Živě: Kyjev varuje před provokacemi Moskvy

Přenos skončil
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Jsme připraveni, zní od vojáků z východu Ukrajiny.
Jsme připraveni, zní od vojáků z východu Ukrajiny. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Vůdce samozvané "Doněcké lidové republiky" Alexander Zacharčenko prohlásil, že mírové urovnání situace na východě Ukrajiny je nemožné.

A slibuje ofenzivu, během níž chtějí povstalci získat zpět kontrolu nejen nad Slavjanskem a nedalekým Kramatorskem, ale i přístavem Mariupol.

Kyjev se navíc obává nepokojů během parlamentních voleb, do nichž zbývají už jen desítky hodin. Očekává provokace z Ruska.

Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
18:50

Rusko uzná výsledky nedělních mimořádných parlamentních voleb na Ukrajině, protože stojí o to, aby se z Ukrajiny stala normální civilizovaná země. Novinářům v Moskvě to řekl šéf ruské prezidentské kanceláře Sergej Ivanov. "Uznáme je, nemějte strach," řekl kancléř.

17:30

Ukrajina deportovala ruského novináře Jevgenije Kiseljova, napsal server Ukrajinska pravda.

Sám novinář řekl, že přiletěl ve čtvrtek na letiště Borispol, ale nebyl mu umožněn vstup do země, jelikož prý figuruje na seznamu lidí, jimž je Ukrajina zapovězena.

Podle tajné služby SBU zřejmě došlo k záměně, byť na seznamu sankcionovaných skutečně figuruje jistý Jevgenij Kiseljov. "Žijeme v určité době, kdy existuje mnoho rizik a ohrožení národní bezpečnosti Ukrajiny."

17:03

Na východní Ukrajině začaly létat drony pozorovatelské mise OBSE, hlásí na Twitteru novinář Maxim Eristavi. Separatisté už dříve varovali, že je budou sestřelovat.

15:16

Pořádek bude během nedělních voleb zajišťovat přes 80 000 policistů. Oznámil to ministr vnitra Arsen Avakov.

14:53

Samozvané "Doněcké lidové republice" docházejí podle agentury TASS léky. "Dodávky medikamentů z Ukrajiny byly pozastaveny, či dokonce zrušeny," prohlásil jeden z představitelů separatistů Alexander Karaman. Dodal, že doufá v pomoc Ruska.

14:28

Až několik milionů eur (desítek milionů korun) by mohla vynést dražba mechanické figuríny ruského prezidenta Vladimíra Putina, která za zvuku valčíku podepisuje dokument o přijetí ukrajinského Krymu do Ruské federace.

Autorem nezvyklého díla je známý francouzský loutkař Christian Bailly, jehož dílna ve Švýcarsku vyrábí konstrukčně složité a drahé figuríny. Putinův automat, jehož vyvolávací cena nebyla oznámena, bude v polovině listopadu dražit německá aukční síň Breker.

Vladimir Putin u pomníku osvoboditelů v Bělehradě.
Vladimir Putin u pomníku osvoboditelů v Bělehradě. | Foto: Reuters
14:04

Nestává se často, aby se kandidáti do parlamentu ukazovali v maskáčích, protože jim to vynese cenné politické body. Zvláště ne v Evropě. Na krizí zmítané Ukrajině to ale tak je.

Válka v Donbasu je - logicky - hlavním tématem blížících se ukrajinských voleb. Z velitelů dobrovolnických jednotek, kteří od jara bojují s proruskými separatisty, se stalo něco jako hvězdy - tahouni, kteří mají přilákat voliče. Pózují před kamerami a slibují lidem mír.

Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům.
Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům. | Foto: Reuters
13:32

Ministr vnitra Arsen Avakov dal na vědomí, že žádné narušování voleb nestrpí. Armáda i národní garda jsou podle něj připraveny zabránit všem provokacím v Luhanské a Doněcké oblasti.

Velká část území těchto oblastí na východě Ukrajiny je pod kontrolou proruských separatistů, kteří uspořádání voleb do ukrajinského parlamentu odmítli povolit. Vlastní hlasování chtějí uskutečnit o týden později 2. listopadu.

13:05

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk varoval před pokusy Ruska narušit nedělní volby. Vláda podle něj nařídila armádě, aby - ve snaze předejít "teroristickým činům" - přistoupila k mimořádným bezpečnostním opatřením.

12:08

Nových bojů v Donbasu se před parlamentními volbami obává i velení "protiteroristické operace". Jednotky na východě Ukrajiny proto zřejmě budou uvedeny do stavu bojové pohotovosti.

12:01

Otázky, zda získal sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ruské občanství, zůstávají nezodpovězeny.

"Nemám takovou informaci," reagoval na dotaz novinářů šéf ruské Federální migrační služby Konstantin Romodanovskij.

S tvrzením přišel Kyjev před pár týdny. Moskva ho ale doposud nekomentovala.

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v ruském Rostově na Donu. (11. března 2014)
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v ruském Rostově na Donu. (11. března 2014) | Foto: Reuters
11:48

Prokyjevské jednotky získaly kontrolu nad Slavjanskem a Kramatorskem začátkem července. Separatisté se poté stáhli do Doněcku, kde se dodnes bojuje především o tamní mezinárodní letiště.

Tažení povstalců na Mariupol dočasně zastavilo právě příměří dojednané v běloruském Minsku.

11:42

Proruští separatisté plánují ofenzivu, alespoň podle premiéra samozvané "Doněcké lidové republiky" Alexandra Zacharčenka.

"Přijde období intenzivních bojů," citovala ho ruská agentura RIA Novosti. "Získáme zpět Slavjansk, Kramatorsk i Mariupol. Mírové urovnání je nemožné. Jsme jediní, kdo dodržuje příměří," prohlásil.

Klid zbraní oficiálně platí od 5. září, ale denně přicházejí zprávy o nových potyčkách znesvářených stran. Ty si doposud vyžádaly podle odhadů přes 400 mrtvých.

Foto: Reuters
11:00

Zákon, jenž postihuje kupčení s hlasy, byl podle ukrajinských médií nezbytný. Podle průzkumů veřejného mínění je totiž bezmála desetina Ukrajinců ochotna hlasovat za peníze.

10:53

Prezident Petro Porošenko podepsal balík nedávno přijatých protikorupčních zákonů. Ty mimo jiné počítají se vznikem nezávislého protikorupčního úřadu. Součástí je i "protikorupční strategie na roky 2014 až 2017".

10:47

Proruští separatisté údajně pokračují v ostřelování pozic ukrajinské armády. K incidentům podle velení "protiteroristické operace" dochází v okolí měst Debalcevo, Mykolajivka, Pavlopil a Zamožne.

Foto: Reuters
10:39

Na Ukrajině začal platit zákon, který stanoví vysoké tresty za kupčení s volebními hlasy.

Voliči, kteří svůj hlas prodají, mohou dostat pokutu až 5400 hřiven (zhruba 10 000 korun). "Kupující" pak mohou skončit až na tři roky ve vězení.

10:23

Spojené státy by rády viděly Ukrajinu jako most mezi Evropou a Ruskem.

Během středečního jednání se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem to v Berlíně prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry.

10:10

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko vyzval obyvatele metropole, aby jemu osobně hlásili, pokud by byli na úřadech požádáni o úplatek.

Foto: Reuters
10:02

Dočasný azyl v Rusku hledá na 226 000 Ukrajinců. S odvoláním na ruskou Federální migrační službu o tom informovala agentura TASS.

Celkový počet uprchlíků je ale podle Moskvy mnohem vyšší - hovoří se o bezmála půl milionu lidí. Podle OSN jsou ale údaje nadhodnocené.

09:55

Igor Girkin-Strelkov, někdejší "ministr obrany" separatistických republik a hlavní mluvčí východoukrajinských povstalců v Rusku, varoval Kreml, že Ukrajina se chystá na východě země k bleskové vojenské operaci.

Podle Strelkova stahuje k povstaleckým územím mohutné svazky vojsk a připravuje se k útoku na Doněck. "Bude-li tento plán úspěšně realizován, dojde k největší vojenskopolitické porážce Ruské federace po roce 1991 s vážnými následnými vnitropolitickými otřesy," varoval Moskvu.

Foto: Reuters
09:52

Nejprve krátké shrnutí středečního dění:

Jeden z posledních průzkumů před nedělními parlamentními volbami ukázal, že s největší pravděpodobností a velkým rozdílem zvítězí Blok Petra Porošenka. Za partají současného prezidenta jsou nacionalisté Oleha Ljaška a Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zopakoval, že za krizi na Ukrajině může Západ, který chce rozšířit euro-atlantický blok.

Sergej Lavrov v hledáčku kamery.
Sergej Lavrov v hledáčku kamery. | Foto: Reuters
09:50

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 23. 10. 2014 18:50
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy