Vládní strana v Zimbabwe připravuje odvolání prezidenta Mugabeho, stále ho zadržuje armáda

ČTK ČTK
17. 11. 2017 14:20
Vojáci s autoritativní hlavou státu vyjednávají o odstoupení. Do země se vrátil Mugabeho rival Emmerson Mnangagwa, kterého si armáda zřejmě přeje jako nového prezidenta.
Zimbabwský prezident Robert Mugabe na starší fotografii.
Zimbabwský prezident Robert Mugabe na starší fotografii. | Foto: Reuters

Harare - Zimbabwská vládní strana chce odvolat prezidenta Roberta Mugabeho, pokud sám nerezignuje. S odkazem na vysokého činitele strany o tom informovala agentura Reuters.

Mugabeho od středy zadržuje armáda, která v zemi de facto převzala moc. Vojáci s autoritativním šéfem státu vyjednávají o jeho odstoupení. Do země se vrátil Mugabeho rival Emmerson Mnangagwa, kterého si armáda zřejmě přeje jako nového prezidenta.

Vůdci vládní strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) by se v pátek měli sejít, aby připravili rezoluci o odvolání Mugabeho, a umožnili tak zahájit proces sesazení, napsal Reuters. "Není cesty zpět," prohlásil stranický zdroj, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Konec Mugabeho v čele strany požaduje všech deset provinčních poboček ZANU-PF. Podle agentury AP to tvrdí zimbabwský činitel spojený s touto vládní stranou, který žije v Británii. Napsal to také soukromý zimbabwský deník NewsDay.

Armáda podle agentury AP uvedla, že v rozhovorech s Mugabem dosáhla významného pokroku ohledně prezidentova odchodu. Předák vlivných válečných veteránů podpořil zásah vojáků a řekl, že Mugabe nezůstane ve funkci. Třiadevadesátiletá hlava státu ale podle něj požádala ještě o několik dalších dní až měsíců. K demisi Mugabeho vyzval prezident sousední Botswany Ian Khama.

Zimbabwský prezident se v pátek poprvé od převratu objevil na veřejnosti, když zavítal na univerzitu v metropoli Harare, kde se konalo slavnostní předávání diplomů. Mugabe však neučinil žádné prohlášení.

Mnangagwa se vrátil ve čtvrtek do Zimbabwe, sdělil agentuře AFP zdroj z jeho okolí. Mugabe 6. listopadu odvolal Mnangagwu z funkce viceprezidenta, což vyvolalo současnou krizi. Ministr informací tehdy uvedl, že Mnangagwa jevil "známky neloajálnosti".

O Mnangagwovi se v minulosti hovořilo jako o možném Mugabeho nástupci. Byl dlouholetým spolupracovníkem hlavy státu a někdejším šéfem bezpečnosti a těší se popularitě mezi armádními generály a válečnými veterány. Reuters již dříve napsal, že armáda chce Mnangagwu v čele země.

Armáda, která má pod kontrolou Harare, oznámila, že pokračuje v zatýkání lidí blízkých prezidentovi a jeho manželce Grace. Reuters uvedl, že hlavním cílem armádní intervence je pravděpodobně zabránit Mugabemu, aby předal moc své dvaapadesátileté choti. Ta má podporu zejména mládežnického křídla ZANU-PF.

Ve čtvrtek agentury informovaly, že Mugabe nadále tvrdí, že zůstává jediným legitimním vládcem země, a nemíní dobrovolně odstoupit před volbami naplánovanými na příští rok.

Mugabe řídil bývalou britskou kolonii na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980. Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize. Země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy