Zimbabwské úřady po dalším zabití lva pozastavily lovy

ČTK ČTK
1. 8. 2015 21:10
Úřad, který má na starosti národní parky a divokou přírodu, nyní vyšetřuje zabití jiného lva v dubnu, které možná bylo rovněž nelegální.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Harare - Zimbabwské úřady s okamžitou platností přerušily lov lvů, leopardů a slonů v oblasti, kde byl minulý měsíc zabit lev Cecil oblíbený turisty. Uvedla to agentura AP. Oblast poblíž rezervace Hwange je velmi populární mezi lovci.

Úřad, který má na starosti národní parky a divokou přírodu, nyní vyšetřuje zabití jiného lva v dubnu, které možná bylo rovněž nelegální. Oznámení o zabití dostal úřad tento týden. Policie již zatkla v souvislosti s případem jednu osobu.

Kromě lovu ve zmíněné oblasti úřad také zakázal lov s lukem a šípy. Hon se smí uskutečnit pouze v případě, že ho povolí ředitel správy národních parků. Lovce navíc musí doprovázet někdo ze zaměstnanců parků.

Nejslavnějšího zimbabwského lva, třináctiletého Cecila, zabil začátkem července Američan Walter James Palmer, zubař z Minnesoty. K činu se už doznal, tvrdí ale, že nevěděl, že jedná v rozporu se zákonem. Netušil prý ani to, o jak slavného lva jde. Za možnost odstřelit oblíbenou šelmu údajně Palmer dvěma mužům zaplatil 50.000 dolarů (1,2 milionu Kč). Podle zimbabwských činitelů ale Palmer dvojici mužů podplatil, aby chráněnou šelmu vylákali mimo národní park, kde je lov zakázán, a on ji mohl odstřelit. Údajné průvodce už zimbabwské úřady obvinily z pytláctví. Případ vyvolal velký mediální ohlas.

Zimbabwe umožňuje lovcům za poplatek legální odstřel slonů, buvolů a lvů mimo rezervace. Údajně tak získává peníze na další ochranu přírody. Po Cecilově zabití podepsalo asi 130.000 lidí petici adresovanou zimbabwskému prezidentovi Robertovi Mugabemu. Požadují v ní, aby země přestala povolení na odstřel ohrožených zvířat vydávat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy