reklama
 
 

Živě: Byla to pro mě smutná noc. Británie ještě potřebuje čas, řekl v Bruselu Cameron

Aktualizováno 29. 6. 2016 1:05
reklama
Mimořádné jednání Evropského parlamentu, ostré výroky německé kancléřky Angely Merkelové i prohlášení předsedy Evropské rady Donalda Tuska, že Unie je připravena začít rozvod okamžitě. Britský premiér David Cameron naopak tvrdí, že jeho země potřebuje čas. Evropa řeší, co po britském referendu o Brexitu. Odpoledne se kvůli tomu sešel mimořádný summit EU. Dění sledujeme v online reportáži.

Evropa a svět po referendu o Brexitu.

reklama
1:03

Shrnutí úterních událostí kolem Brexitu:

- Britský premiér David Cameron se účastnil summitu EU v Bruselu. Nejspíš svého posledního. Hlavním tématem setkání bylo britské referendum a budoucnost vyjednávání mezi Londýnem a zbylou sedmadvacítkou.

- Členské země Evropské unie daly najevo, že chtějí znát záměry britské vlády co nejdříve. Zároveň prý chápou, že Londýn po referendu o odchodu z EU potřebuje určitý čas.

- Členské státy Evropské unie se shodly, že jednat s Británií je možné teprve v okamžiku, kdy Londýn aktivuje článek 50 lisabonské smlouvy a oznámí, že vystupuje z EU. Lídři EU potvrdili, že Británie by tento krok měla učinit co nejdříve.

- Cameron nicméně uvedl, že oficiální spuštění vyjednávání připadne až na jeho nástupce.

- EU a Británie by měly podle Camerona i nadále co nejtěsněji spolupracovat.

- V Londýně demonstrovaly tisíce lidí za setrvání Velké Británie v EU. A to i přesto, že oficiální protesty byly odsunuty na jiný den.

- Britští labouristé dnes vyslovili nedůvěru svému předsedovi Jeremymu Corbynovi. Ten i přesto odmítl rezignovat.

- Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že nevidí způsob, jak zvrátit výsledky referenda.

- Nominace na křeslo nového lídra konzervativní strany by se měly otevřít už ve čtvrtek. Mezi nejčastěji skloňovanými kandidáty jsou i jména bývalého londýnského starosty Borise Johnsona či ministra zdravotnictví Jeremyho Hunta.

- Skotská premiérka Nicola Sturgeonová oznámila, že zatím nebude žádat parlament o vypsání nového referenda ohledně nezávislosti Skotska.

0:30
Česko

Mezi referendem a oficiálním spuštěním vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem by podle českého premiéra Bohuslava Sobotky neměla uplynout dlouhá doba. EU si nicméně uvědomuje, že Londýn nyní potřebuje zejména stabilizovat situaci u sebe doma.

"Potvrdilo se mi, že stabilizace vnitropolitické situace je důležitá zejména kvůli Britům, musí reagovat na hospodářské problémy, na vzestup separatismu zejména ve Skotsku a musí si také nejprve sami objasnit, co vlastně chtějí," vyjmenoval český premiér.

0:20
 

"Naše diskuse byla klidná a uměřená. Lídři chápou, že je potřeba určitý čas, aby se v Británii 'usadil prach', ale také čekají, že budou co nejdříve vyjasněny záměry britské vlády," řekl novinářům po jednání okolo půlnoci šéf Evropské Rady Donald Tusk.

0:11
Evropská unie

Tusk dnes po setkání s britským premiérem a lídry EU uvedl, že podle jeho porozumění Spojené království klauzuli o odchodu aktivuje někdy v blízké budoucnosti.

"Nemáme měsíce na meditaci, musíme jednat," přitakal také šéf Evropské komise Jean-claude Juncker.

0:05
Evropská unie

"O možnosti, že by Spojené království neuplatnilo článek 50, jsme nediskutovali. Považuji to za nemožné," doplnila Merkelová.

0:03
Evropská unie

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že nevidí způsob, jak zvrátit výsledky referenda.

23:48
Evropská unie

Dnešní večerní diskuse předsedů států a vlád Evropské unie o britském referendu byla klidná, uvedl po konci jednání předseda summitů EU Donald Tusk.

Lídři ostatních zemí podle něj chápou, že Británie nyní potřebuje určitý čas, zároveň ale očekávají, že britská vláda své záměry ohledně dalšího postupu zformuluje co nejdříve.

23:45
Evropská unie

Cameron také poznamenal, že jeho tým sice může začít pracovat na britské představě následujícího vývoje. Rozhodnutí ale už nebude na něm samotném.

23:44
Evropská unie

"Je to pro mě smutná noc," řekl také Cameron. Zdůraznil, že nemůže předestřít časový rámec ke spuštění vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem. Aktivace článku 50 lisabonské smlouvy podle něj připadne až na jeho nástupce. Británie však podle něj nyní potřebuje "nějaký čas". Převažující názor EU je, že všechno musí postupovat správnou cestou, doplnil.

23:36
Evropská unie

Atmosféra dnešního setkání byla podle německé kancléřky Angely Merkelové vážná. bylo podle ní zřejmé, že i Cameron si příl jiný výsledek referenda, cituje ji server The Guardian.

23:35
Evropská unie

Lídři EU podle Camerona výsledek britského referenda respektují, ale jsou "velice smutní z toho, že jsme se tutuo instituci rozhodli opustit".

"Dokud Británie neodejde je plně platícím členem této instituce", cituje Camerona server BBC. Rychlé spuštění článku 50 lisabonské smlouvy, kterým se aktivují vyjednávání o odchodu, podle něj nebylo "součástí atmosféry" tohoto setkání.

23:33
Evropská unie

Cameron zároveň doplnil, že není možné, aby Británie mimo EU jednostranně čerpala všechny výhody členství v EU.

23:31
Evropská unie

Británie by podle Davida Camerona měla najít nejbližší možný vztah, který s Evropou může navázat ohledně obchodu a bezpečnosti. Podle něj bude až na novém britském premiérovi, jaký přístup ve vyjednávání s EU Londýn zaujme.

23:30
Evropská unie

Cameron hovoří na tiskové konferenci v Bruselu. Hovoří mimo jiné o společné historii Velké Británie a rozličných členských zemí EU.

23:21
Británie

Předmětem největšího hněvu několika tisíců londýnských demonstrantů se stal jeden z vůdců kampaně za opuštění EU - bývalý londýnský starosta Boris Johnson.

Na jednom z mnoha amatérsky vyrobených plakátů byla fotka Johnsona se slovy: "Toto je skutečná hrozba".

Asi tisíc lidí sešlo na tradičním shromaždišti na Trafalgarském náměstí, mnozí další protestovali před budovou britského parlamentu.

23:12

Čekání na Camerona a unijní představitele...

23:02
Evropská unie

První den evropského summitu skončil. Za chvíli by měla začít tisková konference.

22:54

Zítřejší titulní strana Financial Times: "Cameron z prohry v případě Brexitu viní neschopnost EU poprat se s imigrací".

22:45
Byznys

Republikánský šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan chce, aby USA vedly jednání o dohodě o volném obchodu (TTIP) s EU a s Británií souběžně.

22:43
Byznys

Javid se dnes setkal se zástupci podnikatelských organizací a největších britských hospodářských odvětví.

Podnikatelské skupiny podle jeho slov apelovaly na to, aby vláda vysvětlila, jak se pátá největší ekonomika světa z unijního bloku po více než čtyřech desítkách let vyprostí.

Konfederace britského průmyslu (CBI), která zastupuje největší britské zaměstnavatele, po schůzce uvedla, že vláda je nějakému plánu velmi vzdálena.

autoři: Kateřina Vítková, Michal Žák, Silvie Housková, Martin Novák, Zahraničí, ČTK, Reuters | 28. 6. 2016 6:55

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama