Rusko vyslalo na Ukrajinu nový humanitární konvoj

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Nové sankce Evropské unie proti Rusku vstoupily v platnost. Členské státy se na nich dohodly už v pondělí, v úředním věstníku EU ale vyšly až v pátek.

Nové restrikce by se dotýkají i ruských ropných koncernů Rosněfť, Transněfť a ropné divize Gazpromu.

Ruští celníci v pátek v noci odbavili novou kolonu nákladních vozů s humanitární pomocí pro obyvatele bojové zóny na východě Ukrajiny. Z ruského celního prostoru v obci Doněck mělo odjet k odbavení na ukrajinské straně hranice prvních 33 kamionů.

"V půl jedenácté večer prvních 33 nákladních vozů ruského humanitárního konvoje s nákladem pro obyvatele východu Ukrajiny odjelo z doněcké celnice na Ukrajinu," řekl Farukšin. Kam konvoj dál zamíří, mluvčí neuvedl.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:50

Příští výměna zajatců mezi ukrajinskou armádou a vzbouřenci se uskuteční za tři dny, řekl novinářům v Doněcku "premiér" doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko. Výměna se podle něj má týkat až sedmdesáti lidí. "Všechno ale bude záviset na chování ukrajinských úřadů," řekl Zacharčenko.

23:40

Smlouva o volném obchodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou nezačne být plně uplatňována před koncem roku 2015, unie ale plánuje ponechat Ukrajině do té doby své trhy jednostranně otevřené. Novinářům to řekl evropský komisař pro obchod Karel De Gucht po svém dnešním jednání s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlo Klimkinem a ruským ministrem hospodářského rozvoje Alexejem Uljukajevem

23:30

"V půl jedenácté večer prvních 33 nákladních vozů ruského humanitárního konvoje s nákladem pro obyvatele východu Ukrajiny odjelo z doněcké celnice na Ukrajinu," řekl Farukšin. Kam konvoj dál zamíří, mluvčí neuvedl.

23:20

Ruští celníci v pátek v noci odbavili novou kolonu nákladních vozů s humanitární pomocí pro obyvatele bojové zóny na východě Ukrajiny, sdělil mluvčí ruské pohraniční služby Rajan Farukšin. Z ruského celního prostoru v obci Doněck odjelo podle něj k odbavení na ukrajinské straně hranice prvních 33 kamionů.

Ruské kamiony s humanitární pomocí čekají na odbavení na hranicích s Ukrajinou.
Ruské kamiony s humanitární pomocí čekají na odbavení na hranicích s Ukrajinou. | Foto: Reuters
23:15

Pro aktivnější podíl hlavních mocností při řešení ukrajinské krize se v pátek vyslovil i bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, který je členem kontaktní skupiny zprostředkující dialog Kyjeva s povstalci. "Na kom závisí mír? Na pánubohu a Putinovi. A protože pánaboha nemáme, musíme využít Putina," soudí Kučma. K jednání by se podle něj měl připojit i prezident USA Barack Obama a zástupci Evropské unie. Místo OBSE by rusko-ukrajinskou hranici měly podle exprezidenta chránit mírové síly OSN.

Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu.
Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu. | Foto: Reuters
23:10

Jednání o míru na východě Ukrajiny zprostředkuje Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která je i účastníkem takzvaných minských dohod o příměří uzavřených minulý pátek. OBSE by podle těchto dohod měla být i garantem ochrany rusko-ukrajinských hranic, přes které podle Kyjeva stále proudí posily a bojová technika z Ruska.

23:00

Realizace plánu na mírové urovnání ukrajinské krize vyžaduje přímou účast Spojených států a Evropské unie. V kyjevské televizi to v pátek večer prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. "USA a EU musejí zasednout za jednací stůl," řekl v rozhovoru pro televizní stanici 5. kanal.

21:45

Ruský ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj uvedl, že západní sankce jsou pro ruské firmy příležitostí získat podíl, který mají na ruském trhu zahraniční společnosti působící v ropném průmyslu. "Pro naše partnery bude těžké se vrátit," uvedl Donskoj podle Reuters na sociálních sítích.

21:30

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev podle agentury RIA Novosti uvedl, že Rusko se kvůli západním sankcím odvolá ke Světové obchodní organizaci (WTO). "Nejnovější kolo sankcí poskytuje důvod pro odvolání k WTO. A my se odvoláme," citovala podle agentury Reuters ruská média ministra Uljukajeva. Ten se v Bruselu zúčastnil jednání o asociační dohodě mezi Evropskou unií a Ukrajinou, kterou Moskva kritizuje. Ruským podnikům zasaženým západními sankcemi Uljukajev slíbil podporu Ruska. Země by prý za tímto účelem mohla přesměrovat prostředky z Fondu národního blahobytu nebo z penzijních fondů.

20:45

Podle ukrajinských médií bude problémem mimořádných voleb nejen průběh hlasování na východě. Volební komise se musí postarat o příslušníky armády, Národní gardy a domobrany, kteří se zapojili do bojových operací a nyní střeží linii obrany. Volební právo mají také desetitisíce ukrajinských uprchlíků, kteří odjeli z bojové zóny na západ země nebo na východ do Ruska. Otázkou je i uplatnění volebního práva pro Ukrajince žijící na okupovaném Krymu. Volební urny jim budou k dispozici v sousední Chersonské oblasti, ale v Kyjevě vládnou obavy, že ruské úřady Ukrajincům hlasování neumožní. Ukrajinští občané žijící na Krymu se kromě toho podle agentury Unian bojí, že i kdyby je ruští pohraničníci na Ukrajinu pustili, návrat zpět jim už neumožní.

Ukrajinské volby
Ukrajinské volby | Foto: Reuters
20:10

Ukrajinská ústřední volební komise je schopna zajistit průběh mimořádných parlamentních voleb jen v menší části volebních okrsků Doněcké a Luhanské oblasti, kde od dubna probíhaly tvrdé boje mezi ukrajinskou armádou a oddíly separatistů. Novinářům to v Kyjevě řekl šéf komise Mychajlo Ochendovskyj. K volebním urnám půjdou Ukrajinci 26. října. S ohledem na nynější linii fronty je volební komise schopna zajistit průběh voleb v devíti z 21 volebních okrsků v Doněcké a ve čtyřech z 11 v Luhanské oblasti, řekl Ochendovskyj. Povstalci, kteří zbytek obou oblastí ovládají, volby neuznávají a označují je za záležitost "cizího státu".

17:22

Nynější příměří na Ukrajině je pro zajištění trvalého míru nedostatečné. Na tiskové konferenci v Kyjevě to prohlásil šéf Evropské komise José Manuel Barroso. Brusel je podle něj pro politické řešení, ale nebude váhat s tvrdou reakcí na nepřijatelné chování Ruska.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011. | Foto: Reuters
16:28

Spojené státy oznámily další zpřísnění sankcí vůči Rusku. Opatření jsou namířena na ruský rafinérský a zbrojní průmysl, jakož i na ruské finanční domy a soukromé osoby. Sankce zasáhnou mimo jiné největší banku Sberbank. Více k americkým sankcím naleznete ZDE.

Foto: wikipedia.org
16:23

Moskva podle Putina po zpřísnění sankcí zváží protiopatření, ale pouze takové, z něhož by Moskva něco vytěžila.

16:19

Zpřísnění sankcí vůči Rusku podle šéfa Kremlu Vladimira Putina povede k narušení mírového proces na východě Ukrajiny.

Vladimir Putin v Minsku
Vladimir Putin v Minsku | Foto: Reuters
15:25

"Dvakrát jsem jako reportér letos vyrazil na Ukrajinu. Už tak skromné živobytí v Donbasu vzalo pro mnohé zasvé," píše reportér Aktuálně.cz Martin Novák. Co ho na Ukrajině potkalo, se dozvíte v jeho fotoblogu.

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
15:20

Ruské velení podle Kyjeva přerušilo stahování svých vojáků z východní Ukrajiny.

"Zaznamenali jsme přerušení odchodu ruských vojsk z ukrajinského území," řekl mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko. V blízkosti hranic s Ukrajinou podle něj navíc zůstává na 20 000 ruských vojáků (bez těch na anektovaném Krymu).

15:15

Kyjev a separatisté z východu Ukrajiny se před týdnem v Minsku dohodli na výměně zajatců. K jedné z nich došlo v noci ze čtvrtka na pátek, týkala se více než třicítky lidí na obou stranách.

Podívejte se, jak taková výměna vypadá.

14:00

I přes příměří byla v noci v některých čtvrtích Doněcku znovu slyšet palba z raketometů Grad. Část obyvatel se znovu ocitla bez vody a elektřiny, nejsou ale hlášeny žádné oběti. Ukrajinská armáda a separatisté se navzájem obviňují z porušování, podle svědků střílejí obě strany. Pokračují také přestřelky u doněckého letiště, které stále kontroluje armáda.

Foto: Reuters
13:52

"Za několik dnů se vydám do Spojených států, na důležité schůzky v Kongresu a s americkým prezidentem. Doufáme, že v brzké budoucnosti získáme zvláštní spojenecké postavení pro nečlena NATO," řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Podle agentury AFP jde Ukrajincům o postavení, jakému se těší Austrálie, Izrael, Egypt či Jižní Korea a které dovoluje zejména dodávky vyspělých zbraní a výměnu špionážních informací.

13:50

O výměně zajatců promluvil v moskevském rozhlasu "premiér" doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko. "Odehrálo se to (výměna zajatců) podivně, v noci. Vydali jsme 36 zajatců, ale dostali 31. Podvedli nás o pět lidí. Doufám, že příště se to odehraje civilizovaněji a v souladu s dohodami," postěžoval si.

Rebelové prý doufají, že chybějící pětici zajatců jim armáda vydá ještě dnes.

Foto: Reuters
13:48

Zpřísnění ruských sankcí nebude mít na klienty tuzemské Sberbank vliv. Evropská komise sice dosavadní zákaz poskytovat peníze největším ruským bankám zkrátila z devadesáti na třicet dní, omezení se ale týkají pouze matky Sberbank, která sídlí v Moskvě. "Mohu vás ujistit, že se vůbec nic nezměnilo," řekla Aktuálně.cz mluvčí Sberbank CZ Hana Drápalová.

Sankce by se tak neměly vztahovat ani na další dceřiné společnosti ve střední a východní Evropě, například v Chorvatsku, Maďarsku nebo na Slovensku. Evropské dcery ruských bank se na seznamu sankcí neobjevily proto, aby se opatření nedotkla místních občanů. "Přesně tak. Klienty evropských poboček to vůbec nemá zasáhnout," říká expert na Rusko z Karlovy univerzity Karel Svoboda.

13:43

Nové sankce Evropské unie dopadnou nejen na ruské banky, zbrojaře, těžaře ropy a plynu, ale tentokrát přímo i na mnoho obyvatel Ruska.

Zákaz poskytovat půjčky velkým ruským bankám znamená, že pro řadu Rusů bude obtížnější splácet hypotéky či úvěry.

Více se dozvíte v článku Nové sankce Rusům zdraží hypotéky. Kreml omezí dovoz aut.

Foto: Jakub Plíhal
13:34

Nové sankce už kritizoval šéf ruské poslanecké sněmovny Sergej Naryškin. Předseda Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu, usoudil, že ukrajinská krize je pro Západ jen záminkou k potrestání Ruska, asi jako byl atentát v Sarajevu záminkou k rozpoutání války.

13:33

Nové sankce Evropské unie proti Rusku podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova poškodí mírový proces na Ukrajině, kde by bylo naopak záhodno upevnit příměří mezi Kyjevem a proruskými separatisty.

 

"Přijímat takové rozhodnutí v okamžiku, kdy se mírový proces stabilizuje (...), znamená vybrat si cestu narušování tohoto procesu," řekl Lavrov v ruské televizi. Rusko na sankce podle ministra odpoví klidně, adekvátně a především tak, jak si žádá ochrana ruských zájmů.

 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
13:08

Ukrajinská armáda v dnešním komuniké uvedla, že příměří se vcelku dodržuje, ale - ačkoliv armáda prý zastavení palby naprosto respektuje - povstalci během čtvrtka v několika případech ostřelovali ukrajinské vojáky, a to i jejich pozice u doněckého letiště.

12:46

"Nevíme, co vás opravňuje rozhodovat také za podnikatele bez jakékoliv předchozí konzultace. Bohužel tímto neuváženým krokem velmi vážně poškozujete cestovní ruch, který je významným oborem právě v našem hlavním městě," píšou v dopise zástupci mimo jiné Asociace hotelů a restaurací či Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

12:40

Pozastavení partnerství Prahy s Petrohradem a Moskvou vážně poškozuje cestovní ruch. V otevřeném dopise pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09) to uvedlo Fórum cestovního ruchu. Hoteliéři, restauratéři a zástupci cestovních kanceláří požadují, aby Praha usnesení z 2. září zrušila.

Agentura Reuters v den voleb zařadila do svého servisu fotografii turistů prohánějících se kolem Pražského hradu na segwayích.
Agentura Reuters v den voleb zařadila do svého servisu fotografii turistů prohánějících se kolem Pražského hradu na segwayích. | Foto: Reuters
12:12

Rusko vypraví zítra do východoukrajinského Luhansku druhý konvoj s humanitární pomocí. Vyrazí z Rostova na Donu.

Podle agentury ITAR-TASS budou součástí pomoci kromě potravin také prostředky na čištění vody nebo generátory na výrobu elektřiny. První konvoj vyvolal v srpnu velké napětí, protože vjel na ukrajinské území bez souhlasu vlády v Kyjevě.

Ruské kamiony s humanitární pomocí čekají na odbavení na hranicích s Ukrajinou.
Ruské kamiony s humanitární pomocí čekají na odbavení na hranicích s Ukrajinou. | Foto: Reuters
11:55

Malajsijské letadlo, které se v červenci zřítilo nad východní Ukrajinou, bylo s "nejvyšší pravděpodobností" sestřeleno. Prohlásil to šéf nizozemské prokuratury Fred Westerbeke, který dohlíží na vyšetřování katastrofy.

V úterý Nizozemsko zveřejnilo předběžnou zprávu o vyšetřování, ve které jako příčinu pádu uvádí zasažení letadla "množstvím vnějších objektů s vysokou energií". Slovo "sestřeleno" ale zpráva neobsahovala.

Trosky letu MH17.
Trosky letu MH17. | Foto: Reuters
11:24

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma prohlásil v Kyjevě, že věří v úspěch jednání mezi Ukrajinou, Ruskem a separatisty, ale mír a dohoda jsou stále ještě velmi daleko. "Nedělejme si naděje, že urovnání konfliktu a dosažení míru máme na dosah ruky," prohlásil Kučma, který zastupoval ukrajinskou delegaci na jednáních v Minsku, kde se dohodlo minulý týden příměří. Kučma byl prezidentem Ukrajiny v letech 1994 až 2004.

Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu.
Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu. | Foto: Reuters
11:21

Polsko dnes obnovilo zpětné dodávky ruského plynu na Ukrajinu, které bylo tento týden kvůli menšímu toku této strategické suroviny z Ruska nuceno zastavit. Pokles v dodávkách zemního plynu hlásily také Slovensko a Rakousko. Ukrajina je nyní kvůli sporům o cenu odříznuta od přímých dodávek plynu z Ruska.

Gaz-System oznamuje, že nynější stav v přenosovém systému umožňuje dodávat plyn přes Hermanowice (na polsko-ukrajinské hranici) na Ukrajinu podle požadavku klienta," uvedl v prohlášení polský operátor plynovodů Gaz-System.

Již ve čtvrtek polské ministerstvo hospodářství sdělilo, že ruský energetický gigant Gazprom přislíbil na pátek dodat Polsku smluvní objem zemního plynu.

Kyjev tvrdí, že Gazprom snížil dodávky do Polska, aby tuto zemi přinutil zastavit přeposílání plynu na Ukrajinu. Rusko přerušilo vývoz plynu na Ukrajinu v polovině června kvůli sporům o cenu a o výši ukrajinského dluhu. Ukrajina proto zatím odebírá plyn z Polska a Maďarska a od září také ze Slovenska.

Gazprom otočil kohoutky už 1. ledna. Ilustrační snímek.
Gazprom otočil kohoutky už 1. ledna. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
11:04

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval k mírovému urovnání konfliktu na Ukrajině cestou jednání znepřátelených stran. Během schůzky s Vladimirem Putinem se také vyslovil pro upevnění vztahů obou velmocí tváří tvář rostoucím "vnějším hrozbám".

"Čína trvá na řešení ukrajinské krize politickými prostředky a vyzývá všechny strany na Ukrajině, aby co nejdříve zahájily jednání," uvedl Si podle čínského ministerstva zahraničí.

Peking zaujal k ukrajinské krizi podle Reuters opatrný postoj: nehodlá si znepřátelit klíčového ruského spojence, a tak ani nekomentoval referendum o připojení Krymu k Rusku, které by mohlo představovat špatný příklad pro vlastní vzpurné regiony, jako je Tibet. Čína ale také říká, že chce pokračovat v "přátelské spolupráci" s Ukrajinou a že respektuje její nezávislost, svrchovanost a územní celistvost.

10:14

"Jako výsledek jednání bylo ze zajetí povstalců osvobozeno včera 21 a právě nyní (dalších) 36 ukrajinských vojáků. Příměří nám umožňuje osvobodit naše chlapce, posílit armádu a vybudovat silnou obranu, abychom uhájili naše města a vsi," uvedl Porošenko podle agentury Interfax-Ukrajina.

Ukrajinský prezident Porošenko v Mariupolu.
Ukrajinský prezident Porošenko v Mariupolu. | Foto: Reuters
10:10

Ukrajinské vládní síly a proruští separatisté si v noci na dnešek vyměnili několik desítek zajatců. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko. S výměnou zajatců počítá dohoda o příměří na východě Ukrajiny, uzavřená před týdnem v Minsku.

9:35

Slovensko se při vyjednávání členských zemí EU o zpřísnění protiruských sankcí postavilo proti zákazu exportu zboží využitelného zároveň v civilním i vojenském sektoru, ačkoliv toto zboží Slováci do Ruska vyvážejí pouze v nepatrném objemu. Upozorňuje na to list Sme.

Od roku 2011 do letošního června Slovensko podle údajů tamní finanční správy vyvezlo do Ruska zboží dvojího určení, tedy využitelného pro civilní i vojenské účely, v celkovém objemu 33,2 milionu eur (917 milionů Kč), napsal deník. To je jen zlomek ročního exportu, který v roce 2012 dosáhl 62,8 miliardy eur.

9:13

Dalšími firmami, které nové sankce zasáhly, jsou tři ruské podniky vyrábějící letadla, helikoptéry a tanky. Jde o zbrojovku Uralvagonzavod, výrobce civilních a vojenských vrtulníků Oboronprom či ruského leteckého výrobce United Aircraft Corporation.

9:09

Nové restrikce se týkají i ruských ropných koncernů Rosněfť, Transněfť a ropné divize Gazpromu. List Kommersant píše, že si nebudou moci půjčovat na Západě a nesmí odtud získávat ani nové technologie.

Foto: Gazprom
9:05

Nové sankce, které přijala Evropská unie proti ruským bankám, zhorší možnosti Rusů pořizovat si hypotéky. Píše o tom s odvoláním na analytiky a ekonomy server Novyj region. Očekává se bankrot řady firem, které nebudou moci splácet půjčky. Nové sankce přijala EU například proti bankám Sberbank Rossija, Gazprombank nebo Vnešekonombank.

Foto: Thinkstock
8:55

Rozšíření sankcí dnes vyhlásí také Bílý dům.

8:50

Nový seznam obsahuje jména 24 osob, kterým Evropská unie v rámci protiruských sankcí zakázala vstup na své území a zmrazila zahraniční majetek.

8:45

Sankce se vztahují také na Sergeje Čemezova, muže, jenž má úzké vazby na prezidenta Vladimira Putina. S šéfem Kremlu se zná ještě z dob, kdy oba pracovali pro KGB ve východním Německu. Čemezov vede průmyslový a zbrojní koncern, pod nějž spadá mimo jiné zbrojovka Rosoboronexport nebo energetická společnost, která plánuje vybudování elektráren na Krymu.

8:40
 

Evropská unie se vyhlášením nových protiruských sankcí fakticky postavila proti mírovému urovnání ukrajinské krize, uvedlo už ve čtvrtek ruské ministerstvo zahraničí.
Brusel a vedoucí představitelé členských států EU by měli občanům EU jasně vysvětlit, proč je vystavují riziku konfrontace, hospodářské stagnace a ztráty pracovních míst," konstatuje se v prohlášení, které ruské ministerstvo zakončilo provoláním "Dejte konečně lidem šanci na mír".

8:35

Na seznam přibyl "premiér" doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko či předák proruských separatistů Vladimir Kononov.

8:25

Na sankčním seznamu EU přibyli další lidé, jimž bude zmrazen majetek a zakázán vstup na území EU. Je mezi nimi i místopředseda Státní dumy Igor Lebeděv či ruský nacionalista Vladimir Žirinovskij.

8:15

Nové sankce Evropské unie proti Rusku vstoupily v platnost. Členské státy se na nich dohodly už v pondělí, v úředním věstníku EU ale vyšly až v pátek. Uvedla to agentura Reuters.

8:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 13. 9. 2014 0:53
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy