Živě: Doněck a Luhansk vyhlásily nezávislost na Ukrajině

Přenos skončil
Pondělní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Na východě Ukrajiny se stále bojuje. Snímek ze Slavjansku.
Na východě Ukrajiny se stále bojuje. Snímek ze Slavjansku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Ukrajina se obává dalšího drolení, a to po nedělních referendech, která v Doněcku a Luhansku vyhlásili proruští separatisté.

Jejich výsledky připomínají březnové hlasování na Krymu - drtivá podpora samostatnosti při obrovské volební účasti.

Ve Slavjansku se podle nejnovějších zpráv opět bojuje. Vůdce tamních vzbouřenců Igor Strelkov (identifikovaný coby důstojník ruské tajné služby GRU - pozn. red.) fakticky vyhlásil válku ukrajinské armádě a požádal Rusko o vojenskou pomoc.

Evropská unie mezitím rozšířila seznam sankcionovaných Rusů.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
19:10

Proruští radikálové na východě Ukrajiny vyhlásili dnes na základě výsledků nedělních separatistických referend nezávislost Doněcké a Luhanské oblasti. Informují o tom zahraniční agentury. Jeden z vůdců doněckých separatistů Denis Pušilin zároveň vyzval Moskvu, aby zvážila přijetí Doněcka do Ruské federace. Kyjev ani Západ legitimitu referend neuznávají. Kreml dal najevo, že hlasování respektuje, zdržel se ale zatím jejich uznání a nereagoval ještě ani na výzvu k přijetí do Ruska.

19:05

Ruský plynárenský monopol Gazprom potvrdil, že zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, pokud nedostane za červnové dodávky zaplaceno předem. Šéf Gazpromu Alexej Miller dnes agentuře Itar-Tass řekl, že v úterý předá ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz fakturu na červen a bude ji chtít zaplatit do 2. června. Pokud Ukrajina nezaplatí, zastaví dodávky.

Gazprom tvrdí, že mu Ukrajina dluží za dodávky plynu 3,51 miliardy USD (69,9 miliardy Kč) a v posledních týdnech již několikrát varoval, že pokud Ukrajina dluh nesplatí, bude požadovat platby za dodávky předem, napsala agentura Reuters.

17:46

Sankce Evropské unie kvůli ukrajinské krizi se nově dotknou 13 osob a dvou společností spojených s březnovou ruskou anexí poloostrova Krymu. Po dnešním jednání ministrů zahraničí zemí EU to potvrdila šéfka evropské diplomatické služby Catherine Ashtonová. Ministři přitom rozšířili právní základ sankcí, který dosud neumožňoval postih právnických osob. Unie nyní kvůli Ukrajině uplatňuje sankce vůči více než šedesáti lidem.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek poznamenal, že kritéria byla nyní rozšířena tak, aby se dotkla osob odpovědných za destabilizaci východu Ukrajiny. "Souvisí to s tím, že jsou také firmy, které využily destabilizace situace na Krymu k tomu, že de facto ukradly majetky, které jim nepatří," řekl novinářům.

Evropská unie zároveň ústy Ashtonové odmítla uznat výsledky referend na území východní Ukrajiny. "EU neuzná žádná nelegitimní a nelegální referenda," prohlásila dnes Ashtonová.

Cathrine Ashtonová. Na hranicích chce mít eurodrony.
Cathrine Ashtonová. Na hranicích chce mít eurodrony. | Foto: Repro: EK
17:22

Na současné nejvyšší představitele Ukrajiny a na kandidáty prezidentských voleb se prý chystají atentáty. Řekl to náčelník ukrajinského Úřadu státní ochranky (UDO) Valerij Heletej v rozhovoru poskytnutém deníku Segodňa.

"V těchto dnech nás SBU (Ukrajinská bezpečnostní služba) informovala o připravovaných atentátech nejen proti kandidátům, ale i proti představitelům vlády. Tito lidé již ochranku mají, ale vzhledem k novým informacím byla posílena," uvedl Heletej.

16:59

Jeden z vůdců separatistů – Denis Pušilin – v pondělí uvedl, že separatistický doněcký region žádá Moskvu, aby zvážila jeho začlenění do Ruské federace. Informovala o tom agentura Reuters.

Foto: Reuters
16:20

Ve Slavjansku pro nezávislost samozvané Doněcké lidové republiky na Ukrajině v nedělním referendu hlasovalo 97,5 % voličů. S odvoláním na šéfa tamní volební komise o tom informovala ruská zpravodajská agentura ITAR-TASS. Volit ve městě údajně přišlo přes 72 % lidí.

Proruský ozbrojený separatista
Proruský ozbrojený separatista | Foto: Reuters
16:17

V severopolském přístavu Gdyně dnes začalo společné námořní cvičení Severoatlantické aliance, jehož se účastní vojáci celkem 18 aliančních a dalších zemí.

Cvičení s kódovým označením Dynamic Monarch 2014 potrvá 12 dní a je zaměřeno na záchranu ponorek v nouzových situacích.

Cvičení se původně měly zúčastnit i dvě ruské lodě, jejich účast ale byla odvolána.

15:59

Podle dekretu podepsaného Gubarevem vyhlásil Strelkov na území Doněcké oblasti "režim protiteroristické operace".

Všichni příslušníci "neonacistických skupin", tedy bojovníci ukrajinské Národní gardy, mají být zadrženi a v případě ozbrojeného odporu "na místě zničeni". Armádní jednotky mají zahájit s vedením "Doněcké lidové republiky" jednání o evakuaci. Jejich výzbroj bude prý zabavena. Operace má skončit do 48 hodin.

15:46

Šéf OBSE Didier Burkhalter dnes ministrům zahraničí zemí EU přednesl čtyřbodový plán na řešení ukrajinské krize.

Ještě tento týden by podle šéfa OBSE mohl být v Kyjevě zorganizován vnitroukrajinský kulatý stůl; nyní je prý potřeba urychleně najít věrohodné moderátory podobné diskuse.

Série kulatých stolů by měla k jednání přivést zástupce národní vlády, ukrajinského parlamentu a představitele regionů. Uskutečněná referenda Burkhalter označil za nelegální a v rozporu s ukrajinskou ústavou.

Foto: Reuters
15:33

Velitel slavjanské domobrany Igor Strelkov požádal Rusko o vojenskou pomoc. Muž, jenž byl identifikován jako důstojník speciálních sil Hlavní správy ruské rozvědky, zároveň fakticky vyhlásil válku ukrajinské armádě.

Stalo se tak poté, co byl po separatistickém referendu jmenován "vrchním velitelem" Doněcké oblasti. Uvádí to dekret podepsaný "lidovým gubernátorem" oblasti Pavlem Gubarevem.

velitel militantních separatistů ve východoukrajinském Slavjansku
velitel militantních separatistů ve východoukrajinském Slavjansku | Foto: Aktuálně.cz
14:55

Francie nakonec nepřezkoumá prodej vojenských lodí Mistral Rusku. Zrušení obchodu za 1,2 miliardy eur by totiž - podle diplomatického zdroje citovaného agenturou Reuters - způsobilo větší škody Paříži než Moskvě.

První loď pojmenovaná Vladivostok by přitom měla být předána už koncem letošního roku. Druhá - shodou okolností nesoucí jméno krymského Sevastopolu - pak v roce 2016.

14:49

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov míří do Slavjansku. Na svém Facebooku napsal, že vojákům veze nové vybavení včetně uniforem.

Prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.
Prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. | Foto: Reuters
14:38

"Zvyšování přítomnosti Aliance na našem území v různých modifikacích ano. Ale pokud jde o skutečné jednotky, jsem spíše skeptický,“ doplnil Stropnický s tím, že si dokáže představit rozšířenou spolupráci ohledně výcviku a podobných aktivit.

14:32

Martin Stropnický během rozhovoru pro Reuters zároveň obvinil Rusko, že v Česku i jinde v Evropě vede "dezinformační kampaň" ohledně své politiky a cílů na Ukrajině.

14:25

Česko není zastáncem myšlenky, aby na jeho území kvůli ukrajinské krizi pobývaly jednotky NATO.  Agentuře Reuters to sdělil český ministr obrany Martin Stropnický.

"Dobře víme, že každé trvalé rozmístění (vojáků) je stále problém. Patřím ke generaci, která zažila 80 000 sovětských vojáků, kteří zde pobývali v období normalizace (po roce 1968), a stále to ještě trochu představuje psychologický problém, " řekl Stropnický.

Vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove minulý týden uvedl, že NATO bude muset zvážit trvalé rozmístění vojáků ve východní Evropě kvůli napětí mezi Ruskem a Ukrajinou.

Foto: Vojtěch Marek
13:49

Separatisté v Doněcku překonali rekord ve sčítání hlasů, poznamenává analytik Alberto Nardelli. Odvolává se přitom na tvrzení volební komise "Doněcké lidové republiky". Ta totiž oznámila výsledky už dvě hodiny po uzavření volebních místností.

Nardellimu vychází, že při volební účasti 74,87 % odevzdalo svůj hlas zhruba 2,6 milionu lidí. Navzdory chaosu, jenž podle očitých svědků samotné hlasování doprovázel, se tak proruským aktivistům podařilo sečíst 1,3 milionu hlasů za hodinu. Takovou rychlostí nesčítali ani Rakušané během referenda o vojenské službě či Švýcaři po plebiscitu o imigraci.

Foto: Reuters
13:38

Kromě 13 představitelů Ruska dopadnou sankce evropské osmadvacítky i na dvě společnosti z Krymu, informovala agentura Reuters.

13:36

Zpravodaj The Wall Street Journal Laurence Norman na Twitteru píše, že se ministři zahraničí EU dohodli na sankcích vůči dalším 13 Rusům. Oficiální stanovisko Bruselu doposud není známo.

13:23

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vyzval ze svého ruského azylu Kyjev ke stažení "vojáků a žoldáků" z východu země. Kyjevská "krvavá junta" podle něj už zabila přes 300 "mírumilovných Ukrajinců".

"Celý svět uviděl, kolik lidí přišlo hlasovat v referendu. Můžete jeho výsledky ignorovat, ale musíte přiznat, že vedete válku proti vlastnímu národu," vzkázal do Kyjeva z Rostova na Donu, kam prchnul koncem února.

Foto: Reuters
12:55

Vedení "Doněcké lidové republiky" upustilo od plánu uspořádat v oblasti druhé referendum. To mělo podle původních záměrů rozhodnout o připojení "samostatné republiky" k Rusku.

Plánu, který měl kopírovat březnový scénář krymské anexe, se vedení separatistů údajně vzdalo. V Luhansku prý ale radikálové podobné referendum nevylučují.

12:34

Zástupci "Luhanské lidové republiky" podle ruské agentury RIA Novosti oznámili, že požádají OSN o své uznání a zároveň se nezúčastní prezidentských voleb plánovaných na 25. května.

12:13

Ministerstvo zahraničí oznámilo, že "neuznává výsledky takzvaných referend o nezávislosti".

"Hlasování, která proběhla v rozporu s mezinárodním právem, ukrajinskou ústavou a elementárními demokratickými zásadami, jsou jenom dalšími kroky v řízené destabilizaci jihovýchodu Ukrajiny a nepřípustnými pokusy o další podrývání suverenity a územní celistvosti země," píše se v prohlášení Černínského paláce.

11:40

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov nevěří výsledkům nedělních referend. Tvrdí, že hlasování na východě země se zúčastnila maximálně třetina voličů. "V řadě okresů Luhanské oblasti se tato fraška navíc vůbec nekonala," prohlásil.

11:22

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov prohlásil, že další mezinárodní jednání o situaci na Ukrajině se nechystá. Zopakoval, že nejprve by mělo být splněno to, co bylo dohodnuto 17. dubna v Ženevě.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
11:05

Reportér ABC News Alexander Marquardt zveřejnil na Twitteru fotografii, která údajně pochází z kanceláře gubernátora Doněcké lidové republiky. Má znázorňovat ukrajinské území, jež by separatisté rádi viděli jako součást Ruské federace.

10:57

Někdejší spolkový kancléř Gerhard Schröder se brání kvůli fotografiím, na nichž se na oslavě svých 70. narozenin objímá s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Tvrdí, že setkání přispělo k propuštění pozorovatelů spolupracujících s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na východní Ukrajině.

"Využil jsem příležitosti požádat prezidenta Putina, aby pomohl s osvobozením rukojmích," prohlásil osobní přítel šéfa Kremlu.

Gerhard Schröder o špehování NSA: "Tehdy by mě to nenapadlo, dnes mě to ale nepřekvapuje."
Gerhard Schröder o špehování NSA: "Tehdy by mě to nenapadlo, dnes mě to ale nepřekvapuje." | Foto: Reuters
10:31

Janovskij rovněž prohlásil, že dohoda o dodávkách plynu do Číny je připravena "na 98 %". Rusko tak chce přestat být zavislé na dodávkách na Západ.

10:29

Rusko je připraveno vyjednávat s Ukrajinou o dodávkách zemního plynu teprve poté, co Kyjev uhradí dluh vůči Gazpromu. Prohlásil to náměstek ministra energetiky Anatolij Janovskij.

Ukrajina dluží přes 2,2 miliardy dolarů, nicméně podle dosavadních prohlášení je ochotna závazek uhradit teprve poté, co energetický gigant sníží cenu na 286 dolarů za 1000 kubických metrů. Gazprom momentálně požaduje 486 dolarů.

Foto: Reuters
10:22

Rusko respektuje výsledky nedělních referend na východě Ukrajiny.

Podle tiskové služby Kremlu na ně pohlíží "s úctou", nicméně stále prý doufá v navázání dialogu mezi Kyjevem, Doněckem a Luhanskem. Uvítá jakékoli snahy o zprostředkování.

10:06

Pokud by se na východě Ukrajiny konalo férové referendum, 70 % by bylo pro zachování celistvosti, zatímco odtržení by požadovalo 18 % voličů, tvrdí ministr zahraničí Andrij Deščycja.

09:55

Ve Slavjansku se údajně opět bojuje. Podle ruské agentury ITAR-TASS ukrajinská armáda z okolních kopců střílí minomety do obytných čtvrtí.

Ukrajinská média pro změnu informovala, že separatisté ostřelují televizní věž.

09:39

Favorit květnových prezidentských voleb Petro Porošenko prohlásil, že nevidí žádnou alternativu než pokračování "protiteroristické operace" na východě Ukrajiny.

Miliardář a nezařazený poslanec se přitom doposud k akci stavěl spíše skepticky.

Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb.
Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb. | Foto: Reuters
09:16

Ukrajinský prezidentský úřad oznámil, že vládní jednotky dál pokračují v "protiteroristické operaci" zaměřené proti ozbrojeným separatistům a že se tato operace v některých oblastech východní Ukrajiny dostala do své závěrečné fáze.

09:02

Pro samostatnost hlasovalo v Luhansku 96 % lidí, přičemž volební účast dosáhla 80 %, tvrdí představitelé samozvané "lidové republiky".

Devět z deseti voličů bylo pro odtržení od Ukrajiny podle separatistů i v sousední Doněcké oblasti.

Hlasovací lístky pro referendum v Doněcku, plánované na neděli 11. května.
Hlasovací lístky pro referendum v Doněcku, plánované na neděli 11. května. | Foto: Reuters
08:45

Ministři zahraničí EU nejspíš doplní nová jména na sankční seznam lidí, jimž Unie zmrazí majetek a zakáže vstup na své území kvůli ukrajinské krizi.

Diplomaté evropských zemí minulý týden předběžně dohodli též změnu právního podložení sankcí tak, aby se nově mohly týkat i firem, které na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym přímo vydělaly. První z nich by se nyní už také měly na aktualizovaném seznamu objevit.

08:32

Ukrajina očekává výsledky referend v Doněcké a Luhanské oblasti, která v neděli vyhlásili proruští separatisté.

Ta se konala za značného chaosu, ale už nyní je jasné, že se voliči podle výsledků vysloví pro samostatnost na Kyjevu.

Ukrajinští vojáci pálí hlasovací lístky na kontrolním stanovišti u Mariupolu.
Ukrajinští vojáci pálí hlasovací lístky na kontrolním stanovišti u Mariupolu. | Foto: Reuters
08:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět sledovat důležité dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 12. 5. 2014 19:11
 

Právě se děje

Další zprávy