Živě: Makedonci zvažují stavbu plotu. I my potřebujeme nějakou fyzickou bariéru, říkají

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Plot u Szegedu v Maďarsku.
Plot u Szegedu v Maďarsku. | Foto: Jakub Plíhal

Budapešť/Brusel/Berlín - Na rakousko-maďarský přechod v Nickelsdorfu dorazily v noci další 2000 běženců.

Lidé přicházejí pěšky po skupinách o zhruba sto lidech z města Hegyshalomu v Maďarsku. Rakouská policie musela kvůli novému náporu uprchlíků uzavřít z bezpečnostních důvodů silnici vedoucí z hranice k Nickelsdorfu.

Ve středu večer zastavilo kvůli kontrolám pasů a dokladů Dánsko provoz na železniční trati z Německa.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
21:35

Evropa nese vinu za současný příliv uprchlíků ze Sýrie na starý kontinent a měla by za něj převzít plnou zodpovědnost. Podle agentura AP to dnes uvedl ministr informací vlády syrského prezidenta Bašára Asada Umrán Zuabí.

Syřané podle Zuabího prchají ponejvíce z oblastí ovládaných protivníky Asadova režimu. Proti Damašku stojí kromě demokratické opozice, jejíž povstání stálo na počátku občanské války v Sýrii, také radikální islamisté z organizace Islámský stát (IS) a konkurenční fronta An-Nusra napojená na teroristickou síť Al-Káida.

Evropské země, které do Sýrie "poslali teroristy" a "uvalily na syrský lid hospodářské sankce", musejí převzít podle Zuabího plnou zodpovědnost za svou protisyrskou politiku, jejímž důsledkem je prý právě současná migrační vlna.

21:00

Americký prezident Barack Obama nařídil přípravit přijetí nejméně 10 000 syrských uprchlíků v USA v příštím rozpočtovém roce, který začíná 1. října. Řekl to dnes podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Kongres bude podle něj muset v tomto směru přijmout patřičné finanční i bezpečnostní závazky. Spojené státy poskytly od vypuknutí války v Sýrii před čtyřmi lety azyl zhruba 1500 běžencům. Earnest dodal, že USA též dosud předaly asi čtyři miliardy dolarů (přibližně 96 miliard korun) humanitárním organizacím zajišťujícím pomoc pro imigranty v Evropě.

Foto: Reuters
20:25

Radikální islamisté žijící v Německu se snaží verbovat migranty přicházející do země. Podle agentury DPA to dnes uvedl zástupce Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který vykonává v Německu funkci civilní kontrarozvědky. Takzvaní salafisté, kteří prosazují návrat k raným formám islámu, se při pokusech o radikalizaci obrací prý především na mladé lidi.

"Salafisté se snaží oslovovat mimo jiné i mladé uprchlíky bez doprovodu, kteří do naší země přicházejí bez rodin, a proto obzvlášť touží po kontaktu a podpoře," uvedl mluvčí bavorské pobočky BfV. Radikálové přitom působí především v azylových střediscích, narazit na ně lze prý ale už i přímo na mnichovském nádraží, kam přijíždí vlaky s tisícovkami migrantů putujících po takzvané balkánské stezce.

Podle nedávné zprávy BfV počet islámských radikálů v Německu stále roste. Salafistů je v zemi už asi 7500. V roce 2011 jich přitom byly jen stovky. "Tito lidé pomáhají šířit propagandu Islámského státu," uvedl předseda úřadu Hans-Georg Maassen.

20:15

Maďarská vláda ustoupila od zamýšlených tranzitních zón na hranicích se Srbskem. Jejich vytvoření mělo být součástí "protikrizových opatření" připravovaných na 15. září s cílem přispět k rychlejšímu vyřizování žádostí o azyl.

"Racionalita velí od tohoto opatření ustoupit," konstatoval dnes řekl šéf úřadu premiéra Viktora Orbána János Lázár.. Podle jeho vyjádření k vyřizování registrací a žádostí o azyl budou stačit stávající záchytné tábory.

Záměr maďarské vlády zřídit na hranicích tranzitní zóny kritizoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Poukázal zejména na nedostatek místa v pásmu u hranic s ohledem na množství přicházejících lidí.

19:50

Makedonie uvažuje o tom, že po vzoru Maďarska vybuduje na hranicích plot ve snaze zastavit příval migrantů přicházejících hlavně z Řecka. Řekl to dnes makedonský ministr zahraničí Nikola Poposki v rozhovoru, který poskytl maďarskému týdeníku Figyelő.

"My také potřebujeme nějakou fyzickou bariéru, abychom omezili ilegální překračování hranic... Ať už půjde o vojáky nebo o plot či o kombinaci obojího," prohlásil šéf makedonské diplomacie, aniž sdělil podrobnosti.

"V Evropě nepanuje shoda na tom, jak tuto věc vyřešit," posteskl si v této souvislosti Poposki v interview.

Úřady uvádějí, že letos už prošlo Makedonií více než 160 000 uprchlíků. Tato bývalá jugoslávská republika je pro migranty tranzitní zemí na cestě do Srbska, odkud utečenci pokračují přes Maďarsko do bohatších států Evropské unie, zejména do Německa. Přicházejí hlavně z Řecka, menší počet ale putuje i přes Bulharsko.

19:15

Jednání ministrů zahraničí visegrádské skupiny (V4) o migrační krizi, kterého se v pátek v Praze zúčastní také ministři zahraničí Lucemburska a Německa, je "znamením rostoucího napětí s Berlínem", napsala dnes agentura AFP.

Cílem setkání je mimo jiné zevrubněji seznámit šéfy diplomacií Německa a také Lucemburska, jakožto nynějšího předsednického státu EU, s odmítavým postojem zemí V4, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, ke snaze Evropské komise a potažmo Berlína zavést povinné kvóty pro přijímání uprchlíků.

Podle AFP se dnes mezi unijními zeměmi prohloubily rozpory v otázce řešení uprchlické krize. Několik zemí se prý "postavilo otevřeně proti politice 'velkorysosti' obhajované Berlínem vůči uprchlické vlně, která stále narůstá na evropských cestách".

"Den poté, co předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker mohutně vyzval členské země EU ke 'smělosti' a 'lidskosti', se místo toho znásobily známky napětí v Maďarsku, v Rumunsku a na Slovensku, ale také v Dánsku a v Rakousku," upozornila agentura. Podle ní je "nekonečný proud uprchlíků, často ze Sýrie nebo z Iráku, daleko od toho, aby vysychal. Počet lidí zaznamenaných dnes, jak přecházejí hranice mezi Srbskem a Maďarskem, stejně jako na hranicích s Rakouskem, dosáhl nového rekordu.

18:50

Katolická církev chce do 24. září spustit registrační web pro nabídky pomoci uprchlíkům. Oznámilo to dnes vedení České biskupské konference (ČBK), které zároveň vyzvalo farnosti a řády, aby prostřednictvím chystaného webu pomoc nabídly. ČBK také vyzvala všechny, aby nepodléhali strachu a projevům extremistů.

18:45

Nadšeného přijetí se dnes dostalo kancléřce Angele Merkelové při návštěvě přijímacího střediska pro žadatele o azyl v berlínské čtvrti Špandava (Spandau). Migranti nejmocnější ženu Německa vítali potleskem, několik z nich si s ní udělalo i selfie, napsala agentura DPA. Do Německa už dorazil se svou rodinou také Iráčan, jehož fotografiepřed časem obletěla doslova celý svět.

Při návštěvě střediska Merkelová dnes vybídla k co možná nejrychlejší integraci migrantů na pracovní trh i do společnosti. Podle dnešního prohlášení ministryně práce a sociálních věcí Andrey Nahlesové může ale okamžitě do práce nastoupit vzhledem ke své kvalifikaci jen každý desátý migrant. Do jejich přeškolení chce proto investovat 600 milionů až 1,1 miliardy eur (16,2 až 29,7 miliard Kč).

Angela Merkelová na summitu v Bruselu
Angela Merkelová na summitu v Bruselu | Foto: Reuters
17:50

Evropské unii chybí společná strategie k řešení uprchlické krize, její vrcholné orgány se o takovýto společný postup nijak viditelně nesnaží. Viditelné jsou naopak separátní přístupy některých zemí jako Německa a Francie. Napsal to místopředseda Sněmovny a šéf opozičního hnutí STAN Petr Gazdík v dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Vyzval ho, aby začal moderovat dialog evropských státníků o přístupu k imigrantským vlnám. Na Gazdíkův dopis upozornil server iDnes.

"Orgány Evropské unie prostě nefungují tak, jak mají, a proto jsem se obrátil na pana Tuska jako předsedu Evropské rady, který by měl být slyšen. Pokud má být Evropská unie brána vážně, musí občané od jejích představitelů vidět jasné kroky," objasnil dnes Gazdík ČTK důvody, proč se na Tuska obrátil. Pokud Tusk nebude reagovat, Gazdík by se obrátil na starosty ve všech zemích EU, aby společně dali najevo Evropské komisi i radě, "že takhle to dál nejde".

Foto: Ludvík Hradilek
17:40

Nynější uprchlickou krizi je třeba vnímat především jako příležitost, míní Andrew Stroehlein z bruselské pobočky mezinárodní organizace Human Right Watch (HRW). Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v europarlamentu podle něj představil kroky v tomto smyslu. Podle Iverny McGowanové z Amnesty International (AI) byly návrhy malým posunem správným směrem, globální uprchlickou krizi ale nevyřeší z krátkodobého ani dlouhodobého hlediska.

Evropa a její země by podle HRW měly změnit svůj pohled na celou uprchlickou krizi. "Není to zátěž. Pokud se to udělá dobře, může se jednat o příležitost," míní Stroehlein. Přijímajícím zemím může přispět, když příchozí integrují, uznají například jejich kvalifikaci a využijí jejich potenciál.

Podle McGowanové z AI musí unijní země začít spolupracovat spolu s komisí na zásadní změně celého evropského azylového systému. Ten by měl být založen na zvýšení pomoci hraničním státům při zvládání a řešení žádostí o azyl. "Členské země EU by měly hledat, jak posílit bezpečné cesty pro příchod do unie, a ne hledat bezpečné země, kam žadatele vracet," dodala zástupkyně organizace.

17:13

Uprchlíci jsou v Maďarsku odkázáni především na pomoc humanitárních organizací a odborníků.

16:52

Stovky běženců opustily tábor v Röszke, aby se pokusily dojít do Budapešti.

 

16:27

V Röszke se situace zhoršuje. Je chladno, prší a běženci stále nemají k dispozici stany.

16:09

Tranzitní zóny podél jižní hranice Maďarska jsou zrušeny. Běženci budou muset na azylové řízení čekat na srbské straně. K hranicím se přesouvají ozbrojené složky, které mají za úkol hranici hlídat.

16:03

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila uprchlický tábor v Berlíně. Počet migrantů, kteří do německé metropole proudí, označila jako "velikou výzvu".

15:41

Maďarské ministerstvo vnitra navrhlo vyhlásit "krizový stav v důsledku masové migrace".

Informovala o tom agentura Reuters. Návrh má být první položka, která bude projednána na zasedání vlády 15. září.

15:37

České podniky, které nyní trápí nedostatek zejména technických profesí, jsou ochotné okamžitě zaměstnat 5000 uprchlíků ze zemí, jako je Sýrie. Plyne to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy. Firmy preferují zahraniční pracovníky, kteří mají technické vzdělání, umí anglicky a jsou ochotni se rekvalifikovat.

15:22  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Přibližně 2500 syrských a afghánských uprchlíků právě připlulo do Atén.

15:15

Poslanci Evropského parlamentu dnes na závěr plenárního zasedání ve Štrasburku schválili společné usnesení podporující plány Evropské komise na řešení současné uprchlické krize.

Z 21 českých europoslanců usnesení podpořili jen tři. Ruku pro něj zvedli Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák a Jaromír Štětina. Všichni tři jsou zástupci nejsilnější lidovecké frakce EPP a do europarlamentu je vyslala TOP 09.

Rezoluce vyzývá k vytvoření trvalého mechanismu rozmísťování běženců mezi členské státy, k úpravě stávajícího pravidla o navracení migrantů do první země vstupu v rámci EU nebo k účinnějšímu potírání pašeráctví lidí.

15:05

Na nádraží Keleti v Budapešti mezitím uprchlíkům nadále pomáhají dobrovolníci.

14:51

Lékaři bez hranic ošetřili v Röszke od pondělí již 400 pacientů.

Do Maďarska denně přichází asi 2 tisíce fyzicky i psychicky vyčerpaných lidí. Mobilní klinika umožnila během čtyř dnů poskytnout lékařskou asistenci již čtyřem stovkám z nich. Nejvíce je pacientů s dýchacími potížemi, 30 procent tvoří ženy, často těhotné.

V Röszke se ochlazuje a silně prší, což pacienty ještě více oslabuje. Lékaři bez hranic vyjednávají s maďarskou vládou o  rozšíření aktivit a zlepšení kvality služeb nabízených běžencům proudícím přes hranice.

14:42

Iniciativu podpořil i europoslanec Jan Zahradil (ODS).
 
„Je to po všech stránkách dobrý nápad. Jednak bychom pomohli dobré věci, a jednak by se konečně v praxi ukázalo, že se Evropský parlament bez štrasburského sídla krásně obejde a že každoměsíční stěhovací cirkus může skončit. Proto iniciativu kolegyně Beatrix von Storch plně podporuji,“ řekl Jan Zahradil.

zahradilxtelicka minuta
zahradilxtelicka minuta | Foto: DVTV
14:40

Část europoslanců navrhuje využít sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku jako dočasnou ubytovnu pro uprchlíky.
 
Komplex budov ve Štrasburku obsahuje mimo jiné 750 kanceláří, které by se podle návrhu daly využít jako jednolůžkové pokoje. Další plně vybavené kanceláře a zasedací místnosti by mohly hostit poradenské a vzdělávací služby pro žadatele o azyl. Nyní je veškeré zázemí využíváno pouze padesát dnů v roce, během plenárních zasedání parlamentu. Střízlivé odhady hovoří o nákladech ve výši kolem 220 milionů eur, které stojí každý rok pravidelné stěhování poslanců a úředníků mezi Bruselem a Štrasburkem.

14:29

Zemřel jeden z běženců, které dnes ráno v Maďarsku poblíž města Rözske srazilo auto. Po hospitalizaci nakonec svým zraněním v nemocnici podlehl.

14:22

Plán na přerozdělení 160 000 uprchlíků mezi země EU je pouhou kapkou v moři.

Dnes to podle agentruy DPA prohlásil na půdě německého parlamentu vicekancléř Sigmar Gabriel. "Přerozdělení je prvním krokem," řekl Gabriel. "Dalo by se říci, že je to kapkou v moři, která nevyřeší všechno," dodal.

Jen do Německa letos přišlo 450 000 uprchlíků, z toho 105 000 jich přibylo za srpen.

14:15

Švédsko zvýší výdaje na integraci přistěhovalců na pracovním trhu a na kompenzaci obcím, v nichž se imigranti usídlili.
Všechny obce budou mít nově povinnost přijímat uprchlíky. Financovaná opatření týkající se pracovního trhu budou zahrnovat ověřování zahraničních zkoušek, kterými se běženci budou prokazovat a rychlejší postup při hledání práce. Podle agentruy Reuters budou celkové výdaje pro příští rok činit 214 milionu dolarů.

13:24

Rakousko zastavuje provoz na trati z Maďarska.

13:18

ODS chystá podle svého předsedy Petra Fialy návrh na zpřísnění trestů za převáděčství. Kabinet by měl podle něj například předložit analýzu, zda stávající zákony jsou dostatečné pro řešení uprchlické krize a zda nejsou třeba úpravy podobné těm, které minulý týden schválil maďarský parlament kvůli zvládnutí přílivu migrantů. Maďarské změny dávají mimo jiné větší pravomoci policii a zpřísňují trestněprávní postihy, včetně vězení za nezákonné překročení hranice.

 

Novela ODS, která by zvýšila tresty pro pašeráky lidí, zatím nemá podle Fialy finální podobu, a poslanci ji tedy na nadcházející schůzi ještě nebudou projednávat. Platný trestní zákoník sankcionuje "organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice" tresty od půl roku do 12 let. Podle Fialy platí obdobné sankce například za organizování hazardu, pokládá je za nízké.

fiala
fiala | Foto: DVTV
13:15

Úřady nemají žádné informace o tom, že by mezi uprchlíky zadrženými v Česku byl někdo napojený na Islámský stát. Podle premiéra Bohuslava Sobotky je velmi pravděpodobné, že Islámský stát a jeho odnože působí v uprchlických táborech.

13:04

Dánská policie oznámila, že již nebude bránit průchodu běžencům na cestě do Švédska. "Je to policejní rozhodnutí založené na možnostech, které nám umožňují zákony a závazky. Nemůže držet cizince, kteří nehledají azyl a které nemůžeme rychlo poslat zpět," uvedl v prohlášení policejní prezident Jens Henrik Höjberg.

Do Švédska od pondělí vstoupilo přes 3200 uprchlíků.

13:02  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecký ostrov Lesbos, kam míří tisíce běženců z Blízkého východu, zasáhlo ráno zemětřesení o síle 4,7 stupně Celsia. Centrum bylo podle seizmologů asi 40 kilometrů jihozápadně od ostrova, a to v hloubce 47 km.

Úřady informovaly, že nemají žádné informace o škodách či zraněních.

12:24

Za posledních 24 hodin dorazilo na hranice Srbska a Maďarska rekordních 5000 běženců, většinou pocházejících ze zemí Blízkého východu. Informovala o tom srbská televizní stanice RTS s tím, že uprchlíci se tak nejspíš snaží dostat dále do Evropy dříve, než nastane 15. září, po kterém slíbila Budapešť zavést mnohem přísnější ochranu hranic. 

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) by mohlo v příštích deseti dnech dorazit do Maďarsko z Řecka, Makedonie a Srbska asi 42 tisíc uprchlíků.

11:51

Okolo deseti miliard eur (270 miliard korun) letos Německo podle aktuálních odhadů vydá na péči o běžence. V této sumě jsou podle magazínu Fokus zahrnuty náklady na bydlení, lékařskou péči, kapesné či administrativu. Ještě v červenci se předpokládalo, že účet bude 5,6 miliardy eur (151 miliard korun), tehdy se však v Německu pro letošní rok očekávalo 450 tisíc žadatelů o azyl, nové propočty z konce srpna udávají příchod až 800 tisíc uprchlíků.

Na komunální úrovni stojí jeden uprchlík ročně v průměru 12 tisíc až 13 tisíc eur (asi 351 tisíc korun), což je měsíčně v přepočtu až 29 tisíc korun. Konečná výše se liší podle spolkové země. V částce je ubytování, péče, finanční příspěvky, zdravotní péče a správní náklady.

Foto: Reuters
11:46

Ministr vnitra Milan Chovanec upřesnil, že v uprchlickém táboře Vyšní Lhoty je momentálně 300 volných míst a od 1. října přibude v objektu v Drahonicích dalších 220 míst.

"Jsme připraveni, máme dostatečné kapacity tak, jak ukládá evropský zákon," řekl.

11:47

Na maďarsko-srbské hranici prší a výrazně se ochladilo. Špatná zpráva pro uprchlíky, kteří spí pod širým nebem. 

11:43

"Poprosil jsem (ministra zahraničí Lubomíra) Zaorálka, aby svolal do ČR poradu velvyslanců zemí, přes které migrační vlna prochází, a velvyslance z Blízkého východu, abychom se poradili o situaci, co se dá udělat pro pomoc a pro to, abychom je udrželi na Blízkém východě," prohlásil po jednání bezpečnostní rady státu premiér Bohuslav Sobotka.

Podle něj se mezi běženci šíří "řada iluzí o poměrech v EU", Česká republika ale "dál leží na okraji hlavní migrační vlny".

11:38

Severoatlantickou alianci podle vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše uprchlíci nezajímají. Chová se účelově, tvrdí český ministr financí.  Babiš, který ve středu NATO vyzval k zahájení námořní operace proti pašerákům, to dnes uvedl na dotaz ČTK. Pokud NATO proti pašerákům nezasáhne, měly by to podle ministra financí udělat armády evropských členů Aliance.

 

"NATO se chová účelově. Proti somálským pirátům zasáhlo, protože tam byl ekonomický zájem členských zemí NATO a dalších zemí Rady bezpečnosti OSN. Pokud nezasáhne proti pašerákům NATO, tak by to měly udělat armády evropských členských států NATO," řekl Babiš.

 

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg ve středu po jednání s českými politiky řekl, že migrační krize vyžaduje okamžitou reakci Evropy, NATO se podle něj soustředí spíše na řešení dlouhodobých příčin krize.

Foto: Martin Svozílek
11:26

Polská premiérka Ewa Kopaczová prohlásila, že přijímání uprchlíků je "povinností Evropy". Zároveň ale dodala, že Polsko si nemůže dovolit přijímat ekonomické migranty, nicméně je připraveno přijmout běžence.

Foto: Reuters
10:55

Bezprostřední řešení nynější migrační krize je na Evropské unii, nikoli na Severoatlantické alianci. Při dnešním jednání se na tom shodli generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a předseda Sněmovny Jan Hamáček.

"NATO má klíčovou roli při řešení dlouhodobých otázek, to znamenaná zejména znovuvybudování stability v pásu kolem Evropy, ať je to severní Afrika nebo Blízký východ," řekl novinářům Hamáček.

S výzvou k Severoatlantické alianci přišel vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

10:19

Maďarská policie zadržela včera rekordních 3 321 uprchlíků. Informovala o tom agentura Reuters. Za poslední měsíc jich do Maďarska ze Srbska přišlo téměř 22 tisíc.

10:10

Německá dobrovolnická skupina podporující uprchlíky vytvořila program, který umožňuje Němcům, Rakušanům a Francouzům pronajímat běžencům své byty nebo pokoje.

Po registraci na webových stránkách Welcome Refugees zprostředkuje organizace kontakt s uprchlíkem, který se na základě podmínek dobrovolníka může nastěhovat.

Podle zakladatelů by mohl tento systém brzy fungovat i v ostatních evropských zemích.

 

9:43

Kolik imigrantů již žije v naší zemi a kolik Čechů naopak emigrovalo do zahraničí? Podívejte se na interaktivní mapu světa Mezinárodní organizace pro migraci.

 

9:02

Tisíce uprchlíků, pobývajících v táborech na Blízkém východě, stále častěji vzhlížejí směrem na Západ. V uprchlických táborech jich mnoho prožilo několik let. Bez naděje na návrat do své domoviny stále častěji končí v rukou pašeráků, nebo v náborech Islámského státu. Na cestu do Evropy nemají peníze. Mnohým pak strach brání nasednout do vrtkavých, dřevěných bárek. Život v táboře je příliš těžký, shodují se.

8:17

Dánská železniční společnost DSB dnes počítá s normálním přeshraničním spojením mezi severoněmeckým Flensburgem a jihodánským Padborgem, které bylo ve středu kvůli stoupajícímu počtu běženců mířících přes Dánsko do Švédska zastaveno. Agentura DPA informovala, že první vlak vypravený z Německa dnes ráno již překročil dánskou hranici.

"Očekáváme, že vlaky mezi dánským Tinglevem a Padborgem/Flensburgem budou jezdit normálně," uvedla v dnešním prohlášení společnost DSB. Jezdit na této trati budou i mezinárodní expresy směřující do Kodaně. DSB nicméně cestující upozornila, že kvůli policejním kontrolám mohou vlaky nabírat zpoždění.

Uprchlíci debatují s policisty na dánské hranici.
Uprchlíci debatují s policisty na dánské hranici. | Foto: Reuters
7:03

Maďarská armáda zahájila ve středu vojenské cvičení nazvané "Rozhodná akce", aby připravila vojáky na případnou ostrahu jižních hranic. Napsala to agentura MTI s odvoláním na informaci šéfa generálního štábu Tibora Benköho. Maďarsko chce povolat vojáky k zastavení mohutné uprchlické vlny, která do země každodenně přivádí tisíce lidí ze sousedního Srbska. Premiér Viktor Orbán oznámil, že se schválením legislativy potřebné k povolání armády nelze počítat před 20. zářím.

Syřan s dítětem prochází mezi maďarskými policisty poblíž uprchlického tábora Röszke.
Syřan s dítětem prochází mezi maďarskými policisty poblíž uprchlického tábora Röszke. | Foto: Reuters
7:01

Kvůli migrační krizi se dnes ve Strakově akademii sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Schůzku svolal předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jediným bodem jednání budou aktuální otázky migrace. O výsledku jednání budou politici informovat na tiskové konferenci.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu oficiálně představil návrh na povinné přerozdělení dalších 120 000 uprchlíků mezi členské země Evropské unie. Na Česko by podle návrhu mělo připadnout dalších asi 3000 uprchlíků. Čeští političtí představitelé ale společně se zeměmi visegrádské čtyřky jakékoli uprchlické kvóty odmítají.

O tématu budou v pátek v Praze jednat také ministři zahraničí visegrádské skupiny. Schůzky se zúčastní i šéfové diplomacie Německa a Lucemburska.

6:58

Spojené státy mají v úmyslu zvýšit pro příští rok počet uprchlíků, které na svém území přijmou, nejméně o pět tisíc. Na uzavřené schůzi amerického Kongresu to ve středu řekl ministr zahraničí John Kerry. Celkem podle něj USA v roce 2016 přijmou 70 000 až 75 000 osob. Část z nich přijde do země ze Sýrie.

Americký ministr zahraničí John Kerry hovoří po telefonu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem ze svého hotelu v Káhiře.
Americký ministr zahraničí John Kerry hovoří po telefonu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem ze svého hotelu v Káhiře. | Foto: Reuters
Simona Fendrychová ČTK Zuzana Kleknerová Michal Žák Reuters Martin Novák Simona Fendrychová, ČTK, Zuzana Kleknerová, Michal Žák, Reuters, Martin Novák
Aktualizováno 11. 9. 2015 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy