Online: Brusel chce přerozdělit 160 000 uprchlíků, zatím má místa jen pro 854

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě sledujeme v online reportáži.
Německo letos očekává až 800 000 žadatelů o azyl.
Německo letos očekává až 800 000 žadatelů o azyl. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín/Vídeň - Zatímco do Evropy míří z Blízkého východu další tisíce běženců, ve Vídni jednají ministři zahraničí zemí usilujících o řešení syrské krize. Právě vleklá občanská válka je z velké části příčinou současné uprchlické krize.

Se zajímavými poznatky přišla italská Nadace Leona Moressay, která se zabývá ekonomickými aspekty imigrace. Podle ní pět milionů cizinců žijících v Itálii přispívá svou ekonomickou činností italské ekonomice částkou, která odpovídá penzím pro 620 000 lidí.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
18:30

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá tvrzení Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, že česká vláda systematicky porušuje práva migrantů. Komisaře pozval na prohlídku českých zařízení pro uprchlíky. "Ministr zahraničních věcí informoval Vysokého komisaře OSN pro lidská práva o připravenosti české strany ho přijmout v České republice, aby mohli společně podrobně hovořit o otázkách lidských práv a vysoký komisař měl příležitost se se zdejší lidskoprávní situací, včetně detenčních center, osobně seznámit," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Foto: ČTK
17:15

 Ženy a děti mezi uprchlíky jsou při svém útěku do Evropy podle OSN vystaveny zvýšenému riziku sexuálního zneužití a násilí. Oznámil to dnes v Ženevě Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který se odvolává na výpovědi postižených.


"Máme k dispozici mimo jiné zprávy o tom, že děti obchodníkům s lidmi platí sexem, aby přežily a mohly pokračovat ve svém útěku," řekla mluvčí UNHCR Melissa Flemingová. "Děje se to například v případech, kdy jim došly peníze, nebo poté, co jim byly na útěku ukradeny," dodala mluvčí.

16:54

Místa pro okamžité přijetí méně než devíti set migrantů z Itálie a Řecka podle mluvčí Evropské komise nabídlo zatím jen devět členských zemí.

Nejvíce volných kapacit je k dispozici ve Švédsku (300), Finsku (200), Portugalsku (130) a Lucembursku (90). Desítky míst už nabídlo také Španělsko (50), Francie (40) a Belgie (30).

Deset migrantů může okamžitě přijmout Německo a čtyři Litva. Česko se zřejmě zatím nevyjádřilo. Velká Británie, Dánsko a Irsko se kvůli výjimkám z unijních smluv přerozdělení migrantů neúčastní.

16:53

Členské země Evropské unie zatím nabídly místa pro přijetí pouhých 854 migrantů. Na základě schváleného systému kvót i dobrovolného převzetí by se jich přitom mělo přerozdělit 160 000.

Informovala o tom mluvčí Evropské komise, podle níž doposud místo pobytu změnilo pouze 86 uprchlíků, kteří už z Itálie dorazili do Švédska a Finska.

16:38

Libanonské námořnictvo v posledních týdnech zachytává na moři nebo v přístavech plavidla, na kterých se uprchlíci snaží dostat do Turecka. Jde obvykle o Syřany nebo Palestince. Jen tento týden zadrželo dvě plavidla. Velká část lodí a člunů podle libanonských médií vyráží z přístavu Tripolis severně od Bejrútu. V Libanonu žije přes milion uprchlíků ze Sýrie.

Foto: Aktuálně.cz
15:32

Ve Slovinsku vládne slunečný podzim a většina obyvatel není uprchlickou krizí přímo zasažena. Nejhorší je situace v Brežicích, kde je umístěno jedno z přijímacích center, ale ani tam lidé nepropadají panice, píše ve svém blogu Michal Lamprecht. Přečtěte si, co si o současné krizi myslí Slovinci.

Foto: Reuters
15:13

V české veřejnosti roste nespokojenost se členstvím v Evropské unii, což podle sociologů úzce souvisí s komplikovaným řešením nynější uprchlické krize.

Aktuální průzkum agentury STEM ukázal, že tři pětiny Čechů nyní nejsou spokojeny se členstvím v EU a v případném referendu by hlasovaly proti vstupu. Od roku 2004, kdy se Česko stalo součástí EU, analytici STEM tak malou podporu členství nezaznamenali.

14:46

Chorvatsko-slovinská hranice 23. října. "Je tohle vážně to nejlepší, co může Evropa udělat? Ostudné," píše Lydia Gallová z Human Rights Watch.

14:37  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) tento týden sdělil, že do Řecka letos připlulo už přes půl milionu uprchlíků. Nynější rekordní číslo 48 000 uprchlíků IOM počítala za pět dní do 21. října - v sobotu 17. října podle ní připlulo 9113 lidí, v neděli 9237 lidí, v pondělí to bylo 8617 migrantů, v úterý 10 994 a ve středu 10 024.

Nejvíce běženců míří na ostrovy v Egejském moři, zejména na Lesbos, kde za zmíněných pět dní napočítali 27 276 nově příchozích.

14:19 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Zajd Raad Husajn, vysoký komisař OSN pro lidská práva, ve čtvrtek obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků, především dětí.

Nic na tom nezmění, že velká část obyvatel nic takového nechce a na uprchlíky hledí se soucitem. Zvenčí to vypadá, že česká hlava státu nakazila celou zemi," píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

Foto: Aktuálně.cz
13:57

U jednoho z uprchlíků umístěného do zařízení v Drahonicích na Lounsku se objevilo podezření na tuberkulózu. Informaci České televize ČTK potvrdil vedoucí střediska Jan Novotný. Muž je v nemocnici. Další dva, kteří s ním byli na pokoji, jsou v izolaci.


V zařízení nyní platí bezpečností opatření. "Musíme se zatím chovat tak, jako by bylo onemocnění potvrzeno," uvedl Novotný. Platí zákaz přemisťování uprchlíků mimo zařízení. Nikoho nového v Drahonicích nesmí ani přijmout. V areálu bývalé věznice je podle Novotného osmdesát běženců.

Detenční tábor v Drahonicích na Lounsku.
Detenční tábor v Drahonicích na Lounsku. | Foto: Reuters
13:34

Česko poskytne Slovinsku na základě jeho žádosti o humanitární pomoc 22 stanů pro uprchlíky. Hasiči je odvezou do Lublaně.

Každý ze stanů pojme pět lidí, má ve vybavení kamna a součástí humanitární pomoci je i 110 lehátek, spacích pytlů a dek, informovala mluvčí hasičského sboru Nicole Zaoralová. Obdobnou pomoc poskytla ČR také Chorvatsku.

13:21 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Více než 12 000 migrantů vkročilo z Chorvatska do Slovinska za posledních 24 hodin a další tisíce je budou následovat, tvrdí slovinské úřady a žádají Evropu o policejní posily. Podívejte se na záběry z místa.

Slovinsko regulaci běženců nezvládá a davy uprchlíků jen doprovází

1:33
Více než 12 000 migrantů vkročilo z Chorvatska do Slovinska za posledních 24 hodin a další tisíce je budou následovat, tvrdí slovinské úřady a žádají Evropu o policejní posily. | Video: Reuters
12:46

Německá vláda očekává, že letos do země přijde až 800 000 žadatelů o azyl, což s sebou přináší nejeden problém. Seznam takzvaných bezpečných zemí by měl zamezit přílivu běženců z Balkánu či Turecka.

12:43

Šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier, který uprchlickou politiku koordinuje, ráno v televizi ARD připomněl, že Němci dostali slib zavedení nových zákonů co nejrychleji. "To se nyní snad dokonce o pár dní urychlí," řekl s tím, že by to byl dobrý signál veřejnosti. "Chceme ještě letos zlepšit a urychlit odsun odmítnutých žadatelů, kteří nemají žádný nárok zde zůstat."

Podle magazínu Der Spiegel se s rozsáhlými deportacemi počítá již příští týden. Spolková vláda a spolkové země údajně zpracovávají příslušné seznamy.

12:40

Nové zpřísněné německé azylové zákony začnou platit zřejmě již tuto sobotu, a ne od začátku listopadu, jak se dosud předpokládalo, napsaly deníky mediální skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Opatření mimo jiné rozšiřují počet takzvaných bezpečných zemí, jejichž občané nemají na azyl nárok. První deportace neúspěšných žadatelů se díky uspíšené platnosti očekávají již začátkem příštího týdne.

12:27 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ombudsmanka Anna Šabatová kritizuje podmínky panující v detenčním táboře pro migranty v Bělé-Jezové. Sešla se i s ministrem vnitra Milanem Chovancem.

"Zařízení není kvalitně vedeno. Ministr přislíbil, že se situace zlepší," říká Šabatová v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Právě Chovanec přitom tvrdí, že zařízení v Bělé je vhodné pro rodiny s dětmi a že podmínky tam "byly vždy humánní".

Jen několik dní po Šabatové kritizoval Česko kvůli uprchlíkům i Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Ve čtvrtek uvedl, že Česká republika systematicky porušuje lidská práva migrantů.

Foto: David Kohout
12:12

Ministři vnitra Srbska a Chorvatska Nebojša Stefanovič a Ranko Ostojič se dnes chtějí sejít na srbsko-chorvatském přechodu Batrovci-Bajakovo, aby projednali situaci na nedalekém přechodu Berkasovo-Bapska. Podle Štefanoviče chtějí hovořit o tom, jak usnadnit tranzit uprchlíků a snížit napětí, uvedla APA.

11:57  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Rekordní číslo IOM počítala za pět dní do 21. října. Celkem už letos přes Středozemní moře do Evropy dorazilo 681 000 lidí.

Vysoký počet uprchlíků se vysvětluje obavami z počasí před blížící se zimou, kdy bude přeplouvání Egejského moře v období častějších bouřek a minimální viditelnosti mnohem riskantnější.

11:54  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Do Řecka dorazilo za pět dní rekordních 48 000 migrantů. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), na jejíž bilanci se odvolává agentura Reuters, je to letos největší týdenní přírůstek.

Počet uprchlíků v posledních dnech výrazně stoupl: už během minulého víkendu dorazilo na řecké ostrovy přes 27 000 lidí, což bylo více než během léta, kdy je počasí pro plavbu mnohem příznivější.

11:26

Připomeňme, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek varoval před další migrační vlnou, a to kvůli nárůstu útoků na syrskou provincii Aleppo, které v posledních týdnech podniká syrská armáda podporovaná ruskými letouny.

Ankara hovoří až o třech milionech lidí. Už nyní přitom jen v Turecku pobývají více než dva miliony Syřanů.

11:20

Kerry se chce dohodnout na rozšíření konzultací na další státy, bez nichž se řešení konfliktu neobejde. Rusko, které je ve čtveřici jediným spojencem syrského režimu, prosazuje zapojení Íránu, s čímž však zásadně nesouhlasí Saúdská Arábie.

Rusko a USA se podle Kerryho shodují, že výsledkem jednání má být dohoda o "sjednocené, sekulární a pluralistické Sýrii, kterou bude řídit vláda vybraná jejími občany".

Foto: Reuters
11:17

Ve Vídni začaly konzultace ministrů zahraničí zemí usilujících o řešení syrské krize. V Sýrii se bojuje pátým rokem a o život při tom přišlo 250.000 lidí. Útěk milionů Syřanů vyvolal současnou uprchlickou krizi v Evropě.

Ve Vídni jednají ministři zahraničí USA, Saúdské Arábie a Turecka John Kerry, Ádil Džubajr a Feridun Sinirlioglu. Ruský ministr Sergej Lavrov se k nim připojí později.

11:14

Zpráva také počítá s tím, že podíl přistěhovalců dále poroste. Skoro 12 procent Italů je ve věku nad 75 let, zatímco mezi usazenými cizinci je v tomto věku jenom jedno procento lidí.

Loni se v Itálii narodilo vůbec nejméně dětí od založení moderního státu v roce 1861. Přistěhovalci teď tvoří osm procent italské populace a podle odhadů budou v roce 2050 tvořit pětinu občanů Itálie.

Pracují hlavně ve službách a vydělávají si méně než místní. Podle výroční zprávy nadace činí jejich průměrný roční výdělek 13 180 eur (357 000 korun), zatímco rodilí Italové vydělají v průměru až o třetinu více.

11:11

Itálie je jednou z evropských zemí, které jsou v první linii na cestě migrantů z Afriky a Asie do Evropy. V minulém desetiletí se tam zdvojnásobil počet cizinců s povolením k trvalému pobytu. Podle údajů ministerstva vnitra letos tato jihoevropská země přijala 136 000 uprchlíků. V imigračních střediscích tam žije 100 000 lidí a Itálie na provoz těchto míst letos vydá 1,16 miliardy eur (31 miliard korun).

Ze statistik vyplývá, že v roce 2013 přispělo 2,2 milionu zahraničních dělníků na sociální zabezpečení částkou 10,3 miliardy eur, což odpovídá nákladům na penze pro 620 000 lidí. Přistěhovalci vlastnili 632 000 podniků.

11:09

Pět milionů cizinců žijících v Itálii přispívá svou ekonomickou činností italské ekonomice částkou, která odpovídá penzím pro 620 000 lidí.

Ve své výroční zprávě to oznámila italská Nadace Leona Moressay, která se zabývá ekonomickými aspekty imigrace.

Jen loni podle ní uprchlíci přispěli ekonomice 125 miliardami eur a zahraniční dělníci zaplatili na daních a sociálních poplatcích více, než byly státní výdaje na uprchlíky.

"Chce-li se stát v budoucnu rozvíjet, nepůjde to bez této nové generace uprchlíků," řekl poslanec Khalid Chaouki, který pochází z Maroka a je členem vládní Demokratické strany.

Foto: Reuters
11:06

Mluvčí policejního prezidia David Schön sdělil, že se česká policie od 1. listopadu zapojí do ostrahy hranic schengenského prostoru v Maďarsku. Její působení na maďarsko-srbské hranici potrvá měsíc. Padesátka policistů bude hranice střežit ve třech lokalitách. Budou hlídkovat společně s maďarským vojákem a policistou.

11:03

Rakousko v noci podle agentury DPA dočasně zastavilo přeshraniční příjem dalších běženců. Na slovinsko-rakouské hranici u Spielfeldu čeká asi 2500 běženců, kteří chtějí pokračovat přes Rakousko do Německa.

Uprchlíci v Nickelsdorfu na jihu Rakouska.
Uprchlíci v Nickelsdorfu na jihu Rakouska. | Foto: Reuters
10:51

Chorvatsko v noci přepravilo ke slovinským hranicím 4000 běženců. Lublaň postup Záhřebu dlouhodobě kritizuje a slovinský premiér Miro Cerar již oznámil, že se kvůli tomu obrátí na Evropskou komisi.

10:49

Srbský premiér Aleksandar Vučič opět apeloval na EU, aby jasně řekla, co má Srbsko s uprchlickou krizí dělat. Není podle něj realistické očekávat, že země přijme milion uprchlíků, jestliže ostatní zavírají své hranice. Srbskem přitom v posledních měsících prošlo už na 260 000 uprchlíků.

10:43

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek na kongresu Evropské lidové strany v Madridu řekl, že uprchlická krize je vážný problém Evropy a že Evropa musí bránit své hodnoty. Vystoupil ostře proti tomu, jak novináři informují o uprchlické krizi.

"Respektují média svobodu vyjadřování a právo na informace, když publikují jenom snímky žen a dětí, zatímco 70 procent těch uprchlíků jsou muži, kteří vypadají jako armáda?" řekl. Podle něj nejde o uprchlickou krizi. "Je to migrační vlna složená z ekonomických běženců, z uprchlíků a zahraničních bojovníků."

Foto: Reuters
10:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co přesně vadí vysokému komisaři na výrocích Miloše Zemana? Projděte si, co mimo jiné český prezident pronesl na adresu muslimů a uprchlíků.

Foto: Jiří Zerzoň
10:32

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečních událostí:

Vysoký komisař OSN pro lidská práva kritizoval Českou republiku za porušování práv uprchlíků. Vadí mu, že je zadržuje až na 90 dní a nutí je platit za detenci. Vyjádřil i znepokojení nad "xenofobními a islamofobními projevy" prezidenta Miloše Zemana. Praha kritiku odmítá.

Slovinsko požádalo Evropskou unii o policejní jednotky, které by malé dvoumilionové zemi pomohly zvládat příval běženců. Řekla to ve čtvrtek ministryně vnitra Vesna Györkösová Žnidarová.

10:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj uprchlické krize v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 23. 10. 2015 18:54
 

Právě se děje

Další zprávy