Živě: Čeká se na Tsiprase, banky otevřou nejdříve v pondělí

Přenos skončil
Středeční vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.
Řecký premiér Alexis Tsipras se vrací do své kanceláře.
Řecký premiér Alexis Tsipras se vrací do své kanceláře. | Foto: Reuters

Atény/Brusel - Řecko oficiálně požádalo o peníze ze záchranného fondu eurozóny ESM.

Kolik budou potřebovat, Atény zveřejní až ve čtvrtek, slíbily ale okamžité reformy daní a penzí.

Středeční vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.

Řecká krize:

Přenos skončil
22:09

Ministr financí USA Jack Lew dnes varoval, že řecký krach by byl "geopolitickou chybou". Dohoda Atén s eurozónou je prý možná, když Řecko přijme těžká rozhodnutí, upozornily agentury Reuters a AFP. "Je tu spousta neznámých, pokud to dojde tak daleko, že se to kompletně v Řecku zhroutí," řekl Lew. "Myslím si, že neznámo je rizikem pro Evropu a globální ekonomiku. Myslím si, že jde o geopolitický omyl," dodal.

21:12

Podle řecké televize neotevřou banky dříve než v pondělí, do té doby nadále platí limit 60 eur denně pro výběry z bankomatů.

21:03

Výkonná rada ODS dnes vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby před nedělním jednáním lídrů Evropské unie o Řecku svolal jednání předsedů všech sněmovních politických stran. Sobotka by podle ODS neměl na nedělním summitu přistoupit na řešení řecké krize, které by znamenalo povinnost České republiky přispívat na záchranu zadluženého Řecka.

Podle ODS je řešením řecké krize odchod země z Evropské měnové unie. "Považuje za jediné reálné řešení řecké krize opuštění eurozóny a hluboké strukturální změny řecké ekonomiky a státní správy," píše se v usnesení z dnešní výkonné rady.

20:34

Snímek agentury Reuters zachycuje Alexise Tsiprase při návratu do své aténské kanceláře.

Řecký premiér Alexis Tsipras se vrací do své kanceláře.
Řecký premiér Alexis Tsipras se vrací do své kanceláře. | Foto: Reuters
20:30

Řecký premiér Alexis Tsipras skončil večerní jednání s prezidentem Prokopisem Pavlopoulosem.

20:22

Co čeká Řecko a eurozónu? Tady je pět možných scénářů podle stanice CNBC - čtěte ZDE.

19:58

Nečekaný hit sociálních sítí - středeční filipika Guye Verhofstadta v Evropském parlamentu proti řecké vládě byla nahrána na Youtube a od té doby se lavinovitě šíří na sociálních sítích, jen na facebooku má 20 000 sdílení.

Záznam projevu najdete ZDE, facebooková stránka Verhofstadta je TADY.

Guy Verhofstadt (ALDE)
Guy Verhofstadt (ALDE) | Foto: Vojtěch Marek
19:30

Guvernér lotyšské národní banky Ilmars Rimsevics nesdílí optimismus některých evropských partnerů, že dohoda s Řeckem je na dosah. "Jedna věc je položit na stůl plán, druhá věc je jeho implementace," řekl Rimsevics lotyšské televizi. "Je těžké si představit, co by Tsipras mohl dnes nebo zítra euroskupině navrhovat." dodal.

19:22

Oživení v Evropě bylo v kontrastu s poklesem akcií v Číně a USA. Podle některých globálních investorů by krize v eurozóně mohla představovat menší hrozbu než současný propad čínských akciových trhů.

Z předních evropských akciových trhů index německé burzy DAX posílil o 0,7 procenta. Španělský index IBEX stoupl o 0,8 procenta a italský FTSE MIB o 2,6 procenta.

19:20

Evropské akcie dnes oživily poté, co silně zadlužené Řecko dostalo na dosažení dohody s věřiteli čas do konce týdne. Posilovaly hlavně finanční a farmaceutické společnosti. Index Euro STOXX 50, který sleduje přední akcie v eurozóně, posílil o jedno procento, když za předchozí dva dny ztratil čtyři procenta.

18:10

Objevují se zprávy, že by se původně zrušená večerní telekonference euroskupiny přece jen mohla uskutečnit.

17:30

Případný záchranný program z fondu ESM nebude posuzovat jen německý parlament. Jak oznámil premiér Manuel Valls, rozhodovat o něm budou i francouzští zákonodárci.

Valls podotknul, že dohoda s Řeckem, pokud k ní do konce týdne skutečně dojde, může ukázat rozkol mezi největšími zeměmi eurozóny.

16:57

Trhy zatím nejistotu kolem budoucnosti Řecka v eurozóně zvládají dobře a signály šíření nákazy, která by ohrozila širší finanční stabilitu Evropské Unie, jsou zatím pouze malé, uvedl Evropský bankovní úřad (EBA).

Současný tlak na akcie bank, který je vidět na trhu, je spíše omezený, řekl agentuře Reuters mluvčí EBA. Důležité je však podle něj pečlivé sledování situace a bdělost.

"Těžištěm naší současné práce je zajistit, abychom měli plnou koordinaci činností mezi všemi úřady, abychom sdíleli informace," dodal mluvčí. EBA má na starosti koordinaci dohledu nad bankami v EU.

16:46

Chybička se vloudí.

"Setrvání Řecka v eurozóně je otázkou ekonomickou, geostrategickou a geopolitickou," napsal na Twitteru francouzský premiér Manuel Valls.

Na Slovensko a Slovinsko v mapě pro jistotu zapomněl úplně.

16:33

"Bankovní prázdniny budou prodlouženy," citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj z řecké vlády.

Finanční ústavy mají stále větší problémy udržet funkční bankomaty, jelikož jim dochází hotovost, a to navzdory skutečnosti, že stále platí limit 60 eur pro denní výběry.

16:16

Řecko zoufale potřebuje peníze. Pomocnou ruku může podat Evropský stabilizační mechanismus. Přečtěte si, jak funguje.

Euro, ilustrační foto.
Euro, ilustrační foto. | Foto: Reuters
16:10

Nový průzkum agentury Reuters mezi ekonomy ukázal, že pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny je větší než jeho setrvání v Evropské měnové unii.

Grexit je pravděpodobný z 55 %, zatímco minulý týden to bylo 45 %.

15:53

Zatímco finanční svět v posledních dnech a týdnech řeší především Řecko, nebezpečí může hrozit jinde.

Čínský akciový trh dnes výrazně prohloubil pokles, a jeho hlavní index tak spadl na čtyřměsíční minimum. Investoři zřejmě propadli panice a čínských akcií se zbavují navzdory novým opatřením úřadů ke stabilizaci trhu.

Podle některých globálních investorů by mohl propad čínských akcií představovat pro světové hospodářství větší riziko než současná krize v eurozóně.

15:42

Po prezidentu Baracku Obamovi, který v úterý večer volal jak německé kancléřce Merkelové, tak řeckému premiérovi Tsiprasovi, se do diskuse vložil i americký ministr financí Jack Lew.

Prohlásil, že řecký dluh je neudržitelný a země eurozóny ho musí restrukturalizovat.

15:34

"5-5-5. Pět složitých roků. Pět zamotaných měsíců. Pět zajímavých dní. Řešení musí být nalezeno do neděle. Tak či onak," píše na Twitteru finský ministr financí Alexander Stubb.

15:31

Řecko sice zatím neřeklo, o kolik peněz požádá v novém tříletém záchranném programu. "Mezinárodní měnový fond odhadl, že tříletý program by mohl přijít až na 70 miliard eur," poznamenává k tomu reportér Financial Times Peter Spiegel.

15:27

Premiér Tsipras by se měl podle médií s jednotlivými lídry řeckých politických stran sejít ve čtvrtek.

15:14

Graffiti v centru Atén. "Vítej... Trojce (věřitelů) dlužíš 36 730 eur!!!" stojí na něm.

15:10

"Můj OSOBNÍ TIP: eurozóna se bude ještě chvíli s Řeckem dohadovat. Až jim v Řecku dojde, že jim bude lépe bez eura, odejdou a Evropa jim ještě ráda vydláždí cestu ven. Bude se jednat o řízený bankrot a kontrolovaný výstup z eurozóny," napsala v online rozhovoru se čtenáři hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Její další odpovědi si přečtěte zde.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská
Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská | Foto: Raiffeisenbank
14:52

Podle mluvčího ministerstva financí Martina Jägera vláda Angely Merkelové očekává, že Řecko kvůli obnovení důvěry začne přijímat reformní opatření už během jednání, která by vyústila v potvrzení pomoci. "Na seznamu je mnoho opatření, která lze prosadit okamžitě," míní.

Zdůraznil, že samotná jednání o možném záchranném balíčku ještě nezačala. "Zatím tak daleko nejsme. Vyjednávání ještě nezačala, teprve zjišťujeme, zda je smysluplné s těmito rozhovory vůbec začít."

14:49

Německá vláda je připravena pomoci Řecku, řekla vládní mluvčí Christiane Wirtzová. "Ale je třeba, aby dotyčný stát sám splnil určité požadavky. Stejně tomu bylo u všech zemí, které požádaly evropské partnery o pomoc."

Připomněla také, že kromě německé vlády by případnou pomoc Řecku musel schválit i Spolkový sněm.

14:36

Řecké banky podle všeho neotevřou ani ve čtvrtek. Vláda podle zatím nepotvrzených zpráv chystá další nařízení, jež by "bankovní prázdniny" prodloužilo až do neděle.

Nejde o příliš překvapivou zprávu, jelikož už v úterý zaznívaly výroky, že je "technicky nemožné" otevřít banky dřív než příští pondělí.

14:25

Mluvčí Evropské komise Mina Andreevová dnes v Bruselu uvedla, že termín pro předání návrhů řeckého kabinetu je čtvrteční půlnoc.

Poté je podle ní musí posoudit Evropská centrální banka, Evropská komise a Mezinárodní měnový fond, které svou analýzu dají ministrům financí eurozóny.

Ti připraví podklady pro nedělní summit, na němž padne rozhodnutí, zda návrhy jsou základem pro diskusi o dalším záchranném programu pro Řecko, vysvětlila mluvčí.

14:10

Prezident EU Donald Tusk varoval, že pokud se nenajde jednota v řešení řecké krize, "za čtyři dny se probudíme v jiné Evropě".

13:55

"Rusko není v pozici, aby pomohlo vyřešit řeckou dluhovou krizi," prohlásil podle agentury Reuters výkonný ředitel ruské banky VTB.

13:51

Podle řecké televize SKAI by se měla dnes večer uskutečnit další schůzka předsedů hlavních řeckých parlamentních stran.

Premiér Tsipras už telefonicky hovořil s předsedou Potami Stavrosem Theodorakisem.

13:34

Na veřejnost unikl dopis, který Atény adresovaly ESM. Částka, již chce Řecko půjčit, v něm není uvedena.

13:32

"Hledejte pomoc u svých přátel, ne u nepřátel. Zvláště pokud vám nejsou schopni pomoci."

Foto: Reuters
13:31

"Pokud chce pomoci příteli v nouzi, neponižujte ho," prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk.

13:29

Řecký premiér má podle Junckera pravdu v tom, že je špatné, že jednání probíhají za zavřenými dveřmi. "Nemohu to změnit."

13:28

"Tsiprasovi nebude vadit, když řeknu, že já byl tím, kdo dosáhl zahrnutí daní pro majitele lodí a škrtů na obranu."

13:27

Slovo si vzal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Prohlásil, že ti, kteří volají po návratu k jednacímu stolu, mají pravdu. "Bylo špatné, že jsme od něj odešli."

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters
13:25

Řecký premiér neopomněl zmínit ani antickou tragédii. "V Antigoně nás Sofoklés naučil, že existují časy, kdy je spravedlnost pro muže více než zákony. Toto je ten okamžik."

13:24

"Otevřeli jsme seznam (prezidentky MMF Christine) Lagardeové. My jsme těmi, kdo hledají dohodu se Švýcary ohledně nezdaněných vkladů. My žádáme, aby televize platily daně," brání se Tsipras výpadům z dopoledne.

13:21

"Jistěže musíme udělat více. Ale žádáme o vaši pomoc, abychom byli v pozici, kdy udělat více můžeme," vzkázal řecký premiér Belgičanovi Guyi Verhofstadtovi, který Tsiprase obvinil, že "hazarduje s budoucností Řeků".

13:19

"Největším momentem evropské solidarity byl rok 1953, kdy byl restrukturalizován německý dluh," pokračuje Tsipras.

13:18

"Chceme uskutečnitelný plán, včetně snížení dluhu, protože chceme být v pozici, abychom mohli splatit náš dluh a nevyhledávat další úvěry."

Foto: Reuters
13:17

"Sami jsme navrhli, že by předčasné penze měly být zrušeny," vysvětluje předseda řecké vlády.

13:15

"Nemám tajný plán týkající se Grexitu. Chci uskutečnitelnou dohodu. To je to, za co bojuji," pokračuje Tsipras.

13:14

"Minulý týden představitelé EU prohlásili, že Ne v referendu by mohlo vést ke Grexitu. Pokud by byl Grexit mým cílem, nebyl bych tu," prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras.

13:10

Řecká vláda oznámila, že detaily nového návrhu zveřejní ve čtvrtek.

13:02

Bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer v rozhovoru pro Die Zeit prohlásil, že Grexit je stále pravděpodobnější.

"Nedokážu si představit, jak by vypadala budoucnost Řecka v eurozóně," řekl. Podle něj by měl být dluh Řecku snížen, ovšem výměnou za strukturální reformy.

Foto: Reuters
12:58

"Pokud bude tento divadelní kus pokračovat, budeme více a více zmatení, koho a co se pokoušíme zachránit," prohlásil europoslanec Ryszard Legutko.

"Snažíme se zachránit měnovou unii, řeckou společnost, důvěryhodnost vlády, věřitele, pověst Angely Merkelové, nebo neomylnost stále těsnější Unie? Nemůžeme zachránit vše, nějaké oběti budou."

12:53

Události v Řecku nebudou mít negativní vliv na českou ekonomiku ani celkově na Evropskou unii. Novinářům to ve Sněmovně řekl vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Představitelé EU si podle něj pouze musí přiznat chybu.

Případný odchod Řecka z eurozóny podle Babiše žádnou tragédií nebude. "Řecko tam nikdy nepatřilo, takže by mělo vystoupit, ale tím pádem ty dluhy jsou nesplatitelné, to každý ví, protože splatit dluh 313 miliard eur není možné."

Foto: Libor Fojtík
12:50

Server Wall Street Journal s odkazem na řecký dokument uvedl, že Atény na začátku příštího týdne slibují zavést reformu daní a penzijní opatření.

12:43

Řecko žádá ESM o tříletý program, namísto původně zamýšleného balíčku na dva roky. Uvádějí to zprávy na Twitteru odkazující se na zdroj citující řecký dokument.

12:33

Euroskupina zrušila na dnešek plánovanou telekonferenci, na níž měli ministři financí eurozóny posoudit řeckou žádost o další záchranný balíček.

Žádostí, kterou před pár desítkami minut obdrželo vedení ESM, se budou zabývat pouze pracovní skupiny.

12:26

Některá z klíčových prohlášení k řecké krizi, která dnes zazněla...

12:23

Evropské aerolinky oznámily, že řeckým zákazníkům budou prodávat letenky pouze za hotové. Celkem 35 leteckých společností informovalo řecké cestovní kanceláře, že už nebudou přijímat elektronické platby.

"Je to bohužel pravda. Pro nás je to špatné. Cestující musejí platit hotově nebo kartami, které nebyly vydány v Řecku," řekla agentuře DPA mluvčí řecké cestovní agentury Thisseas.

12:21

Připomeňme, že v Řecku jsou již přes týden zavřené banky a lidé mohou z bankomatů vybírat jen 60 eur denně.

Hoteliéři či restauratéři mají kvůli omezení toku kapitálu potíže zaplatit svým zahraničním dodavatelům, vydavatelé oznámili, že jim zřejmě už v pátek dojde novinový papír.

Nedostatek hotovosti se citelně projevuje například poklesem počtu zákazníků v obchodech či restauracích, nově se odrazí i v odvětví dopravy a turistiky.

Bankomat oznamující, že nemůe vydat hotovost.
Bankomat oznamující, že nemůe vydat hotovost. | Foto: Reuters
12:14

Řecké ministerstvo financí odmítlo spekulace, že koncem měsíce plánuje kvůli nedostatku peněz ve státní kase vyplácet mzdy státních zaměstnanců a důchody ve formě dlužních úpisů.

"Takové zprávy jsou namířeny proti této zemi a považujeme je za nebezpečné v době, kdy jsou jednání s věřiteli ve zlomové fázi," píše se v oficiálním prohlášení.

Podle listu Kathimerini nicméně podniky kvůli napjaté situaci a uzavřeným bankám stále častěji zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu nebo je posílají na nucenou dovolenou. Dalším krokem podnikatelů bude propouštění.

12:05

Někdejší belgický premiér Guy Verhofstadt na Facebooku zveřejnil celou svou dnešní řeč v Evropském parlamentu.

"Jsem naštvaný, pane Tsiprasi, protože, přiznejme si to… náměsíčným krokem směřujeme ke Grexitu. Nyní již pět let. A v posledních měsících jsme  k němu dokonce běželi, s očima otevřenýma," začíná.

Celý přepis proslovu naleznete zde.

12:02

Na 85 procent Francouzů a 67 procent Němců nevěří, že se jim vrátí zpátky peníze, které jejich země půjčily Řecku. Uvádí to nový průzkum pro francouzský list Le Figaro.

11:59

Zatímco jindy lze z Bruselu a Štrasburku slyšet nářky o nudě, dnes to vypadá jinak.

"Evropský parlament vypadá jako zábavné místo," píše Joseph Weisenthal z Bloomberg TV.

11:56

Rok 2015 je rokem změny, prohlásil v Evropském parlamentu Pablo Iglesias ze španělského hnutí Podemos, které patří k největším evropským spojencům Syrizy.

Vládu německé kancléřky Angely Merkelové obvinil, že svým "finančním totalitarismem" ničí Evropu.

11:52

Vedení Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) oznámilo, že od Řecka obdrželo formální žádost o půjčku.

11:50

Akcie v eurozóně zahájily dnešní obchodování růstem. Index Euro STOXX 50, který sleduje přední akcie v eurozóně, si krátce po 10:00 SELČ připisoval více než procento. V úterý přitom ztratil přes dvě procenta.

Foto: Thinkstock
11:38

Čas Řecku se povážlivě krátí. Myslí lídři eurozóny tentokrát své ultimátum vážně? Zvládne Řecko předložit dostatečně tvrdý plán škrtů, nebo si vybere raději návrat k vlastní měně? Zůstaly by v zemi dál zavřené banky? A co by čekalo tamní obyvatele?

Na tyto i další otázky se můžete ptát hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské. Odpovídat bude od 13 hodin.

11:33

"Tsipras by měl Řecko vyvést ven z eurozóny se vztyčenou hlavou," tweetuje Nigel Farage.

11:32

Francouzská Národní fronta podporuje Oxi.

11:31

Na stranu Nigela Farage se postavila i předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. I ona hovoří o útěku z "ocelových čelistí" eura.

Marine Le Penová
Marine Le Penová | Foto: Reuters
11:29

Do řeckého premiéra se pustili i Zelení. "Pane Tsiprasi, Východ také potřebuje solidaritu. A (ruský prezident Vladimir) Putin a demokracie nejdou dohromady," zaznělo ve Štrasburku.

11:20

Farage odsoudil vystoupení konzervativce Webera. Označil ho za "nechutné" a naopak ocenil rozhodnutí řecké vlády uspořádat referendum proti "utlačovatelům" v Bruselu.

11:17

Ke slovu se dostal i britský euroskeptik Nigel Farage z protiimigrantské strany UKIP.

"Evropský projekt začal umírat. Plán selhal. Ve špatném stavu se nachází celé Středomoří. Máme tu novou Berlínskou zeď, která se jmenuje euro."

11:10

Verhofstadt: Ukažte, že jste pravý lídr!

11:02

"Tohle není debata o slepici a vejci. Tsipras musí nejprve přijít s plánem reforem," řekl mimo jiné Verhofstadt. Podle něj premiér "hazarduje s budoucností" Řeků.

11:02

Alexis Tsipras si dělá během projevů europoslanců poznámky...

10:57

Europoslanci dnes zřejmě nechtějí nechat na Tsiprasovi "nit suchou".

Někdejší belgický premiér Guy Verhofstadt dokonce neváhal řeckého premiéra nařknout z šíření nepravd. Vláda Syrizy je podle něj stejně klientelistická jako ty předchozí. A dokládá to skutečností, že členové partaje po volbách obsadili vedení většiny úřadů.

10:54

"Tsipras nejmenoval jedinou reformu, kterou udělal, nebo se k tomu chystá," všímá si Ryan Heath ze serveru Politico.

"Ale má pravdu v jedné věci - většina záchranného balíčku skončila v bankách namísto toho, aby stimulovala ekonomiku."

Řecký premiér Alexis Tsipras v Evropském parlamentu ve Štrasburku
Řecký premiér Alexis Tsipras v Evropském parlamentu ve Štrasburku | Foto: Reuters
10:51

Zatímco na jednání přišel Alexis Tsipras usměvavý, nyní už tak spokojeně nevypadá. Naopak - jeho výraz by se dal popsat jako zachmuřený.

10:47

Mluví italský europoslanec Gianni Pittella, šéf socialistické frakce. Postavil se proti Grexitu, o němž se v posledních dnech hovoří čím dál častěji. "Pro nás je Evropa a eurozóna bez Řecka nepředstavitelná."

10:44

Weber: Nelžete lidem!

10:43

Weber pokračuje: "Nelžete lidem! Snížení dluhu (jak požadují Řekové - pozn. red.) nezasáhne bankéře, ale zdravotní sestry na Slovensku a úředníky ve Finsku."

10:42

Šéf europarlamentní frakce EPP, německý europoslanec Manfred Weber, se pustil do Tsiprase. "Když za námi přijde ministerský předseda Řecka, měl by se omluvit za veškerá nepřípustná prohlášení... Ale přešel je mlčením."

A pokračoval: "Vy milujete selhání, my milujeme úspěch. Vy Evropu štěpíte, my sjednocujeme."

Foto: Aktuálně.cz
10:28

"Evropa stojí na zásadní křižovatce. Dnes tomu říkáme 'řecká krize', ale je to jen symptom krize - že Evropská unie nedokáže najít trvalé řešení dluhové krize, která se neustále roztáčí. Evropská krize potřebuje evropské řešení. Dějiny jsou plné konfliktů, které ale vedly ke kompromisu. Jsou to dějiny jednoty, nikoliv rozdělování. Proto mluvíme o jednotné Evropě, kterou nemůžeme rozdělit."

10:28

"Nechci s Evropou bojovat, ale musíme se situaci postavit čelem," zdůraznil řecký premiér. 

10:27

Podle Tsiprase doposud v Řecku nefungovaly "základní státní mechanismy".
"Potřebujeme skutečné reformy," uvedl.

Tsipras mluví o tom, že před jeho nástupem k moci v zemi fungoval "kartel korupce". "Musíme znovu oživit trh práce, implementovat priority této vlády a vyřešit tyto otázky."

10:26

"Navzdory všemu, co jsem tady řekl, nejsem jedním z politiků, kteří tvrdí, že za problémy Řecka mohou jen zlí cizinci. Řecko stojí na prahu bankrotu, protože po mnoho let řecké vlády vytvářely klientelistické prostředí, nepotíraly korupci. Podle banky Credit Suisse 55 % národního bohatství Řecka a 10 % z doby úsporných opatření přišlo naprosto vniveč. Toto je obrovská nespravedlnost, která se váže k minulým programům na záchranu Řecka," pokračuje Tsipras.

10:24

"Od srpna 2014 máme program podpory ve výši 7,2 miliardy eur, který trval až do 13. června. Ale naše vláda nevládla od srpna 2014. Tento program nebyl zaveden, ale nebylo to proto, že by byly nějaké politické rozdíly. Program neměl sociální podporu," zdůrazňuje premiér.

10:23

"V dalších dvou třech dnech budeme podávat konkrétní detailní návrhy a příštích pár dní se nám podaří vyřešit to, co žádá tato těžká doba. Nejde jen o ekonomiku.
Návrh řecké vlády - restrukturalizace jejího dluhu a placení jejich obligací - neznamená, že chceme hodit další břemeno na evropské daňové poplatníky. Tyto peníze, které jsme dostali, slouží jen k tomu, aby se zachránily řecké banky, ale nedostanou se k běžným lidem," řekl řecký premiér.

10:21

Tsipras pokračuje: "Potřebujeme program, který znamená pokrok a růst. Jinak tuto krizi nepřekonáme. Hlavním úkolem je překonat krizi a podporovat podnikání. Také požadujeme okamžitá opatření, která povedou ke skutečnému dialogu, skutečnému jednání."

10:20

Tsipras souhlasí, že reformy jsou nutné, ale Řekové - především penzisté - podle něj už nemají kam jít.

10:19

"Většina Řeků má pocit, že už nemá na výběr. Že musí požadovat, aby tato patová situace skončila. A vyjádřili to tím nejdemokratičtějším způsobem, jaký je možný. Požadujeme dohodu se sousedy, ale takovou dohodu, která ukáže, že krize končí. Že na konci tunelu je světlo," pokračuje Tsipras.

10:18

Reformy podle Tsiprase "vyčerpaly trpělivost Řeků". Upozornil, že v dalších problémových zemích nebyla opatření tak tvrdá. Evropa podle něj z Řecka udělala "laboratoř úsporných opatření".

10:17

Tsipras: "Chci ujistit, že navzdory krizi budeme pokračovat v reformách."

10:16

"Hlavní odpovědnost za tento pat, v němž jsme, v němž se nachází celá Evropa, se netýká jen posledních pěti měsíců. Týká se celých posledních pěti a půl let."

10:15

"Odvážná odpověď řeckého lidu, kdy se zavíraly banky, terorizovala je média. Myslím si, že Řekové se postavili a jasně promluvili na obranu demokracie. Od Řeků to byla odvážná volba, ale neznamenalo to ukončit rozhovory s Evropskou unií, ale vrátit se na začátek," říká Tsipras.
Je to jasné sdělení, že Evropa zůstane demokratická, nebo není možná.

10:14

"Abychom ukončili nekonečná úsporná opatření, která drtila ekonomiku, a vymanili se z nekonečného kruhu recese," pokračuje řecký premiér.

10:13

Alexis Tsipras: "Je mi velkou ctí moci promluvit ke zvoleným zástupcům evropského lidu.

Jsem zde jen dva dny po jasném verdiktu řeckého lidu v referendu. Po rozhodnutí, které nám otevřelo dveře k tomu, abychom se zeptali přímo Řeků, zda se chtějí stát aktivní součástí vyjednávání o jejich vlastní budoucnosti. Teď musíme zvýšit úsilí, abychom se vrátili k řešení problému bez opakování chyb z minulosti."

10:12

K mikrofonu přistoupil muž, na jehož slova všichni čekají - řecký premiér Alexis Tsipras.

Foto: Reuters
10:10

Po Tuskovi nastupuje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

10:09

Donald Tusk pokračuje: "Zbývají nám čtyři dny, abychom vybojovali konečnou dohodu. Do této chvíle jsem se vyhýbal diskusi o posledním termínu, ale nyní to musím říct: Konečný termín padne tento týden. Všichni neseme odpovědnost za krizi."

10:05

Od zpravodajky Aktuálně.cz Silvie Houskové:

Řecký premiér Alexis Tsipras přišel do Evropského parlamentu jako celebrita. Čekal ho potlesk ve stoje, poslanci především z levice ho objímali a gratulovali mu. Nepříliš nadšeně, až podrážděně naopak vypadal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Evropský parlament nemá v debatě o tom, jak řešit řeckou krizi, žádné slovo, europoslanci si ale vyžádali, aby jim přijel Tsipras osobně vysvětlit výsledek referenda a seznámil je se svými dalšími kroky.

Foto: Aktuálně.cz
10:00

Prezident EU začíná hodnocením summitu EU, který se konal koncem června a věnoval se převážně tématu uprchlíků.

Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra.
Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra. | Foto: Reuters
9:58

Do Evropského parlamentu dorazil řecký premiér Alexis Tsipras. Ještě před ním ale k europoslancům promluví předseda Evropské rady Donald Tusk.

9:56

Evropská centrální banka varovala Řecko, že pokud se mu do neděle nepodaří najít dohodu s věřiteli, utne podporu jeho bankám.

Jen díky programu ELA, tedy nouzovému financování bank, přitom mohou řecké banky stále vydávat hotovost, byť s limitem 60 eur na den.

9:45

Řekové nechtějí odejít z eurozóny, ani ti, kteří hlasovali proti úsporným opatřením, říká v rozhovoru pro DVTV Janis Aliapulios.

Zároveň ale dodává, že je to podle něj nejlepší řešení, pomohlo by to restartovat ekonomiku.

Vystoupení Řecka z eurozóny? Nejlepší cesta, tvrdí novinář

Demonstrace na aténském náměstí Syntagma.
17:59
Řekové nechtějí odejít z eurozóny, ani ti, kteří hlasovali proti úsporným opatřením, říká Janis Aliapulios. Zároveň ale dodává, že je to podle něj nejlepší řešení, pomohlo by to restartovat ekonomiku. | Video: Daniela Drtinová
9:34

"Dejte nám šest měsíců a Řecko bude jinou zemí," prohlásil 19. února 2015 řecký premiér Alexis Tsipras v rozhovoru pro německý Stern.

Nelze ho nařknout z toho, že by nedržel své slovo, podotýká k tomu ironicky na Twitteru zástupce šéfredaktora řeckého listu Kathimerini Nick Malkoutzis.

9:18

Pokud sázíte i v této fázi řecké krize na optimismus, pak si vyberte Francouze. Evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici, takto bývalý ministr financí Francie, právě hovoří v BBC. A říká, že když se chce, tak to jde. Dohoda s Řeky je podle něj možná, pokud předloží věrohodné reformy. Zdůrazňuje nicméně, že návrhy musí přijít z Atén.

8:48

Kdy se tedy odehrají zřejmě rozhodující jednání tohoto týdne? Až o víkendu: Euroskupina, tedy ministři financí zemí platících eurem, se sejde v sobotu, summit celé Evropské unie pak s největší pravděpodobností v neděli. Předpokladem konání summitu je právě úspěšný závěr sobotního jednání ministrů financí.

8:34

Merkelová zároveň upozornila, že novou žádost Řecka o pomoc bude muset přinést ke schválení poslancům Bundestagu. Hlasování tam může být napjaté, už při schvalování předchozího balíčku se kancléřce postavilo na třicet poslanců její vlastní strany.

8:31

Neústupný postoj naopak dál zastává německá kancléřka Angela Merkelová. "Snížení dluhu není vůbec k diskusi," uvedla rezolutně po skončení večerního summitu.

8:28

Kam budeme upínat oči během dneška? Mimo jiné do dvou parlamentů. V tom Evropském dopoledne vystoupí řecký premiér Alexis Tsipras. Ten francouzský bude rovněž jednat o řecké krizi. Francie patří během vypjatých jednání k zemím, které se nejvíc Řecka zastávají.

8:14

Řecké banky zůstávají i desátý den v řadě za sebou zavřené. Panují dál obavy, že v případě otevření by jim bleskurychle došla hotovost. Evropská centrální banka proto ještě v průběhu večerního summitu přispěchala s ujištěním: Podle jejího guvernéra Maria Draghiho udělá ECB vše potřebné, aby udržela řecké banky nad vodou do neděle, kdy se mají uzavřít jednání s Řeckem. 

8:08

Spekulace vyplývající z napjaté atmosféry večerního jednání lídrů eurozóny naznačují, že Evropa bude chtít po Řecích ještě striktnější a úspornější návrh reforem, než jaký předložili před nedělním referendem.

8:04

Povinnosti pro řeckého premiéra předložením žádosti o pomoc ale zdaleka neskončí. Podle předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera musí Tsipras ve čtvrtek, nejpozději však v pátek představit program reforem, kterými EU další pomoc podmiňuje.

8:02

Klíčovou událostí dneška by měla být nová řecká žádost o finanční pomoc od Evropské unie. Půjde už o třetí záchranný program pro Atény. Jak vyplynulo z pozdě večerního summitu lídrů eurozóny, řecký premiér Tsipras pošle nejdříve žádost Evropskému stabilizačnímu mechanismu, žádost následně začne posuzovat Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond.

8:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, i dnes pro vás budeme celý den sledovat nejnovější dění kolem řecké krize.

Zahraničí Ekonomika ČTK Zahraničí, Ekonomika, ČTK, Silvie Housková
Aktualizováno 9. 7. 2015 0:00
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy