Cameron nepodal Putinovi ruku a vyzval ho ke změně

Živě
Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Britský premiér David Cameron během pařížského setkání s ruským prezidentem Putinem.
Britský premiér David Cameron během pařížského setkání s ruským prezidentem Putinem. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Nejvyspělejší státy světa ze skupiny G7 vyzvaly Rusko, aby přestalo "brutálně" zasahovat na Ukrajině. Pohrozily mu přísnějšími sankcemi, pokud se situace na východě Ukrajiny neuklidní.

Podle Obamy má ruský prezident na změnu kurzu "dva, tři, čtyři týdny".

Vladimir Putin jakékoli vměšování na Ukrajině odmítl. Rusko se poprvé po 17 letech summitu G7 - který se konal v Bruselu - neúčastnilo.

Do Francie se mezitím sjeli vysocí političtí představitelé z celého světa, aby si připomněli 70. výročí vylodění Spojenců v Normandii. Pozvánku dostali mimo jiné Barack Obama, Vladimir Putin či nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Putin absolvoval chladný rozhovor s britským premiérem Cameronem a podstatně vřelejší debatu s francouzským prezidentem Hollandem.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
00:20

Srdečné bylo podle ruské agentury ITAR-TASS i rozloučení Putina s Hollandem, žádné informace ale prezidenti novinářům o svém jednání neposkytli. Předpokládá se, že rozhovor, jemuž byli přítomni i ministři zahraničí Sergej Lavrov a Laurent Fabius, byl věnován především ukrajinské krizi.

23:50

Přes půldruhé hodiny ve čtvrtek v Paříži jednal francouzský prezident François Hollande s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Šéf Kremlu přijel do Francie k účasti na oslavách 70. výročí spojeneckého vylodění v Normandii.  Agentura ITAR-TASS ve stručné zprávě o rusko-francouzském jednání zvlášť zdůraznila, že ruskému prezidentovi se v Paříži dostalo srdečného přijetí. Na nádvoří Elysejského paláce Putina čekala nejen čestná stráž, ale i natažená ruka francouzského hostitele. Cameron dnes Putinovi před jednáním ruku nepodal.

Setkání Hollande-Putin, Paříž, 5. 6. 2014.
Setkání Hollande-Putin, Paříž, 5. 6. 2014. | Foto: Reuters
21:30

Bez tradičního potřesení rukou se ve čtvrtek v Paříži pozdravili britský premiér David Cameron a ruský prezident Vladimir Putin. Jejich první rozhovor po březnové ruské invazi na Ukrajinu využil Cameron k tomu, aby dal "velmi jasně a pevně" najevo svůj názor na vývoj ukrajinské krize, uvedla agentura Reuters. Nynější stav je podle Camerona nepřijatelný, přísun zbraní z Ruska přes hranice na Ukrajinu se musí zastavit.

Setkání Putin-Cameron, 5. 6. 2014.
Setkání Putin-Cameron, 5. 6. 2014. | Foto: Reuters
21:00

"Lidé, kteří kategoricky nesouhlasí se způsobem, jakým byla svržena státní moc v Kyjevě a dosazena nová, mají ale plné právo hájit svá stanoviska," poznamenal Lavrov. "Chtějí slavit své svátky, a ne výročí Bandery," dodal s odkazem na kontroverzní osobnost ukrajinského nacionalistického vůdce ze 40. a 50. let minulého století. Lavrov je přesvědčen, že jakmile Kyjev zastaví "porotiteroristickou operaci," kterou Moskva označuje za "trestnou výpravu", splní vzbouřenci svůj slib, zastaví boje a zasednou za jednací stůl. "S prostředníky nebo bez nich, na tom už nesejde," řekl. První krok ale podle Lavrova musí udělat Kyjev.

20:55

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hovořil s pochopením o politice proruských radikálů ze samozvaných "lidových republik". Jsou to podle něj lidé, kteří "vycházejí z nepřijatelnosti jednostranných kroků, podniknutých po státním převratu".

20:45

Rusko doufá, že Spojené státy využijí svého vlivu na nově zvoleného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a zasadí se o zastavení bojových operací proti povstalcům na východě Ukrajiny. V Paříži to dnes řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov svému americkému protějšku Johnu Kerrymu. Oba ministři dnes jednali po dvouměsíční pauze vyvolané napětím kvůli ruskému postupu na Ukrajině.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
20:15

V první řadě je podle Merkelové potřeba zastavit násilí na východě země a podniknout kroky, které nenaruší územní soudržnost Ukrajiny a zároveň pomohou ke stabilizaci země. K tomu je potřeba i podpora Ruska. A dnes budeme (s Porošenkem) samozřejmě mluvit i o tom, co je třeba od Ruska konkrétně potřeba, aby cesta ke stabilizaci byla úspěšná," řekla kancléřka.

20:00

"Je jasné, že na prezidenta čeká řada úkolů, protože jeho země se stále nachází v obtížné situaci," řekla Angela Merkelová. "Pokud o to budeme požádáni, jsme připraveni pomoci Ukrajině dosáhnout vývoje k lepšímu, a to jak radou, tak i činy. Věříme, že přispějeme k tomu, že brzy budou moct všichni lidé na Ukrajině žít v míru a v bezpečí a že hospodářský vývoj půjde dobrým směrem, aby lidé mohli pocítit výsledky svého boje za svobodu," dodala.

Foto: Reuters
19:45

Německo je připraveno pomoci Ukrajině při reformách, které by pomohly k modernizaci země a k zajištění bezpečí. Před jednáním se zvoleným ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem to dnes v Berlíně řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní je však pro stabilizaci Ukrajiny potřeba i podpora Ruska. Porošenko podotkl, že dosavadní ruská pozice vůči Ukrajině způsobovala spíše škody.

17:32

Více k závěrům summitu G7: O případném zahájení plošných hospodářských sankcí EU vůči Rusku bude zřejmě diskutovat unijní summit, naplánovaný na konec června. Závěry dnešní schůzky hovoří o odhodlání další cílené i plošné sankce zavést, "budou-li si to okolnosti vyžadovat".

16:38

Podle Hermana Van Rompuye, který předsedá jednání členských zemí EU, je také třeba, aby Rusko urychlilo stahování svých ozbrojených sil od hranic s Ukrajinou.

Foto: Reuters
16:37

Skončit podle lídrů G7 musí ruská podpora ozbrojeným separatistům na východě země, cesty ozbrojenců a zbraní z Ruska na Ukrajinu a pokusy destabilizovat zemi. Pokud k tomu nedojde a provokace budou pokračovat, mohou následovat další protiruské sankce.

16:35

Lídři sedmi vyspělých světových ekonomik ze skupiny G7 žádají Putina, aby v první řadě uznal výsledek nedávných ukrajinských prezidentských voleb a začal přímá jednání s jejich vítězem Petrem Porošenkem a jeho týmem.

16:30

Obama poznamenal, že na změnu kurzu má Putin "dva, tři, čtyři týdny". Pokud příslušné kroky Moskva udělá, bude podle Obamy možné začít s obnovováním důvěry vůči Rusku.

Foto: Reuters
16:08

Vladimir Putin má podle amerického prezidenta Baracka Obamy "šanci navrátit se do mezí mezinárodního práva“. Prezidentské volby na Ukrajině mu podle něj nabídly možnost vyjednávat přímo s představitelem Ukrajiny – nově zvoleným prezidentem Porošenkem.

Porošenko si podle něj uvědomuje, že pro Ukrajinu je potřebné mít dobré vztahy s Ruskem, uvedl Obama na závěr summitu G7 v Bruselu.

15:55

Fotograf agentury Reuters na snímku ze 4. června zachytil frontu ve východoukrajinském městě Kramatorsk, v níž lidé čekají před autobusem směřujícím do Moskvy, aby uprchli před boji v okolí Slavjansku.

Foto: Reuters
15:14

Je třeba považovat Rusko za protivníka příštích let, nebo zůstane ukrajinská krize izolovaným jevem?

Tato debata začala uvnitř Severoatlantické aliance, kde nejopatrnější státy chtějí zabránit tomu, aby se prosadila "konfrontační logika".

Strategické zamyšlení bude pokračovat celé léto až do summitu NATO 4 a 5. září ve Walesu, kde by šéfové států a vlád měli rozhodnout, napsala agentura AFP.

14:45

Spojené státy posílí svoji přítomnost v oblasti Černého moře, využijí přitom část z jedné miliardy amerických dolarů, které přislíbily svým spojencům v rámci NATO ležícím u hranic s Ruskem.

Ve čtvrtek to podle agentury Reuters uvedl americký ministr obrany Chuck Hagel. Dodal, že Washington bude i nadále do oblasti posílat válečné lodě.

Foto: Reuters
14:10

Populární boxerský šampion také oznámil, že se chystá systém správy města zcela změnit, aby se stal pro občany přehledným a přívětivým. "Prohlašuji, že v Kyjevě platí nulová tolerance korupci," řekl.

14:08

Vitalij Kličko se dnes oficiálně ujal vedení ukrajinské metropole, když v Kyjevě složil primátorskou přísahu. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina.

Vlivný post vůdce politického hnutí UDAR získal v květnových volbách, ve kterých mu hlas dalo přes 56 procent hlasujících.

Petro Porošenko a Vitalij Kličko. Čokoládový král a bývalý šampion v boxu opanovali ukrajinské volby.
Petro Porošenko a Vitalij Kličko. Čokoládový král a bývalý šampion v boxu opanovali ukrajinské volby. | Foto: Reuters
14:03

Zpravodajka agentury Reuters Alissa de Carbonnelová hlásí z okolí Slavjansku, že město kvůli bojům opouštějí v kolonách autobusů civilisté. Hlavně ženy s dětmi.

Musejí ale projít kontrolou ukrajinské armády, která obsadila všechny přístupové silnice k městu. Podle novinářky většina běženců, se kterými hovořila, podporuje separatisty a naopak kritizuje ukrajinskou vládu za to, že dopustila bombardování města.

Foto: Reuters
13:32

Průzkum společnosti Levada Centrum zveřejněný ruským deníkem Vedomosti ukázal, jak se Rusové a Ukrajinci od sebe názorově vzdalují.

80 procent Rusů v průzkumu odpovědělo, že k ukrajinské vládě se staví kriticky nebo velmi kriticky. Ve stejném průzkumu na Ukrajině zase 71 procent Ukrajinců označilo svůj postoj k ruské vládě za odmítavý nebo velmi odmítavý. Ukrajinský průzkum provedl Kyjevský mezinárodní sociologický institut.

85 procent Rusů se domnívá, že za zhoršení vztahů mezi oběma státy může Ukrajina. Jen 7 procent si myslí, že na vině jsou vlády obou zemí. Jen jedno procento dotázaných považuje za hlavního viníka Rusko.

67 procent oslovených Rusů nepovažuje současnou ukrajinskou vládu a nově zvoleného prezidenta za legitimní představitele.

Foto: Reuters
13:09

V Doněcké oblasti je bez vody pět měst ovládaných povstalci, mimo jiné Slavjansk a Kramatorsk, které každé mají přes 100 000 obyvatel.

Ukrajinská televize odvysílala záběry dlouhých front na nádražích v postižených městech, odkud se lidé snaží odjet. Bez vody je podle DPA několik stovek tisíc obyvatel.

13:07

Šéf americké diplomacie John Kerry nově zvoleného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka podle listu The New York Times vyzval, aby mu poskytl důkazy o ruském vměšování do ukrajinské krize.

Ty prý chce Washington použít při dalších jednáních s Moskvou. Kerry se dnes v Paříži setká se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov.
Ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
12:59

Po inauguraci se očekává Porošenkův projev, ve kterém nový prezident zveřejní podrobnosti svého mírového plánu.

Prozatím je známo, že chce nabídnout regionům širokou míru samosprávy po vzoru polského systému.

Oligarcha Petro Porošenko po oznámení prvních odhadů výsledků voleb.
Oligarcha Petro Porošenko po oznámení prvních odhadů výsledků voleb. | Foto: Reuters
12:53

Ruský velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov se zúčastní slavnostní inaugurace Petra Porošenka ukrajinským prezidentem.

Podle ruské agentury Itar-Tass se ale Zurabov zúčastní pouze oficiální části obřadu, doprovodnou recepci vynechá.

Inaugurace se uskuteční 7. června.

12:42

Kdo tvoří páteř ozbrojených oddílů separatistů, kteří kladou odpor ukrajinským ozbrojeným silám? Aktuálně.cz se pokusilo alespoň o částečnou odpověď. Čtěte zde: Kdo jsou proruští separatisté? Všehochuť od Krymu po Kavkaz.

Příslušník Ruské ortodoxní armády, nově vzniklé separatistické skupiny ve východoukrajinském Doněcku.
Příslušník Ruské ortodoxní armády, nově vzniklé separatistické skupiny ve východoukrajinském Doněcku. | Foto: Reuters

12:30

Ukrajinská armáda posiluje své jednotky u města Slavjansk, o které se vede tvrdá bitva. Podle agentury Unian Kyjev poprvé nasadil tanky T-64. Údajně jsou ale rozmístěny kvůli ochraně armádních pozic a stanovišť před nepřátelskou palbou z minometů a granátometů. Tanky T-64 se v Sovětském svazu vyráběly v šedesátých až osmdesátých letech, po rozpadu SSSR je ukrajinská vláda modernizovala.

Boje se odehrávají na východě v Doněcké a Luhanské oblasti u ruských hranic.

Foto: Aktuálně.cz
12:20

Zatímco ve Francii možná dojde na schůzku Porošenko – Putin, na východě Ukrajiny pokračují boje. Na severu Doněcké oblasti vojáci podle ukrajinského ministerstva obrany "zničili" automobil, ze kterého na ně stříleli ozbrojenci. Nedaleko Luhansku separatisté ostřelovali dvě armádní kontrolní stanoviště.

11:56

Podle bývalého šachového velmistra a ruského opozičního politika Garriho Kasparova by Evropská unie měla mít vlastní silnou armádu a nespoléhat se stále na Spojené státy.

Více v rozhovoru na DVTV zde.

11:21

Čínský prezident Si Ťin-pching pogratuloval Petru Porošenkovi k jeho zvolení novým ukrajinským prezidentem.

"Čínská strana přikládá velký význam rozvoji vztahů s Ukrajinou a chystá se na základě vzájemného respektu, rovnosti a vzájemného prospěchu společně podporovat bilaterální obchodní spolupráci ve všech oblastech, ve prospěch obou zemí a jejich národů," cituje z telegramu čínského prezidenta agentura Unian.

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: Reuters
11:05

Ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz spolu ve čtvrtek ohledně plynu jednat nebudou. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na ruský zdroj obeznámený s vyjednáváním.

Obě strany spolu dva dny jednaly v Berlíně ve snaze vyřešit roztržku ohledně dodávek plynu.

Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy
Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy | Foto: Reuters
09:45

O urovnání krvavého konfliktu na východě Ukrajiny dnes bude v Berlíně jednat i nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko. Sejít by se měl se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou.

"Čokoládový král" Petro Porošenko, podle průzkumů příští prezident Ukrajiny.
"Čokoládový král" Petro Porošenko, podle průzkumů příští prezident Ukrajiny. | Foto: Reuters
09:42

Prezident USA se nechce setkat s prezidentem Ruska. Boje na Ukrajině mezi vítěze 2. světové války vrazily klín. Vidět to bude i na oslavách dne D ve Francii.

Více čtěte zde.

09:40

Po středečním jednání východoevropských státníků s americkým prezidentem Barackem Obamou ve Varšavě a summitu zemí G7 v Bruselu se těžiště světové politiky přesune do Francie.

Přijet sem má ruský prezident Vladimir Putin, jednat bude s hostitelem Françoisem Hollandem. Očekává se i Putinovo setkání s britským premiérem Davidem Cameronem a Hollandova schůzka s Obamou.

Ve francouzské metropoli se kromě toho mají sejít ministři zahraničí Ruska a USA Sergej Lavrov a John Kerry.

Americká a ukrajinská delegace ve Varšavě
Americká a ukrajinská delegace ve Varšavě | Foto: Reuters
09:27

"Tyto akce porušují základní principy mezinárodního práva a měly by být předmětem obav pro všechny národy. Apelujeme na Ruskou federaci, aby uznala výsledky (ukrajinských prezidentských) voleb, dokončila stahování svých vojenských sil z hranic s Ukrajinou, zastavila tok zbraní a bojovníků přes (ukrajinské) hranice a uplatnila svůj vliv na ozbrojené separatisty, aby složili zbraně a vzdali se násilí," vyzvali Moskvu členové skupiny G7.

Foto: Reuters
09:20

"Tváří v tvář nepřijatelnému zasahování do svrchovaných záležitostí Ukrajiny ze strany Ruské federace stojíme při ukrajinské vládě a jejím lidu," uvedli ve svém prohlášení zástupci G7.

"Jednotně odsuzujeme pokračující porušování svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny Ruskou federaci. Nelegální zábor Krymu Ruskem a akce vedoucí k destabilizaci východní Ukrajiny jsou nepřijatelné a musí skončit," píše se v dokumentu.

Foto: Reuters
09:10

Merkelová hovořila o třetí fázi sankcí, což podle agentury Reuters zahrnuje tvrdá omezení v oblasti obchodu, financí a energetiky. Doposud byla zmrazením bankovních kont a zákazem pobytu na Západě zasažena jen skupina ruských a krymských pohlavárů.

Foto: Reuters
09:00

"Nemůžeme si dovolit další destabilizaci na Ukrajině," prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. "Pokud nedosáhneme pokroku v otázkách, které musíme vyřešit, je zde možnost sankcí, a to i těžkých sankcí," varovala.

08:55

Účastníci summitu se zároveň podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda shodli na tom, že je zapotřebí nadále povzbuzovat dialog a zmírňovat napětí.

Foto: Reuters
08:50

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyzval Spojené státy, aby předložily důkazy o ruském vojenském vměšování na východní Ukrajině.

"Viděli jsme, všichni jsme viděli, jak (někdejší) americký ministr zahraničí (Colin Powell) podával důkazy o přítomnosti zbraní hromadného ničení v Iráku," doplnil Putin.

08:45

Připomínáme dění z noci:

Státy G7 ve středu vyzvaly Moskvu, aby přestala "brutálně" zasahovat na Ukrajině, a pohrozily jí dalšími sankcemi. Ruský prezident Vladimir Putin nicméně jakékoli ruské vměšování v této zemi znovu popřel.

"Opakuji vám: na jihovýchodní Ukrajině nejsou žádné ruské síly, žádný ruský instruktor. Nebyli tam a nejsou tam," řekl Putin. O přítomnosti ruských diverzantů na Ukrajině podle něj nejsou žádné důkazy.

Foto: Reuters
08:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás budeme sledovat vývoj kolem ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 6. 6. 2014 0:39
 

Právě se děje

před 21 minutami

Deník N žaluje Zemanovu kancelář, protože neposkytuje informace některým médiím

Deník N podal žalobu na Kancelář prezidenta republiky kvůli tomu, že od konce května odmítá poskytovat informace některým médiím. V prohlášení na svém webu v pondělí list uvedl, že prezidentská kancelář je úřad jako každý jiný a nemůže si vybírat, zda bude plnit své povinnosti a dodržovat zákony. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček napsal, že mu krok deníku "nestojí za jednu jedinou reakci".

Zdroj: ČTK
Další zprávy