reklama
 
 

Za dva týdny klidně zaberu Kyjev, měl vyhrožovat Putin

Aktualizováno 2. 9. 2014 0:30
reklama
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
21:48

Své obavy z dalšího vývoje vyjádřil i britský premiér David Cameron. "Putin si už vzal Krym, nemůžeme mu dovolit získat celou zemi," uvedl prý na summitu Cameron. Připomněl v této souvislosti, že Západ ve vztahu k Rusku nesmí zopakovat stejnou chybu jako s politikou vůči nacistickému Německu v roce 1938.

Británie - Cameron - Konzervativní strana Britský premiér David Cameron v Manchesteru na severu Anglie, kde se koná výroční konference jeho Konzervativní strany. | Foto: Reuters
21:45

Šéf Evropské komise Barroso poté tlumočil přítomným svůj poslední rozhovor, který s Putinem vedl. "Jestli budu chtít, za dva týdny zaberu Kyjev," přešel prý ruský prezident během telefonátu do výhrůžek. Jakoby říkal: Takže mě neprovokujte dalšími sankcemi, uvedl k tomu italský list.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011. | Foto: Reuters
21:40

Italský deník ve svém článku detailně popsal, jak údajně probíhalo jednání na unijním summitu. "Rusko je ve válce s Evropou," zopakovala v úvodu litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová větu, kterou již předtím řekla i novinářům přítomným v Bruselu. Následně si vzala slovo německá kancléřka Angela Merkelová, rovněž viditelně pobouřená chováním Moskvy. Prezident Putin podle ní nesplnil sliby, které dal, a naopak přispěl k další vojenské eskalaci konfliktu na východě Ukrajiny. Chování ruského vůdce je prý nepředvídatelné. Po Ukrajině může přijít Litva a Estonsko, musíme na to reagovat novými sankcemi, prohlásila údajně Merkelová.

Summit EU - Merkelová, Cameron a další Foto: Reuters
21:35

Ruský prezident Vladimir Putin údajně v souvislosti s ukrajinskou krizí řekl dosluhujícímu šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi, že když bude chtít, zabere Kyjev za dva týdny. Napsal to italský list La Repubblica. Barroso to měl prohlásit v sobotu během mimořádného summitu EU v Bruselu.

20:45

Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej obvinil Moskvu, že po prohře v "hybridní" válce rozpoutala válku pořádnou: "Naše ozbrojené síly úspěšně zatlačovaly bandy ruských žoldáků, ničili diverzanty a speciální jednotky. Právě proto byl Kreml nucen přejít k rozsáhlému vpádu své pravidelné armády do Donbasu. Dneska máme co do činění s divizemi a pluky. Zítra to mohou být armádní sbory," uvedl ministr podle listu Ukrajinska pravda. "Rusko za to už draze zaplatilo. Stovky ruských vojáků a důstojníků spočinuly v ukrajinské černozemi. Kritické množství ztrát povede k tomu, že Rusko vystřízliví (...) Je to naše velká vlastenecká válka a zvítězíme," dodal.

18:15

Ruský rubl v pondělí sestoupil na nové rekordní minimum k americkému dolaru a v poklesu pokračoval i ruský akciový trh. Ruskou měnu nadále srážejí obavy z nových západních sankcí kvůli postoji Moskvy vůči Ukrajině. Už v pátek rubl překonal březnové minimum 37 rublů za dolar. Dnes se kurz měny propadl až na 37,50 RUB za dolar a později se ustálil kolem 37,20 RUB.

Rubl Značka pro rubl.
15:10

Zástupci východoukrajinských samozvaných republik přijeli do Minsku se seznamem požadavků.

Jsou ochotni přistoupit na zachování územní celistvosti současné Ukrajiny, pokud Kyjev uzná jejich zvláštní status, stejně jako zvláštní postavení ruštiny.

Požadují rovněž amnestii pro své bojovníky a "politické vězně". Zvláštní status mají dostat také jejich vojenské jednotky a konečně žádají právo na dosazování soudců a státních zástupců.

Dále chtějí zvláštní status v zahraničně-obchodních vztazích s ohledem na jejich těsnější provázanost s Ruskem a Euroasijskou hospodářskou unií (EAHU).

14:38

"Těším se na sněmovní debatu. Já si za vším, co jsem řekl, přirozeně stojím," reagoval premiér Sobotka na oznámení TOP 09 a ODS, že vyvolají kvůli jeho postoji k sankcím mimořádnou schůzi Sněmovny.

"Jako odpovědný premiér suverénního státu nemohu dát předem souhlas k sankcím, o kterých nám nebyly doposud poskytnuty žádné podrobnější informace. Teprve až nám Evropská komise návrh na nové sankce předloží, můžeme ho posoudit, zvážit všechny dopady a říci své připomínky. Velice rád si o ´úspěšnosti´ politiky eskalace sankcí s pravicovou opozicí na mimořádné schůzi popovídám," napsal v prohlášení.

Bohuslav Sobotka v Čáslavi Foto: Vojtěch Marek
14:29

Podívejte se, jak to nyní podle ukrajinské armády vypadá na východě Ukrajiny.

Ukrajina - mapa - 1. září Mapa situace na východě Ukrajiny z 1. září 2014. | Foto: Repro RNBO
14:16

V běloruském Minsku začalo další kolo třístranných rozhovorů mezi Ukrajinou, Ruskem a OBSE.

Ukrajinu zastupuje exprezident Leonid Kučma, Rusko velvyslanec na Ukrajině Michail Zubarov a OBSE Heidi Tagliaviniová.

Přijeli i zástupci samozvaných republik. Tu doněckou zastupuje vicepremiér Andrej Purgin, luhanskou pro změnu Valerij Karjakin.

14:10

Ministr financí Andrej Babiš se ve sporu o protiruské sankce postavil na stranu premiéra Bohuslava Sobotky.

"Jakékoliv sankce nebyly úspěšné, preferuji diplomatickou cestu, je potřeba najít řešení," prohlásil. "Dělejme sankce, které mají účinek, abychom přinutili Rusko k nějakému řešení a zastavení agrese."

Volební štáb hnutí ANO Foto: Vojtěch Marek
14:05

Prezident Porošenko chce ještě během pondělí jednat s lídry parlamentních frakcí. Tématem schůzky má podle serveru Ukrinform být možné vyhlášení válečného stavu na východě Ukrajiny.

Ukrajina - Petro Porošenko Ukrajinský prezident Petro Porošenko během projevu na vojenské akademii v Kyjevě. (1. září 2014) | Foto: Reuters
14:01

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ostře kritizoval plány NATO na další východní rozšiřování. "Je nezbytné přestat s tvrzeními, že bezpečnost lze zajistit jen uvnitř Aliance, a pokud nejste členem, jste vystaveni rizikům a zkouškám," prohlásil.

Podle něj mají členské státy překonat stereotypy studené války a hledat "shody a vyváženost zájmů". "Když se každý bude cítit bezpečně, možná bude snadné vyřešit mnohé problémy, které dnes vedou ke krvavým střetům."

13:32

Počet uprchlíků z Donbasu roste. Podle nejnovějších údajů domovy opustilo přes 300 000 lidí. Přes 155 tisíc se přesunulo na západ Ukrajiny, přinejmenším 188 000 Ukrajinců pak zamířilo do Ruska, uvedl server BBC.

13:14

Šéfům TOP 09 a ODS Karlu Schwarzenbergovi a Petru Fialovi se nelíbí "výroky a postoje" premiéra Bohuslava Sobotky k sankcím EU vůči Rusku.

"Poslanci TOP 09 a ODS proto vyvolají mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, kde se pokusí prosadit, aby PSP ČR ochránila důstojnost České republiky a její pověst země, která ctí svobodu, demokracii a mezinárodní právo," uvedly strany ve společném prohlášení.

Dodejme, že premiér se k dalším sankcím staví negativně. Obdobně se vyjádřili i premiéři Maďarska či Slovenska.

12:47

Italská ministryně Federica Mogheriniová, která byla v sobotu zvolena budoucí šéfkou evropské diplomacie, se ostře pustila do Ruska.

"Je v zájmu všech zemí, aby geografický prostor společně sdílely ke spolupráci. Ale to se neděje. Činy Ruska jdou opačným směrem: vojenská agrese, provokace... V této chvíli Kreml jedná v rozporu se zájmy svého lidu," řekla v rozhovoru pro italský list Corriere della Sera.

Federica Mogherini, italská ministryně zahraničí
12:42

Spolková kancléřka Angela Merkelová si je vědoma, že další sankce vůči Rusku mohou poškodit německou ekonomiku. Nicnedělání ale podle ní není možné.

Angela Merkelová a Petro Porošenko v Kyjevě Německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem při návštěvě Kyjeva. | Foto: Reuters
12:14

Proti dalším sankcím proti Rusku se vyslovila také Čína, tradiční spojenec Moskvy. Kroky Evropské unie tímto směrem by podle Pekingu krizi jen dál zkomplikovaly.

"Jediným východiskem je politické řešení, sankce nepomohou řešit zásadní problémy na Ukrajině," řekl na pravidelném briefingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

11:59

Ukrajinská armáda se stahuje od letiště v Luhansku.

Jak již dříve oznámilo velení "protiteroristické operace", prokyjevské jednotky se tam dostaly pod palbu tanků.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 1. 9. 2014 8:50

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama