Živě: Proti testu KLDR protestují Rusko i Čína. Bílý dům zpochybňuje, že šlo o vodíkovou pumu

Přenos skončil
Dění po severokorejském testu jsme sledovali v online reportáži.
Foto: Reuters

Pchjongjang - Stalinistický režim v Severní Koreji tvrdí, že v noci na středu úspěšně otestoval vodíkovou pumu.

Spojené státy to však s odkazem na svou analýzu zpochybňují, skeptičtí jsou také mnozí experti.

Americká geologická služba zaznamenala otřesy v KLDR o síle 5,1 stupně krátce po 2:00 středoevropského času, a to deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje.

Dění jsme sledovali v online reportáži.

Severokorejský test bomby

Přenos skončil
0:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Milí čtenáři, online reportáž končí, další informace přineseme v našem zpravodajství.

21:37

Prosazení nových sankcí bude záležet především na Číně, která je klíčovým spojenecem KLDR. Ukrajinské zastoupení při OSN ale podle AP uvedlo, že nikdo z 15 členů RB OSN nutnost nové rezoluce nezpochybnil. Peking se nicméně k podrobnostem jednání nevyjádřil.

21:36 osn vlajka

Podrobnosti o jednání Rady bezpečnosti oficiálně oznámeny nebyly, neboť schůzka byla neveřejná. Nejmenovaní diplomaté nicméně uvedli, že nová rezoluce zřejmě rozšíří dosavadní seznam předních severokorejských činitelů se zákazem cestování.

21:35 osn vlajka

Bristký velvyslanec při OSN Matthew Rycroft vnímá jaderný test za další bezohlednost Pchjongjangu vůči mezinárodním normám chování a autoritě RB OSN.

20:32

Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku. Je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit. Podívejte se na grafiku - ZDE.

20:09

Spojené státy nejsou středečním testem KLDR překvapeny, konstatoval Bílý dům. KLDR by podle USA měla skoncovat s provokacemi a souhlasit se svým jaderným odzbrojením.

20:06

Přeřek mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta: místo Severní Koreje v jednu chvíli mluvil o Íránu. Video najdete ZDE.

20:05

"Test KLDR je vysoce provokativní akt, který znamená značné nebezpečí pro mezinárodní mír a bezpečnost." řekl americký ministr zahraničí John Kerry.

19:58

Prezident Barack Obama podle vyjádření Bílého domu situaci pravidelně konzultuje se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, chce se spojit také s představiteli Japonska a Jižní Koreje. Spojené státy budou podle agentury Reuters shromažďovat "doplňující informace" o středečním testu.

19:55

Bílý dům označil za "pozoruhodné", že Čína a Rusko sdílejí americké znepokojení ze středečního testu KLDR. "Toto je otázka, ve kterém souhlasíme s Čínou a tento souhlas je signifikantní," citovala americké stanovisko agentura Reuters.

Bílý dům zároveň naznačil, že na americké straně bude zájem projednat s Čínou, jak by se obě země mohly zapojit do řešení situace. Národní bezpečnostní poradkyně Susan Riceová již mluvila o Severní Koreji s čínským velvyslancem.

19:45

Spojené státy zpochybnily, že se v případě středečního testu KLDR jednalo o úspěšnou zkoušku vodíkové pumy. Uvedl to Bílý dům s odkazem na první analýzy, zdůraznil však, že o testu zatím není k dispozici dostatek údajů.

19:43

Rada bezpečnosti OSN začne vůči Pchjongjangu okamžitě připravovat novou rezoluci, uvedla agentura Reuters. "Členové Rady bezpečnosti připomenuli, že již dříve vyjádřili rozhodnutí zavést další významná opatření v případě dalšího jaderného testu KLDR," prohlásil po jednání uruguayský velvyslanec při OSN Elbio Rosselli, který RB OSN tento měsíc předsedá.

19:18

Rada bezpečnosti OSN "důrazně odsoudila" test vodíkové pumy KLDR. Jednohlasně se shodla na tom, že se jedná o "jasné porušení" rezolucí RB OSN.

18:50

Otřesy země, způsobené odpálením bomby v Severní Koreji, zaznamenaly v noci na dnešek také všechny širokopásmové seismologické stanice provozované v Česku. Těchto stanic, schopných monitorovat ve vysoké kvalitě otřesy i ve velmi vzdálených lokalitách, je v ČR zhruba deset a využívají je především vědecké instituce. Brněnský ústav provozuje svůj seismologický přístroj ve Vranově u Brna. "Také náš přístroj otřesy zaznamenal, data jsou ve velmi dobré kvalitě," řekl Josef Havíř z Ústavu fyziky země Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

17:42

Americké úřady analyzují všechny dostupné senzory, aby ověřily, co se skutečně v oblasti severokorejské střelnice stalo, zda opravdu šlo o jaderný test, a pokud ano, o jakou bombu se jednalo. Ověřování zabere několik dnů.

17:40

Otřesy vzniklé ze severokorejského údajného testu malé vodíkové bomby pocházejí ze stejného místa, kde se konaly i předchozí jaderné testy. Podle agentury Reuters to oznámily americké úřední zdroje.

17:11

Ke kritikům testu vodíkové bomby severokorejským režimem se přidal i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, když ho nazval "hluboce znepokojujícím" a "destabilizujícím pro celý region".

Zdůraznil, že provedením pokusu KLDR opět porušila řadu rezolucí Rady bezpečnosti. "Žádám Severní Koreu, aby ukončila jakoukoliv další jadernou činnost a dostála svým závazkům, týkajících se ověřitelného jaderného odzbrojení," obrátil se na Pchjongjang.

Foto: Reuters
15:51

Princip vodíkové (termonukleární) bomby je založen na slučování jader izotopů vodíku. Energii potřebnou k překonání jaderných sil, které slučování brání, může vodíkové bombě dodat výbuch klasické jaderné nálože. Ta je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů. Vodíková bomba je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit.

Foto: Thinkstock
15:18

Obyvatelé čínského pohraničního města Jan-ťi byli dnes ráno evakuováni z budov poté, co Severní Korea provedla pravděpodobně svůj čtvrtý jaderný test.

Důvodem byly silné otřesy půdy. V jedné z místních škol museli dokonce přerušit probíhající zkoušky.

14:54

Test vodíkové bomby využil americký prezidentský kandidát Marco Rubio ke kritice stávajícího prezidenta Baracka Obamy. Podle něj jde o ukázku toho, jak selhala jeho zahraniční politika.

"Pokud se test potvrdí, bude to poslední příklad neúspěšné zahraniční politiky dvojice Obama-Clintonová," nechal se slyšet.

"Varoval jsem v průběhu kampaně, že KLDR je země vedená šílencem, který rozšiřuje svůj jaderný arzenál, zatímco Obama jen stál se založenýma rukama." Americký prezident by se podle Rubia měl lidem, jako je Kim, postavit.

14:34

Provedení testu vodíkové bomby důrazně odsoudilo také české ministerstvo zahraničí. Pokud se informace potvrdí, jedná se podle něj o jednoznačné porušení mezinárodních závazků KLDR.

Provedení zkoušky označilo ministerstvo za "vysoce nezodpovědný a politováníhodný čin, který vážně ohrožuje stabilitu a mír především na Korejském poloostrově, ale i v celém regionu obecně".

14:22

Jihokorejci na nádraží v Soulu sledují zprávy o čtvrtém severokorejském jaderném testu.

14:15

Podle tiskových agentur je test především snahou diktátora Kim Čong-una o upevnění moci před prvním kongresem vládnoucí Strany práce po 35 letech.

Pchjongjang netestoval atomovou bombu od začátku roku 2013 a vůdce Kim Čong-un nezmínil jaderné zbraně ani ve svém novoročním projevu.

Někteří zahraniční analytici tehdy spekulovali, že se Kim obává zhoršení vztahů s Čínou, která je nejbližším spojencem KLDR.

14:05

Severní Korea dávala v letech 2002 až 2012 na armádu téměř čtvrtinu svého hrubého domácího produktu. Vyplývá to z amerických údajů, které citovala jihokorejská agentura Jonhap.

Podle zprávy amerického ministerstva zahraničí o vojenských výdajích ve světě z roku 2015 Severní Korea utratila ve zmíněném desetiletí na své ozbrojené složky ročně v průměru čtyři miliardy dolarů, což představuje 23,8 procenta jejího HDP.

13:59

Severokorejský jaderný program a opakované jaderné testy představují vážnou hrozbu pro mír a stabilitu Korejského poloostrova. Uvedl to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

"Severní Korea jedná proti principům mezinárodního společenství a ohrožuje regionální a mezinárodní bezpečnost," řekl. Zároveň vzkázal, že by se Pchjongjang měl podvolit mezinárodním rezolucím a vrátit se zpět k vyjednávacímu stolu.

Foto: Reuters
13:02

Severokorejský jaderný test podle vyjádření NATO podkopává bezpečnost nejen v regionu, ale i na mezinárodním poli. Zároveň podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

"Severní Korea by měla úplně upustit od jaderných zbraní a existujícího jaderného a raketového programu, a to ověřitelným a nezvratitelným způsobem, a zapojit se do důvěryhodných a autentických jednání o odstranění jaderných zbraní," uvedl Stoltenberg.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg hovoří 3. března 2015 na tiskové konferenci po setkání se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg hovoří 3. března 2015 na tiskové konferenci po setkání se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. | Foto: ČTK
12:23

Někdejší švédský ministr zahraničí Carl Bildt shrnul v jednom tweetu mezinárodní reakce na test KLDR: akci Pchjongjangu odsoudil, ale zároveň vyjádřil pochybnosti o tvrzení stalinistického režimu, všímá si The Guardian.

12:10 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Severní Korea oznámila úspěšný test vodíkové bomby. Proč zrovna teď? A jaké zemi je tohle severokorejské "poselství" určeno? Možnou motivaci k tomuto kroku odhaluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz jihokorejský politolog Kim Tae-Hyungz ze Soongsil University v Soulu.

11:38

"Vyzývám KLDR, aby se vrátila k věrohodnému a smysluplnému dialogu se světovým společenstvím... a ukončila své nelegální a nebezpečné chování," uvedla v prohlášení pro média šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Ještě dnes hodlá o situaci hovořit s jihokorejským premiérem a japonským ministrem zahraničí.

11:16

Pokud se potvrdí zprávy o severokorejském testu, půjde podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o jasné porušení rezolucí OSN.

"Naléhavě žádám KLDR, aby zcela dodržovala všechny příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN a MAAE," napsal v prohlášení generální ředitel agentury Jukija Amano.

10:49

Kim Čong-un je častým terčem karikaturistů. Takto zareagoval jeden z nich na nové události.

10:39 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pokud jde o vztahy Moskvy a Pchjongjangu, ještě předloni se zdálo, že se rodí nové spojenectví.

Ruský prezident Vladimir Putin koncem roku 2014 smazal KLDR dluh ve výši deseti miliard dolarů a oznámil obrovské ruské investice do severokorejské železnice, oceláren či ropných rafinerií.

Stalo se tak poté, co Kreml - na pozadí konfliktu na Ukrajině a s ním spojenými sankcemi Západu - avizoval "přesun" ekonomických priorit na Východ. Diktátor Kim Čong-un se měl loni dokonce zúčastnit velké vojenské přehlídky při příležitosti 70. výročí druhé světové války.

Foto: Reuters
10:36

Ruští poslanci označili severokorejský test za přímé ohrožení ruské národní bezpečnosti. Podle šéfa zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova Rusko nemůže jaderné ambice vedení KLDR ignorovat.

"Jaderný program realizuje stát, který má s Ruskem společnou hranici. Z Pchjongjangu do Vladivostoku je to necelých 700 kilometrů. Jakékoli akce KLDR v tomto směru se přímo dotýkají národní bezpečnosti naší země," napsal na Facebooku.

"Je-li zpráva pravdivá, jde o další severokorejské porušení ducha mezinárodní smlouvy o všeobecném zákazu zkoušek jaderných zbraní," uvedl Kosačov.

10:27

Čína, která je nejbližším spojencem KLDR, o testu předem nevěděla. Tamní ministerstvo zahraničí uvedlo, že je ostře proti severokorejskému testu, který byl proveden "přes nesouhlas mezinárodního společenství", a že předloží KLDR oficiální protest.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing rovněž vyzvala Pchjongjang, aby "dodržel svůj závazek týkající se jaderného odzbrojení a vzdal se jakýchkoli akcí, které by mohly situaci dále zhoršit".

10:10

Čína oznámila, že po severokorejském testu bude měřit v hraničních oblastech radiaci.

9:47

Podívejte se, jak o testu informovala severokorejská televize.

Severní Korea ohlašuje světu, že úspěšně otestovala vodíkovou bombu

1:10
Režim v KLDR oznámil, že otestoval vodíkovou pumu. V té době USA zaznamenaly otřesy o síle 5,1. Někteří experti ale nevěří, že šlo o vodíkovou bombu. | Video: Reuters
9:41

Jihokorejská armáda má pochybnosti o tvrzeních KLDR, že otestovala vodíkovou bombu. Napsala to agentura Jonhap.

9:34

Vodíková bomba je zbraň hromadného ničení, kterou vyvinuli vědci ve Spojených státech v roce 1952. Někdy se také nazývá termonukleární zbraň, protože při výbuchu využívá energii uvolněnou termonukleární fúzí, tedy jadernou fúzí izotopů vodíku.

Může být mnohem silnější než jaderná zbraň, která je založena na principu řetězové reakce při štěpení jader atomů. Její výhodou navíc je, že ji lze sestavit tak malou, aby se vešla do hlavic balistických střel.

9:29

Test vodíkové bomby podle severokorejských médií podepsal sám Kim Čong-un. Noviny přiložily i podepsaný rozkaz.

9:13

Zde je celá zpráva severokorejské agentury KCNA k testu bomby:

9:00

Podívejte se, jak se vyvíjel severokorejský jaderný program.

8:51

Podle jihokorejských zpravodajských služeb měl výbuch sílu šesti kilotun TNT, což zhruba odpovídá síle posledního jaderného testu z roku 2013, který měl sílu šesti až sedmi kilotun TNT.

"Vzhledem k rozsahu je těžké uvěřit, že to byla skutečně vodíková bomba," uvedl Čang Uk z Korejského obranného a bezpečnostního fóra.

8:49

Noční test podle australské ministryně zahraničí Julie Bishopové "potvrzuje status Severní Koreje coby ničemného státu". Činy Pchjongjangu podle ní pokračují v ohrožování mezinárodního míru a bezpečnosti.

Canberra podle ní bude směřovat své obavy přímo do KLDR. Volá rovněž po silnějších sankcích OSN.

8:44

Mapa oblasti, kde došlo k testu.

8:43

Pchjongjang prostřednictvím státní agentury KCNA oznámil, že bude pokračovat v posilování svého jaderného programu. Chce se tak prý bránit proti "nepřátelské politice Spojených států".

Ve svém zbrojním programu prý bude Pchjongjang pokračovat tak dlouho, dokud bude Washington zachovávat svůj "agresivní postoj".

8:41

Číňané, kteří žijí v oblasti u hranic s KLDR, podle státních médií "jasně cítili otřesy". Budovy byly evakuovány.

8:37

"Pokud se potvrdí zprávy o severokorejském testu vodíkové bomby, jde o zásadní porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a provokaci, kterou odsuzuji," napsal na Twitteru britský ministr zahraničí Philip Hammond.

8:34

Proti údajnému severokorejskému testu ostře protestovalo také Japonsko. Mluvčí tokijské vlády uvedl, že premiér Šinzó Abe bude v úzkém kontaktu s vládami USA, Jižní Koreje, Číny a Ruska.

"Je to něco, co nemůžeme akceptovat," uvedl. Sám Abe podle AFP zkoušku označil za "vážnou hrozbu" pro bezpečnost své země.

Foto: Reuters
8:26

Čínská vláda oficiálně na zprávy o testu zatím nereagovala, státní tisková agentura ale uvedla, že jaderný test je v rozporu se snahou o celosvětové jaderné odzbrojení. Jakákoli činnost narušující stabilitu v severovýchodní Asii je podle ní "nežádoucí a nemoudrá".

8:20

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů se kvůli dění na Korejském poloostrově sejde na mimořádné schůzi, a to už dnes odpoledne.

8:17

Poměrně skeptičtí jsou rovněž někteří odborníci. "Severní Korea činila prohlášení o svém jaderném a raketovém programu i v minulosti, ta se ale nepotvrdila," prohlásila Melissa Hanhamová z kalifornského střediska pro nešíření jaderných zbraní.

Podle Yanka Uka z organizace Korea Defence and Security Forum lze severokorejskému tvrzení vzhledem k rozsahu testu těžko uvěřit. "Možná testovali nějaké zařízení na půl cesty mezi atomovou a vodíkovou bombou," soudí vědec.

8:14

Velmi opatrná je zatím i reakce jihokorejské tajné služby, podle které nemuselo jít o test vodíkové bomby. Stejně tak jihokorejská meteorologická služba prý nezaznamenala žádnou radiaci.

Jihokorejské ministerstvo obrany podle agentury Reuters zkoumá variantu, že Severní Korea do testované pumy přidala malé množství vodíku.

8:09

Spojené státy v první reakci uvedly, že nemohou provedení úspěšné zkoušky bezprostředně potvrdit. Odsoudily však jakékoli porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a potvrdily svůj závazek vůči bezpečnosti svých spojenců v oblasti.

8:05

Americká geologická služba zaznamenala otřesy v KLDR o síle 5,1 stupně krátce po 2:00 středoevropského času. Ohnisko bylo podle ní deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje.

8:04

Severokorejský vůdce Kim Čong-un naznačil, že Severní Korea vyvinula vodíkovou bombu, už loni v prosinci. Spojené státy a zahraniční experti byli tehdy skeptičtí.

Kim Čong-un pokořil nejvyšší horu Severní Koreje.
Kim Čong-un pokořil nejvyšší horu Severní Koreje. | Foto: Reuters
8:02

Připomeňme, že Pchjongjang provedl tři testy atomové bomby v letech 2006, 2009 a 2013, všechny v Pchunggje na severovýchodě země. Kvůli svému zbrojnímu programu podléhá tvrdým sankcím USA, Evropské unie a OSN.

8:00

Severokorejský komunistický režim v noci oznámil provedení úspěšného testu vodíkové pumy. Zkouška zaskočila sousedy Severní Koreje i svět. Je pravděpodobné, že zvýší napětí v oblasti a zároveň prohloubí tlak na izolaci režimu v Pchjongjangu a přijetí nových sankcí vůči němu.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 7. 1. 2016 0:01
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

Do ulic vyrazily desetitisíce Maďarů u přiležitosti výročí protisovětského povstání

Do budapešťských ulic v sobotu při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci. Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby, ve kterých bude Orbán poprvé od nástupu k moci v roce 2010 čelit jednotné frontě opozičních stran, napsala agentura Reuters.

Organizátoři provládní demonstrace uvedli, že chtějí opozici i Bruselu ukázat svou jednotu. "Je nemožné, že opět čelíme útokům ze strany Západu, který neustále kritizuje Viktora Orbána," uvedla podle Reuters jedna z účastnic demonstrace. "Volby příští rok budou o tom, zda Maďarsko zůstane suverénní zemí, nebo se rozplyne v muslimském moři," dodala.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. V čele koalice stojí Péter Márki-Zay, který by měl na dnešní demonstraci odpůrců vlády poprvé vystoupit jako oficiální kandidát na premiéra, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy