reklama
 
 

Živě: Proti testu KLDR protestují Rusko i Čína. Bílý dům zpochybňuje, že šlo o vodíkovou pumu

AKTUALIZOVÁNO 7. 1. 2016
Foto: Reuters
reklama
Dění po severokorejském testu jsme sledovali v online reportáži.

Severokorejský test bomby

reklama
0:00
Aktuálně.cz

Milí čtenáři, online reportáž končí, další informace přineseme v našem zpravodajství.

21:37
Čína

Prosazení nových sankcí bude záležet především na Číně, která je klíčovým spojenecem KLDR. Ukrajinské zastoupení při OSN ale podle AP uvedlo, že nikdo z 15 členů RB OSN nutnost nové rezoluce nezpochybnil. Peking se nicméně k podrobnostem jednání nevyjádřil.

21:36
OSN

Podrobnosti o jednání Rady bezpečnosti oficiálně oznámeny nebyly, neboť schůzka byla neveřejná. Nejmenovaní diplomaté nicméně uvedli, že nová rezoluce zřejmě rozšíří dosavadní seznam předních severokorejských činitelů se zákazem cestování.

21:35
OSN

Bristký velvyslanec při OSN Matthew Rycroft vnímá jaderný test za další bezohlednost Pchjongjangu vůči mezinárodním normám chování a autoritě RB OSN.

20:32

Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku. Je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit. Podívejte se na grafiku - ZDE.

20:09
USA

Spojené státy nejsou středečním testem KLDR překvapeny, konstatoval Bílý dům. KLDR by podle USA měla skoncovat s provokacemi a souhlasit se svým jaderným odzbrojením.

20:06

Přeřek mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta: místo Severní Koreje v jednu chvíli mluvil o Íránu. Video najdete ZDE.

20:05
USA

"Test KLDR je vysoce provokativní akt, který znamená značné nebezpečí pro mezinárodní mír a bezpečnost." řekl americký ministr zahraničí John Kerry.

19:58
USA

Prezident Barack Obama podle vyjádření Bílého domu situaci pravidelně konzultuje se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, chce se spojit také s představiteli Japonska a Jižní Koreje. Spojené státy budou podle agentury Reuters shromažďovat "doplňující informace" o středečním testu.

19:55
USA

Bílý dům označil za "pozoruhodné", že Čína a Rusko sdílejí americké znepokojení ze středečního testu KLDR. "Toto je otázka, ve kterém souhlasíme s Čínou a tento souhlas je signifikantní," citovala americké stanovisko agentura Reuters.

Bílý dům zároveň naznačil, že na americké straně bude zájem projednat s Čínou, jak by se obě země mohly zapojit do řešení situace. Národní bezpečnostní poradkyně Susan Riceová již mluvila o Severní Koreji s čínským velvyslancem.

19:45
USA

Spojené státy zpochybnily, že se v případě středečního testu KLDR jednalo o úspěšnou zkoušku vodíkové pumy. Uvedl to Bílý dům s odkazem na první analýzy, zdůraznil však, že o testu zatím není k dispozici dostatek údajů.

19:43

Rada bezpečnosti OSN začne vůči Pchjongjangu okamžitě připravovat novou rezoluci, uvedla agentura Reuters. "Členové Rady bezpečnosti připomenuli, že již dříve vyjádřili rozhodnutí zavést další významná opatření v případě dalšího jaderného testu KLDR," prohlásil po jednání uruguayský velvyslanec při OSN Elbio Rosselli, který RB OSN tento měsíc předsedá.

19:18

Rada bezpečnosti OSN "důrazně odsoudila" test vodíkové pumy KLDR. Jednohlasně se shodla na tom, že se jedná o "jasné porušení" rezolucí RB OSN.

18:50

Otřesy země, způsobené odpálením bomby v Severní Koreji, zaznamenaly v noci na dnešek také všechny širokopásmové seismologické stanice provozované v Česku. Těchto stanic, schopných monitorovat ve vysoké kvalitě otřesy i ve velmi vzdálených lokalitách, je v ČR zhruba deset a využívají je především vědecké instituce. Brněnský ústav provozuje svůj seismologický přístroj ve Vranově u Brna. "Také náš přístroj otřesy zaznamenal, data jsou ve velmi dobré kvalitě," řekl Josef Havíř z Ústavu fyziky země Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

17:42
USA

Americké úřady analyzují všechny dostupné senzory, aby ověřily, co se skutečně v oblasti severokorejské střelnice stalo, zda opravdu šlo o jaderný test, a pokud ano, o jakou bombu se jednalo. Ověřování zabere několik dnů.

17:40
USA

Otřesy vzniklé ze severokorejského údajného testu malé vodíkové bomby pocházejí ze stejného místa, kde se konaly i předchozí jaderné testy. Podle agentury Reuters to oznámily americké úřední zdroje.

17:11

Ke kritikům testu vodíkové bomby severokorejským režimem se přidal i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, když ho nazval "hluboce znepokojujícím" a "destabilizujícím pro celý region".

Zdůraznil, že provedením pokusu KLDR opět porušila řadu rezolucí Rady bezpečnosti. "Žádám Severní Koreu, aby ukončila jakoukoliv další jadernou činnost a dostála svým závazkům, týkajících se ověřitelného jaderného odzbrojení," obrátil se na Pchjongjang.

15:51

Princip vodíkové (termonukleární) bomby je založen na slučování jader izotopů vodíku. Energii potřebnou k překonání jaderných sil, které slučování brání, může vodíkové bombě dodat výbuch klasické jaderné nálože. Ta je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů. Vodíková bomba je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit.

Jaderný výbuch
15:18
Čína

Obyvatelé čínského pohraničního města Jan-ťi byli dnes ráno evakuováni z budov poté, co Severní Korea provedla pravděpodobně svůj čtvrtý jaderný test.

Důvodem byly silné otřesy půdy. V jedné z místních škol museli dokonce přerušit probíhající zkoušky.

14:54

Test vodíkové bomby využil americký prezidentský kandidát Marco Rubio ke kritice stávajícího prezidenta Baracka Obamy. Podle něj jde o ukázku toho, jak selhala jeho zahraniční politika.

"Pokud se test potvrdí, bude to poslední příklad neúspěšné zahraniční politiky dvojice Obama-Clintonová," nechal se slyšet.

"Varoval jsem v průběhu kampaně, že KLDR je země vedená šílencem, který rozšiřuje svůj jaderný arzenál, zatímco Obama jen stál se založenýma rukama." Americký prezident by se podle Rubia měl lidem, jako je Kim, postavit.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 6. 1. 2016

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama