Zimbabwské lágry: Místo, kde se z lidí stávají otroci

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 8. 2011 21:15
Vojáci a policisté mučením zastrašují obyvatele, které pak používají na těžbu diamantů
Zimbabwe patří k nejchudším státům planety a diamanty jsou pro obyvatele spíše prokletím než záchranou.
Zimbabwe patří k nejchudším státům planety a diamanty jsou pro obyvatele spíše prokletím než záchranou. | Foto: Naďa Straková

Harrare - Zimbabwské bezpečnostní složky v tajnosti zřídily tábory, v nichž mučením a znásilňováním pokořují obyvatele a dělají z nich otroky určené pro těžbu diamantů.

Do táborů posílá policie a armáda "neposlušné" vesničany, kteří žádali příliš vysoký podíl z vytěžených drahých kamenů nebo si část z nich nechávali.

Ačkoliv je to oficiálně zakázáno, je najímaní obyvatel pro těžbu v nelidských podmínkách zimbabwských dolů pro policisty a vojáky běžným přilepšením.

Informovala o tom britská stanice BBC, která v pořadu Panorama zveřejnila svědectví lidí, kteří vězněním v táborech prošli. Všichni svědci kvůli strachu o život vypovídali pod podmínkou anonymity.

Ženy bývají propuštěny hned po znásilnění

"Je to místo, kde dochází k mučení. Někdy dělníky mlátili tak, že nemohli chodit," vypověděl bývalý vězeň, který byl v březnu z tábora propuštěn.

"Ráno, v poledne i večer jsme dostávali čtyřicet ran bičem," popisuje další vězeň, jenž má viditelně zraněné ruce a sotva chodí.

Po několikadenním mučení v táboře jsou muži propouštěni a posláni do dolů. Ženy jsou podle svědků propouštěny rychleji, většinou hned poté, co je dozorci znásilní.

Zajatecké tábory byly postaveny v oblasti Marange, kde se nacházejí nejrozsáhlejší naleziště diamantů v zemi. Patrně ukrývá pětinu objevených světových zásob.

Foto: Aktuálně.cz

BBC se podařilo získat svědectví i z druhé strany. Nelidské praktiky potvrdil jeden z bývalých dozorců. K běžným praktikám podle něj patří například tzv. waterboarding, tedy polévání obličeje, které vyvolává pocit topení nebo bití bičem do genitálií. Dozorci rovněž naproti vězňům poštvávají psy.

"Spoutají vězně, aby se nemohl bránit, a pak na něj vypustí psy. Jedné ženě psi potrhali ňadra. Nemyslím si, že to mohla přežít," vzpomíná dozorce.

EU je pro zrušení embarga

Informace přichází v době, kdy Evropská unie tlačí na zrušení embarga na vývoz diamantů ze zimbabwských nalezišť.

Podle interního materiálu, který má BBC k dispozici, již dva největší doly podle Bruselu odpovídají mezinárodním standardům, a EU proto požaduje okamžité zrušení zákazu exportu drahých kamenů.

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe.
Prezident Zimbabwe Robert Mugabe. | Foto: Reuters

Podle svědků byl hlavní tábor nazývaný Diamantová základna postaven asi kilometr od dolu Mbada - jednoho z míst, odkud chce unie vývoz povolit. Nedaleko něj leží další otrokářský tábor.

Embargo na vývoz a prodej zimbabwských diamantů udělila iniciativa diamantového průmyslu, neziskových organizací a vlád nazvaná Kimberley Process.

Cílem je potlačit prodej diamantů z oblastí, kde jsou drahé kameny těženy v nelidských podmínkách nebo jdou výnosy z jejich prodeje do kapes mafiím či krutým diktátorům.

Zástupci iniciativy byli v Zimbabwe na inspekci v srpnu roku 2010. Konstatovali zlepšení podmínek, ale zrušení zákazu nedoporučili. Žádných táborů, o nichž se zmiňuje BBC, si ale podle mluvčího delegace Nicka Westcotta inspektoři nevšimli.

Společnost, která provozuje důl poblíže tábora, vlastní blízký přítel prezidenta Roberta Mugabeho.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy