Hranicí s Ruskem máme pod kontrolou, tvrdí Ukrajinci

Živě
Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko rozmlouvá s obyvateli Svjatogorsku.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko rozmlouvá s obyvateli Svjatogorsku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Prezident Petro Porošenko představil svůj plán pro východ Ukrajiny.

Má čtrnáct bodů a jeho cílem je ukončit měsíce trvající krveprolití, jež je výsledkem bojů mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty.

Porošenko mimo jiné žádá odzbrojení povstalců a slibuje jim svobodný odchod ze země.

Doněčtí separatisté ovšem plán už dříve odmítli a oznámili, že požádali OSN o uznání.

Čtvrtek byl zřejmě nejkrvavějším dnem od začátku konfliktu. Zemřelo údajně nich údajně 300 lidí.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:10

"Jde o přímou provokaci, jejímž cílem je zabránit realizaci ženevských dohod o co nejrychlejší uklidnění vnitroukrajinského konfliktu," zdůrazňuje podle agentury ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení. Žádá přitom okamžité vyšetření "všech okolností tohoto zločinu, porušujícího všechny normy a principy mezinárodního práva".

"Jak to lze dát dohromady se zastavením bojových akcí, které dnes oznámily úřady v Kyjevě?" dodává ministerstvo s narážkou na jednostranné zastavení palby ze strany ukrajinských vládních sil, které dnes vyhlásil prezident Petro Porošenko.

22:00

Moskva obvinila ukrajinské ozbrojené síly z ostřelování ruského pohraničního stanoviště. Údajně byl přitom zraněn ruský celník. Ruské ministerstvo zahraničí to podle agentury ITAR-TASS označilo za provokaci a žádá vysvětlení. Podle Kyjeva ruská strana přes přechod pouštěla posily povstalcům, s nimiž v té oblasti ukrajinští vojáci vedli ozbrojený střet. Odmítá ale, že stanoviště zasáhla armáda. Podle ruské strany byl explozivní municí ostřelován ruský hraniční přechod Novošachtinsk.

20:50

"První analýza bohužel ukazuje, že nejde o pozvání k míru a k rozhovorům, ale o ultimátum vůči povstalcům na jihovýchodě Ukrajiny ke složení zbraní. Zatím chybí hlavní prvek - návrh zahájit rozhovory," reagovala podle agentury ITAR-TASS tisková služba ruského prezidenta Vladimira Putina na Porošenkovo příměří.

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu v Kremlu.
Ruský prezident Vladimir Putin během projevu v Kremlu. | Foto: Reuters
18:35

"Kdyby celou hranici kontrolovala naše vojska, oznámili bychom to jako první. A byla by to skutečně etapa vítězství a přechodu k jasnému plánu, který oznámil prezident. Zatím se to ale nestalo," řekl podle agentury Ukrinform mluvčí Rady národní bezpečnosti a obrany (RNBO) Volodymyr Čepovoj.

18:30

"Naše síly dokončily obklíčení problematického regionu a obnovily kontrolu nad ukrajinskou státní hranicí. Plně jsme zablokovali možnost přivážení jakéhokoli vojenského vybavení z Ruské federace," řekl ukrajinský ministr obrany Koval ve svém dnešním projevu v parlamentu. Jeho vyjádření ale během dne zpochybnily zprávy o pokračujícím přísunu ruské vojenské techniky, včetně tanků a obrněných transportérů, přes hranice separatistickým povstalcům. Nakonec v podvečer neprodyšné uzavření hranice popřela ukrajinská bezpečnostní rada.

Výměna. Generála Ihora Teňucha (vpravo) střídá v čele ukrajinského ministerstva obrany generálplukovník Mychajlo Koval. (25. března 2014)
Výměna. Generála Ihora Teňucha (vpravo) střídá v čele ukrajinského ministerstva obrany generálplukovník Mychajlo Koval. (25. března 2014) | Foto: Reuters
17:05

Krym a východ Ukrajiny opustilo od začátku konfliktu podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 38 000 lidí. Většinou jde o děti, ženy a seniory.

Ruské úřady v minulých dnech informovaly, že počet lidí, kteří dorazili do západních regionů Ruska, překročil 120 000.

16:42

Evropská unie povede v červenci trojstrannou diskusi s Moskvou a Kyjevem o podmínkách realizace dohody EU a Ukrajiny o přidružení a volném obchodu.

Nejmenovaný vysoký představitel EU podle agentury AFP upřesnil, že debatu povede evropský komisař pro obchod Karel de Gucht. Ukrajinský prezident Petro Porošenko asociační dohodu podepíše 27. června.

16:01

Samozvaná "Doněcká lidová republika" požádala Organizaci spojených národů o uznání coby suverénního státu. Obdobný dopis prý zamířil i do parlamentů Srbska a Jižní Osetie.

Separatisté tak následovali příkladu "Luhanské lidové republiky", která o to samé požádala už ve čtvrtek.

Proruský ozbrojený separatista
Proruský ozbrojený separatista | Foto: Reuters
15:29

Vojáky, kteří během anexe Krymu přešli na ruskou stranu, čeká na Vojenské akademii v Moskvě "rekvalifikační" výcvik. Stanou se z nich vojenští policisté, informovalo ruské ministerstvo obrany.

15:08

Český prezident Miloš Zeman nevidí důvod k zavádění sankcí proti Rusku. "Izolace nás ani v jednom případě nepřivedla k úspěchu, ale pouze ke ztrátě porozumění a důvěry. A to je špatné," řekl v rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS.

Podle něj je naopak nezbytné, aby byla zrušena vstupní víza pro občany Ruské federace.

Foto: Vojtěch Marek
14:42

Podle Andreje Kelina hraničí vojenské operace Kyjeva na východě Ukrajiny s etnickými čistkami.

"Nejsou to cílené nebo vysoce přesné speciální operace. Je to pokračující snaha vymazat celá města z povrchu zemského a učinit je neobyvatelnými. Čistí Donbas od rusky mluvícího obyvatelstva spíš než od domnělých ruských sabotérů. Je to téměř jako etnické čistky," cituje ho agentura RIA.

14:32

Ukrajinský exministr ekonomiky Bohdan Danylyšyn před více než třemi lety získal politický azyl v Česku.

Nyní se vrátil do Kyjeva, aby pomohl s obnovou země. S novou vládou bude spolupracovat jako ekonomický poradce.

Foto: Ondřej Besperát
14:30

Čepovyj také uvedl, že se v Luhansku objevily letáky, které žádají, aby z města odešli "teroristé" a "sabotéři".

"Místní obyvatelé požadují, aby (ozbrojenci) odstranili barikády z ulic v centru města, neschovávali se za zády civilistů a opustili město."

14:25

Národní bezpečnostní a obranná rada Ukrajiny nepotvrdila, že by ukrajinské bezpečnostní složky získaly plnou kontrolu nad hranicemi s Ruskem.

"Pokud by celou hranici kontrolovaly naše jednotky, byli bychom prvními, kdo tuto zprávu oznámí, a byla by to opravdu první fáze vítězství,“ uvedl podle ukrajinské zpravodajské agentury Ukrinform mluvčí ukrajinské Národní bezpečnostní  a obranné rady Volodymyr Čepovyj.

13:32

Žádní vojáci se prý k ukrajinským hranicím nepřesouvají.

Kremelský poradce Jurij Ušakov tak odmítl tvrzení šéfa NATO Anderse Fogha Rasmussena. Podle něj Moskva pouze posiluje pohraniční stráž.

Kolona ruských obrněných transportérů na Krymu.
Kolona ruských obrněných transportérů na Krymu. | Foto: Reuters
12:25

Západ musí skončit s podporou násilí na Ukrajině, nechal se slyšet ruský zástupce při OBSE Andrej Kelin.

"Od zvolení Petra Porošenka prezidentem uplynul měsíc, ale my stále čekáme na adekvátní kroky, které by vedly k deeskalaci násilí."

12:01

Od začátku "protiteroristické operace" přišlo o život 156 příslušníků ozbrojených sil, přičemž 120 z nich zemřelo přímo v "bojové zóně". Ukrajinskému Radiu Svoboda to řekl generálmajor Alexandr Rozmaznin.

"Všechny rodiny, které ztratily své milované, obdrží finanční pomoc," dodal s tím, že statistiky nezahrnují příslušníky Národní gardy a pohraniční stráže.

Foto: Reuters
11:33

Ukrajinská SBU pozastavila či vypověděla všechny dohody s ruskou Federální bezpečnostní službou (FSB).

"Všechny kontakty s agresorem byly přerušeny, oznámil šéf SBU. "Naším jediným 'kontaktem' je obrana před podvratnými akcemi agentů FSB," dodal.

11:08

Podívejte se, na koho dopadly sankce, jež byly uvaleny po ruské anexi Krymu.

11:03

Rusko si bude u Světové obchodní organizace (WTO) podávat protest proti americkým sankcím, napsala agentura ITAR-TASS.

"Spojené státy zavedly sankce proti Rusku, které mají negativní důsledky pro zahraniční obchod," řekl premiér Dmitrij Medveděv. Zároveň ale upozornil, že to nebude jednoduché. "USA mají ve Světové obchodní organizaci velkou autoritu."

Foto: Reuters
10:24

Armáda uzavřela hranici s Ruskem. Oznámil to úřadující předseda parlamentu Oleksandr Turčynov. Kyjev k omezení přistoupil minulý týden ve snaze zamezit přílivu ozbrojenců a zbraní z východu.

Objevily se dokonce návrhy na zaminování hranice, případně vybudování více než 1900 kilometrů dlouhé zdi s ostnatým drátem.

10:15

"Ukrajinská tajná služba SBU zadržela v posledních dnech 90 teroristů a sabotérů," oznámil její šéf Valentin Nalivajčenko. Podle něj mezi nimi je i 13 občanů Ruska.

10:13

Separatisté si do Luhansku přivezli několik obrněných vozidel, včetně dvou tanků.

Na Facebooku o tom informoval vojenský analytik Dmytrij Tymčuk. "Konvoj zahrnoval dva tanky T-64 a pět obrněných transportérů."

10:11

Pozorovatelé OSN našli důkazy, že do tragických událostí, k nimž došlo začátkem května v Oděse, byly zapojeny ruské speciální jednotky, napsal server Ukrinform.

Podle něj Rusové organizovali nepokoje ve městě. Výtržnosti a následný požár v Odborovém domě si vyžádaly 48 mrtvých.

Požár budovy odborů a přilehlého tábořiště v Oděse.
Požár budovy odborů a přilehlého tábořiště v Oděse. | Foto: Reuters
10:08

Ukrajinský prezident rovněž oznámil, že o situaci na neklidném východě ve čtvrtek telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Údajně mu nastínil, jak chce uvést do reality svůj mírový plán. Šéf Kremlu podle něj přivítal snahy o zklidnění napětí a stabilizaci na hranicích.

Prezidenti Petro Porošenko (vlevo) a Vladimir Putin (vpravo) se poprvé potkali, a to na oslavách výročí invaze v Normandii. Přihlížela tomu Angela Merkelová.
Prezidenti Petro Porošenko (vlevo) a Vladimir Putin (vpravo) se poprvé potkali, a to na oslavách výročí invaze v Normandii. Přihlížela tomu Angela Merkelová. | Foto: Reuters
09:44

"Plán obsahuje bod týkající se odzbrojení, záruku pro ruské a ukrajinské ozbrojence k opuštění země, decentralizaci moci a ochranu ruského jazyka prostřednictvím dodatku k ústavě," přinesla podrobnosti místní soukromá televize Inter TV.

09:32

Zatímco západní politici Porošenkovy záměry s předstihem přivítali, představitelé samozvané "Doněcké lidové republiky" je stihli odmítnout. Ti z Luhansku byli vstřícnější. Skeptické hlasy nicméně zaznívaly i z Ruska.

Foto: Reuters
09:24

Kyjevský plán by měl vycházet z jednostranného příměří a následné amnestie pro separatisty, kteří odevzdají zbraně a nedopustili se zločinů.

09:21

Mírový plán prezidenta má čtrnáct bodů. Mimo jiné žádá odzbrojení povstalců a slibuje jim svobodný odchod ze země.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko během zasedání parlamentu.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko během zasedání parlamentu. | Foto: Aktuálně.cz
09:03

Ukrajina má za sebou zřejmě nejkrvavější den od začátku konfliktu se separatisty.

Během bojů v okolí obce Krasnyj Lyman zemřelo na 300 lidí, povětšinou povstalců. Podle mluvčího vládních sil přišlo o život i 12 vojáků.

Separatisté statistiku nekomentovali a tvrdí, že přišli o značnou část výzbroje.

09:00

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Alexandra Malachovská Zahraničí, ČTK, Reuters, Alexandra Malachovská
Aktualizováno 20. 6. 2014 22:11
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy