Moskva hledá, jak zmírnit embargo. Pro Maďary a Řeky

Přenos skončil
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Vladimir Putin a Viktor Orbán. Maďarský premiér obvinil některé evropské představitele, že se snaží Rusko kvůli Ukrajině izolovat.
Vladimir Putin a Viktor Orbán. Maďarský premiér obvinil některé evropské představitele, že se snaží Rusko kvůli Ukrajině izolovat. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Prezident Petro Porošenko oficiálně požádal OSN a Evropskou unii o vyslání mírových jednotek. Informovala o tom jeho kancelář

Doněčtí i luhanští separatisté tvrdí, že z frontové linie v Donbasu stáhli takřka všechny těžké zbraně. Podle Kyjeva je ale během noci na pondělí vrátili zpět na své pozice.

Z ukrajinského Čechohradu vyrazila do Prahy první skupina ukrajinských etnických Čechů.

Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:35

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by při prosazování a kontrole podmínek příměří na východní Ukrajině měla zastávat větší roli. Dnes se na tom během telefonické konference podle francouzského prezidentského paláce shodli německá kancléřka Angela Merkelová, francouzská hlava státu François Hollande a jeho ukrajinští a ruští kolegové Petro Porošenko a Vladimir Putin.

Hollandeův úřad podle agentury Reuters uvedl, že politici souhlasili s tím, že požádají OBSE o pomoc se zaváděním podmínek příměří. Mimo jiné chtějí, aby v této věci evropská organizace měla přímější funkci a aby podávala denní zprávy o situaci na Donbasu.

Porošenkova prezidentská kancelář ke konferenčnímu telefonátu uvedla, že Merkelová, Hollande a Putin podpořili návrh Kyjeva, aby pozorovatelé OBSE působili i těch oblastech na východní Ukrajině, kde není příměří dodržováno.

23:05

Moskva hledá možnosti, jak ve shodě s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) zmírnit pro Maďarsko a Řecko své embargo na dovoz západních potravin. Dnes to podle agentury TASS prohlásil ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Rusové loni zakázali dovoz západního masa, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků v reakci na sankce, které Spojené státy a Evropská unie uvalily na Rusko kvůli jeho přístupu k ukrajinské krizi.

"Musíme učinit rozhodnutí v souladu s normami WTO. Není možné jednoduše stanovit výjimky pro jednotlivé země," řekl Uljukajev. Možné řešení je podle něj v procesních a daňových mechanismech. Uljukajev nicméně dodal, že nemůže vyloučit, že se Rusko částečně rozhodne pro jednostranná opatření.

Maďarsko a Řecko patří v EU k zemím, které se nejhlasitěji staví proti systému nynějších sankcí. Maďarský premiér Viktor Orbán obvinil některé evropské představitele, že se snaží Rusko kvůli Ukrajině izolovat. Za hlavního zastánce této politiky považuje prezidenta Evropské unie a bývalého polského premiéra Donalda Tuska.

21:55

Dnešní třístranná schůzka v Bruselu o letních dodávkách ruského plynu Ukrajině skončila bez nové dohody, jednání ale mají pokračovat koncem března. Po jednání s ukrajinským protějškem Volodymyrem Demčyšynem a místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem to oznámil ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Na jednání se podle prohlášení obou stran podařilo urovnat ukrajinsko-ruský spor o plyn, který Rusko dodává na separatisty ovládaný Donbas.

Novak podle agentury TASS připustil, že dosavadní rusko-ukrajinská dohoda, platná do konce března, se nevztahuje na dodávky ruského plynu na Donbas na jihovýchodě Ukrajiny.

Naftogaz za výsledek schůzky označil ujednání, že bude platit Gazpromu pouze za plyn dodaný na místa určená ukrajinskou stranou.

20:15

Z Ruska v letošním roce odteče do zahraničí dalších 90 až 100 miliard dolarů (až 2,5 bilionu Kč), z toho 30 miliard dolarů v prvním čtvrtletí. Předpověděl to dnes ruský ministr financí Anton Siluanov. Loni z Ruska odteklo rekordních 151,5 miliardy dolarů, což bylo třikrát více než v předešlém roce.

Odliv kapitálu ukazuje, do jaké míry na ruskou ekonomiku doléhá ukrajinská krize a západní sankce. Zrychlený odliv kapitálu vedl loni spolu s prudce klesajícími cenami ropy a dopady ukrajinské krize k propadu kurzu ruského rublu, který loni ztratil přes 40 procent hodnoty.

Ministr Siluanov dodal, že Rusko se zřejmě nebude ucházet o úvěry na mezinárodních kapitálových trzích ani příští rok. Moskva by se tak obešla bez zahraničních úvěrů třetí rok po sobě.

19:20

Na pohřeb Borise Němcova se nedostane předseda horní komory polského parlamentu Bogdan Borusewicz, kterému Rusko zakázalo vstup do země.

"Chtěl jsem uctít zavražděného Borise Němcova a všechny Rusy, kteří smýšlejí stejně jako on, ale dozvěděl jsem se, že ruské úřady mě na pohřeb nepustí," postěžoval si polským novinářům bývalý disident a nynější šéf horní komory polského parlamentu Bogdan Borusewicz. Žádné vysvětlení prý nedostal. "Putinovo Rusko nechtělo naslouchat Němcovovi, ani nechce slyšet jiné lidi s jiným názorem, ke kterým také patřím," odhadl.

Ruské velvyslanectví podle polského ministerstva zahraničí vysvětlilo, že Moskva zakázala maršálkovi polského Senátu vstup do Ruska. Má jít o odvetu za to, že předsedkyně Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Valentina Matvijenková má zakázaný vstup do Evropské unie.

18:45

Bývalý ruský vicepremiér a kritik Kremlu Boris Němcov byl stěží zavražděn kvůli své chystané zprávě o ruském zapojení do konfliktu na východě Ukrajiny, které Moskva vytrvale popírá. Tvrdí to alespoň v internetovém listu Gazeta.ru Němcovovi spolupracovníci. "Většina z nich pochybuje, že by se v ní (Němcovově zprávě) objevila nová fakta, spíše měla být kompilátem již známých skutečností, a to se sotva stalo důvodem vraždy," napsal deník.

Němcov byl podle stranického kolegy Ilji Jašina teprve na začátku práce. Sepsání celé brožury mělo trvat asi měsíc. "(Němcov) hovořil o tom, že získal určité záchytné body, které mu dovolí dokázat přítomnost ruských vojáků na Ukrajině, zejména připomněl, že hovořil s rodiči zabitých ruských vojáků z Ivanova, Jaroslavle a ještě z dalšího města, na které si bohužel už nevzpomenu," řekl Jašin.

Rozpracovaný materiál zřejmě zabavili vyšetřovatelé, po pohřbu se však Němcovovi kolegové pokusí zprávu dokončit, pokud to bude možné.

17:55

V noci na úterý vyrazí na Ukrajinu část konvoje s českou humanitární pomocí. Lidem postiženým boji poveze jídlo, zdravotnické a hygienické potřeby nebo skládací postele. ČTK to dnes oznámila Hana Pfannová z Diakonie ČCE. Konvoj vypravuje Člověk v tísni, na jeho přípravě spolupracuje několik dalších humanitárních organizací.

Podle zástupců Diakonie první vozy vyrazily v pátek, další se na cestu vydají v noci na úterý. Člověk v tísni již minulý týden oznámil, že konvoj poveze víc než 110 tun mouky, hygienických prostředků či oblečení. Hodnota dodávky je 975 000 korun. Desetitisícům lidí bude pomoc distribuovat ukrajinský tým Člověka v tísni, uvedla organizace v tiskové zprávě.

17:35

Ukrajinská státní energetická firma Naftogaz dnes obvinila ruský plynárenský koncern Gazprom z porušování dohody o dodávkách plynu Ukrajině během nynější zimy. Ukrajinská kritika zazněla krátce před první schůzkou v Bruselu, kde se za zprostředkování Evropské unie má začít jednat o letních dodávkách. Moskva podle agentury Reuters ukrajinské prohlášení zatím nekomentovala.

"Dohodu porušila v únoru ruská strana. Plyn, za který jsme předem zaplatili, nebyl dodán v plném objemu. Dohodu porušují i tento měsíc," prohlásil šéf Naftogazu Andrij Kobolev. Dodal, že výpadek ruských dodávek je nutné doplnit zvýšením dovozu plynu ze států Evropské unie. Problém hodlá nastolit i během nynější schůzky v Bruselu.

16:51

Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky přijíždí autobusem do Česka zhruba 46 ukrajinských etnických Čechů. Dorazit by měli v úterý večer. Cestu si první skupina podle Řepky organizovala sama.

Další větší skupina, kde bude kolem 40 lidí, by měla do Česka přiletět vládním speciálem 15. března. "Ostatní krajané budou přijíždět průběžně podle svých možností," dodal Řepka.

16:17

Prezident Porošenko udělil v Rusku zadržované ukrajinské pilotce Nadiji Savčenkové titul "hrdina Ukrajiny". 

14:50

Moskevský soud dnes odmítl žádost advokátů opozičníka Alexeje Navalného o pozastavení jeho trestu vězení na jeden den.

Navalnyj se chtěl v úterý zúčastnit pohřbu opozičního vůdce a svého politického spojence Borise Němcova, který byl v noci na sobotu zastřelen v Moskvě. Soud zdůvodnil zamítavý verdikt tím, že Navalnyj a Němcov nebyli příbuzní.

14:30

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v projevu před Radou Organizace spojených národů pro lidská práva vyzval Ukrajinu, aby ukončila "faktickou" blokádu Donbasu a obnovila hospodářské vazby i poskytování služeb na východě země.

Už před zasedáním rady se v Ženevě sešel se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Ten Lavrova vyzval k plnění minských dohod a varoval před možnými hospodářskými následky pro Rusko v případě jejich porušování.

14:13

Třístranné rozhovory Ukrajiny, Ruska a EU týkající se plynu by měly začít ještě dnes v 16:00 kyjevského času (15:00 SEČ). Informoval o tom bruselský zpravodaj agentury Ukrinform.

Plyn
Plyn | Foto: Reuters
13:15

O žádosti do New Yorku a Bruselu promluvil Porošenko poprvé před dvěma týdny na zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany. Podle ukrajinských diplomatů sází Kyjev spíš na spolupráci s EU, protože mise mírových pozorovatelů OSN by mohla v Radě bezpečnosti narazit na ruské veto.

Porošenko předpokládá, že dohled nad příměřím, vyhlášeným v polovině února, by v Donbasu mohly vykonávat policejní síly unijních států.

13:13

Prezident Petro Porošenko se oficiálně obrátil na OSN a Evropskou unii s žádostí o vyslání mírových jednotek na východ Ukrajiny, kde by měly dohlížet na příměří mezi povstalci a armádou.

Zároveň doručil parlamentu návrh zákona o zvýšení početního stavu ukrajinské armády na 250 000 lidí.

13:04

Proruští separatisté v noci opět rozmístili na frontové linii těžké zbraně. Tvrdí to mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Napjatá podle něj zůstává situace především u Avdějevky, Luhansku a Mariupolu.

12:43

Rozhodnutí Spojených států poskytnout Ukrajině zbraně je na 99 % hotovo.

Ukrajinskému 5. kanálu to řekl poradce ukrajinského prezidenta Michail Saakašvili. "Nevím, kdy bude to poslední, nejdůležitější procento, ale doufám, že se tak stane brzy, protože Ukrajině dochází čas."

Někdejší gruzínský prezident, který v současnosti lobbuje za dodávky přímo v USA, poznamenal, že "takřka všichni (v USA) jsou na naší (ukrajinské) straně".

12:16

Za posledních 24 hodin byl na východě Ukrajiny zabit jeden voják, další čtyři utrpěli zranění, oznámilo velení "protiteroristické operace".

11:40

Ukrajinská státní společnost Naftogaz obvinila ruský Gazprom z porušování dohody o dodávkách zemního plynu.

"V únoru byla dohoda ruskou stranou porušována. Plyn, za nějž jsme s předstihem zaplatili, nebyl v uplynulém měsíci dodán," citovala agentura Reuters z prohlášení ředitele společnosti Andrije Koboleva.

"Toto porušení (dohody) muselo být kompenzováno zvýšením dodávek plynu z Evropské unie," dodal Kobolev.

Plyn
Plyn | Foto: Reuters
11:14

Ruská policie nemá žádné výhrady k chování ukrajinského poslance Oleksije Hončarenka a nebrání mu v odjezdu ze země, napsala agentura TASS s odvoláním na prohlášení moskevské policie.

Hončarenko byl zadržen v neděli v Moskvě při smutečním pochodu za zavražděného opozičního politika Borise Němcova. Vyslýchán byl několik hodin.

10:59

Pohřbu se naopak nezúčastní další z kritiků Kremlu - někdejší šachový šampion Garri Kasparov. Důvodem jsou údajně obavy o bezpečnost.

Garri Kasparov minuta
Garri Kasparov minuta | Foto: DVTV
10:55

Obhájci Alexeje Navalného žádají soud, aby byl vězněný vůdce ruské opozice předčasně propuštěn a mohl se zúčastnit úterního pohřbu Borise Němcova. Navalnyj si odpykává dvoutýdenní trest za údajné narušení veřejného pořádku, jehož se měl minulý týden dopustit rozdáváním letáků v moskevském metru.

10:48

Vysoký úřad komisaře OSN pro uprchlíky dnes v Ženevě oznámil, že od dubna na donbaské frontě zahynulo víc než 6000 lidí. Jen v posledních týdnech byly zabity stovky lidí, hlavně v boji o doněcké letiště a železniční křižovatku Debalceve.

Podle OSN dochází na Donbasu "k nelítostnému zabíjení lidí a likvidaci civilní infrastruktury".

10:21

Nepřítel u ruské hranice. Neprovokují jen Rusové. V Lotyšsku cvičili vojáci z několika zemí NATO, v Estonsku slavili 100. výročí nezávislosti vojenskou přehlídkou s Američany.

10:17

Do Doněcké a Luhanské oblasti stále proudí těžké zbraně i žoldáci, a to včetně těch z Ruské federace. Podle serveru Ukrinform to v Kyjevě v pondělí prohlásil šéf lidskoprávní mise OSN Armen Harutyunyan.

10:06

Ministři zahraničí Spojených států a Ruska, John Kerry a Sergej Lavrov, budou v Ženevě jednat o situaci na Ukrajině. Setkání šéfů diplomacie se uskuteční na okraj zasedání Rady pro lidská práva Organizace spojených národů.

Podle agentury TASS budou ministři jednat především o plnění mírových dohod z Minsku, podle kterých má od 15. února na východě Ukrajiny platit klid zbraní, aby následně bylo možné podniknout další kroky k urovnání konfliktu. Ten si od loňského dubna vyžádal na 5800 mrtvých.

Lavrov (vlevo) a Kerry se potkali poprvé od vyjednání syrské rezoluce RB OSN.
Lavrov (vlevo) a Kerry se potkali poprvé od vyjednání syrské rezoluce RB OSN. | Foto: Reuters
09:58

České firmy dodávají do Ruska nejmodernější ruční zbraně. V pondělí to napsal polský deník Rzeczpospolita a odvolává se na faktury staré jen několik dní.

Dokumenty mají prokazovat, že česká firma Exim-Arms z Rožnova pod Radhoštěm dodala například ruské firmě Novo-Obninsk americké vojenské pušky typu Bushmaster 90705 a DPMS RFA 3-3G2. Několik dní předtím uzavřely stejné firmy dohodu o prodeji dalších typů těchto zbraní.

S nasazeným útočným nožem.
S nasazeným útočným nožem. | Foto: Jan Kouba, MO
09:33

České úřady udělily povolení k trvalému pobytu ve zrychleném řízení téměř 140 krajanům. Žadatelů o přesun bylo zhruba o 70 více.

Pojedou autobusy, asi 40 jich také přiletí do Česka vládním speciálem 15. března odpoledne. "Bojí se válečného konfliktu a zároveň budoucnosti," řekl o žadatelích o přestěhování už dříve ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

09:31

Do Česka vyrazila z ukrajinského Čechohradu první skupina ukrajinských etnických Čechů. Do Prahy by měli dorazit asi za 40 hodin, informoval Český rozhlas Radiožurnál.

09:23

Mnozí experti upozorňují, že současná situace v Donbasu je jen relativním klidem "před bouří". Podle ukrajinského vojenského experta Valentina Badraka se prý ruský prezident Vladimir Putin chystá na Ukrajině spustit "rozsáhlou ofenzivu".

09:16

Vojenský analytik Dmytro Tymčuk tvrdí, že separatisté nadále pokračují v ostřelování armády i civilních objektů. Dochází k tomu podle něj především u Doněcku.

Oficiální armádní místa ale tvrdí, že počet útoků výrazně poklesl. Doněčtí separatisté navíc údajně dokončili stahování těžkých zbraní z fronty.

08:56

Estonci o víkendu volili parlament a hlasování ovlivnil strach z Moskvy, který v zemi v posledních měsících roste.

Vyhrála vládní Reformní strana (RE) premiéra Taaviho Roivase, která za sebou zanechala favorizované proruské centristy. Reformisté ale ztratili s koaličními sociálními demokraty vládní většinu a musejí se poohlédnout po dalším partnerovi.

Foto: Reuters
08:31

Jasno do vraždy v centru Moskvy nevnesl ani záznam z pouliční kamery, která údajně celý zločin zachytila.

Kvalita záběrů, jež zveřejnila televize TVC, není valná, rozeznat však lze kolemjedoucí automobily a siluety lidí. Právě v okamžiku střelby však záběr kamery zakryl sněžný pluh.

Záznam kamery z Němcovovy vraždy

Vraždu Borise Němcova zachytila kamera. Byla však daleko a moment střelby překryl pomalu jedoucí sněžný pluh.
Záznam kamery z Němcovovy vraždy. | Video: YouTube
08:20

Ruští vyšetřovatelé vypsali v neděli odměnu tři miliony rublů (asi 1,2 milionu korun) za informace vedoucí k objasnění Němcovovy vraždy.

"Anonymita všech informátorů je zaručena a kromě toho jsou operativci (...) připraveni vyplatit velkou odměnu ve výši tří milionů rublů za cennou informaci," citovala agentura TASS z vyjádření.

Současně zveřejnila telefonní čísla, na kterých se lze s operativním štábem vyšetřování spojit.

Boris Němcov
Boris Němcov | Foto: Reuters
08:17

Reportér agentury AP informoval, že lidé v popředí smutečního pochodu v Moskvě skandovali hesla jako "Rusko bez Putina". Dav také držel minutu ticha.

08:09

Moskevská policie odhadla počet účastníků nedělního smutečního pochodu na 16 500, odhady novinářů a pořadatelů sahaly ještě více. "Odhadujeme, že přišlo více než 70 000 lidí," řekl agentuře AFP jeden z organizátorů, Alexandr Riklin.

"Nemám rád odhady a hádky o tato čísla. Důležitý je každý člověk, a ne dav. Ale přišlo velice mnoho lidí, na 50 000 či ještě více," usoudil další z organizátorů Leonid Volkov.

08:02

Nejprve krátké shrnutí víkendového dění:

Donbas hlásí povětšinou klid, jejž narušilo jen pár incidentů, které si vyžádaly dva mrtvé. Povstalci i armáda podle prohlášení stahují z frontové linie těžké zbraně.

Ruská opozice uspořádala v Moskvě smuteční pochod, jehož účastníci si připomněli páteční vraždu bývalého ruského vicepremiéra a kritika Kremlu Borise Němcova.

08:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 3. 3. 2015 0:12
 

Právě se děje

Další zprávy