reklama
 
 

Živě: Byl to terorismus, potvrdil prokurátor. Útočník ze Štrasburku stále uniká

Aktualizováno 12. 12. 2018 17:00
Útok v centru Štrasburku si vyžádal mrtvé i zraněné. První záběry z místa | Video: Associated Press |  00:43
reklama
V úterý večer zaútočil střelec na vánoční trh ve Štrasburku. Muž, kterého policie identifikovala jako devětadvacetiletého Chekatta Cherifa, podle původních informací zabil tři lidi a další zranil. Podařilo se mu z místa uprchnout, pátrají po něm armáda a policie.

Živě: Byl to terorismus, potvrdil prokurátor. Útočník ze Štrasburku stále uniká

reklama
23:06
 

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, pro dnešek online přenos událostí ve Štrasburku končí.

20:23

Thajsko potvrdilo, že jeden z mrtvých je jeho občan. Šest zraněných je v kritickém stavu. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že v bezprostřední blízkosti střelby se nacházel i český občan, vyvázl však bez újmy. Mezi těžce zraněnými je italský rozhlasový novinář Antonio Megalizzi, jehož pachatel zasáhl střelou do hlavy.

20:06

Vánoční trh ve Štrasburku zůstane uzavřen i ve čtvrtek. Oznámila to radnice východofrancouzského města. Výuka ve školách bude moci být obnovena. Zákaz bude nadále platit pro venkovní kulturní akce, ale ty konané v uzavřených prostorách se konat budou. 

17:00

Co zatím víme o úterní střelbě ve Štrasburku?

 • V úterý večer zaútočil střelec na vánoční trh ve Štrasburku.
 • Policie ho identifikovala jako devětadvacetiletého Chérifa Chekatta.
 • Muž je stále na útěku.
 • Při útoku byli podle původních informací zabiti tři lidé, 12 osob utrpělo zranění, z toho šest z nich těžká. Prokurátor během dne upřesnil, že pachatel dva lidi zabil, u dalšího nastala celková ztráta mozkové funkce (mozková smrt).
 • Útočník má bohatou kriminální minulost, několikrát byl vězněn, a to také v Německu.
 • Policie pachatele sledovala už před útokem pro podezření z možné radikalizace.
 • Útočníkovu rodinu nyní policie vyslýchá.
 • Pařížský prokurátor Rémi Heitz označil útok ve Štrasburku za terorismus.
16:52

Vlajky na půl žerdí u budovy Evropské komise v Bruselu.

Vlajky na půl žerdí Foto: Reuters
16:20

Thajské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že jedním ze tří mrtvých je pětačtyřicetiletý thajský občan, který byl ve Francii s manželkou. Původně prý chtěli pobýt v Paříži, avšak kvůli protestům takzvaných žlutých vest se rozhodli odjet do Štrasburku.

15:36

Policie vyslýchá příbuzné muže podezřelého z útoku ve Štrasburku. Agentuře Reuters to sdělil zdroj blízký vyšetřování.

15:08

V Česku platí od března 2016 první ze čtyř stupňů ohrožení terorismem, tedy bdělost.

V zemi je popsáno přibližně 600 takzvaných měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a mohla by se stát terčem například teroristického útoku.

Současná opatření jsou podle policejního prezidenta adekvátní. "V současné chvíli nemáme žádné informace, které by směřovaly k přímému ohrožení našeho státu," uvedl Jan Švejdar.

14:31

"Co má člověk dělat tváří v tvář této agresi? Řekl jsem si, že je nezbytné, aby byl dnešní den zcela zasvěcen smutku," řekl starosta Štrasburku Roland Ries.

Vlajky ve městě jsou staženy na půl žerdi, vánoční trhy jsou zavřené, kulturní instituce zrušily plánovaná představení a v mateřských i základních školách se nevyučovalo.

14:18

Podle českého premiéra Andreje Babiše je teroristický útok ve Štrasburku tragédií i kvůli tomu, že se stal ve městě, kde sídlí Evropský parlament a další instituce. Jde o varování, řekl při odchodu z jednání sněmovního hospodářského výboru.

Připomněl rovněž rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého soudy budou znovu přezkoumávat zákonnost zajištění cizinců i po jejich propuštění nebo deportaci. "Přicházejí cizinci - pokud si berou naše manželky účelově - sledujeme to, ale bylo by dobré, kdyby to všichni občané naší země vnímali, že musíme naši bezpečnost hlídat, a my to i děláme samozřejmě," dodal.

13:34
Aktuálně.cz

Čeští europoslanci museli kvůli útoku strávit noc v budově Evropského parlamentu.

13:25

Chérif Chekatt podle Heitze útočil pistolí a nožem.

13:20

Rémi Heitz také upřesnil počet obětí.

Pachatel dva lidi zabil, u dalšího nastala celková ztráta mozkové funkce (mozková smrt). Dodal, že šest zraněných je stále v kritickém stavu.

13:07

"Včera naše území znovu zasáhl terorismus," prohlásil prokurátor na tiskové konferenci.

"Vzhledem k cíli útoku, počínání útočníka, jeho profilu a svědectví těch, kteří jej slyšeli křičet 'Alláhu akbar', byla do akce povolána protiteroristická policie," vysvětlil.

13:05

Pařížský prokurátor Rémi Heitz označil útok ve Štrasburku za terorismus.

Svědci útoku prý slyšeli útočníka křičet "Alláhu akbar" (arabsky Bůh je veliký).

Heitz potvrdil, že po pachateli se stále pátrá, přičemž jej označil jako Chérif C. "Je policejním složkám dobře známý, především pro krádeže a násilné činy," dodal.

12:47

Podle informací agentury Reuters byl v minulosti Cherif stíhán nejen v Německu a Francii, ale také ve Švýcarsku.

Odsouzen byl v minulosti celkem 27krát.

12:44

Německé bezpečnostní složky jsou v pohotovosti a zpřísnily ochranu hranic s Francií. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekli mluvčí vlády Steffen Seibert a mluvčí ministerstva vnitra Eleonore Petermannová.

Důvod zpřísňovat bezpečnostní opatření na vánočních trzích v Německu ale nevidí. Trhy jsou podle nich i tak zvláště hlídány.

12:18
Twitter

Český premiér Andrej Babiš na Twitteru kondoloval ve francouzštině. "Česká republika vždy podpoří Francii v boji s nesmyslným násilím a všemi nenávistnými činy," uvedl.

12:03
Twitter

BIS na Twitteru informuje o tom, že o teroristický útok ve Štrasburku pravděpodobně nešlo.

11:57

Francouzská policie zadržela pět osob, které vyšetřovatelé vyslýchají kvůli kontaktům s pravděpodobným pachatelem. Ve vazbě je také bratr hlavního podezřelého, informoval alsaský deník Les Dernières Nouvelles d'Alsace (DNA).

autor: Zahraničí | 12. 12. 2018 8:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama