Živě: Eurozóna počká na referendum, Řekové mluví o vydírání

Přenos skončil
Středeční vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.
Předseda ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem.
Předseda ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. | Foto: Reuters

Atény/Brusel - Předseda ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem po středeční večerní konferenci informoval, že euroskupina ani věřitelské instituce s Řeckem nepovedou žádná jednání až do doby, než budou ohlášeny výsledky nedělního referenda.

Řecký premiér Alexis Tsipras přitom své spoluobčany v televizním projevu vyzval, aby v lidovém hlasování dohodu s věřiteli odmítli. "Vyzývám vás, abyste v referendu hlasovali ne!" uvedl.

Evropská centrální banka (ECB) ve středu večer oznámila, že program nouzového financování (ELA) řeckých bank ponechá nadále na současné úrovni zhruba 89 miliard eur (2,4 bilionu Kč).

Řecku úderem půlnoci v noci na středu vypršela splatnost části dluhu vůči mezinárodním věřitelům ve výši 1,6 miliardy eur.

Středeční vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.

Řecká krize:

Přenos skončil
23:28

Lagardeová v rozhovoru poskytnutém agentuře Reuters mimo jiné rovněž řekla, že Řecko nadále zůstává členem MMF. Předtím, než dojde k případné nabídce odpuštění části dluhů, by podle ní ale měly Atény nastoupit reformní kurz. Na otázku, zda důvěřuje svým řeckým partnerům, uvedla, že MMF si nevybírá, kdo jednotlivé země zastupuje.

23:25

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová doufá, že chystané nedělní referendum vnese do situace kolem Řecka více světla a jistoty. Nyní je totiž podle ní stav jednání dost nejasný.

21:28

Agentura Bloomberg potvrdila informace, že ECB ponechá nadále program nouzového financování (ELA) řeckých bank na současné úrovni zhruba 89 miliard eur (2,4 bilionu Kč).

Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů.

21:27

"S ohledem na Váš dopis, bychom chtěli připomenout, že představitelé Řecka dne 20. února souhlasili s obnovením jejich jednoznačného závazku, že dostojí svým finančním závazkům u všech svých věřitelů plně a včas,“ píše Dijsselbloem v dopisu Tsiprasovi.

"Za druhé, k vaší žádosti o podporu ohledně finanční stability z ESM se vrátíme poté, až bude známý výsledek referenda a s ohledem na něj.“

21:18

Ohledně hodnoty kolaterálu řeckých bank dnes na půdě ECB rozhodnutí nepadlo.

21:15

EU zveřejnila  na internetu dopis předsedy euroskupiny Jeroena Dijsselbloema řeckému premiérovi Alexisu Tsiprasovi.

21:12

Proč řecký ministr financí Janis Varufakis doporučuje Řekům hlasovat v referendu "ne".

"Jednání se zastavila, protože řečtí věřitelé odmítli snížit náš nesplatitelný veřejný dluh," píše Varufakis.

Věřitelé prý rovněž trvali na tom, aby dluh spláceli "nejslabší členové společnosti, jejich děti a vnuci".

V příspěvku Varufakis rovněž požaduje, aby proběhla restrukturalizace řeckého dluhu.

"Řecko zůstane v eurozóně. Vklady v řeckých bankách jsou v bezpečí. Věřitelé si vybrali cestu vydírání založenou na uzavření bank," píše dál ministr.

"Budoucnost si žádá hrdé Řecko jako součást eurozóny a v srdci Evropy. Budoucnost si žádá, aby Řekové řekli v neděli velké NE," uzavírá Varufakis.

20:57

"Euroskupina není ideálním místem pro zásadní dialog,“ uvedl dnes v rozhovoru pro ERT řecký ministr financí Janis Varufakis.

"Naše vlastní doporučení, aby řečtí občané hlasovali NE, je proevropským řešením, proevropským, pro vzájemně přínosné východisko,“ řekl také ministr.

Řecký ministr financí Janis Varufakis.
Řecký ministr financí Janis Varufakis. | Foto: Reuters
20:54

Belgický ministr financí Johan Van Overtveldt uvedl v rozhovoru pro Financial Times, že dnešní proslov řeckého premiéra Alexise Tsiprase euroskupinu rozladil.

"Byla to směsice vzteku a zklamání," uvedl Overtveldt podle Petera Spiegela, který s ním rozhovor vedl.

20:51

Evropská centrální banka podle zpráv na Twitteru strop pro financování řeckých bank z programu ELA ponechá beze změny.

20:38

Řecká vláda nesplatila dluh nejen Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), ale ani své vlastní centrální bance. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na zdroj přímo z banky.

Půjčka ve výši 470 milionů eur (12,8 miliardy Kč), kterou měla Tsiprasova vláda vrátit, pochází prý ještě z doby před zavedením společné evropské měny. Podle pravidel eurozóny nesmí už centrální banky svým vládám poskytovat půjčky.

20:13

Nakonec Dijsselbloem doplnil, že Řekové mají plnou podporu k setrvání v eurozóně.

20:11

Jednání podle Dijsselbloema v nadcházejících dnech nebudou probíhat ani na úrovni euroskupiny, ani mezi institucemi a Řeckem.

"Jednoduše počkáme na výsledek referenda," řekl předseda euroskupiny.

Jeroen Dijsselbloem, šéf ministrů financí eurozóny
Jeroen Dijsselbloem, šéf ministrů financí eurozóny | Foto: Reuters
20:09

Dijsselbloem v šedém obleku pro "špatné zprávy", komentuje Danny Kemp z agentury AFP.

20:08

Celé prohlášení předsedy ministrů financí eurozóny je ke zhlédnutí zde.

20:07

"Nevidíme v tuto chvíli základ pro další jednání,“ uvedl Dijsselbloem s ohledem na politickou situaci v Řecku, blížící se referendum a doporučení řecké vlády hlasovat v něm proti návrhům věřitelů.

20:05

Euroskupina podle Dijsselbloema nepovede až do nedělního referenda s Řeckem žádná další jednání.

Návrhy řecké vlády si ministři financí prý "poznamenali".

20:03

Euroskupina se dnes sešla, aby diskutovala o dvou dopisech, které obdržela od řeckého premiéra Alexise Tsiprase, potvrdil její předseda Jeroen Dijsselbloem. Předmětem hovoru se stala i současná politická situace v Řecku.

"Politická situace se nezměnila, a proto – naneštěstí – starý program vypršel v úterý o půlnoci,“ uvedl Dijsselbloem po jednání ministrů financí eurozóny.

Foto: Reuters
19:58

Německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Matteo Renzi vzkázali Aténám, že je nutné hrát podle stanovených pravidel eurozóny.

"Musíme dodržovat pravidla, která jsme si sami vytvořili,“ uvedla Merkelová ve středu. "Dokud jsme uvnitř sdílené komunity, kterou je Evropa, je důležité udržovat pravidla. Sdílená pravidla," cituje Renziho s odvoláním na agenturu Bloomberg server Ekathimerini.com.

Foto: Reuters
19:49

Řecká státní rada, nejvyšší správní soud v zemi, bude v pátek na uzavřeném jednání rozhodovat o zákonnosti referenda plánovaného na neděli. Informoval o tom dnes řecký státní rozhlas ERT. Žalobu na referendum údajně podali dva občané.

19:47

Řecký ministr financí Janis Varufakis doporučuje volit v nedělním referendu "ne". Proč? Podívejte se na seznam 6 klíčových bodů, který zveřejnil na internetu zde.

 

19:35

Stubb se také domnívá, že "Řecko potřebuje vytvořit realistický plán ohledně opatření, jak zachránit ekonomiku, a zavázat se k jejich uskutečnění".

19:32

"Tsiprasův dnešní proslov naneštěstí nepozvedl důvěru v to, že řecká vláda je ochotna spolupracovat,“ uvedl finský ministr financí Alexander Stubb.

19:30

Ministři financí eurozóny mají za to, že nejnovější návrhy Atén k dohodě o záchranném programu jdou správným směrem, uvedl řecký ministr Janis Varufakis.

Foto: Reuters
19:20

Co bude s těžce zadluženým Řeckem? Jaká by byla eurozóna bez něj? A jaké Řecko bez eura?

Projděte si aktualizovaný speciál: Řecko pod drobnohledem. Jak jedna země bojuje o záchranu.

Foto: Aktuálně.cz, Thinkstock, Reuters
19:09

MMF: 9 klíčových otázek o Řecku zde.

18:54

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters
18:50

Podle slovenského ministra financí se euroskupina shodla, že s dalším jednáním počká až na výsledky řeckého referenda.

18:40

Telekonference euroskupiny skončila. Předseda ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem na Twitteru informoval, že za chvíli zveřejní ve videoprohlášení své poznámky k jejím závěrům.

18:23

Z budovy řeckého ministerstva financí byl odstraněn transparent vyzývající k odmítnutí návrhu věřitelů v nedělním referendu s nápisem "Ne vydírání a úsporným opatřením".

Podle ministra financí Janise Varufakise se transparent na budově objevil bez svolení.

18:19

Řecká vládní koalice se ocitla v ohrožení kvůli plánům na hluboké škrty ve výdajích na obranu. S nimi nesouhlasí ministr obrany a šéf menší koaliční strany Nezávislí Řekové Panos Kammenos, informovala dnes řecká média.

Podle deníku začal osud kabinetu viset na vlásku poté, co se objevily informace, že premiér z levicové strany SYRIZA Alexis Tsipras je v rámci komplikovaných vyjednávání o nové mezinárodní úvěrové pomoci připraven ořezávat výdaje na obranu až o 400 milionů eur (11 miliard Kč) za rok.

Foto: Reuters
18:08

Euro dnes na devizovém trhu kleslo k americkému dolaru. Investoři po nejnovějších signálech z Řecka obrátili pozornost na solidní data z ekonomiky USA a vyhlídky na tamní zvýšení úrokových sazeb ještě během tohoto roku. Řecký premiér Alexis Tsipras naznačil, že přijme takřka všechny podmínky mezinárodních věřitelů pro další finanční pomoc.

Kolem 17:00 SELČ ztrácela jednotná evropská měna vůči dolaru zhruba 0,8 procenta na 1,10710 USD. Dolar k jenu naposledy ztrácel 0,5 procenta na 123,13 JPY.

18:05

"Evropa chce Řecku pomoci. Ale nemůže pomoci nikomu proti jeho vůli. Počkejme na výsledky řeckého referenda,“ nechal se slyšet předseda Evropské rady Donald Tusk.

17:59

MMF se v "následujících týdnech" údajně chystá k neobvyklému kroku – zpětně rozhodnout o žádosti Řecka na prodloužení splatnosti dluhu, která vypršela v úterý. S odvoláním na zdroj obeznámený se situací to zjistila agentura AFP.

Řecký server Ekathimerini.com uvedl, že se MMF chystá formálně žádost posoudit, Řecko ale očividně odpověď nezíská v době, kdy ji  požadovalo.

To by mohlo teoreticky znamenat, že dluh země nebude oficiálně považován za nesplacený. Nesplacení dluhu přitom pro stát znamená, že nemůže z MMF čerpat další peníze.

17:43

Předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem po projevu řeckého premiéra Alexise Tsiprase prohlásil, že vidí pouze "malou šanci" na to, že situace nějak pokročí.

Foto: Reuters
17:34

EFSF vznikl v roce 2010, aby vydáváním dluhopisů získával peníze na pomoc problémových členských zemí eurozóny.

Od července 2013 byl nahrazen Evropským stabilizačním mechanismem (ESM).

Nevstupuje již tedy do nových transakcí, přestane ale existovat až tehdy, kdy budou uhrazeny všechny půjčky a jím zřízené finanční instrumenty.

17:30

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis varoval před možností použít neuhrazenou řeckou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) k okamžitému splacení řeckých dluhů.

Evropský nástroj finanční stability (EFSF), který je největším věřitelem Řecka, upozornil, že by v důsledku neuhrazení řecké splátky MMF mohl teoreticky požadovat okamžité splacení všech pohledávek, které u Řecka má.

Dombrovskis nicméně vyzval členské země Evropské unie, aby ohledně řeckých dluhů nepodnikaly žádné bezprostřední kroky a počkaly na výsledek jednání o nové pomoci pro Řecko.

Foto: Reuters
17:21

A ještě jednou Andrej Babiš... tentokrát na Twitteru.

17:20

"Je vidět, že eurozóna není schopna to řešit," komentoval ministr financí Andrej Babiš snahy eurozóny najít východisko z finančních potíží Atén.

Podle něj se mělo zadlužení Řecka vyřešit už před pěti roky. "Tehdy Řecko bylo de facto taky bankrot, ale tenkrát tam byli hlavními věřiteli soukromé banky a různí investoři. A 2010 se stalo, že ty soukromé investory nahradily státní instituce a přehodily ten dluh na daňové poplatníky členských států," uvedl ministr financí, který má dlouhodobě výhrady k přijetí eura v Česku.

Foto: Matej Slávik
17:12

Trhy reagují na Tsiprasův projev.

17:10

"Je nepřijatelné, aby v Evropě založené na solidaritě bylo uzavření bank vynuceno jako odpověď na (krok) vlády nechat rozhodnout řecký lid," napsal Tsipras na Twitteru.

17:02

Teď se čeká hlavně na to, jak na Tsiprasův projev zareaguje Rada guvernérů Evropské centrální banky.

Podle analytiků zřejmě zpřísní pravidla kolaterálu, tedy finančních aktiv, která musí Řecko (coby dlužník) poskytnout Evropské centrální bance (jakožto věřiteli) jako záruku pro případ nesplnění svého závazku.

17:00

Přicházejí první reakce na projev Alexise Tsiprase. "Myslím, že je vypsání referenda chybou, ale budu respektovat vůli voličů," uvedl italský premiér Matteo Renzi.

16:55

Řecký premiér Alexis Tsipras sice volá po dohodě, která by Řecko "vrátila do hry", ale v projevu k národu nespecifikoval, co by měla obsahovat. Veškeré dosavadní návrhy vyjednavači smetli ze stolu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) už delší dobu požaduje, aby reformy nebyly postaveny jen na úpravě daní, které se Aténám dlouhodobě nedaří vybírat. Nezbytné jsou podle něj i změny ve výdajích, a to v redukci nákladů na obranu či změny v penzích.

16:52

Co řekl Tsipras: 1) Referendum bude 2) Řecké "NE" nebude znamenat vystoupení z eurozóny 3) "NE" je nezbytné pro vyjednání lepších podmínek.

16:51

"NE není jen heslo, je to rozhodující krok pro lepší dohodu, kterou chceme podepsat hned po referendu," končí svůj projev premiér Řecka.

16:50

Projev řeckého premiéra pokračuje: "Osobně bych nikdy nečekal, že demokratická Evropa bude o budoucnosti Řecka rozhodovat autokraticky," řekl Tsipras s tím, že na něj během jednání naléhali, aby dohodu podepsal.

"Ultimátum samozřejmě nebylo přijato a jediným východiskem bylo, abychom se obrátili k národu."

16:46

"Rozhodnutí národa je daleko silnější než rozhodnutí vlády," řekl mimo jiné Tsipras s tím, že i po referendu jsou Atény připraveny jednat.

16:45

Tsipras při projevu k národu.

16:40

"S referendem dáme hlas lidu. Z hloubi srdce chci vám Řekům poděkovat. Tato situace nebude trvat dlouho, je to provizorní situace," uvedl řecký premiér.

16:38

Tsipras: "Vyzývám vás, abyste v referendu hlasovali ne!"

16:38

Alexis Tsipras pokračuje: "Mzdy a penze nebudou ztraceny. Nepřijdete o úspory," slíbil premiér Řekům. Právě reforma penzí je jedním z požadavků věřitelů."
A dodává: "Beru na sebe plnou zodpovědnost za rychlé řešení, a to bezprostředně po referendu."

16:37

"NE neznamená rozpor s Evropou, ale návrat k evropským hodnotám," prohlásil premiér s tím, že odmítnutí návrhu bude v praxi znamenat snahu o lepší dohodu s věřiteli.

"Demokracie není státní převrat."

16:35

"Někteří lidé si myslí, že chci, aby Řecko odešlo z eurozóny. To jsou lži."

16:34

Tsipras prohlásil, že ve chvíli, kdy oznámil uspořádání referenda, přišli věřitelé s "lepšími nabídkami".

16:32

Řecko podle něj "zůstává u jednacího stolu".

Foto: Reuters
16:31

Napjatě očekávaný televizní projev Alexise Tsiprase začal. "Sobotní referendum není o členství v eurozóně," prohlásil v přímém přenosu řecký premiér.

16:26

Podle informací Paula Masona z Channel 4 se řecký premiér Alexis Tsipras nechystá zrušit nedělní referendum. Promluvit by předseda řecké vlády prý měl během několika minut.

16:24

Zatímco Britové čelí tropickému počasí, v Aténách prší. "Milá Anglie, ukradla jsi nám počasí. S láskou Atény," vtipkuje se na Twitteru.

16:18

Kampaň před očekávaným nedělním referendem začala. V ulicích Atén se objevily plakáty NE, tedy odmítnutí dohody s věřiteli.

Kampaň před očekávaným nedělním referendem začala. Odpůrce dohody s věřiteli vylepuje v Aténách plakáty NE.
Kampaň před očekávaným nedělním referendem začala. Odpůrce dohody s věřiteli vylepuje v Aténách plakáty NE. | Foto: Reuters
16:01

Současné dění kolem Řecka znepokojuje i papeže Františka. Podle jeho mluvčího Federika Lombardiho se hlava katolické církve obává o rodiny, které jsou zasaženy touto "lidskou a sociální krizí".

15:40

Sociální sítě se baví na účet řeckého ministra financí.

"Omlouvám se za zpoždění. Opravdu jsem se snažil zaplatit, ale nemohl jsem najít otevřenou banku," vzkazuje Janis Varufakis údajně prezidentce Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové.

15:31

V řeckém referendu bych hlasoval proti dohodě s věřiteli, je postavena na ultimátu, říká politolog Thomas Kulidakis.

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu Radka Špicara řecká vláda věřitele podcenila. Podívejte se na jejich duel v DVTV.

Kulidakis špicar
Kulidakis špicar | Foto: DVTV
15:25

Francouzský prezident François Hollande se vyjádřil smířlivěji. Podle něj je povinností Řecka i dalších zemí eurozóny udržet v Řecku euro. Stejně tak prý není čas na "nesmiřitelné výroky".

"Je naší povinností udržet Řecko v eurozóně. Záleží to na Řecku ... ale záleží to také na nás. Jako Evropan nechci narušení eurozóny, nejde mi o nesmiřitelné výroky a brutální roztržky," řekl Hollande. "Domnívám se, že musíme usilovat o dohodu, jednání, o rozumný přístup."

15:17

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble se ostře pustil do řecké vlády. Podle něj se od lednového nástupu Alexise Tsiprase k moci situace "dramaticky zhoršila". "Tato vláda neudělala od nástupu do úřadu nic," prohlásil v Bundestagu.

"Jen odstoupila od předchozích závazků, vyjednávala a vyjednávala. Nevíme, jestli řecká vláda uspořádá referendum, nebo ne; jestli je pro, nebo proti. Nemůžete od nás upřímně očekávat, že s nimi v takové situaci budeme mluvit. Musíme počkat, abychom viděli, co se v Řecku stane."

14:56

Jaké jsou výhrady Rady Evropy k referendu? Podle generálního tajemníka RE Thorbjörna Jaglanda by se hlasování mělo konat nejdříve za dva týdny od oznámení, aby byl dostatek času pro diskusi.

Mělo by mít také jasnou otázku a měli by na ně dohlížet mezinárodní pozorovatelé.

Řecká vláda oznámila referendum v sobotu, tedy osm dní před konáním. Fakt, že referendum bylo vyhlášeno narychlo, "je samo o sobě velký problém", řekl šéf Rady Evropy. "A také otázky, které jsou lidem předloženy, nejsou příliš jasné," dodal.

 

14:51

Alexis Tsipras pochopil, že po uzavření bank se veřejné mínění v Řecku začíná obracet proti němu. Proto se snaží uzavřít rychle dohodu s věřiteli. V redakčním komentáři to píše vlivný řecký deník Kathimerini. "Otázkou je, zdali věřitelé nechtějí komunikovat už spíše s jeho nástupcem," uvádí list.

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras | Foto: Reuters
14:46

Letecká společnost Ryanair dočasně umožní Řekům, aby si její letenky kupovali za hotovost u přepážky na letištích. Občané jiných zemí mohou letenky kupovat výhradně kartou přes internet.

Foto: Aktuálně.cz
14:43

"Z makroekonomického hlediska by i ten nejhorší scénář, tedy bankrot Řecka spojený s vystoupením z eurozóny, měl mít na českou ekonomiku jen malý přímý dopad," stojí v dokumentu, který pro vládu sepsali experti ministerstev financí a průmyslu a České národní banky.

České firmy podle něj mají v Řecku nainvestováno 8,1 miliardy, přičemž nejvíc z toho připadá na česko-řecký fond Emma Delta Hellenic Holdings, který ovládá třetinu v loteriích OPAP.

14:26

Němečtí průmyslníci agitují pro odchod Řecka z eurozóny. Pokračování krize podle Svazu německého průmyslu (BDI) ohrožuje ekonomický růst celé Evropy.

"Možnost řeckého opuštění eurozóny už nemůže být dále tabu. Naopak, při vhodném řešení může eurozónu stabilizovat. Trhy vyžadují spolehlivost," uvedl viceprezident svazu Matthias Wissmann.

14:21

Německý vicekancléř, sociální demokrat Sigmar Gabriel, ve Spolkovém sněmu prohlásil, že EU vyšla Řecku při řešení finanční krize vstříc mnohem víc než ostatním státům, které se dostaly do problémů, Aténám to ale nestačilo. "Každý má právo na pomoc a podporu, ale každý se také musí postarat o to, že na ni nebude odkázán napořád," řekl Gabriel.

"Kdybychom Řecku plně vyhověli a dali jim peníze bez jakýchkoli podmínek, byl by to začátek transferové unie, protože by totéž chtěly všechny ostatní státy. Nakonec by to Evropu přetížilo a hospodářské podmínky by byly všude horší než teď," řekl.

Předseda německé SPD Sigmar Gabriel mluví k delegátům sjezdu, jenž začal ve čtvrtek v Lipsku.
Předseda německé SPD Sigmar Gabriel mluví k delegátům sjezdu, jenž začal ve čtvrtek v Lipsku. | Foto: Reuters
14:13

Podmínky, za nichž se má v neděli uskutečnit řecké referendum, neodpovídají mezinárodním standardům. Podle agentury AP to oznámila Rada Evropy.

14:05

"Tsipras dovedl Řecko na samý okraj bankrotu, a i když se nyní poskytne Řecku další záchranný balík ve výši 29 miliard a Evropská centrální banka opět rozjede ve velkém financování vyschlých řeckých bank, ekonomické škody po Tsiprasovi jsou už tak velké, že půjde jen o další čekání na čtvrtý záchranný balík," píše ve svém textu Ekonomické důsledky míru s Tsiprasem komentátor Hospodářských novin David Klimeš.

13:59

Slovenský Denník N píše, že problémy Řecka srazily cenu letenek z Bratislavy, Budapeště či Vídně. Na ostrov Korfu se podle něj dá dostat za 107 eur, do Atén kolem 80 eur.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock
13:55

Slovenský ministr financí Peter Kažimír prohlásil, že pokud Řekové v referendu odmítnou reformy, jejich banky už zřejmě nikdy neotevřou s eurem coby řeckou měnou. "Toto riziko si musí uvědomit všichni lidé v Řecku," nechal se slyšet.

13:48

Případné vystoupení Řecka z eurozóny by mělo na českou ekonomiku pouze malý přímý dopad. Možné scénáře makroekonomického vývoje projednala vláda.

13:40

Nedá se očekávat, že by odpolední jednání ministrů financí eurozóny přineslo nějaký výsledek. Vyjednávání o novém záchranném programu pro Řecko může trvat týdny, píše komentátor The Wall Street Journal Simon Nixon.

13:37

Po projevu Angely Merkelové v Bundestagu je otázkou, s čím nyní před národ předstoupí řecký premiér Alexis Tsipras.

Podle zdrojů z Euroskupiny se dá očekávat, že odvolá nedělní referendum. Německá kancléřka ale prohlásila, že se nové kolo jednání rozjede až po všelidovém hlasování.

13:19

Kancléřka Merkelová k poslancům Bundestagu:

"Jsou to turbulentní dny, jde skutečně o mnoho. Svět se na nás dívá, ale budoucnost Evropy není zpochybněna. Budoucnost Evropy by byla zpochybněna, kdybychom zapomněli, kým jsme a co nás tím dělá. Jsme společnost práva a zodpovědnosti, bez toho by euro i Evropská unie zkrachovaly."

Řešení krize eurozóny je podle ní běh na dlouhou trať, po němž ale bude Evropa silnější.

13:14

Podle Merkelové mají "všechna rozhodnutí podpořená Bundestagem" jediný cíl - novou éru stability v Evropě.

13:13

"Čekáme na řecké referendum," prohlásila německé kancléřka Angela Merkelová s tím, že nedělní plebiscit je řeckým právem. Dodala, že před ním se neuskuteční žádná jednání o třetím záchranném programu. Řekové podle ní minulý týden opustili úspěšné rozhovory.

Angela Merkelová na dnešním summitu v Bruselu.
Angela Merkelová na dnešním summitu v Bruselu. | Foto: Reuters
12:53

Ekonomický zpravodaj německého listu Die Zeit Mark Schieritz se domnívá, že “problém je, že přinejmenším část německé vlády nyní chce změnu režimu v Řecku”.

12:50

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se na tiskové konferenci věnované jinému tématu nechtěl k vývoji kolem Řecka příliš vyjadřovat.

"Kdybych chtěl mluvit o Řecku, svolal bych tiskovou konferenci k Řecku," prohlásil. "Jsem ve stálém kontaktu s Řeky a dalšími představiteli."

Jean-Claude Juncker prochází kolem řecké vlajky.
Jean-Claude Juncker prochází kolem řecké vlajky. | Foto: Reuters
12:45

Cestovní kanceláře radí českým turistům jezdit na řecké ostrovy s dostatečnou finanční hotovostí. Důvodem je tamní slabá síť bankomatů, informovala Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Ekonomická situace Řecka podle asociace přitom nemá na zájem Čechů o dovolenou v této zemi žádný vliv. Řecko je tradiční leteckou dovolenkovou destinací, kterou navštěvuje okolo 300 000 Čechů ročně.

12:40

Premiér Alexis Tsipras má podle serveru Kathimerini v nejbližších desítkách minut vystoupit v televizi.

12:27

"Řecko nemůže přijmout či odmítnout nabídku, která již neexistuje," řekl novinářům v Berlíně německý ministr financí Schäuble.

12:24

Zmíněná statistika podle International New York Times značně komplikuje obhajobu řecké vlády, že Atény se staly obětí elitářského finančního a politického řádu, který je provázán s lakomými evropskými boháči v čele s Němci, že Řekové čelí velké humanitární katastrofě a že ostatní evropské státy by se měly složit na záchranu Řecka před bankrotem. Z pohledu chudších členů Unie ale Řekové tolik netrpí, neboť tamní život s vyššími platy se jim zdá zkrátka lepší než jejich vlastní.

12:22

International New York Times pro srovnání dodává, že podle posledních údajů Eurostatu vydá Litva ročně na penze 472 eur (13 000 korun) na osobu, tedy méně něž třetinu řeckých výdajů (1625 eur, 44 300 korun). Bulharsko pak vydá v průměru ročně na důchody v přepočtu 257 eur (7000 korun) na obyvatele.

Tato čísla jsou sice k roku 2012 a Atény od té doby výdaje na penze snížily, i tak ale zůstávají vyšší než v Bulharsku, Litvě, Chorvatsku, Lotyšsku či dalších zemích východní, jihovýchodní a střední Evropy.

12:21

V úvodních kolech vyjednávání o situaci Atén si řecký ministr financí Janis Varufakis postěžoval na to, že důchody řeckých penzistů jsou ořezány tolik, že již dále nemohou být sníženy.

Jeho litevský kolega mu na to bez obalu odpověděl, že důchodci v jeho pobaltské vlasti musejí vystačit s mnohem nižšími částkami.

Řecký ministr financí Janis Varufakis.
Řecký ministr financí Janis Varufakis. | Foto: Reuters
12:20

Mezi největší odpůrce jakéhokoli dalšího ustupování řecké vládě patří nejchudší země Evropské unie. Ty podle listu International New York Times poukazují na to, že Řecko volající po pomoci a odpuštění části dluhů vyplácí svým obyvatelům mnohem vyšší důchody a platy než většina zemí ve východní, střední a jihovýchodní Evropě.

"Jsme mnohem chudší než Řekové, ale provedli jsme reformy," prohlásil v jednom z rozhovorů bulharský prezident Rosen Plevneliev, jehož země je nejchudším členem Evropské unie.

"Když máte problém, tak ho musíte vyřešit, ne ho přehodit na Brusel či někoho jiného," řekl v reakci na to, že Tsiprasova levicová strana Syriza obviňuje Evropu z toho, že nechala Atény na holičkách.

12:16

Zpráva Financial Times o ústupcích řeckého premiéra vedla na finančních trzích ke zrychlenému oživení cen evropských akcií a dluhopisů zranitelných zemí eurozóny a také smazala ztráty eura proti ostatním měnám.

12:07

Agentura Bloomberg zveřejnila na Twitteru kompletní dopis, jejž Tsipras adresoval věřitelům.

12:01

Nový návrh, s nímž přišel řecký premiér, není podle německého ministra financi Wolfganga Schäubleho jasný. "Na skutečnosti, že do (úterní) půlnoci nebyla uzavřena dohoda mezi Řeckem a věřiteli, se nic nemění," prohlásil.

Připomněl, že původní záchranný program - podle pravidel dnes již neexistujícího Evropského systému finančního dohledu (ESFS) - skončil. Nový - již podle Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) - bude vyžadovat nové podmínky.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble s řeckým poslancem Janisem Varufakisem
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble s řeckým poslancem Janisem Varufakisem | Foto: Reuters
11:52

Tsiprasův dopis podle zdrojů z eurozóny "obsahuje prvky, které bude těžké přijmout", píše agentura Reuters.

11:34

Podle nejmenovaného představitele eurozóny by bylo teoreticky možné přijmout nový záchranný program pro Řecko před 20. červencem, kdy musí Atény zaplatit splátku dluhu Evropské centrální bance.

Napsala to agentura Reuters poté, co Financial Times uvedly, že řecký premiér Tsipras přistoupil na většinu požadavků věřitelů.

11:17

Připomeňme, že Řecko v úterý na poslední chvíli požádalo o nový záchranný program ve výši 29,1 miliardy eur. Financován by měl být ze záchranného fondu eurozóny. Atény zároveň požadují restrukturalizaci dluhu.

Podle komentátorů dopis naznačuje Tsiprasovy obavy, že věřitelé pomoc podmíní tvrdšími úspornými opatřeními.

11:15

Řecký premiér Alexis Tsipras je připraven přijmout všechny podmínky věřitelů, které "byly na stole o víkendu", jen s "hrstkou drobných změn".

Vyplývá to údajně z dvoustránkového dopisu, jenž předseda řecké vlády poslal Trojce v úterý večer a jenž má k dispozici server The Financial Times.

11:07

Jak se v Aténách připravují na Grexit? Ptejte se na Řecko reportérky Aktuálně.cz Terezy Holanové. Na vaše dotazy bude odpovídat od 14:00.

10:35

Nejistota kolem dalšího vývoje v Řecku výrazně sráží aktivitu tamních podniků. Index nákupních manažerů Markit, tedy jakýsi senzor nálady manažerů, klesl podesáté v řadě.

Nejvíce se propadly exportní objednávky a produkce určená na vývoz. "Máme za sebou nejhorší čtvrtletí řeckého výrobního průmyslu za poslední dva roky," shrnul výsledek Phil Smith, ekonom společnosti Markit.

10:33

"Smutný den pro Řecko," píše na Twitteru novinářka Eleftheria Kourtali. A dokládá to fotografií, na níž důchodci před bankou čekají na pořadové lístky.

Právě kvůli penzistům se po celé zemi otevřelo na 1000 poboček bank, aby si mohli vybrat část svých peněz, maximálně ovšem 120 eur.

10:14

Jak se k nedělnímu referendu stavějí voliči?

Nejvíce lidí odhodlaných volit NE je mezi stoupenci vládní levicové Syrizy (77 procent), krajně pravicového Zlatého úsvitu (80 procent) a komunistů (57 procent).

Naproti tomu nejvíce příznivců mají návrhy věřitelů mezi voliči středopravé Nové demokracie (65 procent), proevropské centristické To Potami (68 procent) a středolevého Pasoku (65 procent).

Celkem 86 procent respondentů se hodlá nedělního referenda zúčastnit.

10:08

Situací v Řecku se bude zabývat i Evropská centrální banka. Jednat by se mělo v poledne a na programu mají být mimo jiné další záchranné půjčky pro řecké banky (ELA).

10:01

Co dále píše The Guardian?

Podle závěrů z dokumentů by Řecko i po 15 letech silného růstu čelilo takovému zadlužení, které sám MMF považuje za neudržitelné.

Podle dokumentů MMF odhadl, že v roce 2030 by řecký dluh činil 118 procent HDP, i kdyby Řekové přistoupili na požadované reformy. To je značně víc než úroveň 110 procent HDP, kterou MMF stanovila v roce 2012 v řeckém případě jako udržitelnou.

Řecký dluh je nyní 175 procent HDP a zřejmě bude dále růst kvůli tomu, že se země vrátila do recese, uvedl list. Dokumenty připouštějí, že je potřeba udělat "podstatné ústupky", aby se zlepšily šance na to, aby se Řecko trvale zbavilo svých finančních potíží.

09:59

I kdyby Řecko splnilo všechny požadavky mezinárodních věřitelů na reformy daní a výdajů, čelilo by v roce 2030 neudržitelnému zadlužení.

V rozsáhlém článku na titulní straně to píše britský list The Guardian. Odvolává se přitom na nepublikované dokumenty připravené trojicí věřitelů Řecka, tedy Evropskou komisí, Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Evropskou centrální bankou.

Dokumenty podle listu podporují tvrzení Řecka, že k dosažení trvalého ekonomického oživení Atény potřebují podstatné snížení svého dluhu.

09:54

Italský ministr financí Pier Carlo Padoan prohlásil, že eurozóna stále doufá v dohodu s Řeckem. "Pokud jde o mě i mé kolegy v Euroskupině, vždy jsme nakloněni dohodě," řekl v rozhovoru pro BBC.

"Dluhový profil Řecka je mnohem méně znepokojující, než je často líčen. To, co Řecko potřebuje, je návrat k (hospodářskému) růstu. A k tomu Řecko potřebuje důvěru, úvěr a zejména strukturální opatření."

09:46

ANO i NE. Jedna loď, dva postoje k referendu. Karikaturista řeckého listu Kathimerini naznačuje, že je jedno, jak plebiscit dopadne.

09:44

"Po úzkých silničkách ve čtvrti Plaka korzují turisté, uprostřed cesty se povalují vlčáci a mezi nimi na motorkách kličkují místní. Před tavernami ve stínu Akropole vyhlížejí číšníci, neúnavně lákají cizince na své zahrádky a mezi stoly se štědrými porcemi gyrosů se tu a tam proplete muž s kytarou a sladkobolnými baladami. Vypadá to na idylický letní den.

Občas ale při procházce místo na další kavárnu či prodejnu upomínkových cetek narazíte na zataženou roletu, která vypovídá o tom, že zde nejspíš zavřeli. Další obchody v okolí centra i ve všední den zejí prázdnotou."

Přečtěte si blog Terezy Holanové, která přímo v Aténách zjišťovala, jak se krize projevila v životech Řeků.

Foto: Aktuálně.cz
09:29

Evropské burzy oproti předchozím dnům začaly obchodování růstem.

Panevropský index FTSEUROFIRST 300 posílil o 0,5 %, německý DAX o procento, britský FTSE 100 o 0,8 %.

Na snímku vidíte německý index obchodování s akciemi DAX. Takto se propadal v časných ranních hodinách obchodování na burze ve Frankfurtu 8. 8. 2011.
Na snímku vidíte německý index obchodování s akciemi DAX. Takto se propadal v časných ranních hodinách obchodování na burze ve Frankfurtu 8. 8. 2011. | Foto: Reuters
09:26

Jednání Euroskupiny, původně naplánované na 11:30, se odsouvá na později. Začít by - na žádost několika ministrů financí zemí eurozóny - mělo v 17:30 SELČ.

09:19

Nejen ministři financí eurozóny budou dál jednat o řeckých návrzích. To samé čeká i vedení Mezinárodního měnového fondu.

Mluvčí MMF Gerry Rice uvedl, že Řecko v úterý požádalo na poslední chvíli o prodloužení termínu své splátky, kterou mělo uhradit do úterní půlnoci. Výkonná rada MMF se bude podle něj žádostí "v patřičnou dobu" zabývat.

09:00

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v úterý večer snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativního pásma na CC, což znamená velmi nízkou perspektivu splacení. Důvodem je krach jednání s věřiteli a vyhlášení referenda.

Přerušení jednání s věřiteli podle prohlášení Fitch výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že země v příštích několika měsících nebude schopna splnit své dluhové závazky, a je tak vysoce pravděpodobné, že se země dostane do platební neschopnosti.

08:48

Francie chce, aby se věřitelé s Řeckem domluvili co nejdříve. "Naším cílem je najít dohodu pokud možno před referendem," uvedl ministr financí Michel Sapin.

08:22

Omezení pro výběry z bank a převody peněz nejsou jediným problémem, který akutně trápí Řeky. V lékárnách a nemocnicích začínají docházet léky, což je způsobeno obřím dluhem, který mají řecké nemocnice a státní zdravotní pojišťovna vůči farmaceutickým firmám. Čtěte podrobnosti v textu Martina Nováka: V Řecku docházejí léky, hrozí, že se zcela zastaví dodávky

08:06

V Řecku byly zveřejněny výsledky průzkumu veřejného mínění, který se snaží předpovědět, jak dopadne nedělní referendum. Podle sondáže uveřejněné deníkem Efsyn by nyní proti přijetí návrhu věřitelských institucí včetně Evropské unie hlasovalo 46 procent Řeků, naopak v jeho prospěch 37 procent. 17 procent respondentů se označilo za nerozhodné, což znamená, že výsledek referenda může být nakonec i opačný.

07:31

Takto to dnes ráno vypadá v Řecku před bankami. Tamní senioři, kteří většinou nedisponují kartou pro výběr z bankomatu, dostávají od vlády první možnost dostat se od vyhlášení mimořádných opatření na přelomu týdne ke svým penězům.

06:56

Pro řecké důchodce dnes nastává důležitá změna: banky se otevírají speciálně pro ně, aby si mohli vybrat část ze svých penzí, konkrétně do limitu 120 eur. Jak z Atén hlásí zpravodaj Českého rozhlasu, před bankami už se tvoří fronty seniorů, kteří si horlivě přebírají pořadové lístky, aby se tak dostali ke svým penězům.

06:31

Fakt, že o půlnoci skončil bez dohody o jeho prodloužení záchranný program, má pro Řecko okamžité a citelné dopady. Atény tím přišly o zbývajících 7,2 miliardy eur ze slíbeného záchranného úvěru a také o skoro 11 miliard eur z připravených půjček určených na záchranu řeckých bank.

06:15

O posledních návrzích Řeků budou dnes opět jednat ministři financí zemí platících eurem. Předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ale upozornil, že podmínky pro Řecko mohou být tvrdší. Řecko požaduje dvouletou dohodu se záchranným fondem eurozóny a souběžnou restrukturalizaci svého dluhu. Hodnota této finanční pomoci má podle všeho dosahovat 29,1 miliardy eur (794 miliard Kč).

06:11

Součástí řeckého návrhu na prodloužení záchranného programu byla také restrukturalizace řeckého dluhu, což je možné přeložit jako žádost o odpuštění jeho podstatné části.

06:08

Řecká vláda se v úterý ještě na poslední chvíli pokusila pokračování záchranného programu zajistit, když Evropské unii předložila návrh na jeho dvouleté prodloužení. Kvůli poslednímu návrhu Řeků se narychlo v rámci telefonické konference radili ministři financí zemí eurozóny, k závěru však nedošli.

06:05

Zároveň s tím skončila platnost záchranného programu pro Řecko. Mezinárodní věřitelé v jeho rámci zajišťovali finanční pomoc řecké vládě.

06:03

Nejdůležitější očekávaná událost dnešního dne nastala hned s první minutou středy 1. července. Řecko se ocitlo v platební neschopnosti, a to kvůli tomu, že neuhradilo plánovanou splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu.

06:00

Dobré ráno z redakce Aktuálně.cz, i dnes pro vás budeme průběžně sledovat veškeré důležité a aktuální dění týkající se řecké krize.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2015 0:03
 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy