Na Ukrajině se dál umírá, tweetuje Tusk. Chce sankce

Přenos skončil
Události na Ukrajině rok po pádu Viktora Janukovyče jsme sledovali v online reportáži.
Rok po krvavých střetech na Majdanu. Dřevěné kříže na vzpomínkové akci v Praze.
Rok po krvavých střetech na Majdanu. Dřevěné kříže na vzpomínkové akci v Praze. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - V Charkově, druhém největším městě Ukrajiny, vybuchl během pochodu za jednotu země granát. Útočníci ho hodili do davu z projíždějícího automobilu. 

Podle zdrojů z místa zemřeli nejméně dva lidé. 

Tajné služby následně oznámily, že útoků mělo být víc.

V Kyjevě se v neděli konala vzpomínková akce k prvnímu výročí pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:00

Na Antimajdanu v Moskvě byl i zpravodaj Aktuálně.cz Jiří Just. "Poprvé jsem se cítil jako Brad Pitt. Ani ne tak jako herec, jako spíš jeho hrdina z filmu Světová válka Z.," píše na své blogu.

Foto: Aktuálně.cz
22:55

Část protestujících proti ukrajinskému Majdanu v Moskvě (tzv. Antimajdanu) dostala za svou účast na sobotním shromáždění zaplaceno, píše ruský list Novaja Gazeta. Vydělali si zhruba čtyři eura na osobu.

Reportáž ze sobotní demonstrace čtěte zde: "Doražme Evropu!" Rusko vzpomínalo na loňský Majdan. Po svém

22:15

Tři největší banky ze státní skupiny VTB v lednu spadly do obří ztráty. Mateřská banka VTB prodělala v prvním měsíci tohoto roku 8,9 miliard rublů (zhruba čtyři miliardy korun) oproti 3,2 miliardám zisku v loňském lednu. Bank Moskvy prodělal 11,2 miliardy rublů oproti loňským 700 milionům zisku, VTB24 prodělal loni v lednu 0,6 miliardy, letos 2,5 miliardy.

Více čtěte na webu Hospodářských novin: Ruská bankovní skupina VTB za jediný měsíc prodělala téměř devět miliard rublů

20:50

"Navzdory Minsku II lidé na Ukrajině stále umírají," tweetuje předseda Evropské rady Donald Tusk. S ostatními lídry Unie prý momentálně konzultuje, co podniknout dál....

20:30

Debalceve, 22. únor 2015.

19:50

Vojáci ukrajinské armády, kteří se stáhli z východoukrajinského Debalceve, kritizují velení armády. Kyjev nás nechal ve štychu, říkají. Podívejte se na video.

Ukrajinští vojáci: Nechali by nás tam zemřít

2:27
Ukrajinští vojáci, kteří se stáhli z východoukrajinského Debalceve kritizují velení armády. | Video: Rádio Svobodná Evropa
18:38

"Jen jsme si chtěli připomenout to výročí, a tohle se stalo hned na začátku pochodu. Celá akce byla ihned odvolána ze strachu, že na cestě mohou být další bomby," řekl agentuře Reuters jeden z účastníků akce, který se představil jako Ihor a jehož přítele výbuch zabil.

Foto: Youtube.com
18:35

Prezident Petro Porošenko k útoku v Charkově uvedl, že v den mírových pochodů "teroristická špína odhalila svou dravčí povahu". "Toto je troufalý pokus rozšířit území terorismu," řekl Porošenko.

Petro Porošenko měl mimořádný projev na kyjevském letišti, odkud odletěl na východ.
Petro Porošenko měl mimořádný projev na kyjevském letišti, odkud odletěl na východ. | Foto: Reuters
18:22

Fronta na chleba v Debalceve...

17:04

Přesně před rokem padl na Ukrajině režim prezidenta Viktora Janukovyče. Připomeňte si, co se tehdy dělo na náměstí Nezávislosti. Tady je rok stará fotogalerie: Krev, plameny a trosky, tak teď vypadá centrum Kyjeva

17:03

Čtyři podezřelí, které ukrajinští vyšetřovatelé zadrželi krátce po útoku v Charkově, prý při výslechu řekli, že dostali zbraně a instrukce z Ruska.

17:00

Ukrajinská SBU údajně zabránila dalším dvěma připravovaným útokům v Charkově.

16:18

Oběti, které zemřely loni během demonstrací a bojů na kyjevském Majdanu, si dnes připomněli i Pražané. Zachytil je fotograf agentury Reuters.

 

Foto: Reuters
16:15

Výbuch v Charkově podle prohlášení ukrajinského ministerstva vnitra zabil dva lidi, včetně jednoho policisty. Zraněno zřejmě bylo dalších devět lidí - z toho pět policistů.

Foto: Reuters
16:10

Dnes v Kyjevě...

16:08

"Byla to příležitost setkat se s politickými představiteli Ukrajiny a mluvit o současné situaci. Ze své strany jsme měl příležitost zdůraznit, že dnes předpokládáme za klíčové dodržet principy (mírové dohody) z Minsku," prohlásil dále šéf české diplomacie.

"Je třeba prosadit příměří, je nutné zahájit stahování těžkých zbraní a provést výměny zajatců," dodal.

16:05

Zaorálek po uvítací ceremonii s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem navštívil výstavu vojenské techniky ukořistěné v Donbasu, která podle ukrajinských úřadů pochází z Ruska. Poté zamířil na pochod v centru Kyjeva.

"Lidé, co se tam shromáždili, vyjádřili silnou podporu současnému vedení Ukrajiny, především prezidentovi Porošenkovi. Celé to proběhlo důstojně," řekl Zaorálek. Dodal, že je rád, že byla zachována důstojnost vzpomínkové akce, protože se očekávalo možné vyhrocení situace, jako se dnes stalo v Charkově.

Foto: Ludvík Hradilek
15:30

Na serveru Youtube.com se objevil záznam z dnešního výbuchu v Charkově.

Záznam výbuchu v Charkově

Video: Youtube.com
15:01

Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk chce v pondělí začít jednat s představiteli unijních zemí o dalším zpřísnění sankcí vůči Rusku.

Tusk podle agentury Interfax-Ukrajina prohlásil, že odvetná opatření budou souviset s pokračující agresí vůči Ukrajině. Již v sobotu americký ministr zahraničí John Kerry prohlásil, že USA se svými spojenci kvůli ruskému podkopávání nynějšího mezinárodního mírového úsilí nové sankce už chystají.

Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra.
Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra. | Foto: Reuters
14:58

Úřady zvýšily stupeň teroristického ohrožení v Charkově. Informovala o tom agentura Interfax. Zahájena údajně byla i speciální "protiteroristická operace".

14:45

Ukrajinská armáda ve středu vyklidila strategicky důležitou železniční křižovatku Debalceve. Její místo zabrali separatisté.

Fotoreportér agentury Reuters fotografoval přímo v jejich táboře. Snímky najdete zde.

14:37

Podle zatím nepotvrzených zpráv byla v Charkově zadržena skupina čtyř lidí, které policie podezřívá z útoku během pochodu.

14:34

Server Ukraine Today informuje, že česká vláda se chystá z východní Ukrajiny evakuovat desítky etnických Čechů. Jen do poloviny příštího měsíce by mělo být evakuováno okolo 40 lidí. Další desítky je budou následovat.

14:30

Prezident Porošenko ukazuje v Kyjevě důkazy toho, že v krizi na Ukrajině hraje důležitu roli Rusko.

14:28

Zatímco separatisté na východě Ukrajiny informovali, že začnou stahovat těžké zbraně, Kyjev uvedl, že hranice z Ruska na Ukrajinu překročily obrněné kolony, které mají povstalce dovyzbrojit.

S odkazem na ukrajinského armádního mluvčího Andrije Lysenka to uvedla agentura Reuters.

14:13

Zástupce ukrajinské tajné služby Markijan Lubkivskyj oznámil, že byli zadrženi podezřelí z dnešního útoku v Charkově. Zároveň potvrdil dva mrtvé a osm zraněných.

13:59

Záběr z kyjevského pochodu. Uprostřed snímku mávající ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Foto: Reuters
13:45

Televize Hromadske mluvila s šéfem tiskového oddělení města Charkov. Potvrzeny jsou podle něj dvě (ne tři) oběti, čin byl klasifikován jako "teroristický útok".

13:40

Česko na vzpomínkové akci na kyjevském Majdanu zastupuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

13:40

Jedním ze zabitých v Charkově by měl být policista.

13:35

Modlitba za mír na Ukrajině.

13:30

Pochodu v Charkově se podle Televize 112 zúčastnilo asi 500 lidí. Silná exploze jím otřásla hned na začátku. Aktivisté společenských hnutí původně chtěli s ukrajinskými vlajkami projít centrem města.

13:27

Mluvčí ukrajinského ministerstva vnitra dosud potvrdila pouze jednu oběť, informuje agentura Reuters. Příčina výbuchu podle ní zatím nebyla stanovena.

13:22

Zprávy o třech mrtvých v Charkově už podle některých zdrojů potvrdila i policie.

13:15

Objevují se zprávy, že mrtví mohou být tři, ne dva, jak se dosud uvádělo.

13:10

Na sociální síti VKontante se objevily fotky z Charkova. Najdete je ZDE.

 

13:05

"Následem výbuchu bylo zraněno několik lidí. Leželi na zemi, okolo nich tekla krev. Demonstranti se sami snažili zraněné přivést k životu. Během deseti minut přijela první záchranka," píše server SQ.

13:03

"Východoukrajinským Charkovem znovu otřásl teroristický útok. K explozi došlo těsně před zahájením pochodu za jednotu Ukrajiny, kterého se účastní několik stovek aktivistů," hlásí zpravodaj Aktuálně.cz Jiří Just. "Podle reportéra ukrajinského serveru SQ k útoku došlo poté, co se demonstranti začali řadit. Zřejmě v tu chvíli z projíždějícího automobilu útočníci vhodili do davu lidí granát, který okamžitě explodoval."

Foto: Aktuálně.cz
12:59

Na Twitteru se objevila fotografie oběti výbuchu v Charkově. Její pravost ale nelze ověřit.

12:57

Údaje o zraněných během charkovského pochodu se rozcházejí. Ukrajinská média nejčastěji zmiňují 10 nebo 15 lidí.

12:55

Charkov po výbuchu.

12:50

V Charkově zemřeli pod le zpráv na Twitteru nejméně dva lidé.

12:45

Charkov je druhé největší město Ukrajiny. K výbuchu údajně došlo během Pochodu za mír, nedaleko sportovního stadionu. Podle zatím nepotvrzených informací jsou na místě mrtví.

12:39

Na Twitteru se objevila informace, že v Charkově došlo k explozi.

12:35

OBSE před týdnem vyzvala armádu i povstalce, aby předložili seznam svých těžkých zbraní, trasy jejich plánovaného stahování a místo jejich následného uskladnění. Soupis ale dosud podle OBSE žádná ze stran nedodala.

12:30

Kyjev uvedl, že v noci na neděli povstalci za pomoci dělostřelectva a minometů provedli celkem dvanáct útoků na vojenské pozice. Největší střety se odehrály u obce Pisky v těsném sousedství Doněcka a na mariupolském předměstí Širokine, uvedla armáda na Facebooku.

Separatisté zase tvrdí, že vojsko ostřelovalo část Doněcka.

Foto: Reuters
12:25

Zatímco v Kyjevě se rok staré události na Majdanu oslavují jako vítězství nad režimem proruského Viktora Janukovyče, v Moskvě se v sobotu děl pravý opak. Rusové tam demonstrovali proti Majdanu. 

Přečtěte si reportáž Jiřího Justa z místa: "Doražme Evropu!" Rusko vzpomínalo na loňský Majdan. Po svém

12:15

139 zajatých ukrajinských vojáků, které v noci separatisté s Kyjevem vyměnili za své bojovníky.

12:10

Grybauskaiteová, Komorowski, Kiska... podpořit ukrajinskou vládu a prezidenta přijeli do Kyjeva i někteří evropští státníci. Miloš Zeman mezi nimi není.

12:02

Prezident Porošenko v pátek prohlásil, že stopy vyšetřování masakru z Kyjeva vedou k poradci ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva to označila za nesmysl.

V pondělí chce ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov zveřejnit detaily z vyšetřování.

12:00

Trasa pochodu vede místy, kde před rokem vyvrcholily protesty proti Janukovyčovi a proruskému směřování země. Skončí na náměstí Nezávislosti - Majdanu. Zde se pak uskuteční modlitba za oběti.

Při demonstracích na Majdanu byla zabita zhruba stovka lidí.

11:59

Pochod centrem města odstartuje ve 13:30 místního času (12:30 SEČ). Původně měl začít o 90 minut dříve, nakonec byl ale harmonogram upraven.

Foto: Ivo Dokoupil
11:58

Vedle Tuska či Gaucka slíbili přijet mimo jiné polský prezident Bronislaw Komorowski, slovenský prezident Andrej Kiska, litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová nebo lotyšská premiérka Laimdota Straujumaová, jejíž země nyní na půl roku Evropské unii předsedá.

Do Kyjeva ohlásili cestu také prezidenti Moldavska a Gruzie Nicolae Timofti a Giorgi Margvelašvili, tedy zemí, které mají potíže se separatistickými regiony podporovanými Ruskem.

11:57

V Kyjevě se blíží pochod důstojnosti, kterým vyvrcholí několikadenní připomínkové akce prvního výročí pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče a s tím souvisejícího masakru na náměstí Nezávislosti (Majdanu) během protivládních protestů.

Mezi účastníky budou více než dvě desítky zahraničních delegací, mimo jiné stálý předseda Evropské rady Donald Tusk a německý prezident Joachim Gauck, Českou republiku bude zastupovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Kancelář prezidenta Petra Porošenka oznámila, že účast potvrdila zhruba desítka hlav států a vlád, další státy pak budou zastoupeny na nižší diplomatické úrovni. Celkem je očekáváno asi 25 zahraničních delegací.

10:08

Povstalci dohodu potvrdili, odsun by podle nich měl být dokončen do dvou týdnů. Podle TASSu se teď připravuje, fakticky by měl začít až v úterý 24. února.

"Plán by podepsán v noci. Začne se dnes a na stažení těžkých zbraní jsou dva týdny," citoval Reuters mluvčího povstaleckých vojsk Eduarda Basurina.

Ukrajinská armáda podle TASS odsune těžké zbraně ze současné linie dotyku, zatímco luhanští a doněčtí separatisté mají stáhnout dělostřelectvo a těžké palebné systémy z frontové linie podle minského memoranda z 19. září 2014.

09:32

"Ruský představitel společného střediska Alexandr Lencov podepsal se (šéfem doněckých vzbouřenců Alexandrem) Zacharčenkem a předtím s (vůdcem luhanských vzbouřenců Igorem) Plotnickým dokument o stažení těžkých zbraní," citovala agentura TASS zástupce ukrajinských ozbrojených sil Petra Kanonyka.

Kanonyk stejně jako Lencov působí ve Společném kontrolním a koordinačním středisku (JCCC) třístranné kontaktní skupiny, ve které jsou zastoupeny Rusko, Ukrajina a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). JCCC má pomoci s prosazováním příměří. "Hodina H je 22. února," dodal Kanonyk.

09:14

Ukrajinská armáda a proruští separatisté v noci na dnešek podepsali dohodu o odsunu těžkých zbraní z frontové linie, stahování začne ještě dnes. S odvoláním na vedení ukrajinských sil a ruského generála Alexandra Lencova, který jednání s povstalci zprostředkovává, to napsaly list Ukrajinska pravda a agentura TASS. Ukrajinska pravda a agentura TASS. Stažení těžkých zbraní je jednou z podmínek mírových dohod z Minsku.

07:21

Ukrajinská armáda a proruští separatisté z Luhanské oblasti si v sobotu vyměnili 191 zajatců v rámci plnění podmínek příměří dohodnutého minulý týden v Minsku. Propuštěno tak bylo 139 ukrajinských vojáků a 52 povstaleckých ozbrojenců, informovala dnes agentura AFP. 

Výměna se uskutečnila ve vesnici Jolobok na frontové linii v Luhanské oblasti, uvedl zpravodaj AFP, který byl na místě. Někteří vojáci byli zranění a někteří se pohybovali jen s velkými obtížemi.  Jde o největší výměnu vězňů od začátku roku. Minská dohoda zavazuje obě strany výměnu všech držených zajatců a rukojmích.

V sobotu došlo k výměně také v Doněcké oblasti. Výměna se uskutečnila ve formátu 36 z Doněcké lidové republiky a 37 ze strany Kyjeva, upozornila agentura Interfax.

Foto: Reuters
07:07

V Kyjevě dnes vrcholí vzpomínkové akce připomínající první výročí pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a také památku zhruba stovky lidí, kteří při tehdejších protivládních demonstracích zahynuli. V ukrajinské metropoli se očekává řada zahraničních hostů, mezi nimiž bude například český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek či německý prezident Joachim Gauck.

Vzpomínkové akce se v Kyjevě konají i přes stále napjatou situaci v Donbasu, kde platí nově dohodnuté příměří. Právě události na kyjevském náměstí Nezávislosti, známém jako Majdan, a nástup prozápadní vlády vedly k odtržení části Luhanské a Doněcké oblasti od Ukrajiny a k ruské anexi autonomního poloostrova Krym.

Foto: Reuters
07:00

Tvrdé boje na východě Ukrajiny postupně po dobytí města Debalceve proruskými separatisty ustaly. Kyjev nicméně v sobotu uvedl, že proruští separatisté hromadí síly k možnému útoku na přístav Mariupol, který je největším městem v rámci Doněcké a Luhanské oblasti ovládaným ukrajinskou armádou. Kremlem popírané přeskupování ruských tanků a jednotek směrem k nedalekému Novoazovsku hrozí podle agentury Reuters otevřením nové fronty a faktickým koncem nového příměří.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 22. 2. 2015 23:50
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy