Živě: NATO zvyšuje kvůli Rusku leteckou pohotovost

Přenos skončil
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Dmitry Avdeev

Kyjev/Moskva - Zatímco Rusko a Ukrajina se ve čtvrtek večer po několikaměsíčních jednáních dohodly na obnovení dodávek plynu, do Kyjeva dorazilo varování z Donbasu.

Vůdce doněckých separatistů varoval, že pokud armáda neopustí přístav Mariupol po dobrém, použijí povstalci sílu.

Z pokračujících jednání o povolebním uspořádání na Ukrajině vyplývá, že premiérem zůstane Arsenij Jaceňuk z Lidové fronty, zatímco Volodymyr Hrojsman, dosavadní vicepremiér a lídr Bloku Petra Porošenka, se stane předsedou parlamentu.

Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:00

Ukrajina a Rusko se po tvrdých několikaměsíčních jednáních dohodly na zimních dodávkách ruského zemního plynu na Ukrajinu. Dohody platné do konce března příštího roku bylo dosaženo při zprostředkování eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera. Smlouvu spolu s Oettingerem podepsali ministři energetiky obou zemí Jurij Prodan a Alexandr Novak.

"Nemůže být lepšího konce mého mandátu," komentoval podpis dohody šéf Evropské komise José Barroso, který byl podpisu přítomen. Barroso ve funkci v pátek končí. Řekl, že dohody bylo dosaženo jak ohledně ukrajinského dluhu, tak i ohledně dočasné smlouvy o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu v zimním období. "Není důvodu, proč by Ukrajinci v zimě mrzli," poznamenal Barroso.

Podle Oettingera má dnes uzavřený kontrakt hodnotu 4,6 miliardy dolarů a stane se zárukou evropské energetické bezpečnosti v nadcházející zimě. Kyjev je s pomocí Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie schopen uhradit veškeré své účty, konstatoval německý eurokomisař.

21:50

Severoatlantická aliance zvyšuje leteckou pohotovost kvůli nárůstu aktivity ruských vzdušných sil ve východní Evropě. Oznámil to dnes v Aténách šéf NATO Jens Stoltenberg. Podle něj Rusko vážně podkopává důvěru vybudovanou za poslední desetiletí tím, že letos ztrojnásobil počet letů podél východní hranice aliance.

Stoltenberg řekl, že NATO "je stále ostražité a připravené reagovat". "Zvyšujeme letecký dohled kvůli nárůstu leteckých aktivit, které vidíme od Ruska," dodal.

Šéf NATO také znovu vyzval Moskvu, aby stáhla své síly z Ukrajiny, a kritizoval záměr proruských separatistů na východě Ukrajiny uspořádat vlastní volby.

21:00

Kanadský výrobce letadel a vlaků Bombardier odkládá plány na vytvoření společného podniku v Rusku, zdůvodňuje to politickými a hospodářskými podmínkami v této zemi. Rozhodnutí by mohlo ohrozit i velkou zakázku na letadla, kterou si Rusko u Bombardieru zadalo. Firma dnes také oznámila, že jí zisk ve třetím čtvrtletí kvůli propouštění klesl o zhruba polovinu, překonal nicméně očekávání.

Bombardier jednal s ruským státním průmyslovým a zbrojním konglomerátem Rostec o výrobě svých turbovrtulových letadel Q400. Měl také do Ruska prodat až 100 letadel. Podle předběžné dohody podepsané loni měl Rostec nakoupit od Bombardieru 50 letadel a dojednat v zemi koupi dalších 50 strojů.

"Vzhledem k současné politické a hospodářské situaci v Rusku jsme ten projekt na čas odložili a uvidíme, co se stane v příštích měsících," uvedl podle agentury Reuters generální ředitel Pierre Beaudoin.

19:45

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nemá žádné důkazy o údajných nelegálních transplantacích na východní Ukrajině. Dnes to podle agentury RIA Novosti oznámil úřad zvláštní zmocněnkyně OBSE pro boj proti obchodování s lidmi. O nelegálním odebírání orgánů informovala počátkem října rozhlasová stanice Hlas Ruska a již v červenci šéf ukrajinských komunistů Petro Symonenko.

17:07

Podle zatím posledních údajů po sečtení 99,5 procenta protokolů z volebních středisek, kde se volilo poměrným systémem podle stranických kandidátek, vede s 22,16 procenta hlasů Lidová fronta (LF) premiéra Arsenije Jaceňuka.

Těsně za ním následuje Blok Petra Porošenka (BPP), který podpořilo 21,82 procenta voličů. Třetí skončí Svépomoc, jejíž podíl na odevzdaných hlasech zatím činí 10,99 procenta.

16:57

Ministři zahraničí zemí Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a Velké Británie ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí proruských separatistů uspořádat v neděli na východě Ukrajiny volby.

Současně vyzvali Rusko, aby hlasování neuznalo. Moskva naopak už dříve dala najevo, že tyto volby bude respektovat.

16:37

Mariupolu se chtěly proruské jednotky zmocnit už koncem srpna, kdy dobyly nedaleké město Novoazovsk. Jejich další postup zastavilo příměří z Minsku.

Přístav má pro vývoj v Donbasu klíčovou roli. Pokud by se ho povstalci zmocnili, otevřela by se jim pozemní cesta od hranic s Ruskem až na Krym.

16:29

Alexander Zacharčenko, premiér samozvané "Doněcké lidové republiky", po pár dnech zopakoval, že povstalecké milice chtějí ovládnout Mariupol.

"Když to nepůjde mírumilovně, potom použijeme sílu," prohlásil Zacharčenko podle agentury RIA Novosti. Strategický přístav na břehu Azovského moře nyní kontroluje armáda.

Foto: Reuters
16:17

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook oficiálně oznámil, že je homosexuál a prohlásil, že je na to hrdý.

To ovšem nenechalo v klidu ruského politika a autora protihomosexuálních vyhlášek v Petrohradu Vitalije Milonova. Prohlásil, že by měl být Cookovi doživotně zakázán vstup na území Ruské federace.

Foto: Reuters
16:06

V Doněcku se koná mezinárodní mistrovství v řecko-římském zápase. Podle reportéra serveru Buzzfeed se ho účastní zástupci "Doněcké lidové republiky", "Luhanské lidové republiky", Ruska, Krymu a kozáků.

15:45

Rusko se nechová agresivněji nejen vůči Ukrajině, ale i vůči členským zemím NATO, píše německý Die Welt.

Jen letos podle něj ruské letouny narušily vzdušný prostor Aliance více než stokrát, což je "podstatně více než za celý loňský rok".

Foto: Reuters
15:13

Jednání o ruském plynu budou v Bruselu pokračovat večer, napsal server Ukrajinska pravda.

Ruský Gazprom mezitím oznámil, že souhlasí s cenou. Do konce roku by měla Ukrajina platit za 1000 kubických metrů plynu 378 dolarů, v prvním čtvrtletí roku 2015 pak 365 dolarů.

14:37

Představitelé samozvané "Doněcké lidové republiky" se připravují na nedělní volby. A očekávají vysokou účast. Do hlasování, jež Kyjev - na rozdíl od Moskvy - označuje za nelegální, se podle jejich odhadů zapojí bezmála 3,2 milionu voličů.

"K účasti ve volbách bude nezbytné předložit pas, který prokáže registraci v Doněcké lidové republice," vysvětlil agentuře TASS šéf volební komise Roman Ljagin. Podle něj bude otevřeno celkem 363 volebních místností.

14:13

Součástí rodící se vládní koalice by měla být i strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Ta už o možnostech povolební spolupráce jednala s prezidentem Petrem Porošenkem, jehož Blok bude mít v Nejvyšší radě nejvíce poslanců. Politička dosavadní rozhovory označila za konstruktivní.

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014)
Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014) | Foto: Reuters
12:53

Moskva podle agentury RIA Novosti pohrozila omezením tranzitu potravin z Běloruska a Ukrajiny do Kazachstánu kvůli možným pokusům importovat do Ruska produkty z Evropské unie.

Šéf veterinární a fytosanitární služby Rosselchoznadzor Sergej Dankvert jako příklad uvedl, že z Běloruska vjelo na ruské území zhruba 8000 tun údajně brazilského masa a mělo být přepraveno do Kazachstánu. Podle dokladů tam ale dorazilo jen kolem 300 tun, zbytek zůstal v Rusku.

12:08

Ukrajinský Naftogaz a ruský Gazprom vedly spor o to, jaká je výše dluhu za již dodaný plyn. Rusové hovořili až o pěti miliardách dolarů, což ovšem Ukrajinci odmítali. A žádali snížit cenu.

Podle premiéra Jaceňuka je Kyjev ochoten zaplatit 268 dolarů za 1000 kubických metrů již dodaného plynu.

Foto: Reuters
12:01

Během uplynulých 24 hodin přišlo na východě Ukrajiny o život sedm vojáků, dalších 11 bylo zraněno, informovalo velení "protiteroristické operace".

11:49

Blok Petra Porošenka a Lidová strana Arsenije Jaceňuka se dohodly na fungování rodící se vládní koalice, informují ukrajinská média.

Jaceňuk zůstane v čele kabinetu, zatímco dosavadní vicepremiér a lídr bloku Volodymyr Hrojsman se stane předsedou parlamentu.

11:32

Ruský rubl během jediného dne posílil jak vůči euru, tak vůči americkému dolaru. Podle agentury Reuters o více než procento.

Měna v posledních měsících zaznamenává prudký propad, a to především kvůli sankcím, jež na Moskvu uvalily mimo jiné USA a EU.

11:11

Vůdci separatistických republik se neúspěšně snaží sloučit jednotlivé povstalecké skupiny a vytvořit jednotnou armádu. Tvrdí to vojenský analytik Dmytro Tymčuk.

"V Doněcké a Luhanské lidové republice se objevují pokusy uskutečnit plán Moskvy na vytvoření jediné Armády Nové Rusi. Jednotlivé gangy získávají status čet a praporů."

11:05

"Můžeme říci, že jsme se shodli na hlavních parametrech, které budou základem dokumentu, jako je cena, mechanismus restruktualizace dluhu či zálohy," prohlásil ruský ministr energetiky Alexander Novak.

11:03

Zástupci Ruska a Ukrajiny se shodli na "základních podmínkách" obnovení dodávek plynu. Píší to alespoň ruské agentury.

Plynový zásobník. Ilustrační foto.
Plynový zásobník. Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek
10:17

"Jsem přesvědčen, že sankce se ukázaly účinné a silné. Rusko čelí vážnému zpomalení své ekonomiky, je odříznuto od finančního trhu a chápe, kam povede další pokračování. Dohody s Čínou nejsou pro Rusko vůbec tak výhodné, jak tvrdí. Tlak na Rusko funguje a jde o to, abychom v něm vytrvali," zdůraznil na Ukrajině Zaorálek.

10:15

"Země, která má křeslo v Radě bezpečnosti OSN, porušila základní pravidla hry. To, co se stalo na Ukrajině, ohrožuje pořádek světa," uvedl na adresu Ruska ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při debatě se studenty v západoukrajinském Užhorodu.

Otázkou podle něj je, zda Západ je s to vytvořit koalici, která by této situaci dokázala čelit, jinak by poválečné uspořádání mohlo být rozmetáno.

Více čtěte zde: Sankce fungují. Rusko podle Zaorálka míří do pekel

Foto: Ludvík Hradilek
09:06

Kontrakt v hodnotě 1,12 miliardy eur (takřka 31 miliard korun) na dvě výsadková plavidla Mistral, která při misích můžou převážet vrtulníky a tanky či velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011, tedy před ukrajinskou krizí.

První loď nazvaná Vladivostok je připravena k předání v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire. Ovládat plavidlo se již ve Francii učilo 400 ruských námořníků. Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, by měla být dokončena do konce nadcházejícího roku.

09:03

Rusko zatím může zapomenout na to, že by dostalo první ze dvou francouzských válečných lodí třídy Mistral. "K dnešnímu dni nejsou podmínky splněny," uvedl v rozhovoru pro rádio RTL ministr financí Michel Sapin.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin ve středu řekl, že dovozce zbraní Rosoboronexport dostal z Francie na 14. listopadu pozvánku na převzetí první objednané lodě a na slavnostní spuštění na vodu druhé.

Paříž opakovaně podmínila předání plavidla dodržováním vyhlášeného příměří na Ukrajině, kde se ale dále bojuje.

Foto: Wikimedia Commons
08:57

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Užhorodu na západě Ukrajiny ve středu večer ujistil místní úřady i krajany o české podpoře změnám na Ukrajině, které mají zemi přiblížit Evropské unii.

"Je v českém zájmu, aby Ukrajina byla politicky stabilní, hospodářsky prosperovala a aby byla stabilním partnerem Česka i dalších zemí Evropské unie," prohlásil.

08:45

Severoatlantická aliance v posledních dvou dnech uskutečnila několik leteckých zákroků poté, co zaznamenala intenzivní aktivitu ruského letectva v evropském vzdušném prostoru.

Stroje vzlétly na čtyřech různých místech proti čtyřem skupinám ruských vojenských letadel, která operovala v oblastech Baltského moře, Severního moře a Černého moře, uvedla v prohlášení Aliance.

08:42

Nejprve krátké shrnutí středečního dění:

Povolební vyjednávání běží v plném proudu. Dvě přední strany - Blok Petra Porošenka a Lidová fronta Arsenije Jaceňuka - se ale přou, kdo se stal vítězem voleb. A kdo tím pádem bude mít křeslo premiéra.

Německo tlačí na dohodu o plynu mezi Ruskem a Ukrajinou. Kancléřka Angela Merkelová dokonce pohrozila, že pokud si obě strany neplácnou, zastaví EU zpětné dodávky. Kyjevu přitom chybí na plyn pro topnou sezónu dvě miliardy dolarů.

08:40

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 30. 10. 2014 23:04
 

Právě se děje

před 12 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy