Živě: Nová pomoc Řecku by mohla činit 74 miliard eur

Živě
Páteční vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Atény/Brusel – Představitelé Evropské unie, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) hodnotí reformní návrhy řecké vlády kladně a považují je za základ pro jednání o novém balíku pomoci v hodnotě 74 miliard eur (zhruba dva biliony Kč).

O reformním návrhu zaslaném ve čtvrtek eurozóně hlasuje z pátku na sobotu řecký parlament. Během dne se otázkou budou zabývat země eurozóny na pracovní úrovni a později pak příslušní ministři financí. To už by mohl být znám jejich verdikt, zda má smysl dál vyjednávat.

Páteční vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.

Řecká krize:

Živě
Aktualizovat reportáž
00:35

O reformním návrhu zaslaném ve čtvrtek eurozóně by měl v příštích hodinách hlasovat řecký parlament. Během dne se otázkou budou zabývat země eurozóny na pracovní úrovni a později pak příslušní ministři financí. To už by mohl být znám jejich verdikt, zda má smysl dál vyjednávat.

00:30

Představitelé Evropské unie, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) hodnotí reformní návrhy řecké vlády kladně a považují je za základ pro jednání o novém balíku pomoci v hodnotě 74 miliard eur (zhruba dva biliony Kč). Uvedly to zdroje agentury AFP. Balík pomoci by podle zdrojů zahrnoval 58 miliard eur z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a 16 miliard eur od MMF.

23:50

"Nežádal jsem o 'ne', abychom se dostali ven (z eurozóny), ale jako prostředek k posílení naší vyjednávací pozice," prohlásil Tsipras. Podle něj se kabinetu vůbec poprvé podařilo dosáhnout od věřitelů závazku na restrukturalizaci řeckého dluhu. Premiér tvrdil, že návrh je v několika bodech lepší než to, co bylo údajně předloženo věřitelskými institucemi jako ultimátum. "Nezaprodávám řecký lid," dodal.

Řecký premiér Alexis Tsipras v Evropském parlamentu ve Štrasburku
Řecký premiér Alexis Tsipras v Evropském parlamentu ve Štrasburku | Foto: Reuters
23:45

Tsipras před zákonodárci obhajoval návrh provázený finančními škrty tím, že vláda byla nucena přijmout opatření, která nebyla v jejím volebním programu. Připomněl, že v nedělním referendu, ve kterém většina voličů hlasovala proti úsporám, vláda nicméně nedostala mandát jít do osudového střetu s eurozónou.

23:40

Podle zatím posledních informací se očekává, že parlament podpoří vyjednávací úsilí vlády drtivou většinou hlasů. Kromě vládní koalice by návrh institucím, který předpokládá další roky úsporných opatření, měla podpořit i proevropská opozice. Navzdory vzpouře některých poslanců vládní strany SYRIZA se předpokládá, že proti bude nanejvýš jen několik jednotlivců.

23:35

Řecký parlament začal v pátek po 23:00 SELČ projednávat návrh reforem, který zaslala vláda premiéra Alexise Tsiprase věřitelským institucím, aby mohla získat novou finanční pomoc. Poslanci budou hlasovat v sobotu v 02:00 SELČ.

21:30

Zatímco v pátek ubíhaly další hodiny čekání na vyústění řecké dluhové krize, kdy věřitelské instituce zkoumaly nejnovější řecký návrh úsporných reforem, v Aténách se vládní koalice vzácně spojila s proevropskou opozicí ve snaze udržet zemi v eurozóně. Řeckému premiérovi Alexisovi Tsiprasovi se navzdory odporu ve vládních řadách kvůli avizovaným úsporným opatřením podařilo získat podporu minimálně dvou opozičních stran, které se v dnešním nočním hlasování parlamentu chystají podpořit vyjednávací úsilí kabinetu.

21:15

Řečtí obyvatelé jsou vývojem situace na politické scéně poměrně rozladěni. Vláda zorganizovala referendum, v němž občanům doporučila, aby hlasovali "ne", tedy aby odmítli dohodu s mezinárodními věřiteli. I když většina lidí dohodu požadující další úsporná opatření skutečně odmítla, v posledních 24 hodinách se lidé dozvěděli, že vláda nakonec s nevelkými obměnami chce s mezinárodními věřiteli vyjednat podmínky, které ekonomické restrikce plánují na minimálně další tři roky.

Řekové se bouří proti vládnímu vyjednávání o úsporných opatřeních s Evropskou unií.
Řekové se bouří proti vládnímu vyjednávání o úsporných opatřeních s Evropskou unií. | Foto: Reuters
21:10

Lidé netajili rozhořčení nad obratem, jaký vláda učinila. Kabinet premiéra Alexise Tsiprase podle nich nebere ohledy na výsledky nedělního referenda. "Pokud Řekové hlasovali tak masivně pro možnost "ne", bylo to proto, že chtěli skoncovat s úspornými opatřeními. Vláda to nebere v úvahu," stěžovala si jedna z účastnic akce hlásící se k neparlamentní krajně levicové straně Antarsya (Vzpoura).

21:00

Zhruba 7000 lidí se v pátek večer shromáždilo v centru Atén, aby protestovali proti plánovaným úsporným opatřením řecké vlády, která usiluje o novou finanční pomoc eurozóny. Demonstraci svolaly levicové odbory PAME. Nad hlavami demonstrantů se podle televizních záběrů objevily transparenty kritizující vládnoucí levicovou stranu, jeden z nich například hlásal: "SYRIZA podporuje kapitalismus".

19:53

Ministrovi financí Euklidisu Tsakalotosmovi záleží zejména na výměně řeckých obligací v hodnotě 27 miliard eur mezi Evropskou centrální bankou (ECB) a Evropským stabilizačním mechanismem (ESM). To by podle něho zjednodušilo Řecku situaci a usnadnilo by mu splácení dluhů, uvádí agentury AFP.

Nový řecký ministr financí Euclid Tsakalotos přichází na jednání evropských lídrů.
Nový řecký ministr financí Euclid Tsakalotos přichází na jednání evropských lídrů. | Foto: Reuters
19:30

Slovenský prezident Andrej Kiska v Interview ČT24 o Řecku:

"Důležité je z pohledu Evropské unie a eurozóny udělat všechno pro to, abychom byli uvnitř jednotní, aby nám to uvnitř fungovalo. Ale když se bavíme o Řecku, máme udělat všechno pro to, aby se Řecko udrželo, abychom mu pomohli. Ale pravidla musí platit. Není možné, pokud se někdo rozhodne nedodržovat pravidla, aby v tom klubu zůstal."

 

Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil 3. března 2015 centrálu NATO v Bruselu.
Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil 3. března 2015 centrálu NATO v Bruselu. | Foto: ČTK
18:57

Slovinsko patří v eurozóně k největším věřitelům Řecka v poměru ke svému HDP a slovinské poslance bude těžké přesvědčit, aby se snížením řeckého zadlužení souhlasili.

Foto: Reuters
18:30

Agentura AFP: Pokud se Řecko a jeho evropští partneři dohodnou v neděli na třetím programu podpory, Atény ještě pořád nebudou mít vyhráno.

 

Do rozhodovacího procesu bude zapojeno nejméně osm parlamentů zemí eurozóny, přičemž německý Bundestag bude hlasovat dokonce dvakrát. Ve většině zemí i navzdory určitému reptání není  o souhlasu poslanců pochyb.

 

V některých, zejména na Slovensku a v Lotyšsku, to může být složitější. Odpor by mohl být silný i v dalších zemích, pokud dojde i na snížení řeckého dluhu.

18:01

Agentura Bloomberg informuje: Nynější návrhy reforem, které partnerům v EU představila řecká vláda, jsou nápadně podobné těm, které řečtí voliči hromadně odmítli v nedělním referendu. Přesto existuje několik rozdílů, z nichž některé jsou zásadní a jiné méně podstatné.

17:55

Ministr financí Tsakalotos urguje poslance řeckého parlamentu, aby vyhodnotili program jako celek. Tvrdí, že je to v duchu pondělní dohody mezi lídry stran.

17:03

Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis prý hlasoval dopisem - a návrh Atén podpořil.

16:50

Němci a severské národy Evropy se kloní k tvrdšímu postoji vůči Řecku...

16:47

Euro dnes na devizových trzích výrazně zpevňuje k většině ostatních měn a zažívá svůj nejlepší den za poslední měsíc. K nákupům eur ženou investory naděje na vyřešení řecké krize.

Více čěte zde: Euro má nejsilnější den za měsíc. Pomohla řecká naděje

Foto: ČTK
16:46

Litevská prezidentka Dalia Grybaskaiéová naznačila, že je příliš brzy na ohodnocení řeckých návrhů. Jsou prý založeny na starých informacích a nemusí být dostačující.

16:35

Místopředseda poslaneckého klubu německé CDU/CSU Hans-Peter Friedrich nepovažuje nejnovější návrhy Řecka za základ pro jednání o třetím záchranném programu a podle něj by bylo pro Řecko lepší, kdyby začalo znovu s vlastní měnou.

"Myslím, že Řecko potřebuje nový start - s vlastní měnou a s laskavou pomocí všech svých evropských partnerů," řekl Friedrich podle agentury Reuters. Dodal, že lídři EU by tuto možnost měli na nedělním summitu seriózně zvážit.

Hans-Peter Friedrich s Angelou Merkelovou.
Hans-Peter Friedrich s Angelou Merkelovou. | Foto: Reuters
16:14

Co se může stát, až bude Euroskupina schvalovat řecký návrh?

16:08

Řecký premiér Tsipras dnes na setkání s poslanci Syrizy požadoval, aby ve večerním hlasování v parlamentu zachoval stranický klub jednotný hlas. "Buď budeme pokračovat všichni dohromady, nebo všichni dohromady odejdeme," prohlásil Tsipras.

Poslanci budou schvalovat navrhovanou dohodu s věřiteli i s možnými připomínkami protistrany.

Řecký premiér Alexis Tsipras v Evropském parlamentu ve Štrasburku
Řecký premiér Alexis Tsipras v Evropském parlamentu ve Štrasburku | Foto: Reuters
16:03

Podle zástupců "levicové platformy", které cituje řecký deník Ta Nea, "vláda musí sdělit (věřitelským) institucím a řeckému lidu i na poslední chvíli, že pokud nebude přijat pozitivní kompromis, (...) je připravena následovat alternativní pokrokovou cestu, která zpochybní členství země v eurozóně a přeruší splácení dluhu".

16:01

V řecké vládní straně SYRIZA vypukla vzpoura. Pět jejích poslanců a další činitelé, náležející k nejlevicovější frakci formace, vyzvali k návratu k drachmě, pokud nebude možná dohoda s mezinárodními věřitelskými institucemi bez úsporných opatření v Řecku.

Zpochybnili tak nejnovější návrh vlády premiéra Alexise Tsiprase, který předpokládá výrazná úsporná opatření výměnou za novou mezinárodní finanční pomoc.

16:00

Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis zopakoval, že podporuje úsilí svého nástupce Tsakalotose – zejména co se týče snah dosáhnout restrukturalizace dluhu.

Večerního hlasování v parlamentu se ale podle listu Kathimerini nezúčastní.

15:55

Češka popisuje dovolenou v Řecku:

"Nevědět, že se v Řecku něco děje, tak zatím nic zvláštního nepozoruji. Obecně v obchodech je zboží dost, žádná panika či rabování,“ popisuje online deníku Aktuálně.cz Hana Lovecká, která je na dovolené zhruba 30 kilometrů jižně od Atén.

"Pouze před bankomaty stojí fronty, horko, nehorko,“ dodává. Jinak jsou ale podle ní místní v pohodě a dál si všichni nosí své oblíbené Cappucino Freddo.

"Nevím, jestli to bylo běžné i před tím, ale hodně tu mají na domech pověšené vlajky,“ říká také. Jediné protesty, které zatím v Řecku zaznamenala, se konaly na náměstí Syntagma před řeckým parlamentem. Tam bylo podle ní několik malých stánků či stolků s řeckými nápisy.

Dovolená v Řecku
Dovolená v Řecku | Foto: Thinkstock
15:40

Řecko potřebuje naléhavou pomoc také s tisícovkami běženců, které denně míří k jeho břehům. Uprchlické tábory zřízené řeckou vládou jsou podle britského listu The Guardian přeplněné.

Například na ostrově Lesbos se v jednom zařízení tísní na 5000 běženců, kteří pocházejí především ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Vedení některých táborů už podle deníku nedokázalo zaplatit dodavatelům a v jednom zařízení tak základní potraviny poskytla uprchlíkům armáda.

Foto: Reuters
15:35

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) bude zřejmě v pondělí jednat ohledně nouzového financování ELA, které ECB poskytuje řeckým bankám. Jednání by podle Reuters mělo proběhnout formou telekonference.

Euro, ilustrační foto.
Euro, ilustrační foto. | Foto: Reuters
15:29

Nejvýznamnější řecká opoziční strana Nová demokracie informovala, že souhlasí s tím, aby premiér Tsipras dosáhl dohody a udržel tak zemi v eurozóně. Uvedla to agentura Reuters.

15:12

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos v parlamentu...

15:05

Bývalý lídr řecké strany Pasok Evangelos Venizelos vyzývá věřitelské instituce, aby po Řecku nepožadovaly více, než nabídl premiér Tsipras.

15:03

Nový úsporný plán se nyní v řeckém parlamentu projednává na úrovni výborů. Ze 40 poslanců radikálního křídla strany Syriza je jich zatím známo pět, kteří preferují vystoupení Řecka z eurozóny před dohodou provázenou úspornými opatřeními a bez snížení dluhu. Ostatní zatím podle serveru The Guardian varují, že Řecko není v pozici, kdy by se mohlo odtrhnout od Evropy.

14:43

"Máme mandát uzavřít lepší dohodu, než bylo ultimátum, které nám dala Euroskupina, ale zcela určitě nemáme mandát k tomu, abychom Řecko vzali ven z eurozóny,“ řekl dnes na setkání poslanců Syrizy premiér Alexis Tsipras. Cituje ho server Ekathimerini.com.

Alexis Tsipras při debatě v Evropském parlamentu.
Alexis Tsipras při debatě v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters
14:38

Podle CNN je jedním z důvodů fakt, že většina velkých přepravních firem má sice sídlo v Aténách nebo některém jiném městě na řeckých ostrovech, obchodují však v dolarech, ne v eurech.

Jedním z problémů pro lodní společnosti se zdá být plánované zvýšení daní pro lodní dopravce v Řecku v rámci navrženého balíku úspor.

14:30

Mezi největší průmyslová odvětví v Řecku patří námořní doprava, která si i v době obav o budoucnost země vede překvapivě dobře.

S akciemi mnoha řeckých lodních společností se obchoduje v USA a akcie některých firem, jako Diana Shipping, Danaos, Costamare, Navios Maritime a StealthGas, od počátku letošního roku posilují.

14:12

Podle finského ministra financí Alexandera Stubba je nepravděpodobné, že by byla analýza řeckého návrhu reforem připravená dříve než v sobotu. Uvádějí to zprávy na Twitteru.

14:05

Řeckou vládu v parlamentním hlasování o nabízeném návrhu reforem podpoří i středová strana Potami, která má v 300členném parlamentu 17 mandátů.

"Určitě premiéra autorizujeme k tomu, aby uzavřel dohodu," řekl dnes mluvčí strany Dimitris Tsiodras podle agentury Reuters.

13:55

O reformách, které narýsoval levicový kabinet kvůli získání desítek miliard eur ze záchranného fondu EU, bude od 15:00 místního času (14:00 SELČ) jednat příslušný parlamentní výbor.

Debata v plénu by měla začít ve 18:00 SELČ. Na hlasování pak dojde zřejmě až pozdě v noci či v sobotu nad ránem.

Řečtí poslanci opouštějí po hlasování parlament.
Řečtí poslanci opouštějí po hlasování parlament. | Foto: Reuters
13:50

Harmonogram k Řecku. Co čeká Helénskou republiku v blízké budoucnosti?

13:49

Podle mluvčího ministerstva financí Martina Jägera německá vláda obdržela řecké návrhy na řešení krize a nyní je analyzuje.

"Hodnocení jsme ještě nedokončili, proto nemohu obsah návrhu komentovat. Obecně ale mohu říct, že by nebylo dostatečné, kdyby se pouze představila červnová opatření v novém balení. V červnu se jednalo o prodloužení záchranného programu do listopadu, nyní ale jde o zcela nový, několikaletý program," uvedl Jäger.

13:30

Seibert také potvrdil, že Berlín odmítá možnost odepsat část řeckého dluhu. "Škrtání dluhů by znamenalo kvalitativní změnu měnové unie. Německá vláda s takovým krokem souhlasit nebude," řekl Seibert.

"Německá politika vůči Řecku je stejná, jaká pomohla Španělsku, Portugalsku a Irsku k tomu, aby se hospodářsky postavily na nohy. Stále platí, že evropská solidarita nesmí být oddělitelná od vlastního úsilí, a tento princip nehodláme opustit," řekl vládní mluvčí.

13:21

Řecké reformní návrhy musejí nyní jít výrazně dál, než požadovali v červnu mezinárodní věřitelé, aby Atény mohly získat novou finanční pomoc. Na tiskové konferenci to dnes řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Zdůraznil také, že Berlín nebude souhlasit se škrtáním řeckých dluhů.

"Červnové návrhy věřitelů se vztahovaly k druhému záchrannému balíčku, jehož platnost však na konci měsíce vypršela. Situace druhého balíčku proto už neexistuje. Pokud má vzniknout třetí záchranný balíček, musí být několikaletý a musí jít daleko za horizont toho druhého, musí to být reformní cesta k dlouhodobému hospodářskému oživení Řecka," řekl Seibert.

Foto: Reuters
13:13

Pod návrhem reforem, který Atény odeslaly ve čtvrtek v noci mailem do Bruselu, je podepsán Euklidis Tsakalotos. Levicový ekonom s diplomem z Oxfordu.

Skromný muž, který má velké nadání pro vyjednávání. Tak ho popisují ti, kteří ho znají.

Jeho profil si můžete přečíst zde: Řecko má spasit kritik kapitalismu s britským přízvukem

Nový řecký ministr financí Euclid Tsakalotos přichází na jednání evropských lídrů.
Nový řecký ministr financí Euclid Tsakalotos přichází na jednání evropských lídrů. | Foto: Reuters
13:10

Jaký v tuto chvíli panuje mezi lídry eurozóny názor na Grexit?

Růžová - NE Grexitu

Oranžová - pokud to bude možné, Grexitu se vyhněme

Zelená - na Grexit jsme připraveni

13:05

Řecká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,2 procenta a po křehkém oživení z loňského roku se tak vrátila k recesi.

Evropská komise odhadla, že ekonomika vzroste letos o půl procenta, zavedení kontroly pohybu kapitálu a zavření bank však podle analytiků zpomalilo ekonomickou aktivitu v zemi, a další vývoj je tak nejistý.

Řecké banky jsou zavřené už druhým týdnem. Tato žena měla štěstí, v bankomatu byly peníze.
Řecké banky jsou zavřené už druhým týdnem. Tato žena měla štěstí, v bankomatu byly peníze. | Foto: Reuters
13:02

Průmyslová výroba v Řecku v květnu meziročně klesla o čtyři procenta, v předchozích třech měsících přitom rostla.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT. Ekonomickou aktivitu v zemi utlumily spory řecké vlády s věřiteli kvůli dalším úsporám.

12:58

Týdenní shrnutí dění kolem Řecka, jak ho zhodnotil ekonom z Bloombergu.

Podrobný překlad zřejmě netřeba.

12:55

Od začátku letošního roku zatím do Řecka dorazilo více než 77 000 uprchlíků z toho 60 procent tvoří Syřané, další migranti pocházejí z Afghánistánu, Iráku, Eritreje a Somálska.

12:50

Řecko netrápí "jen" finanční krize, naléhavou pomoc potřebuje také s přílivem tisícovky migrantů a uprchlíků, kteří do země připlouvají každý den. 

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyzval Evropskou unii, aby zemi pomohla, než se tamní humanitární situace ještě více zhorší.

Foto: Reuters
12:45

Řecký návrh reforem odpovídá tomu, co po zemi dříve požadovaly věřitelské instituce. Projděte si, co Řecko navrhuje nyní a ve kterých oblastech levicová vláda Alexise Tsiprase ustoupila.

Více naleznete v grafice: Tsiprasova otočka. Podívejte se, co Řecko navrhuje Evropě

12:30

Šéfové Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB), Mezinárodního měnového fondu (MMF) a euroskupiny se dnes po poledni budou telefonicky radit o návrzích reforem, které předložilo Řecko kvůli získání další finanční pomoci.

Telekonference se uskuteční ve 13:00 SELČ, uvedla agentura Reuters. Pokud se její účastníci shodnou na tom, že návrhy Atén jsou přijatelné, převáží pak pravděpodobně stejný názor i při sobotním setkání ministrů financí eurozóny. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dnes řekl, že v sobotu může padnout "zásadní rozhodnutí".

11:51

Nový řecký návrh věřitelům zvýšil šance na setrvání země v eurozóně, shodují se analytici oslovení ČTK. Aréna zápasu je teď v Bruselu, ne v Aténách, kde si řecký premiér Alexis Tsipras bude muset svůj postup obhájit.

"Čerstvé návrhy z řecké strany zvyšují pravděpodobnost scénáře, v němž si Řecko zachová euro coby svou měnu. Řecko musí změnit svůj dosavadní postoj a soudě dle posledních zpráv jej skutečně mění. Nicméně, nakonec půjde o oboustranný kompromis. Čili očekávám, že ze strany věřitelů se Řecko dočká úlev v oblasti podmínek splatnosti dluhu a jeho celkového objemu," řekl ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Foto: ČTK
11:39

Zádrhel? Řecký ministr pro energetiku a vůdce krajně levicového křídla řecké vládní strany Panajotis Lafazanis se údajně domnívá, že "řecký návrh není slučitelný s programem Syrizy".

11:35

Podle Petera Spiegela z Financial Times evropští lídři potvrdili, že znovuotevření vyjednávání o záchranném programu pro Řecko bude muset odsouhlasit celkem šest parlamentů eurozóny: Německo, Nizozemsko, Finsko, Rakousko, Slovensko a Estonsko.

11:28

"Řecko není jenom dluh a krize: sdílejte pomocí hashtagu svou lásku k Řecku," nabádá italský list La Stampa na Twitteru.

11:20

Pokud by Euroskupina dokázala v sobotu dojít k zásadnímu rozhodnutí, jak naznačil její předseda Jeroen Dijsselbloem, nedělní summit by mohl být odvolán.

Sobotnímu odpolednímu jednání ministrů financí eurozóny bude dopoledne (pravděpodobně od 8 hodin našeho času) předcházet jednání pracovní skupiny.

11:10

Řecký parlament by o vládním návrhu reforem měl hlasovat dnes večer. A hlasování může být - navzdory vyjádření mluvčího Syrizy, že vláda mandát k vyjednávání třetího záchranného balíčku získá - dramatické.

Pokud by v Syrize nastal rozkol, měli by podporou vládnímu návrhu zajistit zákonodárci tří proevropských opozičních stran. Premiér se přesto bude snažit své poslance přesvědčit, aby tvrdá úsporná opatření podpořili. V opačném případě by to jeho koaliční vládě mohlo způsobit obrovské problémy.

10:53

Agentura Reuters s odvoláním na šéfa ministrů financí eurozóny Jeroena Dijsselbloema tvrdí: Zásadní rozhodnutí ve vyjednávání s Řeckem by mohlo padnout už tuto sobotu.

Na Twitteru se objevila zpráva, že Euroskupina by mohla na řecký návrh odpovědět dokonce už dnes.

10:47

První dva záchranné programy Řecko čerpalo z Evropského fondu finanční stability (EFSF), který fungoval od srpna 2010 do června 2013 coby fond eurozóny. Až budou uhrazeny všechny půjčky a jím zřízené finanční instrumenty, fond zanikne. Čerpaly z něj Řecko, Irsko a Portugalsko.

Místo něj dnes funguje Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Ten vznikl v září 2012, na půjčky má maximálně 500 miliard eur a největšími podílníky jsou Německo (27 procent), Francie (20 procent) a Itálie (18 procent). Z ESM zatím pomoc čerpalo pouze Španělsko a Kypr.

10:42

Pro připomenutí - kolik peněz a kdy Řecko dosud dostalo:

V tuto chvíli země vyjednává o třetím záchranném programu, dosud takové balíčky tedy obdržela dva - přestože druhý z nich Atény nevyčerpaly celý, protože nesplnily slíbená úsporná opatření.

1) v květnu 2010 byla Řecku schválena tříletá pomoc 110 miliard eur (80 od eurozóny, 30 od MMF)

2) v únoru 2012 mu byl schválen druhý balík (130 miliard eur) s platností do konce roku 2014 (později platnost prodloužena do února, pak do 30. června 2015). Země neobdržela posledních 7,2 miliardy eur.

Foto: Reuters
10:34

Podle francouzského ministra pro evropské záležitosti Harlema Desira jsou řecké návrhy "vážné, důvěryhodné, komplexní". V podstatě totéž podle agentury AFP řekl i prezident Francois Hollande.

10:25

Celý text řeckého návrhu (v anglickém jazyce) je dostupný například na stránkách řecké tiskové agentury AMNA zde. V řeckém jazyce ho pak lze nalézt například na webu řeckého parlamentu zde.

10:08

Záběry z řeckého parlamentu... Premiér Tsipras dorazil s širokým úsměvem na tváři.

10:03

Podle informací agentury Reuters řecký parlament udělí vládě mandát k vyjednávání s věřiteli. V pátek to novinářům sdělil mluvčí Syrizy Nikos Filis.

Na otázku, zda bude dohoda, odpověděl: "Určitě. Dnes mluvíme v parlamentu."

09:57

"Sešplhání bylo jediným pohybem, aby země přežila,“ vysvětluje poslanec za vládní Syrizu Stelios Kouloglou, proč Řecko přistupuje na "téměř všechny požadavky, které věřitelé předložili“.

09:50

Parlamentní mluvčí strany Syriza Nikos Filis je přesvědčený, že parlament dá vládě mandát k vyjednávání nového záchranného balíčku, napsal server BBC.

Koalice má v parlamentu o celkem 300 křeslech dohromady 162 poslanců. Navíc ji podporuje i řada opozičních poslanců.

09:40

Evropské akcie zahájily dnešní obchodování silným růstem.

Nový plán reforem, který v noci svým věřitelům předložila řecká vláda, obsahuje významné ústupky a posílil naději, že se Řecku podaří získat další pomoc a odvrátit bankrot.

Panevropský index FTSEurofirst 300 po zahájení obchodování stoupl o 1,5 procenta a index Euro STOXX 50, který sleduje přední akcie v eurozóně, si připsal 2,2 procenta.

09:35

Privatizace

Atény podle návrhu hodlají pokračovat v prodeji státního majetku a chtějí privatizovat například provozovatele rozvodných sítí, regionální letiště nebo přístavy Pireus a Soluň.

9:33

Výběr daní

Řecká vláda podle návrhu chystá zlepšit výběr daní, přísněji by měla stíhat daňové úniky a bojovat s pašováním paliva.

09:30

Po předložení plánu Atén začaly trhy růst...

09:25

Veřejný sektor

Řecké úřady chtějí změnit systém mezd ve veřejném sektoru tak, aby jejich výše měla do roku 2019 sestupnou tendenci, odměňování má být v souladu se "znalostmi, výkonem a odpovědností" pracovníků. Výhody, jako je placené volno či cestovní náhrady, mají odpovídat evropským normám.

Vláda chce do konce měsíce představit plány boje s korupcí, hodlá zprůhlednit financování politických stran a zajistit větší nezávislost při vyšetřování finanční kriminality.

9:20

Reforma penzí

Řecká vláda v návrhu ustupuje i v případě reformy penzí. V oblasti důchodů chce letos ušetřit čtvrt až půl procenta HDP, v roce 2016 a letech následujících to pak má být vždy jedno procento HDP.

Zpřísněny mají být podmínky předčasného odchodu do důchodu, který má být penalizován 16procentním snížením za každý rok. Do roku 2022 má dosáhnout věk pro odchod do důchodu 67 let nebo nejméně 62 let při dodržení pravidla 40 plně odpracovaných let.

Výjimky budou mít lidé vykonávající zvláště náročné profese a matky, které se starají o handicapované děti.

Řecká krize - Atény - Důchodci čekají na výplatu části mezd
Řecká krize - Atény - Důchodci čekají na výplatu části mezd | Foto: Reuters
09:12

Tsipras promluvil na zasedání parlamentní skupiny vládní strany Syriza. Poslancům podle řecké televize Skai řekl, že pro Grexit mandát nemá.

9:10

Fiskální reforma

Řecká vláda chce prosadit radikální snížení výdajů na obranu: letos o 100 milionů eur, v roce 2016 pak o 200 milionů.

Daň z příjmů firem se má zvýšit z 26 na 28 procent, zemědělci mají přijít o daňové výhody a subvence na palivo. Na vyšší daně se musejí připravit i lodní dopravci, protože poroste daň z nákladu. Větší zdanění se bude týkat i luxusního zboží, kde sazba poroste z deseti na 13 procent a za luxusní zboží se budou nově považovat například rekreační lodě delší než pět metrů.

9:02

Změny v dani z přidané hodnoty:

Podle řeckého návrhu daně v řadě oblastí porostou. Vláda navrhuje DPH ve výši 23 procent pro restaurace a výrobce občerstvení, snížená sazba ve výši 13 procent se bude vztahovat na základní potraviny, ubytování, energie a vodu a nejnižší šestiprocentní sazba bude vyhrazena pro léky, knihy a vstupenky do divadel. Nová výše DPH by měla platit od října.

Sleva na DPH, kterou uplatňují řecké ostrovy, má skončit. Vztahovat se bude jen na ty nejodlehlejší.

Řecko - krize
Řecko - krize | Foto: Reuters
9:00

Maltský předseda vlády ve čtvrtek večer řecký návrh ohodnotil slovy "na první pohled řecké návrhy poskytují základ pro diskusi".

8:58

Co říká řeckých návrh o rozpočtových plánech:

Atény se zavazují k tomu, že jejich rozpočet bude vytvářet primární přebytek, tedy k tomu, že vláda vybere na daních více peněz, než utratí.

Letos má být primární rozpočtový přebytek ve výši jednoho procenta HDP, v roce 2016 dvě procenta, v roce 2017 tři procenta a v roce 2018 3,5 procenta.

8:18

Krajně levicové křídlo řecké vládní strany Syriza pod velením ministra pro energetiku Panajotise Lafazanisa může projekt dohody s eurozónou odmítnout.

Odhaduje se, že v tomto uskupení bude kolem 50 až 70 poslanců strany Syriza, která jich má v parlamentu celkem 149.

Tuto ztrátu by ale mohly kompenzovat desítky poslanců proevropské opozice, tedy z řad konzervativců z Nové demokracie, liberálů ze strany To Potami a socialistů z Pasok. Političtí předáci těchto stran dnes při setkání s Tsiprasem plán dohody podpořili.

Foto: Reuters
7:23

Pokud se řecká vláda se svými evropskými věřiteli nedohodne na další půjčce, dojdou jí v brzké době eura na výplatu důchodů, mezd či dalších povinných výdajů. 

Jedním z možných řešení by bylo natištění dočasných bankovek. "Dají se vyrobit poměrně rychle a měly by být i relativně levnější," říká ředitel odboru peněžní sekce České národní banky (ČNB) František Vokatý. Celý rozhovor si přečtěte ZDE.

Foto: ČTK
6:44

Podle různých médií mají navrhovaná řecká opatření hodnotu deseti miliard až 13 miliard eur, za které chce Řecko nové půjčky ve výši 53,5 miliard eur (1,45 bilionu Kč).

6:35

Co stojí v řeckém návrhu?

Řecko chce podle návrhu údajně zachovat tři sazby daně z přidané hodnoty, ale na drtivou většinu služeb se bude vztahovat ta nejvyšší, tedy 23 procent. V penzijním systému se mají prakticky okamžitě zrušit předčasné odchody do důchodu, případně se mají tvrdě penalizovat. Věk pro odchod do důchodu se posouvá na 67 let, při splnění minima 40 odpracovaných let se stanovuje už od 62 let. Od příštího roku se mají snižovat výdaje na obranu - v roce 2016 o 200 milionů eur, v roce 2017 dokonce o dvojnásobek.

 

Alexis Tsipras při debatě v Evropském parlamentu.
Alexis Tsipras při debatě v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters
6:21

V řeckém parlamentu se očekávají prudké debaty, které se mohou projevit na rozkolu vládní levicové formace Syriza, jejíž poslanecký zasedá už v pátek dopoledne.

Po poslancích je dokonce požadován bianko šek, aby souhlasili i s případnými změnami, což je považováno za signál, že Atény jsou ochotné vyjít vstříc případným námitkám evropských partnerů.

6:25

Shrnutí čtvrtečního dění:

Řecká vláda odeslala eurozóně návrh reforem, které je ochotná učinit výměnou za novou finanční pomoc. V pátek se programem bude zabývat řecký parlament.

Podle informací řeckých médií kabinet nabízí podle všeho zdaleka největší ústupky za celou dobu vyjednávání s mezinárodními věřiteli.

Zadlužená země slibuje prudký nárůst daní, zásah do penzijního systému a rozpočtové škrty například ve výdajích na obranu.

Foto: Reuters
06:20

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, i dnes pro vás budeme celý den sledovat nejnovější dění kolem řecké krize.

Zahraničí Ekonomika ČTK Zahraničí, Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2015 0:57
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Nález čtyř mrtvých v Měšicích policie vyšetřuje jako trojnásobnou vraždu a sebevraždu

Policisté v pondělí našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti. Případ vyšetřují jako trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu, jde zřejmě o rodinnou tragédii, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Policisté na místě zasahovali po 13 hodině po upozornění sousedů, kteří rodinu dlouho neviděli. Se vstupem do domu jim pomohli hasiči. "Uvnitř policisté nalezli čtyři osoby bez známek života - dva dospělé a dvě nezletilé děti. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu," uvedla mluvčí.

Na místě jsou nyní kriminalisté a soudní lékař. "Byla nařízena soudní pitva, která určí přesné příčiny úmrtí všech osob," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Američan Snowden získal ruské občanství, patřičný dekret podepsal Putin

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který před téměř deseti lety zveřejnil utajované informace o americké elektronické špionáži, získal ruské občanství. Patřičný dekret podepsal prezident Vladimir Putin, uvedly dnes tiskové agentury.

Devětatřicetiletý Snowden je jedním z více než sedmi desítek cizinců, kterým nyní úřady udělily ruské občanství. Výnos s jejich jmény byl zveřejněn na oficiálních vládních stránkách.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy