Skončit boje a začít jednat, shodli se Putin a Obama

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Proruští separatisté přepadli v noci konvoj ukrajinské armády.

Podle mluvčího "protiteroristické operace" přišlo o život nejméně 10 vojáků, místní televize hovoří dokonce o 20 obětech.

K incidentu došlo podle dostupných informací nedaleko místa, kam dopadly trosky malajsijského letounu MH17. Tam pracují desítky zahraničních expertů.

Poprvé od rozšíření sankcí se uskutečnil telefonický rozhovor mezi Putinem a Obamou. Shodli se, že je třeba zastavit boje a začít jednat.

Páteční vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:00

Obama se k rozhovoru s Putinem vrátil na tiskové konferenci ve Washingtonu. Krizi na Ukrajině chceme vyřešit diplomatickou cestou, Rusko ale musí změnit své stanovisko, řekl Obama. Spojené státy podle amerického prezidenta mají pouze omezené možnosti, jak odradit Rusko od jeho akcí na Ukrajině, protože "Putin dlouhodobé zájmy Ruska ignoruje". Spojené státy všemožně podporují ukrajinskou vládu a snaží se Rusko zastavit. Existují ale limity, které Ameriku omezují. "Rusko by mělo chtít, aby se sankce uvolnily. Lidé se ale někdy chovají nerozumně a v rozporu se svými vlastními zájmy," řekl šéf Bílého domu na adresu ruského prezidenta.

20:00

Podle informace Bílého domu". Zdůraznil, že dáv Obama "zopakoval hluboké znepokojení z rostoucí podpory, kterou Rusko poskytuje separatistům na Ukrajiněá přednost diplomatickému řešení krize.

Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters
19:55

"Nehledě na existující rozdíly v hodnocení řady zásadních momentů, zdůraznily obě strany zvláštní význam okamžitého a trvalého zastavení bojových akcí na jihovýchodě Ukrajiny a zahájení politického jednání," uvedla ruská tisková služba. Rozhovor, který se podle Kremlu uskutečnil na žádost Bílého domu, byl prvním přímým kontaktem Obamy a Putina po rozšíření západních sankcí.  Podle Putinovy tiskové služby se prezidenti shodli v názoru, že nynější stav rusko-amerických vztahů neodpovídá zájmům Moskvy ani Washingtonu. "V této souvislosti si vyměnili názory na perspektivu rusko-amerického dialogu," uvádí se ve zprávě ruské tiskové služby.

19:50

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v telefonickém rozhovoru s prezidentem USA Barackem Obamou označil nedávné rozšíření západních sankcí proti Rusku za kontraproduktivní. Kroky Západu podle něj poškozují mezinárodní spolupráci a globální stabilitu, uvedla tisková služba Kremlu. Obama v rozhovoru zopakoval "hluboké znepokojení" nad podporou, kterou Moskva poskytuje ukrajinským separatistům, oznámil Bílý dům.

Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání vlády. (30. července 2014)
Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání vlády. (30. července 2014) | Foto: Reuters
17:45

Agentura Reuters hodnotí skandál jako jeden z možných signálů o snaze prezidenta Petra Porošenka vymýtit v zemi všudypřítomnou korupci a zločinnost ve státní správě. Podle průzkumů veřejného mínění právě tyto problémy Ukrajinci považují za nejpalčivější.

17:40

Ukrajinská generální prokuratura nařídila zadržet místopředsedu tamní centrální banky, který je podezřelý z masivní defraudace. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes oznámil první náměstek ukrajinského generálního prokurátora Mykola Herasimjuk. Druhý muž ve vedení centrální banky Borys Prychoďko se údajně podílel na krádeži dvou miliard hřiven (3,5 miliardy Kč) ze státního zemědělského fondu.

Představitelé centrální banky o Prychoďkově údajných přečinech nic nevědí a žádají justiční orgány o vysvětlení. Podle Herasimjuka měl místopředseda centrální banky spolupachatele, žádné informace o nich ale prokurátor nesdělil. Ze zpráv ukrajinských médií není zřejmé, zda byl bankéř uvězněn, či zda po něm policie pátrá.

17:38

Ukrajinská generální prokuratura nařídila zadržet místopředsedu tamní centrální banky, který je podezřelý z masivní defraudace. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes oznámil první náměstek ukrajinského generálního prokurátora Mykola Herasimjuk. Druhý muž ve vedení centrální banky Borys Prychoďko se údajně podílel na krádeži dvou miliard hřiven (3,5 miliardy Kč) ze státního zemědělského fondu. Představitelé centrální banky o Prychoďkově údajných přečinech nic nevědí a žádají justiční orgány o vysvětlení. Podle Herasimjuka měl místopředseda centrální banky spolupachatele, žádné informace o nich ale prokurátor nesdělil. Ze zpráv ukrajinských médií není zřejmé, zda byl bankéř uvězněn, či zda po něm policie pátrá.

16:37

Vicepremiér dále řekl, že oproti původním předpokladům na místo katastrofy dosud nedorazil tým nizozemských a australských policistů, kteří mají oblast střežit. Zahraniční policisté údajně nebudou ozbrojeni.

Podle ukrajinsko-nizozemské smlouvy posvěcené parlamentem, z jejíhož textu v úterý citoval list Ukrajinska pravda, mají naopak policisté právo zbraně nejen nosit, ale v případě nutnosti i použít. Členů policejní mise má být maximálně 700.

Foto: Reuters
16:20

Na místě pádu malajsijského letadla dnes podle ukrajinského vicepremiéra Volodymyra Hrojsmana pracovala stovka expertů, většinou odborníků z Nizozemska a Austrálie.

Podle Hrojsmana dnes poprvé pracovali experti v plném složení, dorazilo jich 101. Lokalizovali místa, kde byla nalezena další mrtvá těla. Pátrání a průzkum kritického prostoru bude podle Hrojsmana během příštích 24 hodin pokračovat.

16:07

Podle britského listu The Guardian našli Poláci svérázný způsob, jak reagovat na zákaz dovozu ovoce z Polska do Ruska.

Na sociálních sítích publikují fotografie, které je zachycují, jak jedí jablka. Kampaň zřejmě spustily noviny Puls Biznesu, které ve čtvrtek otiskly redakční článek nazvaný "Postavte se Putinovi: jezte jablka, pijte cider“.

Foto: Aktuálně.cz
15:59

Zahraničním expertům na místo pádu letadla umožňuje přístup bezpečný koridor, jehož zřízení vyjednali ve čtvrtek v Minsku zástupci Ruska, Ukrajiny, povstalců a OBSE. Ukrajinská armáda dnes v oblasti obnovila své operace.

15:50

Ruské úřady předaly mezinárodnímu vyšetřovacímu výboru vedenému Nizozemskem data požadovaná pro vyšetřování pádu letadla MH17.

"Skupina ruských expertů v čele s náměstkem šéfa ruského Federálního úřadu pro leteckou dopravu Olegem Storchevem, kteří jsou součástí mezinárodního výboru vyšetřujícího pád malajsijského letadla Boeing-777 na Ukrajině, už dříve předali požadovaná data potřebná pro detailní a nestranné vyšetřování,“ cituje z prohlášení úřadu agentura ITAR-TASS.

15:22

Ukrajinská tajná služba (SBU) ve Lvově údajně zadržela ruského občana, který měl pracovat pro ruské vojenské zpravodajství, uvedla agentura Ukrinform.

"Ruský občan, který měl na pokyn ruského vojenského zpravodajství vybudovat síť agentů z řad bývalých a současných vojáků, byl dne 30. července zadržen ve Lvově," napsala v prohlášení SBU.

Muž údajně musel předat tajné informace svým poručníkům na Krymu.

14:45

Prioritou je sesbírat pozůstatky zemřelých, které v teplotách přesahujících 30 stupňů Celsia tlejí rozptýlené po okolních polích, napsala agentura AP.

Pole s částmi lidských těl mají být nyní oficiálně označena jako "místo činu" a rozdělena na menší úseky, které budou systematicky prohledány. K pátrání budou využiti i cvičení psi.

Foto: Reuters
14:40

Zahraniční experti na místě pracují přes to, že v blízkosti trosek letadla pokračují boje mezi ukrajinskými vojáky a proruskými povstalci.

Skupina expertů v počtu asi 70 osob je největší, jaká se na místo od zřícení malajsijského boeingu s 298 lidmi na palubě vydala.

Foto: Reuters
14:28

Jen pro zajímavost. Rogozin má pravdu, jelikož ruský prezident Vladimir Putin se rád stylizuje do role hrdiny a nebojácného vůdce. V minulosti tak vylovil starodávné amfory, na rogalu vedl hejno ptáků do teplých krajin. Do galerie se podívejte zde.

14:16

Město Luhansk je údajně na pokraji humanitární katastrofy. S odkazem na tamní městskou radu to uvedla agentura ITAR-TASS.

14:00

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, na něhož cílí sankce Západu, se pustil do prezidenta Baracka Obamy. "Máme rozdílné hodnoty a spojence," napsal na Twitteru. A přiložil fotografii, na níž je šéf Kremlu s levhartem, zatímco šéf Bílého domu se psem.

Foto: Reuters
13:03

Podle ukrajinského exprezidenta Leonida Kučmy, který je jedním z vyjednávačů v Minsku, se armáda a separatisté dohodli, že si vymění celkem 40 zajatců - 20 na každé straně.

12:56

Většina policistů ve východoukrajinském Donbasu podle ministerstva vnitra pomáhala separatistům. "V osvobozených městech více než 50 % policistů zradilo přísahu, kterou dali naší zemi," prohlásil náměstek ministra vnitra Serhij Čebotar.

Kyjev už dříve oznámil, že bude propuštěno přes 20 000 příslušníků bezpečnostního sboru.

Ukrajinský policista poblíž Slavjansku.
Ukrajinský policista poblíž Slavjansku. | Foto: Reuters
12:50

Poslanec ukrajinské strany Vlast, jíž šéfuje expremiérka Julija Tymošenková, navrhuje zrušit zákon, jenž zapovídá členům parlamentu narukovat.

Podle Oleksandra Byhynetse norma "upírá zákonodárcům právo bránit vlastní zemi" a vyvolává nevoli voličů.

12:37

V Luhansku zemřelo během posledních 24 hodin pět civilistů, dalších devět bylo zraněno. Informovaly o tom místní úřady, podle nichž mezi oběťmi je i jedno dítě.

11:53

Australská federální policie oznámila, že průzkumný tým, doprovázený pozorovateli OBSE, provedl ve čtvrtek v okolí letadla, které se před dvěma týdny zřítilo na Ukrajině, předběžné zhodnocení situace.

Premiér Tony Abbott sdělil, že lokalizovali kolem trosek další tělesné pozůstatky.

11:12

Armáda oznámila, že "osvobodila od teroristů" obec Novyj Svit v Doněcké oblasti.

10:55

U obce Hrabove pokračuje ohledávání trosek boeingu Malaysia Airlines. Na místě podle OBSE pracuje 60 nizozemských a australských expertů.

Trosky letu MH17.
Trosky letu MH17. | Foto: Reuters
10:37

Prokyjevští aktivisté zveřejnili na YouTube video, které údajně dokazuje ostřelování pozic ukrajinské armády. Autenticitu záběrů nelze ověřit.

10:19

Jednou ze zemí, již postihnou ruské zákazy importu, je i Polsko. Tamní vicepremiér v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita prohlásil, že HDP země kvůli tomu poroste pomaleji o 0,6 procentního bodu.

Moskva uvalila embargo na dovoz polského ovoce.

09:56

Skupina nejvyspělejších ekonomik G7 plánuje zablokovat projekty Světové banky v Rusku. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Podle dvou nejmenovaných zdrojů jsou v ohrožení projekty za 1,5 miliardy dolarů, které Světová banka v Rusku připravovala. Opatření je součástí mezinárodního tlaku na Moskvu, kterou Západ viní z eskalace napětí na Ukrajině.

09:43

Třístranná jednání v běloruském Minsku údajně přinesla první úspěch. Podle serveru Ukrinform se zástupci Kyjeva dohodli s představiteli separatistických "lidových republik" na výměně rukojmích.

Další kolo jednání by se podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) mělo uskutečnit příští týden.

09:37

Ukrajinští výsadkáři se prý dostali pod minometnou a tankovou palbu povstalců poblíž města Šachtarsk. I když se armádě podařilo separatisty z některých míst vytlačit, právě v této oblasti i nadále pokračují intenzivní boje.

09:35

Proruští separatisté v noci zaútočili na konvoj ukrajinské armády. Podle mluvčího "protiteroristické operace" přišlo o život nejméně 10 vojáků, místní televize hovoří dokonce o 20 obětech.

K incidentu došlo podle dostupných informací nedaleko místa, kam dopadly trosky malajsijského letounu MH17.

09:32

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečního dění.

Země Evropské unie odsouhlasily přísné sankce vůči Rusku, které začaly platit právě dnes. Ruské úřady začínají přijímat opatření, která se už dotkla některých evropských zemí. Zakázán byl například dovoz řeckého ovoce.

V Česku by kvůli sankcím mohlo být podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka ohroženo 700 až 1000 pracovních míst.

Mezinárodní experti se vůbec poprvé dostali k troskám malajsijského boeingu. Stalo se tak poté, co armáda vyhlásila klid zbraní.

Foto: Reuters
19:55

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v telefonickém rozhovoru s prezidentem USA Barackem Obamou označil nedávné rozšíření západních sankcí proti Rusku za kontraproduktivní. Kroky Západu podle něj poškozují mezinárodní spolupráci a globální stabilitu, uvedla tisková služba Kremlu. Obama v rozhovoru zopakoval "hluboké znepokojení" nad podporou, kterou Moskva poskytuje ukrajinským separatistům, oznámil Bílý dům.

09:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes budeme sledovat dění kolem rusko-ukrajinské krize a vyšetřování pádu malajsijského boeingu.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 8. 2014 23:58
 

Právě se děje

před 46 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy