Živě: Maďarské jižní hranice budou střežit tisíce vojáků s obrněnými transportéry a tanky

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Maďarští vojáci v Röszke. Ilustrační foto.
Maďarští vojáci v Röszke. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Velké finanční částky na pomoc syrským uprchlíkům přímo v jejich krizové oblasti, lepší ochrana vnější hranice schengenského prostoru a větší podpora Itálie a Řecka při zvládání velkého počtu utečenců.

Takové jsou závěry bruselského summitu lídrů Evropské unie o uprchlické krizi. Turecko, Libanon a Jordánsko, kde žije dohromady kolem čtyř milionů syrských utečenců, mají dostat od EU miliardu eur.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
23:55

Maďarské jižní hranice budou střežit tisíce vojáků s obrněnými transportéry a tanky. V budapešťské televizi to dnes večer prohlásil náčelník generálního štábu Tibor Benkö. Připomněl vojenské cvičení, které armáda v minulých dnech uspořádala a povolala do něj 4300 vojáků. "Počty vojáků na hranicích nebudou nižší," konstatoval Benkö podle agentury MTI.

Armáda je podle něj plně připravena k ostraze hranic a nezbytné právní procedury k jejímu nasazení už parlament absolvoval. Vojáci jsou oprávněni kontrolovat dokumenty osob, vykonávat osobní prohlídky a regulovat pohyb davu. "Pravidla pro použití zbraní se ale nemění," upozornil maďarský generál.

Vojáci budou pokračovat ve výstavbě plotu podél hranice s Chorvatskem, řekl dále Benkö. Ženijní práce probíhají podle plánu.

23:05

Francie, která nabídla, že přijme asi 30 000 uprchlíků v rámci evropského plánu na přerozdělení žadatelů o azyl podle kvót v jednotlivých zemích EU, tento limit nepřekročí. Podle agentury AFP to dnes řekl francouzský premiér Manuel Valls ve veřejnoprávní televizní stanici France 2.

"Evropská komise navrhla přijímací centra pro 160 000 žadatelů o azyl, kteří prchají před válkou a mučením. Francie navrhla, že jich přijme 30 000. Víc to nebude," prohlásil Valls.

Manuel Valls, ministr vnitra a budoucí premiér Francie.
Manuel Valls, ministr vnitra a budoucí premiér Francie. | Foto: Reuters
22:50

Německá vláda poskytne spolkovým zemím zasaženým návalem uprchlíků finanční pomoc na jejich zaopatření po dobu vyřizování žádosti o azyl. Za každého z nich slíbila vyplácet měsíčně 670 eur (přes 18 000 Kč). Podle agentury DPA vychází Berlín z předpokladů, že se opatření dotkne kolem 800 000 běženců a že azylové řízení s nimi potrvá v průměru pět měsíců.

Německá kancléřka Angela Merkelová o otázce přerozdělení nákladů a komplexním balíčku legislativních změn souvisejících s migrační krizí jednala dnes s vedoucími představiteli spolkových zemí. Ty nesou na svých bedrech valnou část nákladů na ubytování a další péči o uprchlíky, kteří do země přicházejí denně po několika tisících. Vláda má také v této souvislosti poskytnout 500 milionů eur na budování sociálního bydlení pro uprchlíky a 350 milionů eur na péči o děti a mladistvé běžence, kteří jsou bez doprovodu.

22:40

Bývalý prezident Václav Klaus bude usilovat o to, aby vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) "zlegalizovala" svůj postoj k rozhodnutí Evropské unie o kvótách na přerozdělování uprchlíků v mimořádných parlamentních volbách nebo referendu. Řekl to dnes v Událostech, komentářích na České televizi. Koaliční kabinet ve středu oznámil, že se kvótám, s nimiž nesouhlasí, nebude bránit soudní cestou.

Klaus je přesvědčen o tom, že vládě nikdo nedal mandát k tomu, aby přijala opatření, které podle něj může zcela změnit bezpečnost i charakter naší země. Zahájí proto konzultace s parlamentními i mimoparlamentními stranami, aby zjistil, jestli existuje dostatek vůle vyvolat referendum.

Foto: Reuters
20:50

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová oznámila, že Evropská unie zahájí od 7. října novou fázi boje proti pašerákům lidí v oblasti Středozemního moře. Vojenská plavidla členských zemí budou zasahovat proti lodím pašeráků lidí v mezinárodních vodách a budou je moci i zabavovat.

Foto: Aktuálně.cz
20:25

Rakousko chce o dalších 20 dnů prodloužit dočasně obnovené hraniční kontroly. Stávající opatření, která zavedlo 16. září, mají pouze desetidenní platnost. Svůj záměr v pátek Vídeň oznámí Evropské komisi, řekl dnes agentuře APA mluvčí rakouské ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové. Rakousko je jednou z hlavních tranzitních zemí v současné uprchlické krizi. Od 16. září proto kontroluje své hranice se Slovenskem, Maďarskem, Slovinskem a Itálií.

20:00

Polský konzervativní prezident Andrzej Duda dnes dal najevo výhrady k plánu rozdělit migranty mezi země Evropské unie na základě povinných kvót. Podle svého mluvčího Krzysztofa Szczerského to řekl při setkání s ministryní vnitra Teresou Piotrowskou, která na rozdíl od ostatních tří členů visegrádské skupiny (Česka, Maďarska a Slovenska) a také Rumunska v úterý v Bruselu hlasovala pro jejich přijetí.

Szczerski, který je Dudovým poradcem pro mezinárodní otázky, po schůzce prezidenta s ministryní sdělil, že Duda jasně řekl, že rozhodnutí "hodnotí negativně", zejména pokud jde o souhlas Polska s přijetím uprchlíků. "Výhrady nebyly zcela odstraněny," poznamenal.

Piotrowská po setkání s prezidentem opět hájila odklon své vlády od předcházející shody se zeměmi visegrádské čtyřky ohledně odmítání povinných kvót. Poukazovala přitom na to, že v odhlasovaném dokumentu ministrů vnitra byly vzaty v úvahu všechny body předložené Polskem.

Opoziční kandidátka na premiérku pro říjnové parlamentní volby Beata Szydlová, která řídila Dudovu volební kampaň, označila polský souhlas s povinnými kvótami za skandální.

Polský prezident Andrzej Duda na své první zahraniční cestě.
Polský prezident Andrzej Duda na své první zahraniční cestě. | Foto: Reuters
19:50

Dohoda Evropské unie na přerozdělení 120 000 žadatelů o azyl mezi členské státy současnou uprchlickou krizi trvale nevyřeší, může to ale být začátek trvalého řešení. V Ženevě to dnes prohlásil vysoký komisař Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) António Guterres. Zároveň ale vyjádřil zklamání nad tím, že plán pomoci neobsahuje více právních možností, jak by mohli běženci v Evropě získat útočiště.

18:30

Sběrná centra Evropské unie, kde budou hromadně registrováni a prověřováni běženci žádající na území osmadvacítky o azyl, mohou být vedle Itálie a Řecka také v Bulharsku či dalších zemích. Řekla to dnes německá kancléřka Angela Merkelová. Přesná umístění všech středisek, která EU označuje jako hotspoty, nebyla dosud oficiálně oznámena. Řecké úřady ale už podle agentury AFP upřesnily, že tři z nich by měla začít fungovat do konce října na ostrovech Lesbos, Kos a Leros, kam směřuje hlavní proud uprchlíků z Turecka.

Řecko podle AFP plánuje kromě registračních středisek na ostrovech i koordinační centrum přímo v Aténách a také dva další sběrné tábory u hlavního města a u Soluně, které mají ulehčit ostrovním hotspotům s omezenou kapacitou.

18:00

Posledních asi 500 převážně syrských uprchlíků, kteří se v evropské části Turecka hromadili u hranice s Bulharskem a Řeckem, vzdalo čekání na možnost jejího překonání. Podle turecké agentury Dogan je autobusy rozvezly nazpět do různých měst podle jejich volby v tureckém vnitrozemí.

Turecké bezpečnostní síly minulý týden hranici nedaleko města Edirne zatarasily, neboť začaly tímto směrem proudit až tisíce nových uprchlíků. Běženci se také snažili dostat se do Bulharska, které tomu ale také brání a poslalo k ostraze hranic stovky příslušníků bezpečnostních sil.

17:50

Česká republika by podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) měla sama aktivně začít s uprchlíky pracovat. Do nově vzniklých středisek v hraničních státech, kde by běženci o azyl v EU žádali, by měla poslat své úředníky. Ti by s oprávněnými žadateli už na místě pracovali a nabídli jim v Česku ochranu. Dienstbier to dnes řekl v rozhovoru s ČTK.

"ČR by se k situaci měla ideálně postavit sama tak, že k řešení přistoupí aktivně a sama bude azylantům nabízet možnost pobytu včetně integračních kroků. Nemělo by být naší ambicí zacházet s cizinci tak, aby si mezi sebou sdělili, že se mají zdaleka vyhnout ČR, ale spíš se aktivně snažit jim nabídnout - určitému počtu, který je pro nás dobře zvladatelný - možnost pobytu a užívání ochrany," uvedl ministr.

dienstbier
dienstbier | Foto: DVTV
17:10 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Evropská unie chce Turecko přemluvit k dohodě. Nabídne přibližně miliardu eur za to, že Turci budou lépe strážit své západní pobřeží a zasáhnou proti sítím pašeráků a převaděčů.

Ve hře je také možnost, že na tureckém území vzniknou tábory, ve kterých si běženci budou dávat žádost o azyl v zemích EU. Ankara ale je v pozici, ve které si může klást podmínky.

Lídři Unie ve čtvrtek na summitu schválili zatím miliardu eur na pomoc běžencům v Turecku, Libanonu a Jordánsku.

17:05

Agentura MTI napsala, že Maďarsko už začalo pokládat žiletkový drát i podél hranice se Slovinskem. "Policie a vojáci pracují na hraničním přechodu Tornyiszentmiklós-Pince na křižovatce maďarské dálnice M70 a slovinské dálnice A5, stejně jako na hraničním přechodu, který stojí na staré silnici a nachází se několik stovek metrů od dálnic," napsala maďarská agentura.

Dodala, že tam byly instalovány ocelové brány a vojáci natahují tři souběžné bariéry z žiletkového drátu napříč zelenou hranicí. Doprava na přechodech není přerušena.

16:41

Zacházet s imigranty by se podle papeže mělo "způsobem, který je humánní, spravedlivý a bratrský", doplňuje z jeho přednesu v Kongresu agentura Reuters.

16:38

Papež František vystoupil v americkém Kongresu. "Přivítejte migranty. Zacházejte s nimi tak, jak byste chtěli, aby bylo zacházeno s vámi," řekl podle agentury AP.

16:21

Interaktivní mapa, která má usnadnit cestu uprchlíkům i dobrovolníkům, kteří se jim vydávají na pomoc...

16:03

Šéf úřadu maďarské vlády János Lázár informoval, že Budapešť možná zváží výstavbu "koridoru" pro uprchlíky, kteří přicházejí z Chorvatska. Podmínkou ale je, že Německo a Rakousko převezmou plnou zodpovědnost, informovala agentura Reuters.

15:59

Německá vláda se podle informací agentury Reuters rozhodla, že příští rok jednorázově přispěje spolkovým zemím částkou 4,1 miliardy euro, aby jim pomohla se vyrovnat s přílivem uprchlíků.

Uprchlíci v Berlíně. Německo očekává, že jich letos přijme až milion.
Uprchlíci v Berlíně. Německo očekává, že jich letos přijme až milion. | Foto: Reuters
15:38

Podívejte se na snímek z haly v německém Hamburku. Zachycuje krabice plné darovaných bot, které čekají na odeslání. Dostanou je uprchlíci.

Foto: Reuters
15:30

V německém Hamburku se tento týden sešlo na padesát kadeřníků a holičů, aby zdarma ostříhali uprchlíky.

15:24

Norská policie se obává, že vzrůstající příliv uprchlíků do země zvýší hrozbu pravicového extremismu v zemi.

Zároveň odmítla tvrzení, že by se azylový systém v Evropě mohli zneužívat militantní islamisté.

Norsko je součástí schengenského systému, není ale členem Evropské unie.

15:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nejvyšší správní soud podal k Soudnímu dvoru EU takzvanou předběžnou otázku, jež má vyjasnit oprávněnost zajišťování migrantů v Česku za situace, kdy české právo nedefinuje objektivní kritéria "vážného nebezpečí útěku".

Jde o cizince, kteří mají být podle dublinských nařízení přemístěni do jiného státu Unie k posouzení jejich žádosti o azyl.

Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl, že dublinská nařízení vyžadují v jednotlivých zemích zákonné vymezení objektivních kritérií, na jejichž základě lze v každém individuálním případě posoudit vážné nebezpečí útěku. Jinak jejich zajištění není možné.

Více čtěte zde.

14:58

Systém kvót, který tento týden schválil Brusel, podle maďarské vlády vykazuje "vážné nedostatky". Budapešť údajně zvažuje, že se obrátí na soud, informovala agentura Reuters.

"Návrh kvót je typickým příkladem morálního imperialismu, který Německo nutí Evropě," uvedl šéf úřadu maďarské vlády János Lázár.

Běženci čekají v přechodném uprchlickém táboře v Makedonii, kam přišli z Řecka.
Běženci čekají v přechodném uprchlickém táboře v Makedonii, kam přišli z Řecka. | Foto: Reuters
14:36 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Prezident Miloš Zeman vyrazil do Vyšních Lhot na Frýdecko-Místecku. V obci, k níž patří utečenecký detenční tábor, podiskutoval s občany před obecním úřadem.

Návštěvě tábora se ale vyhnul s tím, že cizince nenavštěvuje, ale zve si je k audienci na Hrad. Podle mluvčího Hradu Zemana zajímají především názory českých občanů.

Více čtěte zde.

Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě.
Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě. | Foto: ČTK
14:34

Podle nizozemských zpravodajců neexistují žádné náznaky, že by se mezi uprchlíky – kteří proudí do Evropy a usilují tu o azyl - snažili systematicky zamíchat členové militantních skupin, například Islámského státu.

"Je možné, že (uprchlické trasy – pozn. red.) mohou využít jednotlivci, ale žádné skupiny dovnitř neproudí," uvedla mluvčí nizozemské služby AIVD.

14:30

V dočasném uprchlickém centru v chorvatském Opatovaci dostávají běženci náramky. Ti, co dorazí dřív, tak dříve odjíždějí směr Maďarsko, vysvětluje vláda.

14:20

Nejvyšší správní soud podal k soudnímu dvoru EU takzvanou předběžnou otázku ohledně oprávněnosti zajišťování migrantů v Česku.

Konkrétně jde o cizince, kteří mají být přemístěni do jiného státu Unie k posouzení žádosti o azyl, informovala Česká televize.

14:15  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Na řecký ostrov Lesbos dnes dorazilo 24 člunů s 1200 novými uprchlíky. Vylodili se během tři čtvrtě hodiny. Lesbos tak druhý den po sobě zažil velmi rychlou vlnu uprchlíků.

Podle agentury Reuters to může být důsledek horšícího se počasí a obav běženců, že dostat se z Turecka do Evropy po moři bude stále obtížnější.

V dnešní skupině byli hlavně mladí svobodní Afghánci a jenom několik rodin.

Snímky z nákladní lodě CS Caprice během záchrany plavidla s uprchlíky ve Středozemním moři. Fotografie jsou z října 2014.
Snímky z nákladní lodě CS Caprice během záchrany plavidla s uprchlíky ve Středozemním moři. Fotografie jsou z října 2014. | Foto: Reuters
13:37

Rakousko dosud vrátilo do jiných členských zemí Evropské unie přes 5000 migrantů. Dnes to prohlásila rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová.

Dodala, že většina z nich byla vyhoštěna do Rumunska či Bulharska, o Maďarsku se podle agentury Reuters nezmínila.

13:25

České ministerstvo zahraničí se v prohlášení distancovalo od Jedličkova počínání a uvedlo, že jeho aktivity považuje za nevhodné a potenciálně škodlivé.

Jedličkovo počínání se nelíbí ani chorvatským úřadům, v zemi byl již několikrát zadržen při pokusu dostat se do samozvaného státu.

13:14

"Přijímáme lidi, kteří jsou nábožensky tolerantní, nemají komunistickou či neonacistickou minulost, sdílejí náš pohled na svobodu a rovněž chtějí vybudovat stát s minimálními daněmi a omezeními," řekl Jedlička s tím, že se dosud zaregistrovalo okolo 378 000 lidí, kteří by rádi získali občanství.

13:10

V samozvaném státu Liberland na pomezí Chorvatska a Srbska, který založil Čech Vít Jedlička, chce žít takřka 10 000 Syřanů. Jedlička, který se považuje za prezidenta nikým neuznaného státu, to prohlásil v rozhovoru s listem The Washington Post.

Nárok na azyl či uprchlický status Syřané a ani další běženci nemají, neboť Liberland uděluje jen občanství. To se ale může značně prodražit, pokud žadatel bude chtít proces urychlit, v takovém případě ho vyjde až na 10 000 dolarů (242 000 korun).

12:59

Proti kvótám na přerozdělování uprchlíků vystoupila i ODS. "Je to jen přenášení problémů některých zemí do dalších států Evropské unie," tvrdí předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Občanští demokraté žádají vládu, aby "využila všech legislativních a politických prostředků k zneplatnění rozhodnutí o zavedení povinných kvót".

Foto: Bára Sobotková
12:52

Německo se potýká s jednou z nejnižších porodností na světě, jeho počet obyvatel ale díky přistěhovalectví roste nejrychleji za více než dvacet let.

Podle předběžných dat německého statistického úřadu žilo v Německu na konci loňského roku 81,2 milionu lidí, což byl meziroční nárůst o 430 000 lidí.

Většina migrantů pochází podle statistiků z Evropy, stále ve větší míře ale přicházejí lidé z krizových regionů, jako jsou Sýrie či Somálsko. Letos Berlín očekává asi 800 000 žádostí o azyl, podle některých politiků jich může být až milion.

Uprchlíci přecházejí z Chorvatska do Maďarska.
Uprchlíci přecházejí z Chorvatska do Maďarska. | Foto: Reuters
12:50

Maďarsko včera podle informací uvedených na Twitteru zadrželo rekordní počet migrantů...

12:38

Při pokusu dostat se z Francie do Británie tunelem pod Lamanšským průlivem zahynul v noci na dnešek další přistěhovalec. Nezletilého chlapce afrického původu srazila vlaková souprava, která převáží tunelem kamiony a na kterou se chtěl mladík dostat. Podle úřadů jde o 11. podobnou oběť od konce června.

12:34 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Od vypuknutí uprchlické krize říkají předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a první místopředseda strany Milan Chovanec totéž, ale přesto to není totéž. I po přehlasování naší a dalších tří zemí zbytkem Evropské unie v otázce schválení povinných kvót pro distribuci uprchlíků je Chovanec o poznání méně diplomatický než Sobotka.

Ten působí od začátku krize spíše jako kolovrátek, který mechanicky opakuje základní teze českého přístupu k uprchlické krizi, přičemž se občas zdá, že není o neústupnosti vůči Unii stoprocentně přesvědčen, ale pod tlakem tak mluvit musí. Zato ministr vnitra Chovanec se jeví jako ´duch´ i motor této politiky," píše ve svém blogu Z Chovance je politický golem a Sobotka asi nemá šém Jiří Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
12:24

Zatím není jasné, kolik zřídí Evropská unie takzvaných hotspotů. Tedy míst, kde se budou moci běženci zaregistrovat a čekat na udělení azylu či pobytu v zemích EU. Podle zdrojů z tiskového střediska Evropské komise se hovoří až o šesti takových hotspotech.  Čtyřech v Itálii a po jednom v Řecku a Bulharsku. Některé státy ale chtějí, aby taková místa vznikala za vnější hranicí Evropské unie.

12:09

"To Spojené státy způsobily tuto vážnou uprchlickou krizi, která nyní postihuje celou Evropu. Protože USA začaly války v Afghánistánu, Iráku, Libyi, Sýrii a dalších částech světa a podporovaly občanské konflikty pod záminkou 'války proti terorismu' a nastolení 'demokracie', počet uprchlíků začal prudce stoupat," dodala severokorejská mluvčí.

12:06

Severní Korea označila za hlavního viníka současné migrační krize v Evropě Spojené státy. Zdůvodnila to tím, že USA "začaly války v Afghánistánu, Iráku a dalších zemích", informovala agentura AFP s odvoláním na severokorejská média.

"Spojené státy jsou zhoubné impérium... a všemožně porušují lidská práva," tlumočila severokorejská oficiální tisková agentura KCNA slova mluvčí ministerstva zahraničí KLDR.

KLDR pravidelně zveřejňuje fotky Kim Čong-una při sledování testů nejnovějších vojenských technologií.
KLDR pravidelně zveřejňuje fotky Kim Čong-una při sledování testů nejnovějších vojenských technologií. | Foto: Reuters
12:04

Polští diplomaté údajně už s předstihem věděli, že Polsko v otázce uprchlických kvót obrátí.

Podle zpráv z Twitteru to Varšava plánovala předem, navzdory společnému postupu visegrádské čtyřky.

12:01

Srbské ministerstvo zahraničí označilo chorvatská opatření na společné hranici za "diskriminační" a přirovnalo je k chování "chorvatského fašistického režimu za druhé světové války". Zatím bez podrobností o tom informovala agentura Reuters.

11:55

Podle listu se také z jednání summitu dá usuzovat, že lídři nyní nejsou s to zadržet a vyřešit tuto mimořádnou situaci.

Volání po tom, aby evropské síly převzaly kontrolu na řeckých hranicích, odkud přichází nejvíc běženců do EU z Blízkého východu, vyznělo naprázdno, usuzuje The Guardian.

11:51

Málokdy se lídři EU sešli a zase rozešli tak rozděleni, přičemž zřídkakdy byla potřeba dosáhnout společného postoje k řešení nějaké krize tak velká, uvedl dnes na svém portálu britský deník The Guardian ke středečnímu unijnímu summitu.

Jeho výsledky byly podle něj nepřesvědčivé a stejné otázky budou dominovat i summitu za tři týdny.

Foto: Thinkstock
11:50

Miloš Zeman chce ocenit chování slovenského premiéra Roberta Fica a chystá se mu zavolat. Na Twitteru to oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

11:27 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Komentář Martina Nováka ke kvótám:

"Český odpor vůči uprchlickým kvótám byl zbytečný a malicherný, protože jsme ani pořádně nedokázali vysvětlit, proč jsme proti."

Novák: Po kvótách přijdou na řadu peníze pro jižní státy. Také budeme proti?

1:38
Český odpor vůči uprchlickým kvótám byl zbytečný a malicherný, protože jsme ani pořádně nedokázali vysvětlit, proč jsme proti, tvrdí reportér zahraniční redakce Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Martin Novák
11:06

"Co se týká (srbských) občanů, ti mohou do Chorvatska vstupovat," řekl k blokádě hranic chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojič.

"Naše hranice je rovněž otevřená pro jakákoli vozidla, která nejsou registrována v Srbsku. Autobusy se srbskou registrací nebudou do Chorvatska vpuštěny."

10:55

Angela Merkelová během svého projevu rovněž prohlásila, že při řešení migračního problému je třeba spolupracovat i se Spojenými státy, Ruskem a státy Blízkého východu.

"Boj s příčinami útěku pro nás bude ještě velmi náročný. Úspěšný může být jen ve spolupráci s naším transatlantickým partnerem Spojenými státy, ale také s Ruskem a se zeměmi Blízkého a Středního východu. Jen si vzpomeňme na hroznou situaci v Sýrii," řekla kancléřka.

Dlouhodobé řešení je však podle ní možné jedině v případě, že se podaří zlepšit podmínky v zemích, odkud běženci přicházejí, především v Sýrii.

10:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Český ministr vnitra Milan Chovanec si myslí, že zavedení kvót povede k mnoha soudním sporům.

"Nemůžeme tu držet za nohu Syřana nebo Pákistánce, který tu nechce být. Ten člověk má svá práva. Dočkáme se hromadných žalob," uvedl.

Více čtěte zde.

Foto: Ministerstvo vnitra
10:08

Merkelová se v projevu před poslanci přihlásila k solidaritě a k obhajobě lidských práv, které označila za základní hodnoty EU.

"Evropská unie je společenství hodnot, společenství práva a odpovědnosti a musí v praxi ukázat, že těmto nárokům také dostojí. K tomu patří, že musejí být dodržovány minimální standardy pro ubytování uprchlíků a zajištění jejich potřeb a pro průběh azylového řízení," řekla kancléřka.

10:07

Německá kancléřka Angela Merkelová ve Spolkovém sněmu prohlásila, že v Evropské unii musí platit minimální standardy pro péči o běžence a pro průběh azylového řízení.

Nezbytné podle ní je, aby se o udělení azylu rozhodovalo rychleji, a bylo tak možné účinně pomoci lidem, kteří prchají před válkou. Kancléřka také zdůraznila, že lidé, kteří zůstanou v Německu, musí respektovat hodnoty obsažené v německé ústavě.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
9:50

Hranice do Maďarska ve středu překročilo přes 10 000 běženců, což je nový rekord.

9:47

V záchytných zařízeních v Česku je nyní 680 volných míst pro uprchlíky, v dohledné době jich přibudou čtyři stovky. Před poslanci sněmovního evropského výboru to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Varoval před možnou další migrační vlnou do Evropy a opět kritizoval kvóty pro přerozdělení uprchlíků, které podle ministra nebudou v praxi fungovat.

9:34

Premiér Robert Fico v zájmu svého předvolebního klání necelý půlrok před parlamentními volbami obětoval postavení Slovenska v EU.

Země zůstala v boji proti přerozdělování uprchlíků na základě kvót osamocena, komentoval slovenský tisk rozhodnutí Ficova kabinetu podat proti rozhodnutí většiny členských států evropské osmadvacítky ohledně rozmístění běženců žalobu k unijnímu soudu.

"Žaloba nemá velkou šanci na úspěch a jde o kampaň Roberta Fica. Není překvapením, že slovenské argumenty, šité na míru Ficova voliče, ve kterém lokální politici systematicky rozdmýchávají strach z uprchlíků, neohlušily Unii, která potřebuje řešit humanitární krizi nevídaných rozměru právě nyní," napsal list Sme.

Foto: Reuters
9:28

Připomeňme, že spor začal, když Chorvatsko zavřelo minulý týden sedm z osmi přechodů ze Srbska. Bělehrad pak pohrozil protiopatřeními.

Vláda v Záhřebu se omezováním dopravy snaží Srbsko přimět, aby směrovalo migranty i do Maďarska a do Rumunska a ulevilo tak Chorvatsku zaplavenému množstvím uprchlíků. Do Chorvatska dorazilo za poslední týden přes 40 000 uprchlíků směřujících do západní Evropy.

9:26 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se, jak to vypadá na srbsko-chorvatské hranici.

Srbsko se pře s Chorvaty o uprchlíky. Jako zbraň slouží kamiony

1:09
Stovky kamionů stojí na srbské straně u klíčového přechodu Bajakovo-Batrovci poté, co Chorvatsko zavřelo hranice. Země tak protestuje proti rozhodnutí Srbska nasměrovat uprchlíky směrem k Chorvatsku. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
8:48

Cesta do Evropy mnohdy rozdělí rodiny. Ve Vídni vznikla zeď, kde jsou vyvěšeny fotografie těch, kteří se ztratili.

8:26

Objevují se spekulace o tom, že chorvatská policie tajně vrací některé běžence přes hranici zpět do Srbska. Uvádějí to novináři, kteří jsou na místě.

Foto: Reuters
8:22

Několik novinářů, přítomných na summitu, zveřejnilo na sociálních sítích takzvanou zákulisní informaci, že se do ostrého sporu dostali během jednání premiéři Rakouska a Maďarska Werner Faymann a Viktor Orbán. Faymann po skočení summitu řekl, že "názorové rozdíly byly zřetelné, ale tón korektní."

Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy
Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy | Foto: Reuters
8:11

Napětí mezi Chorvatskem a Srbskem, způsobené vlnou běženců v obou zemích, se stupňuje. Chorvatsko dnes ráno zakázalo všem srbským osobním i nákladním automobilům vjezd na své území. Reaguje tak na včerejší rozhodnutí Srbska, které odmítá povolit vjezd do země chorvatským kamionům a nákladním vozům.

"Majitelé srbských pasů a vozidel se srbskou poznávací značkou nemohou až do odvolání vjet do Chorvatska," informovala ráno chorvatská pohraniční policie.

Foto: Aktuálně.cz
7:53  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Návrh na společnou evropskou ostrahu řeckých hranic neprošel.

7:44

Připomínáme zajímavý moment ze včerejšího večerního průběhu summitu. Česká republika nabídla Maďarsku pomoc při ostraze schengenské hranice. Potvrdil to ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Ministerstvo podle něj nyní společně s armádou analyzuje, co by mohlo Maďarsku poskytnout. Podle informací ČTK se uvažuje o technice ke střežení hranic i personálu, který by ji obsluhoval. "Jsme v kontaktu s Maďary. Schází jim při ochraně hranic část techniky. Pracujeme na tom, abychom jim s ní pomohli," napsal Stropnický na Twitteru.

Běženci se tísní před jedním z plotů na srbsko-maďarské hranici.
Běženci se tísní před jedním z plotů na srbsko-maďarské hranici. | Foto: Reuters
7:24

"Atmosféra na schůzce byla lepší, než jsme očekávali,“ uvedl po jednání předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Narážel ale také na to, že lídři už více nerozebírali rozhodnutí o povinných kvótách, při kterém byli v úterý ostatními státy Češi, Maďaři, Slováci a Rumuni přehlasováni.

5:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Klíčová budou jednání s Tureckem, protože z této země přicházejí běženci do Řecka, tedy na půdu Evropské unie a schengenského prostoru. Předseda Evropské rady Donald Tusk ale přiznal, že peníze nejsou to, co například Turecko po Unii požaduje. Ankara by si přála vytvořit osmdesátikilometrovou bezpečnostní zónu na hranicích se Sýrií. Mělo by jít přitom o bezletovou oblast s podporou armády. To je ale pro Unii velmi citlivé téma a s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem ho chtějí evropští představitelé probrat na jeho návštěvě Bruselu 5. října.

Foto: Aktuálně.cz
5:45

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhl, aby řecké hranice - tedy především řecké pobřežní vody - hlídaly společné síly Evropské unie, pokud to Řecko samo nemůže zvládnout.

5:42

Podle předsedy Evropské komise Donalda Tuska byl včera nejvyšší čas utišit vášně a začít řešit fakta. Evropa teď podle něj "musí napravit politiku otevřených dveří a oken" a pomoct zemím, odkud na kontinent migranti přicházejí. "Nedávno jsem navštívil uprchlické tábory v Turecku a Jordánsku a slyšel jsem dokola jen jediné: jsme odhodlaní dostat se do Evropy," uvedl Tusk s tím, že je jasné, že ta největší vlna uprchlíků Evropskou unii teprve čeká.

Své domovy v Sýrii muselo podle odhadů opustit 12 milionů lidí. Z toho osm milionů se přestěhovalo do jiných oblastí Sýrie a čtyři miliony teď žijí v uprchlických táborech v sousedních státech.

5:35

Evropští lídři na summitu přislíbili miliardu eur na pomoc uprchlíkům v Turecku, Jordánsku a Libanonu výměnou za lepší spolupráci při kontrole migračních tras, píše Silvie Housková z Bruselu. "Cílem opatření, o kterých jsme mluvili, je zabránit migračnímu toku. My musíme udělat všechno pro to, aby se zlepšily životní podmínky uprchlíků přímo na Blízkém východě a oni pak neměli motivaci vydat se do Evropy,“ uvedl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

5:32

Evropská unie uvolní pro Světový potravinový program (WFP) a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nejméně miliardu eur. Český premiér Bohuslav Sobotka řekl, že Česko svůj letošní příspěvek WFP zdvojnásobí. Další možné české příspěvky do různých programů pomoci bude nyní analyzovat ministerstvo zahraničí. Přehled a návrhy by měly být hotovy do konce roku.

Běženci v Turecku
Běženci v Turecku | Foto: Reuters
5:30

Spolková kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci jasně vzkázala, že ekonomické migranty Unie nepřijme a že ti, kteří nárok na azyl mají, si nemohou vybírat zemi, která jim ochranu udělí, neboť všechny státy EU se podílejí na společném azylovém systému.

5:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Redaktorka Hospodářských novin a Aktuálně.cz Silvie Housková informuje přímo z Bruselu:

Evropské státy se snažily přesvědčit Řeky, aby zadržovali a registrovali imigranty. Za každého uprchlíka, kterého Řecko zaregistruje a odveze do další země Unie v rámci kvót, mu proto slíbili 500 eur. Jaké bylo překvapení diplomatů, když se řecká velvyslankyně nespokojila ani s tím a před částku chtěla doplnit ještě slůvko "nejméně“. I na to ale ostatní země před několika dny přistoupily.

Foto: Aktuálně.cz
5:24 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Středeční online reportáž si můžete přečíst zde.

5:23

Lídři Evropské unie se na summitu po šesti hodinách  dohodli na posílené pomoci Libanonu, Jordánsku, Turecku a dalším zemím v blízkovýchodním regionu, které se samy vyrovnávají s milionovými počty uprchlíků ze Sýrie. Další pomoc bude záviset na posílené spolupráci těchto států s Unií při řešení migrační krize. EU se chce intenzivněji zapojit do snah OSN o řešení syrského konfliktu.

5:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Kateřina Vítková Martin Novák ČTK Reuters Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Kateřina Vítková, Martin Novák, ČTK, Reuters
Aktualizováno 25. 9. 2015 0:04
 

Právě se děje

před 3 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

před 13 minutami

Jaderný provoz v íránském Natanzu se stal cílem teroristického útoku, prohlásil v televizi šéf íránského jaderného programu

Zdroj: ČTK
Další zprávy