Živě: Zajaté Rusy bude Ukrajina stíhat za teroristické činy

Živě
Pondělní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Moskva stále odmítá, že by měla v Donbasu vojáky.
Moskva stále odmítá, že by měla v Donbasu vojáky. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Potyčky na východě Ukrajiny neberou konce a ztráty hlásí obě znesvářené strany. Pozdvižení vzbudila zpráva, že příslušníci ukrajinských ozbrojených sil zajali dva ruské vojáky, kteří bojovali v Donbasu po boku separatistů.

Alexandr Alexandrov a důstojník Jevgenij Jerovejev ze 3. gardové brigády speciálních sil z města Togliatti do boje vyrazili z jedné hlavních povstaleckých bašt, Luhansku, a to prý na základě mylné informace, že ukrajinský dobrovolnický prapor opustil své pozice.

Padl návrh na jejich výměnu za Rusy vězněnou pilotku Nadiju Savčenkovou.

Pondělní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:10

Poddůstojník ruské armády, zajatý o víkendu poblíž města Ščasťa u Luhanska na východě Ukrajiny, při výslechu přiznal, že jeho jednotka, spadající pod rozvědku generálního štábu GRU, působí v sousední zemi už od začátku března. Uvedla to ukrajinská média s odvoláním na video, zveřejněné na internetu. K zajatým mužům se dnes přihlásila i Moskva, popřela ale, že by šlo o vojáky.

Separatisté tvrdí, že oba zajatci byli příslušníky jejich "lidové milice", tedy policie. Kreml odkázal novináře na ruské ministerstvo obrany. To dnes vydalo prohlášení, v němž potvrdilo, že zajatci jsou ruští občané Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev. Mluvčí ministerstva prohlásil, že "v okamžiku zadržení 17. května nebyli ve stavu ruské armády". Připustil ale, že dříve sloužili v jedné z jednotek ruských ozbrojených sil.

"Je důležité ukázat celému světu ruské vojáky, o nichž se tvrdí, že na Ukrajině nejsou," řekl mluvčí ukrajinské armády Vladyslav Selezňov. Schůzka novinářů se zajatci se prý připravuje. Oba zadržení byli převezeni k ošetření do Kyjeva, jeden z nich má průstřel ramene, druhý zranění na noze.

21:20

Rusko nepožaduje odklad platnosti asociační smlouvy mezi Ukrajinou a Evropskou unií, podle ministra hospodářského rozvoje Alexeje Uljukajeva stačí využít čas, který je do konce roku k dispozici. Uljukajev to dnes v Bruselu řekl novinářům po třístranném jednání mezi Ruskem, Ukrajinou a EU.

Smlouva o přidružení Ukrajiny, jejíž součástí je dohoda o vytvoření zóny volného obchodu, má vstoupit v platnost první den příštího roku. Dokument byl podepsán už loni, ale na nátlak Moskvy byla jeho platnost odložena. Rusko dalo několikrát najevo, že si přeje další odklad, případně změnu textu či připojení dodatků. V minulosti hrozilo, že po přidružení Ukrajiny k EU omezí přístup ukrajinských výrobků na ruské trhy.

Podle eurokomisařky pro obchod Cecilie Malmströmové, která na dnešním jednání zastupovala EU, Uljukajev žádné podobné výhrůžky ani žádosti nezopakoval. "Nevyslechli jsme žádné hrozby. Jednání proběhlo ve velmi konstruktivní atmosféře," řekla eurokomisařka.

Její slova potvrdil i ministr Uljukajev. "O odkladu (platnosti smlouvy) jsme nejednali. Takový návrh jsme nepředložili, máme za to, že je třeba maximálně využít ten čas, který máme k dispozici. Připravili jsme úkoly pro naše experty tak, abychom odpovědi dostali bez dalšího odkladu," konstatoval ruský ministr.

Podle ruské agentury TASS se do konce června sejde skupina expertů z Ruska, Ukrajiny a EU, aby společně posoudili další kroky. Na závěr jednání bylo přijato komuniké, podle něhož se účastníci rozhovorů "shodli na potřebě znásobit úsilí tak, aby Rusko nemělo obavy v souvislosti s plněním asociační smlouvy mezi Ukrajinou a EU".

17:19

V úterý do Prahy přiletí na krátkou návštěvu šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin, oznámilo české ministerstvo zahraničí.

Jednat bude se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem a s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (oba ČSSD) mimo jiné o asociační dohodě mezi Evropskou unií a Ukrajinou, jejíž ratifikaci má dolní komora schvalovat. Na nadcházející schůzi Sněmovny ale její projednávání zatím zařazeno není.

16:15

V Kyjevě se nacházejí obří zásoby nelegálních zbraní, informovala s odkazem na další média agentura Tass. "Nákup zbraní je dnes v hlavním městě stejně jednoduchý, jako je nákup drog či zaplacení prostitutky,“ uvedl jimi citovaný odborník, podle kterého se situace začíná vymykat kontrole.

Zbraně prý do metropole přivážejí vojáci, kteří je zabavují na východě Ukrajiny. Část z těchto zbraní pak údajně končí na černém trhu.

Foto: Reuters
15:17

Novináři stojí frontu na zajatce.

14:58

Ukrajina bude oba zajaté muže soudně stíhat za "teroristické činy". Podle Kyjeva se jedná o dvojici ruských vojáků, kteří byli součástí skupiny speciálních sil, jež má na svědomí zabití ukrajinského vojáka během bojů na východě země, uvedla agentura Reuters.

14:50

Vyslýchaný voják na záznamu hovoří tak tiše, že mu při běžném poslechu není rozumět, nicméně podle listu Ukrajinska pravda uvedl nejen své jméno a hodnost. "Jsem Alexandr Anatoljevič Alexandrov, četař, z třetí brigády speciálních sil z města Togliatti. Velitelem brigády je plukovník Ščepin, rotě velí rotný Kudimov," uvedl vyslýchaný podle deníku.

Na východě Ukrajiny prý brigáda působí od 5. března. Při akci, do které bylo nasazeno 14 vojáků, mu velel důstojník Jevgenij Jerofejev, který byl rovněž zajat. Z Luhanska prý operuje dalších šest až osm podobných skupin ruských speciálních sil.

14:31

Návštěvu náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové Kreml vnímá jako známku možného zlepšování vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy. Moskva přitom Nulandovou v loňském roce kritizovala za její podporu prodemokratických aktivistů v Kyjevě, připomněla agentura Reuters.

Foto: Reuters
14:02

Ruská novinářka agentury AP Natalija Vasiljeva si na Twitteru stěžuje, že jí ukrajinská armáda nepovolila přístup na tiskovou konferenci týkající se dvou zajatců.

13:57

"Je důležité ukázat celému světu ruské vojáky, o nichž se tvrdí, že nejsou na Ukrajině," řekl mluvčí ukrajinské armády Vladyslav Selezňov. Schůzka novinářů se zajatci se prý připravuje, lékaři už souhlasili s přepravou zraněných zajatců do Kyjeva. Separatisté nicméně tvrdí, že oba zajatci byli příslušníky jejich "lidové milice".

13:50

Šéf ukrajinské tajné služby Valentyn Nalyvajčenko mezitím obvinil zajatého kapitána a četaře, že byli v rámci "ruské teroristické skupiny" vysláni na Ukrajinu, aby zde páchali "teroristické činy" proti ukrajinským občanům se zbraní v ruce.

"Potvrzujeme, že byli zatčeni. Spáchali teroristický čin," řekl novinářům a dodal, že oba muži byli zajati po boji, ve kterém byl zabit ukrajinský voják.

12:51

Ukrajinský poslanec Anton Heraščenko již navrhl, aby výměnou za ruské zajatce byla osvobozena důstojnice Nadija Savčenková, kterou ruské úřady obviňují, že se loni podílela na zabití dvou ruských novinářů.

"Poté, co uspořádáme spravedlivý a veřejný soud s dvěma válečnými zločinci z Ruska, které k nám poslali vraždit naše občany, navrhuji výměnu: dva ruské válečné zločince, kteří se válečnými zločinci stali z tvé vůle, vyměníme za Naďu Savčenkovou a skoro 400 dalších našich v zajetí," vzkázal Heraščenko ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

12:47

Zástupce velitele povstaleckých sil z Luhanska Sergej Kozlov po zveřejnění videa prohlásil, že ukrajinští vojáci na povstaleckém území zranili a zajali dva příslušníky samostatného průzkumného praporu, kteří byli na hlídce.

O propuštění zajatců se povstalci chystají vyjednávat.

12:45

Poddůstojník ruské armády, zajatý o víkendu poblíž města Ščastje, při výslechu přiznal, že jeho jednotka, spadající pod rozvědku generálního štábu GRU, působí v sousední zemi už od začátku března. S odvoláním na video z výslechu o tom informovala ukrajinská média.

Mluvčí Kremlu se k ukrajinským zprávám o zajetí ruských vojáků odmítl vyjádřit, prý Kreml není správný adresát těchto dotazů. "Nejednou jsme říkali, my i ministerstvo obrany, že žádní ruští vojáci v Donbasu nejsou. Komentovat (ukrajinské) materiály nemohu, myslím, že lépe to v tomto případě udělají odborníci našeho ministerstva obrany, pokud tyto materiály vypadají pravděpodobně," řekl Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina. Ten svého času tvrdil, že na východě Ukrajiny válčí ruští dobrovolníci.

12:43

Během uplynulých 24 hodin zemřeli v Donbasu dva ukrajinští vojáci, další čtyři byli zraněni. V Kyjevě o tom informoval mluvčí "protiteroristické operace" Andrij Lysenko.

Podle něj vše naznačuje tomu, že se separatisté pokoušejí o další eskalaci konfliktu.

11:17

Pokud se nepodaří naplnit mírové dohody z Minsku, Rusko čeká další izolace a sankce. V Budapešti to prohlásil Alexander Versbow, náměstek generálního tajemníka NATO.

11:04

Vláda v Kyjevě vyčlení stamiliony hřiven na pomoc rodinám vojáků, kteří přišli o život v bojích o Donbas. "Před měsícem byly učiněny změny v ukrajinském státním rozpočtu a k tomuto účelu bylo vyčleněno 300 milionů," informoval podle serveru Ukrinform ministr sociálních věcí Pavlo Roženko.

"Cílem (pomoci) je zlepšit životní standard rodin zabitých vojáků. Myslím, že příští týden bude pomoc schválena vládou a peníze poslány do regionů."

10:29

Ukrajinský poslanec Borys Filatov zveřejnil video z výslechu jednoho ze zadržených ruských vojáků. Konkrétně se podle agentury UNIAN jedná o Alexandra Alexandrova, který do zajetí padl poblíž obce Ščastje v Luhanské oblasti.

10:11

Ukrajinský prezident Petro Porošenko čelí podezření, že zneužil vlivu vrcholné funkce k zastavení vyšetřování sporné stavby na svém pozemku v centru Kyjeva. Před pár dny o tom ve své reportáži informovala rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (RFE/RL).

Podle ní začal Porošenko v roce 2012 stavět na pozemku poblíž známého středověkého kláštera bez potřebných povolení a při stavebních pracích byla poškozena část opevnění z 18. století. Následné vyšetřování ale prokuratura po jeho zvolení prezidentem zastavila.

Petro Porošenko nařizuje v přímém televizním přenosu zastavení palby.
Petro Porošenko nařizuje v přímém televizním přenosu zastavení palby. | Foto: Reuters
10:02

Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) vyzvala, aby se obyvatelé černomořského přístavu chovali obezřetně. "Žádáme o zachování klidu a ukázněnosti," citoval oděský server dumskaya.net jejího zástupce Mariana Lubkivského.

Zároveň ale SBU obyvatele uklidňuje. "Nad bezpečnostní situací v oblasti máme plnou kontrolu, likvidujeme pokusy o sabotáže a provokace a neutralizujeme zločince," napsal na Facebooku poradce šéfa SBU Marjkan Lubkivskyj. Odmítl zvěsti, že v oblasti vzniká další samozvaná republika Bessarabia.

09:55

Ukrajinská Oděsa jako by se vracela o rok zpět. Městem znovu znějí výbuchy, lidé se bojí, že přijde válka. Exploze hlásili v minulých dnech obyvatelé hned několika čtvrtí.

Úřady je uklidňují, o útoky teroristů prý nejde. Připouštějí však, že pravidelně se opakující provokace mají za cíl destabilizovat situaci ve třetím největším ukrajinském městě.

09:49

Představitelé samozvané "Luhanské lidové republiky" se staví negativně k tomu, že by se do mírových jednání o Donbasu měly zapojit Spojené státy, jak navrhuje náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. "Jsem skeptický," prohlásil vyjednavač povstalecké republiky Vladilav Dějněgo.

Zdrženlivě se k nápadu staví i Rusko. Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov agentuře TASS řekl, že v tom nevidí žádný smysl.

09:41

Ukrajinský Naftogaz si předplatil u ruského Gazpromu další dodávky plynu. Firma oznámila, že do Ruska ve čtvrtek poslala 32 milionů dolarů.

09:35

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek ve víkendovém rozhovoru pro ruský internetový list Gazeta.ru dal najevo, že Evropská unie by měla příští měsíc prodloužit protiruské sankce.

"Dnes už je jasné, že Rusko pokračuje v dodávkách těžkých zbraní svým stoupencům v Donbasu a tisíce ruských vojáků se nalézají nejen na hranicích, ale i pronikají na ukrajinské území. Všechny tyto věci nesvědčí o zmírnění konfliktu," nebral si servítky.

Podle něj dosud nelze vidět "skutečné příměří" v Donbasu a Rusko ani nemluví o Krymu, který loni v březnu anektovalo. Moskva se podle českého ministra snaží hrát kartou separatistů v Doněcku a Luhansku, aby ovlivnila celkovou situaci na Ukrajině a oslabila nynější ukrajinskou vládu.

Zaorálek
Zaorálek | Foto: DVTV
09:27

Přímá železniční linka Tallinn - Moskva končí. Poslední pasažérský vlak, který spojuje estonskou a ruskou metropoli, vyjede vpodvečer z Moskvy, oznámil soukromý estonský operátor spoje, který o týden dříve ukončil i své působení na trati mezi Tallinnem a Petrohradem.

Důvodem je prý "společenská a politická situace", promítající se do skutečnosti, že o vlakové spojení nebyl mezi cestujícími dostatečný zájem, aby se ekonomicky vyplatilo. Počet ruských turistů v Estonsku letos v březnu meziročně poklesl o 43 procent.

09:18

Příslušníci ukrajinských ozbrojených sil o víkendu zajali dva ruské vojáky, kteří bojovali v Donbasu po boku separatistů.

Alexandr Alexandrov a důstojník Jevgenij Jerovejev ze 3. gardové brigády speciálních sil z města Togliatti do boje vyrazili z jedné hlavních povstaleckých bašt, Luhansku, a to prý na základě mylné informace, že ukrajinský dobrovolnický prapor opustil své pozice.

09:10

Armáda o letiště v Doněcku přišla po těžkých bojích, ale prezident Petro Porošenko prohlásil, že jej ukrajinské ozbrojené síly získají zpět. Podívejte se, co zbylo ze stavby, která před pár lety prošla kvůli fotbalovému mistrovství Evropy nákladnou rekonstrukcí.

09:07

Naopak povstalecká média tvrdí, že ukrajinští vojáci se znovu pokoušeli zmocnit doněckého letiště, ale byli odraženi. Povstalci údajně byli napadeni v 19 případech, o vlastních ztrátách se však nezmínili.

09:05

"Situace je stále napjatá. Ilegální ozbrojené skupiny pravidelně porušují klid zbraní," prohlásil ukrajinský armádní mluvčí.

Nepřítel prý pokračuje v soustřeďování sil podél frontové linie a také používá k ostřelování armádních pozic minomety, děla a tanky, ačkoli těžké zbraně měly být podle dohody o příměří už dávno staženy.

09:02

Potyčky na východě Ukrajiny neberou konce a armáda hlásí ztráty. O život během víkendu přišlo nejméně šest ukrajinských vojáků a několik dalších utrpělo zranění.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 18. 5. 2015 22:16
 

Právě se děje

Další zprávy