Živě: Nová záhada. Pasažér z MH17 měl kyslíkovou masku

Živě
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Záběr z místa neštěstí.
Záběr z místa neštěstí. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Z východu Ukrajiny nepřicházejí dobré zprávy.

Separatisté podle dostupných informací nepolevují ve své snaze získat kontrolu nad letištěm v Doněcku. Nadále tak ostřelují pozice armády.

Anektovaný Krym povede Sergej Aksjonov, tedy muž, jenž se o zábor poloostrova Ruskem zasloužil.

Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:40

V největším východoukrajinském městě Doněcku od počátku bojů v březnu tohoto roku zahynulo téměř 1500 lidí, z toho 21 dětí. Oznámili to členové monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) s odvoláním na informace doněcké márnice. V současné době je v márnici uloženo 60 těl, z nichž třetina nebyla identifikována.

17:10

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se v pátek nezúčastní vrcholné schůzky postsovětského Sdružení nezávislých států (SNS), kterou bude hostit běloruský Minsk.

V ukrajinských i ruských médiích se objevovaly spekulace, že Porošenko by se na summitu mohl sejít s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Kyjev ale oznámil, že ukrajinskou delegaci povede nejspíš jen velvyslanec v Minsku.

16:48

Zeman dále uvedl, že pro dlouhodobý úspěch Ukrajiny je třeba uspořádat svobodné volby. Odmítavě se přitom postavil k demonstracím na kyjevském náměstí Majdan, které vyústily v sesazení prezidenta Viktora Janukovyče.

"Majdan nejsou žádné svobodné volby. Majdan je jedna demonstrace na jednom náměstí, a jak víte, na Ukrajině se konalo mnoho demonstrací, často s opačným obsahem, na mnoha jiných náměstích," řekl Zeman. "Proto s nadějí očekávám výsledky parlamentních voleb na Ukrajině," doplnil.

16:43

Miloš Zeman přirovnal situaci na Ukrajině k občanské válce ve Španělsku ve 30. letech minulého století.

"Ve Španělsku byla také občanská válka, a přitom z jedné strany intervenovali Rusové a Francouzi, z druhé strany intervenovali Němci a Italové. A přesto nikdo neříká, že to nebyla občanská válka, nikdo netvrdí, že to byla německá, italská, ruská nebo francouzská agrese. Bojoval tam Španěl proti Španělovi, samozřejmě za zahraniční pomoci svých spojenců," prohlásil český prezident při návštěvě Lipska, kde se účastní oslav 25. výročí pádu komunistického režimu v NDR.

15:54

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal lustrační zákon.

Norma ukládá prověrky všech státních úředníků a pracovníků místních samospráv, kteří byli v úřadu během funkčního období svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, tedy od 25. února 2010 do letošního 22. února.

Blokuje rovněž přístup bývalých komunistických funkcionářů a pracovníku sovětských represivních složek do orgánů výkonné moci.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko po příletu do běloruského Minsku.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko po příletu do běloruského Minsku. | Foto: Reuters
15:35

Americká diplomatka Victoria Nulandová v Berlíně prohlásila, že Rusko nemůže být od sankcí osvobozeno, dokud Ukrajinu neopustí všechny zahraniční síly i vybavení.

Zároveň podle ní musí být propuštěni všichni zajatci, napsala agentura Reuters.

14:43

Nizozemská prokuratura, která se případem sestřeleného letounu oficiálně zabývá, upozornila, že zmíněný cestující neměl masku na obličeji, ale na krku.

Oním pasažérem byl Australan, který měl pružné pásky dýchací masky kolem krku, uvedl mluvčí prokuratury Wim de Bruin. Dodal, že není známo, "jak a kdy se maska ocitla na krku oběti". Nejasné je také to, kde Australan v době havárie seděl.

14:33

Pro připomenutí. Na palubě MH17 zemřelo 17. července 298 lidí. Prvotní vyšetřovací zpráva – která byla zveřejněna přesně před měsícem – uváděla, že se letadlo "rozlomilo ve vzduchu" poté, co bylo zasaženo "rychle letícími objekty".

14:25

Jeden z pasažérů sestřeleného letounu Malaysia Airlines měl nasazenou kyslíkovou masku. Informoval o tom dánský ministr zahraničí Frans Timmermans.

Jeho tvrzení podle serveru BBC vrhá stín pochybností na teorii, že všichni pasažéři letu MH17 zemřeli de facto v okamžiku, kdy byl stroj zasažen.

14:01

Ruský prezident Vladimir Putin oslavil své 62. narozeniny devítikilometrovou túrou v horách na Sibiři. Média o tom zpravil on sám.

"Předvčerejšek byl pro mě dnem chůze. Šel jsem horami skoro devět kilometrů. Ještě mě vše bolí," posteskl si šéf Kremlu.

13:15

Co může být tragičtější a otřesnější než válka? Z rozhovoru s Jaroslavem Tynčenkem, koordinátorem pátrací akce po padlých ukrajinských vojácích v Doněcku a Luhansku, vyplývá, že existují i horší věci.

"Padlé Ukrajince nacházíme v polích, vedle jejich zničené bojové techniky... anebo v mohylách, pokud se nad nimi vesničané smilovali a alespoň trochu důstojně je pohřbili. Určitě nemusím zabíhat do detailů při líčení nálezů vojáků, kteří v těch polích leží bůhvíkolik dní," popisuje Tynčenko v interview pro Aktuálně.cz.

Pohřeb ukrajinských vojáků.
Pohřeb ukrajinských vojáků. | Foto: Reuters
12:35

Sergej Glazjev, ekonomický poradce Vladimira Putina, tvrdí, že Ukrajina se nevyhne bankrotu. Podle něj Kyjev potřebuje 100 až 120 miliard dolarů, aby stabilizoval národní ekonomiku.

Ukrajina se skutečně potýká s nemalými finančními problémy. Pomoci jí mají především miliardy, které přislíbily Mezinárodní měnový fond a Světová banka.

11:49

Půl roku bojů na Ukrajině si vyžádalo přinejmenším 3660 mrtvých a 8756 zraněných. Vyplývá to z čerstvého prohlášení Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Spojené národy upozorňují, že jde o optimistické odhady a počet obětí může být mnohem vyšší. Jen za poslední měsíc totiž v Donbasu - oficiálnímu příměří navzdory - zemřelo na 340 lidí.

11:28

Petro Porošenko a Vladimir Putin zřejmě nakonec přeci jen zasednou k jednacímu stolu.

Schůzka mezi čtyřma očima by se - alespoň podle serveru Ukrajinska pravda - mohla uskutečnit v italském Miláně, a to příští týden během konference Evropa a Asie.

Foto: Reuters
11:07

Do Kyjeva dorazil konvoj 112 kamionů s humanitární pomocí z Německa. Informoval o tom server Kyiv Post.

10:24

"Vladimir Putin není vítězem války na Ukrajině. Nevěřím tomu, že sedí v kremelské pracovně, pročítá si svodky tajné služby a spokojeně si dělá mlýnek pod deskou masivního stolu z nějakého vzácného dřeva," píše reportér Aktuálně.cz Martin Novák v komentáři Putin na Ukrajině nevyhrál. Není to žádný geniální stratég.

Vladimir Putin v Minsku
Vladimir Putin v Minsku | Foto: Reuters
10:18

Pozorovatelská mise OBSE zůstane na Ukrajině nejméně půl roku. Počet pozorovatelů by měl v nejbližší době přesáhnout tři stovky, prezident Petro Porošenko ale žádá, aby na situaci v Donbasu dohlíželo až 1500 lidí.

OBSE by mimo jiné měla mít dohled nad takzvaným "nárazníkovým pásmem", které má v nejkrizovějších oblastech oddělit bojující strany.

09:57

Sergej Aksjonov, jeden z architektů ruské anexe Krymu, se stal podle očekávání hlavou Krymské republiky. Do funkce ho - na návrh ruského prezidenta Vladimira Putina - zvolil krymský parlament, napsala agentura TASS.

Parlament na poloostrově po nedávných volbách ovládla putinovská státostrana Jednotné Rusko.

Foto: Reuters
09:33

Situace u letiště v Doněcku zůstává nadále napjatá. Do oblasti podle vojenského analytika Dmytra Tymčuka dorazily nové dodávky munice z Ruska.

Separatisté tak podle něj nepolevují ve své týdny trvající snaze získat kontrolu nad strategickým dopravním bodem. "Do Doněcku proudí 50 až 60 % veškeré munice z Ruska," napsal na Facebooku.

09:18

Spojené státy pomohou Ukrajině s obnovou její námořní flotily. S odvoláním na náměstka ministra obrany pro mezinárodní bezpečnost Dereka Cholleta o tom informoval server Ukrajinska pravda.

Kyjev přišel o část své námořní síly po anexi Krymu.

09:11

Na Ukrajině bylo po únorovém převratu strženo kolem 300 památníků bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina, 2200 jich ale ještě v ukrajinských městech stojí. V rozhovoru pro ukrajinské vysílání rozhlasové stanice Rádio Svoboda to řekla místoředitelka Ukrajinského ústavu národní paměti Alina Špaková.

Lenin v Charkově padl. Sochu strhl dav na demonstraci za jednotnou Ukrajinu.
Lenin v Charkově padl. Sochu strhl dav na demonstraci za jednotnou Ukrajinu. | Foto: Reuters
09:06

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko překvapil velmi ostrou kritikou. Pustil se totiž do Moskvy kvůli jejímu postupu na východě Ukrajiny, ale i kvůli anexi Krymu.

Minsk podle prezidenta - mnohými označovaného za "posledního diktátora v Evropě" - nemá zájem na porušování územní celistvosti Ukrajiny, samostatnost donbaských "lidových republik" neuzná a s ruským záborem Krymu nesouhlasí.

"Měnit svévolně hranice cizího státu je nepřípustné," řekl Lukašenko v rozhovoru pro stanici Euronews.

Prezidenti Ruska, Běloruska a Ukrajiny Vladimir Putin, Alexandr Lukašenko a Petro Porošenko v Minsku.
Prezidenti Ruska, Běloruska a Ukrajiny Vladimir Putin, Alexandr Lukašenko a Petro Porošenko v Minsku. | Foto: Reuters
09:02

Nejprve krátké shrnutí středečních událostí:

Boje o doněcké letiště neutichají a v jeho okolí stále umírají lidé. Podle OSN zemřelo od zářijového začátku příměří přes 330 lidí.

Separatisté se navíc pochlubili, že během klidu zbraní získali kontrolu nad bezmála čtyřiceti vesnicemi.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 9. 10. 2014 21:40
 

Právě se děje

před 23 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy