Kdybych byl Ukrajinec, volím Porošenka, řekl Zeman

Živě
Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme pro vás sledovali v online reportáži. Podle Putina existuje slušná šance na její vyřešení.
Miloš Zeman (vlevo) a Petro Porošenko (první zprava) na nedělním summitu Visegrádské čtyřky v Bratislavě.
Miloš Zeman (vlevo) a Petro Porošenko (první zprava) na nedělním summitu Visegrádské čtyřky v Bratislavě. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Brisbane - Podle Vladimira Putina existuje slušná šance na vyřešení ukrajinského konfliktu. Řekl to před tím, než předčasně opustil jednání skupiny států G20.

Ukrajinská krize zastínila všechna ekonomická témata dvoudenní vrcholné schůzky. Vůdci Spojených států, Japonska a Austrálie vydali společné prohlášení, ve kterém odsoudili anexi Krymu a vyjádřili odhodlání postavit viníky zřícení malajsijského letadla na východní Ukrajině před soud.

Spojené státy a Evropská unie ale podle Baracka Obamy neplánují další zostření sankcí proti Rusku. Ministři zahraničí Evropské unie o tom mají v pondělí v Bruselu znovu jednat. Předtím se o tom ale chtěli evropští vůdci poradit s Obamou právě dnes.

Na Ukrajině pokračují ozbrojené střety navzdory příměří uzavřenému Kyjevem a proruskými separatisty v září v Minsku. Ukrajinská vláda a Západ Moskvu obviňují, že konflikt rozdmýchává neustálým posíláním posil - vojáků a těžkých zbraní - povstalcům, což Kreml popírá.

Nedělní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
19:45

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes poděkoval těm Čechům, kteří podporují Ukrajinu. Vyzdvihl pražského primátora Jiřího Hudečka, který vyvěsil v květnu na budově magistátu ukrajinskou vlajku na znamení solidarity.

18:02

Prezidenti Slovenska, ČR, Polska a Maďarska se na dnešní schůzce s ukrajinským kolegou Petrem Porošenkem shodli, že březnová anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem byla agresí. Novinářům to řekl slovenský prezident Andrej Kiska, který jednání do Bratislavy svolal u příležitosti 25. výročí pádu komunismu ve střední Evropě. Český prezident Miloš Zeman vyjádřil přesvědčení, že Porošenkovi se podaří udržet v jeho zemi mír.

 

"Všechny země V4 potvrdily to, že to, co se (v březnu) stalo na Krymu, byla anexe a agrese. Všechny země V4 se společně shodly, že je potřebný jednotný postup EU a že (protiruské) sankce byly potřebné," prohlásil Kiska.

 

Zeman po jednání uvedl, že pokud by byl ukrajinským občanem, podpořil by v nedávných parlamentních volbách Porošenkův blok. "Chci věřit, že Porošenko vstoupí do dějin jako prezident míru, nikoliv jako prezident války a že se mu podaří naplnit minské dohody a že se mu podaří dosáhnout toho, aby v této válce neumírali nejen vojáci, ale i civilní oběti," řekl Zeman.

Miloš Zeman, Bronislaw Komorowski, Andrej Kiska, a Petro Porošenko na nedělním summitu v Bratislavě.
Miloš Zeman, Bronislaw Komorowski, Andrej Kiska, a Petro Porošenko na nedělním summitu v Bratislavě. | Foto: Reuters
17:03

Situace na východě Ukrajiny se dnes proti předcházejícím dnům poněkud ztišila, ale ukrajinská bezpečnostní rada varovala před chystajícím se útokem povstaleckých a ruských jednotek.  Po sobotních informacích o nejméně 20 mrtvých se ale dnes situace značně zklidnila - nebyly hlášeny žádné oběti a podle armády poklesl i počet případů ostřelování pozic vládních sil povstalci. Ukrajinská bezpečnostní rada upozornila, že to může jen potvrzovat přípravy nepřítele na útok, jež prý byly zaznamenány.

Kolona vojenských aut na silnici separatisty kontrolovaném městě Makejevka v Doněcké oblasti. (11. listopadu 2014)
Kolona vojenských aut na silnici separatisty kontrolovaném městě Makejevka v Doněcké oblasti. (11. listopadu 2014) | Foto: Reuters
14:50

"Nikdo si nepřeje sankce. Pokud dialog nefunguje a pokud vidíme, že jedna země porušuje mezinárodní dohody, že anektuje část území jiné země a že dialog nepomáhá, musejí nastoupit činy," prohlásil v reakci na březnovou ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym u příležitosti návštěvy ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v Bratislavě slovenský prezident Andrej Kiska.

"Na Ukrajině probíhá válka za Evropskou unii, za hodnoty, za bezpečnost," přidal se Porošenko.

Foto: Ludvík Hradilek
11:59

Na východě Ukrajiny zahájil tým expertů odvoz trosek malajsijského boeingu letu MH17, který spadl v červenci zřejmě po zásahu raketou. Při neštěstí zahynulo všech 298 lidí, kteří se nacházeli na palubě. Vyšetřování zatím nedospělo k jednoznačnému závěru, kdo je viníkem tragédie, hlavní podezření ale padá na proruské separatisty.

 

Zbytky boeingu - některé velké části musely být rozřezány - budou následně přeloženy do nákladních vagonů a po železnici zamíří do Charkova ležícího na území kontrolovaném kyjevskou vládou. Vyšetřovatelé pracují právě tam a také v Nizozemsku.</p>

 

Odhaduje se, že by celá operace měla trvat asi deset dní. Je však třeba, aby v dané oblasti byl dodržován klid zbraní. Příměří dojednané 5. září v Minsku zástupci Kyjeva a povstalců se stále porušuje, z čehož se obě strany vzájemně obviňují. Po volbách, které se v separatistických oblastech konaly 2. listopadu, intenzita incidentů vzrostla.

Foto: Reuters
09:14

Rovněž britský premiér David Cameron podle agentury Reuters dnes uvedl, že Evropa a Spojené státy daly Putinovi jasně najevo, že jeho země bude izolovaná, pokud se krize kolem Ukrajiny nevyřeší. "Myslím, že Rusko musí vědět, že mezi Amerikou a Evropskou unií je skutečná jednota ohledně toho, že nepřipustíme nějaký trvalý, zamrzlý konflikt na evropském kontinentu," prohlásil.

Geopolitická rizika plynoucí z nynějšího konfliktu na Ukrajině jsou podle něj větší než rizika dalších ekonomických sankcí. "Doufám, že prezident Putin se nyní vydá jinou cestou... Vidí, že je na rozcestí," poznamenal Cameron

David Cameron během pátečního projevu k národu.
David Cameron během pátečního projevu k národu. | Foto: Reuters
09:11

Spojené státy a Evropská unie zostření sankcí proti Rusku kvůli ukrajinské krizi prozatím neplánují. Dosavadní opatření stačí. Nicméně budou dál zvažovat možný další tlak na Moskvu v případě potřeby. Podle agentury DPA to dnes řekl americký prezident Barack Obama během summitu skupiny G20 v australském Brisbane.

USA by podle šéfa Bílého domu daly přednost tomu, aby Rusko nebylo nadále izolováno. Dokud ale ruský prezident Vladimir Putin bude porušovat mezinárodní právo, zůstane to tak. Obama mu to prý řekl při setkáních v Brisbane i během předchozího summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Pekingu.

Americký prezident Barack Obama odpovídá během návštěvy Estonska na dotazy novinářů.
Americký prezident Barack Obama odpovídá během návštěvy Estonska na dotazy novinářů. | Foto: Reuters
05:42

Vladimir Putin potvrdil předchozí spekulace a z Brisbane, kde jednají státy G20, předčasně odletěl. Putin řekl reportérům, že vrcholnou schůzku opustí před zveřejněném závěrečného komuniké, jelikož ho čeká dlouhý let do Ruska a po rozhovoru s novináři z Brisbane odletěl.

Putin přes silnou kritiku a tlak, jimž byl v Brisbane kvůli Ukrajině vystaven, před odletem prohlásil, že byl se summitem G20 spokojen. "V některých názorech se neshodujeme, ale jednání byla ucelená, konstruktivní a užitečná," řekl. Nicméně svými výroky naznačil, že snažení Obamy a ostatních na úrodnou půdu zřejmě nepadlo. Podle agentury DPA totiž dal najevo, že žádné sblížení se Západem ohledně Ukrajiny nevidí. Nicméně šance na vyřešení ukrajinského konfliktu jsou podle něj "slušné".

05:42

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že je "slušná šance na vyřešení" konfliktu na Ukrajině. Vyjádřil se tak v rozporu se západními politiky, kteří s obavami poukazují na stupňování bojů na jihovýchodě země, napsala agentura Reuters. Putin rovněž na tiskové konferenci v australském Brisbane označil rozhodnutí Kyjeva "uvalit hospodářskou blokádu" na separatistické východoukrajinské regiony za "velkou chybu, nikoli však fatální". Reagoval tak na sobotní nařízení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka stáhnout během týdne veškeré státní služby, podniky, instituce a organizace z oblastí kontrolovaných rebely. Centrální banka má v některých oblastech ukončit bankovní služby do měsíce. Porošenko zároveň vyzval parlament, aby zrušil zákon, jenž udělil Doněcké a Luhanské oblasti speciální status. Tento právní předpis, přijatý po příměří dojednaném v září s povstalci, regionům poskytl výrazné samosprávní pravomoci.

Foto: Reuters
03:07

Vůdci Spojených států, Japonska a Austrálie dnes společně odsoudili ruskou anexi Krymu a vyjádřili odhodlání postavit viníky zřícení malajsijského letadla na východní Ukrajině před soud. Informovala o tom agentura Reuters po schůzce představitelů zmíněných tří zemí na okraj summitu skupiny G20 v australském Brisbane.

Budeme protestovat proti "údajnému připojení Krymu k Rusku a proti akcím Ruska směřujícím k destabilizaci Ukrajiny". Jsme také odhodláni "přivést před soud ty, kteří jsou odpovědní za sestřelení letu MH17", uvedli americký prezident Barack Obama, japonský premiér Šinzó Abe a australský premiér Tony Abbott.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 17. 11. 2014 7:27
 

Právě se děje

Další zprávy