Živě: Armáda v boji o doněcké letiště zabila 200 povstalců

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Z někdejší chlouby Doněcku je po několika měsících bojů ruina.
Z někdejší chlouby Doněcku je po několika měsících bojů ruina. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Situace na východě Ukrajiny se dramatizuje.

Kyjev obvinil Moskvu, že do Donbasu ve čtvrtek vjelo několik desítek tanků. Rusko dlouhodobě jakékoliv zapojení do konfliktu odmítá.

Armáda rovněž oznámila, že během posledních 24 zneškodnila v bojích o letiště v Doněcku 200 ozbrojenců. Informaci nicméně nelze nezávisle ověřit.

Nizozemští experti mezitím sbírají trosky malajsijského boeingu, jenž byl sestřelen v půli července. Podle vyjádření ministerstva dopravy samozvané "Doněcké lidové republiky" potrvá akce zhruba týden.

Páteční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:35

Vedení kontrolní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině pozastavilo využívání bezpilotních letounů na Donbasu kvůli opakovaným pokusům o jejich likvidaci. Organizace to dnes oznámila ve svém vídeňském sídle. Aparáty, které OBSE na Donbasu nasadila nejméně čtyři, mají kontrolovat dodržování klidu zbraní a pohyb těžké výzbroje na linii příměří.

Hrozbu pro bezpilotní letouny představují zejména pokusy přerušit příjem signálu GPS, nezbytného pro ovládání a orientaci aparátu, uvedla OBSE. Podle ukrajinských médií byly přístroje v několika případech vystaveny elektronickým útokům a jeden z nich se dokonce zřítil. 

Zda a kdy OBSE využívání bezpilotních přístrojů obnoví, zpráva organizace neuvádí. Letouny pro kontrolní misi dodaly Německo a Francie.

20:24

Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov se v Berlíně nepřímo vyjádřil k situaci na Ukrajině, když vyzval, aby Německo a Rusko společně dostaly pod kontrolu "napětí, které v poslední době vzniklo". Před cestou do Berlína někdejší sovětský prezident řekl, že ukrajinská krize je vhodnou "záminkou" pro Spojené státy, aby kritizovaly Rusko. (celá zpráva ZDE)

Foto: Reuters
17:08

Ukrajinská armáda je přesvědčena, že proruští povstalci nedokáží podniknout velký útok.

"Nemůžeme hovořit o otevřené ofenzivě (ozbrojenců), protože je jasné, že jejich jenodtky, které jsou nyní na Ukrajině, nejsou dostatečně velké pro rozsáhlý útok," prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

Podle ukrajinské tajné služby SBU bojuje v Donbasu proti Kyjevu zhruba 30 000 lidí, a to včetně 5000 občanů Ruska.

16:37

Příprava odvozu trosek letu MH17 byla pozastavena. Na místě pádu malajsijského boeingu totiž byly nalezeny zbytky mrtvých těl.

V neděli mají na místo dorazit další nizozemští experti a členové mise OBSE, aby záležitosti posoudili.

16:29

Vedení separatistů zprávy o smrti Bezlera popřelo. Podle předsedy parlamentu tzv. Novorossiji Oleha Carjova jde o lživou zprávu ukrajinských představitelů.

Besova mluvčí Olena Romanovová na Facebooku napsala, že Bezler je živý a v současné době se nachází v Rusku. Další zdroje tvrdí, že uprchl na Krym.

O rozporech mezi velitelem povstaleckého oddílů v doněcké Horlivce a velením tamních separatistů nicméně v minulých dnech informoval někdejší předák ozbrojenců Igor Girkin-Strelkov, podle něhož měl Bezler připravovat vzpouru.

16:25

Radikální předák doněckých separatistů Igor Bezler byl údajně zabit. Spekulace se objevily na několika ruských i ukrajinských serverech.

Podle exporadce ukrajinského ministra obrany Oleksandra Danyljuka ho zlikvidovali příslušníci ruských zvláštních služeb. Danyljuk na svém Facebooku napsal, že se Bezler, známý pod ruskou přezdívkou Bes (Ďábel), odmítal podřídit rozkazům ruského vojenského velení i místních předáků.

Bezler patří mezi netvrdší vzbouřence a na Ukrajině je obviněn z únosů, vražd a terorismu.

16:16

NATO vyjádřilo znepokojení nad přesuny ruské bojové techniky do Donbasu a soustřeďováním vojenské síly u hranic s Ukrajinou.

"Bereme na vědomí zprávy o přechodu ruských tanků a vojáků přes hranice s Ukrajinou a analyzujeme je. Můžeme potvrdit nedávný nárůst počtu vojsk a výzbroje podél východních ukrajinských hranic," řekl agentuře Reuters mluvčí Aliance. "Pokud se pohyb ruských vojsk potvrdí, půjde o další důkaz ruské agrese a přímého vměšování s cílem destabilizovat situaci na Ukrajině."

16:03

Parlament samozvané "Doněcké lidové republiky" se poprvé sejde příští týden. "Během schůze zvolíme předsedu Národní rady," řekl ruské agentuře TASS lídr hnutí Svobodný Donbas Jevgenij Orlov.

15:26

Roste v Evropě 25 let po pádu Berlínské zdi jiná bariéra? Karikaturista Patrick Chappatte si vzal v listu The New York Times na paškál události na Ukrajině.

15:01

Tiskové oddělení "protiteroristické operace" (jak Kyjev nazývá působení své armády a dobrovolnických praporů na východě země - pozn. red.) oznámilo, že při bojích o doněcké letiště zahynulo během posledních čtyřiadvacet hodin "téměř 200 bojovníků separatistů".

Armáda, která letiště brání, údajně také zničila čtyři tanky a dva obrněné transportéry. Informace ale nelze ověřit z nezávislého zdroje. Letiště je jediné místo v Doněcku, které nemají separatisté v rukou.

Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště.
Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště. | Foto: Reuters
14:12

Ruské ministerstvo zahraničí slovíčkaří. Vydalo upřesnění, že nedělní volby v povstaleckých republikách "respektuje", nikoliv "uznává".

"Všechna slova (prohlášení) byla pečlivě volena," prohlásil poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov. "Speciálně jsme vybrali slovo ´respektovat´," citovala ho agentura TASS.

Západ Moskvu minulý týden - v reakci na výroky ministra zahraničí Sergeje Lavrova - varoval, že by v případě uznání voleb mohl přistoupit k dalším sankcím.

13:56

Dánská mlékárenská společnost Arla patří k těm, které mají kvůli sankcím Moskvy zapovězen vývoz do Ruska. Patnáct tun sýra, který měl původně skončit na pultech ruských obchodů, proto rozdá bezdomovcům.

Kreml uvalil sankce na potraviny ze zemí EU, USA či Kanady v reakci na restrikce, jež na ruské firmy a jednotlivce dopadly kvůli krizi na Ukrajině.

13:47

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že NATO zneužilo slabosti jeho země po pádu Sovětského svazu, aby se v rozporu s dohodami z roku 1990 rozšířilo na východ. O (ne)rozšiřování Severoatlantické aliance ale tehdy nepadlo ani slovo. Podle serveru Brokings.edu to prohlásil Michail Gorbačov.

Foto: Reuters
13:37

Rusko bude i přes kritiku Západu nadále respektovat nedělní volby uspořádané separatisty na východě Ukrajiny. Přesto je ochotno zasednout k jednacímu stolu a pokračovat ve snaze dosáhnout mírové dohody. Podle agentury Reuters to prohlásil poradce Kremlu pro zahraniční politiku Juri Ušakov.

DTM Moskva 2013: Mike Rockenfeller, Andy Priaulx, Ralf Schumacher
DTM Moskva 2013: Mike Rockenfeller, Andy Priaulx, Ralf Schumacher | Foto: DTM Media - Hoch Zwei
13:10

Nedaleko od přístavu Mariupol se údajně pohybují ruské tanky T-62. Podle neověřených zpráv se nacházejí 12 kilometrů východně.

12:31

Lysenko oznámil, že boje v Donbasu pokračují. Za posledních 24 hodin podle něj padlo pět vojáků a dalších 16 utrpělo zranění.

12:19

Kyjev tvrdí, že Rusko dál posílá své vojáky do Donbasu.

Podle pátečního vyjádření mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka armáda ve čtvrtek zaznamenala, že k městu Krasnyj Luč v Luhanské oblasti míří z Ruska 32 tanků, 16 houfnic a na tři desítky nákladních vozů KAMAZ.

12:06

Rubl spadl za poslední týden o devět procent. A od začátku roku dokonce o bezmála třetinu, všímají si komentátoři na Twitteru.

11:40

Nizozemští experti od čtvrtka sbírají v Donbasu trosky sestřeleného malajsijského boeingu, a to necelé čtyři měsíce od tragédie, která si vyžádala 298 mrtvých.

Podle vyjádření ministerstva dopravy samozvané "Doněcké lidové republiky" potrvá sběr a odvoz ostatků letu MH17 zhruba týden.

"Trosky jsou rozesety na rozsáhlém území, potrvá poměrně dlouho, než budou všechny naloženy a odstraněny," uvedli separatisté, podle nichž již přípravné práce začaly. "Pokud se nic nepřihodí, budou trosky letadla zpět v Nizozemsku do příštího pátku."

11:18

Skupina osmi amerických kongresmanů navrhla Severoatlantické alianci (NATO), aby od Francie koupila dvě válečné lodě třídy Mistral určené pro ruskou armádu.

Generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi napsali, že takové řešení by mělo dvě jasné výhody. Paříž by kvůli pozastavenému obchodu za 1,12 miliardy eur (takřka 31 miliard Kč) neutrpěla finanční ztrátu a zároveň by se za napjaté situace kolem Ukrajiny neposilovala ruská armáda.

"Takový rozhodný krok ze strany NATO... by prezidentu Vladimiru Putinovi ukázal, že naše rétorické odhodlání se stává skutečností a že Aliance nebude tolerovat nebo napomáhat jeho nebezpečným aktivitám v Evropě," stojí v dopise.

10:56

Prohlášení Západu, že Rusko u hranic s Ukrajinou shromažďuje své vojáky, jsou podle Moskvy provokací.

Veškerá vina podle nejmenovaného úředníka padá na kanadského ministra zahraničí Johna Bairda. Ten ve čtvrtek prohlásil, že Kanada je znepokojena zprávami o pohybu ruských vojáků v příhraniční oblasti.

"Jen to podněcuje další vášně kolem občanského konfliktu na východní Ukrajině," citovala úředníka agentura TASS.

10:31

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že pád cen ropy na světových trzích je řízen politicky.

"Černé zlato" patří k hlavním vývozním artiklům Ruské federace a nízká cena - pohybující se v případě ropy Brent kolem 82 dolarů za barel - je pro ekonomiku špatná.

Ropa. Ilustrační foto.
Ropa. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock
10:16

Proruští separatisté v posledních dnech zintenzivnili útoky na pozice armády. Podle vojenského analytika Dmytra Tymčuka se jich jen u města Debalcevo a u doněckého letiště odehrály na tři desítky.

10:03

Ruský rubl zažil další propad. Dolar se nyní prodává za 48 rublů, euro za 59,47.

09:50

Polské tajné služby v posledních letech zaznamenaly zvýšenou aktivitu ruských agentů. Během zasedání parlamentního bezpečnostního výboru to prohlásil šéf Agentury pro vnitřní bezpečnost Polska Dariusz Luchak.

Obdobná tvrzení se v posledních letech objevují i ve zprávách české Bezpečnostní informační služby.

09:41

Kvůli americkému vyšetřování ruského miliardáře Gennadije Timčenka, který je jedním z nejbližších přátel Vladimira Putina, Kreml obvinil Spojené státy z přímého útoku na ruského prezidenta.

Koncern Gunvor, který Timčenko donedávna spoluvlastnil, podezírá newyorský prokurátor z nezákonného obchodu s ropou a z praní špinavých peněz. Sám Timčenko je na sankčním seznamu USA.

Ruský podnikatel a investor, přítel Putina
Ruský podnikatel a investor, přítel Putina | Foto: Aktuálně.cz
09:36

Rusko stále ještě nesplnilo podmínky pro předání první ze dvou francouzských válečných lodí třídy Mistral, oznámil ve čtvrtek večer francouzský premiér Manuel Valls.

Moskva koncem října naznačila, že očekává, že první loď převezme 14. listopadu. Původně k tomu mělo dojít už koncem října, ale Paříž kvůli krizi na Ukrajině předávku odložila.

Vladivostok, jedna ze dvou moderních výsadkových lodí třídy Mistral, které měla Francie dodat Rusku. Zakázku za 1,2 miliardy eur pozastavila.
Vladivostok, jedna ze dvou moderních výsadkových lodí třídy Mistral, které měla Francie dodat Rusku. Zakázku za 1,2 miliardy eur pozastavila. | Foto: Reuters
09:32

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečních událostí:

Kyjev zavedl pasové kontroly na hranicích s "dočasně okupovaným územím", jak nazývá samozvané separatistické "lidové republiky".

Povstalci navečer oznámili, že armáda spustila frontální ofenzivu. Zpráva se ale doposud nepotvrdila.

09:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 7. 11. 2014 21:35
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy