt někdejší český prezident Václav Klaus.

Prohlášení evropských politiků, jako jsou německá kancléřka Angela Merkelová či německý prezident Joachim Gauck, že migranti budou moci v Evropě žít, nejsou podle něj humanitárním gestem, ale medvědí službou pro Evropu.

"Mám hluboké obavy o budoucnost Evropy. O nic menšího nejde," uvedl Klaus, který tvrdí, že Němci a Evropa nemohou počítat s bezproblémovým začleněním migrantů do společnosti. "Je známo, že základní vzorec chování si každý člověk osvojuje v mládí, nejdůležitějším tvárným prvkem je většinou rodina," připomenul.

Klaus se především podivuje nad tím, že se politici vůbec nezabývají tím, jak současnou migrační vlnu zastavit, ale že se věnují jen tomu, jak nově příchozí přivítat, zaopatřit a přislíbit jim lepší život.

Václav Klaus na byznys fóru v Moskvě Foto: Reuters
14:38
ČR

Ministerstvo školství chystá konkrétní kroky, aby bylo připraveno reagovat na případný příchod většího počtu dětí uprchlíků do českých škol. Podle české ministryně školství Kateřiny Valachové by to systémově nebyla nová situace, děti cizinců už v Česku do škol běžně chodí. Přesto je podle ní nutné připravit se třeba na příchod dětí ze zemí či kultur, na které zatím nejsou učitelé zvyklí a běžně připravení.

Valachová uvedla, že jedním z očekávaných problémů v souvislosti s dětmi uprchlíků může být potřeba tlumočení. V této otázce je prý v kontaktu s českými vysokými školami, které také nabídly koordinovanou pomoc ministerstvu vnitra.

14:11
Německo

Německá vládní sociální demokracie (SPD) nadále požaduje v budoucnu omezit přístup k fondům Evropské unie těm zemím, které nechtějí přijímat běžence. Předpokládá to desetibodový plán, o kterém chce SPD jednat na spolkové úrovni, napsala dnes agentura DPA.

O omezení unijních peněz pro státy odmítající běžence nedávno hovořil i šéf SPD a vicekancléř Sigmar Gabriel, naopak křesťanskodemokratická kancléřka Angela Merkelová takový návrh odmítá.

14:00
Aktuálně.cz

"U hraničního přechodu na dálnici D8 směrem na Německo se tvoří několikakilometrové kolony. Německá policie nechává všechna auta projet přes zdejší parkoviště a některá z nich důkladně kontroluje," hlásí redaktor Aktuálně.cz Radek Nohl. "Řidič v takovém případě musí vystoupit, otevřít kufr."

13:48

"Budeme vděční za to, co Orbán dělá," nechal se pro německou televizní stanici N24 slyšet bavorský premiér Horst Seehofer.

Podle jeho názoru by Německo nebylo schopné udržet kontrolu nad situací s uprchlíky, kdyby se Maďarsko nerozhodlo uzavřít své hranice.

Zároveň zdůraznil, že ne všichni uprchlíci se vydali na cestu se stejnými představami o německé ekonomice a zákonech. "Pokud se nám nepodaří vyslat jasný signál, nebudeme schopni v dlouhodobém horizontu pomoci těm, kteří ochranu skutečně potřebují," dodal.

Velká koalice Angela Merkelová a Horst Seehofer, šéf CSU, která mýto ve vládě prosadila. | Foto: Reuters
12:50
Maďarsko

Viktor Orbán se při svém projevu v maďarském parlamentu nechal slyšet, že dokud se Evropská unie neshodne na společném postoji, je povinností členských států chránit se před "brutální hrozbou" masové migrace.

Zároveň podle agentury Reuters vyzval maďarské politické strany, aby podpořily vládu v boji proti nelegální migraci.

Maďarský premiér Viktor Orbán Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu.
12:40

"Tok migrantů z Řecka musí být zastaven. Budu se o to snažit při zítřejším evropském zasedání minstrů vnitra," řekl novinářům chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojič.

"Je naprosto nepřijatelné, aby Řecko vyprazdňovalo své uprchlické tábory a posílalo lidi přes Makedonii a Srbsko do Chorvatska," doplnil.

Tovarnik - sobota ráno Sobota ráno. Uprchlíci v pohraničních chorvatském městě Tovarnik | Foto: Lukáš Prchal
12:24

Na úterní mimořádné schůzi ministrů vnitra členských zemí EU bude Chorvatsko požadovat, aby řecké úřady přestaly pouštět další uprchlíky do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters.

12:19
Chorvatsko

Chorvatské úřady běžence ze svého území sváží vlaky a autobusy k hranici, a migranti se tak do Maďarska dostávají oklikou.

12:14
Maďarsko

Téměř 19 000 běženců překročilo od pátku do neděle maďarské hranice. S odvoláním na místní policii o tom informovala agentura MTI. Většinu z nich Maďarsko považuje za nelegální imigranty.

Přes Srbsko, odkud v uplynulých měsících do Maďarska přicházelo nejvíce běženců, přišlo jen 950 osob. Zbylých téměř 18 000 překročilo hranice schengenského prostoru z Chorvatska.

autoři: Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, ČTK, Reuters | 21. 9. 2015 9:37

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama