Živě: Řecko je údajně připraveno zrušit nedělní referendum

Přenos skončil
Úterní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.
V Athénách se sešli příznivci Evropské unie.
V Athénách se sešli příznivci Evropské unie. | Foto: Reuters

Atény/Brusel - Řecku zbývá už jen pár hodin do okamžiku, kdy se technicky ocitne v platební neschopnosti.

Atény proto přišly na poslední chvíli s novým návrhem. Žádají o dvouletý záchranný program z Evropského stabilizačního mechanismu a rovněž restrukturalizaci dluhu.

Současný záchranný program skončí o půlnoci. Euroskupina bude o řeckém návrhu znovu jednat zítra.

Úterní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.

Řecká krize:

Přenos skončil
00:01

Skončila platnost záchranného programu pro Řecko. Země současně ještě v úterý potvrdila, že do 30. června neuhradila splatnou část dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a požádala o více času na uhrazení dlužné splátky. Řecko je tak v platební neschopnosti.

22:50

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky.

Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako penzijní fondy.

22:50

Mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecko hlouběji do spekulativního pásma na CC, což znamená velmi nízkou perspektivu splacení. Důvodem je krach jednání s věřiteli a vyhlášení referenda. Přerušení jednání s věřiteli podle prohlášení Fitch výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že země v příštích několika měsících nebude schopna splnit své dluhové závazky, a je tak vysoce pravděpodobné, že se země dostane do platební neschopnosti.

22:48

Americká agentura Bloomberg trefně poznamenává, že jediná důležitá otázka nedělního řeckého referenda zní: Co znamená, když voliči budou hlasovat "ano"? 

22:20

Připomeňme, že se Řecko s nejvyšší pravděpodobností úderem dnešní půlnoci připojí k zemím jako Somálsko, Súdán nebo Zimbabwe. Právě tyto státy nesplatily své dlužné část Mezinárodnímu měnovému fondu.

Řecko se plánuje vydat stejnou cestou. Ministr financí Janis Varufakis totiž dříve potvrdil, že země dnes splátku dluhu nezaplatí.

22:02

Středeční telefonická konference ministrů financí eurozóny se uskuteční v 11:30. 

21:55

Řecký vicepremiér Jannis Dragasakis řekl státní televizi, že referendum o návrhu věřitelů se možná neuskuteční.

Zrušení plebiscitu má ale jeden háček. Jak podle deníku Guardian dříve upozornil Zoe Konstantopoulou, mluvčí athénského parlamentu, zastavení referenda je ústavně nemožné.

Zmatky okolo řeckého referenda tedy pokračují.

21:44

Americký ministr financí Jack Lew dnes telefonicky hovořil s šéfem euroskupiny Jeroenem Dijsselbloemem a šéfem italské a francouzské státní kasy.

Trojici ministrů ujistil, že Spojené státy situaci okolo Řecka pozorně sledují. Také je ujistil, že reforma Řecka a jeho setrvání v eurozóně je v zájmu celé globální ekonomiky. 

21:32

Atény podle vicepremiéra Jannise Dragasakise také požádaly Evropskou centrální banku (ECB), aby zvážila zvýšení stropu pro nouzové financování řeckých bank.

21:24

"Nezdá se, že by se změnily politické okolnosti a kaskadérské kousky řecké vlády. Politický kontext se nezměnil. Starý program vyprší dnes o půlnoci," řekl stanici CNN šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

21:18

Řecko požádalo Mezinárodní měnový fond (MMF) o více času na uhrazení dlužné splátky ve výši 1,6 miliardy eur (skoro 44 miliard korun). Státní televizi to podle agentury Reuters řekl řecký vicepremiér Jannis Dragasakis. Na uhrazení splátky mají Atény čas do dnešní půlnoci. Ministr financí Janis Varufakis již dříve potvrdil, že země dnes splátku dluhu nezaplatí.

Foto: Reuters
21:16

Řecká vláda spustila oficiální webovou stránku o nedělním referendu. Na adrese, která je nahlédnutí ZDE, vysvětluje, o čem se bude hlasovat a veřejnosti nebo například odůvodňuje, proč se lidové hlasování vůbec koná.

21:08

Telefonická konference euroskupiny skončila. Ministři financí eurozóny uvedli, že Atény ve středu předloží nové návrhy a euroskupina o nich bude opět jednat.

O Řecku budou jednat prostřednictvím telekonference i ve středu. Oznámil to předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Atény podle něj předloží podrobnosti ke svému dnešnímu návrhu na nový program pomoci pro zadluženou zemi. Dijsselbloem ale upozornil, že podmínky pro Řecko mohou být tvrdší.

20:45

Agentura Standard & Poor's zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti čtyř předních řeckých bank na známku selektivní platební neschopnost (selective default, SD). Důvodem je omezení činnosti bank řeckou vládou a názor agentury, že bez další podpory ze strany Evropské unie je pro Řecko do šesti měsíců nevyhnutelný bankrot. Doposud měly National Bank of Greece, Alpha Bank, Eurobank Ergasias a Piraeus Bank u agentury hodnocení CCC, tedy extrémně spekulativní

Sídlo ratingové agentury Standard and Poor's v New Yorku.
Sídlo ratingové agentury Standard and Poor's v New Yorku. | Foto: Reuters
20:20

Jednání začínají být eufemisticky řečeno nepřehledná. Šéf euroskupiny (ministrů financí členských zemí eurozóny) Jeroen Dijsselbloem před několika minutami prohlásil, že návrh řecké vlády bude znovu posouzen zítra. Řecká vláda svůj dnešní návrh ještě doplní. Podle Dijsselbloema ale nelze čekat žádné rozhodnutí do neděle 5. července, kdy se uskuteční řecké referendum.

Jeroen Dijsselbloem
Jeroen Dijsselbloem | Foto: Reuters
20:08

Reportér serveru BuzzFeed natočil proevropskou demonstraci z ptačí perspektivy. Rozlehlé náměstí Syntagma je plné.

20:01

Řecko předložilo věřitelům nový návrh, na jehož základě chce získat další finanční pomoc v hodnotě 29,1 miliardy eur (794 miliard korun). Požaduje dvouletou dohodu se záchranným fondem eurozóny a souběžnou restrukturalizaci svého dluhu. Oznámil to úřad řeckého premiéra Alexise Tsiprase. .

Foto: Reuters
19:55

Agentura Reuters v analýze řeckého návrhu uvádí, že neobsahuje ústupky, týkající se požadavku věřitelů na ekonomické reformy. Reuters má text návrhu k dispozici.

19:39

Na náměstí Syntagma se sešly desetitisíce lidí na demonstraci na podporu setrvání v eurozóně. I přes vydatný déšť.

Proevropská demonstrace na náměstí Syntagma.
Proevropská demonstrace na náměstí Syntagma. | Foto: Reuters
19:14

Malá sportovní vsuvka: Za více než komplikované situace se bude od pondělí konat v Řecku Mistrovství Evropy fotbalistů do devatenácti let. Zúčastní se osm týmů, Česká republika nikoliv. Trenér nizozemské reprezentace a bývalý záložník Aron Winter se nechal slyšet, že Nizozemci sí s sebou vezou "kufry plné peněz."

19:00

Telekonference ministrů finančí členských zemí eurozóny (euroskupiny) o nejnovějším řeckém návrhu začala.

18:46

Dlouholetý řecký rival Turecko nabízí svému sousedovi pomoc. Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes uvedl, že Ankara udělá vše, co je v jejích silách, aby Řecko krizi překonalo. Nabídl obchodní spolupráci a posílení vztahů v energetice a turistice. Řeky a Turky rozděluje hlavně spor o Kypr a nevyřešené otázky teritoriálních vod ve Středozemním moři.

Foto: Aktuálně.cz
18:14

O nejnovějším řeckém návrhu toho zatím není příliš známo. Podle agentury Bloomberg Řecko žádá o nový záchranný program, který by tak byl třetím takovým programem v posledních pěti letech. Mluvčí Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) se na dotaz agentury AFP odmítl k věci vyjádřit.

 

Řecko si přeje dohodu o třech částech. Jednou by měla být výměna řeckých dluhopisů za 27 miliard, které má v držení ECB a která by se mohla uskutečnit právě prostřednictvím ESM. Jako další dva pilíře si Řekové přejí restrukturalizaci dluhu a program hospodářského rozvoje pro roky 2016-2021.

 

ESM je jedním z nástrojů pro země eurozóny, který jim má pomoci překonat ekonomickou krizi poskytováním půjček nebo jinými finančními operacemi. Fond ve své červnové zprávě konstatoval, že řecký státní dluh je i přes svou zdánlivě vysokou úroveň udržitelný. Eurozóna už zemi jeho značnou část odpustila a Atény jí nemusí osm let splácet úroky ani jistinu.

Řecké slovo "ne" někdo nasprejoval na sloup před sídlem Evropské centrální banky ve Frankfurtu.
Řecké slovo "ne" někdo nasprejoval na sloup před sídlem Evropské centrální banky ve Frankfurtu. | Foto: Reuters
18:01

Na hlavním aténském náměstí Syntagma se večer uskuteční shromáždění na podporu setrvání Řecka v eurozóně a na podporu hlasování "ano" v nedělním referendu. Očekávají se desetitisíce lidí, na Facebooku se "zaregistrovalo" 35 tisíc osob.

Proevropsky smíšlející Řekové mávají unijními vlajkami na demonstraci na podporu úsporných opatření.
Proevropsky smíšlející Řekové mávají unijními vlajkami na demonstraci na podporu úsporných opatření. | Foto: Reuters
17:49

Světové ceny ropy po pondělním poklesu na třítýdenní minima dnes mírně oživují. Investoři sledují vývoj kolem řecké krize i jaderná jednání s Íránem.

 

Cena severomořské ropy Brent získávala v 15:50 SELČ 90 centů a pohybovala se kolem 62,90 USD za barel. V pondělí sestoupila na 61,35 USD. což byla její nejnižší úroveň od 5. června.

 

"Trhy mají obavy, že řecké nesplacení dluhu by mohlo podkopat hospodářský růst v Evropě a s tím i poptávku po palivech," řekl agentuře Reuters analytik londýnské makléřské firmy PVM Oil Associates Tamás Varga.

 

Foto: Reuters
17:43

Řecká vláda ve svém dnešním návrhu vrátila do hry starý požadavek, který eurozóna i Mezinárodní měnový fond opakovaně odmítly. Odepsání části dluhu. Naposledy minulý týden prohlásil šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, že je proti takovému kroky. Řecká vládní strana Syriza už před lednovými volbami tvrdila, že chce snížení dluhu podobně, jako to některé země udělaly v případě západního Německa v roce 1953.

17:20

Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Německo se nebude třetím záchranným balíčkem - který navrhují Atény - zabývat před tím, než proběhne nedělní referendum v Řecku. Informovala o tom agentura DPA.

17:04

Materiál o možném dopadu řeckého bankrotu na českou ekonomiku ve středu projedná vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí, které je jeho spolupředkladatelem. Materiál poskytne nejdříve po jeho projednání.

Člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal v neděli uvedl, že Česku přímý dopad řecké finanční krize nehrozí. Zátěžové testy podle něj ukázaly, že český finanční sektor je odolný. Nepřímé dopady vývoje v Řecku jsou možné přes eurozónu, její autority ale situaci řeší, dodal.

17:01

Řecko zároveň požádalo věřitele, aby o "krátkou dobu" prodloužili současný druhý záchranný program. Mělo by jít o přechodnou dobu, než by začal platit případný třetí záchranný balíček.

16:41

Tsiprasova žádost o třetí záchranný balíček pro Řecko.

 

16:35

Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem svolává telekonferenci, aby ministři mohli projednat návrh předložený řeckou vládou. Konference začíná v 19:00 hodin.

16:13

Řecko možná na myšlenku záchranného programu z ESM přivedl předseda Evropské rady Donald Tusk.

Ten podle vedoucího bruselské redakce Financial Times Petera Spiegela řeckému premiérovi Alexisu Tsiprasovi napsal, že Atény mohou po vypršení současné dohody "vždy požádat o finanční pomoc své partnery", a to v souladu s dohodnutými pravidly.

"V Evropě vždy - v duchu solidarity a odpovědnosti - zůstávají otevřeny dveře pro jednání," vzkázal mu.

15:53

Zatím poslední dějství řecké dluhové krize začalo na přelomu let 2009 až 2010.

Na jaře 2010 schválily Evropská centrální banka, Evropská komise a MMF první záchranný program. V jeho rámci dostalo Řecko v celkem šesti tranších 73 miliard eur, z toho 52,9 miliardy od zemí eurozóny a 20,1 miliardy eur od MMF.

Druhý program odstartoval v březnu 2012. Prostřednictvím Evropského programu finanční stability Řecko zatím získalo 141,9 miliardy eur, od MMF pak 11,9 miliardy korun. Český ministr financí Andrej Babiš ohodnotil koncem ledna dluhovou krizi v Řecku slovy, že se země nachází na prahu klinické smrti.

15:52

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) - neboli "euroval" - je záchranný fond finanční pomoci pro země eurozóny fungující od října roku 2012.

De facto samostatná organizace vznikla reformou zakládacích smluv EU s cílem nahradit dočasné fondy - tedy tzv. Evropský mechanismus finanční stabilizace (EFSM) a Evropský nástroj finanční stability (EFSF).

15:39

Řecká vláda navrhuje dvouletou dohodu v rámci Evropského stabilizačního mechanismu, která by pokryla finanční náklady, spolu s paralelní restrukturalizací dluhu. S odvoláním na Tsiprasovu kancelář o tom informovala agentura Reuters.

15:24

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble podle agentury Reuters prohlásil, že Řecko nebude muset opouštět eurozónu ani v případě, kdyby jeho obyvatelé v neděli v referendu návrhy věřitelů odmítli.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble s řeckým poslancem Janisem Varufakisem
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble s řeckým poslancem Janisem Varufakisem | Foto: Reuters
15:23

V Aténách i v Bruselu se začínají množit spekulace.

Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem přerušil rozhovor pro nizozemskou televizi a zdůvodnil to "jinými neodkladnými povinnostmi". Řecká vláda pro změnu zrušila tiskovou konferenci.

15:01

Souboj stoupenců a odpůrců dohody s věřiteli se rozehrál i na sociálních sítích. Větší podporu má - v porovnání s Oxi (Ne) - zatím Nai (Ano).

14:55

Že Řecko nemá s věřiteli podepisovat žádnou dohodu, píše tamní ministr financí Janis Varufakis už ve své knize Globální minotaurus z roku 2013.

Politiku ozdravných balíčků tu přirovnává ke skupině horolezců navázaných na jedno lano. Ti padají jeden po druhém až do momentu, kdy se zřítí i nejsilnější z nich, neboť už neudrží váhu ostatních. Z toho důvodu nejsou řešením dluhové krize půjčky ani návštěva "milých lidí" z Mezinárodního měnového fondu.

Evropská medicína je horší než sama nemoc. Je to jako poslat na moře k záchraně topícího se rekreanta špatného plavce,“ uvádí Varufakis.

Jako jedinou správnou variantu viděl už tehdy odchod z eurozóny. Evropa by tak podle něj zvládla vyřešit krizi během několika týdnů, Řekům ani třeba Portugalcům by se už nedělo nic bolestného a daňoví poplatníci z Německa či Nizozemska by dál nemuseli periferii pomáhat.

Foto: Reuters
14:27

Turecko chce pomoci Řecku.

"Jsme připraveni pomoci Řecku přežít jeho ekonomickou krizi spoluprací v turismu, energetice a obchodu," prohlásil v Ankaře premiér Ahmet Davutoglu. "Chceme, aby Řecko bylo silné."

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. | Foto: Reuters
14:12

"Ze dvou různých zdrojů mám potvrzeno, že Alexis Tsipras během následující hodiny odletí do Bruselu. Vypadá to, že možná máme dohodu," napsal na Twitteru novinář Alexandros Koronakis.

13:59

Server The Guardian upozorňuje, že stále není navenek jasné, zda je na stole nějaká nová dohoda, jak naznačil hlavní vyjednavač Řecka Euclid Tsakalotos.

Německá kancléřka Angela Merkelová například podle Reuters uvedla, že poslední návrh Evropské komise, o kterém ví, je z pátku.

13:57

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že "dveře pro jednání jsou stále otevřené", ale průlomu v rozhovorech s Řeckem prozatím nic nenasvědčuje.

Němcká kancléřka Angela Merkelová
Němcká kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters
13:52

Pokud Řecko splátku skutečně neuhradí, hodlá podle agentury Reuters šéfka fondu Christine Lagardeová okamžitě po skončení úředních hodin ve Washingtonu informovat Výkonnou radu MMF, že Atény jsou v prodlení s platbou.

Řecko by se tak mohlo stát první vyspělou ekonomikou, která včas nesplatí půjčku od MMF. Zařadilo by se tím k zemím, jako je Zimbabwe, Súdán či Kuba.

13:44

Oba zmíněné dokumenty nezní o moc stravitelněji než sám text, soudí BBC. Zůstává také otázkou, jak chce s jejich obsahem řecká vláda voliče seznámit.

"Vzdávám to," řekl listu Financial Times (FT) šestačtyřicetiletý Atéňan Giorgos Alavanos, který se živí jako hlavní účetní. "Kdo mimo bankovní sektor ví, co znamená 'analýza dluhové udržitelnosti', natož kdo může říct, jestli to schvaluje," dodal.

13:43

Celý text otázky v referendu zní: "Měl by být přijat návrh dohody předložený 25. června euroskupině Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, sestávající ze dvou částí tvořících celý návrh? První dokument nese název "Reforms for the completion of the current programme and beyond" (Reformy nutné pro dokončení nynějšího programu a pro další období) a druhý "Preliminary debt sustainability analysis? (Předběžná analýza dluhové udržitelnosti)."

13:37

Dlouhý a těžkopádně formulovaný text o dvaasedmdesáti slovech poněkud připomínající rébus. Takový je hlasovací lístek pro nedělní řecké referendum o návrhu věřitelských institucí a s ním souvisejících úsporných opatřeních.

Navíc netradičně a návodně nabízí jako první možnost zaškrtnout "ne" a pak teprve "ano", všímají si světová média.

Foto: Tereza Holanová
13:36

Řecký ministr financí Janis Varufakis dnes také uvedl, že Řecko stále doufá v dohodu s mezinárodními věřiteli.

Foto: Reuters
13:28

Náměstek ministra zahraničí a hlavní vyjednavač Euclid Tsakalotos řekl BBC, že vláda obdržela od věřitelské Troiky nové návrhy dohody. Naznačil, že dohody by mohlo být dosaženo ještě před nedělním referendem.

13:13

Řecký ministr financí Janis Varufakis potvrdil, že Řecko dnes Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) nezaplatí. Uvedla to agentura Reuters.

13:00

"Na rozšíření záchranného programu pro Řecko už je příliš pozdě," prohlásil podle agentury Reuters nejmenovaný představitel německé vlády.

12:58

Předseda řecké vlády telefonicky hovořil nejen s Junckerem, ale i prezidentem Evropské centrální banky Mariem Draghim. Detaily rozhovoru nejsou známy.

12:51

Předseda Evropské komise nemá podle serveru The Guardian v plánu navštívit Řecko před nedělním referendem.

12:42

Poslední Junckerova nabídka z pondělního večera zřejmě nebyla zcela nová. Podle mluvčího Evropské komise byla ve skutečnosti na stole už od neděle.

12:33

Zachránit Řecko můžete i vy.

Je to jednoduché, stačí, když mu pošlete pár eur. Na crowdfundingovém webu IdieGoGo už tak udělalo více jak 1500 lidí a za den sbírka nabrala takřka 23 tisíc eur.

12:25

Řecká televize Skai TV informovala, že Řecko věřitelským institucím zasílá svůj vlastní návrh.

12:16

Většina Němců si přeje, aby Řecko vystoupilo z eurozóny. Tvrdí to alespoň dnes zveřejněný průzkum, o kterém informoval Newsweek.com.

Pro odchod Řecka se podle něj vyslovilo asi 58 procent Němců, jen 28 procent je pro jejich setrvání.

11:53

S nezaměstnaností má zkušenost téměř každý mladý Řek, se kterým reportérka Aktuálně.cz mluvila. Další lidé si musí půjčovat od kamarádů nebo pomáhat rodičům platit dluhy.

Více čtěte zde: Živě z Řecka: Staří pracují, aby mohli posílat peníze vnukům

Sedmasedmdesátiletý důchodce Giorgios před aténskou pobočkou Národní banky Řecka. Společně s dalšími čeká, zda si bude moci vybrat peníze.
Sedmasedmdesátiletý důchodce Giorgios před aténskou pobočkou Národní banky Řecka. Společně s dalšími čeká, zda si bude moci vybrat peníze. | Foto: Reuters
11:49

Server ekathimerini.com napsal, že podle Junckerovy nabídky by Tsipras musel zaslat písemný souhlas s návrhem věřitelů. Zároveň by musel přislíbit, že před chystaným nedělním referendem bude za přijetí zmíněného návrhu taktéž lobbovat před veřejností.

11:31

Domněnky se potvrzují. Podle řeckého listu Kathimerini premiér Tsipras do Bruselu vzkázal, že zvažuje přijetí Junckerovy poslední nabídky. Uvedla to agentura Reuters.

Řeckého premiéra Tsiprase vítá předseda Evropské komise Juncker, 22. června 2015
Řeckého premiéra Tsiprase vítá předseda Evropské komise Juncker, 22. června 2015 | Foto: Reuters
11:11

Twitter spekuluje i nad tím, že možnost přijmout Junckerův návrh už zřejmě přehodnocuje i sám řecký premiér Alexis Tsipras.

11:08

Podle Twitteru se někteří členové řecké vlády domnívají, že by Řecko mělo přijmout Junckerův poslední návrh. Na svém účtu to napsal editor anglické verze řeckého listu Kathimerini.

10:59

Rakouský ministr financí Hans Joerg Schelling naznačil, že se EU snaží přitáhnout Řecko zpět k jednacímu stolu. Sám ale není příliš optimistický, že dojde k dalšímu jednání.

"Dochází k pokusům o další rozhovory," cituje Schellinga server The Guardian.

10:48

V pondělí utrpěly akciové trhy v eurozóně kvůli řecké krizi nejprudší jednodenní pokles od roku 2011. Index Euro STOXX 50, který sleduje přední akcie v eurozóně, se propadl o 4,2 procenta a uzavřel na 3468,9 bodu.

Euro dnes krátce před 10:00 SELČ vykazovalo k dolaru pokles o 0,6 procenta na 1,1170 USD. V pondělí se v reakci na eskalaci dluhové krize v Řecku euro propadlo až na 1,0955 USD, což byla jeho nejnižší hodnota za čtyři týdny.

10:29

Před čtyřmi lety - přesně na den. "Řecko ustupuje od propasti."

10:13

Evropské akcie kvůli obavám ohledně řecké dluhové krize pokračují v poklesu. Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po začátku dnešního obchodování ztrácel asi půl procenta, už v pondělí se přitom propadl téměř o tři procenta. Oslabuje také euro, které nicméně zůstává nad pondělním čtyřtýdenním minimem vůči dolaru.

ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters
10:01

Řecká krize ve včerejším vydání anglické verze tamního deníku Kathimerini - viz obrázek.

Foto: Tereza Holanová
09:50

Juncker podle zdrojů agentury Reuters navrhl, že pokud premiér Alexis Tsipras zašle písemný souhlas s podmínkami, svolá Juncker ještě dnes mimořádné zasedání ministrů financí eurozóny. Podle zdrojů z řecké vlády ale Tsipras podmínky věřitelů dál odmítá.

09:49

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker učinil na poslední chvíli nový návrh, jak odblokovat peníze ze záchranného programu pro Řecko a umožnit tak, že se země vyhne platební neschopnosti.

09:45

"Nezrušili jsme předčasné důchody pro Italy kvůli tomu, aby si je mohli udržet Řekové," pokračuje italský předseda vlády.

Matteo Renzi v Senátu.
Matteo Renzi v Senátu. | Foto: Reuters
09:40

Servítky si nebere ani italský premiér Matteo Renzi: "Jedna věc je požadovat pružnost, jiná ale je si myslet, že jste ten nejchytřejší ze všech, který nerespektuje pravidla."

09:26

Španělský premiér Mariano Rajoy se pustil do svého řeckého kolegy Alexise Tsiprase. Podle něj to byl právě šéf Syrizy, kdo "vykolejil řeckou ekonomiku".

Zároveň vyjádřil naději, že Tsipras prohraje v nedělním referendu. Pokud by se stal opak, podle španělského předsedy vlády by to znamenalo, že Řecko musí opustit eurozónu.

Foto: Reuters
09:07

Analytici jsou ale jiného názoru. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's srazila hodnocení úvěrových závazků Řecka hlouběji do spekulativního pásma.

Pravděpodobnost, že Řecko opustí eurozónu, podle ní dosahuje v současnosti zhruba 50 procent.

09:05

Atény se případným snahám donutit Řecko k odchodu z eurozóny budou bránit klidně i soudní cestou, napsal The Daily Telegraph. "Řecká vláda využije všechna svá zákonná práva," prohlásil ministr financí Janis Varufakis.

Podle něj ze smluv jasně vyplývá, že členství v eurozóně je nezcizitelné. "Smlouvy Evropské unie neobsahují žádné ustanovení o opuštění eura a my něco takového odmítáme přijmout."

08:47

Euro znovu oslabuje a investoři se stále obávají, že problémy Řecka by se mohly rozšířit do dalších zemí, jejichž finance nejsou v nejlepším stavu.

Akciové trhy v eurozóně v pondělí utrpěly nejprudší jednodenní pokles od roku 2011. Výprodej na evropských burzách nicméně podle agentury Reuters nedosáhl úrovně signalizující paniku investorů.

Foto: ČTK
08:44

Asijské akciové trhy dnes převážně zpevnily a smazaly tak část pondělních ztrát způsobených eskalací řecké dluhové krize.

Index tokijské burzy Nikkei 225 vzrostl o 0,56 procenta na 20 222,75 bodu. Podobně jihokorejský index Kospi přidal 0,64 procenta a uzavřel na 2073,66 bodu. Hlavní index hongkongské burzy Hang Seng krátce před koncem obchodování přidával 1,4 procenta na 26 325 bodů.

08:28

"Vzpomínáte, jak nám někteří politici (i ekonomové) v prosinci 2011 tvrdili, že musíme pomoci Řecku a že to je naprosto bezpečné? Byla to ohromná lež," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz analytik finančních trhů Vladimír Pikora.

Vladimír Pikora
Foto:
08:25

Premiér Alexis Tsipras otočil těsně před dohodou s věřiteli, napsal řecký server MacroPolis.

Potvrzuje tak dřívější výroky evropských diplomatů, kteří tvrdí, že Tsiprasovo rozhodnutí odejít od jednacího stolu a vyhlásit referendum pro ně bylo překvapením.

07:59

K zástupu těch, kteří vyzvali Řeky, aby v referendu přijali návrhy věřitelů, se připojil i francouzský ministr financí Michel Sapin.

Upozornil, že pokud v neděli Řekové řeknou Ano, mohou jednání s Troikou pokračovat.

Michel Sapin, ministr financí Francie
Michel Sapin, ministr financí Francie | Foto: Reuters
07:49

Ačkoliv záchranný program končí a Řecko se technicky podle šéfky MMF Christiny Lagardeové dostane začátkem července do bankrotu, Evropská centrální banka (ECB) bude tamním bankám poskytovat nezbytnou pomoc až do referenda v neděli 5. července.

Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zaměstnance ECB, který je obeznámen s podrobnostmi jednání.

07:45

Co bude s těžce zadluženým Řeckem? Jaká by byla eurozóna bez něj? A jaké Řecko bez eura?

Projděte si aktualizovaný speciál: Řecko pod drobnohledem. Jak jedna země bojuje o záchranu.

Foto: Aktuálně.cz, Thinkstock, Reuters
07:33

Že Řecko dnes nepošle Mezinárodnímu měnovému fondu splátku dluhu ve výši 1,6 miliardy eur, už potvrdil i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. "Řecko oznámilo, že MMF nezaplatí. Tím odpadají jakékoli budoucí platby prostřednictvím MMF," řekl Schäuble v pondělí večer v televizi ARD.

Zároveň znovu ostře kritizoval poslední kroky řecké vlády. "Tato vláda zničila veškerou důvěru a tím vzala stávajícímu programu jakýkoli smysl," řekl šéf německé státní pokladny. Řecká vláda podle něj předvedla "neuvěřitelné chování".

07:26

Předseda řecké vlády ujistil, že žádný grexit se konat nebude. "Chceme zůstat v eurozóně," tvrdí.

Náklady na odstoupení země od eura by podle něj byly příliš vysoké. Odmítl také kritiku ze zemí eurozóny, že si zahrává se ztrátou eura, a upozornil, že názory Evropanů nejsou zdaleka jednotné a že i kancléřka Angela Merkelová stále připouští možnost vyjednávání i po referendu.

Foto: Reuters
07:21

Řecký premiér Tsipras v pondělní večerní televizní debatě řekl, že bude respektovat výsledek nedělního referenda a zareaguje na něj ve shodě s řeckou ústavou.

Britský The Guardian to vykládá tak, že když Řekové řeknou ano návrhům věřitelů, rezignuje Tsipras na svůj post.

07:18

Podle člena představenstva Evropské centrální banky (ECB) Benoîta Coeurého je nyní možné, že Řecko skončí mimo eurozónu, i když to není to, co by si banka přála. Pokud v nedělním referendu zvítězí podpora mezinárodním věřitelům, Coeuré nemá prý pochybnosti o tom, že eurozóna najde způsob, jak se s Řeky dohodnout. Pokud podmínky věřitelů budou ale odmítnuty, pak "bude obtížné obnovit politický dialog".

07:15

Dobré zprávy pro řecké důchodce: denní limit výběrů z bankomatů by se jim měl během úterý zvednout na dvojnásobek, tedy 120 eur. Na 850 poboček bank po celé zemi se otevře mimořádně už ve středu, aby jim vyplatily penze.

Řekové, povětšinou penzisté, před pobočkou centrální banky v Aténách.
Řekové, povětšinou penzisté, před pobočkou centrální banky v Aténách. | Foto: Reuters
07:12

Připomeňme si, co se stalo v pondělí:

Nejvýznamnější země Evropské unie naznačily, že jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny lze kdykoli obnovit. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ale upozornil, že už není možné Řekům nabídnout něco nového, protože všechny možnosti řešení již byly předloženy.

Atény přerušily další vyjednávání a vyhlásily na neděli referendum, ve kterém se obyvatelé mají vyslovit, zda podmínky věřitelů přijímají. Zároveň světová média s odvoláním na zdroj z řecké vlády večer přinesla očekávanou zprávu: Řecko v úterý nesplatí 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu, a bude tak se splátkou ve zpoždění.

07:10

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem řecké krize.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2015 0:13
 

Právě se děje

Další zprávy