Živě: Byl to terorismus, potvrdil prokurátor. Útočník ze Štrasburku stále uniká

Živě
V úterý večer zaútočil střelec na vánoční trh ve Štrasburku. Muž, kterého policie identifikovala jako devětadvacetiletého Chekatta Cherifa, podle původních informací zabil tři lidi a další zranil. Podařilo se mu z místa uprchnout, pátrají po něm armáda a policie.
Útok v centru Štrasburku si vyžádal mrtvé i zraněné. První záběry z místa | Video: Associated Press
Živě
Aktualizovat reportáž
23:06

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, pro dnešek online přenos událostí ve Štrasburku končí.

20:23

Thajsko potvrdilo, že jeden z mrtvých je jeho občan. Šest zraněných je v kritickém stavu. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že v bezprostřední blízkosti střelby se nacházel i český občan, vyvázl však bez újmy. Mezi těžce zraněnými je italský rozhlasový novinář Antonio Megalizzi, jehož pachatel zasáhl střelou do hlavy.

20:06

Vánoční trh ve Štrasburku zůstane uzavřen i ve čtvrtek. Oznámila to radnice východofrancouzského města. Výuka ve školách bude moci být obnovena. Zákaz bude nadále platit pro venkovní kulturní akce, ale ty konané v uzavřených prostorách se konat budou. 

17:00

Co zatím víme o úterní střelbě ve Štrasburku?

 • V úterý večer zaútočil střelec na vánoční trh ve Štrasburku.
 • Policie ho identifikovala jako devětadvacetiletého Chérifa Chekatta.
 • Muž je stále na útěku.
 • Při útoku byli podle původních informací zabiti tři lidé, 12 osob utrpělo zranění, z toho šest z nich těžká. Prokurátor během dne upřesnil, že pachatel dva lidi zabil, u dalšího nastala celková ztráta mozkové funkce (mozková smrt).
 • Útočník má bohatou kriminální minulost, několikrát byl vězněn, a to také v Německu.
 • Policie pachatele sledovala už před útokem pro podezření z možné radikalizace.
 • Útočníkovu rodinu nyní policie vyslýchá.
 • Pařížský prokurátor Rémi Heitz označil útok ve Štrasburku za terorismus.
16:52

Vlajky na půl žerdí u budovy Evropské komise v Bruselu.

Foto: Reuters
16:20

Thajské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že jedním ze tří mrtvých je pětačtyřicetiletý thajský občan, který byl ve Francii s manželkou. Původně prý chtěli pobýt v Paříži, avšak kvůli protestům takzvaných žlutých vest se rozhodli odjet do Štrasburku.

15:36

Policie vyslýchá příbuzné muže podezřelého z útoku ve Štrasburku. Agentuře Reuters to sdělil zdroj blízký vyšetřování.

15:08

V Česku platí od března 2016 první ze čtyř stupňů ohrožení terorismem, tedy bdělost.

V zemi je popsáno přibližně 600 takzvaných měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a mohla by se stát terčem například teroristického útoku.

Současná opatření jsou podle policejního prezidenta adekvátní. "V současné chvíli nemáme žádné informace, které by směřovaly k přímému ohrožení našeho státu," uvedl Jan Švejdar.

Jan Švejdar
Jan Švejdar | Foto: ČTK
14:31

"Co má člověk dělat tváří v tvář této agresi? Řekl jsem si, že je nezbytné, aby byl dnešní den zcela zasvěcen smutku," řekl starosta Štrasburku Roland Ries.

Vlajky ve městě jsou staženy na půl žerdi, vánoční trhy jsou zavřené, kulturní instituce zrušily plánovaná představení a v mateřských i základních školách se nevyučovalo.

14:18

Podle českého premiéra Andreje Babiše je teroristický útok ve Štrasburku tragédií i kvůli tomu, že se stal ve městě, kde sídlí Evropský parlament a další instituce. Jde o varování, řekl při odchodu z jednání sněmovního hospodářského výboru.

Připomněl rovněž rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého soudy budou znovu přezkoumávat zákonnost zajištění cizinců i po jejich propuštění nebo deportaci. "Přicházejí cizinci - pokud si berou naše manželky účelově - sledujeme to, ale bylo by dobré, kdyby to všichni občané naší země vnímali, že musíme naši bezpečnost hlídat, a my to i děláme samozřejmě," dodal.

Premiér Andrej Babiš vystoupil 23. listopadu 2018 v Praze na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny svolané z iniciativy opozičních stran k vyslovení nedůvěry vládě.
Premiér Andrej Babiš vystoupil 23. listopadu 2018 v Praze na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny svolané z iniciativy opozičních stran k vyslovení nedůvěry vládě. | Foto: ČTK
13:34

Čeští europoslanci museli kvůli útoku strávit noc v budově Evropského parlamentu.

13:25

Chérif Chekatt podle Heitze útočil pistolí a nožem.

13:20

Rémi Heitz také upřesnil počet obětí.

Pachatel dva lidi zabil, u dalšího nastala celková ztráta mozkové funkce (mozková smrt). Dodal, že šest zraněných je stále v kritickém stavu.

13:07

"Včera naše území znovu zasáhl terorismus," prohlásil prokurátor na tiskové konferenci.

"Vzhledem k cíli útoku, počínání útočníka, jeho profilu a svědectví těch, kteří jej slyšeli křičet 'Alláhu akbar', byla do akce povolána protiteroristická policie," vysvětlil.

13:05

Pařížský prokurátor Rémi Heitz označil útok ve Štrasburku za terorismus.

Svědci útoku prý slyšeli útočníka křičet "Alláhu akbar" (arabsky Bůh je veliký).

Heitz potvrdil, že po pachateli se stále pátrá, přičemž jej označil jako Chérif C. "Je policejním složkám dobře známý, především pro krádeže a násilné činy," dodal.

12:47

Podle informací agentury Reuters byl v minulosti Cherif stíhán nejen v Německu a Francii, ale také ve Švýcarsku.

Odsouzen byl v minulosti celkem 27krát.

12:44

Německé bezpečnostní složky jsou v pohotovosti a zpřísnily ochranu hranic s Francií. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekli mluvčí vlády Steffen Seibert a mluvčí ministerstva vnitra Eleonore Petermannová.

Důvod zpřísňovat bezpečnostní opatření na vánočních trzích v Německu ale nevidí. Trhy jsou podle nich i tak zvláště hlídány.

12:18

Český premiér Andrej Babiš na Twitteru kondoloval ve francouzštině. "Česká republika vždy podpoří Francii v boji s nesmyslným násilím a všemi nenávistnými činy," uvedl.

12:03

BIS na Twitteru informuje o tom, že o teroristický útok ve Štrasburku pravděpodobně nešlo.

11:57

Francouzská policie zadržela pět osob, které vyšetřovatelé vyslýchají kvůli kontaktům s pravděpodobným pachatelem. Ve vazbě je také bratr hlavního podezřelého, informoval alsaský deník Les Dernières Nouvelles d'Alsace (DNA).

11:54

Proč se mění bilance obětí?

Deník Le Monde vysvětluje, že rozporné zprávy se v podobných situacích mohou objevit, protože souběžně o případu informuje vícero orgánů.

11:27

Opět se změnila bilance obětí. Podle AFP platí, že střelec zabil tři lidi a 13 jich zranil.

11:01

Teroristický motiv u úterního útoku ale zatím potvrzen nebyl.

10:57

Kdo je Chekatt Cherif, 29letý podezřelý z útoku ve Štrasburku?

 • Podle francouzských médií byl úřadům známý kvůli drobné kriminální činnosti, také však byl na seznamu osob představujících hrozbu pro národní bezpečnost.
 • V den útoku v centru Štrasburku ho policie chtěla zadržet v rámci vyšetřování ozbrojeného přepadení z letošního léta. Doma ho ale policisté nezastihli.
 • Při domovní prohlídce našli granát a pistoli, informovala televize BFMTV.
 • Úřadům byl známý kvůli opakované trestné činnosti, záznam měl i v Německu.
 • Podle BFMTV byl ale také delší dobu sledován kvůli možné náboženské radikalizaci při pobytech ve vězení. 
 • Byl veden na zvláštním seznamu osob považovaných za hrozbu pro národní bezpečnost, na němž podle agentury AFP asi polovinu osob tvoří islámští radikálové.
10:41

Podle agentury AFP střelec při úterním útoku zabil dva lidi a 14 jich zranil. Původně se mluvilo o třech mrtvých a 12 zraněných.

Devět raněných zůstává ve vážném stavu.

10:14

Bezpečnostní opatření v ČR není po útoku ve Francii nutné zvyšovat, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

10:07

Co víme o minulosti Chekatta Cherifa? 

Střelec na útěku byl odsouzen do vězení za loupežné přepadení ve městě Singen v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Loni jej Německo vyhostilo do Francie a předalo francouzským policistům.

9:55

V úterý údajně policie plánovala Cherifa zadržet v rámci vyšetřování ozbrojeného přepadení a pokusu o vraždu z letošního léta, v bydlišti jej však už nezastihla.

V souvislosti se střelbou bylo zadrženo pět osob, které vyšetřovatelé vyslýchají kvůli předchozím vazbám na pravděpodobného pachatele.

9:52

Tady je shrnutí toho, co se ve Štrasburku stalo:

 • Střelba u vánočních trhů v alsaské metropoli začala krátce před osmou hodinou večer.
 • Útočník zabil tři lidi a dalších 13 jich zranil.
 • Mezi 20:20 a 21:00 se policisté dvakrát ocitli s pachatelem v přestřelce, načež muž "zmizel v taxíku", napsala televize BFMTV. 
 • Řidič taxíku vyšetřovatelům řekl, že útočník měl patrně poraněnou levou paži.
 • Podezřelý 29letý Chekatt Cherif byl vedený na speciálním seznamu osob představujících hrozbu pro národní bezpečnost.
 • Teď je zřejmě už v Německu, kam se mu podařilo ujet.
9:19

Hledaný muž Chekatt Cherif je zřejmě už v Německu. Podle informací rozhlasové stanice France-Inter, která se odvolává na francouzské ministerstvo vnitra, tam přejel taxíkem.

9:18

Policisté v souvislosti s pátráním po Chekattu Cherifovi zatkli pět osob.

9:16

Policie nově informuje o třinácti zraněných. Dosud jich bylo dvanáct.

9:00

Podle obvykle dobře informované televize BFMTV je do operace k dopadení střelce zapojeno přes 600 policistů.

Policisté stále pátrají po útočníkovi.
Policisté stále pátrají po útočníkovi. | Foto: Reuters
8:54

Podle agentury DPA Cherif na sociálních sítích vystupoval jako stoupenec džihádistické organizace Islámský stát. Francouzská policie to zatím nepotvrdila.

8:53

Německá policie provádí mimořádné kontroly aut na hranici s Francií.

8:49

Podezřelý Chekatt Cherif byl znám nejen francouzské, ale i německé policii. V Německu byl v minulosti vyšetřován za kriminální delikty a vyhoštěn ze země, píše týdeník Der Spiegel.

8:35

Francouzské ministerstvo vnitra: Nejsme si jisti, zda je útočník stále ve Francii.

8:29

Policie ukončila zásah u katedrály.

8:15

Reuters: Policie zasahuje v blízkosti štrasburské katedrály.

8:13

Ze dvanácti zraněných lidí je šest v kritickém stavu. Policie nezveřejnila, z jakého typu zbraně terorista střílel.

Policisté v ulicích Štrasburku.
Policisté v ulicích Štrasburku. | Foto: Reuters
8:11

Podle policie je střelcem devětadvacetiletý Chekatt Cherif, rodák ze Štrasburku.

8:09

Na místě incidentu se nacházel jeden Čech, který byl v bezprostřední blízkosti místa, kde se střílelo. Nebyl zraněn, je mimo nebezpečí a český honorární konzulát ve Štrasburku je s ním v telefonickém kontaktu.ČTK to sdělil tiskový odbor ministerstva zahraničí.

8:07

V úterý večer kolem dvacáté hodiny pálil střelec po lidech v ulicích poblíž vánočního trhu ve Štrasburku. Francouzské ministerstvo vnitra potvrdilo tři mrtvé a dvanáct zraněných.

Policisté v ulicích Štrasburku.
Policisté v ulicích Štrasburku. | Foto: Reuters
8:05

Střelci se podařilo uniknout, přestože jej zranil jeden z vojáků, hlídkující v ulicích v rámci operace Sentinelle. Muž se zmocnil vozidla taxi, se kterým ujel.

8:00

Dobré ráno, vítáme vás u on-line přenosu, ve kterém se věnujeme událostem ve Štrasburku.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 12. 12. 2018 17:00
 

Právě se děje

před 35 minutami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy