Armády Polska, Ukrajiny a Litvy spojil strach z Ruska

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Jednotky proruských separatistů se přeskupují a i přes příměří chystají ofenzívu na pozice ukrajinské armády. Podle ministerstva obrany v noci na dnešek povstalci ostřelovali na několika místech ukrajinské vojáky.

Hlášena je střelba od města Stanica Lugaňska, které leží severovýchodně od Luhansku směrem k ruské hranici a je nejvýchodnějším městem, které má ukrajinská armáda v rukou. Dobyla ho v srpnu po těžkých bojích, při kterých zahynulo mnoho civilistů.

Pokračuje také ostřelování doněckého letiště. Jediného místa ve městě, které povstalci nekontrolují.

V reakci na rusko-ukrajinský konflikt  vytvořily Polsko, Ukrajina a Litva společnou vojenskou jednotku.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
00:50

Americká a kanadská vojenská letadla zachytila u Aljašky šest ruských stíhacích strojů. Ruské letouny následně opustily oblast bez dalších následků, sdělil činitel, který si nepřál být jmenován. Zároveň upozornil, že jde o první incident tohoto druhu v daném regionu po dlouhé době. Více čtěte zde

19:50

"Doufám, že bude možné uspořádat první cvičení již do roka," prohlásil polský prezident Bronislaw Komorowski poté, co vznik jednotky svými podpisy stvrdili všichni tři ministři obrany. "Jde o součást širšího plánu...jak podpořit Ukrajinu, mimo jiné v oblasti modernizace," dodal polský prezident.

Foto: Reuters
19:40

Polsko, Ukrajina a Litva v pátek vytvořily společnou vojenskou jednotku, která znamená posílení spolupráce mezi jednotlivými zeměmi a rovněž se bude účastnit mírových misí. Své první cvičení mohla absolvovat již příští rok, uvedl polský prezident Bronislaw Komorowski. Jak k tomu poznamenala agentura Reuters, všechny tři země i další státy tohoto regionu vyhlásily pohotovost poté, co Rusko v březnu obsadilo ukrajinský Krymský poloostrov. Západ navíc Moskvu obviňuje, že zbraněmi i vojáky zásobuje proruské separatisty bojující na východě Ukrajiny.

14:50

Polsko v žádném případě nedodá Ukrajině zbraně. Prohlásila to dnes nová polská premiérka Ewa Kopaczová. "Polsko nemůže být aktivním účastníkem tohoto ozbrojeného konfliktu. Musíme se chovat jako rozumná žena: nejdůležitější je naše bezpečnost. Naše země, naše domy a naše děti,“ uvedla předsedkyně vlády. Ukrajinský prezident Petro Porošenko minulý týden řekl, že pět zemí NATO slíbilo Ukrajině dodat zbraně. Mezi nimi jmenoval i Polsko.

Foto: Reuters
14:44

Ruský premiér Dmitrij Medveděv podepsal dekret o zavedení cel na dovoz ukrajinského zboží. Opatření však vstoupí v platnost pouze v případě, že Ukrajina začne naplňovat ekonomickou část asociační dohody s Evropskou unií dříve než v dohodnutém termínu.

 

Klíčová pasáž smlouvy o přidružení k EU, kterou je vytvoření zóny volného obchodu, má vstoupit v platnost počátkem roku 2016. "Cla budou zavedena, pokud Ukrajina začne naplňovat ekonomické body dohody před uvedeným datem," řekl Medveděv. Případné zavedení cel by se podle něj týkalo například potravin a spotřebního zboží.

 

"Takovéto kroky přijímáme výhradně kvůli ochraně domácích výrobců před nepoctivou konkurencí," prohlásil premiér. Moskva již dříve hrozila, že v případě zrušení celních bariér mezi Ukrajinou a EU zavede ochranná opatření pro svůj vnitřní trh.

14:38

Ruská televizní stanice bude dnes večer vysílat debatu dvou boxerů, kteří se dali na politiku. Starosty Kyjeva Vitalije Klička a poslance Ruské dumy Nikolajeva Valujeva. Tématem bude samozřejmě Ukrajina. Valujev a Kličko se v ringu jako soupeři nikdy nepotkali. Jedenačtyřicetiletý Valujev, dvojnásobný světový šampion v těžké váze, je od roku 2011 poslancem za vládnoucí stranu Jednotné Rusko.

Mistrem světa se nakonec přece jen stal ruský titán, pětatřicetiletý rodák z Petrohradu.
Mistrem světa se nakonec přece jen stal ruský titán, pětatřicetiletý rodák z Petrohradu. | Foto: Reuters
13:18

Za "realistický termín", odkdy by Evropská unie mohla zrušit Ukrajincům vízovou povinnost, ukrajinská diplomacie považuje květen 2015. Tehdy se v Rize uskuteční summit EU s východními partnery.  V rozhovoru s listem Ukrajinska pravda to řekla náměstkyně ministra zahraničí Lena Zerkalová. Ukrajina už před lety Evropanům vízovou povinnost jednostranně zrušila.

 

Kyjev dříve doufal ve zrušení unijních víz od Nového roku, avšak Zerkalová připustila, že teprve od ledna 2015 začnou ukrajinské úřady vydávat svým občanům nové cestovní pasy s biometrickými prvky, které jsou jednou z podmínek zrušení víz.

 

Válka na východě Ukrajiny podle Zerkalové rozhodnutí Bruselu neovlivní, pokud Kyjev zajistí, že "ani jeden člověk z východu, který se dostal na ukrajinské území nelegálně, nebude moci získat ukrajinský pas a odjet bez víz do EU".

Foto: Vojtěch Marek
13:06

Ukrajinská vláda obvinila Rusko z toho, že dvě jeho bezpilotní letadla narušila ukrajinský vzdušný prostor v Doněcké oblasti. Špionážní stroje se objevily podle Kyjeva nad Mariupolem u Azovského moře a pak na hranici mezi Ukrajinou a anektovaným Krymem.

12:57

Téměř 700 pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) bude příští měsíc sledovat průběh předčasných parlamentních voleb na Ukrajině. Uvedla to OBSE.

V Kyjevě už je 16 expertů organizace a dalších 80 dlouhodobých pozorovatelů působí po celé zemi. V den voleb se k nim podle agentury AFP přidá dalších 600 pozorovatelů.

Parlamentní volby mají dokončit obměnu vedení ukrajinského státu po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

12:15

Radoslaw Sikorski, jeden z největších kritiků postupu Ruska v ukrajinské krizi, už nebude šéfem polské diplomacie. V novém kabinetu, který představila premiérka Polska Ewa Kopaczová, Sikorski není.

Více čtěte ZDE.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski | Foto: Reuters
11:40

Německý prezident Joachim Gauck viní Moskvu z porušování mezinárodního práva a lidských práv. Proto podle něj není v současné době možné jet do Ruska na státní návštěvu.

V rozhovoru pro deník Rheinische Post Gauck zároveň zdůraznil, že nekritizuje Rusy, ale lidi, kteří Rusku vládnou.

Foto: Reuters
11:23

U Ilovajsku, kde v srpnu ukrajinská ofenzíva skončila neúspěchem, nalezli záchranáři těla dalších šesti vojáků a jednoho civilisty. Ve městě a jeho okolí podle svědků zůstávají ještě desítky těl. V takzvaném Ilovajském kotli zahynulo přes 200 ukrajinských vojáků, kteří padli do obklíčení separatistů. Mnozí zemřeli při pokusu probít se z obklíčení. Armáda chtěla Ilovajsk obsadit, protože přes něj vedla silnice spojující Doněck a Luhansk. 18. srpna se vojákům a členům dobrovolnického praporu Donbas podařilo dostat do centra města, ale bez posil ho nedokázali udržet.

Foto: Reuters
11:17

Do Luhansku je možné poprvé od června volání na pevné telefonní linky. Oznámila to společnost Ukrtelekom. Půlmilionové město bylo několik týdnů kvůli bojům a ostřelování odříznuto od okolního světa. Nefungovaly telefony, voda, elektřina ani zásobování potravinami. Od vyhlášení příměří je v Luhansku klid.

Foto: Reuters
10:12

Ruský prezident Vladimir Putin navrhuje rakouskou metropoli Vídeň jako místo možných budoucích rozhovorů o řešení ukrajinské krize. Návrh předložil v telefonickém rozhovoru se spolkovým kancléřem Wernerem Faymannem.

"Vypadá to líp, než když jsem s ním mluvil posledně, ale do cíle jsme dosud nedošli," řekl kancléř v rozhovoru pro dnešní vydání listu Österreich. "Putin ocenil aktivní mírové úsilí neutrálního Rakouska a řekl, že Vídeň považuje za dobré místo pro možné mírové rozhovory s Ukrajinou."

Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters
10:10

V Minsku se k dalšímu jednání o řešení krize na Ukrajině schází takzvaná kontaktní skupina, tedy zástupci Ukrajiny, Ruska, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a proruských separatistů z východu Ukrajiny.

Před dvěma týdny se zde Kyjev s rebely dohodl na příměří, které je ale porušováno.

10:07

Šéf Ukrajinského fotbalového svazu Anatolij Koňkov nepřímo vyzval k vyloučení Ruska ze světové federace FIFA. V otevřeném dopisu prezidentovi FIFA Seppu Blatterovi a šéfovi UEFA Michelu Platinimu poukázal na porušování stanov ohledně chystané účasti klubů z anektovaného poloostrova Krym v ruských soutěžích.

Ruský svaz v srpnu rozhodl přijmout krymské kluby Tavrija Simferopol, FC Sevastopol a Žemčužina Jalta do svého ligového systému a chce je zapojit do třetí nejvyšší soutěže. Kluby už také zasáhly do Ruského poháru.

10:04

Americký prezident Barack Obama při setkání v Bílém domě Porošenka ocenil za to, že ukrajinský parlament schválil pro východ země, který ovládají separatisté, širokou autonomii.

Ta mimo jiné poskytuje Donbasu rozsáhlou samosprávu, povoluje užívání ruštiny a vytváření milicí, rovněž amnestuje rebely, pokud se nedopustili těžkých zločinů či teroristických činů.

10:02

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečních událostí:

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval americký Kongres k pomoci Kyjevu. Ve Washingtonu prohlásil, že nejde jen o ukrajinskou válku, ale o boj za evropské i americké hodnoty.

Na rusko-ukrajinskou hranici mezitím dorazil v pořadí už třetí konvoj s humanitární pomocí. To vše v době, kdy se v Doněcku stále bojuje, především o tamní letiště.

Petro Porošenko v Kongresu
Petro Porošenko v Kongresu | Foto: Reuters
10:00

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 20. 9. 2014 1:20
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sestra severokorejského vůdce zavrhla nová diplomatická jednání se Spojenými státy

Sestra severokorejského vůdce zavrhla vyhlídky na brzké obnovení diplomatických jednání se Spojenými státy. USA mají očekávání, která jim mohou přinést velká zklamání, nechala se slyšet Kim Jo-čong podle agentur AP a Reuters. S prohlášením přišla poté, co poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan označil nedávné vyjádření lídra KLDR za zajímavé signály.

Kim Čong-un minulý týden na stranickém zasedání oznámil, že by se země měla připravit na oboje: na dialog, ale hlavně na konfrontaci se Spojenými státy. Podle severokorejských médií při tom vycházel z podrobné analýzy politiky administrativy amerického prezidenta Joea Bidena vůči Pchjongjangu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy