Za dva týdny klidně zaberu Kyjev, měl vyhrožovat Putin

Přenos skončil
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Představitelé separatistických "lidových republik" zveřejnili seznam požadavků na Kyjev.

O zachování územní celistvosti současné Ukrajiny jsou ochotni jednat, pokud Kyjev mimo jiné uzná jejich zvláštní status, stejně jako zvláštní postavení ruštiny.

Požadují rovněž amnestii pro své bojovníky a "politické vězně".

Prezident Petro Porošenko chce s představiteli parlamentních frakcí jednat o vyhlášení válečného stavu na východě Ukrajiny.

Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:48

Své obavy z dalšího vývoje vyjádřil i britský premiér David Cameron. "Putin si už vzal Krym, nemůžeme mu dovolit získat celou zemi," uvedl prý na summitu Cameron. Připomněl v této souvislosti, že Západ ve vztahu k Rusku nesmí zopakovat stejnou chybu jako s politikou vůči nacistickému Německu v roce 1938.

Britský premiér David Cameron v Manchesteru na severu Anglie, kde se koná výroční konference jeho Konzervativní strany.
Britský premiér David Cameron v Manchesteru na severu Anglie, kde se koná výroční konference jeho Konzervativní strany. | Foto: Reuters
21:45

Šéf Evropské komise Barroso poté tlumočil přítomným svůj poslední rozhovor, který s Putinem vedl. "Jestli budu chtít, za dva týdny zaberu Kyjev," přešel prý ruský prezident během telefonátu do výhrůžek. Jakoby říkal: Takže mě neprovokujte dalšími sankcemi, uvedl k tomu italský list.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011. | Foto: Reuters
21:40

Italský deník ve svém článku detailně popsal, jak údajně probíhalo jednání na unijním summitu. "Rusko je ve válce s Evropou," zopakovala v úvodu litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová větu, kterou již předtím řekla i novinářům přítomným v Bruselu. Následně si vzala slovo německá kancléřka Angela Merkelová, rovněž viditelně pobouřená chováním Moskvy. Prezident Putin podle ní nesplnil sliby, které dal, a naopak přispěl k další vojenské eskalaci konfliktu na východě Ukrajiny. Chování ruského vůdce je prý nepředvídatelné. Po Ukrajině může přijít Litva a Estonsko, musíme na to reagovat novými sankcemi, prohlásila údajně Merkelová.

Foto: Reuters
21:35

Ruský prezident Vladimir Putin údajně v souvislosti s ukrajinskou krizí řekl dosluhujícímu šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi, že když bude chtít, zabere Kyjev za dva týdny. Napsal to italský list La Repubblica. Barroso to měl prohlásit v sobotu během mimořádného summitu EU v Bruselu.

20:45

Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej obvinil Moskvu, že po prohře v "hybridní" válce rozpoutala válku pořádnou: "Naše ozbrojené síly úspěšně zatlačovaly bandy ruských žoldáků, ničili diverzanty a speciální jednotky. Právě proto byl Kreml nucen přejít k rozsáhlému vpádu své pravidelné armády do Donbasu. Dneska máme co do činění s divizemi a pluky. Zítra to mohou být armádní sbory," uvedl ministr podle listu Ukrajinska pravda. "Rusko za to už draze zaplatilo. Stovky ruských vojáků a důstojníků spočinuly v ukrajinské černozemi. Kritické množství ztrát povede k tomu, že Rusko vystřízliví (...) Je to naše velká vlastenecká válka a zvítězíme," dodal.

18:15

Ruský rubl v pondělí sestoupil na nové rekordní minimum k americkému dolaru a v poklesu pokračoval i ruský akciový trh. Ruskou měnu nadále srážejí obavy z nových západních sankcí kvůli postoji Moskvy vůči Ukrajině. Už v pátek rubl překonal březnové minimum 37 rublů za dolar. Dnes se kurz měny propadl až na 37,50 RUB za dolar a později se ustálil kolem 37,20 RUB.

Značka pro rubl.
Značka pro rubl. | Foto: Aktuálně.cz
15:10

Zástupci východoukrajinských samozvaných republik přijeli do Minsku se seznamem požadavků.

Jsou ochotni přistoupit na zachování územní celistvosti současné Ukrajiny, pokud Kyjev uzná jejich zvláštní status, stejně jako zvláštní postavení ruštiny.

Požadují rovněž amnestii pro své bojovníky a "politické vězně". Zvláštní status mají dostat také jejich vojenské jednotky a konečně žádají právo na dosazování soudců a státních zástupců.

Dále chtějí zvláštní status v zahraničně-obchodních vztazích s ohledem na jejich těsnější provázanost s Ruskem a Euroasijskou hospodářskou unií (EAHU).

14:38

"Těším se na sněmovní debatu. Já si za vším, co jsem řekl, přirozeně stojím," reagoval premiér Sobotka na oznámení TOP 09 a ODS, že vyvolají kvůli jeho postoji k sankcím mimořádnou schůzi Sněmovny.

"Jako odpovědný premiér suverénního státu nemohu dát předem souhlas k sankcím, o kterých nám nebyly doposud poskytnuty žádné podrobnější informace. Teprve až nám Evropská komise návrh na nové sankce předloží, můžeme ho posoudit, zvážit všechny dopady a říci své připomínky. Velice rád si o ´úspěšnosti´ politiky eskalace sankcí s pravicovou opozicí na mimořádné schůzi popovídám," napsal v prohlášení.

Foto: Vojtěch Marek
14:29

Podívejte se, jak to nyní podle ukrajinské armády vypadá na východě Ukrajiny.

Mapa situace na východě Ukrajiny z 1. září 2014.
Mapa situace na východě Ukrajiny z 1. září 2014. | Foto: Repro RNBO
14:16

V běloruském Minsku začalo další kolo třístranných rozhovorů mezi Ukrajinou, Ruskem a OBSE.

Ukrajinu zastupuje exprezident Leonid Kučma, Rusko velvyslanec na Ukrajině Michail Zubarov a OBSE Heidi Tagliaviniová.

Přijeli i zástupci samozvaných republik. Tu doněckou zastupuje vicepremiér Andrej Purgin, luhanskou pro změnu Valerij Karjakin.

14:10

Ministr financí Andrej Babiš se ve sporu o protiruské sankce postavil na stranu premiéra Bohuslava Sobotky.

"Jakékoliv sankce nebyly úspěšné, preferuji diplomatickou cestu, je potřeba najít řešení," prohlásil. "Dělejme sankce, které mají účinek, abychom přinutili Rusko k nějakému řešení a zastavení agrese."

Foto: Vojtěch Marek
14:05

Prezident Porošenko chce ještě během pondělí jednat s lídry parlamentních frakcí. Tématem schůzky má podle serveru Ukrinform být možné vyhlášení válečného stavu na východě Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko během projevu na vojenské akademii v Kyjevě. (1. září 2014)
Ukrajinský prezident Petro Porošenko během projevu na vojenské akademii v Kyjevě. (1. září 2014) | Foto: Reuters
14:01

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ostře kritizoval plány NATO na další východní rozšiřování. "Je nezbytné přestat s tvrzeními, že bezpečnost lze zajistit jen uvnitř Aliance, a pokud nejste členem, jste vystaveni rizikům a zkouškám," prohlásil.

Podle něj mají členské státy překonat stereotypy studené války a hledat "shody a vyváženost zájmů". "Když se každý bude cítit bezpečně, možná bude snadné vyřešit mnohé problémy, které dnes vedou ke krvavým střetům."

13:33
13:32

Počet uprchlíků z Donbasu roste. Podle nejnovějších údajů domovy opustilo přes 300 000 lidí. Přes 155 tisíc se přesunulo na západ Ukrajiny, přinejmenším 188 000 Ukrajinců pak zamířilo do Ruska, uvedl server BBC.

13:14

Šéfům TOP 09 a ODS Karlu Schwarzenbergovi a Petru Fialovi se nelíbí "výroky a postoje" premiéra Bohuslava Sobotky k sankcím EU vůči Rusku.

"Poslanci TOP 09 a ODS proto vyvolají mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, kde se pokusí prosadit, aby PSP ČR ochránila důstojnost České republiky a její pověst země, která ctí svobodu, demokracii a mezinárodní právo," uvedly strany ve společném prohlášení.

Dodejme, že premiér se k dalším sankcím staví negativně. Obdobně se vyjádřili i premiéři Maďarska či Slovenska.

12:47

Italská ministryně Federica Mogheriniová, která byla v sobotu zvolena budoucí šéfkou evropské diplomacie, se ostře pustila do Ruska.

"Je v zájmu všech zemí, aby geografický prostor společně sdílely ke spolupráci. Ale to se neděje. Činy Ruska jdou opačným směrem: vojenská agrese, provokace... V této chvíli Kreml jedná v rozporu se zájmy svého lidu," řekla v rozhovoru pro italský list Corriere della Sera.

Foto: Aktuálně.cz
12:42

Spolková kancléřka Angela Merkelová si je vědoma, že další sankce vůči Rusku mohou poškodit německou ekonomiku. Nicnedělání ale podle ní není možné.

Německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem při návštěvě Kyjeva.
Německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem při návštěvě Kyjeva. | Foto: Reuters
12:14

Proti dalším sankcím proti Rusku se vyslovila také Čína, tradiční spojenec Moskvy. Kroky Evropské unie tímto směrem by podle Pekingu krizi jen dál zkomplikovaly.

"Jediným východiskem je politické řešení, sankce nepomohou řešit zásadní problémy na Ukrajině," řekl na pravidelném briefingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

11:59

Ukrajinská armáda se stahuje od letiště v Luhansku.

Jak již dříve oznámilo velení "protiteroristické operace", prokyjevské jednotky se tam dostaly pod palbu tanků.

11:51

Při bojích na východě Ukrajiny zemřelo během posledních 24 hodin sedm vojáků, informoval mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Dodal, že 25 mužů bylo zraněno.

11:49

Kurz ruského rublu padl na rekordní minimum, napsala agentura Reuters. Americký dolar se prodává za 37,44 rublu, za jedno euro pak musejí Rusové zaplatit 49,20 rublu.

11:26

Prezident Vladimir Putin prohlásil, že pokud jde o protiruské sankce, zvítězí "zdravý rozum".

11:10

Školní rok začal i na Ukrajině, s výjimkou některých měst v Donbasu. Na Twitteru koluje fotografie premiéra Arsenije Jaceňuka s růžovou školní brašnou.

10:43

"Sousední stát zahájil přímou a otevřenou agresi proti Ukrajině," prohlásil prezident Petro Porošenko v projevu na vojenské akademii v Kyjevě.

Právě ruská intervence podle něj radikálně - v neprospěch Kyjeva - změnila poměr sil v boji proti proruským separatistům.

Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters
10:21

Ukrajina nevylučuje, že by kvůli eskalaci napětí v Donbasu mohla přerušit diplomatické vztahy s Ruskem.

"Důsledkem ukončení diplomatických vztahů by bylo zastavení dialogu. Ten by byl posléze veden přes prostředníky," řekl stanici Hromadske TV náměstek ministra zahraničí Danylo Lubkivskyj.

10:17

Letiště v Luhansku je pod palbou tanků. Oznámilo to ministerstvo obrany v Kyjevě. Podle něj jde o tanky ruské armády. Kyjev už na konci minulého týdne uváděl, že na řadě bojišť převzali od separatistů pozice ruští vojáci. Luhanské letiště kontroluje ukrajinská armáda od počátku konfliktu, ale čelí soustavnému ostřelování. V červnu se separatistům podařilo sestřelit iljušin, na jehož palubě zahynulo 49 ukrajinských vojáků.

Foto: Externí
10:09

Zcela odlišná situace panuje u letiště v Luhansku, kde se ukrajinští výsadkáři střetli s ruským tankovým praporem. Separatisté už v neděli tvrdili, že letiště ovládli.

10:06

Milionový Doněck má za sebou relativně klidnou noc, informovala ukrajinská média. Podle tamní radnice na město dopadly jen tři granáty.

Situace ve městě byla napjatá především v okolí letiště, kterého se podle dostupných zpráv chtějí znovu zmocnit proruští povstalci.

09:32

"Osvobozoval jsem už zajaté Srby, Dagestánce, Čečence, jednoho Švéda, Gruzínce... ale Čecha zatím ještě ne. Ale vím, na koho se v Praze obrátit, pokud bychom narazili na vašeho zajatého krajana a mohli ho vysvobodit," říká v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz generál v záloze Volodimir Ruban.

Někdejší pilot stíhačky a aktivní účastník protivládních protestů na Majdanu se 24 hodin denně věnuje osvobozování ukrajinských vojáků ze zajetí proruských separatistů.

Generál Volodymyr Ruban v televizní debatě.
Generál Volodymyr Ruban v televizní debatě. | Foto: Externí
09:13

Australská vláda v pondělí rozšířila sankce proti Rusku.

Nová omezení se týkají vývozu zbraní i přístupu ruské centrální banky na australský kapitálový trh, oznámil v parlamentu premiér Tony Abbott.

09:05

Moskva neoblomně trvá na tom, že na Ukrajině vojensky nezasahuje. A ani to údajně nemá v plánu.

"Jsme výhradně pro mírové řešení této hluboké krize, této tragédie," prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov. Požadavek, aby povstalci v Donbasu složili zbraně, považuje za nereálný.

"Nejdůležitější je, aby Washington a Brusel požadovali po Kyjevu to, co považují ve všech jiných konfliktech: zastavení používání těžkých zbraní a letectva proti civilním objektům a civilistům," řekl během setkání se studenty na moskevské státní univerzitě.

Podle šéfa ruské diplomacie musí být prioritou jednání v Minsku "okamžité příměří".

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
09:02

Běloruský Minsk se stane dějištěm dalšího kola jednání o míru na Ukrajině.

Schůzka navazuje na summit, který se v metropoli za účasti prezidentů Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Petra Porošenka uskutečnil před týdnem v úterý. Ten žádný výsledek sice nepřinesl, ale otevřel cestu k dalším jednáním.

Do Běloruska by dnes mohl podle agentury Reuters dorazit i vicepremiér povstalecké Doněcké lidové republiky Andrej Purgin.

08:57

Prominentní američtí senátoři vyzývají k vyzbrojení ukrajinské armády, aby se mohla účinněji bránit "ruské invazi".

Podle demokrata Roberta Menendeze, předsedy vlivného senátního výboru pro zahraniční vztahy, musí ruský prezident Vladimir Putin čelit následkům své agrese.

"Tohle není vpád, ale invaze," prohlásil pro změnu republikán John McCain. Veterán z Vietnamu patří k jestřábům na washingtonském Capitol Hillu. V minulosti například volal po vyzbrojení opozice v Sýrii.

John McCain.
John McCain. | Foto: Reuters
08:55

Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej v neděli večer oznámil vstup ruských vojáků do Doněcku. "Informace, že ruští vojáci jsou v pohybu, byla vskutku potvrzena zpravodajskou službou i svědky," prohlásil.

Podle něj je ruská armáda i v jiných městech Donbasu. Svádí prý mimo jiné boj o letiště v Luhansku.

08:52

Nejprve krátké shrnutí víkendového dění:

Evropská unie dala na svém sobotním summitu Rusku týdenní ultimátum. Pokud nezmění svůj přístup k situaci v Donbasu, nejsou vyloučeny další sankce.

Vůči těm se ovšem staví mimo jiné Česko, Slovensko či Maďarsko.

Znesvářené strany si během víkendu vyměnily zajatce. Do Ruska putovala desítka výsadkářů, na svobodu se pro změnu dostalo přes 60 ukrajinských vojáků.

Armáda stále hůře dokáže vzdorovat proruským jednotkám.

08:50

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 2. 9. 2014 0:30
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
Další zprávy