Živě: Řecko připravuje plán reforem, EU se sejde o víkendu

Živě
Úterní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.
Jean-Claude Juncker a Donald Tusk po skončení úterního summitu.
Jean-Claude Juncker a Donald Tusk po skončení úterního summitu. | Foto: Reuters

Atény/Brusel – Eurozóna se v úterý večer mimořádně sešla kvůli Řecku.

Po skončení jednání státníci oznámili, že Atény ve středu pošlou žádost záchrannému fondu eurozóny o další program pomoci.

Předseda Evropské rady Donald Tusk pak potvrdil, že řecká vláda musí nejpozději ve čtvrtek předložit podrobné návrhy na souhrnný a konkrétní reformní program.

Na sobotu bylo svoláno jednání Euroskupiny, o den později by se měl konat další mimořádný summit. Tentokrát zřejmě za přítomnosti celé osmadvacítky.

Úterní vývoj kolem řecké krize sledujeme v online reportáži.

Řecká krize:

Živě
Aktualizovat reportáž
0:59

Server The Guardian úterní dění shrnuje sdělením o ultimátu: dohoda, nebo Grexit

"Evropa dala Aténám posledním šanci přijít s důvěryhodným plánem hospodářských reforem, který by mohl podepřít novou finanční pomoc. Také pohrozila, že pokud Řecko nevyhoví požadavkům do neděle - kdy se koná mimořádný summit - opustí eurozónu."

0:29

"Nemám pochyb, že toto je možná nejkritičtější moment v historii EU a eurozóny," řekl Tusk.

0:15

Podle Tuska je pravděpodobné, že nedělní schůzce prezidentů a premiérů celé EU bude ještě předcházet asi hodinové setkání lídrů zemí platících společnou evropskou měnou.

23:54

Zda se v neděli sejde Evropská rada, se zřejmě ukáže teprve o den dříve, tedy tuto sobotu.

23:46

Řecký premiér Alexis Tsipras po summitu eurozóny prohlásil, že Atény usilují o to, aby se "konečně" dostaly z krize. Ocenil, že diskuse proběhla v "pozitivní atmosféře".

23:42

Podle slovenského premiéra Fica předseda EK Juncker na summitu eurozóny oznámil, že komise se připravuje i na "plán B", tedy řecký odchod z eurozóny.

23:40

Harmonogram podle Merkelové: ve středu ráno pošle Tsipras žádost Evropskému stabilizačnímu mechanismu (ESM) o nový program pomoci. Poté ji musí posoudit Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond.

23:37

Shrnuto: Podle vyjádření státníků po dnešním setkání Euroskupiny a mimořádném summitu by mělo ve středu zažádat o třetí o záchranný program a následně by mělo ve čtvrtek - či podle Junckera nejpozději v pátek brzy ráno - představit seznam jemu předcházejících opatření.

23:28

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ujistil představitele eurozóny, že ECB udělá vše potřebné, aby udržela řecké banky nad vodou do neděle, kdy by měla být na summitu vypracována dohoda o další pomoci Řecku, uvedla kancléřka Merkelová.

23:27

"Bude to rychlý proces, který započne během následujících hodin, s cílem dosáhnout dohody do konce tohoto týdne,“ nastínil blízkou budoucnost řecký premiér Alexis Tsipras.

Alexis Tsipras
Alexis Tsipras | Foto: Reuters
23:21

Krátkodobá dohoda – o které se dnes několikrát spekuloval - by byla podle Hollandea možná pouze v rámci střednědobého programu – a s podmínkami.

23:20

Podle francouzského prezidenta Francoise Hollandea Evropská centrální banka (ECB) i za těchto "extrémně obtížných podmínek“ řeckým bankám zajistí alespoň minimálním likviditu.

Foto: ČTK
23:10

"Poslední deadline končí tento týden. Buďto dosáhneme tento týden v Euroskupině dohody, nebo svolám na neděli odpoledne Evropskou radu,“ řekl Tusk.

23:05

Deadlline pro předložení řeckého návrhu je pátek ráno, informoval Juncker.

23:04

Francouzský parlament situaci kolem Řecka projedná ve středu, potvrdil prezident Francois Hollande.

Foto: Reuters
22:59

"Snížení dluhu není vůbec k diskuzi," uvedla kancléřka Merkelová.

22:57

"Vylučuji jakékoliv hypotézy," nechal se slyšet šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

"Varoval jsem Řecko, že Ne řeckou vyjednávací pozici oslabí. Tento večer to bylo dobře vidět," doplnil.

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters
22:53

Řecko nejpozději ve čtvrtek představí svůj návrh včetně podrobného reformního plánu, potvrdil šéf Evropské rady Donald Tusk.

Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra.
Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra. | Foto: Reuters
22:53

"Nedělní setkání rozhodne, zda existuje možnost pokročit s třetím progroamem v rámci ESM,“ řekla Merkelová.

"Respektujeme řecké referendum,“ doplnila. "Ale máme společnou svrchovanost k tomu, abychom respektovali eurozónu. Nejen jednu zemi."

22:45

Přechodné financování nehrálo v dnešních rozhovorech žádnou roli, řekla také kancléřka s tím, že se jednalo o tom, zda může vůbec k třetímu programu dojít.

“Návrhy, které čekáme, zahnují to, co bylo předloženo pro druhý program, plus něco navíc pro třetí program,” uvedla Merkelová.

22:42

"Nejpozději ve čtvrtek budeme potřebovat návrh řecké vlády na třetí záchranný program pod ESM,“ řekla dále Merkelová.

"Situace se o dost zhoršila,“ uvedla s tím, že bude muset návrhy třetího programu vzít před Bundestag.

22:37

Německá kancléřka Angela Merkelová potvrdila, že Tsipras ve středu požádá o třetí záchranný program.

"Jsme připraveni udělat vše, abychom ochránili euro a eurozónu," doplnila.

Foto: Reuters
22:33

"Někteří kolegové zaujali pevnější postoj. Jsou zmatení, že tři miliony Řeků mohou rozhodovat za 300 milionů Evropanů,“ doplnil Renzi.

22:29

Podle rakouského ministra financí Hanse-Jörga Schellinga je řecká žádost o pomoc v rámci ESM velice "vágní".

22:28

Současná debata se podle Renziho velice podobá těm minulým. Nedělní summit by podle něj mohl být tím posledním a "rozhodujícím".

Podle Renziho může jít dokonce o setkání celé osmadvacítky.

22:24

Italský premiér Matteo Renzi potvrdil, že už tuto neděli se bude kont další summit lídrů.

Matteo Renzi v Senátu.
Matteo Renzi v Senátu. | Foto: Reuters
22:17

The Wall Street Journal shrnuje dnešní hlavní předmět diskuze.

Na setkání lídrů eurozóny řecký premiér Alexis Tsipras dorazil s návrhem na provizorní financování do konce července – výměnou za některé z opatření, které požadují věřitelské instituce.

22:07

Dnešní summit končí. Uvádějí to první zprávy na Twitteru.

21:56

"Čas na kafe pro lídry summitu," tweetuje reportérka Guardianu. Debaty jdou prý lépe než nedávné diskuze k migraci.

21:50

"Nevím, jestli bankomatům dojdou peníze ve středu nebo ve čtvrtek v noci, ale jestli nebude dohoda - nebo aspoň prozatímní dohoda - s Evropou, bankovky během dvou tří dní dojdou," řekl jeden ze zdrojů z bankovního sektoru agentuře.

21:42

Řeckým bankám by mohly už během příštích dvou dnů dojí peníze - pokud se Atény s věřiteli nedohodnou na nové pomoci. Uvedla to agentura Reuters.

21:30

Řecko prý nebude mít problém s vyplacením platů ve veřejném sektoru, k čemuž by mělo dojít 13. července. Uvedl to náměstek ministra financí Dimitris Mardas. "Na základě toho, co nyní víme, budou moci být vyplaceny normálně," řekl Mardas řecké televizi ERT.

21:28

Podle zpravodaje serveru Spiegel Online se v Bruselu "šíří neklid" kvůli tomu, že by o dalším postupu vůči Řecku měla v neděli debatovat nejen eurozóna, ale všech 28 členských zemí EU. Tedy i Česko, i když eurem neplatí.

21:21

U jednacího stolu...

21:14

Prominentní ekonomové vyzvali německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby změnila svůj politický směr a přestala "násilím krmit" řecký lid "neustálými úspornými opatřeními". Ekonomové to uvedli v otevřeném dopise, který zveřejnila velká evropská média, jako například francouzský Le Monde či britský The Guardian.

21:04

Setkání Euroskupiny v sobotu 11. července a o den později summit eurozóny a setkání Evropské rady. Tak možný plán nastiňuje zdroj z řad diplomatů.

20:38

Prezident Spojených států Barack Obama dnes hovořil telefonicky o vývoji řecké krize s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a poté s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. Oznámil to Bílý dům.

"Budeme i nadále podporovat všechny strany, aby se konstruktivně podílely na diskusích," řekl Obamův mluvčí Josh Earnest s opětovnou výzvou po kompromisu.

Foto: Reuters
20:33

Řecký premiér Alexis Tsipras dorazí na ranní zasedání Evropského parlamentu.

20:31

Řecká vláda sice psaný návrh nepředložila, zřejmě ale zaslala žádost o pomoc v rámci ESM dopisem.

20:20

Řecko by mohlo směřovat k prozatímnímu tří až čtyřměsíčnímu financování (technicky vzato třetímu balíčku pomoci) a následnému dlouhodobějšímu programu na 3 až 4 roky. Na Twiteru to uvedla novinářka Financial Times.

20:15

"Je tu politická vůle k novému začátku," cituje Twitter řeckého ministra financí Euklidise Tsakalotose. Na otázku, proč dnes Atény nepřinesly nový návrh odpověděl, že je to "komplikovanější".

 

20:10

Představitelé eurozóny by se skutečně mohli v neděli sejít na dalším summitu, kde by odsouhlasili plán pomoci pro Řecko v případě, že budou věřitelé spokojeni s řeckou žádostí o půjčku a s plánem reforem.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva unijní zdroje.

19:59

Ministři financí eurozóny jsou údajně otevřeni myšlence o "restrukturalizaci" části řeckého dluhu. Detaily nového záchranného programu ale musí být známy do příštího pondělí, uvedl irský ministr financí Michael Noonan.

19:46

Řecko ve středu představí svoji pozměněnou žádost o pomoc, která "bere v úvahu" obavy mezinárodních věřitelů. Uvedla to agentura AFP.

19:46

Řecké banky tento týden zřejmě neotevřou. Přiznal to jeden z činitelů řecké vlády.

19:33

Řecko údajně žádá své partnery z eurozóny o prozatímní řešení svých finančních potřeb, které by pokrylo zbytek července.

Mezitím by se pak hledalo řešení dlouhodobé, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného řeckého vládního představitele.

19:27

Dobře informovaný unijní zdroj novinářům řekl, že výsledkem dnešního summitu by mělo být politické rozhodnutí pokračovat v jednáních s "velmi pevným časovým ohraničením", uvedl zpravodaj ČTK v Bruselu.

19:25

"Právě jsem si všiml, že moje novinářská akreditace pro summit nemá dnešní datum. Je na ní napsáno "červenec 2015". Špatné znamení? Měsíc summitů?" táže se na Twitteru novinář Peter Spiegel.

19:20

Na Twitteru se objevují informace, že by se tuto neděli mohl zřejmě konat další summit.

19:10

Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem navštíví ve středu Berlín, kde bude jednat s německým ministrem hospodářství Sigmarem Gabrielem o Řecku a dalších tématech týkajících se dění v Evropské unii.

19:04

Belgický ministr financí Johan van Overtveldt vyjádřil zklamání z dnešního odpoledního setkání Euroskupiny. "Měl jsem velmi silný pocit, že si každý uvědomuje ten pocit naléhavosti - až na řeckou vládu," uvedl.

18:54

Summit lídrů eurozóny začal.

18:42

Vyjádření Euroskupiny ohledně výsledků dnešního setkání...

18:34

Nejmenovaný řecký vládní představitel řekl, že řecký návrh učiněný v úterý před týdnem pořád platí, i když byl doplněn některými zlepšeními, napsala agentura Reuters.

Podle tohoto představitele budou řecké návrhy projednávány na dnešním summitu eurozóny i ve středu. Atény prý chtějí dosáhnout dohody co nejrychleji, aby mohlo být obnoveno financování řeckého bankovního systému, kterému hrozí po zavedení kapitálových kontrol minulý týden zhroucení.

"Tyto návrhy zahrnují reformy, financování, program investic a vyrovnání dluhu," dodal řecký představitel.

Většina zemí eurozóny je proti tomu, aby se Řecku odepsal dluh.

18:30

"Užitečná Euroskupina. Nyní čekáme na žádost pro ESM. Následují normální procedury," tweetuje finský ministr financí Alexander Stubb.

18:15

Nejmenovaný řecký vládní představitel řekl, že řecký návrh učiněný v úterý před týdnem pořád platí - s některými zlepšeními, napsala agentura Reuters.

17:52

A další kolo jednání. Ještě před startem summitu usedli k jednomu stolu Angela Merkelová, Francois Hollande, Alexis Tsipras i Jean-Claude Juncker.

17:47

"Musíme ukázat odpovědnost, solidaritu, ale také rychlost," řekl před summitem eurozóny francouzský prezident Francois Hollande.

"Cílem je udržet Řecko v eurozóně. Musíme vidět řecké návrhy co nejrychleji a a musíme se jimi zabývat co nejrychleji," dodal.

Foto: Reuters
17:42

Podle řeckých zdrojů mluvil premiér Alexis Tsipras o novém řeckém návrhu s americkým prezidentem Barackem Obamou. Obama prý vyjádřil "intenzivní přání", aby jednání skončila úspěchem.

17:33

Před nedělním referendem to vypadalo, že Řecko je rozdělené jako málokdy předtím.

Opoziční řecké politické strany, zejména pravicová Nová demokracie, se předháněly v kampani, aby voliče přesvědčily říct věřitelům Ano. A vládní Syrize přitom nemohly přijít na jméno.

Teď je najednou všechno jinak. Opozice je mnohem smířlivější, přestože v referendu jasně zvítězilo soupeřovo Ne. Příšla nevídaná dohoda napříč politickým spektrem, která ilustruje, v jak vážné situaci se Řecko nachází.

17:24

"Solidarita bez reforem není cesta, po které bychom se vydali,“ řekla před schůzkou lídrů zemí eurozóny německá kancléřka Angela Merkelová.

Zároveň dodala, že na dohodu už nezbývá příliš času. "Nejde o týdny, ale o dny," zdůraznila.

Angela Merkelová na dnešním summitu v Bruselu.
Angela Merkelová na dnešním summitu v Bruselu. | Foto: Reuters
17:05

Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem po schůzce ministrů financí uvedl, že nový záchranný program pro Řecko bude "střednědobý". Řekové o něj mají požádat co nejdříve a zítra se o něm znovu bude bavit Euroskupina, tentokrát pouze prostřednictvím telekonference. Řecko podle Dijsselbloema potřebuje důvěryhodné reformy. Všichni si jsou ale podle něj vědomi urgentnosti celé situace.

16:51

Řecký premiér Tsipras se před dnešním summitem eurozóny sejde s francouzským prezidentem Hollandem a německou kancléřkou Merkelovou, uvedla agentura Reuters.

16:45

Od naší zpravodajky z Bruselu:

Schůzka ministrů financí zemí eurozóny skončila. Podle několika zdrojů řecký ministr Tsakalotos skutečně nepředložil konkrétní návrh, ale ministrům údajně představil reformy v prezentaci.

Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem si dal po konci jednání s řeckým ministrem ještě osobní schůzku.

16:43

Twitter se baví absencí nového návrhu dohody s věřiteli. "Nedávejte vinu Euklidovi. Je nový."

16:38

O Řecku před večerním summitem eurozóny jednají i předseda Evropské rady Donald Tusk a prezident Evropské centrální banky Mario Draghi.

16:30

Evropská měna dnes oslabuje a vůči dolaru klesla na nejnižší hodnotu za pět týdnů pod 1,1 dolaru.

Pokles způsobilo rozhodnutí Evropské centrální banky nechat objem nouzového financování řeckých bank beze změny a zároveň zpřísnit podmínky pro poskytnutí těchto peněz.

ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters
16:26

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos podle zpráv sice na jednání Euroskupiny "nepřišel s konkrétním návrhem na papíře", ale kolegům z eurozóny údajně ukázal prezentaci.

Spekulace naznačují, že Řekové znovu předloží dřívější plán, v němž požadovali pomoc přes 29 miliard ze záchranného fondu eurozóny ESM. Ten už byl ale před pár dny odmítnut a věřitelé požadují důvěryhodnější plán.

16:18

"Absence konkrétního návrhu řecké vlády nepomůže dnešní večerní schůzce lídrů eurozóny," napsal na Twitteru maltský premiér Joseph Muscat.

16:13

Mladí si zvykli na vysokou nohu, komentuje na Facebooku odmítnutí dohody s věřiteli hlavní ekonom České spořitelny David Navratil.

Řecké referendum: kdo volil NE podle věku (průzkum): 18-24: 85% 25-34: 72% 35-44: 67% 45-54: 69% 55-64: 59% 65+: 45%Mladí si zvykli na vysokou nohu.

Posted by David Navratil on Tuesday, 7 July 2015
16:02

Řecký premiér Tsipras vystoupí ve středu v plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku.

16:01

Evropská centrální banka vysvětlila, proč nemůže poskytnout řeckým bankám další peníze.

"Úkolem programu nouzového financování bank (ELA) je podpora solventních bank, které čelí dočasným problémům s likviditou. Evropská centrální banka proto nemůže poskytnout další finance řeckým bankám za mimořádně štědrých podmínek nebo při nedostatečném krytí," píše se v prohlášení.

Zpráva přichází den poté, co ECB rozhodla ponechat strop úvěrů z ELA pro řecké banky beze změny na zhruba 89 miliardách eur (2,4 bilionu Kč). Zároveň však zpřísnila podmínky pro záruky požadované od řeckých bank za úvěry z ELA. Řecké banky jsou nyní na financování z nouzového programu ELA závislé a neochota ECB zvýšit objem programu před týdnem přiměla Atény k uzavření bank.

15:49

Zdá se, že nikdo v Bruselu pořádně neví, jaká je současná situace. Zdroje z eurozóny tvrdí, že Řekové s žádným návrhem nepřišli.

Podle nejmenovaného řeckého vládního představitele to není pravda a Euroskupina dostala na stůl upravený návrh předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera.

Ten nyní mají posoudit představitelé ECB, MMF a Evropské komise. Teprve potom se k dalšímu jednání sejdou ministři financí eurozóny.

15:45

Estonský prezident Toomas Hendrik Ilves se ohradil, že v současné situaci nelze myslet jen na řecké banky. "Chudším zemím než Řecko" teď podle něj hrozí, že kvůli nynější krizi přijdou o více než 4 procenta svého HDP.

15:30

O tom, že Řekové zatím žádný nový návrh nepředložili, píší i Financial Times. Odvolávají se přitom na tři na sobě nezávislé zdroje. Atény prý dostaly čas do zítřka.

15:26

Slovensko je proti tomu, aby eurozóna odpustila Řecku dluhy, řekl poslancům výboru pro evropské záležitosti premiér Robert Fico.

"Pro nás je červená čára odpis nominální hodnoty dluhu, co se týče Řecka. Dluh musí celý zůstat Řecku na krku, musí tento dluh splatit," prohlásil s tím, že v úvahu přichází úprava splátek řeckého dluhu.

Odmítnutí reforem v referendu podle něj nemůže znamenat snadnější cestu pro poskytnutí peněz.

15:23

Řecký premiér Alexis Tsipras večer na summitu v Bruselu požádá o překlenovací půjčku ve výši sedm miliard eur (téměř 190 miliard korun), poskytnutou Řecku nejlépe během dalších 48 hodin.

Tvrdí to agentura ANSA s odvoláním na své zdroje. Peníze prý chtějí Atény použít na nouzové financování a splácení dluhů, aby se vyhnuly platební neschopnosti.

Italský europoslanec Gianni Pittella řekl zpravodaji ANSA, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na této půjčce "už pracuje". "Hlavním cílem je zachránit Řecko před bankrotem. Každá minuta je drahá," uvedl Pittella.

Alexis Tsipras
Alexis Tsipras | Foto: Reuters
15:21

Večerní summit eurozóny se - navzdory poslednímu vývoji - bude konat. Jen nelze očekávat, že by na něm padla jakákoliv dohoda.

15:20

Jorgos Katrougalos, který má v Řecku na starost reformu státní správy, prohlásil, že "je technicky nemožné, aby banky otevřely tento týden".

15:17

Od naší zpravodajky v Bruselu:

"Všem v Bruselu je jasné, že se ještě do konce týdne či nejpozději příští pondělí kvůli Řecku znovu sejdou ministři financí zemí eurozóny.

Ani oni, ani lídři zemí platících eurem se dnes nebudou bavit o konkrétním návrhu Řeků. Ostatní země eurozóny nicméně podle zdrojů Aktuálně.cz dají Řekům jasně najevo, že zítra musí přijít s důvěryhodným a rozpracovaným návrhem, ne žádnými dopisy na dvě stránky.

Pokud by byl dostatečný, požádá předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem tak, jak velí pravidla, aby Evropská komise prověřila, zda jsou splněny nutné podmínky k tomu, aby Řecko získalo záchranný program z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM)."

Foto: Aktuálně.cz
15:01

Euroskupina podle serveru The Guardian skončila a začátek večerního mimořádného summitu eurozóny se posouvá na 19:00.

Do situace, zda - a případně co - Řekové předložili, by mohla vnést světlo tisková konference předsedy Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema.

14:52

Připomeňme, že ještě v pondělí večer řecký premiér Alexis Tsipras ujišťoval, že dnes předloží na jednání Euroskupiny nový návrh dohody s věřiteli. Ten měl podle zákulisních informací počítat i s odpuštěním 30 % dluhů.

14:50

Bruselem kolují pro mnohé stěží uvěřitelné zvěsti. "Řekové přišli bez návrhů. Zítra předloží nové požadavky a návrhy," píše na Twitteru reportérka řeckého listu Kathimerini.

14:44

Případný odchod z eurozóny by Řeky hodně bolel, míní americký miliardář a investor Wilbur Ross.

Jeden z investorů, kteří loni do řeckých bank nalili 1,3 miliardy eur, odhaduje, že jedna drachma by přišla na 25 až 50 eurocentů.

"Snížení hodnoty měny by automaticky vedlo ke snížení hodnoty penzí a všeho ostatního," řekl v rozhovoru pro televizi CNBC. Pravděpodobnost, že se Řecko vrátí k drachmě, je podle něj 60 ku 40.

14:25

Zatímco politici v Bruselu řeší, jak zachránit Řecko v eurozóně, přibližně třetina Francouzů by se od eura ráda vrátila k franku, napsal list Le Parisien s odvoláním na průzkum agentury Odoxa.

Pro to, aby Francie opustila eurozónu, se v anketě vyslovilo 32 procent dotázaných, proti bylo 67 procent.

14:22

Podle guvernéra lotyšské centrální banky Ilmarse Rimševičse se pro opuštění eura vyslovili v referendu sami Řekové.

"Byli stateční a svým hlasováním vyloučili setrvání v eurozóně," řekl bankéř v místním rádiu. Odchodem Řecka by podle něj eurozóna posílila.

14:15

Nový řecký ministr financí Tsakalotos na jednání dorazil bez kravaty - stejně jako do Bruselu jezdí řecký premiér Tsipras a jak jezdil Tsalakotosův předchůdce Janis Varufakis.

Nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos pří příjezdu na jednání Euroskupiny. (7. července 2015)
Nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos pří příjezdu na jednání Euroskupiny. (7. července 2015) | Foto: Reuters
13:53

Litevský ministr financí Rimantas Sadzius prohlásil, že "Grexit pro nás není řešením, eurozóna by se měla rozšiřovat, ne smršťovat". "Ale Řecko musí provést reformy. V politice je vždy prostor pro kompromis," řekl.

13:50

Neochotu snížit řecký dluh dal najevo také jeho finský protějšek Alexander Stubb.

"Nejsme ochotni snížit Řecku dluhovou zátěž. Už jsme to udělali v minulosti. Dveře jsou otevřené, ale pomoc je podmíněna," řekl Stubb.

13:40

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble před začátkem Euroskupiny opět odmítl snížení dluhu Řecka.

Neumožňují to prý pravidla unijního záchranného programu. Na dotaz, zda si Řecko může udržet euro, řekl, že to je otázka pro řeckou vládu.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble s řeckým poslancem Janisem Varufakisem
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble s řeckým poslancem Janisem Varufakisem | Foto: Reuters
13:39

Španělský ministr financí Luis de Guindos řekl, že v tuto chvíli není odpis řeckého dluhu naléhavou otázkou. Musíme nejdříve rozhodnout, zda mohou být splněny podmínky záchranného programu, řekl.

Jsme v posledních vteřinách krize, nemyslím, že by někdo chtěl, aby řešením byl Grexit, doplnil před jednáním.

13:38

Jednání Euroskupiny...

13:37

Odchod Řecka z eurozóny dokázal před schůzkou z ministrů vyloučit jen málokdo.

13:35

Poslechnout si, co Řekové chtějí, to je podle mnohých ministrů financí hlavní účel dnešní schůzky.

"V politice je vždy prostor pro kompromis a talentovaný politik ho dokáže najít i tam, kde si už ostatní myslí, že neexistuje," uvedl belgický ministr financí Johan van Overtveldt.

Ministři se ale shodli, že bude potřebná minimálně ještě jedna společná schůzka. "Času nám moc nezbývá, ale nějaký pořád máme," uvedl šéf španělské pokladny Luis de Guindos.

13:19

"Odchod Řecka z eurozóny nemohu vyloučit,“ uvedl před schůzkou Euroskupiny slovenský ministr financí Peter Kažimír.

Podle něj ale zůstávají v Evropské unii pravidla a procedury a podle těch se musí ministři zabývat žádostí kterékoliv země o pomoc z Evropského stabilizačního mechanismu.

"Důležité je, aby byly tyto procedury provedeny velmi rychle. A je to důležité pro Řecko i eurozónu, protože každý den máme nové a nové škody,“ uvedl Kažimír. Aby se mohlo najít řešení, bude podle něj potřeba ještě jedna schůzka.

13:16

Na nový návrh řecké vlády je zvědavý také eurokomisař pro hospodářství a daně Pierre Moscovici. Ten musí být podle něj substantivní a důvěryhodný.

"Není to jen o tónu, jakým bude přednesen, ale o jeho obsahu,“ uvedl Moscovici na otázku, jestli si myslí, že nový řecký ministr financí může pomoct urychlit dohodu. O konkrétních reformách, které by byly přijatelné pro ostatní ministry, ale nechtěl eurokomisař spekulovat.

"Tato schůzka je o cestě vpřed, není o odpuštění části dluhu,“ uvedl také Moscovici. Odchod Řecka z eurozóny podle něj nikdo nechce.

13:15

Předseda Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem se domnívá, že jednání budou po zamítavém výsledku referenda těžká.

"Budeme poslouchat našeho nového řeckého kolegu, se kterým se setkám ještě před schůzkou, a uvidíme, s čím přijde,“ řekl Dijsselbloem.

"Jsme připraveni dělat vše, co můžeme, abychom eurozónu posílili, a zároveň musíme jednání s Řeckem uzavřít tak, abychom neztratili důvěryhodnost,“ dodal Dijsselbloem s tím, že řešení musí být přijatelné pro obě strany.

Foto: Reuters
13:13

Celkem 108 tisíc lidí přispělo na řecký dluh v crowdfundingové sbírce na webu Indiegogo. Dohromady vybrali takřka dva miliony eur. Mise ale skončila neúspěšně, když iniciátor chtěl vybrat celých 1,6 miliardy eur, které Řekové měli poslat Mezinárodnímu měnovému fondu do konce června.

Fetu a olivy nebo pohlednici s premiérem Tsiprasem tak donátoři nezískají a peníze se jim vrátí. Více o sbírce jsme psali v textu Dejte si fetu a zachráníme je. Brit zahájil sbírku na Řeky.

13:11

Slovenský ministr financí Peter Kažimír je skeptický, pokud jde o nalezení řešení řecké krize. "Výsledky referenda nezmění realitu v Řecku," prohlásil při příjezdu na jednání ministrů financí Euroskupiny.

12:59

Bývalý britský ministr zahraničí William Hague varoval, že současná situace v Řecku je podle něj pouze začátkem krize eurozóny a že "další na řadě" jsou Itálie a Španělsko.

"Doufám, že si lídři zemí eurozóny dnes na svém setkání uvědomí, že ti z nás, kteří kritizovali euro při jeho vzniku, se ve svých předpovědích nemýlili," poznamenal v komentáři, který vyšel v listu The Telegraph.

Řecko by se podle něj mělo společné evropské měny jednoznačně vzdát, jinak se ocitne "v permanentní krizi".

Foto: Reuters
12:40

Už za 20 minut má v Bruselu začít schůzka ministrů financí eurozóny, mimořádný večerní summit eurozóny by pak měl odstartovat v 18:30.

Původně byl začátek plánován na šestou hodinu večerní. Upřesněný čas byl oznámen akreditovaným novinářům v Bruselu.

12:39

Nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos je opravdu pravý opak svého předchůdce Janise Varufakise. Zatímco Varufakis si svůj první příchod na schůzku ministrů financí zemí eurozóny užil a poctivě se věnoval novinářům, Tsakalotos se pouze usmál a vzal to nejkratší cestou z auta do budovy.

12:30

Návrhy, které se dnes chystá přednést nový řecký ministr financí, se podle německého tisku příliš neliší od reformních plánů, které Řekové odmítli v nedělním referendu. S odkazem na informace ze Süddeutsche Zeitung to uvedla agentura Reuters.

Nový řecký ministr financí Euklid Tsakalotos.
Nový řecký ministr financí Euklid Tsakalotos. | Foto: Reuters
12:25

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se ohradil vůči nařčením europoslanců, že neustále "visí na telefonu".

"Neprovokujte, píšu si s Tsiprasem," vzkázal svému okolí.

12:20

Server Wall Street Journal spočítal, co by eurozóna případným odchodem ztratila. Přišla by například o 24,5  procenta produkce olivového oleje, o 84 procent pravoslavných křesťanů či díky 2000 řeckých ostrovů také téměř o třetinu mořského pobřeží.

12:10

Hlavní otázkou dneška je: Požádá předseda Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Jeroen Dijsselbloem Evropskou komisi, aby začala posuzovat, jestli mají Řekové nárok na pomoc z ESM, a tím de facto odstartoval proces vyjednávání třetího záchranného programu pro Řecko?

12:10

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel naznačil, že přijetí Řecka do eurozóny byla chyba. "Vstup Řecka do eurozóny byl z dnešního pohledu velice naivní," uvedl Gabriel.

Německý ministr hospodářství a předseda SPD Sigmar Gabriel.
Německý ministr hospodářství a předseda SPD Sigmar Gabriel. | Foto: Reuters
12:01

Pro připomenutí - vybraná fakta k řeckému dluhu:

- Celkový dluh Řecka nyní přesahuje 320 miliard eur (8,7 bilionu Kč).

- Největším věřitelem Řecka je Evropský fond finanční stability (EFSF), kterému řecká vláda dluží zhruba 130,9 miliardy eur (přes 3,5 bilionu Kč).

- Jednotlivým státům eurozóny Řecko dluží 53 miliard eur, dalších 27 miliard eur dluhu má Řecko u Evropské centrální banky (ECB) a zhruba 20 miliard u MMF.

- Dalších 89 miliard eur tvoří objem nouzového programu financování řeckých bank (ELA) Evropskou centrální bankou (ECB). Toto financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů.

- Z jednotlivých zemí jsou největšími věřiteli Řecka Německo (68 miliard eur), Francie (44 miliard eur) a Itálie (38 miliard). Tyto částky zahrnují půjčky i prostředky z EFSF.

- Dalšími věřiteli jsou řecké a další zahraniční banky, soukromí investoři a další.

Foto: Thinkstock
11:53

"Mimořádný summit k Řecku: klíčové je jednat o skutečném reformním programu, ne o polovičatém řešení," píše europoslanec Pavel Telička.

11:40

O krizi s humorem...

11:23

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz předpokládá, že řecký premiér Tsipras dnes své nové návrhy představí a bude možné je použít jako základ k jednáním.

11:19

"Pokud je úterý, tak to musí být setkání Euroskupiny," píše na Twitteru Peter Spiegel z Financial Times.

Zřejmě nic nevystihuje patovou situaci kolem Řecka lépe.

11:13

Šéf Evropského parlamentu Martin Schulz si "Grexit“ nepřeje. "Dávám přednost tomu, aby Řecko zůstalo v eurozóně,“ cituje ho agentura Reuters. "Mým osobním názorem je, že Grexit nemůže být naším cílem.“

Foto: Aktuálně.cz
11:10

Bruselské zdroje řeckého listu Kathimerini tvrdí, že pro odchod Řecka z eurozóny je 16 z 18 dalších zemí platících eurem.

Foto: ČTK
11:05

I když je Německo největším řeckým věřitelem, podle mnohých analytiků by krach Atén v současné době nijak zvlášť nepocítilo. Všímá si toho deník Wall Street Journal.

Podle mnichovského institutu Ifo půjčil Berlín Řecku 88 miliard eur, podle ratingové agentury Standard & Poor´s až 90,6 miliardy eur.

Německo má teď ale velmi slušný rozpočtový základ – je dokonce v přebytku a jak bilaterální půjčky Řecku, tak půjčky v rámci EFSF začnou být splatné až po roce 2020. Takže mohou být kompenzovány klasickými rozpočtovými příjmy.

11:04

Odchod Řecka z eurozóny není možné riskovat, řekl dnes francouzský premiér Manuel Valls. Základy dohody o finanční záchraně této zadlužené jihoevropské země podle něj existují a debata o snížení dluhu by neměla být tabu.

"Vystoupení Řecka z eurozóny by představovalo riziko pro světový hospodářský růst a ekonomiku," řekl dnes Vall rozhlasové stanici RTL. Pro Evropskou unii nyní podle něj nastal rozhodující okamžik.

Foto: Reuters
10:49

Evropské akcie zahájily dnešní obchodování mírným růstem, pozornost investorů se ale dál soustředí na jednání o řešení řecké dluhové krize.

Index Euro STOXX 50, který sleduje přední akcie v eurozóně, vykazoval krátce před 10:30 nárůst o 0,2 procenta. V pondělí v reakci na výsledek nedělního referenda v Řecku o více než dvě procenta oslabil.

10:47

Lucemburský ministr financí Gramegna uvedl, že Euroskupina by měla zvážit odpis části řeckého dluhu, ale jen v případě, že se Atény zavážou k balíku reforem.

"Odpis části řeckého dluhu není pro Lucembursko tabu v tom smyslu, že mluvit můžeme úplně o všem," řekl ministr v rozhovoru s rádiem 100.7. Nepřijatelné by podle něj ale bylo, kdyby země platící eurem odepsaly část řeckého dluhu, přičemž "Řecko by si jednoduše dělalo, co chce".

10:46

Řecká burza zůstane uzavřená nejméně do středy. Oznámila to řecká komise pro kapitálové trhy.

10:42

Fidel Castro poslal řeckému premiérovi Alexisu Tsiprasovi "vroucné blahopřání" k jeho "brilantnímu vítězství v referendu".

10:35

Výdaje řecké vlády klesly od roku 2008 o 20 %, píše na Twitteru Royal Bank of Scotland. Naproti tomu utrácení ve velké Británii či Itálii vzrostlo, poznamenává.

10:30

Janis Varufakis sice opustil post ministra financí, radit ale hodlá dál. Vyplývá to alespoň z jeho rozhovoru pro Sky News.

10:15

Řecké nemocnice a státní zdravotní pojišťovna EOPYY dluží farmaceutickým firmám za léky od loňského prosince 1,1 miliardy eur.

Více čtěte zde.

10:10

Zásoby se nebezpečně tenčí. Když pacient přijde s žádostí o sedm balení konkrétního léku, Flora - která si nepřála zveřejnit příjmení - může objednat jen dvě. Vládní restriktivní pravidla povolují lékárnám mít jen omezené množství zásob, vysvětluje Flora. A zoufalá finanční situace znamená, že mají problémy koupit si i to malé množství, co mohou. Denní dodávky léků se smrskly na jednu igelitovou tašku naplněnou krabičkami. A v zásuvkách a vitrínách zůstává prázdno.

Další lékárny uvádějí, že za nedostatek léků v dodavatelském řetězci mohou obavy zahraničních dodavatelů, kterým se nechce prodávat do finančně nestabilního Řecka. Farmaceutickým firmám údajně řecké nemocnice a státní zdravotní pojišťovna dluží víc než 1,1 miliardy eur (skoro 30 miliard Kč) - nezaplatily jim od prosince loňského roku.

10:05

Problémy trpí i řecké lékárny.

"Vzkažte Evropě, že voláme SOS," říká šestašedesátiletá Flora a po tvářích jí stékají slzy. "Potřebujeme vědět, jestli nám pomůžou, nebo ne. A tu odpověď potřebujeme."

Její rodina už 44 let provozuje lékárnu v přístavní oblasti Pireus na západním pobřeží Atén. Ale Flora netuší, zda ji bude moci otevřít i zítra. O víkendu Řekové v referendu hlasovali proti podmínkám, které věřitelé požadují výměnou za finanční pomoc. Ale podniky, jako je Flořina lékárna, zoufale potřebují, aby se řešení krize našlo co nejdříve, uvedl server BBC.

09:50

Přímý přenos z Evropského parlamentu je v anglickém jazyce k vidění zde.

Foto: Aktuálně.cz
09:48

Předchozí nabídka Řecku byla podle europoslance Webera "férová". "Nevím, jak k ní můžeme něco dodat," uvedl Weber.

09:42

Předseda poslaneckého klubu Evropské lidové strany Manfred Weber neděli, kdy se konalo referendum v Řecku, označil za "špatný den pro Evropu".

09:16

"Evropská komise je připravena udělat vše, co bude v jejích silách, aby pomohla v co nejkratším čase zprostředkovat dohodu. Státy se mohou na Komisi spolehnout," uzavřel svůj proslov Juncker.

9:14

Šéf Komise se ohradil proti vyjádření exministra Varufakise, že věřitelé jsou teroristé.

9:12

Řecko udělalo vážnou chybu, řekl Juncker.

9:11

Juncker o vystoupení Řeků z eurozóny

9:10

"Řekové dali najevo svůj názor a já bych teď rád porozuměl tomu, co řekli, protože otázka, o které hlasovali, už nebyla na stole," uvedl Juncker s tím, že bude po řeckém premiérovi požadovat vysvětlení. "Musíme pochopit, co chtěli Řekové říct.“

9:10

Jean-Claude Juncker kritizuje Alexise Tsiprase. Bude prý muset vysvětlovat, proč se Řeků ptal v referendu na něco, co už neplatilo.

9:08

"Musíme se vyhnout odchodu Řecka z eurozóny," řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Dnes ale budeme spolu pouze mluvit a snažit se tolerovat a naslouchat jeden druhému, kdybychom dnes měli najít řešení, bylo by to velmi zjednodušené řešení," uvedl Juncker, který zahájil debatu o řecké krizi v Evropském parlamentu. "Nezmizel jsem, přišel jsem do Evropského parlamentu, abych mluvil o řeckém referendu, protože toto je dům demokracie," řekl Juncker, který se včera poněkud nezvykle k výsledku řeckého referenda nevyjádřil.

9:00

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker mluví k poslancům europarlamentu o Řecku. Situaci v Řecku komentuje poprvé od nedělního referenda.

8:46

"Insolventní země, která zavádí paralelní měnu, nepatří do měnové unie," uvedl Oettinger. "Nacházíme se v kuriózní situaci, kdy Řecko je sice členem eurozóny, ale nemá téměř žádná eura," dodal.

Günther Oettinger
Günther Oettinger | Foto: Reuters
8:45

Řecká vláda bude pravděpodobně v brzké době nucena začít hradit účty a vyplácet mzdy a důchody ve formě dlužních úpisů. Země by se tak stala nezpůsobilou pro setrvání v eurozóně. V rozhovoru s německým listem Bild to řekl eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger.

8:10

Euroskupina začne dnes ve 13 hodin. Ministři financí na ní přichystají schůzku svých šéfů - mimořádný summit eurozóny.

7:37

"Alexis Tsipras se vůbec poprvé rozhodl být státníkem - nejen vůdcem 'levičáků', jak ho kdysi nazval dnes už bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis," všímá si německý zpravodajský server Spiegel Online. Připomíná tak fakt, že Tsipras v pondělí vyzval všechny opoziční strany v Řecku, aby mu pomohly najít cestu z krize. "V bankách dochází hotovost - ale premiér Tsipras je na vrcholu své moci," upozorňuje Spiegel Online.

Alexis Tsipras
Alexis Tsipras | Foto: Reuters
7:32

"Řecká vláda signalizovala ochotu spolupracovat," uvedl analytik Patrik Safvenblad ze společnosti Harmonic Capital. "To snižuje riziko platební neschopnosti Řecka či jeho odchodu z eurozóny," dodal.

Podle analytiků je pozitivní zprávou i rezignace řeckého ministra financí Janise Varufakise. "Euro se zotavuje z počátečního propadu po referendu, zůstává však zranitelné," uvedl analytik Josh O'Byrne ze společnosti CitiFX.

7:31

"Referendum ve skutečnosti neznamená v jednáních žádnou změnu," uvedl analytik Mark Luschini ze společnosti Janney Montgomery Scott. Většinovým názorem podle něj je, že stále existuje možnost dohody, která udrží zadlužené Řecko v eurozóně.

7:30

Americké akcie v pondělí oslabily. Pokles způsobila situace v Řecku a obavy ohledně vývoje na čínském akciovém trhu.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se snížil o 0,26 procenta na 17.683,58 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,39 procenta na 2068,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,34 procenta na 4991,94 bodu.

New York Stock Exchange prožívá skvělé časy. Hlavní burzovní index Dow Jones industrial average zdolal historické maximum, kterého dosáhl před šesti lety. V pozadí je levná ropa, která by mohla stimulovat Američany k útratám.
New York Stock Exchange prožívá skvělé časy. Hlavní burzovní index Dow Jones industrial average zdolal historické maximum, kterého dosáhl před šesti lety. V pozadí je levná ropa, která by mohla stimulovat Američany k útratám. | Foto: Reuters
7:10

Je Evropská unie životaschopný projekt pro budoucnost? Na Řecku se to teď ukáže. Čtěte komentář Martina Fendrycha Řecko: Uvažovat jen ekonomicky, jen národnostně, je nemoc.

Foto: Aktuálně.cz
7:00

Co se v Řecku dělo v pondělí? Projděte si detailní online reportáž. Živě: Tsipras pojede do Bruselu požádat o odklad reforem.

7:00

Šéfka řecké bankovní asociace Luka Katseliová v pondělí oznámila, že řecké banky zůstanou zavřené také ve středu. "Rozhodli jsme se prodloužit bankovní prázdniny o dva dny - úterý a středu," řekla.

Podle jednoho ze zdrojů agentury Reuters se ale bankovní domy v Řecku neotevřou nejméně do konce tohoto týdne.

7:00

Řecké banky dnes zůstanou zavřené, Řekové tak budou moci nadále vybírat peníze pouze z bankomatů. Denní limit pro jednu kartu zůstává na 60 eurech (zhruba 1600 Kč).

Před Eurobankou v Aténách
Před Eurobankou v Aténách | Foto: Reuters
6:50

Už krátce po poledni se v Bruselu sejdou ministři financí 19 zemí eurozóny, aby připravili večerní summit. Řecko na jednáních euroskupiny v posledních měsících zastupoval Janis Varufakis, po jeho pondělní rezignaci už přijede nový ministr, dosavadní řecký šéfvyjednavač Euklidis Tsakalotos.

6:45

Po nedělním referendu, ve kterém řečtí voliči odmítli podmínky věřitelů zadlužené země, by mělo Řecko opustit eurozónu. Shodli se na tom komentátoři některých českých deníků. Řecko podle nich na členství v Evropské měnové unii nemá a jeho setrvání v ní by prodlužovalo trápení všech zúčastněných.

6:36

Mezinárodní měnový fond (MMF) v pondělí upozornil Atény, že nemůže poskytovat peníze zemím, které mu včas neuhradily splátku. Řecko se mezi tyto země zařadilo minulý týden, když MMF nesplatilo 1,55 miliardy eur.

Nejmenovaný představitel MMF řekl agentuře Reuters, že šéfka fondu Christine Lagardeová hovořila s Tsiprasem. "Vysvětlila neschopnost fondu vyplácet (peníze), která je součástí politiky v případě prodlení," dodal. Lagardeová přitom v neděli odpoledne prohlásila, že MMF je Řecku připraven poskytnout pomoc.

Christine Lagardeová, šéfka MMF
Christine Lagardeová, šéfka MMF | Foto: Reuters
6:35

Eurozóna svolala na dnešek mimořádný summit. Řecký premiér Alexis Tsipras na něj poletí s kontroverzními návrhy.

Z informací řeckých médií vyplývá, že Atény budou od věřitelských institucí požadovat odklad úsporných opatření. Budou také usilovat o zachování daňového zvýhodnění pro řecké ostrovy, kvůli kterému sváděly obě strany při dosavadním vyjednávání těžké boje.

Mimořádný summit začíná v Bruselu v podvečer.

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras | Foto: Reuters
6:31

Nejprve stručně, co se stalo v pondělí:

- Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla ponechat objem nouzového financování (ELA) řeckých bank beze změny na zhruba 89 miliardách eur (2,4 bilionu Kč). Atény žádaly jeho navýšení.

- Kvůli Řecku se sešla německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. Varovali, že pro dohodu nezbývá moc času.

- Tři hlavní opoziční strany v Řecku podpořily premiéra Tsiprase. Posílily tak jeho vyjednávací pozici.

- Řecko vyměnilo ministra financí, což mnozí uvítali.

- Nové analýzy renomovaných společností tvrdí, že Řecko se blíží odchodu z eurozóny.

6:30

Dobré ráno z redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás budeme sledovat vývoj řecké krize. 

Zahraničí Ekonomika ČTK Zahraničí, Ekonomika, ČTK, Silvie Housková
Aktualizováno 8. 7. 2015 1:01
 

Právě se děje

před 58 minutami

Do Afghánistánu se přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a dalších zemí do Afghánistánu. Novinářům to ve středu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jenž zároveň uvedl, že Rusko poskytne Tádžikistánu vojenskou pomoc, pokud bude země kvůli dění v sousedním Afghánistánu ohrožena.

"Samozřejmě doufáme, že v Afghánistánu dojde k nějakému konsensu a smíření mezi etniky. Zároveň však vidíme, jak se tam aktivně přemísťují (…) z různých regionů, včetně Sýrie či Libye jednotky Islámského státu," prohlásil Šojgu.

Radikální islamistické hnutí Tálibán zahájilo v květnu - tedy v době, kdy začala mezinárodní koalice stahovat ze země své zbývající vojáky - masivní ofenzivu proti vládním silám. Obsadilo od té doby rozsáhlá venkovská území a klíčové hraniční přechody se sousedními zeměmi. Tvrdí, že má pod svou kontrolou 90 procent hranic země, což vláda v Kábulu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje

Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Smartwings v současnosti nabízí letecká spojení z Prahy do téměř 60 destinací. Dopravce očekává, že jen v červenci z a do Prahy přepraví na svých letech přes 280 000 cestujících a dalších téměř 100 000 cestujících na letech v rámci destinací Brna a Ostravy.

"Zaznamenáváme zvýšenou poptávku po našich službách, a proto nadále pokračujeme v obnově sítě linek. Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří k velmi oblíbeným destinacím. Smartwings nabízí velmi atraktivní časy odletů z Prahy i z Dubaje, které ocení nejen cestující, pro které je Dubaj cílovou destinací, ale také ti, kteří letiště v Dubaji využívají jako svůj přestupní bod pro svoji cestu do Asie, Afriky či Austrálie," uvedl obchodní ředitel Peter Šujan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy