Pomozte, nebo Slavjansk padne, žádají povstalci Moskvu

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ukrajinští vojáci nedaleko Slavjansku.
Ukrajinští vojáci nedaleko Slavjansku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajinská armáda získala zpět další město - Mykolajivku v Doněcké oblasti.

Dva vojáci při ofenzivě zemřeli. Armáda v místě zlikvidovala přes 150 proruských separatistů.

Ukrajinské síly po dobytí Mykolajivky dál postupují na Slavjansk a vojenský vůdce doněckých povstalců kvůli tomu vyzval Rusko, aby zasáhlo. Vážnou situaci separatistů kolem Slavjanska kvůli postupu vládních jednotek potvrdil "ministr obrany" doněckých povstalců Igor Strelkov.

V rozhovoru, který odvysílal televizní server LifeNews Strelkov v zoufalé výzvě upozornil Moskvu, že Slavjansk "do jednoho, nejvýše dvou týdnů" padne, pokud Rusko nezařídí příměří s ukrajinskou armádou nebo vojensky nezasáhne ve prospěch "nás, ruského lidu, který zde žije".

Páteční dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
19:25

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentyn Nalyvajčenko obvinil Rusko, že za poslední čtyři dny propustilo na ukrajinské území více než 20 těžkých bojových vozidel, včetně tanků, obrněných transportérů a dělostřeleckých zbraní.

19:20

Středisko pro vojenská a politická studia podle listu Ukrajinska pravda obvinilo Kreml ze lži ohledně stažení ruských jednotek od ukrajinských hranic. Na pomezí prý stále udržuje kolem 50 000 vojáků, 160 tanků, 1200 kusů další obrněné techniky, na 300 dělostřeleckých zbraní, 170 bojových letounů a 98 vrtulníků. Tyto armádní síly jsou prý připraveny nejen u hranic se vzbouřeneckými oblastmi Doněcka a Luhanska, ale také na Krymu, v Bělorusku a v moldavské separatistické oblasti Podněstří.

19:05

Vážnou situaci separatistů kolem Slavjanska kvůli postupu vládních jednotek potvrdil "ministr obrany" doněckých povstalců Igor Strelkov. V rozhovoru, který odvysílal televizní server LifeNews Strelkov v zoufalé výzvě upozornil Moskvu, že Slavjansk "do jednoho, nejvýše dvou týdnů" padne, pokud Rusko nezařídí příměří s ukrajinskou armádou nebo vojensky nezasáhne ve prospěch "nás, ruského lidu, který zde žije".

velitel militantních separatistů ve východoukrajinském Slavjansku
velitel militantních separatistů ve východoukrajinském Slavjansku | Foto: Aktuálně.cz
19:00

Tisková služba vojenské operace ukrajinských sil na východě země uvedla, že jednotky zapojené do tažení na Mykolajivku a dál na Slavjansk zatím v pátek přišly o devět příslušníků, dalších 13 utrpělo zranění. Tymčukovo centrum předtím uvedlo, že jen v Mykolajivce padli dva vojáci a čtyři utrpěli zranění. Armáda zároveň tvrdí, že zlikvidovala nejméně 150 rebelů. Do boje vojsko nasadilo i dělostřelectvo a letectvo, s jejichž pomocí prý zničilo opěrné body povstalců i sklad munice.

16:22

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes prohlásil, že Ukrajina je připravena k jednání třístranné kontaktní skupiny tuto sobotu. Informovala o tom jeho tisková služba, podle níž to Porošenko sdělil v telefonickém rozhovoru s šéfkou diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonovou. Kontaktní skupinu tvoří zástupci Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Porošenko v rozhovoru Ashtonovou také informoval o vývoji v Doněcké a Luhanské oblasti, a o dalším úsilí o mírové vyřešení situace. Poznamenal přitom, že po zastavení příměří "má Ukrajina daleko menší ztráty, než tomu bylo během jeho platnosti, protože na straně povstalců palbu nikdo nezastavoval".

13:56

Ukrajinský parlament dnes v prvním čtení schválil návrh zákona o nouzové distribuci plynu. Ukrajinská energetická společnost Naftogaz uvedla, že zmíněná opatření sníží spotřebu plynu o dvacet procent, a tak bez ruských dodávek pomohou přečkat zimu. Rusko v polovině června přestalo Ukrajinu kvůli dluhovému sporu zásobovat touto klíčovou energetickou surovinou.

Předběžně schválená zákonná opatření umožní vládě zavést energetický stav nouze a nařizovat státním i soukromým plynárenským podnikům, komu a za jaké ceny mají dodávat plyn.

Ruský plynárenský gigant Gazprom v polovině června kvůli sporům ohledně nezaplacených účtů zastavil dodávky plynu určené Ukrajině, nadále však přes tuto zemi posílá plyn evropským zákazníkům. Kyjev prozatím plyn čerpá z podzemních zásobníků. Ruský premiér Dmitrij Medveděv očekává, že Ukrajinu čeká na podzim "úplná plynová krize", bude-li pokračovat její platební spor s Ruskem.

Zemní plyn, ilustrační snímek
Zemní plyn, ilustrační snímek | Foto: Reuters
13:05

Ukrajinský vzdušný prostor dnes narušily dvě bojové helikoptéry Mi-8 a jedna Mi-24. Oznámilo to vedení ukrajinské armády. Zároveň uvedlo, že v Luhanské oblasti se pohybuje asi dvacet tanků bez označení, které zřejmě přijely z Ruska. Ministerstvo zahraničí v Kyjevě poté adresovalo Rusku diplomatickou nótu, obsahující protest proti narušení ukrajinského vzdušného prostoru.

Vrtulník Mi-24 ukrajinské armády nad letištěm v Doněcku.
Vrtulník Mi-24 ukrajinské armády nad letištěm v Doněcku. | Foto: Reuters
12:00

Ukrajinská armáda dostala od opětovného zahájení ofenzivy v pondělí pod kontrolu sedmnáct vesnic v Doněcké a Luhanské oblasti. Podle webu segodnja.ua to uvedl tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Andrej Parubij. Jde o vesnice, které do té doby ovládali separatisté. Informaci však nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Výcvik domobrany v Donbasu,
Výcvik domobrany v Donbasu, | Foto: Reuters
11:13

Ukrajinská kontrarozvědka SBU zadržela v Oděse dva vysoce postavené představitele separatistické Doněcké lidové republiky. Podle prohlášení SBU jde o dva muže, kteří se aktivně podíleli na útocích proti ukrajinské armádě na východě země. Byli na útěku a skrývali se v bytě známého. Policisté je zatkli při plánované akci přímo na ulici v centru města.

11.02

Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti dnešních oslav amerického Dne nezávislosti vyzval ke zlepšení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. V gratulaci zaslané Baracku Obamovi šéf Kremlu mimo jiné uvedl, že obě země mají odpovědnost za mezinárodní bezpečnost a stabilitu.

"Putin rovněž zdůraznil, že Rusko a Spojené státy, jako země nesoucí mimořádnou míru odpovědnosti za udržování mezinárodní stability a bezpečnosti, by měly spolupracovat v zájmu celého světa," uvedl Kreml v prohlášení.

10:37

Nový ročník ukrajinské fotbalové ligy začne 26. července pouze se čtrnácti týmy. Soutěž byla dosud šestnáctičlenná, po čtvrtečním zasedání svazu z ní však byly definitivně vyřazeny kluby PFC Sevastopol a Tavrija Simferopol z poloostrova Krym, který anektovalo Rusko. Krymské celky nebudou hrát ani ruskou ligu. V červnu hlasování o jejich přijetí odložil Ruský fotbalový svaz.

Kluby z východní části země, kde ukrajinské jednotky bojují proti proruským separatistům, zatím nesmějí hrát ligové zápasy na svých stadionech. To se týká rovněž obhájce titulu Šachtaru Doněck, který se bude muset stěhovat i na domácí utkání Ligy mistrů. Spekuluje se o tom, že mezinárodní utkání bude hrát možná v Bukurešti.

Stěhování kvůli duelům Evropské ligy čeká také hráče Metalistu Charkov a Zarji Luhansk.

 

1990 Etrvsco Unico Itálie
1990 Etrvsco Unico Itálie | Foto: Adidas
10:19

Moldavsko podepsalo na konci června spolu s Ukrajinou a Gruzií asociační dohodu s Evropskou unií, na což Rusko reaguje sankcemi.

Zakázalo import moldavského hovězího, vepřového, jehněčího i koňského masa. Ruský úřad pro dohled nad kvalitou potravin Rosselchoznadzor to zdůvodnil obavami z nákazy. V minulosti Moskva zakázala v období zhoršených politických vztahů s Moldavskem také dovoz moldavského vína nebo ovoce (víno patří mezi hlavní vývozní artikly Moldavska).

Rusko také chtělo zvýšit cla na dovoz ukrajinského zboží, proti se ale postavili jeho partneři v Euroasijském svazu Bělorusko a Kazachstán.

Foto: Aktuálně.cz
7:35

Ruský poslanec za nacionalistickou stranu Vladimira Žirinovského požádal jazykové regulátory z Ruské akademie věd, aby Ukrajinu v ruštině opět přejmenovali na Malorusko. Ukrajině se tak říkalo od 14. století až do bolševické revoluce roku 1917.

"Výraz Malorusko je záhodno využívat rovnoprávně s výrazem Ukrajina. Začít je třeba s politiky a novináři, pak se chytí i veřejnost," řekl poslanec Michail Děgťarjov listu Izvestija. Navíc prý výraz Ukrajina vymysleli a prosadili Poláci.

Demonstrant mává na Krymu vlajkami Ruska.
Demonstrant mává na Krymu vlajkami Ruska. | Foto: Reuters
7:33

Podle ukrajinských úřadů od poloviny dubna v bojích s povstalci zahynuly dvě stovky vojáků a více než 600 utrpělo zranění.

7:32

Při ofenzivě v Mykolajivce zemřeli dva vojáci, čtyři další utrpěli zranění. Armáda údajně zlikvidovala nejméně 150 rebelů.

Do boje nasadila i dělostřelectvo a letectvo, s jejichž pomocí zničila opěrné body povstalců i sklad munice.

Ukrajinský voják u silniční zátarasy severně od Slavjansku.
Ukrajinský voják u silniční zátarasy severně od Slavjansku. | Foto: Reuters
7:31

Ukrajinské jednotky získaly zpět město Mykolajivka v Doněcké oblasti. Oznámila to agentura Unian s odvoláním na šéfa ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytra Tymčuka.

7:30

Dobrý den. Zdravíme z pražské redakce. I dnes pro vás sledujeme dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 5. 7. 2014 0:12
 

Právě se děje

před 7 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila sněmovna

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Policisté a celníci možná získají právo nasadit botičku řidičům s dluhy za přestupky

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy